Tarih Dergiciliğinde Yeni Bir Heyecan : Derin Tarih Dergisi ( Tuncay Yılmazer )

Tarih: 08/04/2012   /   Toplam Yorum 6   / Yazar Adı:      /   Okunma 8776

Ülkemizde tarih dergisi çıkarmak gerçekten cesaret işidir. NTV Tarih , Atlas Tarih, Toplumsal Tarih ve Yedikıta ‘dan sonra (yılda 2 kez çıkan Tarih ve Toplum’u da unutmayalım) bir dergi daha gazete bayilerinde ve D&R, NT gibi kitapçılarda okuyucuyla buluştu. Mustafa Armağan yönetimindeki Derin Tarih dergisi Prof. Dr. Halil İnalcık, Semavi Eyice, Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu, Prof. Dr. İsmail Kara, Prof. Dr. Norman Stone, Caroline Finkel gibi yerli ve yabancı ünlü tarihçilerden oluşan kadrosuyla dikkat çekiyor. Bu arada derginin ilk sayısında 25 Nisan 1915 Gelibolu Yarımadası çıkarmaları ile ilgili “Çanakkale’nin Kıyamet Günü” başlıklı yazımda yer alıyor. İlk sayısını incelediğimde en çok Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu’nun Kâzım Karabekir’i Nasıl Tarihselleştirelim ? ” makalesiyle Zümrüt Sönmez’in İstanbulumuzun siluetinin değişmesini konu aldığı yazısını çok beğendim. Derin Tarih dergisini , tarihi farklı bir gözle değerlendirmek isteyen herkese tavsiye ediyorum. (T.Y)

 

Tarih  zannedilenin aksine stabil değil dinamik bir alan. Geçmişte olup biten olayların yeni belgeler, yeni bilgilerle yeniden yorumlanması bu dinamizmi sağlıyor. Size “budur” diye öğretilmiş bir tarihi olayın, ya da üstü örtülmüş, geçiştirilmiş bir bilginin bambaşka yönü iyi bir araştırmayla, yorumla karşımıza çıkarılabiliyor.  Tarihin dinamizmini  okuyucuya sunmak ise  her şeyden önce cesaret istiyor.

Bu açıdan bakıldığında ülkemizde tarih dergisi çıkarmak , (bakmayın siz tarih deyince mangalda kül bırakmayanlara) gerçekten cesaret işidir. Başlangıçtaki heyecan  tiraj, reklam kaygıları vs. gibi “dünyevi” konular için içerisine daha çok  girmeye başlayınca kaybolmaya yüz tutar. Bu nedenle uzun soluklu tarih dergisi çıkarmak zor bir iştir. ( BBC History’nin 60. Yılına girdiğini hatırlatayım)

 Geçtiğimiz hafta NTV Tarih , Atlas Tarih, Toplumsal Tarih ve Yedikıta ‘dan sonra (yılda 2 kez çıkan Tarih ve Toplum’u da unutmayalım) bir dergi daha gazete bayilerinde ve D&R, NT gibi kitapçılarda okuyucuyla buluştu. Umarım uzun soluklu bir dergi olur.

Mustafa Armağan yönetimindeki  Derin Tarih dergisi Prof. Dr. Halil İnalcık, Semavi Eyice, Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu, Prof. Dr. İsmail Kara, Prof. Dr. Norman Stone, Caroline Finkel gibi yerli ve yabancı ünlü tarihçilerden oluşan kadrosuyla dikkat çekiyor. Bu arada derginin ilk sayısında 25 Nisan Gelibolu Yarımadası çıkarmaları ile ilgili “Çanakkale’nin Kıyamet Günü” başlıklı  yazımda yer alıyor. İlk sayısını incelediğimde en çok Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu’nun “Kâzım Karabekir’i Nasıl Tarihselleştirelim” yazısıyla Zümrüt Sönmez’in İstanbul’un siluetinin bozulmasıyla ilgili kaleme aldığı “Siluetimi Kaybettim, Hükümsüzdür”  başlıklı makalesini çok beğendim.

Prof. Hanioğlu’nun ,  derginin ilk sayısında baskın olan “Kazım Karabekir’in hayatı, milli mücadeledeki rolü, Mustafa Kemal ile yollarının ayrılması”  gibi konularda farklı bir yaklaşım önermesi,(Başta Enver Bey, Mustafa Kemal Bey, Kazım Bey gibi  o dönemin genç subaylarının Goltz Paşa’dan eğitim almış, , ordunun mutlak üstünlüğüne inanan , kendilerinin de topluma yol gösteren özel bir sınıf   olduğunu düşünen aynı kuşak olduğunu belirtmesi ) alternatif tarih yapayım derken son tahlilde farklı bir tarih inşa edilmediğini yazması önemli. Bu makaleyi derginin  Kâzım Karabekir Paşa konusuna yaklaşımına üstü kapalı bir eleştiri olarak algıladım.

Zümrüt Sönmez ise yazısında İstanbul’un sadece değiştiğini değil orantısının da bozulduğunu! belirtiyor. Bu yazıyı sadece İstanbul Belediyesi yetkililerinin değil, tarihe hep saygılı olduğunu iddia eden özellikle muhafazakar belediyelerimizin üyelerinin de okumasını isterim.

Prof. Dr. Abdülkadir Özcan’ın Kars’ın tarihinden bir kesit aldığı “Osmanlı Kentsel Dönüşümü Böyle Yapardı” başlıklı makalesi ile Şehir Üniversitesi’nden Doç. Dr. Abdülhamit Kırmızı’nın Abdülhamit’in Suikast Korkusu yazıları da dikkat çeken yazılardan. Mustafa Armağan'ın Kâzım Karabekir'in kızları Hayat Karabekir Feyzioğlu ve Timsal Karabekir Yıldıran ile yaptığı röportaj da, paşanın şahsında yakın tarihimize ait önemli bilgiler içeriyor. Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık hocanın geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Osmanlı Para Tarihi konusunda önde gelen tarihçi Prof. Halil Salihlioğlu hakkındaki yazısı da sadece bir anma yazısı değil iyi bir tarihçi olmak için nelerin gerektiğine dair önemli notlar da içeriyordu. Salihlioğlu hocayı ben de rahmetle anıyorum.

 

Dergideki yazıma gelince…

“Çanakkale’nin Kıyamet Günü:25 Nisan 1915” başlıklı yazımda bu günde olan bütün olayları anlatmaktan ziyade (-ki bunu birkaç sayfada anlatmak mümkün değil) bazı önemli noktaları vurgulamaya çalıştım, özellikle son dönem yabancı kaynaklarda öne çıkan bazı görüşleri irdeledim. Kendi yorumumu da ekledim. Ancak  popüler bir tarih dergisine yazdığınız yazı kaçınılmaz biçimde  kısaltılıyor.  Sizin yapamadığınızı da editör yapmak zorunda. ( İnsanın kendi yazısını kısaltması hele tecrübesiz ise çok zor) Bunu da işin doğası kabul etmek gerekli.  

Bu vesileyle kendi yazımla ilgili dergi editörlerine de bazı sitemlerimi iletmek isterim. Yazının ilk hali gönderildikten sonra bazı düzeltmeler yapmış ve göndermiştim. Ne yazıkki çoğunluğu dikkate alınmamış. Umarım okuyucular Mustafa Kemal Bey’in Arıburnu’ya 57. Alay ile birlikte hareketinin 25 Nisan sabahı Bigalı köyünden değil, yüzlerce kilometre ötede, üstelikte boğazın öte yakasındaki Biga’dan başladığını  gerçekten iddia ettiğimi (!) düşünmezler. Bakın sadece “lı” eki bile nelere yol açabiliyor! Ayrıca özellikle büyük resim altı yazılarının benim görüşüm olmadığını değiştirmelerini istemiş, üstelik alternatif yazılar da önermiştim. Ne yazık ki dikkate alınmamış. Bazı cümle düşüklükleri giderilebilir, ayrıca müttefiklerin planın biraz daha ayrıntılı konulması mümkün olabilirdi.

Özetle Derin Tarih, tarih dergiciliğine yeni bir dinamizm getirmeye aday umut veren bir dergi. Umarım sadece bir ideolojinin tarih anlayışını eleştirmekle kalmaz, çuvaldızı muhafazakar kesimin tarih anlayışlarına da batırır. Osmanlıyı ölçüsüzce yermek ne kadar sorunluysa sürekli övmekte doğru değil. Ermeni Sorunu, Kürt Sorunu, Sünni-Şia gerilimi vs. gibi konuların tarihi söz konusu olduğunda muhafazakar kesimin yaklaşımlarının yeniden irdelenmesi gerekiyor. İşte size önümüzdeki sayılar için alternatif bazı dosya konuları...

Derin tarih ekibine Allah yolunuzu açık etsin diyor, yayın hayatında başarılar diliyorum.

 

Tuncay Yılmazer


  8776 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

1821_S.Serdar Halis Ataksor 08-04-2012, 11:18:14
Yeni çıkan bu dergimize yayın hayatında başarılar dilerim, umarım tarihimizi yeni nesile dogru ve belgelere dayandırılarak aktarılmasına vesile olur.
Nevar ki, derginin sadece D&R ve NT gibi kitapçılarla sınırlı olarak satılmasını yanlış buluyorum zira bir yayının geniş kitlelere ulaşması esastır.
Hayırlı olsun.
 
1831_daha 14-04-2012, 05:48:47
Galiba dergiyi alan/okuyan olmamış.
birbirinden ilginç, özgün makaleler vardı ilk sayıda.
inşallah böyle devam eder.
alanında uzmanlaşmış, tarihe farklı açılardan bakan ama tanınmayan tarihçilerin uğrak yeri olacağa benziyor
 
1858_VTekneci 30-04-2012, 08:58:12
Öncelikle, 'Derin Tarih' derginine yayın hayatında başaırıar diliyorum.Tarihi konuları okumayı çok severim.O yüzden de dergiyi hemen aldım.Tabi Çanakkale'li olarak ilk önce sizin yazınız dikkatimi çekti.Ama tam doyurucu gelmedi.Bunun da neden olduğunu sizin az önceki açıklamanızı okuyunca anladım.Keşke orjinale biraz bağlı kalsalarmış.
 
1860_mursel acar 30-04-2012, 18:59:35
Tarihi dergileri okumaya çok meraklıyım.Çıkardığınız bu dergiyi heyecanla aldım ve okudum ama bana bu dergi gerekli heyecanı vermedi.Dergiyi daha ilgi çekici hale getirmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla
Mürsel ACAR

 
1862_Editör 01-05-2012, 06:42:27
Mürsel Bey merhaba,

Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Geliboluyu Anlamak okurlarının her türlü görüş ve eleştirileri bizler için ayrı bir motivasyon kaynağı oluyor.

Yanlış bir anlamayı düzeltmek için yazıyorum. Derin Tarih dergisinin editorial ya da yazı kadrosunda değilim. Bu sayıda yazımın yayınlanması haricinde konumum sizinkiyle aynıdır.

Saygılarımla.

Tuncay Yılmazer
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015

01/03/2013 - 13:59 NTV Tarih'te Şehit Teğmen İbrahim Naci Bey Dosyası