Elveda Güzel Vatanım - Ahmet Ümit (Sinem Şahin)

Tarih: 03/04/2016   /   Toplam Yorum 5   / Yazar Adı:      /   Okunma 4419

   Tarihi polisiye romanlarıyla tanınan yazar Ahmet Ümit yeni kitabı ''Elveda Güzel Vatanım'' ile okuyucusuyla buluştu.

          Romanda eski İttihatçı aynı zamanda edebiyat ve vatan sevdalısı olan Şehsuvar  Sami ana karakter olarak karşımıza çıkıyor. Romanın tamamı mektup yöntemiyle yazılmış. Vatanı ve aşkı arasında kalmış olan Şehsuvar ' ın unutamadığı gençlik aşkı Ester 'e ulaşıp ulaşamacağını bile bilmeden yazdığı mektuplarla başından geçen olayları anlatıyor. Birileri tarafından takip edildiği, kendi ile ilgili kötü planlar yapıldığını düşünen Şehsuvar roman boyunda mektuplarını Pera Palas otelinden yazıyor. Romanda geçen zaman Cumhuriyet'in ilk yılları iken mektuplarda İttihat ve Terakki Cemiyeti' nin kuruluşundan İstanbul 'un işgaline kadarki zamanı geri dönüşlerle Şehsuvar ' ın anılarından izliyoruz.(S.Ş.)

 

            Romanın geneli Şehsuvar 'ın aşkı ile vatanı arasında kalmışlığına ilişkin çatışmaları içeriyor gibi görülse de dönemin içinde bulunduğu, Doğu- Batı, birey ve toplumsallık çatışması Müslüman bir erkek olan Şehsuvar ve Yahudi bir kadın olan Ester 'in aşkı üzerinden oldukça geniş bir biçimde anlatılmış.

             Kitabın içinde bize edebiyat havası veren yön Şehsuvar' ın yazar olma isteği ve edebiyat sevdası. Eserde yerli yabancı birçok yazarın adının geçmesi de bu havayı pekiştiriyor. Aynı zamanda  Pera Palas ' da kalan bir karakter yazılırken, gerçekten de o otelde kalmış odası halen korunan Agatha Christie ' de yer verilmiş.

                Ahmet Ümit 'in birçok romanını severek okudum. Yazarın bu eseri bazı yönleriyle diğer romanlarının önüne geçse de bazı yönleriyle bir adım gerisinde kalıyor.

                Yazar bu kitabında okuyacak bütün okurları düşünmüş olacak ki her olayın her konunun bütün detayını olabildiğince uzun anlatmış. Hiçbir bilgisi olmayan bir okur için son derece iyi olan bu özellik yer yer kurgunun tamamına sinerek okuyucuyu yorabiliyor. Şehsuvar 'ın iç sorgulamaları Ester 'e olan duyguları bir okuyucu olarak bende merak uyandırsa da olayların bu kadar detaylı ve uzun anlatılmış olması beni yer yer yordu ve bence hikayenin akışını da yavaşlatmış.

                  Romanı ikinci yarısından itibaren keyifle okumaya başladım diyebilirim. Alışkın olduğumuz Ahmet Ümit tarzı  kendi ikinci yarıdan sonra göstermeye başlamış. Buna rağmen kitabın tamamında Şehsuvar Sami ' yi ana karakter olarak tam bir yerde konumlandıramadım. Romantik mi, vatansever mi yoksa bir fedai mi? Kitabı bitirdiysemde zihnimde bunu bir türlü oturtamadım. Ayrıca her bölümün başında Ester 'e hitaben yazılan yeni bir mektupla başlasak da, Ester sanki sadece kendine hitap edilen geçmişte kalan bir kahraman gibi kalmış. Ester'in baskın, sarsıcı bir figür olmasının daha iyi olacağını düşünmeden edemiyorum açıkçası.

                    Romanda kullanılan dile gelecek olursak ilk başta günümüzdeki gibi oldukça sade başlayan dil olayların ilerlemesiyle beraber dönemin günlük dili ve atmosferi bize yansıtılmaya çalışılmış.

                      Son olarak final okuyanları hayal kırıklığına uğratabilir açıkçası daha sarsıcı bir son beklerdim. Romanda en beğendiğim yer ise kapağında da yer alan söz oldu. '' Ölüm şehirlerimizi kaybetmekle başlar, vatanımızı kaybetmekle neticelenir.'' Bu bir nevi bize günümüzü de hatırlatıyor ve bizi bu yönde düşünmeye itiyor. Tarihe ilgi duyan okurlara keyif veren bir kitap olacağını düşünerek iyi okumalar diliyorum..

 


  4419 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

8439_Ülkü Efe 03-04-2016, 11:30:34
Bir Ahmet Ümit okuyucusu olarak çıktığı günden beri okuyup okumama konusunda karar veremediğim bir kitaptı,analiziniz oldukça doyurucu olmuş,Teşekkürler.
 
8440_Tuba 03-04-2016, 11:34:14
Yazan arkadaşımızın eline sağlık oldukça başarılı bir eleştiri olmuş.
 
8441_uzay 03-04-2016, 12:07:26
Kitabı her bölümüyle irdeleyen,ışık tutan çok başarılı bir eleştiri olmuş.Eleştiriyi yazan arkadaşımızın ellerinde sağlık.Kitabı hakkıyla okuyup titizlikle yazdığı açıkça belli...
 
8443_Çiğdem atala 03-04-2016, 21:26:35
Kitap icerigi hakkinda verilen bilgiler icin tesekkur ederim en kisa zamanda elveda güzel vatanim kitapligimdaki yerini alacak :)
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

03/04/2016 - 08:29 Elveda Güzel Vatanım - Ahmet Ümit (Sinem Şahin)

09/01/2016 - 17:42 Önünüzde düşman , yanınızda fareler ,arkanızda jandarmalar 1914- Jean Echenoz ( Ülkü Kolcu )

06/03/2015 - 16:04 Çanakkale Şehitlerine Şiiri İçin Bir Tahlil Denemesi ( Eyyüp Bostancı )

20/08/2009 - 21:11 Çanakkale

11/11/2007 Sîretler ve Sûretler - Beşir Ayvazoğlu ( Tarık Suat Demren )

15/07/2007 Kanatsız Kuşlarda Uçuşan Hatalar ( Tuncay Yılmazer )

22/03/2007 Küçük bir okurumuzdan "Büyük" bir şiir: Çanakkale Savaşı ( Fatih Serdar Sağlam )