Avustralya Medyası Ne diyor ? ( Serpil Karacan Sellars )

Tarih: 28/10/2008   /   Toplam Yorum 7   / Yazar Adı:      /   Okunma 9869

Öncelikle belirtelim; Çevre Orman Bakanlığı , Doğa Koruma ve Milli Parklar Gen. Müdürlüğü’nden sitemize gönderilen açıklamayı “ Dozerlerin İstilasındaki Çanakkale” adlı makalenin yorumlar bölümünde okuyabilirsiniz.
Gazeteci Serpil Karacan Sellars, Kırmızısırt bölgesindeki çevre düzenlemesinin Avustralya medyasındaki yansımalarını yazdı. ( 27.10.2008 tarihli Hürriyet Gazetesi’nde Prof. Haluk Oral, Şahin Aldoğan ve Bill Sellars’ın yapılan işlemin yanlış olduğunu belirten açıklamalarının yer aldığı küçük bir haber dışında bizim medyamız sessizliğini koruyor! ) Avustralya’nın Gazi İşlerinden sorumlu Bakanı Alan Griffin, ikinci sırtta yol yüzeyinin yenilenmesi konusunda Ağustos’ta bilgilendirildiklerini ancak tahribatın ‘yol kenar’ çalışmalarından kaynaklandığının görüldüğünü belirterek, Gelibolu bölgesinde yollarla ilgili tekrar bir problem yaşanıyor olmasından endişelendiklerini ve çalışmaların durdurulmasını istediklerini söylüyor . Ülkenin büyük gazeteleri Türkiye’nin Avustralya büyükelçisi Murat Ersavcı’nın görüşlerine de yer verdi. Yalnız sayın büyükelçinin açıklamalarıyla valiliğin açıklamaları arasındaki çelişki dikkat çekici. İşin en trajik yanı, kendi toprağımızdaki çevre düzenlemeleri konusunda başka bir ülkenin çok daha duyarlı olması. Ne dersiniz? (T.Y.)

 

Türkiye’nin Avustralya Büyükelçisi Anzakların Gelibolu Yarımadasına yaptıkları çıkartmanın 100. yılını anma törenlerinde ziyaretçi sayısına kısıtlama getireceklerini bildirdi. Yol çalısması dolayısıyla  topraklarda düşen askerlerin kemiklerine zarar verildiği ve ölen askerlerin kalıntılarına saygısızlık ettiğine dair iddiaların nahoş ve gülünç olduğunu söyledi.  Dün kalça bağlantı kemiklerin  ve bacak kemiklerinin ve ikiye bölünmüş (kepçe ile tıraşlanmış) olduğuna dair haberlerin ardından Avustralya’nın Gazi İşlerinden sorumlu Bakanı Alan Griffin, yol çalışmalarının durdurulmasını istediklerini bildirdi.  Kemikler Lone Pine (Tek Çam) ve Bombasırt güzergahında ve tarafsız bölge olarak bilinen bölgede (topraktan)  açığa çıkarıldı.  Bakan Griffin ikinci sırtta yol yüzeyinin yenilenmesi konusunda ağustos’ta bilgilendirildiklerini ancak tahribatın ‘yol kenar’ çalışmalarından kaynaklanıyor olduğunun görüldüğünü belirtti. Kendisinin Gelibolu bölgesinde yollarla ilgili tekrar bir problem yaşanıyor olmasından endişelendiğini belirti.

 

Üç yıl önce, yine insan kemiklerinin açığa çıkması ve Anzak muharebelerinin geçtiği bölgede önemli alanların yol çalışmalarından dolayı yokedildiğine dair tartışmalar yaşanmıştı.  Türkiye’nin Avustralya Büyukelçisi Murat Ersavcı the Herald’a verdiği demeçte Çanakkale Valisi ile görüstüğünü ve kendisinin de şu anda herhangi bir yol çalışmasının yapılmadığını sadece yollarda açılmış olam tehlikeli çukurların tamir edildiğini söylediğini belirti.

 

Ancak Çanakkale valisi aynı gün Hürriyet Gazetesinde şöyle diyor : “Tarihe saygılı bir genişletme; Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, yarımadada mevcut karayolunun Çanakkale Savaşları’nın 94’üncü yıldönümü törenleri için bölgeye akın edecek ziyaretçilerin oluşturacağı trafiğe hazırlandığını, bunun için de kış bakımının yapıldığını söyledi. Vali Kırlı, şöyle konuştu: "Anzak Koyu kavşağından başlayıp, Conkbayırı’na dek uzanan yaklaşık dört kilometrelik yol, doğal dokuya zarar verilmeden kış bakımına alındı. Bu bakım aynı zamanda, bu yıl asfaltı yenilenen ve bu sırada kot farkı oluşan bölümleri, asfalt seviyesine indirmeyi hedefledi. Yolda bulunan kot farkı kazalara neden olabileceğinden, güvenli trafik akışını sağlanması için bu çalışma başlatıldı. Kış mevsiminin de gözönüne alınmasıyla, şehitliklere ve tarihi savaş alanlarına ulaşımı sağlayan yolda yer yer, tarihi doku zarar görmeden, tarihe saygı çerçevesinde genişletme de yapılıyor."

 

Ersavcı the Herald’a diyor ki:’ Bölgede kesinlikle bir yol çalışması yok. Birileri yol kenarında kazı yapmış, kazıdan birşeyler çıkarmış. Birileri bunu provoke etmeye çalışıyor.”

Sayın Ersavcı’nın kendi büyük amcası ve eşinin büyük dedesi de Çanakkale Savaşı’nda şehit olmuş. Bu savaş alanının kendi ülkesi için de kutsal olduğunu,   tarihi alanları tahrip etmemek konusunda çok hassas olunduğunu,  ziyaretçilere daha kolaylık sağlamak için yollarının kalitesinin yükseltildiğini belirtiyor.

Sayın Büyükelçi özetle  25 Nisan 2015 ‘te yoğun ziyaretçi beklendiğinden, o günkü yoğunluk için Avustralya ile ortak komite kurmak  ve ziyaretçi sayısını kısıtlamak gerektiğini, bir milyon insanın Çanakkale’de savaştığını, insan kemiklerine karşılaşmanın kaçınılmaz olduğunu söylüyor ve ihmalkarlık iddialarıın Türkleri üzeceğini ekliyor:  “Biz yakın dostlarız, çok yakın işbirliğimiz var. Burası Türk toprağı. Hepimiz için çok özlediği  bir yer.” Biri çıkıp Türkler tarih bilmiyorlar deyince gerçekten çok içerlediğini belirtiyor.

 

Gelibolu’da ikamet etmekte olan Avustralyalı yazar ve tarihçi Bill Sellars ABC (Avustralya Devlet Televizyonu ve Radyosu)’na , “Türk yetkilileri geçmişten ders almamış, bölgede ağır iş makineleri kullanıyorlar,” diyor.

Bill Sellars ABC’ye tarif ettiği önünde yarılmış toprakta görülen kemikleri anlatiyor ve dısı kahve gri arası olan bir ayak kemiği parçasının ağır toprak makineleri tarafından ikiye bölünmüş ortası beyaz kemiği gösteriyor.

1915’te Çanakkale’de bir akrabasını kaybettiği için bölgeye özel bir ilgisi olan ve beş yıldır Eceabat’ta yaşayan Avustralyalı yazar Atatürk’ün ünlü "Sizler Mehmetçikle yan yana, koyun koyunasınız. Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz" sözlerini hatırlatarak, "Ne yazık ki, bu günlerde Arıburnu cephesinde huzur ve sükundan pek söz edilemez. "Kanlarını döken" Türk, Avustralyalı ve Yeni Zelandalı kahramanların en azından bir kısmı artık ’dost bir vatanın toprağında’ yatmıyor" dedi. Sellars, yarımadanın her yanında "Tarihe Saygı" yazan tabelalar bulunduğunu vurgulayarak, "Ama görünüşe göre hiçbir yetkili, bu tabelalar okumamış bile" diye konuştu.

 


  9869 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

457_abdullah ayer 03-11-2008, 14:34:08
İşin aslı öyle bir asfalt döktüler ki asfalt toprak seviyesinden çok yukarıda kaldı. Sonrada haliyle arabalar otobüsler aşağa düşmeye başladı. Özellikle anzak mezarlarına arabayla gitmek imkansız hale geldi. Herhalde yapılan gereksiz asfalt ve yanlış yeni asfaltın hatasını kapamak için orman kanunlu ormancılar ve de müteahitleri konunun cahili yetkililerinden aldığı emirle yolu genişletmeye başladılar. Ama bilmiyorlar ki 19 mayıs taaruzunda şehit olan askerler orada yatıyor.
bilseler en azından cesaret edemezler.cahil olmasalar zaten şehitler abidesinin savaş alanı olmadığını fransızların mezarlığı olduğunu bilirler ve gerçek fransız mezarları üstüne sahte türk mezarları yapmazlardı.
 
468_salim ağkaş 17-11-2008, 17:29:12
ALLAH gözünüzü doyursun birde çıkıptariğe saygı diyorsunuz sizin yaptığınız tariği katletmek bari her tarafa asfalt dökün kesme taşlar falan iyi olur belediye araçları daha rahat park etsinler gelen ziyaretçiler alış verişlerini rahat rahat yapsın hatta çayını kahvesini muhteşem manzara eşliğinde yudumlasın aldığım haberlere göre[gürsel göncü] teke koyu ve ikiz koyada sosyal tesis yapılacakmış yapın nasıl olsa kimsenin çıtı çıkmıyor bizim tariğe saygımız falan yok bari saygısızlık yapmayalım.

not-yazmış olduğum ,,gelibolu mahşeri,, adlı tiyatro oyunuyla şehir tiyatrolarının düzenlemiş olduğu cumhuriyet konulu yarışmadan mansiyon kazandım kazandığım bu mansiyonu tüm şehitlere adıyorum..

sevgi saygılarımla..
 
565_temuçin 04-01-2009, 13:43:03
Avutralyalı araştırmacı yazar kendi ölülerine gösterdiği saygıyı acaba yurdunu savunmaktan başka birşe yapmayan bizim ölilerimize de yaptımı acaba.Kendi ölüleri bizim topraklarımızda ne amaçlı bulunuyorlar acaba ?
Temuçin YOLÜÇ
Emekli öğretmen
 
571_Bill Sellars 05-01-2009, 10:46:51
Sayın Yoluç

Öncellikle bu yorumunuzu yaparken diğer yorumları da okumuş olsaydınız burada yaptığınız yorumun cevabını zaten görecektiniz. Eğer okumaya tenezzül etmiyorsanız da, sizin için özetleyeyim, burada yatan tüm askerlere saygı gösterdiğim aşikardır. Türk cephesinde yapılan yanlışlar dahil her zaman karşı duruş sergiledim. Yani siz umursamaz iken, ben ve en azından bazı kişiler umursadık ve susmadık.
Anlıyorum ki, ben Avsutralyalı, Türk, Yeni Zelandalı, İngiliz, Alman, Arap ve birçok farklı ulustan askerin edebi istirahatgahı olan bu bölgenin korunması konusunda çaba sarf ederken siz karşı cephede yer alacaksanız önemli değil.
Olur da, Türk cephesinde yapılan yanlışlara ses çıkaracak olursanız, ben zaten yapılan ilk yanlıştan beri oradayım.

Saygılarımla
Bill Sellars

 
1473_aykut 01-03-2011, 19:56:08
Selamlar.Ben en çok yapılan yorumlara yazar Bill SELLARS ın verdiği cevaba şaşırdım. 'Türk Cephesi' gibi deyimler var.sinir harbimi bu yoksa; yada niçin bu kadar gerginsiniz.?yapılan yol çalışmalarının tarihi dokuya zarar verdiği için yazılan yazınız için çok teşekkürler.ben bu konuda tam bilgili olmadığım için söyleyeceğim yok . Serpil KARACAN ın makalesinde 'niçin yabancı millet askerlerinin mezarlarıda rahatlıkla gezilemiyor' açıklamasınada....sadece buraya bir yol çalışması yapılması gereği doğmuştur,anladığım bu..bu yol yapılırken arazi uygun olmadığından sanırım tahribat olmuş tepkilerde buna zaten.peki buraya yol yapılmasamıydı yani çözüm nedir?bilgilendiriseniz...saygılar
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015