Anafartalar dan Conkbayırı na... En Uzun Beş Gün

Tarih: 10/01/2007   /   Toplam Yorum 6   / Yazar Adı:      /   Okunma 8224

Ahmet Fevzi Bey'in, taarruz emrini dinlemeyip Alman komutanla yaptığı tartışma sonucunda görevden alınması, M. Kemal'in "Anafartalar Kahramanı" olarak tarihe damgasını vurmasına vesile olacaktır. Müttefik harekâtının başlamasından kısa bir süre önce 19. Tümen Komutanlığı'ndan, Anadolu yakasındaki aktif çarpışmalardan uzak 15. Kolordu Komutanlığı'na atanan Mustafa Kemal, yeni görevine başlamadan Esat Paşa tarafından Liman Paşa'ya önerilecek ve "Kolordu Komutanı" sıfatıyla Anafartalar Grubu'na ataması yapılacaktır. (15. Kolordu'ya tayin edildiğine dair, pek bilinmeyen atama kararnamesini içeren belge Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde bulunmaktadır.)

 

DR. TUNCAY YILMAZER

 

 

Yarbay Wilmer son dönemde sık sık yaptığı gibi, 6 Ağustos öğleden sonrasını Lalababa Tepesi'nden sakin denize bakarak geçirdi. Anafartalar sektöründe 4 taburluk küçük bir Osmanlı birliğinin komutanıydı. Son dönemde İngilizlerin yeni bir çıkarma yapacağı duyumlarını sıkça almaya başlamışlardı. Herhangi bir çıkarmada yapacağı görevin düşmanı oyalamaktan başka bir şey olmadığını da çok iyi biliyordu. Gün batışına kadar kaldı tepede... Sonra atına binerek, gece yarısından itibaren cehenneme dönecek bomboş ovada, Küçük Anafarta'daki karargâhına doğru yola koyuldu...

 

İngiliz hükümeti, General Ian Hamilton'un da isteklerini dikkate alarak bir türlü sonuçlanmayan Gelibolu cephesini genişletmeye karar verir. Aslında plan çoktan hazırdır. Anzak kurmayları daha mayıs ayında Sarıbayır adını verdikleri Conkbayırı-Besimtepe-Kocaçimentepe hattının zannedildiği kadar kuvvetli olmadığını, buraya düzenlenecek bir harekâtın Türkleri çok zor durumda bırakacağını anlamışlardı. Yeni Zelanda ve İngiliz askerlerinden oluşan karma kuvvet Sarıbayır hattı önündeki vadilerden yapılacak bir gece yürüyüşüyle, sabaha karşı bu hattaki tepelerin tümünü ele geçirecek, yarımadanın en yüksek silsilesi olan Conkbayırı-Kocaçimentepe hattının düşmesi bir anlamda cephenin de düşmesi olacaktır.

 

Düşmanın zayıf gördüğü halka...

 

Savaş, 6 Ağustos 1915 sabahından itibaren dalga dalga güneyden tüm yarımadaya yayılır. Kanlısırt, Çanakkale Muharebeleri'nin en kanlı çarpışmalarından birisine şahit olacaktır. Kızılhaç çadırları arasına gizlice yerleştirilmiş topların yoğun ateşi sonrasında Avustralya piyadesi hücuma kalkmış, ne yazık ki ilk ateş sonrasında yüzlerce Mehmetçik siperleri örten kalasların altında kalmıştır. Cephenin düşmesi son anda önlenir. Avustralya Resmî Tarihi, komutayı ele alan bir alay imamının kendilerine karşı nasıl mücadele ettiğini anlatır... Planın ana bölümüne geçilir. Arıburnu'nda Yeni Zelandalı ve Maori yerlilerinden oluşan sağ ve sol örtme kuvvetleri, karanlık bastıktan hemen sonra, Eski 3 Numaralı Karakol mevzimiz başta olmak üzere bölgede bulunan birçok küçük mevcutlu birliklerimize baskın yaparak ağır kayıplara uğratırlar. Damakçılık Bayırı da İngilizler tarafından gece ele geçirilmiş, karşılarında birliğimiz kalmamıştır.

 

Bu arada gece yarısına doğru yaklaşık 20.000 kişilik 9. İngiliz Kolordusu'nu taşıyan çıkarma araçları görünür Suvla açıklarında... Çoktandır beklenen Suvla (Anafartalar) Çıkarması başlamak üzeredir. Bavyeralı Alman Yarbay Wilmer komutasındaki sadece 4 tabur Osmanlı askeri koskoca ovayı savunmak için mevzidedir. Ne var ki ilerleyen saatler İngilizler için bir kâbusa dönüşür. Koskoca kolordu, bir avuç azimli insanın direnmesi karşısında koordinasyonsuzluk, başta General Stapford olmak üzere komuta kademesinin basiretsiz tutumları, üstüne üstlük içme suyu tanklarının unutulması gibi ağustos sıcağında hayal edilmesi bile ürkütücü olan hatalar sonucunda bir türlü harekete geçemez.

 

7 Ağustos şafağı, beklenenin aksine ümitle doğmaz müttefiklerin üzerine... Sol taarruz kolundaki birlikler karışık arazide yollarını kaybetmiş, bazı birlikler umulmadık anda pusuya düşmüşlerdir. Sabah saatlerinde Tuğgeneral Johnston komutasındaki sağ taarruz kolu Şahinsırtı'nda, savunmasız durumda olan Conkbayırı'nın sadece 1 km önündedir. Ancak general ısrarla, aksi yöndeki emre rağmen diğer bir Yeni Zelanda taburunu bekler ve fırsattan istifade askerlere kahvaltı zamanının olduğunu bildirir. İngiliz tarihçilerin, "fırsat nasıl kaçtı" diye hayıflandıkları dünyanın en dramatik kahvaltılarından biridir bu kahvaltı... Conkbayırı'na yetişen Alman Albay Kannengiesser komutasındaki 9. Tümen savunmayı yeniden kurar. Daha acı bedel hiç kuşkusuz Nek bölgesinde (Cesarettepe) ödenecektir. Ünlü yönetmen Peter Weir'in yönettiği, Mel Gibson'un başrolünü oynadığı "Gelibolu" filmine de konu olan Nek (Cesarettepe) saldırısı, Çanakkale savaşlarının onlar açısından en trajik saldırılarından biridir hiç kuşkusuz.

 

Tarihin görmediği büyük kahramanlıklar

 

Yakın bölgedeki Yeni Zelandalıların üzerindeki baskıyı hafifletmek için 3. Avustralya Süvari Tugayı'na bağlı birlikler şafakla birlikte yan yana sadece 150 kişinin geçebileceği dar bir bölgede, Kılıçbayırı'ndaki birliklerimize karşı saldırıya geçerler. Merkeztepe ve Kılıçbayırı'ndaki makineli tüfek ateşimiz sadece on beş dakika içerisinde üç yüze yakın Avustralyalının ölümüne, yüzlercesinin yaralanmasına yol açacak ve büyük bir kanlı fiyaskoya dönüşen saldırı iptal edilecektir. Toparlanmaya çalışan sol taarruz kolundan, Besimtepe'yi hedef seçen İngiliz, Sih ve Nepalli Gurkha askerlerinin oluşturduğu müttefik birliği, 8 Ağustos sabahı her türlü olumsuzluğa rağmen Besimtepe'ye tırmanmayı başarır. Türk cephesi bir kez daha yarılmak üzeredir. Ancak nereden açıldığı belli olmayan bir ateşle ağır kayıp vererek geri çekilirler. En soldaki (adına bugün Avustralya'da bir üniversite olan) Albay Monash'ın birlikleri ise Ağıldere'de kaybolmuş, bir türlü düzene girememişlerdir.

 

6-10 Ağustos 1915 günleri, Dominyon birliklerinin zaferin eşiğinden, bozgunu her açıdan hissettikleri saatlere doğru sürüklendikleri günlerdir. Ordumuzun komutanı Alman Liman von Sanders Paşa'nın emriyle iki tümenlik yardım kuvveti Bolayır'dan 36 saat içerisinde yetişir. Dağılmak üzere olan Türk birlikleri, özellikle Esat Paşa'nın kararlı ve soğukkanlı tutumuyla bu buhranı atlatmayı başarmışlardır. İnisiyatif Türklerin eline geçmiştir. Liman Paşa, 8 Ağustos sabahı hemen hücuma geçilmesini emreder. Ancak başlangıçta Anafartalar Grup Komutanı olan Ahmet Fevzi Bey (İngilizlerin zannedildiği kadar iyi durumda olmadığını da gördüğünden) askerin yorgunluğunu ileri sürerek hücumun ertelenmesini ister. Ahmet Fevzi Bey'in, taarruz emrini dinlemeyip Alman komutanla yaptığı tartışma sonucunda görevden alınması, M. Kemal'in "Anafartalar Kahramanı" olarak tarihe damgasını vurmasına vesile olacaktır. Müttefik harekâtının başlamasından kısa bir süre önce 19. Tümen Komutanlığı'ndan, Anadolu yakasındaki aktif çarpışmalardan uzak 15. Kolordu Komutanlığı'na atanan Mustafa Kemal, yeni görevine başlamadan Esat Paşa tarafından Liman Paşa'ya önerilecek ve "Kolordu Komutanı" sıfatıyla Anafartalar Grubu'na ataması yapılacaktır. (15. Kolordu'ya tayin edildiğine dair, pek bilinmeyen atama kararnamesini içeren belge Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde bulunmaktadır.)

 

Anafartalar Ovası ve Damakçılık Bayırı'ndaki İngiliz birlikleri 9 Ağustos'ta ağır bir yenilgiye uğrar. "Birinci Anafartalar Muharebesi" kazanılmış, hemen ardından en önemli cepheye sıra gelmiştir. Conkbayırı!.. Her iki tarafın da birbirine üstünlük sağlayamadığı bu tepe, 10 Ağustos 1915'te tarihin gördüğü en kanlı taarruzlardan birine sahne olur. Binlerce Mehmetçik, İngilizlerin ve Yeni Zelandalıların hiç beklemedikleri bir anda, şafak sökmeden hemen önce, baskın süngü hücumuna geçerler. General Baldwin de dâhil olmak üzere çok sayıda İngiliz subayı ve askeri ölür. Müttefik Ordusu Başkomutanı Hamilton, gıptayla karışık bir hüzünle Conkbayırı bozgununu anlattığı raporunda; "Türkler birbirinin ardından fütursuz ve büyük bir cesaretle 'Allah! Allah!' sesleriyle çatışmaların tam ortasına dalıyorlardı. Hakikaten çok cesur ve kahramanca savaştılar" diye yazacaktır. Bugün Conkbayırı'ndan Şahinsırtı'na, Ağıldere'ye ve Anafartalar Ovası'na bakan birisi o buhranlı günlerin heyecanını mutlaka kalbinde hissedecek, Allah'ın adıyla, en ufak bir tereddüt göstermeden ölüme atılan kahraman Mehmetçiklerimizi rahmetle anacaktır.

 

 

 

 


  8224 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/05/2019 - 11:07 Süvari Teğmen Safiyyüddin Efendi'nin Çanakkale ve Kafkas Cephesi Harp Hatıratı (Haz. Eren Ergül)

28/04/2019 - 07:16 Kütulamare'den Bağdat'a Bir Zafer Nasıl Felakete Dönüştü? (Tuncay Yılmazer)

23/04/2019 - 15:17 Plevne de Türk Ordusunda görev alan, Çanakkale de ise karşı safta bulunan Avustralyalı askeri doktorun öyküsü Avustralyalı çocuklara anlatılıyor. Turkish Charlie Ryan kitabının yazarlarından John Gillam ile Röportaj (Tuncay Yılmazer)

09/04/2019 - 13:38 Osmanlı İmparatorluğu ve Dünya Savaşı - Said Halim Paşa (Fatih Yücel)

23/03/2019 - 13:18 I. Dünya Savaşı’nda Üsküdar Mekteb-i Sultanîsi (Nuri Güçtekin)

17/03/2019 - 14:19 18 MART ÖZEL - 18 Mart Boğaz Harbinde Müttefik Filonun Saldırı Planı ile Türk Savunma Düzeni Üzerine Değerlendirmeler (M. Onur Yurdal)

13/03/2019 - 05:59 Orgeneral Cevat Çobanlı Paşanın Vefatı Ve Cenaze Merasimi (Ahmet Yurttakal)

03/03/2019 - 05:37 Cephe Hattı Raporlarına Göre Birinci Dünya Savaşı’nda Şehit Türk Subayları (Nuri Güçtekin)

17/12/2018 - 13:03 Sarıkamış Harekâtına Taktik Yaklaşımlar (Dr. Bülend Özen)

09/12/2018 - 10:02 Elveda Zeytindağı – 100.Yıl Dönümü’nde Kudüs’ün Kaybını Yeniden Değerlendirmek (Tuncay Yılmazer)

05/11/2018 - 12:37 Karargâh Umumi Fotoğrafçısı Burhan Felek ve Çanakkale (Mustafa Onur Yurdal)

17/10/2018 - 06:09 Troya Müzesinde Bir Çanakkale Şehidi’nin Mezar Taşı (Ahmet Yurttakal)

15/09/2018 - 20:54 Mustafa Kemal Atatürk ve Enver Paşa (İsmail Pehlivan)

30/08/2018 - 10:16 Çanakkale Savaşı Sonrasında Mezarlıklar İle İlgili Ortaya Çıkan Sorunlar Ve Yapılan Tartışmalar (Burhan Sayılır)

03/07/2018 - 04:23 Arşiv Belgelerinde Lâpseki (1915 - 1922) (Hüseyin Arabacı)

24/05/2018 - 04:02 Yarımada’daki Ateşkes: 24 Mayıs 1915 - The Armistice on the Gallipoli Peninsula - 24 May 1915 (Yusuf Ali Özkan)

20/05/2018 - 08:02 Çanakkale Savaşı Siperin Ardı Vatan (Gürsel Göncü - Şahin Aldoğan)

16/05/2018 - 09:33 Payitahtta Nutuklarım : Cemal Paşa’yı Yüceltme Amacıyla Yazılmış Bir Risale (Nevzat Artuç)

06/05/2018 - 20:14 Hafız Hakkı Paşa Hayatı Ve Eserleri (Mustafa Birol Ülker)

28/04/2018 - 06:41 Mahmut Sabri Bey Ve Seddülbahir Savunmasının İlk Üç Günü (Burhan Sayılır)

24/04/2018 - 07:03 25 Nisan 1915 Gelibolu Yarımadası Çıkarmaları Üzerine Taktik Yaklaşımlar (Bülend Özen)

18/04/2018 - 10:58 Çanakkale Savaşı Esnasında Çekildiği İddia Edilen Bir Fotoğraf Hakkında (Erhan Çifçi)

13/04/2018 - 05:58 “Büyük Stratejisizlik”ten Sahadaki Gerçekliklere, Gazze,Birüssebi ve Kudüs’ün Kaybı (Bülend Özen)

07/04/2018 - 11:16 18 Mart Günü Dardanos Şehidi Zabit Namzedi Halim Efendi (Ahmet Yurttakal)

04/04/2018 - 06:50 Birinci Dünya Savaşı nda İstanbul a Yapılan Hava Saldırıları (Emin Kurt - Mesut Güvenbaş)

31/03/2018 - 15:41 Kısa Birinci Dünya Savaşı Tarihi (İlkin Başar Özal)

29/03/2018 - 09:02 Boğaz’ın Fedaileri "Çanakkale Boğazı Tahkimatları ve Çanakkale Boğaz Muharebeleri’nde Türk Topçusu" adlı kitapların tanıtımı (Bayram Akgün)

23/03/2018 - 13:22 Verdun Savaşı (İlkin Başar Özal)

20/03/2018 - 17:57 Londra’nın Savaş Planları: 1906 Taba Krizi Ve Çanakkale (Yusuf Ali Özkan)

17/03/2018 - 04:39 18 Mart Özel - Çanakkale Boğazı Savunmasında Kullanılan 240/35’lik Alman Krupp Kıyı Topunun Teknik Özellikleri (Bayram Akgün)

12/03/2018 - 11:23 Uydurmadan Gerçeğe- Çanakkale Savaşı’nda Bulutlar İçerisinde Kaybolduğu İddia Edilen Norfolk Taburu (Tuncay Yılmazer)

25/02/2018 - 13:09 Yiğitler Harmanı Yozgad Mekteb-i Sultanisi -Yozgat Lisesi- (Osman Karaca)

19/02/2018 - 09:19 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 2 (Bayram Akgün)

11/02/2018 - 12:02 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 1 (Bayram Akgün)

05/02/2018 - 05:38 İngilizlerin 1915 Yılı Strateji Değişikliği: Çanakkale, İngiliz Karar Vericiler İçin Bir Seçenek Haline Nasıl Geldi? (Yusuf Ali özkan)

30/01/2018 - 08:02 Medine Müdafaası ve Fahreddin Paşa (Süleyman Beyoğlu)

20/01/2018 - 10:18 Düşman Çanakkale’yi Geçecek Olursa (Doç.Dr. Mesut Uyar)

13/01/2018 - 11:19 Amiral Carden’in Çanakkale Boğazı Saldırı Planı Üzerine Bir Değerlendirme ( Bayram Akgün)

17/12/2017 - 12:41 Gelibolu Yarımadasında Kaybolan Şehitlik ve Anıtlar (Mustafa Onur Yurdal)

08/12/2017 - 19:02 Tarih dergilerinde Kudüs 100.Yıl Dosyaları

04/12/2017 - 12:16 Topyekûn Harp Erich von Ludendorff, Erhan Çifci (ed.), Çev. Aynur Onur Çifci-Erhan Çifci (Zafer Efe)

22/11/2017 - 03:49 Üç Mermi İle Bir Defter - Çanakkale’de Yedek Subay Bir Mühendisin Hikayesi (Mustafa Onur Yurdal)

07/11/2017 - 18:30 Pomakların Çanakkale Ağıdı - Pesna (Ömer Arslan)

30/10/2017 - 18:41 25 Nisan 1915, Arıburnu Anzak Çıkarmasında 57.Alay’ın Conkbayırı’na İntikali – Yeniden Değerlendirme ( M. Şahin Aldoğan )

17/10/2017 - 11:31 Prof. Dr. Christopher Bell'in yeni eseri Churchill and the Dardanelles üzerinden bir inceleme: Churchill Çanakkale Savaşlarının tek sorumlusu mudur?

09/09/2017 - 05:40 Florence Nightingale’in Eli Anadolu’ya da Değmişti-Kırım Savaşından Unutulan İlk Prefabrik Hastane: Erenköy (Renkioi) (Mustafa Onur Yurdal)

22/08/2017 - 07:18 Kuşatma ve Esaretin Adı KÛTULAMÂRE Esir Bir İngiliz Subayın Anıları - Edward W.C. Sandes -(Muzaffer Albayrak)

09/08/2017 - 18:07 19. Tümen Kurmay Başkanı İzzettin Çalışlar’ın Çeşitli Konferans ve Yayınlarında Conkbayırı Süngü Taarruzu (Melike Bayrak-Mustafa Onur Yurdal)

27/07/2017 - 13:33 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması 2.Bölüm-2.Gazze Muharebesi(Tuncay Yılmazer )

11/07/2017 - 10:07 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması-Gazze Muharebeleri(1.Bölüm)(Tuncay Yılmazer)

22/05/2017 - 05:29 Müstahkem Mevkii nin Anafartalardaki Sesi-Küçük Anafartalar Topları(Bayram Akgün)

09/05/2017 - 08:12 Kûtulamâre Kuşatması’ndan Esarete Yüzbaşı Sandes’in Hatıraları - Çev. Tuncay Yılmazer

02/05/2017 - 11:45 İzmir-Bayındır İlçesinden Çanakkale Harbine Katılanlar (Necat Çetin)

28/04/2017 - 08:49 Kûtulamâre Zaferi 1916(Muzaffer Albayrak,Vahdettin Engin)

23/04/2017 - 21:24 Türk Ordusu’nda Künye Uygulamasına İlişkin İlk Girişimler ve İlk Künyelerle İlgili Kısa Bilgiler (The First Attempts On The Use Of Identity Tags In Turkish Army And Information About The Early Identity Tags) (Burhan SAYILIR)

13/04/2017 - 05:43 Çanakkale Savaşı, Kara Savunması İçin Müstahkem Mevkii Top Desteği (Bayram Akgün)

07/04/2017 - 14:30 Çanakkale Muharebelerinde İdari ve Lojistik Faaliyetler (Ayhan Candan)

06/04/2017 - 19:17 Kabataş Erkek Lisesi 1.Büyüteç Tarih Öğrenci Sempozyumu (8-9 Nisan 2017)

04/04/2017 - 21:12 Resmi Belgelere (Nüfus Ölüm-Genelkurmay-Kayıtsız Ölüm Defterleri) Göre İzmir - Beydağ Şehitleri (Necat Çetin-A.Levent Ertekin)

31/03/2017 - 07:25 Çanakkale nin Şehit Kalemleri (İsmail Sabah)

27/03/2017 - 19:43 Çanakkale Müstahkem Mevkii’ye Bağlı Top Mermisi Çeşitleri (Bayram Akgün)

25/03/2017 - 20:58 GeliboluyuAnlamak Özel- 100. Yılında Gazze Muharebeleri Kahramanlarını Anıyoruz (Tuncay Yılmazer)

17/03/2017 - 21:15 18 Mart Özel Makalesi - Yaşayanların Ağzından 18 Mart Boğaz Muharebesi (Ahmet Yurttakal)

16/03/2017 - 08:51 18 Fotoğrafla Çanakkale Boğaz Muharebesi 18 Mart 1915 - 18 March 1915 Dardanelles Assault with 18 photographs (Ahmet Yurttakal)

13/03/2017 - 05:47 Çanakkale Muharebelerinde Bir Hile: Sahte Toplar (Bayram Akgün)

07/03/2017 - 04:27 Çanakkale Zaferi’nden Mescid-i Nebevi’ye Enver Paşa’nın 1916 Filistin-Hicaz ziyareti(Tuncay Yılmazer)

23/02/2017 - 07:48 Gelibolu Savunması Bir Karargâh Çalışması - General G.S. Patton (Haluk Oral)

09/02/2017 - 06:24 İkinci Kirte Muharebesi (6-8 Mayıs 1915 Taarruzları) (Yücel Özkorucu)

31/01/2017 - 12:29 Türk Boğazları Meselesi (Ayhan Candan)

24/01/2017 - 05:39 Kanlı Bir Mendil Hikayesi (Ömer Arslan)

19/01/2017 - 10:32 Irak Cephesinde Gönüllü Kahramanlar Osmancık Taburu (Muzaffer Albayrak)

23/12/2016 - 20:32 Atlas Tarih Dergisi Aralık-Ocak Sayısında 1916 Sina Filistin Hicaz Cephesi (Tuncay Yılmazer)

13/12/2016 - 07:23 Birleşik Harekat Tecrübesi Olarak Cihan Harbinde Türk-Alman Askeri İttifakı (Gültekin Yıldız)

02/12/2016 - 20:23 Çanakkale Kara Muharebelerinde Ağıl Dere (Şaban Murat Armutak)

15/11/2016 - 11:48 Çanakkale de Bir Melek Hanım (Muzaffer Albayrak)

01/11/2016 - 05:41 Çanakkale Kara Muharebelerinde Asma Dere (Şaban Murat Armutak)

24/10/2016 - 06:55 42. Alay / Gelibolu 1915 - Ahmet Diriker (Oğuz Çetinoğlu)

03/07/2016 - 14:42 Çanakkale’den 100. Yılında Somme’a:Bir Savaş, İki Muharebe (Mustafa Onur Yurdal)

11/06/2016 - 14:37 I.Dünya Savaşı nda Şii Ulemasının Cihat Fetvaları Çerçevesinde Irak Cephesi (Ziya Abbas)

01/06/2016 - 06:23 Kutülamare- Yarbay Mehmed Reşid Bey in Günlüğü (İ. Bahtiyar İstekli)

23/05/2016 - 12:01 Osmanlı Devleti’nin Çanakkale Muharebelerinde Sağlık Alanındaki Faaliyetleri (Ayhan Candan)

16/05/2016 - 07:38 Bir Osmanlı Kurmay Subayı- Iraklı Kürt Devlet Adamı, Mehmet Emin Zeki Bey in Yaşam Öyküsü (Tuncay Yılmazer)

10/05/2016 - 13:00 Mezopotamya da Bir Savaş 1915-1916 KutülAmare – Nikolas Gardner ( Tuncay Yılmazer )

07/05/2016 - 07:31 Birinci Dünya Savaşının İslam Dünyasına Etkileri (Yüksel Nizamoğlu)

30/04/2016 - 19:20 Çanakkale Savaşı: Bir Siyasi Mücadele Alanı (Özgür Öztürk)

23/04/2016 - 19:13 25 Nisan 1915 Anzak Çıkarması İlk Saatleri – Daha Erken Müdahale Edilebilir miydi? ( Ahmet Yurttakal )

17/04/2016 - 21:26 Maskirovka Harekatı - KûtulAmare bir zafer midir? ( Tuncay Yılmazer )

28/03/2016 - 11:20 Çanakkale Muharebelerinde Osmanlı Ordusunun Asker Kaybı (Ayhan Candan)

26/03/2016 - 09:55 Eğitimli Neslin Birinci Dünya Savaşı ile İmtihanı ( Dr. Nuri Güçtekin )

24/03/2016 - 10:00 Birinci Dünya Savaşı nda Yozgat Lisesi (Dr. Nuri Güçtekin)

21/03/2016 - 06:35 Çanakkale Seferberliği: Savaş, Eğitim, Cephe Gerisi (Mustafa Selçuk)

17/03/2016 - 08:15 18 MART ÖZEL - Çanakkale Zaferi ve Cevat Paşa (Ahmet Yurttakal)

22/02/2016 - 12:27 Gertrude Bell Irak Sınırını Çizen Kadın (Veysel Sekmen)

14/01/2016 - 08:43 Çanakkale Şehidi Feyzi Çavuş’un Zevcesi Zehra Hanımın Padişaha Mektubu (Osman Koç)

23/12/2015 - 16:47 Çanakkale Savaşlarında Binbaşı Halis Bey’e Ait Bir Ganimetin Öyküsü (Serdar Halis Ataksor)

10/12/2015 - 18:03 Mesudiye Zırhlısının Dramı (Cemalettin Yıldız)

06/12/2015 - 20:29 Kut’ülamarenin Türklere Tesliminden Sonra Irak İngiliz Ordusunun Faaliyetlerine Dair Rapor (Haz. Serdar Halis Ataksor)

01/12/2015 - 10:11 10 Ağustos 1915 Conkbayırı Süngü Hücumu (Muzaffer Albayrak)

17/11/2015 - 21:09 Çanakkale Deniz Muharebelerinde Verilen Zayiatlar (Ahmet Yurttakal)

10/11/2015 - 05:19 Reis-i Cumhur Mustafa Kemal in Çanakkaleyi ziyaretleri (M. Onur Yurdal )