Bombasırtına Otopark yapmak ( Tuncay Yılmazer )

Tarih: 05/09/2010   /   Toplam Yorum 6   / Yazar Adı:      /   Okunma 10764

Bombasırtı’na otopark yapılması o dönemde bir hayli tartışmalara neden olmuş, tepki çekmişti. Üzülerek söylemeliyim ki aradan geçen altı yıl geçse de yarımadadaki çevre düzenlemeleri ve çevre kirliği konusundaki endişelerim devam ediyor. Kulağıma yeni sinevizyon ve simulasyon alanları yapılacak şeklinde haberler geliyor. Açıkçası bölgenin “Disneyland’a” çevrilmesinden endişe ediyorum. (T.Y.)

 

Bazen o kadar ilginç gelişmeler oluyor ki, saman alevi gibi parladıktan sonra yoğun bir gündem içerisinde unutulup gidiyor, önemi yeterince anlaşılamıyor.

AB ile ilişkiler, Amerikan başkanlık seçimleri, YTL vs. derken hangi görüşten olursak olalım tarih bilincimizi sorgulamamız gereken bir gelişme yaşandı geçenlerde. Bir gazetemizde çıkan duyarlı bir araştırmacının bildirdiği 'Çanakkale ruhu otopark altında' (Vatan Gazetesi 31.10.04) haberini okuduğumda başta inanamadım. Çanakkale muharebelerinde en yoğun çarpışmalarının yaşandığı yerlerden biri olan 'Bombasırtı' mevkiinde Çevre ve Orman Bakanlığı'na bağlı Milli Parklar İdaresi'nin girişimiyle otopark(!) yapıldığı yazıyordu. Yetkili kişilerin birbiriyle çelişkili ilginç ifadelerle, bu düzenlemeyi savunan demeçleri de habere eklenmişti.

Tarihe yapılan saygısızlık...

Basınımızın olaya baştan beri kayıtsız olduğu bir gerçek. Önceki gün bir gazetemizde yer alan 'Gelibolu'daki otopark şehitlik üzerinde değil' başlıklı 'bakanlık açıklaması' ise ne yazık ki eksik bilgi ve hatalarla doluydu: 'Her yıl artan ziyaretçi yoğunluğu nedeniyle Milli Park'ın mevcut altyapısı yetersiz kaldığı ve bunun çözümlenmesi için Gelişme Planı'nda yer alan görüşler doğrultusunda otopark ve yol gibi tesislerin yapılmasının planlandığı ve hayatiyete geçirilmeye başlandığı, tüm bu yapılan çalışmalar, bölgeye gelen ziyaretçilerin can güvenliği ve trafiğin rahatlaması açısından gerekli görülmüştür. (Hürriyet 3.11.04)

Böyle bir açıklamayı yapabilen bir yetkili her kimse, Bombasırtı'nın önemini biliyor mu? Çanakkale muharebelerinin en kanlı, en dramatik çarpışmalarının yaşandığı bu bölgenin, orada çarpışan her iki taraf askerleri açısından anlamının farkında mı? On beş-yirmi aracı alabilecek bir otoparkın bölgedeki trafiğe katkısı gerçekten olacak mı? Bakanlığın (daha önce bastırdığı) kendi broşüründe belirttiği gibi, asıl önemli olan 'muharebe alanlarının içerdikleri tüm tarih, kültür, doğa ve arkeoloji değerleriyle ve peyzaj bütünlüğü içersinde korunmaları' değil mi?

Kara çarpışmalarının başladığı ilk gün olan 25 Nisan 1915'ten Anzak birliklerinin çekildiği 19-20 Aralık 1915 gecesine kadar Arıburnu cephesinin en sıcak noktalarından birisiydi Bombasırtı. Çıkarmadan iki gün sonra yoğun çarpışmaların ardından Yüzbaşı Quinn komutasındaki bir Avustralya ileri mevzii karakolu bölgeye kurulmuştu. Öyle bir mevzi düşünün ki her taraftan ateşe açık, arkasında dik bir yamacın olduğu, görev yapanın neredeyse hayatının son günlerini yaşadığına emin olduğu, bombaların havada uçuştuğu, lağımların patladığı ateş çemberinin bir tarafı... Hemen karşısında sadece 8 metre ötedeki, 57. Alay'ımızın konuşlandığı mevzilerde de durum farklı sayılmazdı. Yakın mesafeden tarafların birbirine attığı el bombaları çok rahatlıkla kendilerine geri dönebiliyor, karşılıklı adeta bir 'ölüm tenisi' oynanıyordu. Avustralya tarafı buraya, ilk yerleşen komutanın adına izafeten Quinn's Post diye adlandırırken Türk tarafı ise Bombasırtı diyecekti.

Bir müttefik subayı 'Mevzi gürültülü ve iğrençti.' diye yazacaktı günlüğüne... 'Ortalıkta tiksindirici ve korkunç haşerat sürünüp dururdu. Daima Türk siperlerinden bize doğru esen rüzgarlar, gömülmemiş ölülerin yattığı sahipsiz arazinin havayı zehirleyen iç bulandırıcı kokusunu getirirdi...'

Mehmetçiğin kanı ile sulanan topraklar

Mevzide ufak bir dikkatsizlik her iki taraf için de ölümle sonuçlanırdı. Hatta bir keresinde Anzak Kolordu Komutanı General Birwood, denetleme için Quinn's Post siperlerine geldiğinde kurşun saçını sıyırmış, ölümden kıl payı kurtulmuştu. Sefere de bizzat katılmış olan Avustralya resmi tarihçisi Charles Bean, 'Monash Vadisi'nin (korku deresi) bir çatal teşkil ettiği yerden geçen adamlar Quinn'de patlayan bombaları görüp duydukça (içlerinden birinin dediği gibi) oraya 'perili bir eve bakar gibi' göz atarlardı.' diye yazmıştı. Anzak kuvvetlerinin önündeki en büyük engel olan Bombasırtı'na 14 Mayıs gecesi büyük bir saldırı düzenlenmiş, Mehmetçik can pahasına bir adım dahi gerilememişti. Ondokuzuncu Tümen Komutanı Kurmay Yarbay Mustafa Kemal, o çarpışmalar sırasında şahit olduklarını birkaç yıl sonra gazeteci Ruşen Eşref (Ünaydın) ile yaptığı bir söyleşide anlatacaktır:

Kaç Çanakkalemiz var?

'Biz kişisel kahramanlıklarla uğraşmıyoruz. Yalnız size Bombasırtı olayını anlatmadan geçemeyeceğim. Karşılıklı siperler arasındaki mesafe 8 metre; yani ölüm muhakkak... Birinci siperdekilerin hiçbirisi kurtulamamacasına hepsi düşüyor. İkinci siperdekiler onların yerine gidiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle; biliyor musunuz? Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Kur'an okuyup, şehadet getirerek Cennet'e girmeye hazırlanıyorlar. İşte Türk askerindeki üstün ruh kuvvetini gösteren hayret ve tebrike değer örnek. Emin olunmalıdır ki, Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.'

Osmanlı'nın yüreğini yakan, altı saat içerisinde üç bini şehit olmak üzere on bin kayıp verdiğimiz o trajik '19 Mayıs 1915' saldırısı da Kanlısırt'tan Bombasırtı-Kılıçbayırı'na uzanan hat üzerinde olmuş, Anzak makinelileri karşısında, ateşe düşen kar tanesi gibi eriyen yaralı ya da şehit Mehmetçiklerimiz beş gün boyunca her iki taraf siperlerinin ortasında kalmışlardı. Sonunda yapılan bir ateşkesle (dünya tarihinde belki de bir daha hiç rastlanmayacak şekilde) Avustralya ve Yeni Zelanda askerlerinin yardımıyla şehitlerimiz gömülmüştü. (Charles Bean, Bombasırtı'nın Türk tarafına düşen bölgesine çok sayıda Türk askerinin gömüldüğünü belirtir tarihçesinde...)

Başarısız 19 Mayıs saldırısından sonra her iki taraf siperlerine çekilmiş, savaş mevzii muharebesine dönmüştü. Türk tarafı bu sefer daha önce hiç bilgi sahibi olmadığı; ancak kısa sürede öğreneceği bir saldırı türü ile karşı karşıyaydı. Lağım patlatma! Özellikle Bombasırtı'nda her iki taraf bir köstebek gibi birbirinin altını oyacak, yerleştirdiği dinamitleri patlatarak birbirine üstünlük sağlamaya çalışacaktı. Üstad Mehmed Akif'in o destansı şiirinde belirttiği gibi:

Yerin altında cehennem gibi binlerce lağam,

Atılan her lağamın yaktığı; yüzlerce adam.

Ölüm indirmede gökler, ölü püskürmede yer,

O ne müthiş tipidir, savrulur enkaz-ı beşer...

Kafa, göz, gövde, bacak, kol, çene, parmak, el, ayak,

Boşanır sırtlara, vadilere, sağnak, sağnak

Savaşın uzaması, özellikle Anzak'ların Türkler hakkındaki birçok olumsuz yargılarını silecek, birbirine neredeyse bütün konuşmalar duyulacak kadar yakın siperlerden karşılıklı hediyeleşmeler başlayacaktır. 'Üç hafta önce Türklerin 3 gün süren bayramı vardı.' diye yazar Bean günlüğüne. Bizim siperlere iki paket sigara attılar. Üzerlerinde bozuk bir Fransızca ile şunlar yazılıydı: 'Afiyetle için kahraman düşmanımız' Karşılığında konserve ve et fırlattık. Bir taşla sopanın üzerine yazdıkları cevabı mesajda şöyle deniyordu: 'Konserve ve et istemeyiz.' Bunun üzerine biraz reçel ve bisküvi attık. Ertesi sabah aynı şeyler tekrarlandı.'

Bombasırtı... Çanakkale savaşlarının ne kadar zorlu şartlarda kazanıldığının sembolü olan bölgelerden birisi... Avustralyalı ve Yeni Zelandalılar bu mevzide savaş boyunca kaybettikleri askerlerini sürekli bakımı yapılan güzel bir mezarlık yapıp anarken, savaşın asıl galip tarafının torunları olan bizler otopark (!) yapıyoruz. (Yeri gelmişken belirtelim. Bombasırtı bölgesinde böyle bir düzenleme, daha önce üzerinde uzlaşılıp yürürlüğe girmiş Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı ve bu plan dahilinde yapılmış mastır plan haritalarında yok.) Modern yaşamının basitleşmesinin, anlamsızlaştırılmasının sembollerinden biri olan 'boş bulduğun araziye otopark yapmak eylemi' buraya hiç ama hiç uymuyor. Çanakkale savaş alanlarında öncelikle yapılması gereken düzenlemeler otopark yapmak, giriş kapısı koymak vs. değil, hâlâ daha atıl durumda olan şüheda kabristanlarını bir an önce düzenlemek, anıtlar ve heykellerdeki yanlışlıkları gidermek... Yabancı mezarlıkların düzenini görünce yüreğimiz burkuluyor, bari daha fazla şehitlerimizin kemiklerini sızlatmayın.

 


  10764 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

1218_salim ağkaş 09-09-2010, 21:45:04
Tuncay hocam bu haberleri ilk duyduğumuzda herşey şaka gibi gelmişti sonra bir baktıkki buldozerler anzak koyuna dalmış kamyonlar dozerler vs. daha sonra bombasırtı sonra tabyaların restorasyonları vs.
biz burada öyle her yapılan şeylere karşıda durmuyoruz ama burada bir katliam söz konusuysa elbette karşı dururuz yalpılan tarihi katletmekse hele hele bu çanakkalede yapılıyorsa sesimiz bir başka çıkar buraları arka bahçe haline getirmek birilerine yamamak varken bunların bombasırtını siperleri tabyaları düşüneceği ihtimal dahilinde değil....
galiba bunların tarihe milli gibi söylemlere siperlere tabyalara bir husumeti var bize tarihimizi hatırlattıkları için.
tüm islam aleminin mübarek ramazan bayramını kutlarım sevgiler..
 
1823_Osman Koç 09-04-2012, 14:22:34
Yazılı tarihin ayrılmaz bir parçası olan tarihi alanları koruma konusunda yeterli bilince ulaştığımız ne yazık ki söylenemez. Tarihi alanları yetmiş, seksen yıl sonra yapılan ve mimari yönüyle tarihi bir değeri olmayan anıtlara ve eklentilerine feda etmek te sadece bize mahsus.

Hele de sözkonusu olan Gelibolu Yarımadası ise...

Savaşın en dehşetli anlarına tanıklık eden ve Mustafa Kemal Atatürk'ün söylemine konu olan Bombasırtı'nı otopark'a çevirmek en basit tabirle tarihe ve o tarihi kanlarıyla yazan ecdadımıza karşı yapılmış bir saygısızlıktır.

Ama ne hazindir ki, biz o saygısızlığın bile farkında değiliz.

Yarımada da yapılan inşaata ve hafriyat çalışmalarına tepki gösterenlere karşı ise üretilmiş klişe bir cevabımız var.

"Burada şehit yok!. Şehitlik yok!"

Sanki, paramparça olmuş, kolu bir vadiye, bacağı başka bir vadiye uçmuş Mehmetlerin mezarları varmış gibi... Sanki şehitlerimizin sağa sola dağılmış etleri, kemikleri zerresine kadar toplanıp, mezara gömülmüş gibi...

Öylemi ya?

Muharebe alanlarının her metresinde ya bir şehit ya da şehitten bir parça vardır halbuki. Ve o parçaların en küçüğü bile sonradan yapılan anıtlardan ve otoparklardan daha değerlidir bizim için.

 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015