├çanakkale Seferberli─či: Sava┼č, E─čitim, Cephe Gerisi (Mustafa Sel├žuk)

Tarih: 21/03/2016   /   Toplam Yorum 4   / Yazar Ad─▒:      /   Okunma 5182

├çanakkale Cephesinde ÔÇťaskerin kahramanl─▒─č─▒n─▒ ya┼čatmak i├žinÔÇŁ ├╝lkenin b├╝t├╝n imk├ónlar─▒ seferber edildi. ├ľzellikle de be┼čeri sermaye, e─čitimli gen├žler bu sava┼čta yitirildi. ├çanakkale seferberli─či, harp sahas─▒ ve cephe gerisiyle Osmanl─▒/T├╝rk tarihinin en anlaml─▒ sayfalar─▒n─▒ olu┼čturmaktad─▒r. Bu ├žal─▒┼čmada ├çanakkale Sava┼člar─▒n─▒n cephe gerisi ├╝zerine yo─čunla┼č─▒ld─▒. Harp sahas─▒nda yap─▒lan geziler, g├Ârsel propaganda arac─▒ mecmualar, sava┼č─▒n filme al─▒nmas─▒, sanat ve edebiyat alan─▒ndaki ├žal─▒┼čmalar incelendi. Silahalt─▒na al─▒nan on binlerce y├╝ksek├Â─čretim gen├žli─činin sava┼č tecr├╝beleri, ya┼čad─▒klar─▒ ma─čduriyet ele al─▒nd─▒. Gelibolu Cephesinde m├╝cadele eden V. ordunun ia┼česi ve Osmanl─▒ Erk├ón─▒harbiyesinin ├çanakkale Sava┼člar─▒ ├╝zerine haz─▒rlad─▒─č─▒ askeri tarih ├žal─▒┼čmalar─▒ incelendi. (M.S.)┬á

 

Birinci Cihan Harbi, milyonlarca canl─▒n─▒n hayat─▒na mal oldu. ─░mparatorluklar da─č─▒ld─▒. Dünya haritas─▒ büyük oranda yeniden çizildi. ─░nsano─člu, kendi tarihinde o zamana kadar ┼čahit olmad─▒─č─▒ nispette silahlar─▒n tahrip gücünü ke┼čfetti. Cephe ile cephe gerisi çizgisinin belirsizle┼čti─či bir sava┼č oldu. Sivil halk bu sava┼čtan azamî derecede etkilendi. Etnik ve dini kayg─▒lar─▒n ötesinde farkl─▒ parametreler sava┼ča yön verdi. Ancak sava┼č─▒n ana nedeni Avrupa k─▒tas─▒na s─▒─čmayan ve daha önce sömürdükleriyle yetinmeyen büyük devletlerin dünya üzerinde yeni payla┼č─▒mlar-sömürgeler elde etme mücadelesiydi.

Yetmi┼č milyondan fazla askerin cepheye sürüldü─čü Birinci Dünya Sava┼č─▒, insanl─▒k tarihinin o güne kadar gördü─čü en kapsaml─▒ ve ac─▒mas─▒z bir sava┼č olmu┼čtur. Birinci Dünya Sava┼č─▒, cephe gerisi, kullan─▒lan silahlar ve etkiledi─či alan itibariyle topyekün harbin ilk esasl─▒ örne─čini olu┼čturmu┼čtur. Siyasî, içtimaî, askerî ve iktisadî etkilerinin günümüze kadar devam etti─či bu büyük sava┼č ayn─▒ zamanda Osmanl─▒ Devleti’nin de sonu olmu┼čtur. Yakla┼č─▒k 23 milyon nüfusa sahip Osmanl─▒ Devleti bu sava┼č boyunca üç milyona yak─▒n askeri silahalt─▒na alm─▒┼č ve ordunun yakla┼č─▒k dörtte biri cephede ┼čehit dü┼čmü┼č ya da hastal─▒k nedeniyle vefat etmi┼čtir. Yine Osmanl─▒ ordusunda yar─▒m milyona yak─▒n asker firar etmi┼č ve iki yüz elli bin kadar da esir verilmi┼čtir. ─░ki milyona yak─▒n zayiat verilmi┼č, bir o kadar da sivil halk yerlerinden yurtlar─▒ndan edilmi┼čtir.

Birinci Dünya Sava┼č─▒’nda Osmanl─▒ ordusu, kendisinden say─▒ca ve silah teknolojisi bak─▒m─▒ndan üstün kuvvetlerle kar┼č─▒ kar┼č─▒ya kalm─▒┼čt─▒r. Balkan Sava┼člar─▒’nda ya┼čad─▒─č─▒ hezimete ra─čmen k─▒sa sürede toparlanan ve ayn─▒ anda birkaç cephede birden sava┼č─▒ sürdürmesi hem müttefiklerini hem de dü┼čmanlar─▒n─▒ ┼ča┼č─▒rtm─▒┼čt─▒r. Cihan Harbi’nde ülkenin bütün kaynaklar─▒ ordu için seferber edilmi┼čtir. Osmanl─▒ ordusu Cihan Harbi’nde her birisi farkl─▒ özelliklere sahip cephelerde sava┼čmak zorunda kalm─▒┼čt─▒r. Cihan Harbi’nde yekpare bir cephe yoktur. Osmanl─▒ ordular─▒ karl─▒ da─člarda, büyük nehirlerde, k─▒zg─▒n çöllerde çok so─čuk ve çok s─▒cak iklimlerde muharebe etmi┼čtir. Osmanl─▒ ordular─▒ 1915 y─▒l─▒ içerisinde üç farkl─▒ cephede aktif muharebe halinde idi, do─čuda Ruslara kar┼č─▒, Kanal’da ─░ngilizlere ve Çanakkale’de ise müttefik filo ve ordusuna kar┼č─▒ mücadele etmi┼čtir.

Bu cepheler içerisinde Çanakkale’nin müstesna bir yer vard─▒r. Çanakkale’de ─░stanbul savunulmu┼čtur. Çanakkale Türk milletinin varolu┼č destan─▒d─▒r. ┼×artlar─▒n bütünüyle olumsuz oldu─ču bir dönemde Çanakkale’de Türk ordusu tarihinin en parlak zaferlerinden birini kazanm─▒┼čt─▒r. Çanakkale’de varl─▒k yokluk mücadelesi verildi. Çanakkale Muharebeleri milli bilincin geli┼čmesine sebep oldu. 26. Alay, 3. Tabur Komutan─▒ Mahmut Sabri Bey askerilerine hitap ederken Çanakkale için “buras─▒ ─░stanbul’un kap─▒s─▒, bütün Türkiye’nin kalbi say─▒l─▒r” demi┼čtir. Askeriyle, komutan─▒yla Çanakkale’de herkes ─░stanbul’un savunuldu─ču bilincindeydi. Askerler, “vatan─▒n selaml─▒k kap─▒s─▒nda nöbet tutuyorlard─▒”. ─░smail Hakk─▒ Sunata, Kafkas Cephesi’nde zorlu k─▒┼č ┼čartlar─▒ içerisinde dü┼čmanla ile mücadele ederken Çanakkale’de dü┼čman─▒n geri çekildi─či haberini duyduklar─▒nda ya┼čad─▒klar─▒ sevinci tarif edemez.

Bu çal─▒┼čmada do─črudan askeri tarih yerine sava┼čtaki ordunun mücadele azmi ve Çanakkale kahramanl─▒─č─▒ ya┼čat─▒lmak için yap─▒lan faaliyetler incelenmi┼čtir.─░lk bölümde deniz sava┼člar─▒ devam ederken ba┼čkent ─░stanbul’da ya┼čanan tedirginlik, hükümeti ta┼č─▒mak ve ┼čehri savunmak için yap─▒lan askeri ve idari haz─▒rl─▒klar ele al─▒nm─▒┼čt─▒r. Kara sava┼člar─▒ ile birlikte Türk ordusunun lojisti─čini engellemek için Marmara Denizi’nde faaliyet gösteren denizalt─▒lar incelenmi┼čtir. Üçüncü bölümde cephede çarp─▒┼čan askerin motivasyonunu art─▒rmak, Çanakkale’de gösterilen kahramanl─▒─č─▒n di─čer cephelere de yay─▒lmas─▒ için Harbiye ve Maarif Nezaretlerinin giri┼čimleri incelenmi┼čtir. Sava┼č devam ederken harp sahalar─▒n─▒n çe┼čitli gruplarca ziyaret edilmesi, harp propagandas─▒ için yap─▒lan faaliyetler ele al─▒nm─▒┼čt─▒r. Dördüncü bölümde sava┼č─▒n e─čitime etkisi ve e─čitim kurumlar─▒n─▒n sava┼ča katk─▒s─▒ incelenmi┼čtir. Be┼činci bölümde özet olarak Çanakkale cephesindeki ordunun ia┼česi incelenmi┼č ve Türk ordusunun bu cephede iyi beslendi─či ve açl─▒k çekmedi─či sonucuna ula┼č─▒lm─▒┼čt─▒r. Son bölümde Osmanl─▒ Genelkurmay─▒ taraf─▒ndan resmî olarak Çanakkale Sava┼člar─▒ ile ilgili yap─▒lan çal─▒┼čmalara de─činilmi┼čtir.

***

Sorularla Çanakkale Seferberli─či:

Çanakkale Geçilirse ─░stanbul'u kim  Savunacakt─▒?

II. Abdülhamid Çanakkale Sava┼člar─▒ hakk─▒nda ne dü┼čünüyordu?

Bo─čazda bombard─▒man ba┼člad─▒─č─▒nda II. Abdülhamid karde┼či Sultan Re┼čad'a ne demi┼čti?

─░stanbul'da al─▒nan askeri ve idari tedbirler nelerdi?

Savunma için yap─▒lan haz─▒rl─▒klar?

Devlet hazinesi ve kutsal emanetler nereye ta┼č─▒nm─▒┼čt─▒?

Halk─▒n korku ve tela┼č─▒ kar┼č─▒s─▒nda yetkililer ne gibi önlemler alm─▒┼čt─▒?

Yat─▒l─▒ okullarda kalan kimsesiz çocuklar─▒n durumu ne olacakt─▒?

Padi┼čah─▒ ta┼č─▒yan tren nerede beklemekteydi?

Padi┼čah ve ailesi nereye gidecekti?

Hükümet üyeleri için hangi ┼čehirde haz─▒rl─▒klar yap─▒ld─▒?

18 Mart günü ─░stanbul'da neler ya┼čand─▒?

Çanakkale bo─čaz─▒ geçilmi┼č miydi?

Bo─čaz─▒ ilk hangi denizalt─▒ geçti?

Denizalt─▒lar─▒ ─░stanbul sahillerinde görünce halk ne hissetmi┼čti?

Gelibolu Yar─▒madas─▒nda gönderilen edebi heyette kimler yer almaktayd─▒?

Mustafa Kemal cephede kimleri a─č─▒rlad─▒?

Suriye ilmi heyeti Mustafa Kemal'e ne hediyeler getirmi┼čti?

Sava┼č esnas─▒nda Çanakkale Cephesi nas─▒l filme al─▒nm─▒┼čt─▒?

5.Ordu Kumandanlar─▒n─▒n resimlerini kim çekmi┼čti?

Ordu Sinema Dairesi hangi filmleri haz─▒rlatm─▒┼čt─▒?

Foto─čraf mualliminden sinemac─▒ olur mu?

Çanakkale Sava┼člar─▒ ile ilgili tablolar haz─▒rlayan ressamlar?

Berlin, Viyana sergilerinin hikayesi?

Seferberlikte ö─čretmenlere ve vaizlere dü┼čen görevler nelerdir?

Silahalt─▒na al─▒nan üniversite gençli─činin ak─▒beti?

Tahsilli neslin sava┼č tecrübeleri?

Cephede Türk askeri aç kalm─▒┼č m─▒d─▒r?

Subaylar─▒n menüsünde neler vard─▒.

Siperlerde askerler ne yemi┼člerdir.

Karavanada hangi yemekler haz─▒rlanmaktad─▒r.

  

***

Arka Kapak Yaz─▒s─▒

  Çanakkale Sava┼člar─▒nda Osmanl─▒ ordusu, büyük güçler kar┼č─▒s─▒nda var gücüyle çarp─▒┼č─▒rken geri planda neler ya┼čan─▒yordu? Sava┼č günlerinde ba┼čkent ─░stanbul’da bir yandan ┼čehrin savunma haz─▒rl─▒klar─▒ yap─▒l─▒rken bir yandan da sessizce ┼čehrin tahliyesi, padi┼čah ve hükümet erkân─▒ gibi önemli ki┼čilerin ta┼č─▒nmas─▒ dü┼čünüldü. Kusursuz i┼čleyen ve çok gizli tutulan plan gere─či ilk tedbir olarak hazine ve de─čerli e┼čyalar Anadolu içlerine ta┼č─▒nd─▒. Askeri haz─▒rl─▒klar devam ederken bo─čazdan gelen sevinçli haber bu plan─▒ unutturdu. Kara sava┼člar─▒n─▒n cereyan etti─či Gelibolu Yar─▒madas─▒nda Osmanl─▒ toplumunu daha zorlu günler bekliyordu. Yar─▒m milyondan daha fazla askerin k─▒yas─▒ya mücadele etti─či darac─▒k yar─▒madada insanl─▒k tarihinin en kanl─▒ günleri ya┼čan─▒yordu. Bir iki günde on binden fazla zayiat verildi─či günler ya┼čanmaktayd─▒. Topyekûn harbin tüm unsurlar─▒n─▒n yer ald─▒─č─▒ Çanakkale Sava┼člar─▒nda, Osmanl─▒ toplumunun moral ve motivasyonunun art─▒r─▒lmas─▒, askerin sava┼čma azminin zinde tutulmas─▒ için çe┼čitli görsel ve yaz─▒l─▒ propaganda faaliyetlerine yer verildi. Harp edebiyat─▒n─▒n ilk örneklerinin verildi─či bu dönemde Çanakkale Cephesinde “askerin kahramanl─▒─č─▒n─▒ ya┼čatmak için” ülkenin bütün imkânlar─▒ seferber edildi. Özellikle de be┼čeri sermaye, e─čitimli gençler bu sava┼čta yitirildi. Çanakkale seferberli─či, harp sahas─▒ ve cephe gerisiyle Osmanl─▒/Türk tarihinin en anlaml─▒ sayfalar─▒n─▒ olu┼čturmaktad─▒r. Bu çal─▒┼čmada Çanakkale Sava┼člar─▒n─▒n cephe gerisi üzerine yo─čunla┼č─▒ld─▒. Harp sahas─▒nda yap─▒lan geziler, görsel propaganda arac─▒ mecmualar, sava┼č─▒n filme al─▒nmas─▒, sanat ve edebiyat alan─▒ndaki çal─▒┼čmalar incelendi. Silahalt─▒na al─▒nan on binlerce yüksekö─čretim gençli─činin sava┼č tecrübeleri, ya┼čad─▒klar─▒ ma─čduriyet ele al─▒nd─▒. Gelibolu Cephesinde mücadele eden V. ordunun ia┼česi ve Osmanl─▒ Erkân─▒harbiyesinin Çanakkale Sava┼člar─▒ üzerine haz─▒rlad─▒─č─▒ askeri tarih çal─▒┼čmalar─▒ incelendi.  

 

Mustafa Selçuk, 
Çanakkale Seferberli─či: Sava┼č, E─čitim, Cephe Gerisi,
Kitap Yay─▒nevi, ─░stanbul 2016.

 

 


  5182 defa G├Âr├╝nt├╝lendi.

**********************

T├╝m yaz─▒, yorum ve i├žerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yay─▒mlanm─▒┼č olmalar─▒, bu g├Âr├╝┼čleri Tuncay Y─▒lmazer'in benimsedi─či anlam─▒na gelmez. Yorum b├Âl├╝m├╝ ├Âzg├╝r bir tart─▒┼čma ortam─▒ yaratmak i├žin vard─▒r. Ancak sald─▒rgan ve d├╝zeysiz yorumlar yay─▒nlanmayacakt─▒r. E─čer bu siteye ilk kez yorum yaz─▒yorsan─▒z, yorum kurallar─▒na g├Âzatman─▒z─▒ istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

8430_ismail 21-03-2016, 08:24:02
Son y─▒llarda yap─▒lan en iyi ├žal─▒┼čmalardan biri Mustafa Sel├žuk hocam─▒ bu vesile ile kutluyor, ├žal─▒┼čmalar─▒nda ba┼čar─▒lar diliyorum.
 
8431_Ahmet Yurttakal 21-03-2016, 10:33:46
Kitap elime ge├žti. Ger├žek dolu dolu bir eser olmu┼č. ─░stifade edielecek bir kitap haz─▒rlad─▒─č─▒ i├žin Mustfa Sel├žuk hocam─▒z tebrik ederiz.

Ahmet Yurttakal
 

KATEGOR─░DEK─░ D─░─×ER BA┼×LIKLAR

13/04/2019 - 13:38 Who are your heroes of Gallipoli? An exclusive interview with John Gillam, The author of "Turkish Charlie Ryan" (with Yvonne Fletcher ) ( Tuncay Y─▒lmazer )

09/04/2019 - 13:38 Osmanl─▒ ─░mparatorlu─ču ve D├╝nya Sava┼č─▒ - Said Halim Pa┼ča (Fatih Y├╝cel)

23/03/2019 - 13:18 I. D├╝nya Sava┼č─▒ÔÇÖnda ├ťsk├╝dar Mekteb-i Sultan├«si (Nuri G├╝├žtekin)

17/03/2019 - 14:19 18 MART ├ľZEL - 18 Mart Bo─čaz Harbinde M├╝ttefik Filonun Sald─▒r─▒ Plan─▒ ile T├╝rk Savunma D├╝zeni ├ťzerine De─čerlendirmeler (M. Onur Yurdal)

13/03/2019 - 05:59 Orgeneral Cevat ├çobanl─▒ Pa┼čan─▒n Vefat─▒ Ve Cenaze Merasimi (Ahmet Yurttakal)

03/03/2019 - 05:37 Cephe Hatt─▒ Raporlar─▒na G├Âre Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ÔÇÖnda ┼×ehit T├╝rk Subaylar─▒ (Nuri G├╝├žtekin)

17/12/2018 - 13:03 Sar─▒kam─▒┼č Harek├ót─▒na Taktik Yakla┼č─▒mlar (Dr. B├╝lend ├ľzen)

09/12/2018 - 10:02 Elveda Zeytinda─č─▒ ÔÇô 100.Y─▒l D├Ân├╝m├╝ÔÇÖnde Kud├╝sÔÇÖ├╝n Kayb─▒n─▒ Yeniden De─čerlendirmek (Tuncay Y─▒lmazer)

05/11/2018 - 12:37 Kararg├óh Umumi Foto─čraf├ž─▒s─▒ Burhan Felek ve ├çanakkale (Mustafa Onur Yurdal)

17/10/2018 - 06:09 Troya M├╝zesinde Bir ├çanakkale ┼×ehidiÔÇÖnin Mezar Ta┼č─▒ (Ahmet Yurttakal)

15/09/2018 - 20:54 Mustafa Kemal Atat├╝rk ve Enver Pa┼ča (─░smail Pehlivan)

30/08/2018 - 10:16 ├çanakkale Sava┼č─▒ Sonras─▒nda Mezarl─▒klar ─░le ─░lgili Ortaya ├ç─▒kan Sorunlar Ve Yap─▒lan Tart─▒┼čmalar (Burhan Say─▒l─▒r)

03/07/2018 - 04:23 Ar┼čiv Belgelerinde L├ópseki (1915 - 1922) (H├╝seyin Arabac─▒)

24/05/2018 - 04:02 Yar─▒madaÔÇÖdaki Ate┼čkes: 24 May─▒s 1915 - The Armistice on the Gallipoli Peninsula - 24 May 1915 (Yusuf Ali ├ľzkan)

20/05/2018 - 08:02 ├çanakkale Sava┼č─▒ Siperin Ard─▒ Vatan (G├╝rsel G├Ânc├╝ - ┼×ahin Aldo─čan)

16/05/2018 - 09:33 Payitahtta Nutuklar─▒m : Cemal Pa┼čaÔÇÖy─▒ Y├╝celtme Amac─▒yla Yaz─▒lm─▒┼č Bir Risale (Nevzat Artu├ž)

06/05/2018 - 20:14 Haf─▒z Hakk─▒ Pa┼ča Hayat─▒ Ve Eserleri (Mustafa Birol ├ťlker)

28/04/2018 - 06:41 Mahmut Sabri Bey Ve Sedd├╝lbahir Savunmas─▒n─▒n ─░lk ├ť├ž G├╝n├╝ (Burhan Say─▒l─▒r)

24/04/2018 - 07:03 25 Nisan 1915 Gelibolu Yar─▒madas─▒ ├ç─▒karmalar─▒ ├ťzerine Taktik Yakla┼č─▒mlar (B├╝lend ├ľzen)

18/04/2018 - 10:58 ├çanakkale Sava┼č─▒ Esnas─▒nda ├çekildi─či ─░ddia Edilen Bir Foto─čraf Hakk─▒nda (Erhan ├çif├ži)

13/04/2018 - 05:58 ÔÇťB├╝y├╝k StratejisizlikÔÇŁten Sahadaki Ger├žekliklere, Gazze,Bir├╝ssebi ve Kud├╝sÔÇÖ├╝n Kayb─▒ (B├╝lend ├ľzen)

07/04/2018 - 11:16 18 Mart G├╝n├╝ Dardanos ┼×ehidi Zabit Namzedi Halim Efendi (Ahmet Yurttakal)

04/04/2018 - 06:50 Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ nda ─░stanbul a Yap─▒lan Hava Sald─▒r─▒lar─▒ (Emin Kurt - Mesut G├╝venba┼č)

31/03/2018 - 15:41 K─▒sa Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ Tarihi (─░lkin Ba┼čar ├ľzal)

29/03/2018 - 09:02 Bo─čazÔÇÖ─▒n Fedaileri "├çanakkale Bo─čaz─▒ Tahkimatlar─▒ ve ├çanakkale Bo─čaz MuharebeleriÔÇÖnde T├╝rk Top├žusu" adl─▒ kitaplar─▒n tan─▒t─▒m─▒ (Bayram Akg├╝n)

23/03/2018 - 13:22 Verdun Sava┼č─▒ (─░lkin Ba┼čar ├ľzal)

20/03/2018 - 17:57 LondraÔÇÖn─▒n Sava┼č Planlar─▒: 1906 Taba Krizi Ve ├çanakkale (Yusuf Ali ├ľzkan)

17/03/2018 - 04:39 18 Mart ├ľzel - ├çanakkale Bo─čaz─▒ Savunmas─▒nda Kullan─▒lan 240/35ÔÇÖlik Alman Krupp K─▒y─▒ Topunun Teknik ├ľzellikleri (Bayram Akg├╝n)

12/03/2018 - 11:23 Uydurmadan Ger├že─če- ├çanakkale Sava┼č─▒ÔÇÖnda Bulutlar ─░├žerisinde Kayboldu─ču ─░ddia Edilen Norfolk Taburu (Tuncay Y─▒lmazer)

25/02/2018 - 13:09 Yi─čitler Harman─▒ Yozgad Mekteb-i Sultanisi -Yozgat Lisesi- (Osman Karaca)

19/02/2018 - 09:19 ├çanakkale Sava┼čÔÇÖ─▒ndan Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- B├Âl├╝m 2 (Bayram Akg├╝n)

11/02/2018 - 12:02 ├çanakkale Sava┼čÔÇÖ─▒ndan Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- B├Âl├╝m 1 (Bayram Akg├╝n)

05/02/2018 - 05:38 ─░ngilizlerin 1915 Y─▒l─▒ Strateji De─či┼čikli─či: ├çanakkale, ─░ngiliz Karar Vericiler ─░├žin Bir Se├ženek Haline Nas─▒l Geldi? (Yusuf Ali ├Âzkan)

30/01/2018 - 08:02 Medine M├╝dafaas─▒ ve Fahreddin Pa┼ča (S├╝leyman Beyo─člu)

20/01/2018 - 10:18 D├╝┼čman ├çanakkaleÔÇÖyi Ge├žecek Olursa (Do├ž.Dr. Mesut Uyar)

13/01/2018 - 11:19 Amiral CardenÔÇÖin ├çanakkale Bo─čaz─▒ Sald─▒r─▒ Plan─▒ ├ťzerine Bir De─čerlendirme ( Bayram Akg├╝n)

17/12/2017 - 12:41 Gelibolu Yar─▒madas─▒nda Kaybolan ┼×ehitlik ve An─▒tlar (Mustafa Onur Yurdal)

08/12/2017 - 19:02 Tarih dergilerinde Kud├╝s 100.Y─▒l Dosyalar─▒

04/12/2017 - 12:16 Topyekûn Harp Erich von Ludendorff, Erhan Çifci (ed.), Çev. Aynur Onur Çifci-Erhan Çifci (Zafer Efe)

22/11/2017 - 03:49 ├ť├ž Mermi ─░le Bir Defter - ├çanakkaleÔÇÖde Yedek Subay Bir M├╝hendisin Hikayesi (Mustafa Onur Yurdal)

07/11/2017 - 18:30 Pomaklar─▒n ├çanakkale A─č─▒d─▒ - Pesna (├ľmer Arslan)

30/10/2017 - 18:41 25 Nisan 1915, Ar─▒burnu Anzak ├ç─▒karmas─▒nda 57.AlayÔÇÖ─▒n Conkbay─▒r─▒ÔÇÖna ─░ntikali ÔÇô Yeniden De─čerlendirme ( M. ┼×ahin Aldo─čan )

17/10/2017 - 11:31 Prof. Dr. Christopher Bell'in yeni eseri Churchill and the Dardanelles ├╝zerinden bir inceleme: Churchill ├çanakkale Sava┼člar─▒n─▒n tek sorumlusu mudur?

09/09/2017 - 05:40 Florence NightingaleÔÇÖin Eli AnadoluÔÇÖya da De─čmi┼čti-K─▒r─▒m Sava┼č─▒ndan Unutulan ─░lk Prefabrik Hastane: Erenk├Ây (Renkioi) (Mustafa Onur Yurdal)

22/08/2017 - 07:18 Ku┼čatma ve Esaretin Ad─▒ K├ŤTULAM├éRE Esir Bir ─░ngiliz Subay─▒n An─▒lar─▒ - Edward W.C. Sandes -(Muzaffer Albayrak)

09/08/2017 - 18:07 19. T├╝men Kurmay Ba┼čkan─▒ ─░zzettin ├çal─▒┼člarÔÇÖ─▒n ├çe┼čitli Konferans ve Yay─▒nlar─▒nda Conkbay─▒r─▒ S├╝ng├╝ Taarruzu (Melike Bayrak-Mustafa Onur Yurdal)

27/07/2017 - 13:33 ├çanakkaleÔÇÖnin FilistinÔÇÖdeki Yans─▒mas─▒ 2.B├Âl├╝m-2.Gazze Muharebesi(Tuncay Y─▒lmazer )

11/07/2017 - 10:07 ├çanakkaleÔÇÖnin FilistinÔÇÖdeki Yans─▒mas─▒-Gazze Muharebeleri(1.B├Âl├╝m)(Tuncay Y─▒lmazer)

22/05/2017 - 05:29 M├╝stahkem Mevkii nin Anafartalardaki Sesi-K├╝├ž├╝k Anafartalar Toplar─▒(Bayram Akg├╝n)

09/05/2017 - 08:12 K├╗tulam├óre Ku┼čatmas─▒ÔÇÖndan Esarete Y├╝zba┼č─▒ SandesÔÇÖin Hat─▒ralar─▒ - ├çev. Tuncay Y─▒lmazer

02/05/2017 - 11:45 ─░zmir-Bay─▒nd─▒r ─░l├žesinden ├çanakkale Harbine Kat─▒lanlar (Necat ├çetin)

28/04/2017 - 08:49 Kûtulamâre Zaferi 1916(Muzaffer Albayrak,Vahdettin Engin)

23/04/2017 - 21:24 T├╝rk OrdusuÔÇÖnda K├╝nye Uygulamas─▒na ─░li┼čkin ─░lk Giri┼čimler ve ─░lk K├╝nyelerle ─░lgili K─▒sa Bilgiler (The First Attempts On The Use Of Identity Tags In Turkish Army And Information About The Early Identity Tags) (Burhan SAYILIR)

13/04/2017 - 05:43 ├çanakkale Sava┼č─▒, Kara Savunmas─▒ ─░├žin M├╝stahkem Mevkii Top Deste─či (Bayram Akg├╝n)

07/04/2017 - 14:30 Çanakkale Muharebelerinde İdari ve Lojistik Faaliyetler (Ayhan Candan)

06/04/2017 - 19:17 Kabata┼č Erkek Lisesi 1.B├╝y├╝te├ž Tarih ├ľ─črenci Sempozyumu (8-9 Nisan 2017)

04/04/2017 - 21:12 Resmi Belgelere (N├╝fus ├ľl├╝m-Genelkurmay-Kay─▒ts─▒z ├ľl├╝m Defterleri) G├Âre ─░zmir - Beyda─č ┼×ehitleri (Necat ├çetin-A.Levent Ertekin)

31/03/2017 - 07:25 ├çanakkale nin ┼×ehit Kalemleri (─░smail Sabah)

27/03/2017 - 19:43 ├çanakkale M├╝stahkem MevkiiÔÇÖye Ba─čl─▒ Top Mermisi ├çe┼čitleri (Bayram Akg├╝n)

25/03/2017 - 20:58 GeliboluyuAnlamak ├ľzel- 100. Y─▒l─▒nda Gazze Muharebeleri Kahramanlar─▒n─▒ An─▒yoruz (Tuncay Y─▒lmazer)

17/03/2017 - 21:15 18 Mart ├ľzel Makalesi - Ya┼čayanlar─▒n A─čz─▒ndan 18 Mart Bo─čaz Muharebesi (Ahmet Yurttakal)

16/03/2017 - 08:51 18 Foto─črafla ├çanakkale Bo─čaz Muharebesi 18 Mart 1915 - 18 March 1915 Dardanelles Assault with 18 photographs (Ahmet Yurttakal)

13/03/2017 - 05:47 Çanakkale Muharebelerinde Bir Hile: Sahte Toplar (Bayram Akgün)

07/03/2017 - 04:27 ├çanakkale ZaferiÔÇÖnden Mescid-i NebeviÔÇÖye Enver Pa┼čaÔÇÖn─▒n 1916 Filistin-Hicaz ziyareti(Tuncay Y─▒lmazer)

23/02/2017 - 07:48 Gelibolu Savunmas─▒ Bir Kararg├óh ├çal─▒┼čmas─▒ - General G.S. Patton (Haluk Oral)

09/02/2017 - 06:24 ─░kinci Kirte Muharebesi (6-8 May─▒s 1915 Taarruzlar─▒) (Y├╝cel ├ľzkorucu)

31/01/2017 - 12:29 T├╝rk Bo─čazlar─▒ Meselesi (Ayhan Candan)

24/01/2017 - 05:39 Kanl─▒ Bir Mendil Hikayesi (├ľmer Arslan)

19/01/2017 - 10:32 Irak Cephesinde G├Ân├╝ll├╝ Kahramanlar Osmanc─▒k Taburu (Muzaffer Albayrak)

23/12/2016 - 20:32 Atlas Tarih Dergisi Aral─▒k-Ocak Say─▒s─▒nda 1916 Sina Filistin Hicaz Cephesi (Tuncay Y─▒lmazer)

13/12/2016 - 07:23 Birle┼čik Harekat Tecr├╝besi Olarak Cihan Harbinde T├╝rk-Alman Askeri ─░ttifak─▒ (G├╝ltekin Y─▒ld─▒z)

02/12/2016 - 20:23 ├çanakkale Kara Muharebelerinde A─č─▒l Dere (┼×aban Murat Armutak)

15/11/2016 - 11:48 Çanakkale de Bir Melek Hanım (Muzaffer Albayrak)

01/11/2016 - 05:41 ├çanakkale Kara Muharebelerinde Asma Dere (┼×aban Murat Armutak)

24/10/2016 - 06:55 42. Alay / Gelibolu 1915 - Ahmet Diriker (O─čuz ├çetino─člu)

03/07/2016 - 14:42 ├çanakkaleÔÇÖden 100. Y─▒l─▒nda SommeÔÇÖa:Bir Sava┼č, ─░ki Muharebe (Mustafa Onur Yurdal)

11/06/2016 - 14:37 I.D├╝nya Sava┼č─▒ nda ┼×ii Ulemas─▒n─▒n Cihat Fetvalar─▒ ├çer├ževesinde Irak Cephesi (Ziya Abbas)

01/06/2016 - 06:23 Kut├╝lamare- Yarbay Mehmed Re┼čid Bey in G├╝nl├╝─č├╝ (─░. Bahtiyar ─░stekli)

23/05/2016 - 12:01 Osmanl─▒ DevletiÔÇÖnin ├çanakkale Muharebelerinde Sa─čl─▒k Alan─▒ndaki Faaliyetleri (Ayhan Candan)

16/05/2016 - 07:38 Bir Osmanl─▒ Kurmay Subay─▒- Irakl─▒ K├╝rt Devlet Adam─▒, Mehmet Emin Zeki Bey in Ya┼čam ├ľyk├╝s├╝ (Tuncay Y─▒lmazer)

10/05/2016 - 13:00 Mezopotamya da Bir Sava┼č 1915-1916 Kut├╝lAmare ÔÇô Nikolas Gardner ( Tuncay Y─▒lmazer )

07/05/2016 - 07:31 Birinci D├╝nya Sava┼č─▒n─▒n ─░slam D├╝nyas─▒na Etkileri (Y├╝ksel Nizamo─člu)

30/04/2016 - 19:20 ├çanakkale Sava┼č─▒: Bir Siyasi M├╝cadele Alan─▒ (├ľzg├╝r ├ľzt├╝rk)

23/04/2016 - 19:13 25 Nisan 1915 Anzak ├ç─▒karmas─▒ ─░lk Saatleri ÔÇô Daha Erken M├╝dahale Edilebilir miydi? ( Ahmet Yurttakal )

17/04/2016 - 21:26 Maskirovka Harekat─▒ - K├╗tulAmare bir zafer midir? ( Tuncay Y─▒lmazer )

28/03/2016 - 11:20 Çanakkale Muharebelerinde Osmanlı Ordusunun Asker Kaybı (Ayhan Candan)

26/03/2016 - 09:55 E─čitimli Neslin Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ ile ─░mtihan─▒ ( Dr. Nuri G├╝├žtekin )

24/03/2016 - 10:00 Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ nda Yozgat Lisesi (Dr. Nuri G├╝├žtekin)

21/03/2016 - 06:35 ├çanakkale Seferberli─či: Sava┼č, E─čitim, Cephe Gerisi (Mustafa Sel├žuk)

17/03/2016 - 08:15 18 MART ├ľZEL - ├çanakkale Zaferi ve Cevat Pa┼ča (Ahmet Yurttakal)

22/02/2016 - 12:27 Gertrude Bell Irak Sınırını Çizen Kadın (Veysel Sekmen)

14/01/2016 - 08:43 ├çanakkale ┼×ehidi Feyzi ├çavu┼čÔÇÖun Zevcesi Zehra Han─▒m─▒n Padi┼čaha Mektubu (Osman Ko├ž)

23/12/2015 - 16:47 ├çanakkale Sava┼člar─▒nda Binba┼č─▒ Halis BeyÔÇÖe Ait Bir Ganimetin ├ľyk├╝s├╝ (Serdar Halis Ataksor)

10/12/2015 - 18:03 Mesudiye Z─▒rhl─▒s─▒n─▒n Dram─▒ (Cemalettin Y─▒ld─▒z)

06/12/2015 - 20:29 KutÔÇÖ├╝lamarenin T├╝rklere Tesliminden Sonra Irak ─░ngiliz Ordusunun Faaliyetlerine Dair Rapor (Haz. Serdar Halis Ataksor)

01/12/2015 - 10:11 10 A─čustos 1915 Conkbay─▒r─▒ S├╝ng├╝ H├╝cumu (Muzaffer Albayrak)

17/11/2015 - 21:09 Çanakkale Deniz Muharebelerinde Verilen Zayiatlar (Ahmet Yurttakal)

10/11/2015 - 05:19 Reis-i Cumhur Mustafa Kemal in Çanakkaleyi ziyaretleri (M. Onur Yurdal )

08/11/2015 - 22:04 Mustafa Kemal Pa┼čan─▒n Osmanl─▒ DevletiÔÇÖnin 1. D├╝nya Sava┼č─▒na giri┼čiyle ilgili g├Âr├╝┼člerine dair bir belge

Osmanl─▒ Devleti Umumi Harpte Tarafs─▒z Kalabilir miydi? - Yusuf Ak├žura (De─čerlendirme: Muzaffer Albayrak)