Acı Kaybımız - Etem Ruhi Üngör ( Tuncay Yılmazer )

Tarih: 10/08/2009   /   Toplam Yorum 10   / Yazar Adı:      /   Okunma 10405

Çanakkale Savaşı ile ilgilenmeye başlayan herkesin ilk öğrendiği bilgilerden birisi “Hasan Ethem”’in annesine yazdığı mektuptur. İşte Çanakkale Savaşı’nda şehit olan ihtiyat zabit namzedi muallim Hasan Etem Efendi’nin yeğeni, günümüze kalan yadigârı Etem Ruhi Üngör 10 Ağustos 2009 tarihinde hakkın rahmetine kavuştu. Gerçek bir İstanbul beyefendisi olan Üngör’ün merhum babası da ( Ahmet Halit Bey) Çanakkale gazisiydi. Rahmetli Üngör müzikoloji alanındaki araştırmalarıyla da tanınıyordu. Merhum Etem Ruhi Üngör Bey’e Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyorum.

 

101 Türk Büyüğü arasında yer alan Üngör, ayrıca TBMM tarafından verilen Üstün Hizmet Ödülü sahibiydi.

Kadıköy Şemi Sokak üzerinde bulunan Eser Apartmanı'nda yaşayan Etem Ruhi Üngör sabah erken saatlerde çıkarak bakkala gitti. Ekmek ve süt alan 87 yaşındaki araştırmacı tam evinin önünde düştü. Yaşlı adamın yerde yattığını gören yakındaki vatandaşlar hemen ambulans çağırdı. Sağlık ekipleri gelerek yaptıkları kontrolde Üngör'ün hayatını kaybettiğini tespit etti. Etem Ruhi Üngör'ün cesedi saat 08:00 sıralarında polise bildirildi. Ceset saatlerce yerde kalırken olay yerine savcının gelmesi beklendi. Savcının uzun süre gelmediğini belirten Üngör'ün bir yakını duruma tepki gösterdi. Savcının 11:00'de gelip incelemesini yapmasının ardından Üngör'ün cesedi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastenesi morguna kaldırıldı.

Babası Ahmet Halit Bey ve amcası Muallim İbrahim Etem Çanakkale'de savaşan Etem Ruhi Üngör 1922 yılında Niğde'de doğdu. Babası gazi olarak döndü ancak amcası İbrahim Etem şehit düşmüştü. Şehadetinden 7 yıl sonra ailede ilk doğan çocuk olduğu için Etem Ruhi Üngör'e amcasının ismi verilmişti.

Türk müziği konusunda yaptığı araştırmalarla tanınan ve bugüne kadar onlarca kitap yayınlayan Etem Ruhi Üngör, yıllardır itinayla topladığı müzik aletleri ile de alanında çok tanınan bir isimdi. Etnomüzikolog, Organolog (çalgı bilimci), Koleksiyoner ve Araştırmacı-Yazar Etem Ruhi Üngör'ün, altmış senede bir araya getirdiği müzik aletleri koleksiyonu bulunuyor. Üngör'ün Kadıköy Eser Apartmanı'ndaki evinde aralarında Tamburi Cemil Bey'in tamburu, Şeyh Nasır Abdülbakî Dede'nin, Kazasker Mustafa İzzet'in ve Neyzen Tevfik'in neyleri, Sultan Abdülaziz'in lavtası ve Anadolu ile yurtdışından birçok nadide enstrümanın bulunduğu 750'den fazla müzik aleti yer alıyor. Üngör'ün son arzusu bu müzik aletlerinden bir müze kurulmasıydı.

Etem Ruhi Üngör, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından 10-15 Eylül 2007'de Ankara Bilkent Otel'de yapılan toplantıda bilim, fikir ve sanat alanında çok önemli başarılara imza atarak ödül almaya hak kazanan 101 Türk büyüğü arasında yer almıştı. Üngör, Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı bu törende ödülünü almıştı. Üngör ayrıca TBMM tarafından verilen "Üstün Hizmet Ödülü"nü 2008 yılında dönemin TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın elinden almıştı.

ETEM RUHİ ÜNGÖR KİMDİR?

Etnomüzikolojik araştırmalarıyla uluslararası bir kimlik kazanmış olan Üngör, özellikle Türk Çalgıları konusunda uzmandı. 750 çalgıdan oluşan özel kolleksiyonu, bu alanda dünyanın en zengin kolleksiyonu kabul edilmekteydi. 1967-76 yılları arasında 20 bin 796 km. katederek bütün Türkiye'yi kapsayan bir çalgı inceleme gezisi yapan araştırmacı Hüseyin Saadettin Arel'in 1948 yılında kurduğu Musiki Mecmuası'nın yayınını uzun süre sürdürdü. Bu müzikoloji dergisi, 1998'de 500. sayısına ulaşmıştı.

Istanbul Belediye Konseratuarı'nı 1955 yılında bitiren Üngör, 1955-68 yılları arasında konservatuarlarda, müzik derneklerinde ve özel okullarda öğretmenlik yapmış, daha sonra kendini bütünüyle müzikolojik araştırmalara adamıştı. Aynı zamanda batı müziğine ilgi duyan müzikolog, koro şefi Hulusi Öktem'in çoksesli korosunda uzun yıllar görev almış, bu toplulukla Frans'nın Poitiers ve Rpoen Uluslararası Festivallerine katılmıştı.

Üngör, katıldığı uluslararası müzik kongreleri, rotrum ve sempozyumlarında 24 bildiri sunmuştu. Türk Askeri Müziği alanındaki uzmanlığı dolayısıyla birçok batı ülkesinin radyo ve televizyonunda bu müziği tanıtan programlar yapmıştı. Bu etkinliklerden biri olan 1979'da Belçika Radyo-TV'sinde sunduğu La Musique Mehter adlı açıklamalı program geniş ilgi uyandırmıştı.

Üngör'ün yayınlanmış kitapları ve bildirileri şunlar:

" Türk Marşları, 1965.

· "REDHOUSE" Sözlüğü (Türkçe-İngilizce) Türk Musikisi Terimleri, 1968.

· Türk Halk Çalgıları Üzerine Araştırma-Derleme ve Değerlendirme, (Tebliğ/1971).

· Hüseyin Saadettin Arel'in Türk Musikisi Makamları Üzerine Bir Çalışma (İnceleme/1973).

· Türk Davulu, (Tebliğ/1973).

· Karagöz Musikisi Öğretiminde Bazı Esaslar (Tebliğ/1974).

· Karacaoğlan'ın Musiki Devri ve Dörtlüklerinde Musiki, (Tebliğ/1975).

· Kantemiroğlu ve Türk Musikisi (İnceleme/1976).

· Türk Çalgılarında Anadolu Medeniyetleri Çalgıları İzlerinin araştırılması, (Tebliğ/1976).

· Türk Çiftesi, (Tebliğ/1977).

· Itri Üzerine İki Araştırma ve Açıklama, (Tebliğ/1978).

· Türk Musikisinde Çalgılar, (Konferans/1978).

· Nota Basımında 100. Yıl, Yayınlar-Yayıncılar (Tebliğ/1978).

· Ayin-İlahi Formları, (İnceleme/1979).

· Halk Ezgilerini Notaya Almada Makamla İlgili Sorunlar, (Tebliğ/1979).

· Kıbrıs'ta Musiki, (İnceleme/1979).

· Saadettin Kaynak, (Konferans/1980).

· Türk Musiki Güfteler Antolojisi, (Kitap/1981).

· Cornemuse de Turque, (Tebliğ/1981) Brüksel.

· Türk Zurması, (Tebliğ/1981).

· Türk Elsanatları Arasında Türk Çalgılarının Yeri, Önemi ve Düşünceler, (Tebliğ/1981).

· Türk Musikisinin Batıya, Batı İçinde Balkanlara ve Balkanlar içinde Özellike Yugoslavya'ya Etkileri arasında 11 Zamanlı Usul İlişkileri, (Tebliğ/1983).

· İbni Sina'nın Musiki Yönü, (Tebliğ/1983).

· Musiki Eğitimimizde Görülmeyen Bibliyogra/Yayın-Bilim Dergisi'nin Önemi ve Düşünceler, (Tebliğ/1984).

· Tar, (İnceleme/1984).

· Balkanların Müşterek Çalgısı Tulum'un İki Değişik Tip'i, (Tebliğ/1985 Ohri).

· Farabi'nin Musiki Yönü, (Tebliğ/1985).

· Batı Bestekarlarında Türk ve Türklük Akımı ve Rossini'nin Türk Marşı, (İnceleme/1986).

· Ortaoyunu'nda Musiki, (Tebliğ/1986).

· Eugene Borrel'in Türk Musikisi Bibliyografyası Çalışması Üzerine, (İnceleme/1986).

· Dini Musiki Felsefesi ve Dünya İslam Musikisinde Gelişmelerle, Bilinmeyen Husular Üzerine Düşünceler (Konferans/1987).

· Denizli Halk Musikisi Bibliyografyası, (Tebliğ/1988).

· Türk Musikisi Müzesi (Belge-Çalgı) Kurulması Üzerine Görüşler ve Öneriler (Tebliğ/1988).

· Karagöz Musikisi, (Kitap/1989).

· Pehlivan Musikisi, (Tebliğ/1991).

· Türkiye Musikisi, (Tebliğ/1991).

· Bibliyografya Kayıtlarında Türk Musikisinin Balkanlara Etkileri, (Tebliğ/1991).

· Türk Musikisi Kütüphaneleri, Arşiv ve Koleksiyonlar (Konferans/1994).

· Türkiye ve Makedonya'da Yaşayan Müslümanların Cenaze Törenlerinde Müzik (Tebliğ/1994 Ohri)"

 Ayrıntılar www.haber7.com sitesinden alınmıştır.


  10405 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

899_Ahmet yurttakal 11-08-2009, 05:24:29
Çok değerli büyüğümüzün vefatını öğrenince çok derinden üzüntü duydum.
Allah rahmet eylesin.
mekanın cennet, şehit ethem dedemize komşu olursun inşallah
saygılarımla
 
900_fatih güldal 11-08-2009, 11:29:09
etem beye allahtan rahmet diliyorum. Cenazesi bugün ikindi namazını müteakip marmara ünv.ilahiyat fakültesi camiinden kaldırılacakmış. İnşallah gideceğim.
 
901_fatih güldal 11-08-2009, 19:33:41
efendim etem beyin cenazesine gittik. Cenazenin ikindi namazını müteakip marmara ünv. ilahiyat fakültesi camiinde kaldırılacağı söylenmişti. Camiye gittiğimizde cenazenin öğlen namazını müteakip şakirin caminden kaldırıldığını duyduk. Malesef cenazeye katılamadık. Hiç bir gazete tam bir bilgi vermedi. Bir çok kişiyi camide üzgün olarak bulduk. Ne diyelim. hayırlısı
 
902_iSLAM ÖZDEMİR 12-08-2009, 16:51:21
kıymetli yaşamında defalarca görüştüğüm ve fevkalade sıcak ve anlamlı bir dostluk kurduğum bu kıymetamiz şahsiyetin ahirete irtihalini bugün bir gazete haberinden okuyunca şok oldum. Askerlik hizmetimi ifa etmekte olduğumdan herşeyden haberdar olamıyorum.Şaşırdım,üzüldüm.Aslında üzüldüğüm şey ölümü değildi.Ölüm Cenab-ı Hak'ın kuluna verdiği emaneti geri alma ve onu sonsuzluğa kavuşturmasıydı.Beni üzen böylesine kıymetli bir insanın şanına yakışır bir şekilde son yolculuğuna uğurlanamamasıydı.Ben Çanakkale Serüvenimde ilk defa tanıştığım kişi ve manevi dedem Rahmetli Muallim Ethem Efendinin yeğeni olan Merhum Etem Ruhi Üngörü Hem seveni hemde bir Çanakkale Aşığı olarak onunla olan güzel anılarımla birlikte ebediyen kalbimde yaşatıcam ve rahmetle anıcam.Bana yaptığım ve yapacağım araştırmalarımda her zaman bir ufuk olmuştur bu ulu çınar.Terhis olduktan sonra yapacağım ilk şey vasiyeti üzerine gömüldüğü Alçıtepe Köyünde on un ebedi istirahatgahını ziyaret edip,vefa borcumu ödemektir.Rahmet diliyorum,Saygılar Sunuyorum.

Çanakkale camiasının ve milletimizin başı sağolsun.

P.ER İSLAM ÖZDEMİR
ÇANAKKALE SAVAŞLARI ARAŞTIRMACISI-YAZAR
1.ZH.TUG.MKNZ.P.TB.3.MKNZ P.BL.SANCAKTEPE KIŞLASI
HADIMKÖY-İSTANBUL
 
903_Ahmet 13-08-2009, 21:05:51
Sessiz yaşadı sessiz öldü...

Malasef istanbuldaki cenaze töreni karışıklığı çanakkalede yaşandı.
bir grup gönülü geniş bir tören hazırlarken akşam vakti getirilip gömüldü.
Bu durumu ailesine yakıştıramadım. çünkü Ethem amca herkesin sevdiği dedesinin ve babasının hürmetin
muhteşem bir törenle uğurlanacaktı. ama olmadı..

Mezarı şuanda zığındere şehitliğine doğru bakıyor.
Şehitlerle beraber rahat uyu dedeciğim
Rahat uyu

saygılarımla
 
904_Cemalettin Yıldız 14-08-2009, 19:22:23
Ne kadar uğraşsam da ben de katılamadım cenazene.Adını taşıdığın amcan Muallim Etem in adını 57. alay şehitliğine yazdıramadığın için çok üzgündün. Sonunda fotoğraflı mektubunu orada görünce çok mutlu olmuştun.Sonunda hiç görmediğin , çok sevdiğin amcan Etem e kavuştun.Ruhun şad olsun , mekanın cennet olsun Etem abi.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015