Askeri Tarihe İnsanı da Katan Gazeteci: Charles Bean ( Bill Sellars )

Tarih: 14/02/2010   /   Toplam Yorum 7   / Yazar Adı:      /   Okunma 20323

“ Yıl 1915. Gecenin geç bir vakti. Arıburnu siperlerinde, Türklerin açtığı bir lağım tünelinde oturan adam, defterine bir şeyler karalıyor. Arada sırada bir kurşun veya topçu mermisi vınlıyor. Dışardaki karanlığın içinde hareketin sesi var; konuşan adamlar, anıran eşekler, gıcırdayan arabalar... Ama günlüğündeki sayfaları dolduran adamı hiçbir şey rahatsız etmiyor…..” Avustralyalı gazeteci-tarihçi Bill Sellars, Çanakkale Muharebeleri konusunda en önemli kaynaklardan biri olan “The Story of Anzac” yazarı Charles Woodword Bean’i tanıtıyor bizlere. Baştan sona Çanakkale muharebelerinde bulunan gazeteci Charles Bean, aynı zamanda 1. Dünya Savaşı Avustralya Resmî Tarihi’nin de yazarıydı. Tarih yazımındaki resmî klişeleri kaldıran, siperdeki asker tanıklıklarını öne çıkaran Bean’in 23 bin sayfayı bulan günlük ve notlarına artık internet ortamında bulaşılabiliyor. ( Bu makale NTV Tarih Dergisi Aralık 2009 sayısında yayınlanmış, yazarı Bill Sellars ve dergi editörü Gürsel Göncü’nün izniyle sitemize konulmuştur. T.Y)

 

Baştan sona Çanakkale muharebelerinde bulunan gazeteci Charles Bean, aynı zamanda 1. Dünya Savaşı Avustralya Resmî Tarihi’nin de yazarıydı. Tarih yazımındaki resmî klişeleri kaldıran, siperdeki asker tanıklıklarını öne çıkaran Bean’in 23 bin sayfayı bulan günlük ve notlarına artık internet ortamında, ücretsiz ulaşılabiliyor.

 

Yıl 1915. Gecenin geç bir vakti. Arıburnu siperlerinde, Türklerin açtığı bir lağım tünelinde oturan adam, defterine bir şeyler karalıyor. Arada sırada bir kurşun veya topçu mermisi vınlıyor. Dışardaki karanlığın içinde hareketin sesi var; konuşan adamlar, anıran eşekler, gıcırdayan arabalar... Ama günlüğündeki sayfaları dolduran adamı hiçbir şey rahatsız etmiyor.

 

Charles Edwin Woodrow Bean’in defterindeki notlar, daha sonra tüm zamanların en iyi askerî tarih anlatımlarından biri kabul edilecek Avustralya’nın resmî 1. Dünya Savaşı tarihini oluşturacak.

 

Bean, bir akademisyen veya eğitimli bir tarihçi olmamasına rağmen, yazdıkları dünya çapında akademisyen ve tarihçiler tarafından daima temel referans oldu.  Aslında bir asker de değildi. Ama 1. Dünya Savaşı boyunca asker üniforması giydi, muharebe alanlarındaki silahsız cesaretiyle ün saldı. Çanakkale’de bacağına saplanan mermi 1968’de ölene dek orada kaldı. Aslında bir gazeteciydi Bean. Avustralya ordusunun savaştaki rolünü takip edip, anayurdundaki gazetelere haber yazmakla görevliydi.

 

İlk Avustralyalı askerin Çanakkale’de karaya adım attığı 25 Nisan 1915’ten, son askerin yarımadayı terk ettiği 20 Aralık’a dek Bean oradaydı. Gündüz siperlerde komutan ve erlerle sohbet edip röportajlar yaparak, topladığı bilgileri doğrulayarak çarpışmalara bizzat tanıklık etti. Geceleri ise siper içlerinde mum ışığında notlarını düzenledi, günlüğünü yazdı. 30 yılı aşkın süre sonra, o günleri şöyle anlatacaktı: “Çevreden en az müdahale o zaman olduğu için geceleri yazdım. Bazen günışığı beni öyle yakalardı. Bir cümle sonunda uyuyakalır, kısa süre onu bitirmek için uyanırdım.”

 

Bean, defter ve günlüklerini sadece gazete haberlerini yazmak için kullanmadı; aynı kaynaklar onun 20 yıldan fazla bir süre boyunca üzerine çalıştığı Avustralya’nın resmî savaş tarihini oluşturmaya yaradı. Bean bu tarihi; resmi belgeleri, binlerce askerle yaptığı röportajları ve Avustralya’nın Çanakkale ve Batı cephesindeki tüm çatışmalarına bizzat katıldığı için kendi gözlemlerini birleştirerek kaleme aldı.

 

Savaşın bitiminde 1919’da, Avustralya hükümeti tarafından savaşın resmî tarihini yazmakla görevlendirildiğinde de felsefesi değişmedi. Hedefi sadece olayları değil, tarihi yazan insanların da hikayesini yazmaktı. 1942’de son altı cildi de tamamladıktan sonra, yaptığı işi “iyiyi ve kötüyü, yaşananların büyüklüğünü ve küçüklüğünü anlatmak” diye tanımladı.

 

Bean’in çalışması askerî tarih yazımının niteliğini değiştirdi; başka ülkelerden tarihçiler onun anlayışını benimsedi. Bir yazarın, talimatları veren komutan kadar, namluyu elinde tutan sıradan bir askerden alıntı yapması, onu kaynak göstermesi; Bean sayesinde askerî tarih yazımının bir parçası haline geldi. Metinlerin bu özelliği, yazdığı tarihin adı “resmî” olsa da, ortaya çıkan esere son derece objektif ve uluslararası bir nitelik kazandırdı.

 

Bean, tarihi, kitaplara gömülüp ölen değil, değişip gelişmeye açık, yaşayan bir olgu olarak ele aldı. Savaş zamanında tuttuğu günlüklere, yaşamının son yıllarına dek ortaya çıkan yeni bilgiler ışığında eklemeler yaptı, hatalarını düzeltti.

 

Bean’in 1914-1919 arasında yazdıkları, 23 binden fazla sayfa içeren 280’i aşkın defter ve günlükten oluşuyor. Bunlar sadece Çanakkale’yi değil, daha sonra 45 bin Avustralyalı’nın hayatını kaybedeceği Fransa ve Belçika cephelerinde yaşananları da kayıt altına alıyor. Bu dev çalışma, savaş esnasında tarihin küçük birer parçaları olan insanların tanıklığını kaydeden veya kendi gördüklerini kaleme alan yazarın en geniş kişisel yazımlardan biri.

 

Onun 1919’un ilk aylarında yazdığı son defterleri, özellikle Çanakkale muharebeleri için en önemli kaynaklardan sayılır. Bean savaşın sona erdiği bu tarihte, aralarında fotoğrafçı, ressam ve haritacıların da olduğu uzman bir ekiple Gelibolu yarımadasına geri dönmüş ve muharebe alanlarında altı haftalık bir çalışma yürütmüştü. Bu çalışmanın bir bölümünde kendisine, 25 Nisan 1915 sabahı Mustafa Kemal’in komutasındaki 19. Tümen’in 57. Alay, 1. Tabur Komutanı (sonradan Anafartalar’da 21. Alay Komutanı) Zeki Bey de (Soydemir) eşlik etmiş ve Bean’e muharebelerin Türk tarafında yaşananları aktarmıştı. Bean’in Gallipoli Mission adlı kitabındaki “Enter Mustafa Kemal” (Mustafa Kemal Devreye Girer) bölümü, savaşın ilk gününde Türk tarafında yaşananları oldukça canlı ve isabetli şekilde tasvir eder.

 

Bugün, yani anlatışından 90 yıl sonra Zeki Bey’in ve binlerce başka askerin ilk ağızdan aktardığı  hikayeler; Australian War Memorial’ın (AWM- Avustralya Askerî Arşivleri) Bean’in defter ve günlüklerinin tamamını tarayıp dijital ortama taşıması sayesinde artık internette. Bu, AWM’nin tüm arşivini internete taşıyıp herkesin tarihi belgelere rahatça ve para ödemeden ulaşmasını amaçladığı projenin bir parçası.

 

Türklerin şarapnelleri burnunun dibinde ardarda patlarken, Arıburnu’ndaki yeraltı sığınağında durmadan yazan Charles Bean’in, bir gün gelip dünyanın dört bir yanındaki insanların bunları okuyacağını tahmin etmesi zordu. Ama insanların tarihini, insanlar için yazan adam, bunu herhalde çok isterdi. 

 

Bill Sellars

 

( Bu makale NTV Tarih Dergisi Aralık 2009 sayısında yayınlanmış, yazarı Bill Sellars ve dergi editörü Gürsel Göncü’nün izniyle sitemize  konulmuştur.  Kendilerine teşekkür ederim . T.Y)

 

Charles Bean'in notlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

              http://www.awm.gov.au


  20323 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

1027_Tosun Saral 15-02-2010, 11:18:51
Tümgeneral Ahmet Zeki Soydemir
Askeri Sicil No: P. (Piyade) 1321(1905) -15
1883 de Selanik'te doğdu. 1902 de Selanik Askeri lisesini bitince İstanbulda harbiye'ye girdi. 1905 de piyade teğmen, 1908 de kurmay okulundan mümtaz yüzbaşı olarak mezun oldu.1911-1914 yılları arasında Priştine 7 nci Keskin Nişancı Alayında kurmay subay olarak görev yaptı. Balkan Savaşına katıldı. 1915 de Gelibolu Kara muharebeleri sırasında binbaşılığa yükseltildi. Daha sonra 2 nci Kolordu 48 nci Tümen Kurmay Başkanı olarak görev yaptı. 1918-19 da 3ncü KO kurmay başkanı idi.
Milli Mücadeleye katıldı. 1919-21de 7 nci Atlı Piyade Tümeni komutan yardımcısydı. Sakarya Savaştı. 9.9.1922 de İzmir'e giren 2 nci Süvari Tümeni komutanıydı.
1934 de emekli oldu. Erzurum milletvekili olarak meclise girdi. 4.9.1954 de hakkın rahmetine kavustu.
Yaptığı büyük hizmetlerden vatan ve millet razıdır.
resimler ve daha fazla bilgi için aşağıdaki ingilizce makaleme müracaat ediniz:
http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?f=80&t=89276&hilit=+Zeki+Bey
http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?f=80&t=94364&hilit=+zeki+bey


 
1028_orhan 15-02-2010, 15:25:23
Emeği geçen tüm site yapımcılarına bizleri böyle önemli konularda aydınlatdıkları içinçok teşekkür ederim.Saygılar.
orhan erkan
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/05/2019 - 11:07 Süvari Teğmen Safiyyüddin Efendi'nin Çanakkale ve Kafkas Cephesi Harp Hatıratı (Haz. Eren Ergül)

28/04/2019 - 07:16 Kütulamare'den Bağdat'a Bir Zafer Nasıl Felakete Dönüştü? (Tuncay Yılmazer)

23/04/2019 - 15:17 Plevne de Türk Ordusunda görev alan, Çanakkale de ise karşı safta bulunan Avustralyalı askeri doktorun öyküsü Avustralyalı çocuklara anlatılıyor. Turkish Charlie Ryan kitabının yazarlarından John Gillam ile Röportaj (Tuncay Yılmazer)

09/04/2019 - 13:38 Osmanlı İmparatorluğu ve Dünya Savaşı - Said Halim Paşa (Fatih Yücel)

23/03/2019 - 13:18 I. Dünya Savaşı’nda Üsküdar Mekteb-i Sultanîsi (Nuri Güçtekin)

17/03/2019 - 14:19 18 MART ÖZEL - 18 Mart Boğaz Harbinde Müttefik Filonun Saldırı Planı ile Türk Savunma Düzeni Üzerine Değerlendirmeler (M. Onur Yurdal)

13/03/2019 - 05:59 Orgeneral Cevat Çobanlı Paşanın Vefatı Ve Cenaze Merasimi (Ahmet Yurttakal)

03/03/2019 - 05:37 Cephe Hattı Raporlarına Göre Birinci Dünya Savaşı’nda Şehit Türk Subayları (Nuri Güçtekin)

17/12/2018 - 13:03 Sarıkamış Harekâtına Taktik Yaklaşımlar (Dr. Bülend Özen)

09/12/2018 - 10:02 Elveda Zeytindağı – 100.Yıl Dönümü’nde Kudüs’ün Kaybını Yeniden Değerlendirmek (Tuncay Yılmazer)

05/11/2018 - 12:37 Karargâh Umumi Fotoğrafçısı Burhan Felek ve Çanakkale (Mustafa Onur Yurdal)

17/10/2018 - 06:09 Troya Müzesinde Bir Çanakkale Şehidi’nin Mezar Taşı (Ahmet Yurttakal)

15/09/2018 - 20:54 Mustafa Kemal Atatürk ve Enver Paşa (İsmail Pehlivan)

30/08/2018 - 10:16 Çanakkale Savaşı Sonrasında Mezarlıklar İle İlgili Ortaya Çıkan Sorunlar Ve Yapılan Tartışmalar (Burhan Sayılır)

03/07/2018 - 04:23 Arşiv Belgelerinde Lâpseki (1915 - 1922) (Hüseyin Arabacı)

24/05/2018 - 04:02 Yarımada’daki Ateşkes: 24 Mayıs 1915 - The Armistice on the Gallipoli Peninsula - 24 May 1915 (Yusuf Ali Özkan)

20/05/2018 - 08:02 Çanakkale Savaşı Siperin Ardı Vatan (Gürsel Göncü - Şahin Aldoğan)

16/05/2018 - 09:33 Payitahtta Nutuklarım : Cemal Paşa’yı Yüceltme Amacıyla Yazılmış Bir Risale (Nevzat Artuç)

06/05/2018 - 20:14 Hafız Hakkı Paşa Hayatı Ve Eserleri (Mustafa Birol Ülker)

28/04/2018 - 06:41 Mahmut Sabri Bey Ve Seddülbahir Savunmasının İlk Üç Günü (Burhan Sayılır)

24/04/2018 - 07:03 25 Nisan 1915 Gelibolu Yarımadası Çıkarmaları Üzerine Taktik Yaklaşımlar (Bülend Özen)

18/04/2018 - 10:58 Çanakkale Savaşı Esnasında Çekildiği İddia Edilen Bir Fotoğraf Hakkında (Erhan Çifçi)

13/04/2018 - 05:58 “Büyük Stratejisizlik”ten Sahadaki Gerçekliklere, Gazze,Birüssebi ve Kudüs’ün Kaybı (Bülend Özen)

07/04/2018 - 11:16 18 Mart Günü Dardanos Şehidi Zabit Namzedi Halim Efendi (Ahmet Yurttakal)

04/04/2018 - 06:50 Birinci Dünya Savaşı nda İstanbul a Yapılan Hava Saldırıları (Emin Kurt - Mesut Güvenbaş)

31/03/2018 - 15:41 Kısa Birinci Dünya Savaşı Tarihi (İlkin Başar Özal)

29/03/2018 - 09:02 Boğaz’ın Fedaileri "Çanakkale Boğazı Tahkimatları ve Çanakkale Boğaz Muharebeleri’nde Türk Topçusu" adlı kitapların tanıtımı (Bayram Akgün)

23/03/2018 - 13:22 Verdun Savaşı (İlkin Başar Özal)

20/03/2018 - 17:57 Londra’nın Savaş Planları: 1906 Taba Krizi Ve Çanakkale (Yusuf Ali Özkan)

17/03/2018 - 04:39 18 Mart Özel - Çanakkale Boğazı Savunmasında Kullanılan 240/35’lik Alman Krupp Kıyı Topunun Teknik Özellikleri (Bayram Akgün)

12/03/2018 - 11:23 Uydurmadan Gerçeğe- Çanakkale Savaşı’nda Bulutlar İçerisinde Kaybolduğu İddia Edilen Norfolk Taburu (Tuncay Yılmazer)

25/02/2018 - 13:09 Yiğitler Harmanı Yozgad Mekteb-i Sultanisi -Yozgat Lisesi- (Osman Karaca)

19/02/2018 - 09:19 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 2 (Bayram Akgün)

11/02/2018 - 12:02 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 1 (Bayram Akgün)

05/02/2018 - 05:38 İngilizlerin 1915 Yılı Strateji Değişikliği: Çanakkale, İngiliz Karar Vericiler İçin Bir Seçenek Haline Nasıl Geldi? (Yusuf Ali özkan)

30/01/2018 - 08:02 Medine Müdafaası ve Fahreddin Paşa (Süleyman Beyoğlu)

20/01/2018 - 10:18 Düşman Çanakkale’yi Geçecek Olursa (Doç.Dr. Mesut Uyar)

13/01/2018 - 11:19 Amiral Carden’in Çanakkale Boğazı Saldırı Planı Üzerine Bir Değerlendirme ( Bayram Akgün)

17/12/2017 - 12:41 Gelibolu Yarımadasında Kaybolan Şehitlik ve Anıtlar (Mustafa Onur Yurdal)

08/12/2017 - 19:02 Tarih dergilerinde Kudüs 100.Yıl Dosyaları

04/12/2017 - 12:16 Topyekûn Harp Erich von Ludendorff, Erhan Çifci (ed.), Çev. Aynur Onur Çifci-Erhan Çifci (Zafer Efe)

22/11/2017 - 03:49 Üç Mermi İle Bir Defter - Çanakkale’de Yedek Subay Bir Mühendisin Hikayesi (Mustafa Onur Yurdal)

07/11/2017 - 18:30 Pomakların Çanakkale Ağıdı - Pesna (Ömer Arslan)

30/10/2017 - 18:41 25 Nisan 1915, Arıburnu Anzak Çıkarmasında 57.Alay’ın Conkbayırı’na İntikali – Yeniden Değerlendirme ( M. Şahin Aldoğan )

17/10/2017 - 11:31 Prof. Dr. Christopher Bell'in yeni eseri Churchill and the Dardanelles üzerinden bir inceleme: Churchill Çanakkale Savaşlarının tek sorumlusu mudur?

09/09/2017 - 05:40 Florence Nightingale’in Eli Anadolu’ya da Değmişti-Kırım Savaşından Unutulan İlk Prefabrik Hastane: Erenköy (Renkioi) (Mustafa Onur Yurdal)

22/08/2017 - 07:18 Kuşatma ve Esaretin Adı KÛTULAMÂRE Esir Bir İngiliz Subayın Anıları - Edward W.C. Sandes -(Muzaffer Albayrak)

09/08/2017 - 18:07 19. Tümen Kurmay Başkanı İzzettin Çalışlar’ın Çeşitli Konferans ve Yayınlarında Conkbayırı Süngü Taarruzu (Melike Bayrak-Mustafa Onur Yurdal)

27/07/2017 - 13:33 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması 2.Bölüm-2.Gazze Muharebesi(Tuncay Yılmazer )

11/07/2017 - 10:07 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması-Gazze Muharebeleri(1.Bölüm)(Tuncay Yılmazer)

22/05/2017 - 05:29 Müstahkem Mevkii nin Anafartalardaki Sesi-Küçük Anafartalar Topları(Bayram Akgün)

09/05/2017 - 08:12 Kûtulamâre Kuşatması’ndan Esarete Yüzbaşı Sandes’in Hatıraları - Çev. Tuncay Yılmazer

02/05/2017 - 11:45 İzmir-Bayındır İlçesinden Çanakkale Harbine Katılanlar (Necat Çetin)

28/04/2017 - 08:49 Kûtulamâre Zaferi 1916(Muzaffer Albayrak,Vahdettin Engin)

23/04/2017 - 21:24 Türk Ordusu’nda Künye Uygulamasına İlişkin İlk Girişimler ve İlk Künyelerle İlgili Kısa Bilgiler (The First Attempts On The Use Of Identity Tags In Turkish Army And Information About The Early Identity Tags) (Burhan SAYILIR)

13/04/2017 - 05:43 Çanakkale Savaşı, Kara Savunması İçin Müstahkem Mevkii Top Desteği (Bayram Akgün)

07/04/2017 - 14:30 Çanakkale Muharebelerinde İdari ve Lojistik Faaliyetler (Ayhan Candan)

06/04/2017 - 19:17 Kabataş Erkek Lisesi 1.Büyüteç Tarih Öğrenci Sempozyumu (8-9 Nisan 2017)

04/04/2017 - 21:12 Resmi Belgelere (Nüfus Ölüm-Genelkurmay-Kayıtsız Ölüm Defterleri) Göre İzmir - Beydağ Şehitleri (Necat Çetin-A.Levent Ertekin)

31/03/2017 - 07:25 Çanakkale nin Şehit Kalemleri (İsmail Sabah)

27/03/2017 - 19:43 Çanakkale Müstahkem Mevkii’ye Bağlı Top Mermisi Çeşitleri (Bayram Akgün)

25/03/2017 - 20:58 GeliboluyuAnlamak Özel- 100. Yılında Gazze Muharebeleri Kahramanlarını Anıyoruz (Tuncay Yılmazer)

17/03/2017 - 21:15 18 Mart Özel Makalesi - Yaşayanların Ağzından 18 Mart Boğaz Muharebesi (Ahmet Yurttakal)

16/03/2017 - 08:51 18 Fotoğrafla Çanakkale Boğaz Muharebesi 18 Mart 1915 - 18 March 1915 Dardanelles Assault with 18 photographs (Ahmet Yurttakal)

13/03/2017 - 05:47 Çanakkale Muharebelerinde Bir Hile: Sahte Toplar (Bayram Akgün)

07/03/2017 - 04:27 Çanakkale Zaferi’nden Mescid-i Nebevi’ye Enver Paşa’nın 1916 Filistin-Hicaz ziyareti(Tuncay Yılmazer)

23/02/2017 - 07:48 Gelibolu Savunması Bir Karargâh Çalışması - General G.S. Patton (Haluk Oral)

09/02/2017 - 06:24 İkinci Kirte Muharebesi (6-8 Mayıs 1915 Taarruzları) (Yücel Özkorucu)

31/01/2017 - 12:29 Türk Boğazları Meselesi (Ayhan Candan)

24/01/2017 - 05:39 Kanlı Bir Mendil Hikayesi (Ömer Arslan)

19/01/2017 - 10:32 Irak Cephesinde Gönüllü Kahramanlar Osmancık Taburu (Muzaffer Albayrak)

23/12/2016 - 20:32 Atlas Tarih Dergisi Aralık-Ocak Sayısında 1916 Sina Filistin Hicaz Cephesi (Tuncay Yılmazer)

13/12/2016 - 07:23 Birleşik Harekat Tecrübesi Olarak Cihan Harbinde Türk-Alman Askeri İttifakı (Gültekin Yıldız)

02/12/2016 - 20:23 Çanakkale Kara Muharebelerinde Ağıl Dere (Şaban Murat Armutak)

15/11/2016 - 11:48 Çanakkale de Bir Melek Hanım (Muzaffer Albayrak)

01/11/2016 - 05:41 Çanakkale Kara Muharebelerinde Asma Dere (Şaban Murat Armutak)

24/10/2016 - 06:55 42. Alay / Gelibolu 1915 - Ahmet Diriker (Oğuz Çetinoğlu)

03/07/2016 - 14:42 Çanakkale’den 100. Yılında Somme’a:Bir Savaş, İki Muharebe (Mustafa Onur Yurdal)

11/06/2016 - 14:37 I.Dünya Savaşı nda Şii Ulemasının Cihat Fetvaları Çerçevesinde Irak Cephesi (Ziya Abbas)

01/06/2016 - 06:23 Kutülamare- Yarbay Mehmed Reşid Bey in Günlüğü (İ. Bahtiyar İstekli)

23/05/2016 - 12:01 Osmanlı Devleti’nin Çanakkale Muharebelerinde Sağlık Alanındaki Faaliyetleri (Ayhan Candan)

16/05/2016 - 07:38 Bir Osmanlı Kurmay Subayı- Iraklı Kürt Devlet Adamı, Mehmet Emin Zeki Bey in Yaşam Öyküsü (Tuncay Yılmazer)

10/05/2016 - 13:00 Mezopotamya da Bir Savaş 1915-1916 KutülAmare – Nikolas Gardner ( Tuncay Yılmazer )

07/05/2016 - 07:31 Birinci Dünya Savaşının İslam Dünyasına Etkileri (Yüksel Nizamoğlu)

30/04/2016 - 19:20 Çanakkale Savaşı: Bir Siyasi Mücadele Alanı (Özgür Öztürk)

23/04/2016 - 19:13 25 Nisan 1915 Anzak Çıkarması İlk Saatleri – Daha Erken Müdahale Edilebilir miydi? ( Ahmet Yurttakal )

17/04/2016 - 21:26 Maskirovka Harekatı - KûtulAmare bir zafer midir? ( Tuncay Yılmazer )

28/03/2016 - 11:20 Çanakkale Muharebelerinde Osmanlı Ordusunun Asker Kaybı (Ayhan Candan)

26/03/2016 - 09:55 Eğitimli Neslin Birinci Dünya Savaşı ile İmtihanı ( Dr. Nuri Güçtekin )

24/03/2016 - 10:00 Birinci Dünya Savaşı nda Yozgat Lisesi (Dr. Nuri Güçtekin)

21/03/2016 - 06:35 Çanakkale Seferberliği: Savaş, Eğitim, Cephe Gerisi (Mustafa Selçuk)

17/03/2016 - 08:15 18 MART ÖZEL - Çanakkale Zaferi ve Cevat Paşa (Ahmet Yurttakal)

22/02/2016 - 12:27 Gertrude Bell Irak Sınırını Çizen Kadın (Veysel Sekmen)

14/01/2016 - 08:43 Çanakkale Şehidi Feyzi Çavuş’un Zevcesi Zehra Hanımın Padişaha Mektubu (Osman Koç)

23/12/2015 - 16:47 Çanakkale Savaşlarında Binbaşı Halis Bey’e Ait Bir Ganimetin Öyküsü (Serdar Halis Ataksor)

10/12/2015 - 18:03 Mesudiye Zırhlısının Dramı (Cemalettin Yıldız)

06/12/2015 - 20:29 Kut’ülamarenin Türklere Tesliminden Sonra Irak İngiliz Ordusunun Faaliyetlerine Dair Rapor (Haz. Serdar Halis Ataksor)

01/12/2015 - 10:11 10 Ağustos 1915 Conkbayırı Süngü Hücumu (Muzaffer Albayrak)

17/11/2015 - 21:09 Çanakkale Deniz Muharebelerinde Verilen Zayiatlar (Ahmet Yurttakal)

10/11/2015 - 05:19 Reis-i Cumhur Mustafa Kemal in Çanakkaleyi ziyaretleri (M. Onur Yurdal )