Çanakkale Muharebe Alanları İnşaat Sahası Değildir !... ( Tuncay Yılmazer )

Tarih: 29/01/2011   /   Toplam Yorum 7   / Yazar Adı:      /   Okunma 13174

“Gelibolu Yarımadası’nı donanmamızın, topçu birliklerimizin bombardımanıyla tahrip ederek savaşı kazanmayı düşünüyorduk. Başaramadık. Türkler ise savaşı kazandılar ve iş makinalarıyla yarımadayı tahrip ettiler !”
İngiliz Devlet Adamı Winston Churchill eğer yaşasaydı , 1. Dünya Savaşı ile ilgili anılarını, görüş ve düşüncelerini anlattığı “World Crisis 1914-1918” adlı eserinin yeni baskısına eminim yukarıdaki cümleleri eklerdi. Ne yazık ki Gelibolu yarımadası kendi ellerimizle göz göre yok ediliyor! Gelibolu Yarımadası’nda her derenin, her ovanın, her tepenin bir anlamı var. Ufacık bir noktayı ele geçirmek için binlerce insan bu topraklarda can verdi. Bölgeye giden hangi ülkeden, hangi ırktan, hangi din ve inançtan olursa olsun ziyaretçileri etkileyen bir havası var. Böyle bir yere nasıl dozer kepçesiyle girilir, nasıl kazılabilir? Nasıl otopark yapılabilir? ya da mezarlık yolu yapacağım diye granit taş döşenebilir? Bu mantığı baştan beri anlamakta zorlanıyorum. Dolmabahçe’ye, Topkapı Sarayı’nın içerisine ziyaretçiler daha iyi gezsin bu nedenle koridorları genişletmem gerekli diye dozerle girebilir misiniz? Bölgenin doğal yapısı bizler için en büyük mirasken nasıl böyle hoyratça tahrip edilir?

 

“Gelibolu Yarımadası’nı donanmamızın, topçu birliklerimizin bombardımanıyla tahrip ederek savaşı kazanmayı düşünüyorduk. Başaramadık.  Türkler ise  savaşı kazandılar ve iş makinalarıyla yarımadayı tahrip ettiler !”

İngiliz Devlet Adamı Winston Churchill eğer yaşasaydı , 1. Dünya Savaşı ile ilgili anılarını, görüş ve düşüncelerini anlattığı “World Crisis 1914-1918” adlı eserinin yeni baskısına  eminim yukarıdaki cümleleri eklerdi. Ne yazık ki Gelibolu yarımadası kendi ellerimizle göz göre yok ediliyor!

Geçen gün Çanakkale’deki bir dosttan “57. Alay şehitliği tartışmasını bırakın asıl burada neler oluyor “  uyarısıyla bana gelen fotoğraflar fazla söze gerek bırakmıyor. Gördüğünüz  Queen Elizabeth savaş gemisinin bombardımanından açılan bir çukur değil!..

Kabatepe’de muharebe alanına devasa bir kazı yapılarak temeli atılan simülasyon merkezi tarih anlayışımızın ne kadar lümpenleştiğinin, popülizme yöneldiğinin çok açık göstergesi. Bunda başta benim olmak üzere hepimizin suçu var ne yazık ki! İtiraf edeyim, olayın henüz daha proje aşamasında olduğunu, ancak gerçekleşmeyeceğini düşünüyordum. Yanılmışım!

Gelibolu Yarımadası’nda her derenin, her ovanın, her tepenin bir anlamı var. Ufacık bir noktayı ele geçirmek için binlerce insan bu topraklarda can verdi. Bölgeye giden hangi ülkeden, hangi ırktan, hangi din ve inançtan olursa olsun ziyaretçileri etkileyen bir havası var. Böyle bir yere nasıl dozer kepçesiyle girilir, nasıl kazılabilir? Nasıl otopark yapılabilir?  ya da mezarlık yolu yapacağım diye granit taş döşenebilir? Bu mantığı baştan beri anlamakta zorlanıyorum. Dolmabahçe Sarayı’nın içerisine  ziyaretçiler daha iyi gezsin bu nedenle  koridorları genişletmem gerekli diye dozerle girebilir misiniz? Bölgenin doğal yapısı bizler için en büyük mirasken nasıl böyle hoyratça tahrip edilir?

 

Son yıllarda Gelibolu yarımadası üzerinde yol yapımı nedeniyle Haintepe’nin traşlanmasından tutun, çok sayıda mütevazı olmaktan çıkıp beton ve granit yığınlarına dönüşen şehitlikler yapımına kadar , Nuri Yamut anıtının etrafına ayrıca çekilen ve savaştan kalan lağım kraterinin ortadan kalkmasına yol açan duvardan, 57. Alay şehitliğinin yeniden düzenlenmesi, Kırmızısırt etrafındaki siperleri ortadan kaldıran yol genişletme çalışmalarına kadar  bir çok işlem yapıldı. Bunların doğada yaptığı tahribat devasa boyutlarda. Yaptığımız yanlışın telafisi de yok! Bu düzenlemelere nasıl karar alınıyor? Kimler onaylıyor? 27 Alay 2. Taburun bazı birliklerinin konuşlandığı bir mevkiye sinevizyon merkezi yapmanın amacı ne Allahaşkına!... Ziyaretçiler ( o mevkide savaş sırasında konuşlananların amacını, Anzak çıkarmasının seyrini araziden anlamak ve hissetmek varken) sinevizyonla mı bilgilenecek? Afedersiniz ama orası Disneyland mı? Kilya’da yapılan ve şu an atıl vaziyette duran koca bina değerlendirilemez miydi? Ya da illaki bir sinevizyon merkezi yapılacaksa Eceabat ya da Çanakkale’ye yapılamaz mıydı?

Gelibolu Yarımadası’nın çok başlı yönetimi en önemli etkenlerin başında geliyor. Buna kuşku yok.  Her bir birim, birazdan kuruyacak yaş  betona önüne gelenin bir yazı yazması, bir işaret koyması gibi benim kurumumdan da bir iz kalsın diyor. Ancak bu anlayışla gidilirse önümüzdeki yıllarda daha bir çok  anıtlar yıkılıp yeniden inşa edilecek!

Ancak kanımca asıl sorun yanlış tarih anlayışımızda. Derinlemesine düşünmekten pek hoşlanmayan bu zihniyetimiz  “ucube”  anıtlar,  sinevizyon gösterileri, panorama , gösterişli tören alanları gibi tüketim kültürünün modern araçları ve ritüelleriyle vasıtasıyla  “Çanakkale’yi an(la)dığını zannediyor.  ( Burada Çanakkale ifadesini  iz bırakan herhangi bir tarihi olayla değiştirebilirsiniz) Muhteşem Yüzyıl adlı dizide birkaç sahne için ayağa kalkanların, gerçek hayatta Osmanlı’dan miras kalan en büyük zaferlerden birinin gerçekleştiği topraklarda yapılan doğa tahribatını görmemeleri başka türlü nasıl açıklanabilir?

 


  13174 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

1394_abdullah ayer 29-01-2011, 22:16:31
şu soruyuda sorsak en başından. madem yıkacaktınız onarmak için o kadar parayı niye harcadınız.onarım süresinden daha az açık kaldı müze. zıgın deredeki rezaleti önceden biliyorduk ama engel olamadık. artık ciddi ciddi düşünüp bu tahriplere nasıl engel olabiliriz konuşmak lazım. bizler çanakkale sevdalıları olarak bu rezaletlere engel olacak kişileriz .
 
1395_salim ağkaş 30-01-2011, 10:06:23
Bundan böyle çanakkalede bastığım yerleri toprak diyerek değil inşaat diye tanıyacağım artık zığındere ve kerevizdere arasınada bir kültür merkezi bekliyoruz.
ben bu zihniyeti anlayamıyorum dertleri ne?bu ne inat! böyle tariğe sahip çıkıldığı nerede görülmüş yazık günahtanda kimsenin anladığı yok varsa yoksa inşaat kimseyi taktıklarıda yok işin yoksa debelen dur seni duyanmı var!güzele doğruya itirazımız zaten olamaz ama savaş alanlarını iğya ediyoruz similasyon merkezi yapıyoruz kültür merkezi kuracağız derseler orada dur demek lazım ozaman japonlardan ders almak lazım derim onlar diyormu senbol olmuş bonbanın düştüğü yerdeki kule eskimiş yıkalım yerine yenisini yapalım onların derdi yok etmek değil ya bizimkilerin derdi..
 
1396_TRAKYA FATİHİ 30-01-2011, 17:25:13
Ahhh hocam ahhh kime anlatıyoruz ki keşke bunlar olacağına on sene önce buraya insanlar gelsin dolsun taşsın diye dua etmeseydim. Keşke eskisi gibi kimseler bilmeseydi en azından......yazık çok yazık
 
1402_Salih ŞEN 04-02-2011, 15:56:04
Çanakkale Müstahkem Mevkii Komutanlığı Karargahı ve Gözetleme yeri Yani şöyle bazıları daha iyi anlar 18 mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferinin yönetildiği yer nokta veya alan ne derseniz deyin 30-40 yıl Çanakkale Belediye Çöplüğü olarak kullanıldı 12 Ocak 2007 de bu yeri tespit ettiğimde halen çöplük olarak kullanılıyordu.2009 da çöplük kapatıldı ve bu alan Üniversiteye devredildi 2010 YILI İÇİNDE Çomü Rektörlüğüne başvurarak buraya bir Bayrak dikilmesini teklif ettim 15 Mart 2010 Tarihinde 20 metrelik bir göndere 6x9 ebadında şanlı bayrağım sessiz sedasız küçük bir törenle çekildi.Ama Çanakkale de Beldemiz Sitesi arkasındaki bu yeri konuya duyarlı bir kaç kişi dışında kimse bilmez Hatta sorun Çanakkale savaşları nerde oldu diye insanlara birçok kişi deniz ve kara savaşlarını ayrı ayrı değerllendirmez aynı anda oldu sanır ve hep GELİBOLU yu söyler düşünür.Oysa ANADOLU YAKASI nda bu vatan için toprağa düşmüş onca kemik ortalıkta atılırken Kumkale yi bilmez Topçam daki topları bilmez ne halde Çanakkale Asker Hastanesini bilmez Çardak Şehitliğini Bilmez Biga Şehitliğini yine Karatepe deki şehitleri Hamidiye Şehitliğini Şehitler Çeşmesini ve orda yatan şehitleri bilmez.25 Nisanı da ANZAC GÜNÜ olarak bilir.Hatta her 25 nisanda Gaziler bile Gelibolu Yarımadasına götürülür çünkü orda devlet töreni olurmuş.Bizde her 25 nisanda Taaaaaaaa 25 nisan 1915 ten beri Kumkale de unutulan Kumkale Şehitlerini anmaya gideriz.2007 den beri.Ne Basın GELİR ne de ilgili Kişiler gelmek ister sözde Kumkale Ters geliyormuş uzakmış Sanki Ters ve uzak Olan bu yer VATAN TOPRAĞI DEĞİL.Sanki orda yatan buvatan için toprağa düşen MEHMETÇİK DEĞİL.Unutur o Mehmetler Sayesinde oturduğunu o koltuğa.Bakarım hep anadolu yakasından Gelibolu da olup bitene taaa 40 yıl.
 
1476_Sezai ÇAKIR 05-03-2011, 20:08:35
Diyor ki üstad Mehmet Akif;

Bastığın yerleri «toprak!» diyerek geçme, tanı:
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şüheda, fışkıracak, toprağı sıksan şüheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Şimdi bastığımız yerleri toprak diyerek geçmiyorum, ŞANTİYE diyerek geçiyorum.
Şüheda fışkıracak topraklar şimdi şantiye alanına dönmüş, sözüm ona düzenleme yapıyorlar. Tarihçi değilim ama yapılanın yanlış olduğunu da göremeyecek kadar ilgisiz değilim.

Şantiye kararını verenler bu ülkenin tarihinin sadece GECESİNİN MUHTEŞEM olduğunu sanıyor....

Ama bilmiyorlar ki bu ülkenin GÜNDÜZÜ MUHTEŞEM olmasaydı................................
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015