Çanakkale Muharebe Alanları Gezi Rehberi - Gürsel Göncü ve Şahin Aldoğan (Tuncay Yılmazer)

Tarih: 15/04/2007   /   Toplam Yorum 2   / Yazar Adı:      /   Okunma 8081

Çanakkale Muharebelerinin gerçekleştiği yerlerdeki anıt ve kitabeleri , mezarlıkları anlatan çok sayıda gezi rehberi adıyla kitap ya da kitapçık var. Ancak şu ana kadar yayınlanmış olanların en iyisi ise hiç kuşkusuz Gürsel Göncü ve Şahin Aldoğan’ın hazırladıkları , “Çanakkale Muharebe Alanları Gezi Rehberi” …Hem Türkçe hem İngilizce olarak yazılan bu çalışma her sayfasını ayrı bir anıt ya da mezarlığın tanıtımına ayırmış . Son derece güzel fotoğraflarla dolu bu çalışmaya , ( bu tip kitapların olmazsa olmazı ) bölge haritalarının da eklendiğini de belirtelim.
( Bu arada bu yazı yayına hazırlanırken ( 14.4.2007 ) Konya-Aksaray karayolunda İzmir’deki Zafer İlköğretim Okulu 2-A sınıfı öğrencilerini Kapadokya’ya geziye götüren bir yolcu otobüsünün kamyonla çarpıştığını, çoğu öğrenci 33 kişinin öldüğünü, bir o kadar kişinin de yaralandığını öğrendim. Gerçekten çok üzüldüm. Kendilerine Allah’tan rahmet, kederli ailelerine sabır, başsağlığı diliyorum. Bu vesileyle özellikle Çanakkale başta olmak üzere birçok bölgeye okul gezisi yapacakları da, bindikleri aracın güvenliği, sürücülerinin yeterliliği konusunda dikkatli olmaları uyarısını yapmak istiyorum. )

 

Çanakkale ziyaretleri  çok sayıda eğitim kurumunun, belediyenin , sivil toplum örgütlerinin özellikle Mart- Haziran ayları arasında icra etmeyi planladıkları önemli bir etkinlik…Yolunuz  şu günlerde Gelibolu yarımadasına düşerse , özellikle hafta sonları Türkiye’nin dört bir yanından gelmiş yüzlerce otobüsü , Alçıtepe’den Seddülbahir’e ya da  Eceabat’tan Arıburnu’na giden daracık yollarda görebilirsiniz.

 

Bu manzara tabiî ki bir çok açıdan sevindirici. Hangi görüşten olursa olsun binlerce insanın Çanakkale Muharebelerinin gerçekleştiği alanlarda buluşabilmeleri gerçekten etkileyici bir görüntü oluşturuyor. Ancak bu ziyaretlerde göze çarpan en önemli husus yorgunluk ve zaman kısıtlılığı hiç kuşkusuz. Ziyaretler genellikle günübirlik yapılıyor. Bir önceki geceden yolculuğa çıkanlar  yarı uykulu vaziyette sabahın erken saatlerinde gezilerine başlıyorlar. Yüzlerce otobüs nisbeten sıkışık trafikte yavaş yavaş yol alırken görülmesi gereken bir çok yerin görülemediği de gerçek. ( Zaten durulan yerlerde onca kişinin otobüsünden inip , rehberini dinleyip  yeniden binmek bir hayli zaman alıyor. ) Hele öğle molası verildikten sonra üzerinize çöken ağırlık geceden kalan yorgunluğunuzla birleşince gezinizin ikinci bölümünün çok verimli olmadığını anlıyorsunuz.

 

Çanakkale Muharebe alanlarını şöyle bir ziyaret etmek amacıyla gidenler için yukarıda söylediklerimin çok önemi olmayabilir. Ancak bu mücadeleyi daha ayrıntılı anlamak için gidenlerin böyle bir geziden  tatmin oldukları pek söylenemez herhalde . Böyle düşünenler için rehber bir kitabın olması gerekli.

 

Çok sayıda savaş alanları gezi rehberi adıyla kitap ya da kitapçık var. Ancak bunların arasında şu ana kadar yayınlanmışların en iyisi ise hiç kuşkusuz Gürsel Göncü ve Şahin Aldoğan’ın hazırladıkları , “Çanakkale Muharebe Alanları Gezi Rehberi” …Hem Türkçe hem İngilizce olarak yazılan bu çalışma her sayfasını ayrı bir anıt ya da mezarlığın tanıtımına ayırmış . Son derece güzel fotoğraflarla dolu bu çalışmaya , ( bu tip kitapların  olmazsa olmazı ) bölge haritalarının da eklendiğini de belirtelim.  

 

Batıda “Battlefield Guide” kitaplarının Türkiye’deki ilk örneği olan “Çanakkale Muharebe Alanları Gezi Rehberi” herhangi bir anıtın ya da mezarlığın durumu hakkında bilgi verirken,dikilme nedenini, bulunduğu mevkiinin savaş sırasındaki rolünü de anlatıyor. Yabancı mezarlıklar hakkında ayrıntılı verdiği bilgiler de oldukça önemli.  Kitap özellikle 2004 yılından itibaren yarımadada “Şehitlikleri İhya “ projesi kapsamında düzenlenen yeni Türk şehitlikleri hakkında da bilgi veriyor.

 

Biz okuyucular için en önemli olanı ise  anıtlarda ve kitabelerdeki bilgi hatalarına da değinmesi. Zığındere Sargı yeri kitabesinde bulunan “bir düşman gemisinin sahra hastanesini bombalamasıyla ölen binlerce yaralı Türk askeri” ya da  Kanlısırt’a çıkan yol üzerinde bulunan Mehmetçiğe Saygı Anıtı’nın kitabesindeki “ yaralı Anzak askerini kucağına alıp karşı siperlere bırakan Türk askeri” vs. gibi bilgilerin doğru olmadığını da öğreniyorsunuz. Conkbayırı’nda Mustafa KemalBey’in göğsüne şarapnel parçası çarptığı yerin aslında daha geride bir yerde olduğunu  yine bu kitaptan öğreniyoruz.

Kitabın önsözünde yazarların bölgeye gelecek ziyaretçiler için bir ricası da var:

 

“Çanakkale muharebe alanları özellikle son yıllarda artan ziyaretçi sayısına bağlı olarak , taşıyabileceği yükün çok üzerinde bir motorlu araç trafiğine maruz kalmış; bu süreci iyi yönetemeyen yetkililer de gerek yeni karayolları yaparak, gerekse varolan yolları genişleterek , bu hassas alanların tarihi ve coğrafi dokusuna , geri dönüşü olmayan zararlar vermişlerdir. Kitabın yazarları , ziyaretçilerden mümkün mertebe özel araç ve ya bulundukları otobüslerden ; Alçıtepe, Seddülbahir ve Kabatepe’de inmelerini ve ziyaret noktalarına yürüyerek ulaşmalarını rica ederler. Bu aynı zamanda , Çanakkale Savaşı’nın bizzat yaşandığı coğrafyayla iç içe olma imkânı sağlayacak, sadece belirli ziyaret noktalarına gitmenin çok ötesinde , kişinin savaş arazisini tanımasına ve yaşananları hissetmesinde çok önemli bir katkıda bulunacaktır.” ( önsözden)

 

Gazeteci Gürsel Göncü, özellikle Çanakkale Muharebeleri konusunda yaptığı çalışmalarla öne çıkan bir isim. Yakın zamana kadar editörü olduğu ATLAS dergisinin “En Uzun Yıl: 1915“ adlı dosyasının yer aldığı Nisan 2001 sayısını ve Şahin Aldoğan ile birlikte hazırladıkları Kurmay Yarbay Mustafa Kemal Bey’in 57. Alay ile birlikte , 25 Nisan 1915 sabahı Anzak  çıkarmasını haber aldıktan sonra Bigalı Köyünden Conkbayırı’na gidiş güzergâhını inceledikleri makalelerinin olduğu Nisan 2005 sayısını da ne yapıp edin sahafınızdan bulun derim.

 

Çanakkale muharebeleri ve muharebe  arazileri konusunda Türkiye’de en önde gelen kişi ise tartışmasız Şahin Aldoğan. Yıllarını bu konuya vermiş, gecesini gündüzünü muharebe arazisi çalışmalarına ayırmış Şahin Aldoğan , Çanakkale’ye gönül verenlerin  günün birinde yollarının mutlaka kesişeceği biri. ( Şahsen ben, Çanakkale Savaşı konusundaki  bilgilerimin çok önemli bir kısmını kendisine borçlu olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim.)

 

İkilinin birlikte hazırladıkları  “Siperin Ardı Vatan” adlı kitaplarını da önümüzdeki haftalarda değerlendireceğiz.

 

 

 

 

Çanakkale Muharebe Alanları Gezi Rehberi

Gürsel Göncü – Şahin Aldoğan

MB Yayınevi, İstanbul-2006


  8081 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

65_islam ÖZDEMİR 09-05-2007, 13:10:38
1915 Çanakkale Muharebelerine şahitlik eden o coğrafya,bu topraklar üzerinde yaşayan ve kendini bu aziz milletin bir ferdi olarak gören herkesin gidip görmesi gereken yerlerin başında gelmektedir kuşkusuz.Son yıllarda insanımızın bu topraklara olan ilgisi fevkalade sevindirici bir gelişme olmakla birlikte bu fırsatın çok iyi değerlendirilmesi gerektirdiğini de düşünüyorum.İnsanları o topraklara taşımak kadar onlarla orada hakkıyla alakadar olmak ve bir neslin alınteriyle ve kanıyla mücadele ederek kazandığı paha biçilmez değerdeki bir zaferi olduğu gibi dosdoğru bir biçimde onlara anlatmakta çok önemlidir.Bunun içinde gerçekten bu işin hakkını veren ve bu işi kendisine dava edinen,çeyrek asırdan daha fazla bir süredir Gelibolu Yarımdasının dağlarını ve vadilerini kendisine mesken edinmiş,bu konuda insanlara yol göstermiş olan Mehmet Şahin ALDOĞAN gibi kimselerin sahip oldukları bilgi ve tecreübelerin halkımıza ulaştırılması gerekmektedir.Bugün Çanakkale Savaş Alanlarında gezi gruplarına refakat eden birçok kişinin söylediklerinin ve yazdıklarının Çanakkale Savaşlarından çok farklı şeyler olduğunu söylememe zaten lüzum yok.Bu yanlış ve hurafelerle mücadele etmenin en akıllıca yolu doğru bilgiler taşıyan,özgün araştırma eserlerini halkın hizmetine sunmaktır diye düşünüyorum.Sözlerime son verirken bu konuda üzerimizdeki emeği çok büyükolan ve böyle çalışmayı Çanakkale literatürümüze kazandıran Sayın Şahin Aldoğan'a ve Gürsel Göncü'ye sonsuz şükranlarımı sunarak başarılarının devamını diliyorum.


Sevgi ve Saygılarmla

İSLAM ÖZDEMİR
ÇANAKKALE SAVAŞLARI ARAŞTIRMACISI
 
258_salim ağkaş 06-02-2008, 18:03:05
geliboluya her gittihimde o yüksek ruhu hisseder o taşa o sipere elimi yüzümü sürerim gürsel beyle bir sohbetimizde işte bunda bir kıymet var demişti evet hakikaten bir kıymet var bizler ve bizim gibi bu yüksek ruhu yaşatmak için çırpınan kalpleri aziz vatanı için çarpanlar var atalarımız dedelerimiz o siperleri geçirtmedi çünki o siperlerin ardı vatandı o siperlerin ardında şu anda yaşamakta olduğum vatan vardı onlarda böyle düşünerek gittiler ve dönmeyi düşünmediler h er daim aziz hatıraları karşısında gözyaşlaımla hasretimle eğiliyorum biz vatan evlatları onları unutmadık unutturmayacağız.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

20/01/2018 - 10:18 Düşman Çanakkale’yi Geçecek Olursa (Doç.Dr. Mesut Uyar)

13/01/2018 - 11:19 Amiral Carden’in Çanakkale Boğazı Saldırı Planı Üzerine Bir Değerlendirme ( Bayram Akgün)

17/12/2017 - 12:41 Gelibolu Yarımadasında Kaybolan Şehitlik ve Anıtlar (Mustafa Onur Yurdal)

08/12/2017 - 19:02 Tarih dergilerinde Kudüs 100.Yıl Dosyaları

04/12/2017 - 12:16 Topyekûn Harp Erich von Ludendorff, Erhan Çifci (ed.), Çev. Aynur Onur Çifci-Erhan Çifci (Zafer Efe)

22/11/2017 - 03:49 Üç Mermi İle Bir Defter - Çanakkale’de Yedek Subay Bir Mühendisin Hikayesi (Mustafa Onur Yurdal)

07/11/2017 - 18:30 Pomakların Çanakkale Ağıdı - Pesna (Ömer Arslan)

30/10/2017 - 18:41 25 Nisan 1915, Arıburnu Anzak Çıkarmasında 57.Alay’ın Conkbayırı’na İntikali – Yeniden Değerlendirme ( M. Şahin Aldoğan )

17/10/2017 - 11:31 Prof. Dr. Christopher Bell'in yeni eseri Churchill and the Dardanelles üzerinden bir inceleme: Churchill Çanakkale Savaşlarının tek sorumlusu mudur?

09/09/2017 - 05:40 Florence Nightingale’in Eli Anadolu’ya da Değmişti-Kırım Savaşından Unutulan İlk Prefabrik Hastane: Erenköy (Renkioi) (Mustafa Onur Yurdal)

22/08/2017 - 07:18 Kuşatma ve Esaretin Adı KÛTULAMÂRE Esir Bir İngiliz Subayın Anıları - Edward W.C. Sandes -(Muzaffer Albayrak)

09/08/2017 - 18:07 19. Tümen Kurmay Başkanı İzzettin Çalışlar’ın Çeşitli Konferans ve Yayınlarında Conkbayırı Süngü Taarruzu (Melike Bayrak-Mustafa Onur Yurdal)

27/07/2017 - 13:33 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması 2.Bölüm-2.Gazze Muharebesi(Tuncay Yılmazer )

11/07/2017 - 10:07 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması-Gazze Muharebeleri(1.Bölüm)(Tuncay Yılmazer)

22/05/2017 - 05:29 Müstahkem Mevkii nin Anafartalardaki Sesi-Küçük Anafartalar Topları(Bayram Akgün)

09/05/2017 - 08:12 Kûtulamâre Kuşatması’ndan Esarete Yüzbaşı Sandes’in Hatıraları - Çev. Tuncay Yılmazer

02/05/2017 - 11:45 İzmir-Bayındır İlçesinden Çanakkale Harbine Katılanlar (Necat Çetin)

28/04/2017 - 08:49 Kûtulamâre Zaferi 1916(Muzaffer Albayrak,Vahdettin Engin)

23/04/2017 - 21:24 Türk Ordusu’nda Künye Uygulamasına İlişkin İlk Girişimler ve İlk Künyelerle İlgili Kısa Bilgiler (The First Attempts On The Use Of Identity Tags In Turkish Army And Information About The Early Identity Tags) (Burhan SAYILIR)

13/04/2017 - 05:43 Çanakkale Savaşı, Kara Savunması İçin Müstahkem Mevkii Top Desteği (Bayram Akgün)

07/04/2017 - 14:30 Çanakkale Muharebelerinde İdari ve Lojistik Faaliyetler (Ayhan Candan)

06/04/2017 - 19:17 Kabataş Erkek Lisesi 1.Büyüteç Tarih Öğrenci Sempozyumu (8-9 Nisan 2017)

04/04/2017 - 21:12 Resmi Belgelere (Nüfus Ölüm-Genelkurmay-Kayıtsız Ölüm Defterleri) Göre İzmir - Beydağ Şehitleri (Necat Çetin-A.Levent Ertekin)

31/03/2017 - 07:25 Çanakkale nin Şehit Kalemleri (İsmail Sabah)

27/03/2017 - 19:43 Çanakkale Müstahkem Mevkii’ye Bağlı Top Mermisi Çeşitleri (Bayram Akgün)

25/03/2017 - 20:58 GeliboluyuAnlamak Özel- 100. Yılında Gazze Muharebeleri Kahramanlarını Anıyoruz (Tuncay Yılmazer)

17/03/2017 - 21:15 18 Mart Özel Makalesi - Yaşayanların Ağzından 18 Mart Boğaz Muharebesi (Ahmet Yurttakal)

16/03/2017 - 08:51 18 Fotoğrafla Çanakkale Boğaz Muharebesi 18 Mart 1915 - 18 March 1915 Dardanelles Assault with 18 photographs (Ahmet Yurttakal)

13/03/2017 - 05:47 Çanakkale Muharebelerinde Bir Hile: Sahte Toplar (Bayram Akgün)

07/03/2017 - 04:27 Çanakkale Zaferi’nden Mescid-i Nebevi’ye Enver Paşa’nın 1916 Filistin-Hicaz ziyareti(Tuncay Yılmazer)

23/02/2017 - 07:48 Gelibolu Savunması Bir Karargâh Çalışması - General G.S. Patton (Haluk Oral)

09/02/2017 - 06:24 İkinci Kirte Muharebesi (6-8 Mayıs 1915 Taarruzları) (Yücel Özkorucu)

31/01/2017 - 12:29 Türk Boğazları Meselesi (Ayhan Candan)

24/01/2017 - 05:39 Kanlı Bir Mendil Hikayesi (Ömer Arslan)

19/01/2017 - 10:32 Irak Cephesinde Gönüllü Kahramanlar Osmancık Taburu (Muzaffer Albayrak)

23/12/2016 - 20:32 Atlas Tarih Dergisi Aralık-Ocak Sayısında 1916 Sina Filistin Hicaz Cephesi (Tuncay Yılmazer)

13/12/2016 - 07:23 Birleşik Harekat Tecrübesi Olarak Cihan Harbinde Türk-Alman Askeri İttifakı (Gültekin Yıldız)

02/12/2016 - 20:23 Çanakkale Kara Muharebelerinde Ağıl Dere (Şaban Murat Armutak)

15/11/2016 - 11:48 Çanakkale de Bir Melek Hanım (Muzaffer Albayrak)

01/11/2016 - 05:41 Çanakkale Kara Muharebelerinde Asma Dere (Şaban Murat Armutak)

24/10/2016 - 06:55 42. Alay / Gelibolu 1915 - Ahmet Diriker (Oğuz Çetinoğlu)

10/09/2016 - 11:12 Seddülbahir Kahramanı Bigali Mehmet Çavuş (Ömer Arslan)

03/07/2016 - 14:42 Çanakkale’den 100. Yılında Somme’a:Bir Savaş, İki Muharebe (Mustafa Onur Yurdal)

11/06/2016 - 14:37 I.Dünya Savaşı nda Şii Ulemasının Cihat Fetvaları Çerçevesinde Irak Cephesi (Ziya Abbas)

01/06/2016 - 06:23 Kutülamare- Yarbay Mehmed Reşid Bey in Günlüğü (İ. Bahtiyar İstekli)

23/05/2016 - 12:01 Osmanlı Devleti’nin Çanakkale Muharebelerinde Sağlık Alanındaki Faaliyetleri (Ayhan Candan)

16/05/2016 - 07:38 Bir Osmanlı Kurmay Subayı- Iraklı Kürt Devlet Adamı, Mehmet Emin Zeki Bey in Yaşam Öyküsü (Tuncay Yılmazer)

10/05/2016 - 13:00 Mezopotamya da Bir Savaş 1915-1916 KutülAmare – Nikolas Gardner ( Tuncay Yılmazer )

07/05/2016 - 07:31 Birinci Dünya Savaşının İslam Dünyasına Etkileri (Yüksel Nizamoğlu)

30/04/2016 - 19:20 Çanakkale Savaşı: Bir Siyasi Mücadele Alanı (Özgür Öztürk)

23/04/2016 - 19:13 25 Nisan 1915 Anzak Çıkarması İlk Saatleri – Daha Erken Müdahale Edilebilir miydi? ( Ahmet Yurttakal )

17/04/2016 - 21:26 Maskirovka Harekatı - KutülAmare bir zafer midir? ( Tuncay Yılmazer )

13/04/2016 - 05:30 Çanakkale Savaşları ve Barbaros’un Batışı (İsmail Bilgin)

28/03/2016 - 11:20 Çanakkale Muharebelerinde Osmanlı Ordusunun Asker Kaybı (Ayhan Candan)

26/03/2016 - 09:55 Eğitimli Neslin Birinci Dünya Savaşı ile İmtihanı ( Dr. Nuri Güçtekin )

24/03/2016 - 10:00 Birinci Dünya Savaşı nda Yozgat Lisesi (Dr. Nuri Güçtekin)

21/03/2016 - 06:35 Çanakkale Seferberliği: Savaş, Eğitim, Cephe Gerisi (Mustafa Selçuk)

17/03/2016 - 08:15 18 MART ÖZEL - Çanakkale Zaferi ve Cevat Paşa (Ahmet Yurttakal)

11/03/2016 - 06:49 Zaferi Kanla Yazan Fındıklılı Mehmet Muzaffer (İsmail Bilgin)

02/03/2016 - 12:48 Kut’ül Amare Zaferi -2 (İsmail Bilgin)

29/02/2016 - 11:29 Kut’ül Amare Zaferi -1 (İsmail Bilgin)

22/02/2016 - 12:27 Gertrude Bell Irak Sınırını Çizen Kadın (Veysel Sekmen)

14/01/2016 - 08:43 Çanakkale Şehidi Feyzi Çavuş’un Zevcesi Zehra Hanımın Padişaha Mektubu (Osman Koç)

23/12/2015 - 16:47 Çanakkale Savaşlarında Binbaşı Halis Bey’e Ait Bir Ganimetin Öyküsü (Serdar Halis Ataksor)

10/12/2015 - 18:03 Mesudiye Zırhlısının Dramı (Cemalettin Yıldız)

06/12/2015 - 20:29 Kut’ülamarenin Türklere Tesliminden Sonra Irak İngiliz Ordusunun Faaliyetlerine Dair Rapor (Haz. Serdar Halis Ataksor)

01/12/2015 - 10:11 10 Ağustos 1915 Conkbayırı Süngü Hücumu (Muzaffer Albayrak)

17/11/2015 - 21:09 Çanakkale Deniz Muharebelerinde Verilen Zayiatlar (Ahmet Yurttakal)

10/11/2015 - 05:19 Reis-i Cumhur Mustafa Kemal in Çanakkaleyi ziyaretleri (M. Onur Yurdal )

08/11/2015 - 22:04 Mustafa Kemal Paşanın Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşına girişiyle ilgili görüşlerine dair bir belge

Osmanlı Devleti Umumi Harpte Tarafsız Kalabilir miydi? - Yusuf Akçura (Değerlendirme: Muzaffer Albayrak)

Nazım’ın Dayısı Çanakkale Şehidiydi (Melih Şabanoğlu)

Çanakkale Destanının Ölümsüz Efsaneleri (Osman Koç)

21/10/2015 - 04:02 100 Yıl Sonra İlim Heyeti Çanakkale’de Programı

17/10/2015 - 11:50 Çanakkale Savaşı'nın Kanada'da Bıraktığı İzler (Birol Uzunmehmetoglu)

27/09/2015 - 16:01 1917 Yılında Hicaz Cephesi:Arap İsyanının Yayılması ve Medine’nin Tahliyesi Programı (Yüksel Nizamoğlu)

22/09/2015 - 13:07 III. Kolordu’nun Çanakkale Muharebeleri’ne Hazırlanış Süreci (İsmail Bilgin)

15/09/2015 - 04:28 Kutü-l Amare Kahramanı Halil Kut Paşa (Enes Cifci)

11/08/2015 - 04:07 Türkiye Büyük Savaş a Nasıl Girdi? ( Emre Kızılkaya )

29/07/2015 - 03:30 1915 Gelibolu Harbi Günlüğü- Kazım Şakir (İ. Bahtiyar İstekli)

07/07/2015 - 02:49 Suyu Arayan Adamların Öyküsü - Millete Deva Olmak , Osmanlı Savaş Esirleri, TIP ve Milliyetçilik ( 1914-1939 ) -Yücel Yanıkdağ (Tuncay Yılmazer)

30/06/2015 - 03:55 Tarih, Otobiyografi ve Hakikat Yüzbaşı Torosyan Tartışması ve Türkiye’de Tarih Yazımı (Derleyen: Bülent Somay)

21/06/2015 - 16:34 Türklere Esir Olmak (Doğan Şahin)

23/05/2015 - 04:36 Çanakkale Savaşı

16/05/2015 - 15:30 İtilaf Devletleri Askerlerinin Gözüyle Çanakkale

12/05/2015 - 12:50 Muaveneti Milliye Muhribi Torpito Zabiti Ali Haydar Öztalay (Çimen Yüksel)

09/05/2015 - 08:24 Osmanlılar ve Ermeniler / Bir İsyan ve Karşı Harekâtın Tarihi (Edward J. Erickson)

03/05/2015 - 15:39 Neuve Chapelle’den Gelibolu’ya: Bir Askeri Planın Gelibolu’da Uygulamaya Konulması ( Mustafa Onur Yurdal )

28/04/2015 - 03:52 Cephe Arkadaşı Çanakkale Cephesi

25/04/2015 - 03:07 Çanakkale Müstahkem Mevkii Bataryalarının 25 Nisan 1915 ‘teki Rolü (Bayram Akgün)

24/04/2015 - 15:07 25 Nisan 1915 üzerine Gelibolu’yu Anlamak’ta çıkmış makalelerden seçmeler (Tuncay Yılmazer)

18/04/2015 - 17:10 Çanakkale Şehitleri Listesinde Ezineli Yahya Çavuş’un Adı Yok (Osman Koç)

10/04/2015 - 00:06 Kıyamet Koptuğunda - Hasan Cevdet Bey

03/04/2015 - 01:36 Rusya’daki 90.000 Osmanlı Savaş Esiri ve Sarıkamış Muharebesi (Yücel Yanıkdağ)

27/03/2015 - 17:57 Bir Hikayenin Daha Sonu: Topçamlar Tabyası (Bayram Akgün)

14/03/2015 - 07:57 Düşmana Korku Salan Efsanevi İntepe Topçularından Topçu Üsteğmen Mehmet Ali Bey (Muzaffer Albayrak)

11/03/2015 - 02:38 Seddülbahir’de Yalnız Top-210/40’lık Roon Topu (Bayram Akgün)

01/03/2015 - 13:31 Çanakkale Muharebeleri’nin İdaresi, Komutanlar - Strateji (Ed.: Lokman Erdemir, Kürşat Solak)

24/02/2015 - 17:39 Çanakkale Cephesinde Bir Damla Su İçin- Gelibolu Yarımadasında Jeoloji ve Muharebe İlişkisi ( İsmail Bilgin )

15/02/2015 - 17:55 Hashtag Tarih Dergisi Şubat 2015 Sayısında Kitap Değerlendirme Yazısı