Gazze Kan Ağlıyor... ( Tuncay Yılmazer )

Tarih: 04/01/2009   /   Toplam Yorum 6   / Yazar Adı:      /   Okunma 7334

Bir İsrailli yazarın ifadesiyle “mahallenin belalısı” İsrail bu sabaha karşı “Dökme Kurşun” adını verdiği askeri harekatın II. bölümünü başlattı. Yazının yazıldığı saatlerde çok sayıda sivil Filistinlinin öldüğü bilgileri geliyordu. Askeri tarihe baktığımızda mazlumlara yapılan saldırının hiçte beklendiği gibi sonuçlanmadığını, askeri gücün fazla olmasının herşeyi halletmediğini biliyoruz. Savaşın giderek kızıştığı şu günlerde Edward Said’i hatırlamak gerekli. Batı’nın doğuya bakışındaki çarpıklıkları eleştirdiği Şarkiyatçılık adlı ünlü eserinde “ Şarkiyatçı polemiğin kendisi için yarattığı geçmiş dışında her şeyden yalıtılan Arap, onu sabitleştiren ve bir tepkiler dizisine mahkum eden bir yazgıya zincirlenir, bu tepkilerde Barbara Tuchman’ın verdiği tanrı-bilimsel adla “İsrail’in amansız , tez kılıcı” tarafından belli aralarla cezalandırılır.” diye yazar. Dökme Kurşun Operasyonunun ortaya çıkardığı acı bir gerçekte var. İsrail sadece kendisinin değil bir çok ülkenin, liderin de ( başta Mısır olmak üzere ) hislerine tercüman oluyor! Ancak İsrail’in neyi amaçladığı belli olmayan bu operasyonda şimdiden yenildiğini söyleyebilirim. Girdiğiniz bir mücadelede ahlaki değerleriniz zayıfsa baştan kaybettiniz demektir. Tarih aynı zamanda sivillere karşı mezalim yapan lider, ülke kim olursa olsun kısa bir zaman içerisinde yıkıldığının, zayıfladığının çarpıcı örnekleriyle dolu.

 

Dünya tarihinin başrol oyuncuları değişse de tekerrür olduğuna şüphe yok. Özellikle konu Ortadoğu olduğunda bu kuralın özellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra geçerli olduğunu görmek mümkün. Birinci Dünya Savaşı’nın en büyük miraslarından Arap-İsrail sorununu da bu bağlamda değerlendirdiğimizde değişen hiçbir şey yok diyebilir miyiz? Hak hukuk tanımadan saldıran İsrail, kınamaktan aciz BM, AB gibi uluslar arası örgütler, sesi çok cılız çıkan Arap Birliği ya da İslam Konferansı Örgütü gibi Arap-Müslüman ağırlıklı kuruluşlar…

 

Bir İsrailli yazarın ifadesiyle “mahallenin belalısı” İsrail bu sabaha karşı “Dökme Kurşun” adını verdiği askeri harekatın II. bölümünü başlattı. Yazının yazıldığı saatlerde çok sayıda sivil Filistinlinin öldüğü bilgileri geliyordu. Askeri tarihe baktığımızda mazlumlara yapılan saldırının hiçte beklendiği gibi sonuçlanmadığını, askeri gücün fazla olmasının herşeyi halletmediğini biliyoruz.

 

Savaşın giderek kızıştığı şu günlerde Edward Said’i hatırlamak gerekli. Batı’nın doğuya bakışındaki çarpıklıkları eleştirdiği ünlü eserinde  “ Şarkiyatçı polemiğin kendisi için yarattığı geçmiş dışında her şeyden yalıtılan Arap, onu sabitleştiren ve bir tepkiler dizisine mahkum eden bir yazgıya zincirlenir, bu tepkilerde Barbara Tuchman’ın verdiği tanrı-bilimsel adla “İsrail’in amansız , tez kılıcı” tarafından belli aralarla cezalandırılır.” [1] diye yazar. Anlaşılan Arap adını bu sefer Gazze, Hamas doldurmuş durumda. Araplara yine bir kez daha İsrail eliyle ceza veriliyor.

 

Yine Said’in dediği gibi : “İsrail’in Arap siyasetini Şarkiyatçılık yönetir. Bir iyi Arap vardır.   ( Kendine söyleneni yapan Arap ) Bir de kötü Arap (kendine söyleneni yapmayan dolayısıyla terörist Arap ) Çoğu zamanda ,Arapların İsrail’in üstünlüğü söylemini kabul etmek zorunda oldukları ve hiçbir zaman saldırıya geçme cüretini gösteremeyecekleri varsayımından hareketle , birkez bozguna uğratıldıktan sonra iyice tahkim edilmiş bir hattın ardında itaatle oturması beklenen olabildiğince küçük bir topluluk tarafından bile denetim altına alınabilecek Araplar söz konusudur.[2] Gazze halkının kötü Arap rolünü oynadığı için cezalandırılması gerektiği, belli bir hattın gerisinde itaatle oturması gerektiği  İsrail halkının büyük çoğunluğu tarafından da paylaşıldığını son kamuoyu yoklamaları göstermekte.

 

Dökme Kurşun Operasyonunun ortaya çıkardığı acı bir gerçekte var. İsrail sadece kendisinin değil bir çok ülkenin, liderin de ( başta Mısır olmak üzere ) hislerine tercüman oluyor! Denizden de ablukaya alınan Gazze’nin Mısır yolundan tek çıkış kapısı aylardır kapalı duruyor. Mısır Gazze yönetimini tanımadığı için yaşanan insani krize göz yumuyor. Haaretz gazetesinden Aluf Ben , Mısır’ın hiç beklenmeyen sürpriz desteğinin İsrail’de  memnuniyetle karşılandığını belirtiyor. ( 4.1.2009 )

 

Ancak yine de bu katliam karşısında  vicdanlı, onurlu duruşunu koruyan Yahudi yazarlar da var. Haaretz gazetesi yazarı Gideon Levy bunlardan birisi.  “ Belki yeniden hatırlatmamız gerekiyor son derece fakir bir bölgeden söz ediyoruz. Burada yaşayanların çoğu hayatları boyunca zor ve insanlık dışı dönemlerden geçen mülteci çocukları. Onlar tam iki buçuk yıldır tüm dünyayla bağları kopartılarak hapsedilen insanlar. Onların çocuklarını bu savaş sırasında biz oluşturacağız. İnsanları aşağılamak ailelerini yok etmek onların vicdanını aklını yaralar yok eder. Savaş güçlü bir iktidarı değiştirme gücüne sahiptir. Hizbullah Lübnan savaşından sonra zayıflamadı aksine güçlendi. Gazze savaşından sonra da asla güç kaybetmeyecek. Ölülerin ve yaralıların arkasından yine ateşkes başlayacak. Tamamen Lübnan sonrasında olduğu gibi.  Hiç bir çare bulunmayan bu savaş yaşanmadan da başlayabileceği gibi…[3]

 

Levy bugünkü yazısında da tüm İsrail’in bu savaşta düştüğü ahlaki zaafa dikkati çekiyordu:  “İşte burada bedenleri yatıyor, birbirleri üstüne, bazıları incecik. Kalplerimiz katılaşmış ve gözlerimiz kör. Tüm İsrail askeri üniformalar içinde, kanla kaplı ve geçirmez bu üniformalar her türlü cinayeti işlememize izin veriyor. En önde gelen entelektüellerimiz bile yaptığımız yıkımla ilgili konuşamıyor. Amoz Oz, “Şimdi ateşkes”, David Grossman, “Ateşi durdurun. Durun” diyor. Meir Shalev, “cezalandırıcı bir operasyon” istiyor. Feci şekilde tahrif olan ahlaki imajımızla ilgili tek kelime yok.[4]

 

 

İsrail dün bir camiye aşağılık bir saldırıda bulundu ve 13 kişiyi ibadetlerini yaparken şehit etti. Bu olay IDF’nin sembolik aşağılama hareketlerinde bulunduğunun açık göstergesi. . Rahmetli Yaser Arafat’ın karargahını abluka altına aldıklarında karargâhın duvarına işeyen İsrail askerlerini hatırlayınız.

 

Ancak İsrail’in  neyi amaçladığı belli olmayan bu operasyonda şimdiden yenildiğini  söyleyebilirim. Girdiğiniz bir mücadelede ahlaki değerleriniz zayıfsa baştan kaybettiniz demektir. Tarih aynı zamanda sivillere karşı mezalim yapan lider, ülke kim olursa olsun kısa bir zaman içerisinde yıkıldığının, zayıfladığının çarpıcı örnekleriyle dolu.  Aylardır elektriksizlik, susuzluk, tıbbi malzeme eksikliği vs. gibi en temel ihtiyaçlarından yoksun bir halka saldırıda bulunacak hem de haklı olduğunuzu iddia edeceksiniz. Gazze’de insani kriz yok diye herkesle alay ederek yalan söyleyeceksiniz.  

 

Türkiye’nin Gazze’de yaşanan olaylara dur demesi gerekiyor. Ülkemizin bölge ile ilgili tarihi sorumlulukları var. Daha önce de yazdım. Gazze geçtiğimiz yüzyılın başında Osmanlı toprağıydı. Orada yaşayanların dedeleri Osmanlı vatandaşıydı. Ne yazık ki bazı medya organlarımızın bilerek bilmeyerek ağızlara pelesenk ettiği bir klişenin doğru olmadığını da belirtmek gerekli. Bizi hiçbir zaman arkadan da vurmadılar. Şu zor günlerde bekledikleri maddi ve manevi desteği Türkiye çok daha belirgin bir şekilde vermeli.  İsrail basınında Türkiye’nin şu ana kadar aldığı tavrın bile etkili olduğu görülebiliyor. Askeri işbirliği antlaşmaların başta olmak üzere ekonomik yaptırımların gözden geçirilmesi , Gazze’ye büyük çapta insani yardımın başlatılması gibi önlemler ilk planda akla gelenler.

 

Son bir not... Dökme Kurşun Operasyonu İsrail’de hayal kırıklığına yol açacağı gibi masum sivillerin üzerinden politika yapanların da kirli ilişkilerini ortaya dökecek. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

 [1] Edward W. Said Şarkiyatçılık , Metis Yayınları, Ekim 2006, İstanbul 3. Baskı , s.300

[2] A.g.e s. 321

[3] Gideon Levy, Haaretz, 28.12.2008

[4] Gideon Levy Haaretz , 4.1.2009


  7334 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

575_Ahmet Yurttakal 06-01-2009, 18:55:32
hergün çocuklar ölüyor hergün kardeşlerimizin acı haberlerini duyuyoruz.

elbette hepimiz üzülüyoruz ama nedense ülke olarak nekdar durun ateşkes desekte duran duyan yok bizii
hala Osmanlı kokan Filistin, zamanında nice mücadeleler verilmiştir.
içimden hey gidi Osmanlı... diyesim geliyor.
heyt dediği zaman kaçan ülkeler şimdi hepsi birer leş kargası olmuş..

kana doyamayan İsrail'in ise bu ahlaksızlığını hiç bir zaman unutulmayacak.
savaşta ahlakanı kaybeden bir ülke yenilgiye mahkum olacak.

Filistinli kardeşlerim acınız paylaşmaya çalışıyor sizi destekliyoruz..
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015