Sedd├╝lbahir 32 Saat Dizisi ├ťzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet S─▒lay )

Tarih: 18/01/2016   /   Toplam Yorum 6   / Yazar Ad─▒:      /   Okunma 8219

├çanakkale Muharebelerinin 100.y─▒l─▒ m├╝nasebeti ile son bir sene i├žinde ├žok say─▒da film yap─▒ld─▒. G├Ârd├╝─č├╝m kadar─▒yla da yenileri yap─▒lmaya devam edecek. Ge├žen hafta bir dostumun haberdar etmesi ile bir yenisinin daha ├žekilmi┼č oldu─čunu ├Â─črendim. S├Âz konusu dostum Per┼čembe ak┼čam─▒ arad─▒, ÔÇťBu ak┼čam TRT yap─▒m─▒ ÔÇśSedd├╝lbahir 32 SaatÔÇÖ isimli diziyi izleyecek misin?ÔÇŁ diye sordu ve cevap vermeden devam etti, ÔÇťEle┼čtirini bekliyorum.ÔÇŁ O ak┼čam ad─▒ ge├žen dizinin sadece fragman─▒n─▒ g├Ârm├╝┼čt├╝m. Fragmanda bile g├Âze ├žarpan ├žok say─▒da hatan─▒n varl─▒─č─▒ can─▒m─▒ s─▒km─▒┼č ve s├Âz konusu diziyi o ak┼čam seyretmemi┼čtim. Fakat birka├ž g├╝n sonra dayanamay─▒p internet ├╝zerinden seyretmeye karar verdim. Dizinin tan─▒t─▒m yaz─▒s─▒ndan; prod├╝ksiyona b├╝y├╝k emek verildi─či ve epeyce masraf edildi─či anla┼č─▒l─▒yordu. Peki├« bunca emek ve harcanan paraya ra─čmen s├Âz konusu dizide ne yanl─▒┼člar yap─▒lm─▒┼čt─▒? (S.A.S)

 

Çanakkale Muharebelerinin 100.y─▒l─▒ münasebeti ile son bir sene içinde çok say─▒da film yap─▒ld─▒. Gördü─čüm kadar─▒yla da yenileri yap─▒lmaya devam edecek. Geçen hafta bir dostumun haberdar etmesi ile bir yenisinin daha çekilmi┼č oldu─čunu ö─črendim. Söz konusu dostum Per┼čembe ak┼čam─▒ arad─▒, “Bu ak┼čam TRT yap─▒m─▒ ‘Seddülbahir 32 Saat’ isimli diziyi izleyecek misin?” diye sordu ve cevap vermeden devam etti, “Ele┼čtirini bekliyorum.” O ak┼čam ad─▒ geçen dizinin sadece fragman─▒n─▒ görmü┼čtüm. Fragmanda bile göze çarpan çok say─▒da hatan─▒n varl─▒─č─▒ can─▒m─▒ s─▒km─▒┼č ve söz konusu diziyi o ak┼čam seyretmemi┼čtim.

Fakat birkaç gün sonra dayanamay─▒p internet üzerinden seyretmeye karar verdim.

Birkaç sene evvel yap─▒mc─▒ bir arkada┼č─▒m,  Çanakkale Muharebeleri üzerine iddiâl─▒ bir film çekilece─čini, bu konuda benimle görü┼čmek istediklerini söyledi. Kabul ettim ve görü┼čtük. Filmin konusunu dinledim. Sorular─▒m─▒ sordum. Böyle bir filmin Çanakkale gerçe─či ile alâkas─▒n─▒n olmad─▒─č─▒n─▒ söyledi─čimde ┼čöyle bir cevap ald─▒m “Ben kendi Çanakkale mi çekmek istiyorum!”

Yabanc─▒lar gerçek mezarl─▒klar─▒nda tören yaparken ┼čehitlerimizi sembolik ┼čehitlikte anan bizler,  Çanakkale’yi menk─▒belerle anlatan tarihçi(!) ┼čovmenlerimiz, netice olarak; her dünya görü┼čünün kendi Çanakkalesinin oldu─ču müddetçe bu cevapta kaç─▒n─▒lmazd─▒.

Kendi imkânlar─▒ ile bir ┼čeyler yapma─ča çal─▒┼čan yap─▒mc─▒lar─▒ ayr─▒ tutuyorum. ┼×imdiye kadar o projelerle ilgili hiçbir ele┼čtiri yapmad─▒m, yapmam da. Ancak, bu milletin vergileri ile kurulmu┼č, milli(!) olarak bakt─▒─č─▒m─▒z bir kurumun finansman─▒yla yap─▒lm─▒┼č her Çanakkale projesini takip edece─čimi daha önceden de belirtmi┼č ve bu konuda birkaç ele┼čtiri yaz─▒s─▒ da yazm─▒┼čt─▒m. Bu ele┼čtirilerin siyasi kayg─▒dan uzak, sadece orada yatan ┼čehitlerimiz ve ötekile┼čtirip ölene kadar  aray─▒p sormad─▒─č─▒m─▒z gâzilerin aziz hat─▒ralar─▒na hürmeten oldu─čunu da vurgulam─▒┼čt─▒m. Maksad─▒m, bunlar─▒ yaparken ar─▒ kovan─▒na çomak sokmak da de─čildi elbette. Vergilerimizle yay─▒n yapan ve yay─▒n politikas─▒ itbariyle ciddî olmas─▒n─▒ bekledi─čimiz TRT’nin, konumuyla paralel bir hassasiyete ve ciddiyete sahip olmas─▒yd─▒.

┼×imdi gelelim Seddülbahir 32 Saat isimli diziye...

 

TRT sitesinde dizi ile ilgili bilgi ┼čöyle:

Çanakkale’ de 5 ayr─▒ lokasyonda kurulan film setinde çok say─▒da figüran görev ald─▒. 750 adet kostüm dikildi. 750 adet silah ve 16 adet top yap─▒ld─▒. Tabya ve siperlerin yeniden tasarland─▒─č─▒ yap─▒m süreci yakla┼č─▒k 8 ay sürdü. Çekimleri 4 ay da tamamlanan Çanakkale Kara sava┼člar─▒n─▒n ba┼člad─▒─č─▒ ilk gün olan 25 Nisan sabah─▒, Binba┼č─▒ Mahmut Sabri komutas─▒nda ki 1050 ki┼čilik Türk birliklerinin 32 saatlik direni┼čini anlat─▒yor”

 

Dizinin tan─▒t─▒m yaz─▒s─▒ndan; prodüksiyona büyük emek verildi─či ve epeyce masraf edildi─či anla┼č─▒l─▒yordu. Pekiî bunca emek ve harcanan paraya ra─čmen söz konusu dizide ne yanl─▒┼člar yap─▒lm─▒┼čt─▒?

 • Çad─▒ra giren doktorun boynundaki steteskop 1926 tarihinden sonra kullan─▒lmaya ba┼članm─▒┼čt─▒r. Dönemle alâkas─▒ bulunmamaktad─▒r.

 • S─▒hhiye s─▒rt çantalar─▒ ┼čeklen bozuk, üzerindeki k─▒rm─▒z─▒ hilâlin kimisi sa─ča, kimisi a┼ča─č─▒ya bak─▒yor.

 • Çad─▒r içerisinde hem┼čirelerin ne i┼či var!? Hadi çad─▒ra soktunuz, rahibe benzeri k─▒yafetleri nereden uydurdunuz. Hâlbuki gerek doktorlar─▒n, gerekse hem┼čirelerin k─▒yafet ┼čekli belirlenmi┼č, hattâ bununla ilgili bir kitapç─▒k bile bast─▒r─▒lm─▒┼čt─▒. Dizideki gibi gö─čsüne ve ba┼č k─▒sm─▒na hilâl koymak da nereden ç─▒kt─▒? Sol kollar─▒nda hilâl pazuband─▒ tak─▒l─▒rd─▒. Kollarda dirseklere kadard─▒r. Uzun olmaz. Doktorun üzerindeki beyaz önlük ve asker k─▒yâfeti yakal─▒ ve tamam─▒yla uydurma.

 • Subay ve asker k─▒yâfetlerinin tamam─▒ cepli Alman modeli. Muhtelif foto─čraflarda bu k─▒yâfetleri görürsünüz. Ancak Türk asker ve subay k─▒yâfetlerinde cep yoktur.

 • Subay ve askerlerin kemer tokalar─▒, hiçbir dönem kullan─▒lmam─▒┼č, tarif edemeyece─čim bir ┼čekilsizlikte.

 • Subay─▒n sa─č omzundan gelip kemerinin sol taraf─▒na ba─članan kay─▒┼č hiçbir anlam veremedim. 1. Dünya Sava┼č─▒’nda Sir Ian Hamilton’ un foto─čraf─▒ m─▒ size fikir verdi? Biz bu kemeri ─░stiklâl Sava┼č─▒’ndan sonra kulland─▒k.

 • Bu arada ç─▒karma yapan ─░ngilizlerin ┼čapkalar─▒na bak─▒ld─▒─č─▒nda hepsinin subay oldu─ču anla┼č─▒l─▒yor!
 • Bataryalar ise tam bir müsâmere sahnesi... O toplar ne öyle? Bir sahnede tek elle al─▒nan 24’lük olmas─▒ gereken top mermileri 18’lik. Toplarda ne ate┼čleme mekanizmas─▒  ne de kama var.

 • Cephede mezar ta┼č─▒ ustalar─▒ vard─▒ da biz mi bilmiyoruz?

 • Kara muharebeleri  ba┼člamam─▒┼č, subay─▒m─▒zda harp madalyas─▒ var. Onu da ne oldu─ču belli olmayan di─čer madalya gibi geli┼či güzel takm─▒┼č. Harp madalyas─▒ sa─č gö─čüs alt─▒na tak─▒l─▒r.

 • Türk askerlerinin tüfekleri ve ucunda sallanan süngülerin o dönemle bir alâkas─▒ yok.

 • Türk askerinin kütüklükleri de ─░ngilizlerin kütüklükleri de yanl─▒┼č. Baz─▒ sahnelerde ─░ngiliz kütüklüklerinde deri benzetmesi sentetik kütüklükler kullan─▒lm─▒┼č. Palaska kay─▒┼člar─▒ da öyle.

 • Muhtemelen Türk asker postallar─▒yla, ─░ngilizlerinki ucuza kotar─▒ls─▒n diye ayn─▒ yap─▒lm─▒┼č. Hâlbuki, ─░ngiliz postallar─▒ aç─▒k kahve rengidir. Plastik tabanl─▒ botlar kullan─▒lm─▒┼č, sahnelerin bir ço─čunda alt─▒ görünüyor. Kabala dedi─čimiz çiviler ve topuklar─▒nda nal olmas─▒ gerekirdi.

 • Gönüllü olarak askere yaz─▒lanlar var. Beyler, seferberlik ilan edildi─činde 18-45 ya┼č aras─▒ herkes askere al─▒n─▒yor zaten. Gönüllülük, Osmanl─▒ tebâs─▒ olmayanlar içindir. Kay─▒tlarda da Bursa’dan Osmanl─▒ tebâs─▒ olmayan Kafkas kökenli gönüllülerin kat─▒ld─▒─č─▒n─▒ biliyoruz.

 • Karargâhta Türk subaylar─▒ Enver Pa┼ča’ya hakâret ediyor. Almanlarla bizi sava┼ča sürükledi─činden bahsediyor. Bu ilkokul bilgisinin, TRT gibi ciddî(!) bir kanalda, tarih bilgisinden mahrum, tarafgir senaristlerin, Enver Pa┼ča dü┼čmal─▒─č─▒ yapmas─▒n─▒ tarihçilere b─▒rak─▒yorum.

 • Seferberlikte askere al─▒nanlar─▒n asker k─▒yafetleri birliklerinde verilir. Dün de öyleydi bugün de. Köyde asker k─▒yafeti giyip direk cepheye gönderilmezler.

 • Liman von Sanders’la Cevat Pa┼ča’n─▒n bu ya da benzeri bir diyalo─ču söz konusu de─čildir. Dizinin senaristinin Liman Pa┼ča’y─▒ Cevat Pa┼ča’ya i tokatlatmad─▒─č─▒ kalm─▒┼č. Ast  ve üst aras─▒nda böyle bir diyalog söz konusu dahi olamaz. Ayr─▒ca Cevat Pa┼ča Müstahkem Mevki komutan─▒d─▒r. Yar─▒mada’n─▒n dü┼čman kara birliklerine kar┼č─▒ nas─▒l savunulaca─č─▒ hususu direkt kendisi ile ilgili bir konu de─čidir.Ve zaten Müstahkem Mevki de direkt Ba┼čkomutanl─▒─ča ba─čl─▒d─▒r.

 • Ordu karargâh─▒ndaki toplant─▒ya, 26. Alay 3. Tabur komutan─▒ Mahmud Sabri Bey de girmi┼č. O düzeydeki bir toplant─▒da tabur komutan─▒n─▒n ne i┼či olur?

 • Dizide geçen bir diyalogta, avc─▒ hende─či kazan ve tel örgü çeken asker komutan─▒na, dü┼čmana aç─▒k hedef olmamak için bu i┼čleri gece yapt─▒klar─▒n─▒ anlat─▒yor ve dizinin bir sahnesinde bu durum da gösteriliyor (Dü┼čman torpidobotlar─▒ndan aç─▒lacak bir ate┼če maruz kalmamak ve dü┼čman projektörlerine yakalanmamak için aya─ča kalkmadan çal─▒┼čan askerler). Fakat gündüz sahildeki sahnelerde herkes gemilerin aç─▒kça görüldü─čü siper ve hendek önlerinde elini kolunu sallayarak geziyor, hattâ ç─▒kartma günü sabah─▒ cemaatle sahilin dibinde namaz k─▒l─▒yor.

 • 3. Tabur komutan─▒ Mahmud Sabri Bey ve efrad─▒n─▒n 18 Mart Bo─čaz Muharebelerinde k─▒y─▒daki bataryalar─▒n ba┼č─▒nda ne i┼či var?

 • Mahmut Sabri Bey, Müstahkem Mevki Komutan─▒n karargâh─▒nda ne toplant─▒s─▒na kat─▒l─▒yor? Ne Mahmud Sabri Bey ne onun üstleri olan 26. Alay Komutan─▒ Haf─▒z Kadri Bey ve ne de 9. Tümen Komutan─▒ Halil Sami Bey Müstahkem Mevki’nin emrinde de─čiller.

 • Cevat Pa┼ča’n─▒n huzurundaki toplant─▒da bir subay, “Liman Pa┼ča bu co─črafyay─▒ ve Osmanl─▒ askeri ne tan─▒r” diyerek öfkeyle nutuk at─▒yor ve Liman von Sanders’─▒n 5. Ordu’nun ba┼č─▒na getirilmesini ele┼čtiriyor. Liman von Sanders söz konusu tarihten bir seneden ziyâde bir zamandan beri Türkiye’de kara ordumuzun ─▒slah─▒ için gelen heyetin ba┼č─▒ndad─▒r. “Osmanl─▒ askerini ne tan─▒r” diye öfke kusulan ki┼či, ordumuzun ─▒slah─▒ için vazîfelendirilmi┼č bir subay. Orduyu ─▒slah edebilir, fakat ona komutanl─▒k edemez!

 • Dizide geçen bir diyalogta (25 Nisan’dan önce geçiyor bu diyalog), dü┼čman─▒n Çanakkale’ye çok say─▒da asker ç─▒kartmak üzere oldu─ču ile beraber Van’─▒n Ruslar taraf─▒ndan i┼čgal edildi─či anlat─▒l─▒yor. Hâlbuki Ruslar Van’─▒ 18 May─▒s 1915 tarihinde i┼čgal ettiler. Yani neredeyse bir ay sonra.

K─▒sacas─▒ ilk bölümde göze batan hatalar bunlar.

Maksad─▒m hata aramak, hata bulup ele┼čtirmek de─čil. Çanakkale Muharebeleri gibi, tarihin gördü─čü en büyük savunma muharebesinin do─čru bir ┼čekilde anlat─▒lmas─▒d─▒r. Steven Spielberg’ in 1998 de çekti─či ve dünya sinema tarihinin en ba┼čar─▒l─▒ filmleri aras─▒nda gösterilen Er Ryan'─▒ Kurtarmak” 70 milyon dolar bütçeyle çekildi. Has─▒lat─▒ 481.840.909 milyon dolar.  Filmin ilk 20 dakikas─▒ndaki Normandiya Ç─▒karmas─▒ sahnelerinin, dünya sinema tarihindeki yeri ayr─▒d─▒r. Film ele┼čtirmenleri bu sahneleri a┼č─▒r─▒ gerçekçi olarak nitelendirmi┼čtir. 

Diyeceksiniz ki, bu bütçeyle biz de güzel film çekeriz. Ben de diyorum ki; siz bu kafayla de─čil bu filmi, hepiniz bir araya gelseniz, bu bütçenin iki kat─▒n─▒ da alsan─▒z Er Ryan’ ─▒n ilk 20 dakikas─▒n─▒ çekemezsiniz.

Yukar─▒da film sahneleri, yönetmenin hatalar─▒ vs. girmedi─čimi göreceksiniz. Size para ödenmi┼č ve demi┼čler ki; dönem silahlar─▒n─▒n, kostümlerinin ayn─▒s─▒n─▒ yap─▒n. Yanl─▒┼č yapman─▒n bütçeyle ne alâkas─▒ var? Kuma┼č─▒ do─čru kesememi┼čken, silah kal─▒plar─▒n─▒n do─črusunu kullanmam─▒┼čsan, do─čru dan─▒┼čman seçememi┼čsen, yap─▒lanlar─▒ kontrol edememi┼čsen, i┼či do─čru ki┼či yerine, yak─▒n─▒na havâle etmi┼čsen, bu i┼či hangi bütçe olursa olsun yapamayaca─č─▒n muhakkak. Zorlamayla da ortaya ç─▒kan bu.

26. Alay, 3. Tabur komutan─▒ Binba┼č─▒ Mahmut Sabri Bey... Erol Mütercimler’ in “Seddülbâhir Aslan─▒” olarak nitelendirdi─či büyük komutan ve kahraman askerler... Yukar─▒da sayd─▒─č─▒m sebeplerden dolay─▒ size “Er Ryan” kadar de─čer vermedik.

Sizler dü┼čmanla bo─ču┼čurken büyük mâkâm─▒ ödül bildiniz . Bizler para kar┼č─▒l─▒─č─▒ sizleri de─čil anlatmak, anlamad─▒k bile.

AFFED─░N!

Seyit Ahmet SILAY

Çanakkale Harp Malzemeleri ve Belgeleri Koleksiyoneri


  8219 defa G├Âr├╝nt├╝lendi.

**********************

T├╝m yaz─▒, yorum ve i├žerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yay─▒mlanm─▒┼č olmalar─▒, bu g├Âr├╝┼čleri Tuncay Y─▒lmazer'in benimsedi─či anlam─▒na gelmez. Yorum b├Âl├╝m├╝ ├Âzg├╝r bir tart─▒┼čma ortam─▒ yaratmak i├žin vard─▒r. Ancak sald─▒rgan ve d├╝zeysiz yorumlar yay─▒nlanmayacakt─▒r. E─čer bu siteye ilk kez yorum yaz─▒yorsan─▒z, yorum kurallar─▒na g├Âzatman─▒z─▒ istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

8379_Cemalettin Y─▒ld─▒z 18-01-2016, 22:00:59
Te┼čekk├╝rler Seyit Ahmet S─▒lay.
 
8388_salim a─čka┼č 15-02-2016, 20:05:24
Ya Mustafa kemali Al├ž─▒tepede g├Âstermelerine ne demeli Aman ATAT├ťRK,├ť g├Âsterelim dostlar al─▒┼č veri┼čte g├Ârs├╝n diye yanl─▒┼č ├╝st├╝ne yanl─▒┼č birde Mustafa kemal maiyetiyle sanki ak┼čam gezintisine ├ž─▒km─▒┼č ┼č├Âyle bir ge├žerken Al├ž─▒tepe civar─▒na u─čram─▒┼č orada g├Ârd├╝─č├╝ bir askere bir araba dolusu cephane hediye ediyor ┼ču imaja bak─▒n komedi resmen alay eder gibi ALLAH ak─▒l fikir versin....
 
8389_VERD─░ BAYRAM 17-02-2016, 15:13:51
TAR─░H K├ťLT├ťR├ť, TAR─░H B─░L─░NC─░ OLMADAN, GER├çE├É─░ ARA┼×TIRMADAN,OKUMADAN, HAMASET EDEB─░YATINDAN KONU YARATARAK
F─░LM YADA D─░Z─░ ├çEKME TE┼×EBB├ťS├ťNDE BULUNANLAR HALKIMIZIN KEND─░ TAR─░H─░ GER├çEKLER─░NE UZAK KALMASINA SEBEP OLUYORLAR TIPKI
─░K─░ KILIKSIZ GENC─░N RESM─░N─░N ├ťST├ťNE ÔÇť├çANAKKALEÔÇÖN─░N HAVACI KAHRAMANLARIÔÇŁ YAZIP 70 M─░LYON ─░NSANI SERSEM YER─░NE KOYANLARIN SERG─░LED─░├É─░ MASKARALIK G─░B─░
HAKLI ELE┼×T─░R─░LER─░N─░Z ─░├ç─░N KUCAK DOLUSU TE┼×EKK├ťRLER SAYIN SEY─░T AHMET SILAY KARDE┼×─░M.
 
10511_furkan samed 20-10-2017, 23:03:12
baz─▒ yap─▒mlarda baz─▒ ┼čeyleri belgesel gibi harfiyle vermekten ├žok i├žine ├žekecek elemenleri vermek hedeftir. evet do─črudu ├Âyle ah─▒m ┼čah─▒m bir dizi de─čil ama bunada malasef ihtiya├ž var.
├çanakkale ile ilgili kitaplar ders kitaplar─▒ son 10 y─▒la kadar geziler hatta bir sedd├╝l bahir ├ž─▒karmas─▒n─▒ ard─▒ndan al─▒├ž tepe alan─▒ sava┼č─▒n─▒ hayal ettirecek seviyede olamad─▒ malasef. ondan bu yap─▒mlar ┼čart. ┼čuanda seddeulbahir sava┼č─▒n─▒ ├Âzenle ya┼čatan bir oyun var seddulbahir ├ž─▒karmas─▒ cape helles ve al├ž─▒ tepe ├žat─▒┼čmalar─▒n─▒ bu oyun inan─▒n o kadar i┼čte yanl─▒┼č kullan─▒ma ra─čmen burda ne olmu┼č ne bitmi┼č nas─▒l bir hissiyat varm─▒┼č size ya┼čat─▒yor zaten sina ve suve┼č kanal─▒ndaki osmal─▒ ├žat─▒┼čmalar─▒n─▒ deneyeim ettmi┼čti ge├žen sene. yak─▒n zamanda da y├╝z├╝klerin efendisi filminin y├Âenmetni avusturalyal─▒ y├Ânetmen Gelibolu filmini duyurdu. bunlardada bir ├žok yanl─▒┼člar olacakt─▒r ama en az─▒ndan sordu─čunda bilen bir nesil olu┼čturuluyo. bir y├Ânetmen tarafs─▒z olacak her ┼čeyi d├╝zg├╝n kullanacak diye bir ┼čey yoktur yada komutan─▒ 10 numara verip orda bir alman komutan varm─▒┼č o cephede kimse bilmiyor hatta dalga ge├žiyor konumuna getiren belgeseller bir ┼čey veremedi. ataturk d─▒┼č─▒nda daha basit bir bak─▒┼č ┼čart ve bak─▒┼č tabiki birazda islami olmak zorunda t├╝rk taraf─▒nda ├ž├╝nk├╝ yabanc─▒lar sonderece duygusal ┼čekilde hrityianl─▒k ├╝zerine veriyorlar ├ž├╝nk├╝ bu cephe ola─čan bir cephe de─čil ki.
 

KATEGOR─░DEK─░ D─░─×ER BA┼×LIKLAR

06/02/2019 - 10:18 ÔÇť─░ki Siper Bir MektupÔÇŁtan Plevne RyanÔÇÖa Bir Kitap Hik├óyesi (Celal Y─▒ld─▒r─▒m)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - ┼×ehitler Abidesi Mimar─▒ Do─čan Erginba┼č Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiam─▒z─▒n Ac─▒ Kayb─▒ - ├çanakkale Mah┼čeri Yazar─▒ Mehmed Niyazi ├ľzdemir

16/02/2018 - 15:18 Ac─▒ Kayb─▒m─▒z - Y├╝cel ├ľzkorucu

03/01/2018 - 13:21 ─░kiye B├Âl├╝nen Ya┼čam─▒n Tasar─▒m─▒ ├ťzerine (H├╝seyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 K├╗tulAmare ve Filistin , Pomaklar─▒n ├çanakkale A─č─▒d─▒, Nusret May─▒n Gemisi M├╝hr├╝ ,100 y─▒ld─▒r saklanan Kanl─▒ mendil ve yine bir intihal! 100.Y─▒llar─▒n g├Âlgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 de─čerlendirmesi (Tuncay Y─▒lmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onlar─▒n hat─▒ras─▒na bir ┼čeyler yapabilmek (G├╝rsel G├Ânc├╝)

04/07/2017 - 07:58 ├çanakkaleÔÇÖye M├╝hr├╝n├╝ Vuran Efsane Gemi NusretÔÇÖin M├╝hr├╝ (Seyit Ahmet S─▒lay)

27/06/2017 - 17:38 ─░kinci Bir ─░ntihal Vakas─▒ ve ├çanakkale Sava┼č─▒ Pop├╝ler Kitaplar─▒ ├ťzerine (Tuncay Y─▒lmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanlar─▒ Sergisi

03/03/2017 - 18:04 ├çanakkale Gazisi Bigal─▒ Mehmet ├çavu┼č Anma Program─▒ - 4 Mart 2017 Bah├želi K├Ây├╝/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi ┼×ubat Say─▒s─▒nda 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyas─▒ (Tuncay Y─▒lmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Ak─▒┼č─▒n─▒ De─či┼čtiren Sava┼č ├çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak S├Âyle┼čisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin G├Âlgesinde Bir Y─▒l: ├çanakkale, Kut├╝lAmare, Somme dan Halil ─░nalc─▒k Hocaya... 10 Ya┼č─▒na Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 b├Âyle ge├žti (Tuncay Y─▒lmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Ter├Âre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap D├Ârt Yeni Eserle Yay─▒n Hayat─▒na Ba┼člad─▒

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din De─čil ─░lim Sahas─▒d─▒r (Seyit Ahmet S─▒lay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli R─▒fat ─▒n ─░zinde Osmanl─▒ dan T├╝rk e ve ├ľtesi (N├╝khet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 A┼čk Cephesi ÔÇô Bahad─▒r Yeni┼čehirlio─člu ( Sinem ┼×ahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hay─▒r! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ Ara┼čt─▒rmalar─▒ Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Be┼čik├ži)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ├╝l Amare Zaferi ( ─░PTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 T├╝rkiye nin Ba─čdat B├╝y├╝kel├žili─či Kut├╝-l Amare Zaferini her y─▒l kutluyor ( Faruk Kaymak├ž─▒)

24/03/2016 - 03:58 ├çanakkale Sava┼č─▒ n─▒n D├╝nya Tarihindeki Yeri - NTV Mete ├çubukcu ile Pasaport Program─▒ - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 ├çanakkale Sava┼č─▒n─▒n 101. y─▒ld├Ân├╝m├╝ Yeni Bak─▒┼člarda konu┼čuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - ├çizgilerle 1. D├╝nya Sava┼č─▒

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - ─░kinci Abd├╝lhamit'in Politikalar─▒

15/02/2016 - 07:10 Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ÔÇÖnda G├Ârd├╝klerim ve Ya┼čad─▒klar─▒m - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanl─▒ Devleti nin I. D├╝nya Sava┼č─▒ na Giri┼či (Ali Ka┼č─▒yu─čun)

01/02/2016 - 09:01 ─░ki Siper Bir Mektup Bir ├çanakkale Projesi De─čerlendirmesi (Celal Y─▒ld─▒r─▒m)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yar─▒madas─▒nda Ge├žmi┼čin ─░zleri ve ─░z B─▒rakanlar (G├╝rsel Ak─▒ng├╝├ž)

18/01/2016 - 12:52 Sedd├╝lbahir 32 Saat Dizisi ├ťzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet S─▒lay )

18/01/2016 - 10:27 ─░stanbul B├╝y├╝k┼čehir Belediyesi Konferans - Osmanl─▒n─▒n Suriye Politikas─▒

13/01/2016 - 08:08 ┼×iir ve ├ľyk├╝ Yar─▒┼čmas─▒

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - ├çanakkale Sava┼člar─▒nda Tahliye Harekat─▒ - Kenan ├çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yar─▒madas─▒ Sava┼č Alanlar─▒n─▒n Hava Foto─čraflar─▒ (G├Âkhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -├çanakkaleÔÇÖde Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - ├çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gen├žlik

29/05/2015 - 14:34 Benim ├çanakkale kahraman─▒m Mahmut Sabri BeyÔÇÖdir- Atlas Tarih ├çanakkale ├ľzel Say─▒s─▒nda Tuncay Y─▒lmazer R├Âportaj─▒

15/05/2015 - 16:25 ─░BB Konferans - Cepheden Mektuplar (Do├ž.Dr.├ľmer ├çak─▒r)

27/04/2015 - 02:44 ├çanakkale S├Âyle┼čileri 25 Nisan 1915 M├╝ttefiklerin ├ç─▒karma Harekat─▒-Kenan ├çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas TarihÔÇÖten ├çanakkale ├ľzel Say─▒s─▒

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 ├çanakkale Sava┼člar─▒ Gelibolu Tarihi Alan Ba┼čkanl─▒─č─▒ na ├ça─čr─▒, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahraman─▒ Cevat Pa┼ča

24/03/2015 - 17:04 ÔÇť─░ki Siper Bir MektupÔÇŁ Bir ├çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmu┼č TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNT├╝rk Serdar Tuncer ile Ba┼čka ┼×eyler Program─▒ Kayd─▒

17/03/2015 - 04:46 ├çanakkale Muharebeleri- 100 Y─▒l ├Ânce 100 Y─▒l sonra (Tuncay Y─▒lmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNT├╝rk Serdar Tuncer ile Ba┼čka ┼×eyler- ├çanakkale Sava┼č─▒ ├ľzel- Program─▒ (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuar─▒ÔÇÖnda ├çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Ye┼čilk├Ây CNR D├╝nya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Ac─▒ bir ├çanakkale T├╝rk├╝s├╝ne adanan 4 y─▒ll─▒k bir eme─čin takdimi- Harmanyeri 1915 (Y├Ânetmen: G├╝rdal U─čur)

01/02/2015 - 03:46 100. Y─▒lÔÇÖda Muhte┼čem SoruÔÇŽ Seyit Onba┼č─▒ÔÇÖn─▒n Kald─▒rd─▒─č─▒ Mermi Ka├ž Kiloydu ? (Tuncay Y─▒lmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kire├žtepe Jandarma ┼×ehitli─či Restorasyonu ve Bursa B├╝y├╝k┼čehir BelediyesiÔÇÖne Sorular (Tuncay Y─▒lmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanl─▒y─▒ Y─▒kan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli ParkÔÇÖtan Tarihi Alan Ba┼čkanl─▒─č─▒na, Hollywood tart─▒┼čmalar─▒ndan Muhafazakarl─▒─č─▒n Savrulu┼čunaÔÇŽ GeliboluÔÇÖyu AnlamakÔÇÖta 2014 (Tuncay Y─▒lmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savrulu┼č ÔÇô ├çanakkale Muharebe Alanlar─▒na Hollywood Modeli Tema Park─▒ ! (Tuncay Y─▒lmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ÔÇÖnda Osmanl─▒ Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yar─▒madas─▒nda utan├ž verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararas─▒ Sempozyum - B├╝y├╝k Sava┼č ve Osmanl─▒ Devleti: Sava┼ča Giden S├╝re├ž

24/09/2014 - 17:06 ├çanakkaleÔÇÖde Yeni ┼×ehitlik! (G├╝rsel G├Ânc├╝)

12/09/2014 - 15:51 ├çanakkale Sava┼člar─▒n─▒n 100. Y─▒l─▒ ├ľzel Say─▒s─▒ Makale ├ça─čr─▒s─▒

// - 09:52 Geliboluyu AnlamakÔÇÖtan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 ├çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Ba┼čkanl─▒─č─▒ Kanun Tasar─▒s─▒ ├ťzerine ( Tuncay Y─▒lmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yar─▒madas─▒nda Yeni Bir D├Ânem: ├çanakkale Sava┼člar─▒ Gelibolu Tarihi Alan Ba┼čkanl─▒─č─▒ÔÇÖn─▒n Kurulmas─▒ (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Y─▒ld├Ân├╝m├╝nde Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ÔÇÖn─▒ Hat─▒rlamakÔÇŁ Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENC─░LER─░N─░ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yar─▒madas─▒ Sava┼č Alanlar─▒n─▒n Korunmas─▒ ve Unesco K├╝lt├╝rel Miras─▒ ─░lan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 ├çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve ─░daresi ├çal─▒┼čtay─▒ ─░zlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 ├çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve ─░daresi ├çal─▒┼čtay─▒

15/04/2014 - 18:40 Sava┼č Tarihi Ara┼čt─▒rmalar─▒ Uluslararas─▒ Kongresi (100. Y─▒l─▒nda I. D├╝nya Sava┼č─▒ ve Miras─▒)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN DergisiÔÇÖnde Tuncay Y─▒lmazer ─░le S├Âyle┼či...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 ├çanakkale Sava┼člar─▒ Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'├çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binba┼č─▒ Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...─░srail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( ├çev. Atilla A┼č├ž─▒ )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitab─▒n─▒ Yeniden Hat─▒rlamak (┼×ahin Aldo─čan, Selim Meri├ž)

06/01/2014 - 12:12 Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ÔÇÖn─▒n Y├╝z├╝nc├╝ Y─▒l─▒nda Sava┼ča Dair ├ľnemli Bir Eser: ÔÇťGR─░FF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918ÔÇŁ Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 ┼×ehit Te─čmen ─░brahim NaciÔÇÖden ├çanakkaleÔÇÖde tarihin betonla┼čmas─▒naÔÇŽ 2013 Y─▒l─▒n─▒n muhasebesi ( Tuncay Y─▒lmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. G├╝n Program─▒nda ├çanakkale Muharebe Alanlar─▒nda Betonla┼čma Konusu Tart─▒┼čmaya A├ž─▒ld─▒

11/11/2013 - 05:23 Y├╝z├╝nc├╝ Y─▒la Do─čru Yaz─▒lar─▒-2 : ├çanakkale Muharebe Alanlar─▒ÔÇÖndaki Betonla┼čma Meselesi Neden ─░lgi G├Ârm├╝yor? ( Tuncay Y─▒lmazer )

03/11/2013 - 20:03 ├çanakkale Muharebe Alanlar─▒nda ─░n┼čaat ├çal─▒┼čmalar─▒ T├╝m H─▒z─▒yla Devam EdiyorÔÇŽ (Tuncay Y─▒lmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yans─▒malar: ├çanakkale Sava┼č─▒ Bat─▒klar─▒ (Mithat Atabay, Okan Taktak, Sava┼č Karaka┼č, Sel├žuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Z─▒─č─▒ndere Vadisinden Ge├žecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Y─▒lmazer)

14/08/2013 - 18:40 A─čadere'ye Sahip ├ç─▒k (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV TarihÔÇÖin Kapanmas─▒ ├ťzerine Birka├ž NotÔÇŽ ( Tuncay Y─▒lmazer )

08/07/2013 - 20:00 ├çanakkale Muharebe Alanlar─▒n─▒n ┼×ehitlik ─░n┼čas─▒yla ─░mtihan─▒! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Y─▒lÔÇÖa Do─čru Yaz─▒lar─▒- ├çanakkaleÔÇÖde ┼×ehitliklerin ─░hyas─▒ Ger├žekten Gerekli mi? ( Tuncay Y─▒lmazer )

10/05/2013 - 14:36 ─░lber Ortayl─▒ Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Say─▒s─▒nda Hayal K─▒r─▒kl─▒─č─▒ ( Tuncay Y─▒lmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttu─ču Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayra├ž Kitap Dergisi ├çanakkale ├ľzel Say─▒s─▒

22/03/2013 - 22:03 ├çukurova ├ťniversitesi'ndeki Konferans ile ─░lgili GeliboluÔÇÖyu Anlamak Okurlar─▒na A├ž─▒klama ( Tuncay Y─▒lmazer )

21/03/2013 - 20:14 ├çukurova ├ťniversitesi'nde ├çanakkale Sava┼č─▒ Konferans─▒ ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart ├ťniversitesi ve A├çASAM ÔÇť2015ÔÇÖe Do─čru ├çanakkale Muharebelerini Anlamak ve AnlatmakÔÇŁ Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 ┼×ehit Te─čmen ─░brahim NaciÔÇÖnin G├╝nl├╝─č├╝ÔÇÖnden ├çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015