─░zmir-Bay─▒nd─▒r ─░l├žesinden ├çanakkale Harbine Kat─▒lanlar (Necat ├çetin)

Tarih: 02/05/2017   /   Toplam Yorum 3   / Yazar Ad─▒:      /   Okunma 5027

Askerlik ┼čubesi kay─▒tlar─▒n─▒n yan─▒ s─▒ra, mahall├« N├╝fus M├╝d├╝rl├╝kleri Ar┼čivlerinde bulunan ÔÇťVef├óy├óta Mahsus Vuk├╗at DefterleriÔÇŁ┬á Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ esnas─▒nda silahalt─▒ndayken ┼čehitler, askerde kalanlar konusunda fevkal├óde k─▒ymetli ve sa─čl─▒kl─▒ bilgileri i├žeren ├Ânemli bir kaynakt─▒r.┬á ├ľzellikle, Balkan Sava┼člar─▒ÔÇÖndan Mill├« M├╝cadeleÔÇÖye uzanan tarih diliminde ÔÇť┼čehitler ve askerde kalanlarÔÇŁ konusunun yan─▒ s─▒ra pek ├žok sosyal tarih konular─▒ i├žin de bize baz─▒ k─▒ymetli ipu├žlar─▒ sunan il ve veya il├že n├╝fus m├╝d├╝rl├╝kleri ar┼čivlerinde bulunan ÔÇťVef├óy├óta Mahsus Vuk├╗at DefterleriÔÇŁ, yak─▒n d├Ânem tarih ara┼čt─▒rmalar─▒nda hen├╝z yeterince ara┼čt─▒rma yap─▒lmayan kaynaklar aras─▒ndad─▒r.

S├Âz konusu defterler, 76 x 54 ebat─▒nda b├╝y├╝k boy olup, vefat eden hakk─▒nda ├že┼čitli bilgilerin yaz─▒ld─▒─č─▒ matbu s├╝tunlardan olu┼čmaktad─▒r. Her sayfada, s─▒ras─▒yla; ÔÇťm├╝teselsil numaras─▒ÔÇŁ, ÔÇťkay─▒t tarihiÔÇŁ, ÔÇťkazaÔÇŁ, ÔÇťmahalle veya karyesiÔÇŁ, ÔÇťsoka─č─▒ÔÇŁ, ÔÇťmesken numaras─▒ÔÇŁ, ÔÇťilm ├╝ haber ve tarihiÔÇŁ, ÔÇťisim ve ┼č├Âhreti sanat ve s─▒n─▒f─▒ÔÇŁ, ÔÇťpeder ve validesi ismiyle: Pederi, ValidesiÔÇŁ, ÔÇťmahall ve tarih-i vel├ódetiÔÇŁ,┬á ÔÇťmilletiÔÇŁ, ÔÇťM├╝teehhil (evli) ise kimin zevci veya zevcesi oldu─čuÔÇŁ,┬á ÔÇťmahall-i vefat─▒ÔÇŁ, ÔÇťtarih-i vefat─▒ÔÇŁ, ÔÇťsebeb-i vefat─▒ÔÇŁ, ÔÇťesasen n├╝fustaki mahall-i kayd─▒ÔÇŁ, matbu ifadelerinin yaz─▒ld─▒─č─▒ s├╝tunlar bulunmaktad─▒r.┬á ├ľlen ki┼či hakk─▒ndaki bu bilgiler her bir s├╝tuna s─▒ra ile yaz─▒lm─▒┼čt─▒r. Sava┼č s─▒ras─▒nda ├Âlenlerin ÔÇťSebeb-i vefat─▒ÔÇŁ yazan s├╝tuna┬á ÔÇť┼×ehidenÔÇŁ, ÔÇťHarpteÔÇŁ, "Gaip" veya ÔÇťAskerdeÔÇŁ ifadesi d├╝┼č├╝lm├╝┼čt├╝r. (N.├ç.)

 

 

                Türk Harp Tarihinde “┼×ehitler” konusu Birinci Dünya Sava┼č─▒ boyutuyla yeterince incelenmemi┼č bir sosyal tarih alan─▒ olarak görülebilir.  Bu konunun bilimsel metotlar içinde lây─▒k─▒yla ele al─▒n─▒p incelenmesi ve tarih e─čitimi çerçevesinde topluma aktar─▒lmas─▒yla,  tarih ┼čuurunun in┼čas─▒ hususunda çok büyük faydalar sa─članaca─č─▒ ┼čüphesizdir. ─░l ve ilçe boyutunda yap─▒lacak çal─▒┼čmalarla o bölgelerden ┼čehit olanlar─▒n tespiti ve bunlar üzerinde yap─▒lacak tahliller ile o co─črafyada ya┼čayan insanlar kendilerini tarihin içinde bulacakt─▒r. Konunun kaynaklar─▒ aras─▒nda ilk akla gelen mahallî askerlik ┼čubesi kay─▒tlar─▒d─▒r. Askerlik ┼čubesi kay─▒tlar─▒n─▒n yan─▒ s─▒ra, mahallî Nüfus Müdürlükleri Ar┼čivlerinde bulunan “Vefâyâta Mahsus Vukûat Defterleri”  Birinci Dünya Sava┼č─▒ esnas─▒nda silahalt─▒ndayken ┼čehitler, askerde kalanlar konusunda fevkalâde k─▒ymetli ve sa─čl─▒kl─▒ bilgileri içeren önemli bir kaynakt─▒r.  Özellikle, Balkan Sava┼člar─▒’ndan Millî Mücadele’ye uzanan tarih diliminde “┼čehitler ve askerde kalanlar” konusunun yan─▒ s─▒ra pek çok sosyal tarih konular─▒ için de bize baz─▒ k─▒ymetli ipuçlar─▒ sunan il ve veya ilçe nüfus müdürlükleri ar┼čivlerinde bulunan “Vefâyâta Mahsus Vukûat Defterleri”, yak─▒n dönem tarih ara┼čt─▒rmalar─▒nda henüz yeterince ara┼čt─▒rma yap─▒lmayan kaynaklar aras─▒ndad─▒r.

Söz konusu defterler, 76 x 54 ebat─▒nda büyük boy olup, vefat eden hakk─▒nda çe┼čitli bilgilerin yaz─▒ld─▒─č─▒ matbu sütunlardan olu┼čmaktad─▒r. Her sayfada, s─▒ras─▒yla; “müteselsil numaras─▒”, “kay─▒t tarihi”, “kaza”, “mahalle veya karyesi”, “soka─č─▒”, “mesken numaras─▒”, “ilm ü haber ve tarihi”, “isim ve ┼čöhreti sanat ve s─▒n─▒f─▒”, “peder ve validesi ismiyle: Pederi, Validesi”, “mahall ve tarih-i velâdeti”,  “milleti”, “Müteehhil (evli) ise kimin zevci veya zevcesi oldu─ču”,  “mahall-i vefat─▒”, “tarih-i vefat─▒”, “sebeb-i vefat─▒”, “esasen nüfustaki mahall-i kayd─▒”, matbu ifadelerinin yaz─▒ld─▒─č─▒ sütunlar bulunmaktad─▒r.  Ölen ki┼či hakk─▒ndaki bu bilgiler her bir sütuna s─▒ra ile yaz─▒lm─▒┼čt─▒r. Sava┼č s─▒ras─▒nda ölenlerin “Sebeb-i vefat─▒” yazan sütuna  “┼×ehiden”, “Harpte”, "Gaip" veya “Askerde” ifadesi dü┼čülmü┼čtür.

Dolay─▒s─▒yla bu defterlerde ilgili di─čer sütunlardaki bilgiler bize Birinci Dünya Sava┼č─▒'nda silahalt─▒ndayken askerde kalanlar hakk─▒nda de─či┼čik aç─▒lardan de─čerlendirme yapabilecek verileri sunmaktad─▒r. 

Milli Savunma Bakanl─▒─č─▒ kay─▒tlar─▒nda Birinci Dünya Sava┼č─▒ s─▒ras─▒nda çe┼čitli cephelerde Bay─▒nd─▒r ─░lçesinden toplam 166 ki┼činin ┼čehit kayd─▒ vard─▒r.1934 y─▒l─▒nda tutulan Bay─▒nd─▒r ─░lçe Nüfus Müdürlü─čü ar┼čivinde bulunan iki numaral─▒ Vefâyâta Mahsus Vukûat Defterinde ise 1330-1335 (Miladi 1914-1919) y─▒llar─▒ aras─▒nda Bay─▒nd─▒r ilçesinin merkez mahalle ve köylerinde vefat sebebi “┼×ehiden, Askerde ve Harpte” kay─▒tl─▒ toplam 705 ki┼či bulunmaktad─▒r. Bu ara┼čt─▒rmada “Mahall-i vefayat” yeri “Çanakkale” (Çanakkale Harbi), “Sebeb-i vefat” bölümünde "┼×ehiden, Askerde ve Harpte" yaz─▒l─▒ olan 95 ki┼činin kay─▒tlar─▒ incelenecektir.     

 

Türk Harp Tarihinde “┼×ehitler, Sferelikte askerde kalanlar” konusu Birinci Dünya Sava┼č─▒ boyutuyla yeterince incelenmemi┼č bir sosyal tarih alan─▒ olarak görülebilir.  Bu konunun bilimsel metotlar içinde lây─▒k─▒yla ele al─▒n─▒p incelenmesi ve tarih e─čitimi çerçevesinde topluma aktar─▒lmas─▒yla,  tarih ┼čuurunun in┼čas─▒ hususunda çok büyük faydalar sa─članaca─č─▒ ┼čüphesizdir. ─░l ve ilçe boyutunda yap─▒lacak çal─▒┼čmalarla o bölgelerden ┼čehit olanlar─▒n tespiti ve bunlar üzerinde yap─▒lacak tahliller ile o co─črafyada ya┼čayan insanlar kendilerini tarihin içinde bulacakt─▒r. Konunun kaynaklar─▒ aras─▒nda ilk akla gelen mahallî askerlik ┼čubesi kay─▒tlar─▒d─▒r. Askerlik ┼čubesi kay─▒tlar─▒n─▒n yan─▒ s─▒ra, mahallî Nüfus Müdürlükleri Ar┼čivlerinde bulunan “Vefâyâta Mahsus Vukûat Defterleri”  Birinci Dünya Sava┼č─▒ esnas─▒nda silahalt─▒ndayken ┼čehitler, askerde kalanlar konusunda fevkalâde k─▒ymetli ve sa─čl─▒kl─▒ bilgileri içeren önemli bir kaynakt─▒r.  Özellikle, Balkan Sava┼člar─▒’ndan Millî Mücadele’ye uzanan tarih diliminde “┼čehitler ve askerde kalanlar” konusunun yan─▒ s─▒ra pek çok sosyal tarih konular─▒ için de bize baz─▒ k─▒ymetli ipuçlar─▒ sunan il ve veya ilçe nüfus müdürlükleri ar┼čivlerinde bulunan “Vefâyâta Mahsus Vukûat Defterleri”, yak─▒n dönem tarih ara┼čt─▒rmalar─▒nda henüz yeterince ara┼čt─▒rma yap─▒lmayan kaynaklar aras─▒ndad─▒r[1].

Balkan Sava┼člar─▒,  akabinde I.Dünya Sava┼č─▒ ve Türk ─░stiklal Sava┼č─▒nda ┼čehitler ve askerde kalanlar, silah alt─▒na al─▒n─▒p geri dönmeyen halen daha net bir ┼čekilde gün yüzüne ç─▒kart─▒lamam─▒┼čt─▒r.

Osmanl─▒ Devleti dâhil oldu─ču I. Dünya Sava┼č─▒’nda ana ve yard─▒mc─▒ cephelerde sava┼čm─▒┼čt─▒r. I.Dünya Sava┼č─▒nda çe┼čitli cephelerde kalan asker say─▒s─▒ bu güne kadar kesin rakamlarla tespit edilememi┼č, yakla┼č─▒k olarak ifade edilmi┼čtir. Tüm ülkelerden 65.038.810 askerin kat─▒ld─▒─č─▒ büyük sava┼č, arkas─▒nda resmi rakamlara göre toplam 8.556.315 ölü, 21.219.452 yaral─▒ ve 7.750.945 kay─▒p veya esir b─▒rakm─▒┼čt─▒r[2]

Osmanl─▒ ─░mparatorlu─čunun askeri kay─▒plar─▒ konusunda baz─▒ ara┼čt─▒rmalar yap─▒lm─▒┼čt─▒r[3]. Toplam asker kayb─▒n─▒n 1.600.000 ki┼či tahmin edilmektedir. Yap─▒lan di─čer bir ara┼čt─▒rma ise daha net rakamlar ifade etmektedir[4].

Osmanl─▒ Devletinin tahmini asker kay─▒plar─▒ (Tablo.1)

(Ölü, yaradan veya hastal─▒ktan ölenler)

501 .091

Yara veya hastal─▒ktan ötürü hastanede tedavi edilenler

3 .059 .205

Hastaneden taburcu edilmi┼č 

2.167.841

Malûller

891 .364

Toplam

2.167.841

Muhtelif cephelerdeki ölüler say─▒s─▒

 

Kafkas cephesinde 

218.878

Çanakkale’de

101 .147

Filistin cephesinde

80.764

Irak'ta.

44.721

─░zmir ve Antalya'da (amele taburlar─▒ ço─ču s─▒tmadan)

9.211

Galiçya'da

4 .272

Romanya ve Dobruca'da

4.166

Hicaz'da (Mekke, Medine, Yemen) 

4.166

Makedonya'da

878

Türlü cephelerde (Kafkaslar, Bakû, Da─č─▒stan v.b)

74.852

Toplam

392.915

Sadece cephelerdeki ölen asker say─▒s─▒

383.704

 

Nüfus kay─▒tlar─▒ tapu kay─▒tlar─▒ gibi bir devletin en önemli dayanak belgelerindendir. Osmanl─▒ döneminde yenilik hareketlerinin ba┼člamas─▒yla birlikte yeni baz─▒ kurumlar te┼čekkül etmeye ba┼člad─▒.  2. Mahmud döneminde  yap─▒lan de─či┼čiklikler çerçevesinde di─čer görevlerinin yan─▒s─▒ra nüfus  i┼čleriyle  de ilgilenmek üzere “Defter Naz─▒rl─▒klar─▒” kuruldu. Osmanl─▒ devletinde ilk nüdus say─▒m─▒ bilindi─či üzere 1831 y─▒l─▒nda yap─▒ld─▒[5]. Ancak Tanzimat’─▒n getirdi─či yenilikler  çerçevesinde  1871’de ç─▒kar─▒lan “─░dare-i Umumiye-i Vilayet Nizamnamesi”yle  Defter Naz─▒rl─▒klar─▒n─▒n nüfusla ilgili  i┼čleri, biraz daha geli┼čtirilerek  ihdas edilen  Emlak ve Nüfus Müdürlüklerine b─▒rak─▒ld─▒[6].  Me┼črutiyet ve arkas─▒ndan Cumhuriyet dönemlerinde nüfus i┼člerine, kay─▒tlar─▒na daha da önem verilmi┼č ve bugünkü  ─░l ve ─░lçe Nüfus Müdürlükleri te┼čekkül etmi┼čtir. 1900'lü y─▒llar─▒n ba┼č─▒ndan itibaren ─░l veya ilçe nüfus müdürlüklerinde bulunan esas defterlerle beraber, do─čum, di─čer bir ismi de ölüm defterleri olan Vefâyâta Mahsus Vukûat, yer de─či┼čtirme gibi çe┼čitli defterlerde tutulmaya ba┼člam─▒┼čt─▒r.,

─░┼čte  bahsetti─čimiz Vefâyâta Mahsus Vukûat Defterleri bu kurumlarda bulunmaktad─▒r. Vefat tarihlerinden, 1900’lü y─▒llar─▒n hemen ba┼č─▒nda tutuldu─čunu anlad─▒─č─▒m─▒z Vefayata Mahsus Vukuat Defterleri’nde; ihtiyar heyeti, askerlik ┼čubesi  ve di─čer ilgili makamlardan verilen resmî  ölüm raporlar─▒ üzerine kay─▒tlar yap─▒l─▒yordu. 1926 y─▒l─▒n─▒n sonuna kadar  müteselsil numaras─▒ yani ölüm vukuat─▒na verilen her bir numara birbirini takip ederken, 1927 y─▒l─▒ndan itibaren her y─▒l─▒n ba┼č─▒nda  müteselsil numaras─▒ yeniden ba┼člam─▒┼č ve her y─▒l─▒n sonunda o y─▒lki vefat say─▒s─▒ yaz─▒larak ilgili nüfus müdürü veya ba┼čka yetkili taraf─▒ndan tasdik edilip kapat─▒lm─▒┼čt─▒r.  ─░nceledi─čimiz pek çok defterde May─▒s 1929’dan itibaren yeni harflerle kay─▒tlar─▒n yap─▒lmaya ba┼čland─▒─č─▒ görülmü┼čtür.  Bu defterler  1933 y─▒l─▒ndan itibaren “Vukuat Defteri” ad─▒n─▒ alm─▒┼č, 1974 y─▒l─▒ndan itibaren ise  defter uygulamas─▒ndan vazgeçilerek  “Ölüm Tutanaklar─▒” klasör halinde tutulmaya ba┼članm─▒┼čt─▒r[7].

Söz konusu defterler, 76 x 54 ebat─▒nda büyük boy olup, vefat eden hakk─▒nda çe┼čitli bilgilerin yaz─▒ld─▒─č─▒ matbu sütunlardan olu┼čmaktad─▒r. Her sayfada, s─▒ras─▒yla; “müteselsil numaras─▒”, “kay─▒t tarihi”, “kaza”, “mahalle veya karyesi”, “soka─č─▒”, “mesken numaras─▒”, “ilm ü haber ve tarihi”, “isim ve ┼čöhreti sanat ve s─▒n─▒f─▒”, “peder ve validesi ismiyle: Pederi, Validesi”, “mahall ve tarih-i velâdeti”,  “milleti”, “Müteehhil (evli) ise kimin zevci veya zevcesi oldu─ču”,  “mahall-i vefat─▒”, “tarih-i vefat─▒”, “sebeb-i vefat─▒”, “esasen nüfustaki mahall-i kayd─▒”, matbu ifadelerinin yaz─▒ld─▒─č─▒ sütunlar bulunmaktad─▒r.  Ölen ki┼či hakk─▒ndaki bu bilgiler her bir sütuna s─▒ra ile yaz─▒lm─▒┼čt─▒r. Sava┼č s─▒ras─▒nda ölenlerin “Sebeb-i vefat─▒” yazan sütuna  “┼×ehiden”, “Harpte”, "Gaip" veya “Askerde” ifadesi dü┼čülmü┼čtür. Dolay─▒s─▒yla bu defterlerde ilgili di─čer sütunlardaki bilgiler bize Birinci Dünya Sava┼č─▒'nda silahalt─▒ndayken askerde kalanlar hakk─▒nda de─či┼čik aç─▒lardan de─čerlendirme yapabilecek verileri sunmaktad─▒r. 

Milli Savunma Bakanl─▒─č─▒ bu konuda Lodumlu Ar┼čivi’ndeki kay─▒tlar esas al─▒narak çok önemli bir yay─▒n yapm─▒┼čt─▒r[8].  Ancak bu çal─▒┼čma kanaatimce yeterli de─čildir. Çünkü alan ara┼čt─▒rmas─▒ yapt─▒─č─▒m─▒z gerek Bay─▒nd─▒r ve gerekse Torbal─▒ bölgesinde aileler verdikleri bilgiler ile bakanl─▒k kay─▒tlar─▒ aras─▒nda müthi┼č bir fark bulunmaktad─▒r. Milli savunma Bakanl─▒─č─▒ kay─▒tlar─▒na göre  I.Dünya Sava┼č─▒nda ─░zmir'den ┼čehit olan toplam 2449 ki┼činin kayd─▒ vard─▒r. Bunlar─▒n 164 tanesi Bay─▒nd─▒rl─▒d─▒r. Ancak gerek alan ara┼čt─▒rmas─▒ s─▒ras─▒nda ailelerden ald─▒─č─▒m─▒z ve gerekse 2 Numaral─▒ Vefayata Mahsusu Defter kay─▒tlar─▒n─▒ inceledi─čimizde rakamlar çok farkl─▒la┼čmaktad─▒r. Sava┼č döneminde silah alt─▒na al─▒n─▒pta cepheden geri gelmeyen, askerde kalan, ┼čehit kayd─▒ olmayan toplam 541 ki┼činin kayd─▒ bu defterde bulunmaktad─▒r. Bu çok büyük bir farkt─▒r. Nüfus esas defter kay─▒tlar─▒nda askerde kalan ki┼čilerin özlük bilgileri bulunmaktad─▒r. Ancak 1934 y─▒l─▒nda yap─▒lan bir nüfus taramas─▒nda tüm idari birimlerde askerde kalanlar kay─▒t edilmi┼č, ölümleri i┼členmi┼čtir. A┼ča─č─▒daki tabloda incelenece─či üzere ölüm yeri kayd─▒nda en çok 532 ki┼či ile "Harb-i Umumi" ve 95 ki┼či ile "Çanakkale Harbi" kayd─▒ dikkat çekicidir[9]. En çok askerde kalan kayd─▒ 50 ki┼či ile F─▒r─▒nl─▒ Köyündedir.

 

 

2 Numaral─▒ Veyata Mahsus Deftere Göre 1.Dünya Sava┼č─▒'nda Askerde Kalanlar (Tablo 1)

 Ki┼či Say─▒s─▒ :705

 Mahalli Vefat─▒

 Acemistan :1

 Anadolu :1

 Arabistan :9

 Askerde :14

 Çanakkale :95

 Edirne :1

 Erzurum :8

 Filistin :5

 Galiçya :1

 Harb-i umumi :532

 Harp gaibi – Gaip :3

 Harpte :12

 Irak :3

 Kafkasya :5

 M─▒s─▒r :4

 Rumeli :1

 Seferberlik :1

 Suriye-┼×am :3

 Yemen :6

 

Ölüm sebebi bölümünde ise 512 ki┼či "Harpte", 175 ki┼či ise Askerde", kayd─▒ bulunmaktad─▒r[10].

Sebeb-i vefat─▒ (Tablo.3)

 

Ki┼či say─▒s─▒

Askerde

Gaip

Harpte

┼×ehiden

Muharebede

Toplam

705

175

9

512

6

3

 

2 numaral─▒ vefayata mahsus defter kay─▒tlar─▒nda Çanakkale harbi kay─▒tlar─▒n─▒n incelenmesi:Askerde kalanlar─▒n do─čum tarihlerine bakt─▒─č─▒m─▒z zaman  Tablo 1. de görülece─či üzere en çok 1301 ile 1315 do─čumlular bulunmaktad─▒r.

Çanakkale Harbinde kalanlar─▒n  do─čum y─▒llar─▒(Tablo:4 )

Y─▒l

Adet

Y─▒l

Adet

Y─▒l

Adet

1288

1

1299

4

1309

6

1289

2

1301

2

1310

5

1290

3

1302

4

1311

1

1291

3

1303

2

1312

6

1293

3

1304

5

1313

13

1294

2

1305

5

1314

6

1295

1

1306

2

1315

3

1296

2

1307

5

1316

1

1297

2

1308

6

Toplam

95

 

Çanakkale harbinde vefat edenlerin ortalama Ortalama ya┼č:27,12'dir. Üretici kesimin en verimli ya┼č ortalamas─▒nda olanlar vatan savunmas─▒nda vefat etmi┼člerdir.

Çanakkale harbinde vefat edenlerin ortalama Ortalama ya┼č─▒ (Tablo.5)

Ya┼č

Adet

Ya┼č

Adet

Ya┼č

Adet

17

2

26

7

35

2

18

7

27

6

37

1

19

4

28

4

38

3

20

14

29

3

39

2

21

1

30

2

40

3

22

4

31

1

41

1

23

7

32

2

42

3

24

4

33

4

43

2

25

5

34

1

Toplam

95

 

Çanakkale harbinde kalanlar─▒n ölüm nedeni ve vefat ┼čeklinde en çok "harpte" kayd─▒ dikkati çekmektedir. (Tablo.6)

(Tablo.6)

Vefat ┼čekli

Adet

Askerde

25

Harpte

65

┼×ehiden

5

Toplam

95

 

Tablo.7 'de de görülece─či üzere ölüm y─▒l─▒ sava┼č─▒n en yo─čun oldu─ču dönem olan 1331-1332 ve 1333 y─▒llar─▒d─▒r.

Vefat y─▒l─▒ (Tablo.7)

Y─▒l

Adet

1330

2

1331

31

1332

21

1333

35

1334

5

1335

1

Toplam

95

 

Bay─▒nd─▒r'a ba─čl─▒ idari birimlerden Çanakkale harbinde kalanlara bakt─▒─č─▒m─▒zda 20 ki┼či ile Furunlu (F─▒r─▒nl─▒) Köyü dikkati çekmektedir.(Tablo.8)

(Tablo.8)

─░dari birim

Adet

B─▒y─▒klar Mahallesi

8

Çenikler

3

Demircilik Mahallesi

2

Dereba┼č─▒

2

Furunlu

20

Hac─▒ Be┼čir Mahallesi

2

Hasköy

4

Hisarl─▒k

1

Kabaa─čaç

9

Kalburculuk Mahallesi

1

Karaburgaz

6

Karahalil

7

K─▒z─▒lkeçili

2

K─▒z─▒loba

4

Ömerdere

8

Ören

2

Sar─▒yurt

5

Yenice Mahallesi

2

Yusuflu

7

Toplam

95

 

 

' Numaral─▒ Vefayata mahsus vukuat defterine göre Bay─▒nd─▒r Merkez mahalle ve köylerinde Çanakkale harbinde kalanlar (Tablo.9)

B─▒y─▒klar Mahallesi

Hane

 no[11].

Ad─▒

Babas─▒

Annesi

Do─č.Yeri

Do─č.

tarihi

Vefat

Tarihi

Vefat

nedeni

Vefat

ya┼č─▒

10

Ahmet

Hüseyin

┼×efika

Bay─▒nd─▒r

1307

1332

Harpte

25

19

Yusuf

Mustafa

Hatice

Bay─▒nd─▒r

1315

1333

Harpte

18

169

Kemal

Cemil

Raziye

Bay─▒nd─▒r

1313

1333

Harpte

20

175

Halit Ziya

Ahmet

Kaymak

Bay─▒nd─▒r

1310

1332

Harpte

22

176

Mehmet

Hasan

Fatma

Bay─▒nd─▒r

1306

1332

Harpte

26

200

Hüseyin

Mehmet

Zehra

Bay─▒nd─▒r

1310

1332

Harpte

22

214

Memi┼č

Salih

Nefise

Bay─▒nd─▒r

1314

1332

Harpte

18

 Y. [12]1

Tahsin

Rasim

Duriye

Bay─▒nd─▒r

1314

1332

Harpte

18

Demircilik Mahallesi

38

Himmet

Mehmet

Kamile

Bay─▒nd─▒r

1308

1332

Harpte

24

Y. 3

Ahmet

Halil

Emine

Bay─▒nd─▒r

1309

1333

Harpte

24

Hac─▒ Be┼čir Mahallesi

11

Mehmet

Ahmet

Emine

Bay─▒nd─▒r

1315

1333

Harpte

18

30

Halil

Yusuf

Fatma

Bay─▒nd─▒r

1294

1332

Harpte

38

Kalburculuk Mahallesi[13]

59

─░smail

Ali

Hava

Bay─▒nd─▒r

1309

17 /07/1333

Harpte

24

Yenice Mahallesi

67

Hüseyin[14]

Hasan

Ay┼če

Bay─▒nd─▒r

1302

1331

┼×ehiden

29

160

Ya┼čar

Mustafa

Fatma

Bay─▒nd─▒r

1314

1333

Harpte

19

Bay─▒nd─▒r Köyleri

Çenikler

1

Mehmet[15]

Mehmet

Hatice

Çenikler

1296

1331

Harpte

35

3

Hasan[16]

Uzun Ali

Hatice

Çenikler

1291

1331

Harpte

40

10

Mehmet[17]

Hasan

Hatice

Çenikler

1313

1330

Harpte

17

Dereba┼č─▒[18]

56

Süleyman[19]

Ali

Ay┼če

Dereba┼č─▒

1297

06 /05/1331

┼×ehiden

34

99

Halil[20]

Mehmet

Emine

Dereba┼č─▒

1303

1331

┼×ehiden

28

Furunlu(F─▒r─▒nl─▒)

6

Mehmet[21]

Süleyman

┼×erife

Furunlu

1291

1331

Harpte

40

10

Mehmet Emin[22]

Süleyman

Emine

Furunlu

1304

1331

Harpte

27

10

Süleyman[23]

Süleyman

Emine

Furunlu

1314

1331

Harpte

17

12

┼×erif Ahmet[24]

Sad─▒k

Ay┼če

Furunlu

1304

24 /07/1331

┼×ehiden

27

18

Bekir[25]

Mehmet

┼×erife

Furunlu

1295

1332[26]

Harpte

37

20

Ahmet[27]

Mustafa

Ay┼če

Furunlu

1288

1331

Harpte

43

23

Halil[28]

Mustafa

Ay┼če

Furunlu

1302

1331

Harpte

29

33

─░lyas[29]

Hüseyin

Zeynep

Furunlu

1302

24/ 07/1331

┼×ehiden

29

98

Mehmet[30]

Osman

Fatma

Furunlu

1304

1331

Harpte

27

106

Hasan[31]

─░brahim

Feride

Furunlu

1290

1331

Harpte

41

113

Mehmet[32]

Ahmet

Ay┼če

Furunlu

1310

1332

Harpte

22

118

Mustafa[33]

Mustafa

Hatice

Furunlu

1299

1331

Harpte

32

125

Mahmut[34]

Hüseyin

Fatma

Furunlu

1299

1332

Harpte

33

126

Süleyman[35]

Ali

Ay┼če

Furunlu

1293

1331

Harpte

38

137

Ali[36]

Ali

Ay┼če

Furunlu

1299

1332

Harpte

33

148

Hüseyin[37]

Mehmet

Emine

Furunlu

1293

1332

Harpte

39

171

Bekir[38]

Hasan

┼×erife

Furunlu

1304

1331

Harpte

27

175

Mehmet[39]

Hasan

Ay┼če

Furunlu

1289

1331

Harpte

42

179

Mustafa[40]

Nazif

Ümmü

Furunlu

1312

1331

Harpte

19

188

Ahmet[41]

Hasan

Hava

Furunlu

1312

1332

Harpte

20

Hasköy

3

Gediko─člu Mehmet

Hüseyin

Ay┼če

Bay─▒nd─▒r

1299

1332

Harpte

33

23

Ali

┼×erif

Ay┼če

Hasköy

1303

1333

Harpte

30

50

Rusçuklu ─░brahim

Ali

Fatma

Bay─▒nd─▒r

1309

1332

Harpte

23

111

Muhacir Mehmet

Mustafa

Ay┼če

Bay─▒nd─▒r

1289

21/ 05/1331

Harpte

42

Hisarl─▒k

34

Mehmet[42]

Ahmet

Nefise

Bay─▒nd─▒r

1309

1332

Harpte

23

Kabaa─čaç

10

Hasan[43]

Hasan

Cemile

Bay─▒nd─▒r

1313

1333

Harpte

20

11

Mustafa[44]

Hüseyin

Huriye

Bay─▒nd─▒r

1297

20/02/1330

Askerde

33

12

Hüseyin[45]

Ali

Hatice

Bay─▒nd─▒r

1301

13/03/1333

Askerde

32

12

Mehmet[46]

Ali

Hatice

Bay─▒nd─▒r

1308

1333

Harpte

25

17

Hasan[47]

Hasan

Cemile

Bay─▒nd─▒r

1313

1333

Harpte

20

17

Hüseyin[48]

─░brahim

Hatice

Bay─▒nd─▒r

1293

20/03/1331

Askerde

38

17

Mehmet[49]

─░brahim

Hatice

Bay─▒nd─▒r

1307

1333

Harpte

26

50

Mustafa[50]

─░brahim

Fatma

Bay─▒nd─▒r

1313

1333

Harpte

20

Karaburgaz[51]

1

Mehmet[52]

Halil

┼×erife

Bay─▒nd─▒r

1291

1331

Askerde

40

4

Hasan[53]

Ahmet

Fatma

Bay─▒nd─▒r

1306

1331

Askerde

25

4

Mahmut[54]

Ahmet

Fatma

Bay─▒nd─▒r

1301

1331

Askerde

30

13

Süleyman[55]

Hasan

Fatma

Bay─▒nd─▒r

1312

1331

Askerde

19

16

Osman[56]

Hasan

Ay┼če

Bay─▒nd─▒r

1305

15./03/1331

Askerde

26

19

─░brahim[57]

Mehmet

Meryem

Bay─▒nd─▒r

1308

1331

Askerde

23

Karahalil

3

Mehmet[58]

Mustafa

Emine

Bay─▒nd─▒r

1296

1331

Askerde

35

10

Mehmet[59]

Mehmet

Hatice

Bay─▒nd─▒r

1290

1332

Askerde

42

22

Ahmet[60]

Mustafa

Fatma

Bay─▒nd─▒r

1312

1331

Askerde

19

31

Sac─▒dettin[61]

Mehmet

Hatice

Bay─▒nd─▒r

1304

1331

Askerde

27

31

Ali[62]

Mehmet

Hatice

Bay─▒nd─▒r

1308

1331

Askerde

23

41

Ali[63]

Mustafa

Hatice

Bay─▒nd─▒r

1312

1332

Askerde

20

41

Ahmet[64]

Mustafa

Hatice

Bay─▒nd─▒r

1314

1332

Askerde

18

K─▒z─▒lkeçili

33

Halil[65]

Mustafa

Hatice

Bay─▒nd─▒r

1307

1333

Harpte

26

46

Yusuf[66]

Ahmet

Emine

Bay─▒nd─▒r

1308

1334

Harpte

26

K─▒z─▒loba

21

Halit

Ahmet

Fatma

Bay─▒nd─▒r

1305

/KS[67] /1332

Askerde

27

21

Faik

Mehmet

Fatma

Bay─▒nd─▒r

1316

/02/1334

Askerde

18

101

Hasan

Süleyman

Rahime

Bay─▒nd─▒r

1309

/09/1334

Askerde

25

102

Ahmet

Ali

Ay┼če

Bay─▒nd─▒r

1313

/09/1333

Askerde

20

Ömerdere[68]

8

Yusuf[69]

Mehmet

Dudu

Bay─▒nd─▒r

1313

1333

Harpte

20

11

─░brahim[70]

Musa

Ay┼če

Bay─▒nd─▒r

1312

1333

Harpte

21

19

Ahmet[71]

Ali

Ay┼če

Bay─▒nd─▒r

1313

1333

Harpte

20

24

Hüseyin

Mustafa

Havva

Bay─▒nd─▒r

1305

1333

Harpte

28

24

Süleyman

Mustafa

Havva

Bay─▒nd─▒r

1309

1333

Harpte

24

31

Durmu┼č Ali[72]

Mehmet

Hatice

Bay─▒nd─▒r

1307

1333

Harpte

26

32

Ali[73]

Mehmet

Hayriye

Bay─▒nd─▒r

1313

1333

Harpte

20

123

Ali

Ahmet

Ümmü

Bay─▒nd─▒r

1310

1333

Harpte

23

Ören[74]

5

Hüseyin[75]

Ömer

Ümmü

Bay─▒nd─▒r

1314

1334

Harpte

20

38

Mustafa[76]

Mehmet

Ümmü

Bay─▒nd─▒r

1313

1335

Harpte

22

Sar─▒yurt

25

Süleyman[77]

Halil

Fatma

Bay─▒nd─▒r

1290

1333

Askerde

43

42

Halil[78]

Mehmet

Hatice

Bay─▒nd─▒r

1302

1333

Askerde

31

42

Durmu┼č[79]

Mehmet

Hatice

Bay─▒nd─▒r

1311

1334

Askerde

23

63

Halil[80]

Süleyman

Ay┼če

Bay─▒nd─▒r

1315

1333

Askerde

18

84

Mustafa[81]

Ali

Hatice

Bay─▒nd─▒r

1294

1333

Askerde

39

Yusuflu

8

Yusuf[82]

Mehmet

Dudu

Bay─▒nd─▒r

1313

1333

Harpte

20

19

Ahmet[83]

Ali

Ay┼če

Bay─▒nd─▒r

1313

1333

Harpte

20

24

Hüseyin[84]

Mustafa

Hava

Bay─▒nd─▒r

1305

1333

Harpte

28

24

Süleyman[85]

Mustafa

Hava

Bay─▒nd─▒r

1305

1333

Harpte

28

31

Durmu┼č Ali[86]

Mehmet

Hatice

Yusuflu

1307

1333

Harpte

26

32

Ali[87]

Mehmet

Huriye

Yusuflu

1313

1333

Harpte

20

123

Ali[88]

Ahmet

Ümmü

Yusuflu

1310

1333

Harpte

23

 

 

 

Milli Savunma Bakanl─▒─č─▒ kay─▒tlar─▒na göre Bay─▒nd─▒r'dan Çanakkale Cephesi ┼čehitleri (Tablo.10)

Ad─▒

Babas─▒

─░dari birimi

Do─č.

Tarihi

┼×ehit oldu─ču. tarih

┼×ehit oldu─ču yer

Rütbesi

Abdullah

Molla Hasan

Hasköy

1293

1/9/1915

Semeretepesi

Er

Abdullah

Ömer

Karap─▒nar

1291

25/9/1915

Kirte harbinde

Er

Abdullah

Hasan

 

1293

30/9/1915

Meydan harbi

Er

Ahmet

Ahmet

 

1305

7/6/1915

Kirte harbinde 

Er

Ahmet

Ali

 

 

11/6/1915

5.Kol.3.S─▒h.Böl.

Er

Ahmet

─░brahim

 

1297

24/5/1915

S─▒─č─▒ndere

Er

Ahmet

Mehmet

 

1295

10/1915

Keçideresi

Er

Ahmet

Mehmet

Ergenli

1297

17/6/1915

S─▒─č─▒ndere

Er

Ahmet

Mehmet

 

1303

7/6/1915

Kirte harbinde 

Er

Ahmet

Mehmet

Lütuflar

1303

7/6/1915

Kirte harbinde 

Er

Ahmet

Osman

 

1298

28/7/1915

Kirte harbinde 

Er

Ahmet

Osman

 

1297

4/6/1915

11. F─▒rka Seyyar Hastanesi

Er

Ali

Ahmet

 

1299

22/2/1915

─░zmir Merkez hastanesi

Er

Ali

Ali

 

1302

24/5/1915

Kirte harbinde 

Er

Ali

Hasan

K─▒z─▒lcaova

1291

15/10/1915

Ilgardere nakliyat hastanesi

Er

Ali

Hasanba┼č

 

1298

30/11/1915

Sebdülbahir

Er

Ali

Himmet

 

1293

1/10/1915

Ar─▒burnu

Er

Ali

Mahmut

K─▒z─▒lcaova

1306

30/4/1915

Sebdülbahir

Er

Ali

Mahmut

Yakac─▒k

1307

9/5/1915

Maçka Hastanesi

Er

Ali

Mehmet

 

1305

3/5/1915

Sebdülbahir

Er

Ali

Mehmet

 

1298

3/10/1915

Meydan harbi

Er

Ali

Mehmet

 

1304

29/7/1915

Mecruhin Hastanesi

Er

Ali

Mustafa

 

1305

21/2/1915

Sebdülbahir

Er

Ali

Mustafa

 

1294

30/9/1915

Ar─▒burnu

Er

Ali

Necip

 

1305

29/5/1915

Asmal─▒dere

Er

Ali

Osman

 

1309

30/4/1915

Kerevizdere

Er

Ali

Süleyman

Yakac─▒k

1295

9/4/1915

Mente┼č tepesi

Er

Ali

Süleyman

 

1293

9/10/1915

 

Er

Ali

Hüseyin

Karahay─▒t

1303

12/6/1915

Bahriye Merkez hastanesi

Onba┼č─▒

Bekir

Mehmet

 

1296

17/5/1915

Ta┼čk─▒┼čla hastanesi

Er

Cafer

A┼č─▒k Ali

 

1297

31/6/1915

Meydan harbi

Er

Cemal

─░brahim

 

1304

13/7/

Mecruhin hastanesi

Er

Cevat Efendi

Hasan R─▒za

 

 

6/3/1915

 

Üste─čmen

Emin

Hac─▒ ─░smail

 

1302

24/3/1915

Sebdülbahir

Er

Emin

Sad─▒k

 

 

24/4/1915

 

Er

Ethem

Ethem

 

1299

18/8/1915

┼×imal grubu

Er

Halil

Hasan Çavu┼č

K─▒z─▒lcaova

1309

25/5/1915

Ar─▒burnu

Er

Halil

Himmet Mehmet

 

1299

24/5/1915

S─▒─č─▒ndere

Er

Halil

Hüseyin Çavu┼č

 

1309

26/5/1915

 

Er

Halil

Mehmet

Kabaa─čaç

1307

3/7/1915

 

Er

Halil

Mehmet

F─▒r─▒nl─▒

1303

5/6/1915

Kirte harbinde 

Onba┼č─▒

Hasan

Ahmet

P─▒narl─▒

1304

14/10/1915

Mecruhin hastanesi

Er

Hasan

Ali

 

1299

14/5/1915

S─▒─č─▒ndere

Er

Hasan

Aziz

 

1298

24/5/1915

Kirte harbinde 

Er

Hasan

Bekir

Alanköy

1297

19/8/1915

Anafartalar

Er

Hasan

Hüseyin

 

 

 

 

Er

Hasan

─░brahim

K─▒z─▒lkeçili

1302

19/9/1915

Anafartalar

Er

Hasan

─░sa

 

1309

23/4/1915

Ar─▒burnu

Er

Hasan

Mahmut

 

1306

25/9/1915

Sebdülbahir

Er

Hasan Hüseyin

─░lyas

 

1302

24/5/1915

Kirte harbinde 

Er

Hüseyin

Ahmet

 

1306

27/2/1915

Ar─▒b─▒rnu

Er

Hüseyin

Ahmet

Elifli

1309

4/8/1915

Kirte harbinde 

Er

Hüseyin

Ali

Çiftçigedi─či

1303

26/5/1915

Kirte harbinde harbinde harbinde

Er

Hüseyin

Hasan

Ergenli

1297

22/6/1915

S─▒─č─▒ndere

Er

Hüseyin

Hasan

 

1301

9/1915

Meydan harbi

Er

Hüseyin

─░brahim

Dereköy

1301

27/8/1915

Taksim hastanesi

Er

Hüseyin

─░lyas

K─▒z─▒lkeçili

1289

1/8/1915

Hüseyinler tepelerinde

Er

Hüseyin

Ahmet

 

1298

20/7/1915

Cenup grubu

Er

Hüseyin

Mehmet

Alanköy

1301

17/4/1915

Kerevizdere

Er

Hüseyin

Mehmet

 

1302

23/6/1915

Kirte harbinde   Sarg─▒ mahalli

Er

Hüseyin

Mehmet

 

1306

24/5/1915

Kirte harbinde 

Er

Hüseyin

Mustafa

 

1299

23/10/1915

Kerevizdere

Er

Hüseyin

Hasan

 

1307

25/5/1915

Sebdülbahir

Er

Hüseyin

Hasan

 

1301

5/8/1915

Kirte harbinde 

Er

Hüseyin

Mehmet

 

1305

15/5/1915

Kirte harbinde 

Er

Hüsnü

Hüseyin

 

1302

27/6/1915

Haydarpa┼ča Hastanesi

Er

─░brahim

Ahmet

 

1295

29/9/1915

Siperde

Er

─░brahim

Süleyman

Alanköy

1308

24/5/1915

Kirte harbinde 

Er

─░brahim

Süleyman

Alanköy

1298

24/5/1915

Kirte harbinde 

Er

─░brahim

Hasan

 

1303

21/5/1915

─░leri hatta

Onba┼č─▒

─░brahim

Hasan

 

1303

22/5/1915

Kirte harbinde 

Onba┼č─▒

─░smail

Kaçar

 

1309

12/9/1915

Ye┼čilyurt

Er

─░smail

Mehmet

Yakac─▒k

1292

30/10/1914

Meydan harbi

Er

Mehmet

Ali Kahya

Yakac─▒k

1305

23.04.1915

 

Er

Mehmet

Banco

Alanköy

1299

23.03.1915

Kerevizdere

Er

Mehmet

Halil

 

1308

25.05.1915

Kirte

Er

Mehmet

Hasan

 

1292

30.09.1915

Cenup Grubunda

Er

Mehmet

Hüseyin

 

1308

29.04.1915

Seddülbahir Kerevizdere

Er

Mehmet

Hüseyin

 

 

23.06.1915

Kirte Harbinde

Er

Mehmet

─░brahim

 

1305

25.05.1915

Kirte Harbinde

Er

Mehmet

Mehmet

Osmanlar

1309

04.08.1915

 

Er

Mehmet

Mehmet

 

1303

24.05.1915

Kirte Harbinde

Er

Mehmet

Mehmet

Yakac─▒k

1303

24.05.1915

Kirte Harbinde

Er

Mehmet

Mustafa

 

1302

23.02.1915

Sedddülbahir Muharebesi

Er

Mehmet

Süleyman

Karahalli

1302

07.06.1915

Kirte

Er

Mehmet

Süleyman

 

1305

22.03.1915

Kanl─▒dere Muharebesi

Er

Mehmet

Tahir

 

1302

18.02.1915

Kabatepe Muharebesinde

Er

Mehmet

Veli

 

1303

12.03.1915

Kerevizderesinde Ye┼čil Tepe

Er

Mehmet

Ahmet

 

1301

24.05.1915

Kirte

Er

Mehmet

Hüseyin

 

 

27.05.1915

5.Kol.Mensup 10.F─▒r.S─▒h.Böl.

Onba┼č─▒

Mehmet

Hüseyin

 

1302

25.05.1915

Kirte

Onba┼č─▒

Mehmet Ali

Mustafa

 

1304

05.05.1915

Seddülbahir Muharebesi

Er

Mehmet Hilmi

Dursun

 

1302

18.10.1915

Seddülbahir' in Kirte Muharebesi

Er

Mestan

Hüseyin

 

1301

09.08.1915

Kirte Harbinde

Er

Murat

Hüseyin

 

1305

28.04.1915

S─▒─č─▒ndere

Er

Mustafa

Halil ─░brahim

 

1305

25.05.1915

Kirte Harbinde

Er

Mustafa

Hüseyin

 

1303

25.05.1915

Kirte Harbinde

Er

Mustafa

─░brahim

 

 

25.07.1915

Cenup Gr.A─č─▒r Mecruhin Has.

Er

Mustafa

─░brahim

 

1294

04.12.1915

Ta┼čk─▒┼čla Hasatanesi

Er

Mustafa

Mehmet

K─▒z─▒lkeçili

1307

18.04.1915

Haydarpa┼ča Hastanesi

Er

Mustafa

Mehmet

 

1289

01.05.1915

11.Kol.Cenup Gr.A─č─▒r Mecruhin Has.

Er

Mustafa

Mehmet

 

1302

07.06.1915

Kirte Harbinde

Er

Mustafa

Mehmet

 

1304

15.05.1915

Kirte Harbinde

Er

Mustafa

Mehmet

Çiftçigedi─či

1303

17.07.1915

S─▒─č─▒ndere Muharebesinde

Er

Mustafa

Mustafa

 

1305

24.05.1915

S─▒─č─▒ndere Muharebesinde

Er

Osman

Hasan

Ç─▒plak Köy

1296

03.1915

Seddülbahir Muharebesi

Er

Osman

Hüseyin

Karahay─▒t

1299

04.06.1915

┼×ehir Emaneti Çapa Mer. Has.

Er

Osman

Mehmet

 

1307

26.04.1915

Zeytin Dere

Er

Osman

Mehmet

 

1301

13.10.1915

Kanl─▒dere Muharebesi

Er

Ömer

Hamza

 

1306

27.05.1915

Seddülbahir Muharebesi

Er

Ömer

Mehmet

Çaml─▒bel

1292

26.02.1915

 

Er

Sad─▒k Efendi

Emin

 

 

14.04.1915

Keçi Deresi Muharebesi

Yüzba┼č─▒

Süleyman

Ahmet

 

1299

01.07.1915

Cenup Gr.A─č─▒r Mecruhin Has.

Er

Süleyman

Mehmet Ali

 

1305

30.04.1915

Meydan Harbi

Er

┼×erif Ahmet

Sad─▒k

 

1304

24.05.1915

Kirte Harbinde

Er

┼×ükrü

Cafer

 

 

09.07.1915

5.Kol.Mensup 3.F─▒r.S─▒h.Böl.

Onba┼č─▒

Tahir

Osman

 

 

31.05.1915

Cenup Gr.A─č─▒r Mecruhin Has.

Er

Tahir

Süleyman

 

1303

07.06.1915

Kirte harbinde 

Er

Tahsin

Tevfik

 

1304

24.03.1915

Kirte harbinde 

Er

Yusuf

─░smail

K─▒z─▒lkeçili

1302

03.04.1915

A─čadere 11.F─▒rka Seyyar Hastanesi

Er

 

Sonuç ve de─čerlendirme:  Bu ara┼čt─▒rmada  Bay─▒nd─▒r ilçelerinden I.Dünya Sava┼č─▒n─▒n önemli cephelerinden olan Çanakkale cephesinde askerde kalan ve ┼čehit olanlar─▒n 2 numaral─▒ vefayata mahsus vukuat defter kay─▒tlar─▒na göre tespiti yap─▒lmaya çal─▒┼č─▒lm─▒┼čt─▒r. Milli Savunma Bakanl─▒─č─▒ kay─▒tlar─▒ ile nüfus kay─▒tlar─▒ esas al─▒nd─▒─č─▒nda önemli farkl─▒l─▒klar ortaya ç─▒kmaktad─▒r. Bu tespit di─čer cephelrde de ayn─▒ ┼čekildedir. Bu konunun bilimsel metotlar içinde lây─▒k─▒yla ele al─▒n─▒p incelenmesi ve tarih e─čitimi çerçevesinde topluma aktar─▒lmas─▒yla,  tarih ┼čuurunun in┼čas─▒ hususunda çok büyük faydalar sa─članaca─č─▒ ┼čüphesizdir. ─░l ve ilçe boyutunda yap─▒lacak çal─▒┼čmalarla o bölgelerden ┼čehit olanlar─▒n, seferberlik döneminde askerde kalanlar─▒n özellikle Çanakkale harbinde  tespiti ve bunlar üzerinde yap─▒lacak tahliller ile o co─črafyada ya┼čayan insanlar kendilerini tarihin içinde bulacakt─▒r. Nüfus ve Vatanda┼čl─▒k ─░┼čleri genel Müdürlü─čüne toplanan esas ve vefayata mahsus vukuat defterleri ara┼čt─▒rmaya aç─▒larak süratle seferberlik asker kay─▒plar─▒ üzerinde tekrar detayl─▒ ara┼čt─▒rmalar yap─▒lmas─▒ gerekir.

 

 

 

 Kaynaklar

 

Ar┼čiv Belgeleri

 

2 Numaral─▒ Vefâyâta Mahsus Vukûat Defteri, Bay─▒nd─▒r ─░lçe Nüfus Müdürlü─čü ar┼čivi

Çenikler Köyü Nüfus Esas Defteri, Çenikler Köyü Muhtarl─▒k ar┼čivi

Tire Dereba┼č─▒ Köyü Nüfus Esas Defteri, 3 Cilt,  Dereba┼č─▒ Köyü Muhtarl─▒k ar┼čivi

Furunlu (F─▒r─▒nl─▒) Köyü Nüfus Esas Defteri,  F─▒r─▒nl─▒ Köyü Muhtarl─▒k ar┼čivi

Köyü Nüfus Esas Defteri,  3 Cilt, Köyü Muhtarl─▒k ar┼čivi

Kabaa─čaç Köyü Nüfus Esas Defteri, Kabaa─čaç  Köyü Muhtarl─▒k ar┼čivi

Köyü Nüfus Esas Defteri, Köyü Muhtarl─▒k ar┼čivi

Karaburgaz (Sö─čütören ) Köyü Nüfus Esas Defteri, Sö─čütören Köyü Muhtarl─▒k ar┼čivi

Karahalil Köyü Nüfus Esas Defteri, 2 Cilt, Karahalil Köyü Muhtarl─▒k ar┼čivi

Ömerderesi Köyü Nüfus Esas Defteri, Ergenli Köyü Muhtarl─▒k ar┼čivi

Manisa Turgutlu Ören Köyü Nüfus Esas Defteri, Ören Köyü Muhtarl─▒k ar┼čivi

Sar─▒yurt Köyü Nüfus Esas Defteri, 3 Cilt, Sar─▒yurt Köyü Muhtarl─▒k ar┼čivi

Yusuflu Köyü Nüfus Esas Defteri, Yusuflu Köyü Muhtarl─▒k ar┼čivi

Necat Çetin ar┼čivi

 

Ara┼čt─▒rmalar

 

Enver Ziya Karal, Osmanl─▒ ─░mparatorlu─čunda ─░lk Nüfus Say─▒m─▒ 1831, T.C. Ba┼čbakanl─▒k Devlet ─░statistik Enstitüsü, Ankara 1997.

 

Nuri Köstüklü,  “Balkan Sava┼člar─▒’ndan  Milli Mücadele’ye   “┼×ehitler”   Üzerine Yap─▒lacak  Bilimsel Ara┼čt─▒rmalarda Metod ve Kaynak Meselesine Dair Baz─▒ Dü┼čünceler”,  Dokuzuncu Askeri Tarih Semineri Bildirileri II, Genelkurmay ATASE  yay., Ankara 2006, s.205- 219.

 

Musa Çad─▒rc─▒, Tanzimat Döneminde Anadolu Kentleri’nin Sosyal ve Ekonomik Yap─▒lar─▒, Türk Tarih Kurumu yay., Ankara 1991, s. 252.

 

┼×ehitlerimiz- Osmanl─▒- Rus, Osmanl─▒ Yunan, Trablusgarp, Balkan, I. Dünya, ─░stiklal, Kore, K─▒br─▒s , ─░ç Güvenlik, Cilt I- V,  Milli Savunma Bakanl─▒─č─▒ yay., Ankara 1998.

 

─░nternet-dijitaller;

 

http://www.sarikamisdayanismagrubu.com/Haber_Detay.asp?HaberID=13 (e.t.15/7/2014)

http://www.tarihimiz.net/v3/Haberler/OsmanliTarihi2/1.DUNYA-SAVASI-OSMANLI-BILANCOSU.html (e.t.15/7/2014)

http://www.trmilitary.com/forum/viewtopic.php?f=31&t=16427 (e.t.15/7/2014)

http://tr.wikipedia.org/wiki/I._D%C3%BCnya_Sava%C5%9F%C4%B1 (e.t.15/7/2014)

 

 

 [1] Nuri Köstüklü,“Balkan Sava┼člar─▒’ndan  Milli Mücadele’ye   “┼×ehitler”   Üzerine Yap─▒lacak  Bilimsel Ara┼čt─▒rmalarda Metod ve Kaynak Meselesine Dair Baz─▒ Dü┼čünceler”,  Dokuzuncu Askeri Tarih Semineri Bildirileri II, Genelkurmay ATASE  yay., Ankara 2006, s.205- 219.

 

[2] http://tr.wikipedia.org/wiki/I._D%C3%BCnya_Sava%C5%9F%C4%B1,  NTV Tarih dergisi - ┼×ubat 2009, Say─▒ 1, Sayfa 21.

[3] Osmanl─▒ ─░mparatorlu─ču toplam kay─▒p asker say─▒s─▒: 1.600.000.  Çanakkale: 101.000 [Hasta, Kay─▒p ve Yaral─▒larla 253.896],  Kafkasya: 270.000,  Körfez: 220.000, Arabistan-Yemen: 280.000, Kanal: 280.000,
Acem: 20.000,   Galiçya-Bulgaristan: 60.000.  Kaynak:  http://www.trmilitary.com/forum/viewtopic.php?f=31&t=16427

[5] Enver Ziya Karal, Osmanl─▒ ─░mparatorlu─čunda ─░lk Nüfus Say─▒m─▒ 1831, T.C. Ba┼čbakanl─▒k Devlet ─░statistik Enstitüsü, Ankara 1997.

[6]  Musa Çad─▒rc─▒, Tanzimat Döneminde Anadolu Kentleri’nin Sosyal ve Ekonomik Yap─▒lar─▒, Türk Tarih Kurumu yay., Ankara 1991, s. 252.

[7] Vefayata Mahsus Vukuat Defterlerinin önemi konusunda ilk kez de─činen Prof.Dr.Nüri Köstüklü'dür. Nuri Köstüklü, a.g.m.

[8] ┼×ehitlerimiz- Osmanl─▒- Rus, Osmanl─▒ Yunan, Trablusgarp, Balkan, I. Dünya, ─░stiklal, Kore, K─▒br─▒s , ─░ç Güvenlik, Cilt I- V,  Milli Savunma Bakanl─▒─č─▒ yay., Ankara 1998

[9] Bak─▒n─▒z Tablo.1.

[10] Bak─▒n─▒z Tablo 3.

[11] Aile S─▒ra Numaras─▒.

[12] Yabanc─▒ hane.

[13] ─░dari birimin ad─▒ Ç─▒nar Mahallesi olarak de─či┼čtirilmi┼čtir.

[14] MSB kayd─▒ vard─▒r. No:98243. 4.Kolordu, 29 Alay, 3.Tabur, 12. Bölük, Meydan Harbi, 9/1331.

[15] Ailenin soyad─▒: Bildirir.

[16] Ailenin soyad─▒: Sözmezler. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Koca Ahmetler.

[17] ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Hatipler. Hane nüfus kayd─▒: Kapal─▒ kay─▒t.

[18] Bugün idari birim olarak Tire ilçesine ba─čl─▒d─▒r.

[19] Ailenin soyad─▒: Cura. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Curalar.

[20] Ar─▒burnu. Ailenin soyad─▒: K─▒rma. Hane nüfus  kayd─▒: Kapal─▒ kay─▒t.

[21] 1299 do─čumlu di─čer karde┼či Halil, “M─▒s─▒r’da harpte” kayd─▒ vard─▒r. Ailenin soyad─▒: K─▒rmaz. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: K─▒rl─▒lar.

[22] Ailenin soyad─▒: Elüstü. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Hac─▒ Mollalar.

[23] Ailenin soyad─▒: Elüstü. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Hac─▒ Mollalar.

[24] Septülbahir. Ailenin soyad─▒:Yazaro─člu. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Yaz─▒c─▒lar Milli savunma Bakanl─▒─č─▒ kayd─▒nda  ad─▒ vard─▒r. Kay─▒t no:99598, 4.Kolordu,.29. Alay, 2. Tabur, 6. Bölük, Kitre Harbinde, 24/5/1331.

[25] Ayn─▒ haneden  1308 do─čumlu Mehmet o─člu Meyem’den do─čma Tahir “Harb-i Umimi’de 17/5/1333 , Askerde “  kayd─▒ vard─▒r. Ailenin soyad─▒: Konma. Hane nüfus  kayd─▒: Kapal─▒ kay─▒t.

[26] Septülbahir.

[27] Ailenin soyad─▒: Çepiç - Ayd─▒no─člu. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Kör Haliller.

[28] Ailenin soyad─▒: Ertekeli. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Tekelio─čullar─▒. Hane nüfus  kayd─▒: Kapal─▒ kay─▒t.

[29] Ailenin soyad─▒: Barutçuo─člu. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Barutçular.

[30] Ailenin soyad─▒: Aytan. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Osman Beyler.

[31] Ailenin soyad─▒:  Fatal─▒. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Kürtler.

[32] Ar─▒burnu. Ailenin soyad─▒:  Yeti┼čir. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Fatal─▒lar.

[33] Ailenin soyad─▒:  Bacaks─▒zo─člu. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Hallemo─čullar─▒.

[34] Ailenin soyad─▒:  Usun. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Cin Aliler.

[35] Ailenin soyad─▒:  Uruner. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: I┼č─▒klar.

[36] Ailenin soyad─▒:  Urayer. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Patan─▒n Mustafalar.

[37] Karde┼či 1299 do─čumlu Ömer'inde "Çanakkale Harbinde" kayd─▒ vard─▒r. Hane nüfus  kayd─▒: Kapal─▒ kay─▒t.

[38] Hane nüfus  kayd─▒: Kapal─▒ kay─▒t.

[39]  Karde┼či 1311 do─čumlu Hüseyin’in “Harb-i Umumi, 1332” kayd─▒ vard─▒r. Ailenin soyad─▒:  Seyirden. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Kullar.

[40] Ailenin soyad─▒:  Koço─člu. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Arnavutlar.

[41] Hane nüfus  kayd─▒: Kapal─▒ kay─▒t.

[42] Ailenin soyad─▒: Akku┼č. Hane nüfus  kayd─▒: Kapal─▒ kay─▒t.

[43]  Ailenin soyad─▒: Aka. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Deli A─čalar.

[44] Ailenin soyad─▒: Ergün. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Ömerler.

[45]Hane nüfus  kayd─▒: Kapal─▒ kay─▒t.

[46] Hane nüfus  kayd─▒: Kapal─▒ kay─▒t.

[47] Ailenin soyad─▒: Türel. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Süvariler - ─░zzetler.

[48] Ailenin soyad─▒: Türel. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Süvariler - ─░zzetler.

[49] Ailenin soyad─▒: Türel. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Süvariler - ─░zzetler.

[50] Ailenin soyad─▒: Ku┼čp─▒nar. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Alanköylüler.

[51] ─░dari birimin ad─▒ Sö─čütören olarak de─či┼čtirilmi┼čtir.

[52] Ailenin soyad─▒: Sar─▒ba┼č. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Kara Mehmetler.

[53] Ailenin soyad─▒: Tufan. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Kara Mehmetler - Tufanlar.

[54] Ailenin soyad─▒: Tufan. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Kara Mehmetler - Tufanlar.

[55] Ailenin soyad─▒: Uysal. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Uysallar.

[56] Hane nüfus  kayd─▒: Kapal─▒ kay─▒t.

[57] Ailenin soyad─▒: Ç─▒tak. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Ç─▒taklar.

[58] Ailenin soyad─▒: Cihan. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Haf─▒zlar.

[59] Ailenin soyad─▒: Urut. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Hüseyin Beyler.

[60] Ailenin soyad─▒: Zeytinözü. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Cinciler.

[61] Ailenin soyad─▒: Küçükkara. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Hac─▒lar.

[62] Ailenin soyad─▒: Küçükkara. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Hac─▒lar.

[63] Ailenin soyad─▒: Demirözü. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Demirciler.

[64] Ailenin soyad─▒: Demirözü. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Demirciler.

[65] Ailenin soyad─▒: Irak. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Köseler

[66] Ailenin soyad─▒: Çukurderesi. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Çamurlar.

[67] Kanun-u Sani.

[68] ─░dari birimi ortadan kalm─▒┼čt─▒r. Ergenli Köyü Nüfus Esas Defterine ilave edilmi┼čtir.

[69] Ailenin soyad─▒: Görgen. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Kara Hüseyinler.

[70] Ailenin soyad─▒: Marac─▒. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Yakuplar.

[71] Aile K─▒z─▒loba Köyüne nakil gitmi┼čtir.

[72] Kar─▒s─▒ Emine.

[73] Kar─▒s─▒ Hatice.

[74] ─░dari birim 1950 y─▒l─▒nda Manisa Turgutlu ilçesine ba─članm─▒┼čt─▒r.

[75] Ailenin soyad─▒: Çay─▒ralan. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Sertler.

[76] Ailenin soyad─▒: Harmanl─▒k. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Ömerler. Hane nüfus  kayd─▒: Kapal─▒ kay─▒t.

[77]  Ailenin soyad─▒: Destici.  ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Hac─▒ Haliller.

[78] Ailenin soyad─▒: Bedel.  ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Kas─▒mlar.

[79] Ailenin soyad─▒: Bedel.  ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Kas─▒mlar.

[80] Ailenin soyad─▒: Gözpinar. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Hac─▒ Haliller.

[81]  Ailenin soyad─▒: Ocakol. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Semetliler.

[82] Ailenin soyad─▒: Eri┼č. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Keçiciler.

[83] Ailenin soyad─▒: Yamaç.

[84] Ailenin soyad─▒: Eygi. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Hac─▒ Aptiler.

[85] Ailenin soyad─▒: Eygi. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Hac─▒ Aptiler.

[86] Kar─▒s─▒ Emine. Ailenin soyad─▒: ┼×ekil. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Tevfikler.

[87] Ailenin soyad─▒: Erbey. ─░dari birimdeki bilinen lakaplar─▒: Hac─▒ Kahyalar.

[88] Kar─▒s─▒ Hatice. Ailenin soyad─▒:  Boz. Aile Ömerdere Köyünden nakil geldi. Hane nüfus  kayd─▒: Kapal─▒ kay─▒t. Ayn─▒ haneden 1310 do─čumlu Ahmet o─člu Gülsüm’den do─čma Ali’nin “ Harb-i Umumi, 5/3/1333, Harpte” kayd─▒ vard─▒r.

 

________

*Uzman Tarih ö─čretmeni Torbal─▒ ─░zmir (ncetin1963@gmail.com)

 


  5027 defa G├Âr├╝nt├╝lendi.

**********************

T├╝m yaz─▒, yorum ve i├žerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yay─▒mlanm─▒┼č olmalar─▒, bu g├Âr├╝┼čleri Tuncay Y─▒lmazer'in benimsedi─či anlam─▒na gelmez. Yorum b├Âl├╝m├╝ ├Âzg├╝r bir tart─▒┼čma ortam─▒ yaratmak i├žin vard─▒r. Ancak sald─▒rgan ve d├╝zeysiz yorumlar yay─▒nlanmayacakt─▒r. E─čer bu siteye ilk kez yorum yaz─▒yorsan─▒z, yorum kurallar─▒na g├Âzatman─▒z─▒ istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

10164_S├ťLEYMAN ERYILMAZ 02-05-2017, 17:28:01
Say─▒n Necat bey cal─▒┼čman─▒zdan dolay─▒ ┼čahs─▒n─▒za ve site y├Ânetimine te┼čekk├╝r ederim.T├╝m ┼čehitlerimizin ruhu ┼čad olsun.
 

KATEGOR─░DEK─░ D─░─×ER BA┼×LIKLAR

13/04/2019 - 13:38 Who are your heroes of Gallipoli? An exclusive interview with John Gillam, The author of "Turkish Charlie Ryan" (with Yvonne Fletcher ) ( Tuncay Y─▒lmazer )

09/04/2019 - 13:38 Osmanl─▒ ─░mparatorlu─ču ve D├╝nya Sava┼č─▒ - Said Halim Pa┼ča (Fatih Y├╝cel)

23/03/2019 - 13:18 I. D├╝nya Sava┼č─▒ÔÇÖnda ├ťsk├╝dar Mekteb-i Sultan├«si (Nuri G├╝├žtekin)

17/03/2019 - 14:19 18 MART ├ľZEL - 18 Mart Bo─čaz Harbinde M├╝ttefik Filonun Sald─▒r─▒ Plan─▒ ile T├╝rk Savunma D├╝zeni ├ťzerine De─čerlendirmeler (M. Onur Yurdal)

13/03/2019 - 05:59 Orgeneral Cevat ├çobanl─▒ Pa┼čan─▒n Vefat─▒ Ve Cenaze Merasimi (Ahmet Yurttakal)

03/03/2019 - 05:37 Cephe Hatt─▒ Raporlar─▒na G├Âre Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ÔÇÖnda ┼×ehit T├╝rk Subaylar─▒ (Nuri G├╝├žtekin)

17/12/2018 - 13:03 Sar─▒kam─▒┼č Harek├ót─▒na Taktik Yakla┼č─▒mlar (Dr. B├╝lend ├ľzen)

09/12/2018 - 10:02 Elveda Zeytinda─č─▒ ÔÇô 100.Y─▒l D├Ân├╝m├╝ÔÇÖnde Kud├╝sÔÇÖ├╝n Kayb─▒n─▒ Yeniden De─čerlendirmek (Tuncay Y─▒lmazer)

05/11/2018 - 12:37 Kararg├óh Umumi Foto─čraf├ž─▒s─▒ Burhan Felek ve ├çanakkale (Mustafa Onur Yurdal)

17/10/2018 - 06:09 Troya M├╝zesinde Bir ├çanakkale ┼×ehidiÔÇÖnin Mezar Ta┼č─▒ (Ahmet Yurttakal)

15/09/2018 - 20:54 Mustafa Kemal Atat├╝rk ve Enver Pa┼ča (─░smail Pehlivan)

30/08/2018 - 10:16 ├çanakkale Sava┼č─▒ Sonras─▒nda Mezarl─▒klar ─░le ─░lgili Ortaya ├ç─▒kan Sorunlar Ve Yap─▒lan Tart─▒┼čmalar (Burhan Say─▒l─▒r)

03/07/2018 - 04:23 Ar┼čiv Belgelerinde L├ópseki (1915 - 1922) (H├╝seyin Arabac─▒)

24/05/2018 - 04:02 Yar─▒madaÔÇÖdaki Ate┼čkes: 24 May─▒s 1915 - The Armistice on the Gallipoli Peninsula - 24 May 1915 (Yusuf Ali ├ľzkan)

20/05/2018 - 08:02 ├çanakkale Sava┼č─▒ Siperin Ard─▒ Vatan (G├╝rsel G├Ânc├╝ - ┼×ahin Aldo─čan)

16/05/2018 - 09:33 Payitahtta Nutuklar─▒m : Cemal Pa┼čaÔÇÖy─▒ Y├╝celtme Amac─▒yla Yaz─▒lm─▒┼č Bir Risale (Nevzat Artu├ž)

06/05/2018 - 20:14 Haf─▒z Hakk─▒ Pa┼ča Hayat─▒ Ve Eserleri (Mustafa Birol ├ťlker)

28/04/2018 - 06:41 Mahmut Sabri Bey Ve Sedd├╝lbahir Savunmas─▒n─▒n ─░lk ├ť├ž G├╝n├╝ (Burhan Say─▒l─▒r)

24/04/2018 - 07:03 25 Nisan 1915 Gelibolu Yar─▒madas─▒ ├ç─▒karmalar─▒ ├ťzerine Taktik Yakla┼č─▒mlar (B├╝lend ├ľzen)

18/04/2018 - 10:58 ├çanakkale Sava┼č─▒ Esnas─▒nda ├çekildi─či ─░ddia Edilen Bir Foto─čraf Hakk─▒nda (Erhan ├çif├ži)

13/04/2018 - 05:58 ÔÇťB├╝y├╝k StratejisizlikÔÇŁten Sahadaki Ger├žekliklere, Gazze,Bir├╝ssebi ve Kud├╝sÔÇÖ├╝n Kayb─▒ (B├╝lend ├ľzen)

07/04/2018 - 11:16 18 Mart G├╝n├╝ Dardanos ┼×ehidi Zabit Namzedi Halim Efendi (Ahmet Yurttakal)

04/04/2018 - 06:50 Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ nda ─░stanbul a Yap─▒lan Hava Sald─▒r─▒lar─▒ (Emin Kurt - Mesut G├╝venba┼č)

31/03/2018 - 15:41 K─▒sa Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ Tarihi (─░lkin Ba┼čar ├ľzal)

29/03/2018 - 09:02 Bo─čazÔÇÖ─▒n Fedaileri "├çanakkale Bo─čaz─▒ Tahkimatlar─▒ ve ├çanakkale Bo─čaz MuharebeleriÔÇÖnde T├╝rk Top├žusu" adl─▒ kitaplar─▒n tan─▒t─▒m─▒ (Bayram Akg├╝n)

23/03/2018 - 13:22 Verdun Sava┼č─▒ (─░lkin Ba┼čar ├ľzal)

20/03/2018 - 17:57 LondraÔÇÖn─▒n Sava┼č Planlar─▒: 1906 Taba Krizi Ve ├çanakkale (Yusuf Ali ├ľzkan)

17/03/2018 - 04:39 18 Mart ├ľzel - ├çanakkale Bo─čaz─▒ Savunmas─▒nda Kullan─▒lan 240/35ÔÇÖlik Alman Krupp K─▒y─▒ Topunun Teknik ├ľzellikleri (Bayram Akg├╝n)

12/03/2018 - 11:23 Uydurmadan Ger├že─če- ├çanakkale Sava┼č─▒ÔÇÖnda Bulutlar ─░├žerisinde Kayboldu─ču ─░ddia Edilen Norfolk Taburu (Tuncay Y─▒lmazer)

25/02/2018 - 13:09 Yi─čitler Harman─▒ Yozgad Mekteb-i Sultanisi -Yozgat Lisesi- (Osman Karaca)

19/02/2018 - 09:19 ├çanakkale Sava┼čÔÇÖ─▒ndan Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- B├Âl├╝m 2 (Bayram Akg├╝n)

11/02/2018 - 12:02 ├çanakkale Sava┼čÔÇÖ─▒ndan Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- B├Âl├╝m 1 (Bayram Akg├╝n)

05/02/2018 - 05:38 ─░ngilizlerin 1915 Y─▒l─▒ Strateji De─či┼čikli─či: ├çanakkale, ─░ngiliz Karar Vericiler ─░├žin Bir Se├ženek Haline Nas─▒l Geldi? (Yusuf Ali ├Âzkan)

30/01/2018 - 08:02 Medine M├╝dafaas─▒ ve Fahreddin Pa┼ča (S├╝leyman Beyo─člu)

20/01/2018 - 10:18 D├╝┼čman ├çanakkaleÔÇÖyi Ge├žecek Olursa (Do├ž.Dr. Mesut Uyar)

13/01/2018 - 11:19 Amiral CardenÔÇÖin ├çanakkale Bo─čaz─▒ Sald─▒r─▒ Plan─▒ ├ťzerine Bir De─čerlendirme ( Bayram Akg├╝n)

17/12/2017 - 12:41 Gelibolu Yar─▒madas─▒nda Kaybolan ┼×ehitlik ve An─▒tlar (Mustafa Onur Yurdal)

08/12/2017 - 19:02 Tarih dergilerinde Kud├╝s 100.Y─▒l Dosyalar─▒

04/12/2017 - 12:16 Topyekûn Harp Erich von Ludendorff, Erhan Çifci (ed.), Çev. Aynur Onur Çifci-Erhan Çifci (Zafer Efe)

22/11/2017 - 03:49 ├ť├ž Mermi ─░le Bir Defter - ├çanakkaleÔÇÖde Yedek Subay Bir M├╝hendisin Hikayesi (Mustafa Onur Yurdal)

07/11/2017 - 18:30 Pomaklar─▒n ├çanakkale A─č─▒d─▒ - Pesna (├ľmer Arslan)

30/10/2017 - 18:41 25 Nisan 1915, Ar─▒burnu Anzak ├ç─▒karmas─▒nda 57.AlayÔÇÖ─▒n Conkbay─▒r─▒ÔÇÖna ─░ntikali ÔÇô Yeniden De─čerlendirme ( M. ┼×ahin Aldo─čan )

17/10/2017 - 11:31 Prof. Dr. Christopher Bell'in yeni eseri Churchill and the Dardanelles ├╝zerinden bir inceleme: Churchill ├çanakkale Sava┼člar─▒n─▒n tek sorumlusu mudur?

09/09/2017 - 05:40 Florence NightingaleÔÇÖin Eli AnadoluÔÇÖya da De─čmi┼čti-K─▒r─▒m Sava┼č─▒ndan Unutulan ─░lk Prefabrik Hastane: Erenk├Ây (Renkioi) (Mustafa Onur Yurdal)

22/08/2017 - 07:18 Ku┼čatma ve Esaretin Ad─▒ K├ŤTULAM├éRE Esir Bir ─░ngiliz Subay─▒n An─▒lar─▒ - Edward W.C. Sandes -(Muzaffer Albayrak)

09/08/2017 - 18:07 19. T├╝men Kurmay Ba┼čkan─▒ ─░zzettin ├çal─▒┼člarÔÇÖ─▒n ├çe┼čitli Konferans ve Yay─▒nlar─▒nda Conkbay─▒r─▒ S├╝ng├╝ Taarruzu (Melike Bayrak-Mustafa Onur Yurdal)

27/07/2017 - 13:33 ├çanakkaleÔÇÖnin FilistinÔÇÖdeki Yans─▒mas─▒ 2.B├Âl├╝m-2.Gazze Muharebesi(Tuncay Y─▒lmazer )

11/07/2017 - 10:07 ├çanakkaleÔÇÖnin FilistinÔÇÖdeki Yans─▒mas─▒-Gazze Muharebeleri(1.B├Âl├╝m)(Tuncay Y─▒lmazer)

22/05/2017 - 05:29 M├╝stahkem Mevkii nin Anafartalardaki Sesi-K├╝├ž├╝k Anafartalar Toplar─▒(Bayram Akg├╝n)

09/05/2017 - 08:12 K├╗tulam├óre Ku┼čatmas─▒ÔÇÖndan Esarete Y├╝zba┼č─▒ SandesÔÇÖin Hat─▒ralar─▒ - ├çev. Tuncay Y─▒lmazer

02/05/2017 - 11:45 ─░zmir-Bay─▒nd─▒r ─░l├žesinden ├çanakkale Harbine Kat─▒lanlar (Necat ├çetin)

28/04/2017 - 08:49 Kûtulamâre Zaferi 1916(Muzaffer Albayrak,Vahdettin Engin)

23/04/2017 - 21:24 T├╝rk OrdusuÔÇÖnda K├╝nye Uygulamas─▒na ─░li┼čkin ─░lk Giri┼čimler ve ─░lk K├╝nyelerle ─░lgili K─▒sa Bilgiler (The First Attempts On The Use Of Identity Tags In Turkish Army And Information About The Early Identity Tags) (Burhan SAYILIR)

13/04/2017 - 05:43 ├çanakkale Sava┼č─▒, Kara Savunmas─▒ ─░├žin M├╝stahkem Mevkii Top Deste─či (Bayram Akg├╝n)

07/04/2017 - 14:30 Çanakkale Muharebelerinde İdari ve Lojistik Faaliyetler (Ayhan Candan)

06/04/2017 - 19:17 Kabata┼č Erkek Lisesi 1.B├╝y├╝te├ž Tarih ├ľ─črenci Sempozyumu (8-9 Nisan 2017)

04/04/2017 - 21:12 Resmi Belgelere (N├╝fus ├ľl├╝m-Genelkurmay-Kay─▒ts─▒z ├ľl├╝m Defterleri) G├Âre ─░zmir - Beyda─č ┼×ehitleri (Necat ├çetin-A.Levent Ertekin)

31/03/2017 - 07:25 ├çanakkale nin ┼×ehit Kalemleri (─░smail Sabah)

27/03/2017 - 19:43 ├çanakkale M├╝stahkem MevkiiÔÇÖye Ba─čl─▒ Top Mermisi ├çe┼čitleri (Bayram Akg├╝n)

25/03/2017 - 20:58 GeliboluyuAnlamak ├ľzel- 100. Y─▒l─▒nda Gazze Muharebeleri Kahramanlar─▒n─▒ An─▒yoruz (Tuncay Y─▒lmazer)

17/03/2017 - 21:15 18 Mart ├ľzel Makalesi - Ya┼čayanlar─▒n A─čz─▒ndan 18 Mart Bo─čaz Muharebesi (Ahmet Yurttakal)

16/03/2017 - 08:51 18 Foto─črafla ├çanakkale Bo─čaz Muharebesi 18 Mart 1915 - 18 March 1915 Dardanelles Assault with 18 photographs (Ahmet Yurttakal)

13/03/2017 - 05:47 Çanakkale Muharebelerinde Bir Hile: Sahte Toplar (Bayram Akgün)

07/03/2017 - 04:27 ├çanakkale ZaferiÔÇÖnden Mescid-i NebeviÔÇÖye Enver Pa┼čaÔÇÖn─▒n 1916 Filistin-Hicaz ziyareti(Tuncay Y─▒lmazer)

23/02/2017 - 07:48 Gelibolu Savunmas─▒ Bir Kararg├óh ├çal─▒┼čmas─▒ - General G.S. Patton (Haluk Oral)

09/02/2017 - 06:24 ─░kinci Kirte Muharebesi (6-8 May─▒s 1915 Taarruzlar─▒) (Y├╝cel ├ľzkorucu)

31/01/2017 - 12:29 T├╝rk Bo─čazlar─▒ Meselesi (Ayhan Candan)

24/01/2017 - 05:39 Kanl─▒ Bir Mendil Hikayesi (├ľmer Arslan)

19/01/2017 - 10:32 Irak Cephesinde G├Ân├╝ll├╝ Kahramanlar Osmanc─▒k Taburu (Muzaffer Albayrak)

23/12/2016 - 20:32 Atlas Tarih Dergisi Aral─▒k-Ocak Say─▒s─▒nda 1916 Sina Filistin Hicaz Cephesi (Tuncay Y─▒lmazer)

13/12/2016 - 07:23 Birle┼čik Harekat Tecr├╝besi Olarak Cihan Harbinde T├╝rk-Alman Askeri ─░ttifak─▒ (G├╝ltekin Y─▒ld─▒z)

02/12/2016 - 20:23 ├çanakkale Kara Muharebelerinde A─č─▒l Dere (┼×aban Murat Armutak)

15/11/2016 - 11:48 Çanakkale de Bir Melek Hanım (Muzaffer Albayrak)

01/11/2016 - 05:41 ├çanakkale Kara Muharebelerinde Asma Dere (┼×aban Murat Armutak)

24/10/2016 - 06:55 42. Alay / Gelibolu 1915 - Ahmet Diriker (O─čuz ├çetino─člu)

03/07/2016 - 14:42 ├çanakkaleÔÇÖden 100. Y─▒l─▒nda SommeÔÇÖa:Bir Sava┼č, ─░ki Muharebe (Mustafa Onur Yurdal)

11/06/2016 - 14:37 I.D├╝nya Sava┼č─▒ nda ┼×ii Ulemas─▒n─▒n Cihat Fetvalar─▒ ├çer├ževesinde Irak Cephesi (Ziya Abbas)

01/06/2016 - 06:23 Kut├╝lamare- Yarbay Mehmed Re┼čid Bey in G├╝nl├╝─č├╝ (─░. Bahtiyar ─░stekli)

23/05/2016 - 12:01 Osmanl─▒ DevletiÔÇÖnin ├çanakkale Muharebelerinde Sa─čl─▒k Alan─▒ndaki Faaliyetleri (Ayhan Candan)

16/05/2016 - 07:38 Bir Osmanl─▒ Kurmay Subay─▒- Irakl─▒ K├╝rt Devlet Adam─▒, Mehmet Emin Zeki Bey in Ya┼čam ├ľyk├╝s├╝ (Tuncay Y─▒lmazer)

10/05/2016 - 13:00 Mezopotamya da Bir Sava┼č 1915-1916 Kut├╝lAmare ÔÇô Nikolas Gardner ( Tuncay Y─▒lmazer )

07/05/2016 - 07:31 Birinci D├╝nya Sava┼č─▒n─▒n ─░slam D├╝nyas─▒na Etkileri (Y├╝ksel Nizamo─člu)

30/04/2016 - 19:20 ├çanakkale Sava┼č─▒: Bir Siyasi M├╝cadele Alan─▒ (├ľzg├╝r ├ľzt├╝rk)

23/04/2016 - 19:13 25 Nisan 1915 Anzak ├ç─▒karmas─▒ ─░lk Saatleri ÔÇô Daha Erken M├╝dahale Edilebilir miydi? ( Ahmet Yurttakal )

17/04/2016 - 21:26 Maskirovka Harekat─▒ - K├╗tulAmare bir zafer midir? ( Tuncay Y─▒lmazer )

28/03/2016 - 11:20 Çanakkale Muharebelerinde Osmanlı Ordusunun Asker Kaybı (Ayhan Candan)

26/03/2016 - 09:55 E─čitimli Neslin Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ ile ─░mtihan─▒ ( Dr. Nuri G├╝├žtekin )

24/03/2016 - 10:00 Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ nda Yozgat Lisesi (Dr. Nuri G├╝├žtekin)

21/03/2016 - 06:35 ├çanakkale Seferberli─či: Sava┼č, E─čitim, Cephe Gerisi (Mustafa Sel├žuk)

17/03/2016 - 08:15 18 MART ├ľZEL - ├çanakkale Zaferi ve Cevat Pa┼ča (Ahmet Yurttakal)

22/02/2016 - 12:27 Gertrude Bell Irak Sınırını Çizen Kadın (Veysel Sekmen)

14/01/2016 - 08:43 ├çanakkale ┼×ehidi Feyzi ├çavu┼čÔÇÖun Zevcesi Zehra Han─▒m─▒n Padi┼čaha Mektubu (Osman Ko├ž)

23/12/2015 - 16:47 ├çanakkale Sava┼člar─▒nda Binba┼č─▒ Halis BeyÔÇÖe Ait Bir Ganimetin ├ľyk├╝s├╝ (Serdar Halis Ataksor)

10/12/2015 - 18:03 Mesudiye Z─▒rhl─▒s─▒n─▒n Dram─▒ (Cemalettin Y─▒ld─▒z)

06/12/2015 - 20:29 KutÔÇÖ├╝lamarenin T├╝rklere Tesliminden Sonra Irak ─░ngiliz Ordusunun Faaliyetlerine Dair Rapor (Haz. Serdar Halis Ataksor)

01/12/2015 - 10:11 10 A─čustos 1915 Conkbay─▒r─▒ S├╝ng├╝ H├╝cumu (Muzaffer Albayrak)

17/11/2015 - 21:09 Çanakkale Deniz Muharebelerinde Verilen Zayiatlar (Ahmet Yurttakal)

10/11/2015 - 05:19 Reis-i Cumhur Mustafa Kemal in Çanakkaleyi ziyaretleri (M. Onur Yurdal )

08/11/2015 - 22:04 Mustafa Kemal Pa┼čan─▒n Osmanl─▒ DevletiÔÇÖnin 1. D├╝nya Sava┼č─▒na giri┼čiyle ilgili g├Âr├╝┼člerine dair bir belge

Osmanl─▒ Devleti Umumi Harpte Tarafs─▒z Kalabilir miydi? - Yusuf Ak├žura (De─čerlendirme: Muzaffer Albayrak)