├çanakkale nin ┼×ehit Kalemleri (─░smail Sabah)

Tarih: 31/03/2017   /   Toplam Yorum 7   / Yazar Ad─▒:      /   Okunma 4063

Yok oldu─ču d├╝┼č├╝n├╝len bir devletin yeniden dirildi─či ve bir milletin kendine yeniden g├╝ven duymas─▒n─▒ sa─člayan ├çanakkale Cephesi, Kurtulu┼č Sava┼č─▒ÔÇÖm─▒z─▒n da ├Ân haz─▒rl─▒─č─▒ niteli┬ş─čindedir. Bu cephede nice komutanlar yeti┼čmi┼č ve bunlar T├╝rk Kurtulu┼č Sava┼č─▒ÔÇÖn─▒ ba┼čar─▒ya ula┼čt─▒rm─▒┼čt─▒r. B├Âylesine ├Âneme sahip bir sava┼č─▒n sosyal hayata olan etkilerinin bilinmesi ve gelecek ku┼čaklara aktar─▒lmas─▒ ÔÇť├Ânemli bir meseleÔÇŁ olarak kar┼č─▒m─▒zda durmaktayd─▒. Elinizde tut┬ştu─čunuz eser, ├çanakkale Muharebeleri ve e─čitim aras─▒ndaki ili┼čkiyi irdelemesi a├ž─▒s─▒ndan ├Ânemlidir. ├ç├╝nk├╝ binlerce ├Â─čretmen, m├╝lkiyeli ve t─▒p ├Â─črencisinin, Harbiyelinin, ayd─▒n ve e─čitim g├Ârm├╝┼č insan─▒n ├çanakkaleÔÇÖde yitirildi─či bir ger├žektir. Yakla┼č─▒k 8,5 ay─▒ kara ├žarp─▒┼č┬şmalar─▒ olarak ge├žen ├çanakkale Muharebelerinde her iki taraf b├╝y├╝k kay─▒plar vermi┼čtir. Verilen bu kay─▒plar i├žinde ara┼čt─▒rmaya konu olan ├Â─čretmen ve ├Â─črenciler de vard─▒r. Cep┬şheye giden yeti┼čmi┼č neslin kayb─▒, y─▒llar s├╝ren sava┼člar nedeniyle zaten olumsuz durumda bulunan e─čitim-├Â─čretim faaliyetlerini daha da olumsuz bir h├óle sokmu┼čtur. Bu ├žal─▒┼čma ile ├çanakkale Muharebelerinin T├╝rk e─čitim sistemine olan etkileri ayr─▒nt─▒l─▒ bir ┼čekilde incelenmi┼č ve ortaya konmu┼čtur. (─░.S.)

 

ÖNSÖZ

─░spanyol filozof Ortegay Gasset; “─░nsan, tarih yapan bir varl─▒kt─▒r. Bundan dolay─▒ hay­van─▒n tarihi yok, tabiat─▒ vard─▒r. ─░nsan tabiat─▒ yenen, tarihe yön ve ┼čekil veren varl─▒kt─▒r.”[1] der. Türk milletinin Çanakkale’de yapt─▒─č─▒ da Gasset’in dedi─či gibi tarihe yön ve ┼čekil ver­mektir. Çünkü müttefik kuvvetlerinin Çanakkale önlerinde durdurulmas─▒ ile I. Dünya Sava┼č─▒n─▒n seyri de─či┼čmi┼čtir. ┼×öyle ki Osmanl─▒ Devletinin saf d─▒┼č─▒ b─▒rak─▒lmas─▒yla Balkan Devletlerini yan─▒na çekebilece─čini dü┼čünen müttefikler, emellerine ula┼čamam─▒┼člard─▒r. Aksine Balkan Devletlerinin ─░ttifaklar saf─▒nda yer almas─▒yla sava┼č daha geni┼č co─črafyaya yay─▒lm─▒┼čt─▒r. Rusya müttefiklerinden umdu─ču deste─či alamam─▒┼č, Bol┼čevik ─░syan─▒ ile yeni rejime geçmi┼č, Çarl─▒k Rusya’s─▒ y─▒k─▒lm─▒┼čt─▒r. Müttefikler aç─▒s─▒ndan Çanakkale’de beklenenin gerçekle┼čmemesi, sava┼č─▒n uzamas─▒na neden olmu┼čtur.

Bu sebeple Çanakkale Cephesi I. Dünya Sava┼č─▒ içerisinde farkl─▒ yere konumland─▒­r─▒lmaktad─▒r. Önümüzdeki sene 100. y─▒l─▒n─▒ kutlayaca─č─▒m─▒z Çanakkale Zaferi, Türk tarihi içerisinde de ön plana ç─▒kmaktad─▒r.

┼×öyle ki I. Dünya Sava┼č─▒nda birçok cephede ayn─▒ anda sava┼čmak zorunda kalan Os­manl─▒ Devleti için en önemli cephe Çanakkale Cephesi’dir. Bu önem, buradaki dü┼čman kuvvetlerinin devletin ba┼čkentini, dolay─▒s─▒yla varl─▒─č─▒n─▒ tehdit etmesinden kaynaklanmak­tad─▒r. Özetle Çanakkale Muharebeleri harp tarihinde I. Dünya Sava┼č─▒n─▒n alelade bir cep­hesi olmaktan ziyade bir millet için ki o millet Türk milletidir, var olmak ve yok olmak anlam─▒na denk gelmektedir.

Çanakkale Muharebelerinin Türk tarihinin dönüm noktalar─▒ndan biri oldu─ču su götürmez bir gerçektir. Bugüne de─čin Çanakkale Muharebeleri ile ilgili say─▒s─▒z çal─▒┼čma yap─▒lm─▒┼č ve yay─▒nlanm─▒┼čt─▒r. Bu çal─▒┼čmalar incelendi─činde genellikle sava┼č─▒n askerî boyu­tunun ele al─▒n─▒ld─▒─č─▒ görülmektedir. Sosyal hayata etkileri, geride b─▒rakt─▒─č─▒ izleri inceleyen çal─▒┼čmalar─▒n say─▒s─▒ çok azd─▒r.

Yok oldu─ču dü┼čünülen bir devletin yeniden dirildi─či ve bir milletin kendine yeniden güven duymas─▒n─▒ sa─člayan Çanakkale Cephesi, Kurtulu┼č Sava┼č─▒’m─▒z─▒n da ön haz─▒rl─▒─č─▒ niteli­─čindedir. Bu cephede nice komutanlar yeti┼čmi┼č ve bunlar Türk Kurtulu┼č Sava┼č─▒’n─▒ ba┼čar─▒ya ula┼čt─▒rm─▒┼čt─▒r.

Böylesine öneme sahip bir sava┼č─▒n sosyal hayata olan etkilerinin bilinmesi ve gelecek ku┼čaklara aktar─▒lmas─▒ “önemli bir mesele” olarak kar┼č─▒m─▒zda durmaktayd─▒. Elinizde tut­tu─čunuz eser, Çanakkale Muharebeleri ve e─čitim aras─▒ndaki ili┼čkiyi irdelemesi aç─▒s─▒ndan önemlidir. Çünkü binlerce ö─čretmen, mülkiyeli ve t─▒p ö─črencisinin, Harbiyelinin, ayd─▒n ve

e─čitim görmü┼č insan─▒n Çanakkale’de yitirildi─či bir gerçektir.[2] Yakla┼č─▒k 8,5 ay─▒ kara çarp─▒┼č­malar─▒ olarak geçen Çanakkale Muharebelerinde her iki taraf büyük kay─▒plar vermi┼čtir. Verilen bu kay─▒plar içinde ara┼čt─▒rmaya konu olan ö─čretmen ve ö─črenciler de vard─▒r. Cep­heye giden yeti┼čmi┼č neslin kayb─▒, y─▒llar süren sava┼člar nedeniyle zaten olumsuz durumda bulunan e─čitim-ö─čretim faaliyetlerini daha da olumsuz bir hâle sokmu┼čtur. Bu çal─▒┼čma ile Çanakkale Muharebelerinin Türk e─čitim sistemine olan etkileri ayr─▒nt─▒l─▒ bir ┼čekilde incelenmi┼č ve ortaya konmu┼čtur.

1915 y─▒l─▒ boyunca say─▒s─▒z sald─▒r─▒lara, taarruzlara ra─čmen ülkesini koruyan insanlar─▒n hat─▒ralar─▒n─▒n ya┼čat─▒lmas─▒ ayn─▒ zamanda bir vefa borcudur. Bu çal─▒┼čma ile bu amaca hizmet edilmi┼čtir. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dedi─či gibi “Tarihini bilmeyen milletler yok olmaya mahkûmdur.” Milletimizin millî bilincinin yok olmamas─▒ için bu tür çal─▒┼čmalara ihtiyaç duyulmaktad─▒r. Çünkü yine Atatürk’ün dedi─či gibi “Türk çocu─ču atalar─▒n─▒ tan─▒d─▒kça daha büyük i┼čler yapmak için kendinde kuvvet bulacakt─▒r.” Dolay─▒s─▒ ile bizlere daha büyük i┼čler yapmak için kendimizde kuvvet bulmam─▒z─▒ sa─člayan ba┼čta Mus­tafa Kemal Atatürk olmak üzere Çanakkale siperlerinde, tabyalar─▒nda canlar─▒n─▒ feda eden atalar─▒m─▒z─▒n hat─▒ralar─▒n─▒n, gelecek ku┼čaklara aktar─▒lmas─▒na yard─▒mc─▒ olunmu┼čtur.

Çal─▒┼čma 28 Haziran 1914 ile 10 Ocak 1916 tarihleri aras─▒nda s─▒n─▒rland─▒r─▒lm─▒┼čt─▒r. Bu­rada amaç I. Dünya Sava┼č─▒ içerisinde Çanakkale Cephesi’nin etkilerini ortaya ç─▒karmakt─▒r.

Tarihsel çal─▒┼čmalarda konuyu belirli tarihler aras─▒na s─▒n─▒rlamak çal─▒┼čman─▒n geçerlili─či ve güvenirlili─či için gerekli bir ad─▒md─▒r. Do─čal olarak e─čitim sistemi 4 y─▒l süren dünya sava┼č─▒ boyunca etkilenmi┼č ve bu etkilerin yans─▒mas─▒ uzun y─▒llar devam etmi┼čtir.

Bu çal─▒┼čmada görülmü┼čtür ki 4 y─▒l süren I. Dünya Sava┼č─▒ içerisinde e─čitim sistemini en çok etkileyen, önemi dolay─▒s─▒yla Çanakkale Cephesi olmu┼čtur. Bu dü┼čünceyi 14 Kas─▒m 1915 tarihli belge de desteklemektedir. Söz konusu belgede 5. Ordunun[3] sava┼č zayia­t─▒ ┼čimdiye kadar temin edilmi┼č ve bundan sonra da temin edilecek ve daima silah adedine göre askerî birliklerin mevcudunun muhafazas─▒na itina olunacakt─▒r…[4] denerek Çanakkale Cephesi’ne verilen önem gösterilmi┼čtir. Ayn─▒ tarihli di─čer bir belge de neden Çanakkale Cephesi’nin di─čer cephelere nazaran e─čitim sistemi üzerinde en büyük etkiye sahip oldu­─čunu göstermektedir. Söz konusu belgede 800 hastal─▒k zayiat─▒ndan ba┼čka ciddi muharebe günleri hesaba kat─▒lmazsa ortalama 5. Ordu da her gün 300’e yak─▒n sava┼č zayiat─▒ olmakta­d─▒r. Bundan dolay─▒ 5. Ordu da mevcut silah adedine göre birliklerin hiçbir nedenle noksan kalmamas─▒…[5] gerekti─či belirtilmi┼čtir. Bunu 9 ay üzerinden kabaca hesaplayacak olursak 81.000 zayiat demektir ki belgede belirtildi─či gibi bu, ciddi muharebe günleri de─čildir. Ciddi muharebe günlerini de hesaba katarsak bu rakam çok daha yukar─▒lara ç─▒kmakta­d─▒r. Örne─čin 19 May─▒s 1915’te Ar─▒burnu’nda gerçekle┼čtirilen taarruzun sonunda 10.000 civar─▒nda zayiat─▒n bir gecede verildi─či veya Z─▒─č─▒ndere’de bir haftada 16.000’e yak─▒n ┼čehit

verildi─či dü┼čünülürse söylenmek istenen daha iyi anla┼č─▒lm─▒┼č olacakt─▒r. Çünkü bu kay─▒p­lar─▒n yukar─▒daki belgede de belirtildi─či gibi doldurulmas─▒ gerekecek ve bunun için askere al─▒mlar artacakt─▒r. Okuyaca─č─▒n─▒z eserde bu gibi etkiler ayr─▒nt─▒lar─▒yla aktar─▒lm─▒┼čt─▒r.

Birinci bölümde “Sava┼č” ba┼čl─▒─č─▒ alt─▒nda konunun daha iyi anla┼č─▒labilmesi için I. Dün­ya Sava┼č─▒na giri┼č yap─▒larak Çanakkale Muharebeleri anlat─▒lm─▒┼čt─▒r. Ancak bu muharebele­rin detay─▒na girilmemi┼čtir çünkü burada amaç muharebeleri anlatmak de─čil, bu muhare­belerin e─čitim sistemine etkisini ortaya koymakt─▒r.

─░kinci bölümde “Sava┼č─▒n Ö─črenciler ve Ö─čretmenler Üzerine Etkisi” ba┼čl─▒─č─▒ alt─▒nda e─čitim sisteminin en temel ögeleri olan ö─črencilerin ve ö─čretmenlerin I. Dünya Sava┼č─▒n─▒n ba┼člang─▒c─▒ndan Çanakkale Sava┼člar─▒n─▒n sonuna kadar nas─▒l etkilendikleri ayr─▒nt─▒lar─▒yla ak­tar─▒lm─▒┼čt─▒r.

Üçüncü bölümde “Sava┼č S─▒ras─▒nda Mevcut Okullar─▒n Durumu” ba┼čl─▒─č─▒ ile sava┼č─▒n okullara olan etkileri ortaya konmu┼čtur. Dördüncü bölümde ise e─čitim sisteminin ve kurumlar─▒n─▒n en fazla etkilendi─či yer olan Çanakkale ┼čehri, “Sava┼č Bölgesinde E─čitim” ba┼čl─▒─č─▒ alt─▒nda ö─čretmenlerinden ö─črencilerine, okullar─▒ndan ┼čehrine kadar alt ba┼čl─▒klarla ayr─▒nt─▒l─▒ olarak aktar─▒lm─▒┼čt─▒r.

Bunun için Ba┼čbakanl─▒k Osmanl─▒ Ar┼čivi, Genelkurmay Askerî Tarih ve Stratejik Etüt Daire Ba┼čkanl─▒─č─▒, K─▒z─▒lay Ar┼čivi, Me┼čihat Ar┼čivi, Millî Kütüphane, Beyaz─▒t Devlet Kütüp­hanesi, Süleymaniye Kütüphanesi gibi ar┼čiv merkezleri ve büyük kütüphanelerde 2,5 y─▒la varan ara┼čt─▒rma yap─▒lm─▒┼č ve elde edilen Osmanl─▒ca belgeler günümüz Türkçesine aktar─▒l­m─▒┼čt─▒r. Birincil ve güvenilir kaynaklardan elde edilen bulgular, bilimsel titizlikle i┼členerek elinizdeki eser olu┼čturulmu┼čtur.

Bu çal─▒┼čmada desteklerini esirgemeyen ba┼čta Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olmak üzere Prof. Dr. Selçuk UYGUN, Yrd. Doç. Dr. Gürkan ERGEN, ─░slam ÖZDEM─░R, Mustafa Onur YURDAL, Ahmet YURTTAKAL, Gürsel AKINGÜÇ, olmak üzere yukar─▒da isimleri zikredilmi┼č ar┼čiv ve kütüphane çal─▒┼čanlar─▒na, T. C. Millî E─čitim Bakanl─▒─č─▒’na ve aileme te┼čekkürü bir borç bilirim.

Bu eserin ba┼čta gelece─či in┼ča eden biz ö─čretmenlere ve gelece─čimiz olan ö─črencilere olmak üzere Türk Milleti’ne faydal─▒ olmas─▒ dile─či ile…

 ─░smail SABAH
Çanakkale/2017

Eserin Ad─▒:
Çanakkale'nin ┼×ehit Kalemleri

─░smail Sabah
T.C. Milli E─čitim Bakanl─▒─č─▒
Ankara 2017

 

 
 


[1] Süleyman Hayri Bolay, Çanakkale Zaferinde Manevi Gücün Rolü, Atatürk Ara┼čt─▒rma Merkezi dergisi, cilt: X, say─▒: 30, Kas─▒m 1994, s. 555.

[2] Mete Tunçoku, Cemalettin Ta┼čk─▒ran, Çanakkale, Churchill ve Anzaklar, Genelkurmay Bas─▒mevi, Ankara 2000, s. 9.

[3] 5. Ordudan kas─▒t Çanakkale Cephesi’dir. Çünkü 5. Ordu Çanakkale Cephesi’nden sorumlu ordudur.

[4] ATASE, Kls. 184, Dos. 785, Fih 27-2.

[5] ATASE, Kls. 1889, Dos. 58, Fih. 1-54.


  4063 defa G├Âr├╝nt├╝lendi.

**********************

T├╝m yaz─▒, yorum ve i├žerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yay─▒mlanm─▒┼č olmalar─▒, bu g├Âr├╝┼čleri Tuncay Y─▒lmazer'in benimsedi─či anlam─▒na gelmez. Yorum b├Âl├╝m├╝ ├Âzg├╝r bir tart─▒┼čma ortam─▒ yaratmak i├žin vard─▒r. Ancak sald─▒rgan ve d├╝zeysiz yorumlar yay─▒nlanmayacakt─▒r. E─čer bu siteye ilk kez yorum yaz─▒yorsan─▒z, yorum kurallar─▒na g├Âzatman─▒z─▒ istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

10073_İSLAM ├ľZDEMİR 31-03-2017, 18:37:04
Yıllardır bu konular ile ilgili birlikte ├žalıştığım ve iş ahlakını daima takdir ettiğim değerli dostumun eserini bir tarih├ži olarak tetkik ettiğim zaman bu ├žalışmanın ├çanakkale Muharebeleri ile ilgili yayımlanmış pek ├žok yayını g├Âlgede bıraktığını g├Âr├╝yorum.Bilhassa i├ž tenkit yapmak suretiyle eseri ele aldığımızda konu itibarıyla sınıfındaki eserlerin ├žoğundan farklıdır.Pek ├žok yazar umumen bu harbin askeri y├Ân├╝ne dikkat ├žeker,cephede meydana gelen hadiseler ├╝zerinde eser vermeye ├žalışır.İsmail Bey ise bu savaşın eğitim sistemimize olan etkilerini konu alarak bu konuda ├Ânemli.bir boşluğu doldurmuştur.├çalışmanın konusu dışındaki bir diğer ├Ânemli ├Âzelliği de ana kaynak h├╝vviyetindeki arşiv belgelerinden istifa edilerek v├╝cuda getirilmesidir.Akademik bir disiplinle hazırlanmıştır.Hem genel okuyucuya hemde akademik camiaya hitap edecek t├╝rden kıymetli bir eserdir.Kendisiyle ├žalışmaktan b├╝y├╝k keyif aldığım İsmail Bey'i bu değerli ├žalışmasından dolayı tebrik eder, ├çanakkale Muharebelerinin ve T├╝rk tarihinin gizli kalmış y├Ânlerine ışıl tutacak nice değerli ├žalışmaları v├╝cuda getirmesini temenni ederim. başarı dileklerimle, selam ve saygılarımla.

İSLAM ├ľZDEMİR
TARİH├çİ/YAZAR
 
10074_Ismaim Sabah 03-04-2017, 11:05:05
Guzel yorum ve dusuncelerin icin tesekkur ederim. Daha da buyuk islerde beraber olacagiz.
 

KATEGOR─░DEK─░ D─░─×ER BA┼×LIKLAR

13/04/2019 - 13:38 Who are your heroes of Gallipoli? An exclusive interview with John Gillam, The author of "Turkish Charlie Ryan" (with Yvonne Fletcher ) ( Tuncay Y─▒lmazer )

09/04/2019 - 13:38 Osmanl─▒ ─░mparatorlu─ču ve D├╝nya Sava┼č─▒ - Said Halim Pa┼ča (Fatih Y├╝cel)

23/03/2019 - 13:18 I. D├╝nya Sava┼č─▒ÔÇÖnda ├ťsk├╝dar Mekteb-i Sultan├«si (Nuri G├╝├žtekin)

17/03/2019 - 14:19 18 MART ├ľZEL - 18 Mart Bo─čaz Harbinde M├╝ttefik Filonun Sald─▒r─▒ Plan─▒ ile T├╝rk Savunma D├╝zeni ├ťzerine De─čerlendirmeler (M. Onur Yurdal)

13/03/2019 - 05:59 Orgeneral Cevat ├çobanl─▒ Pa┼čan─▒n Vefat─▒ Ve Cenaze Merasimi (Ahmet Yurttakal)

03/03/2019 - 05:37 Cephe Hatt─▒ Raporlar─▒na G├Âre Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ÔÇÖnda ┼×ehit T├╝rk Subaylar─▒ (Nuri G├╝├žtekin)

17/12/2018 - 13:03 Sar─▒kam─▒┼č Harek├ót─▒na Taktik Yakla┼č─▒mlar (Dr. B├╝lend ├ľzen)

09/12/2018 - 10:02 Elveda Zeytinda─č─▒ ÔÇô 100.Y─▒l D├Ân├╝m├╝ÔÇÖnde Kud├╝sÔÇÖ├╝n Kayb─▒n─▒ Yeniden De─čerlendirmek (Tuncay Y─▒lmazer)

05/11/2018 - 12:37 Kararg├óh Umumi Foto─čraf├ž─▒s─▒ Burhan Felek ve ├çanakkale (Mustafa Onur Yurdal)

17/10/2018 - 06:09 Troya M├╝zesinde Bir ├çanakkale ┼×ehidiÔÇÖnin Mezar Ta┼č─▒ (Ahmet Yurttakal)

15/09/2018 - 20:54 Mustafa Kemal Atat├╝rk ve Enver Pa┼ča (─░smail Pehlivan)

30/08/2018 - 10:16 ├çanakkale Sava┼č─▒ Sonras─▒nda Mezarl─▒klar ─░le ─░lgili Ortaya ├ç─▒kan Sorunlar Ve Yap─▒lan Tart─▒┼čmalar (Burhan Say─▒l─▒r)

03/07/2018 - 04:23 Ar┼čiv Belgelerinde L├ópseki (1915 - 1922) (H├╝seyin Arabac─▒)

24/05/2018 - 04:02 Yar─▒madaÔÇÖdaki Ate┼čkes: 24 May─▒s 1915 - The Armistice on the Gallipoli Peninsula - 24 May 1915 (Yusuf Ali ├ľzkan)

20/05/2018 - 08:02 ├çanakkale Sava┼č─▒ Siperin Ard─▒ Vatan (G├╝rsel G├Ânc├╝ - ┼×ahin Aldo─čan)

16/05/2018 - 09:33 Payitahtta Nutuklar─▒m : Cemal Pa┼čaÔÇÖy─▒ Y├╝celtme Amac─▒yla Yaz─▒lm─▒┼č Bir Risale (Nevzat Artu├ž)

06/05/2018 - 20:14 Haf─▒z Hakk─▒ Pa┼ča Hayat─▒ Ve Eserleri (Mustafa Birol ├ťlker)

28/04/2018 - 06:41 Mahmut Sabri Bey Ve Sedd├╝lbahir Savunmas─▒n─▒n ─░lk ├ť├ž G├╝n├╝ (Burhan Say─▒l─▒r)

24/04/2018 - 07:03 25 Nisan 1915 Gelibolu Yar─▒madas─▒ ├ç─▒karmalar─▒ ├ťzerine Taktik Yakla┼č─▒mlar (B├╝lend ├ľzen)

18/04/2018 - 10:58 ├çanakkale Sava┼č─▒ Esnas─▒nda ├çekildi─či ─░ddia Edilen Bir Foto─čraf Hakk─▒nda (Erhan ├çif├ži)

13/04/2018 - 05:58 ÔÇťB├╝y├╝k StratejisizlikÔÇŁten Sahadaki Ger├žekliklere, Gazze,Bir├╝ssebi ve Kud├╝sÔÇÖ├╝n Kayb─▒ (B├╝lend ├ľzen)

07/04/2018 - 11:16 18 Mart G├╝n├╝ Dardanos ┼×ehidi Zabit Namzedi Halim Efendi (Ahmet Yurttakal)

04/04/2018 - 06:50 Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ nda ─░stanbul a Yap─▒lan Hava Sald─▒r─▒lar─▒ (Emin Kurt - Mesut G├╝venba┼č)

31/03/2018 - 15:41 K─▒sa Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ Tarihi (─░lkin Ba┼čar ├ľzal)

29/03/2018 - 09:02 Bo─čazÔÇÖ─▒n Fedaileri "├çanakkale Bo─čaz─▒ Tahkimatlar─▒ ve ├çanakkale Bo─čaz MuharebeleriÔÇÖnde T├╝rk Top├žusu" adl─▒ kitaplar─▒n tan─▒t─▒m─▒ (Bayram Akg├╝n)

23/03/2018 - 13:22 Verdun Sava┼č─▒ (─░lkin Ba┼čar ├ľzal)

20/03/2018 - 17:57 LondraÔÇÖn─▒n Sava┼č Planlar─▒: 1906 Taba Krizi Ve ├çanakkale (Yusuf Ali ├ľzkan)

17/03/2018 - 04:39 18 Mart ├ľzel - ├çanakkale Bo─čaz─▒ Savunmas─▒nda Kullan─▒lan 240/35ÔÇÖlik Alman Krupp K─▒y─▒ Topunun Teknik ├ľzellikleri (Bayram Akg├╝n)

12/03/2018 - 11:23 Uydurmadan Ger├že─če- ├çanakkale Sava┼č─▒ÔÇÖnda Bulutlar ─░├žerisinde Kayboldu─ču ─░ddia Edilen Norfolk Taburu (Tuncay Y─▒lmazer)

25/02/2018 - 13:09 Yi─čitler Harman─▒ Yozgad Mekteb-i Sultanisi -Yozgat Lisesi- (Osman Karaca)

19/02/2018 - 09:19 ├çanakkale Sava┼čÔÇÖ─▒ndan Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- B├Âl├╝m 2 (Bayram Akg├╝n)

11/02/2018 - 12:02 ├çanakkale Sava┼čÔÇÖ─▒ndan Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- B├Âl├╝m 1 (Bayram Akg├╝n)

05/02/2018 - 05:38 ─░ngilizlerin 1915 Y─▒l─▒ Strateji De─či┼čikli─či: ├çanakkale, ─░ngiliz Karar Vericiler ─░├žin Bir Se├ženek Haline Nas─▒l Geldi? (Yusuf Ali ├Âzkan)

30/01/2018 - 08:02 Medine M├╝dafaas─▒ ve Fahreddin Pa┼ča (S├╝leyman Beyo─člu)

20/01/2018 - 10:18 D├╝┼čman ├çanakkaleÔÇÖyi Ge├žecek Olursa (Do├ž.Dr. Mesut Uyar)

13/01/2018 - 11:19 Amiral CardenÔÇÖin ├çanakkale Bo─čaz─▒ Sald─▒r─▒ Plan─▒ ├ťzerine Bir De─čerlendirme ( Bayram Akg├╝n)

17/12/2017 - 12:41 Gelibolu Yar─▒madas─▒nda Kaybolan ┼×ehitlik ve An─▒tlar (Mustafa Onur Yurdal)

08/12/2017 - 19:02 Tarih dergilerinde Kud├╝s 100.Y─▒l Dosyalar─▒

04/12/2017 - 12:16 Topyekûn Harp Erich von Ludendorff, Erhan Çifci (ed.), Çev. Aynur Onur Çifci-Erhan Çifci (Zafer Efe)

22/11/2017 - 03:49 ├ť├ž Mermi ─░le Bir Defter - ├çanakkaleÔÇÖde Yedek Subay Bir M├╝hendisin Hikayesi (Mustafa Onur Yurdal)

07/11/2017 - 18:30 Pomaklar─▒n ├çanakkale A─č─▒d─▒ - Pesna (├ľmer Arslan)

30/10/2017 - 18:41 25 Nisan 1915, Ar─▒burnu Anzak ├ç─▒karmas─▒nda 57.AlayÔÇÖ─▒n Conkbay─▒r─▒ÔÇÖna ─░ntikali ÔÇô Yeniden De─čerlendirme ( M. ┼×ahin Aldo─čan )

17/10/2017 - 11:31 Prof. Dr. Christopher Bell'in yeni eseri Churchill and the Dardanelles ├╝zerinden bir inceleme: Churchill ├çanakkale Sava┼člar─▒n─▒n tek sorumlusu mudur?

09/09/2017 - 05:40 Florence NightingaleÔÇÖin Eli AnadoluÔÇÖya da De─čmi┼čti-K─▒r─▒m Sava┼č─▒ndan Unutulan ─░lk Prefabrik Hastane: Erenk├Ây (Renkioi) (Mustafa Onur Yurdal)

22/08/2017 - 07:18 Ku┼čatma ve Esaretin Ad─▒ K├ŤTULAM├éRE Esir Bir ─░ngiliz Subay─▒n An─▒lar─▒ - Edward W.C. Sandes -(Muzaffer Albayrak)

09/08/2017 - 18:07 19. T├╝men Kurmay Ba┼čkan─▒ ─░zzettin ├çal─▒┼člarÔÇÖ─▒n ├çe┼čitli Konferans ve Yay─▒nlar─▒nda Conkbay─▒r─▒ S├╝ng├╝ Taarruzu (Melike Bayrak-Mustafa Onur Yurdal)

27/07/2017 - 13:33 ├çanakkaleÔÇÖnin FilistinÔÇÖdeki Yans─▒mas─▒ 2.B├Âl├╝m-2.Gazze Muharebesi(Tuncay Y─▒lmazer )

11/07/2017 - 10:07 ├çanakkaleÔÇÖnin FilistinÔÇÖdeki Yans─▒mas─▒-Gazze Muharebeleri(1.B├Âl├╝m)(Tuncay Y─▒lmazer)

22/05/2017 - 05:29 M├╝stahkem Mevkii nin Anafartalardaki Sesi-K├╝├ž├╝k Anafartalar Toplar─▒(Bayram Akg├╝n)

09/05/2017 - 08:12 K├╗tulam├óre Ku┼čatmas─▒ÔÇÖndan Esarete Y├╝zba┼č─▒ SandesÔÇÖin Hat─▒ralar─▒ - ├çev. Tuncay Y─▒lmazer

02/05/2017 - 11:45 ─░zmir-Bay─▒nd─▒r ─░l├žesinden ├çanakkale Harbine Kat─▒lanlar (Necat ├çetin)

28/04/2017 - 08:49 Kûtulamâre Zaferi 1916(Muzaffer Albayrak,Vahdettin Engin)

23/04/2017 - 21:24 T├╝rk OrdusuÔÇÖnda K├╝nye Uygulamas─▒na ─░li┼čkin ─░lk Giri┼čimler ve ─░lk K├╝nyelerle ─░lgili K─▒sa Bilgiler (The First Attempts On The Use Of Identity Tags In Turkish Army And Information About The Early Identity Tags) (Burhan SAYILIR)

13/04/2017 - 05:43 ├çanakkale Sava┼č─▒, Kara Savunmas─▒ ─░├žin M├╝stahkem Mevkii Top Deste─či (Bayram Akg├╝n)

07/04/2017 - 14:30 Çanakkale Muharebelerinde İdari ve Lojistik Faaliyetler (Ayhan Candan)

06/04/2017 - 19:17 Kabata┼č Erkek Lisesi 1.B├╝y├╝te├ž Tarih ├ľ─črenci Sempozyumu (8-9 Nisan 2017)

04/04/2017 - 21:12 Resmi Belgelere (N├╝fus ├ľl├╝m-Genelkurmay-Kay─▒ts─▒z ├ľl├╝m Defterleri) G├Âre ─░zmir - Beyda─č ┼×ehitleri (Necat ├çetin-A.Levent Ertekin)

31/03/2017 - 07:25 ├çanakkale nin ┼×ehit Kalemleri (─░smail Sabah)

27/03/2017 - 19:43 ├çanakkale M├╝stahkem MevkiiÔÇÖye Ba─čl─▒ Top Mermisi ├çe┼čitleri (Bayram Akg├╝n)

25/03/2017 - 20:58 GeliboluyuAnlamak ├ľzel- 100. Y─▒l─▒nda Gazze Muharebeleri Kahramanlar─▒n─▒ An─▒yoruz (Tuncay Y─▒lmazer)

17/03/2017 - 21:15 18 Mart ├ľzel Makalesi - Ya┼čayanlar─▒n A─čz─▒ndan 18 Mart Bo─čaz Muharebesi (Ahmet Yurttakal)

16/03/2017 - 08:51 18 Foto─črafla ├çanakkale Bo─čaz Muharebesi 18 Mart 1915 - 18 March 1915 Dardanelles Assault with 18 photographs (Ahmet Yurttakal)

13/03/2017 - 05:47 Çanakkale Muharebelerinde Bir Hile: Sahte Toplar (Bayram Akgün)

07/03/2017 - 04:27 ├çanakkale ZaferiÔÇÖnden Mescid-i NebeviÔÇÖye Enver Pa┼čaÔÇÖn─▒n 1916 Filistin-Hicaz ziyareti(Tuncay Y─▒lmazer)

23/02/2017 - 07:48 Gelibolu Savunmas─▒ Bir Kararg├óh ├çal─▒┼čmas─▒ - General G.S. Patton (Haluk Oral)

09/02/2017 - 06:24 ─░kinci Kirte Muharebesi (6-8 May─▒s 1915 Taarruzlar─▒) (Y├╝cel ├ľzkorucu)

31/01/2017 - 12:29 T├╝rk Bo─čazlar─▒ Meselesi (Ayhan Candan)

24/01/2017 - 05:39 Kanl─▒ Bir Mendil Hikayesi (├ľmer Arslan)

19/01/2017 - 10:32 Irak Cephesinde G├Ân├╝ll├╝ Kahramanlar Osmanc─▒k Taburu (Muzaffer Albayrak)

23/12/2016 - 20:32 Atlas Tarih Dergisi Aral─▒k-Ocak Say─▒s─▒nda 1916 Sina Filistin Hicaz Cephesi (Tuncay Y─▒lmazer)

13/12/2016 - 07:23 Birle┼čik Harekat Tecr├╝besi Olarak Cihan Harbinde T├╝rk-Alman Askeri ─░ttifak─▒ (G├╝ltekin Y─▒ld─▒z)

02/12/2016 - 20:23 ├çanakkale Kara Muharebelerinde A─č─▒l Dere (┼×aban Murat Armutak)

15/11/2016 - 11:48 Çanakkale de Bir Melek Hanım (Muzaffer Albayrak)

01/11/2016 - 05:41 ├çanakkale Kara Muharebelerinde Asma Dere (┼×aban Murat Armutak)

24/10/2016 - 06:55 42. Alay / Gelibolu 1915 - Ahmet Diriker (O─čuz ├çetino─člu)

03/07/2016 - 14:42 ├çanakkaleÔÇÖden 100. Y─▒l─▒nda SommeÔÇÖa:Bir Sava┼č, ─░ki Muharebe (Mustafa Onur Yurdal)

11/06/2016 - 14:37 I.D├╝nya Sava┼č─▒ nda ┼×ii Ulemas─▒n─▒n Cihat Fetvalar─▒ ├çer├ževesinde Irak Cephesi (Ziya Abbas)

01/06/2016 - 06:23 Kut├╝lamare- Yarbay Mehmed Re┼čid Bey in G├╝nl├╝─č├╝ (─░. Bahtiyar ─░stekli)

23/05/2016 - 12:01 Osmanl─▒ DevletiÔÇÖnin ├çanakkale Muharebelerinde Sa─čl─▒k Alan─▒ndaki Faaliyetleri (Ayhan Candan)

16/05/2016 - 07:38 Bir Osmanl─▒ Kurmay Subay─▒- Irakl─▒ K├╝rt Devlet Adam─▒, Mehmet Emin Zeki Bey in Ya┼čam ├ľyk├╝s├╝ (Tuncay Y─▒lmazer)

10/05/2016 - 13:00 Mezopotamya da Bir Sava┼č 1915-1916 Kut├╝lAmare ÔÇô Nikolas Gardner ( Tuncay Y─▒lmazer )

07/05/2016 - 07:31 Birinci D├╝nya Sava┼č─▒n─▒n ─░slam D├╝nyas─▒na Etkileri (Y├╝ksel Nizamo─člu)

30/04/2016 - 19:20 ├çanakkale Sava┼č─▒: Bir Siyasi M├╝cadele Alan─▒ (├ľzg├╝r ├ľzt├╝rk)

23/04/2016 - 19:13 25 Nisan 1915 Anzak ├ç─▒karmas─▒ ─░lk Saatleri ÔÇô Daha Erken M├╝dahale Edilebilir miydi? ( Ahmet Yurttakal )

17/04/2016 - 21:26 Maskirovka Harekat─▒ - K├╗tulAmare bir zafer midir? ( Tuncay Y─▒lmazer )

28/03/2016 - 11:20 Çanakkale Muharebelerinde Osmanlı Ordusunun Asker Kaybı (Ayhan Candan)

26/03/2016 - 09:55 E─čitimli Neslin Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ ile ─░mtihan─▒ ( Dr. Nuri G├╝├žtekin )

24/03/2016 - 10:00 Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ nda Yozgat Lisesi (Dr. Nuri G├╝├žtekin)

21/03/2016 - 06:35 ├çanakkale Seferberli─či: Sava┼č, E─čitim, Cephe Gerisi (Mustafa Sel├žuk)

17/03/2016 - 08:15 18 MART ├ľZEL - ├çanakkale Zaferi ve Cevat Pa┼ča (Ahmet Yurttakal)

22/02/2016 - 12:27 Gertrude Bell Irak Sınırını Çizen Kadın (Veysel Sekmen)

14/01/2016 - 08:43 ├çanakkale ┼×ehidi Feyzi ├çavu┼čÔÇÖun Zevcesi Zehra Han─▒m─▒n Padi┼čaha Mektubu (Osman Ko├ž)

23/12/2015 - 16:47 ├çanakkale Sava┼člar─▒nda Binba┼č─▒ Halis BeyÔÇÖe Ait Bir Ganimetin ├ľyk├╝s├╝ (Serdar Halis Ataksor)

10/12/2015 - 18:03 Mesudiye Z─▒rhl─▒s─▒n─▒n Dram─▒ (Cemalettin Y─▒ld─▒z)

06/12/2015 - 20:29 KutÔÇÖ├╝lamarenin T├╝rklere Tesliminden Sonra Irak ─░ngiliz Ordusunun Faaliyetlerine Dair Rapor (Haz. Serdar Halis Ataksor)

01/12/2015 - 10:11 10 A─čustos 1915 Conkbay─▒r─▒ S├╝ng├╝ H├╝cumu (Muzaffer Albayrak)

17/11/2015 - 21:09 Çanakkale Deniz Muharebelerinde Verilen Zayiatlar (Ahmet Yurttakal)

10/11/2015 - 05:19 Reis-i Cumhur Mustafa Kemal in Çanakkaleyi ziyaretleri (M. Onur Yurdal )

08/11/2015 - 22:04 Mustafa Kemal Pa┼čan─▒n Osmanl─▒ DevletiÔÇÖnin 1. D├╝nya Sava┼č─▒na giri┼čiyle ilgili g├Âr├╝┼člerine dair bir belge

Osmanl─▒ Devleti Umumi Harpte Tarafs─▒z Kalabilir miydi? - Yusuf Ak├žura (De─čerlendirme: Muzaffer Albayrak)