Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

Tarih: 17/11/2016   /   Toplam Yorum 7   / Yazar Adı:      /   Okunma 4739

Müzedeki mankenlerin üzerinde bulunan “ Alman Haç Madalyası” tarihî bir olgudur ve Birinci Dünya Savaşı’na katılmış birçok subayımız da bu madalyaları taşımıştır. Ne Alman ne de Türk genelkurmayının aklından herhâlde bu madalyaların Türk subaylarını Hristiyanlaştırmak maksadıyla verilmesi ya da taşınması geçmemiştir. Almanların neredeyse tamamının Hristiyan olması neticesinde, askerlerine savaşlarda gösterdikleri yararlılık sebebiyle askeriyedeki ananevi bir ödüllendirme biçimi olarak “Haç Nişanı” veriliyordu. Aynısı biz de yapıyorduk. Hilâl ve yıldız şeklinde tasarladığımız madalyalarımız birçok Alman subayının göğsünde taşınmıştı. Bunu o döneme ait fotoğraflara göz atan herkes çok iyi bilir.  Tarihî hakikat böyleyken, müzede sergilenen Atatürk ve Enver Paşa’yı temsil eden mankenlerin üzerindeki bu madalyaların sökülüp başka yerde sergilenmesi gerçekten hayret edilecek bir tasarruftur. (S.A.S.)

 

Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’na Çanakkale eski milletvekili İsmail Kaşdemir atandı. Hayırlı uğurlu olsun...  Sayın Kaşdemir ilk icraat olarak, daha önceden yaptırılmış olan mankenler üzerindeki Alman Haç madalyasını kaldırmak oldu. Gerekçe olarak, ziyaretçilerden gelen tepkileri gösterdi.

Sayın Başkan; öncelikle iyi bilmeniz gerekir ki, tarih bir din sahası değil, ilim sahasıdır. Dolayısıyla mankenlerin üzerinde bulunan “ Alman Haç Madalyası” tarihî bir olgudur ve Birinci Dünya Savaşı’na katılmış birçok subayımız da bu madalyaları taşımıştır. Ne Alman ne de Türk genelkurmayının aklından herhâlde bu madalyaların Türk subaylarını Hristiyanlaştırmak maksadıyla verilmesi ya da taşınması geçmemiştir. Almanların neredeyse tamamının Hristiyan olması neticesinde, askerlerine savaşlarda gösterdikleri yararlılık sebebiyle askeriyedeki ananevi bir ödüllendirme biçimi olarak “Haç Nişanı” veriliyordu. Aynısı biz de yapıyorduk. Hilâl ve yıldız şeklinde tasarladığımız madalyalarımız birçok Alman subayının göğsünde taşınmıştı. Bunu o döneme ait fotoğraflara göz atan herkes çok iyi bilir.  Tarihî hakikat böyleyken, müzede sergilenen Atatürk ve Enver Paşa’yı temsil eden mankenlerin üzerindeki bu madalyaların sökülüp başka yerde sergilenmesi gerçekten hayret edilecek bir tasarruftur.

Neymiş efendim, “gelen ziyaretçiler rahatsız oluyorlarmış”.

Gelen ziyaretçilerin isteği doğrultusunda hareket etmeniz için mi o mevkie atandınız? Sizin asli vazifeniz gelen ziyaretçileri memnun etmek mi? Gelen ziyaretçilerin duymak ve görmek isteklerine cevap vermek için mi o koltuğu işgal ettiğinizi düşünüyorsunuz?

Yok bunlar değil de bu tasarruflarınız kendi görüş ve düşüncenizin bir ürünü müdür?

Öncelikle, oradaki diğer hataları ortadan kaldırmanız gerekirdi. Ne miydi onlar? Hatırlatayım size;

-Mustafa Kemal (Atatürk)’i canlandıran oyuncunun üzerindeki üniforma, Çanakkale dönemine ait değildir. Başındaki Enveriye ( kabalak) modeli ise hiç kullanılmamıştır. Kullanılmadığı gibi, böyle bir enveriye hiçbir surette üretilmemiştir.

-M. Kemal’in boynunda asılı duran ve gözetlerken görüntülendiği dürbün “OPERA” dürbünüdür. Oysaki o dönem subayları, Osmanlı ordusu için üretilen Rodenstock veya Zeiss dürbünü kullanıyorlardı. M. Kemal’in omzunda yer alan apoletler ( Otel valesinin omuz süsüne benziyor) de ne o dönemde ne de cumhuriyet sonrası Türk Ordusu’nda kullanılmamıştır.

- Türk subay ve askerlerinin başlarında yer alan enveriyeler de tamamıyla hatalıdır. O şekil bir enveriye Osmanlı ordusunun hiçbir cephesinde kullanılmamıştır.

- Osmanlı ordusu yaklaşık 13 çeşit tüfek kullanmıştır. Ancak, en çok kullanılan ve bilinen Mauser ve GEW 98 Alman modelidir. Hâlbuki, belgesellerde askerlerimizin ellerindeki tüfekler tamamıyla yanlıştır. Ve ayrıca, bir sahnede askerimizin düşmana çevrilmiş tüfeğinin namlusundan demir parçasının sarkması görülen tuhaflıklardan biridir.

- Osmanlı askerlerinin süngüleri de 1945 modeldir. Belgeselde kullanılan süngülerin o dönemle bir ilgisi bulunmamaktadır.

- Yine Türk askerlerinin omzunda, günümüz subaylarının kullandığı omuz manşetleri var. Hâlbuki o dönem askerlerinin ceketlerinde bu manşetler kesinlikle yoktur.

- Türk subaylarının ceketlerinde ( Liman Von Sanders’ in karargâh subayları dışında) cep olmaz, düzdür. Cepli ceketler, sadece Alman ve karargâh subaylarında vardır.

- Subaylarımızın üstten ikinci ceket düğmesi altında, hat şerit vardır. Hâlbuki simülasyon belgesel filminde hiçbir subayımızın ceketine bu şeritler konulmamış.

- Türk Yüzbaşısının omuzunda bugün kullanılan 3 yıldız kullanılmış. Rütbeyi belirten o tür yıldızlar cumhuriyetten sonra kullanılmıştır. Rütbeler apolet şeritleri ile belirlenirdi.

- İngiliz ve Anzak askerleri tek model tüfek kullandı. Bunlar; İngiliz Enfield 303 tüfekleriydi. Hâlbuki belgeselde yer alan tüfekler farklı.

- Çok önemli ve belirgin olan yanlışlardan biri de, İngiliz askerlerinin kullandıkları miğferlerdir. Çanakkale Savaşında İngiliz askerleri, “safari helmet” denilen, enseye kadar inen, üzeri kumaş kaplı başlıklar kullanmışlardı. Belgeseldeki İngiliz askerlerinin başlarında, Amerikan modeli dediğimiz tencereye benzer yuvarlak metal miğferler var. Halbuki İngilizler bu miğferleri sadece ve sadece Avrupa’daki cephelerde kullandı. Çanakkale’de bu miğferlerden bir tane dahi kullanılmamıştır.

- Avustralya ve Yeni Zelanda askerlerinin başlarındaki şapkaların sol (süngünün takıldığı yer) kısmı katlanır ve üzerine “batmayan güneş” rozeti takılır. Oysaki belgesel filimde bu şapkalar sağdan katlanmış ve komik durmakta.

- İngiliz ve Anzak askerlerinin teçhizatları ( kütüklük, süngü, kürek, matara vs.) tamamıyla yanlış. Sağ ve sol göğüste beşerli olmak üzere, onar adet kütüklük vardır.

- Animasyonlarda görünen İngiliz Queen Elizabeth gemisinin topları eksik. Ayrıca o görüntüdeki gemi, savaştan sonra modifiye edilmiş hali ile karşımızda durmakta.

- Queen Elizabeth gemisinde masaya oturmuş toplantı yapan subayların şapkaları düz durmaktadır. Halbuki o şapkaların ters durması gerekmekte. Ayrıca amiralin rütbesini belirten şeritlerde fazla. Benim konum olmasa da yapılan çalışmanın ciddiyetini anlamak için dikkat çekmek istediğim bir başka husus da; bahsi geçen toplantıda duvarda asılı günümüz pilli saatlerinden biri durmaktadır ve geçen süre içinde saat hep 10: 12 yi göstermektedir.

- Aynı toplantıda kara harekâtı da konuşulmakta. Oysaki ne resmi yazışmalarda ne belgelerde kara harekatı hiç geçmez. Bırakın kara harekâtını konuşmayı, İngiltere’ ye çekilen telgraflarda; İstanbul’ a varış saati verilmekte, çaylarını Boğazın neresinde içeceklerini konuşulmaktadır.

- 18 Mart gününü konu alan animasyonda, bir sahnede gemiler ters gitmektedir. (Duyduğuma göre rapordan sonra bu düzeltilmiş)

- Hilal-i Ahmer Türk Sahra çadırı üzerinde, günümüzde kullanılan ay yapılmış. Oysa ki o dönemde bu ay, daha kalın ve dolgundur.

- Nusrat Mayın gemisindeki kaptan bahriyeli askerlere nutuk çekiyor. O sahnede gözüken Türk denizci kıyafetlerinin bu dönemle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

- En önemli hatalardan biri de, Seyit Onbaşı’ nın anlatıldığı belgeselde yapılmış. Düşman top ateşi sonrası Seyit Onbaşı ve bir asker dışında herkes ölüyor. Kimse kalmadığı için Seyit Onbaşı topu sırtlamak zorunda kalıyor. Oysaki tarihi gerçek bu değil. Düşman top ateşi sonucunda bizim 24 lük topumuzun, calaskar ve top sürgü haznesi vuruluyor. Çalışmayan calaskar sonucu o mermi yukarı çıkartılamıyor. İşte o zaman Seyit Onbaşı mermiyi sırtlıyor. Yapılan düşman atışı sonucu zayiat veriyoruz ancak, tüm asker ve subaylarımızın öldüğü yanlış.

 Seyit Ahmet SILAY


  4739 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

8749_Seyit Ahmet Sılay 17-11-2016, 09:31:44
Sayın Alan başkanı açıklama yapmış. Haklılığını bir cümleyle özetlemiş; "Kahraman Ecdadımız, boynunda haç olmasın diye savaştı, şehit oldu Çanakkale’ de ve diğer cephelerde. Bugün de öyle olacak”.
Bu hâdisenin en acı yönü de bu talihsiz açıklamasın da gizli. Keşke Çanakkale' yi daha iyi anlayabilseydi. Çanakkale "asil bir milletin, tarih sayfasında ben hâla varım dediği mücadelenin adıdır".
Başkana yukarıda ki sözü üzerine soralım; Çanakkale cephesinde gayri müslimler de var mıydı? Varsa bunlar boyunlarında haçla, ne uğruna ölüme yürüdü?.

Gayrimüslim Osmanlı vatandaşları da bizimle aynı vatan mücadelesinin içinde yer aldı. Kimi doktor, kimi mühendis, kimi subaydı. Beş yüzün üzerinde kayıp verdiler.

isimlerinden bazıları; Yani oğlu Nikola (Çanakkale) 19 Mayıs 1915 Kaluset oğlu İshak (Biga) 1 Mayıs 1915 Bapos oğlu Arama (Kozan) 16 Ağustos 1915 Nersis oğlu Agop (Afyonkarahisar) 29 Ağustos 1915 Vasil oğlu Likor (Aksaray) 30 Haziran 1915 Hayem oğlu Markado (Ankara) 19 Mayıs 1915 Tanaş oğlu Vasil (Balıkesir) 21 Ekim 1915 Hristo oğlu Deli Kostanti (Balıkesir) 6 Ekim 1915 Mıgırdıç oğlu Hacı Mehran (Bursa) (Yedek subay) 28 Nisan 1915 Haçik oğlu Arimya (Bursa) (Onbaşı) 6 Mayıs 1915 Polheraçyan oğlu Sitrak (Edirne) (Yedek subay) 14 Mayıs 1915 Estefan oğlu İliya (Edirne) 2 Mayıs 1915 Avram oğlu İsak (İstanbul) 2 Mayıs 1915 Ovadis oğlu Haçor (Kahramanmaraş) 1 Ekim 1915 Bedrus oğlu Takur (Konya) 1 Temmuz 1915 Sergey oğlu Karabet (Yozgat) 30 Eylül 1915 Nikola oğlu Kozma 29 Haziran 1915 - Çanakkale vs..

Kısacası, günlük siyasi polemiklere, ilişkilere, dünya görüşlerine, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi karıştırmayalım.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015