Dozerlerin İstilasindaki Çanakkale ( Serpil Karacan Sellars )

Tarih: 25/10/2008   /   Toplam Yorum 8   / Yazar Adı:      /   Okunma 12865

Topkapı Sarayı’na dozerler girmiş, yol genişletme çalışmaları yapılacak, bazı binaların bir kısmını da yıkacaklarmış diye bir haber duyduğunuzda neler hissedersiniz? Ya da Dolmabahçe Sarayı’nda ziyaretçiler daha iyi gezsin diye bazı odaların genişletileceğini, bazı duvarların yıkılacağını duysanız? Ne yazık ki Çanakkale Muharebe alanlarının Arıburnu cephesi Kırmızısırt bölgesinde şu günlerde yapılan düzenlemelerin yukarıda saydığım akla bile gelmeyecek uygulamalardan farkı yok. Açık söyleyeyim; Çanakkale Muharebe Alanlarında yeni bir düzenleme var deyince tüylerim diken diken oluyor (!) Lütfen sayın yetkililer ! Muharebe alanlarına dozerden once tarihçiler girsin, uzmanlar girsin! Lütfen her hangi bir girişimde bulunmadan önce bir danışın ! Böyle giderse 1. Dünya Savaşı’nın en önemli mirası bu topraklar , otoparkların, otobüsler rahat manevra yapsın diye genişletilmiş asfalt yolların altında kalacak. Ne yazık ki bu konuda ülkemiz çok daha duyarlı olması gerekirken, ilk uyarı da Avustralya’dan diplomatik ve medyatik kanallarla bize yapılıyor. Gazeteci Serpil Karacan Sellars , eşi Bill Sellars’ın çektiği fotoğraflarla desteklediği , Gelibolu’yu Anlamak için kaleme aldığı yazısında , Çanakkale'deki Müttefik Ordusu Komutanı General Ian Hamilton’un askerlerine verdiği Kaz! Kaz! Kaz! emrinin günümüzde dozerlerle bizim tarafımızdan (!) yerine getirildiğine dikkati çekiyor.

 

Tarih 23 ekim, yıl 1915, Çanakkale cephesinde oldukça sakin geçen bir gün.

 

Tarih aynı, yıl 2008;  muharebe alanında hummalı bir çalışma var Arıburnu cephesinde çarpışan kuvvetlerin ele geçiremediği tarafsız alanda - ki burası Mayıs ateşkeşinde yoğun olarak ölülerin gömüldüğü bölgedir - dozerler, kepçeler harıl harıl çalısıyor. Ne kazıyorlar? Bizi, geçmişimizi, yakın tarihimizi ve sözde onurlandırdığımız şehitlerimizi.

 

Savaş döneminde çıkartma sonrası sıkışıp kalan İttilaf güçleri askerlerine İngiliz komutanı Ian Hamilton’nın meşhur ve savaşı bir siper savaşına dönüştüren sözü var, ‘kaz, kaz, kaz!’. Bu sözler, Çanakkale muhabere alanlarından sorumlu Milli Parkın yüreğinde öyle bir yer etmiş olmalı ki, askerler canları için kazarken, Milli Park, yıllar sonra hala kazıyor ve kazıyor. Niçin? Güya sehitlik ihya etmek için, ihaleler için, müttahitler için, para için…

 

Sadece ikinci sırt hattı değil, güneyde Seddülbahir cephesinde Zığındere de kazılıyor. Neyi kazıyorlar?

 

Cumhuriyetin önsözü Çanakkale’yi. Savaşan askerler kazma kürek ile kazıyorlardı, biz ise onları büyük kepçelerle.

 

Savaşta zaman zaman cephe çatışmaları duruluyor ama Milli Park durmuyor Ian Hamilton demiş ya, kaz!

 

Muharebe alanında askerlerin can vererken tırnakladığı toprak izi, değil de, artık savaş alanında kepçelerin bıraktığı izler hakim oluyor.

Buna kim dur diyecek?

 

Bombasırtı otopark oluyor, sesler kısık kalıyor, Anzak Koyu yol çalışmasında geç de olsa, Avustralya tepki koyuyor, kepçeler bir soluk alıyor ve sonunda duruyorlar. Hani alışmışlar ya Hamilton dinlemeye yani aynı dilden gelen tepkilerle biraz olsun anlamış görünüyorlar.

Ama bölge elden gitmis. Avustralyalılar aynı şey tekerrür etmesin diye Çanakkale’de konsolosluk kuruyor, kuruyor ama boş, kuruluşundan yaklaşık üç yıl sonra, ikinci sırt, savaşın ana hattı da elden gitmiş, onlar da şaşkın bakıyor ama pardon niye kurulmuştu bu konsolosluk? Neyse…

Savaşanlar arasındaki siper aralığının üç, dört metreye indiği yerlerde bazı noktalarda yolun genişliği artık 10 metreyi bulabiliyor. Bütün bu tahribat insanın aklına Avustralya’nın Gazi İşlerinden Sorumlu eski bakanı Danna Vale’nin Gelibolu Yarımadasına çok benzeyen Avustralya’daki Mornington Yarımadasının üzerinde Çanakkale Muharebelerinin Arıburnu cephesinin tıpkısını kurmak fikri nedense ilk söylendiğindeki kadar daha komik gelmiyor artık kulağa.

Gerçek Çanakkale muhabere alanlarını görmek için hadi Mornington’daki Nepean Point’a….

 

Gidelim gitmesine de, şu dozerle tırpanlanmış asfalt attıkları ve kepçenin kazıdığı kırmızı toprak üzerindeki kafatası parçası kafama fena takılıyor…

 

Hani koyun koyuna huzur içinde yatacaklardı, tam da Atatürk’ün dediği gibi.

 

1915 tarihinde yazılan zafer, savaşı andıran talan edilmiş toprak öbekleri arasında meğer 2008’de Canakkale’de yenilgi demekmiş.

 

 

 

 

 


  12865 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

436_aytekin nebioğlu 25-10-2008, 22:53:26
bu bilinçsizce yapılan sözümona düzenleme çalışmaları artık can sıkıcı bir hal almaya başladı..ellerini ordan çeksinler..hani bi laf vardırya bırak dağınık kalsın ..aman eksik olsun sizin düzenleme çalışmalarınız..
 
451_Ahmet Yurttakal 26-10-2008, 08:52:20
İnanın benimde haykırasım geliyor. Yetkililer bu kemikleri görmüyormu?

Yeter artık onlarca şehitlik var hepsini böyle dozerlerle yaparlarsa korkarım bundan 15 yıl sonra çok şeyi arıcaz.

Dikkatinizi çekmek istediğim bir husus var. her yol, şehitlik, otopark yapacakları zaman ya siperler ya ya tepeleri yada kemikleri ezip geçyorlar. sanırım bu dozerler conkbayırına kadar nekadar siper mevzi varsa yolun kenarında hepsini silip geçecek herhalde. yazık valla

Herseferinde tepki veriliyor ama değişen birşey yok

Bu düzenlemeler yapılacağı zaman. Milli parklar müdürlüğü burdaki yazarları rehberleri halkı bilinçlendirlmeli onları dinlemeli sonra yapmalı. en güzel çözüm budur bence.

Ayrıca Serpil Hanıma Teşekkürlerimizi sunuyorum. Bizleri haberdar ettiği için.
 
452_Gerçeği öğrenmek 26-10-2008, 11:59:17
Merhaba; haber uyarıcı olması bilgilendirici olması acısından güzel. Ancak yapılan işlerin? bazı kimselere ihle vermek; işlem yaptırmak para kazandırmak amaçlı yapıldğı ifadesinin delilini merak ediyorum..

Birde; milli parkların yaptıgı bu uygulamanın amacının ne olduğunu bilmek isterdim. buan dair bir bilgi varmı acaba?
 
453_Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 28-10-2008, 15:27:48
Sayın YILMAZER

25.102008 tarihinde yayınlamış olduğunuz haberle ilgili olarak, Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü olarak haberin tekzibi amacıyla hazırladığımız metni aşağıda göndermekteyiz. KONUNUN TEKRAR İNCELENEREK YENİDEN DEĞERLENDİRİLMESİNİ RİCA EDERİM.

Ahmet DAŞDANDIR
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü
Eğitim Tanıtım ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü
Tel : 0 312 207 60 30


BİLGİ NOTU


Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğunda bulunan 12 km lik Eceabat-Kilitbahir-Alçıtepe-Abide ve Eceabat-Kabatepe-Feribot İskelesi Anıt Yollarının BSK (Aşınma) tabakası yapılması işi ile 49 km.lik Eceabat-Kilitbahir, Kilye Kavşağı-Müze Yolu, Conk Bayırı Yolu ve Kilitbahir-Alçıtepe Yol ayrımı yollarının Binder+BSK (Aşınma) yapılması işi Genel Müdürlüğümüzce 05.02.2008 tarihinde ihale edilmiştir.

Karayolları Genel Müdürlüğü ile Genel Müdürlüğümüz arasında 29.08.2006 tarihinde imzalanan "06-B-20-0006" no.lu Protokol kapsamında Genel Müdürlüğümüzün Karayolları Genel Müdürlüğüne yazdığı 07.02.2008 tarih ve 19 sayılı yazısıyla binder tabakası tamamlanan yukarıda belirtilen yollarda yer yer 15 cm.yi aşan düşük banketlerin oluştuğu, bu durumun trafik güvenliği açısından büyük tehlikeler yarattığı, ayrıca yol kusurlarından dolayı oluşacak maddi-manevi hasarlardan sorumlu olunmaması için;

- Mahallinde teknik incelemelerin yapılması ve gereken tedbirlerin alınması,
- Yol konusunda uzman personel, ekipman ve teknik imkanlarımızın yetersizliğinin göz önünde bulundurulması, yapılması gereken tedbirlere yönelik önerilerin ve buna bağlı proje, detay, keşif, metraj, analiz vb. teknik dokümanların gönderilmesi istenmiştir.

Karayolları Genel Müdürlüğünden alınan 12.06.2008 tarihli yazıda Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı içinde yer alan mevcut yol güzergahları üzerinde sınırları taşmadan düşük banketlerin doldurulması, hendek ve şev düzenlemesi gibi çalışmaların Genel Müdürlüklerince yapılmasının uygun görüldüğü bildirilmiştir.

Bu kapsamda söz konusu çalışmalar, anılan yolların düşük banketlerinin maddi-manevi trafik hasarlarına neden olmaması açısından Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalardan ibaret olup, ziyaretçilerin ve yöre halkının trafik güvenliğinin sağlanması amacını gütmektedir.

 
455_Serpil Karacan Sellars 29-10-2008, 12:36:39
Değerli yorum yazanlar,
Öncellikle ilginize teşekkür ediyorum. Harcanan paralar konusunda lütfen her projenin maliyetini tek tek veren http://www.gallipoli-1915.org/22yetkin.iscen.millipark.htm websitesine bakınız. Ancak başarısız projelerin - aynen yol örneğindeki yüksek asfalt gibi, boş bir Kilya Tanıtım merkezi gibi–maliyetleri artırdıgını unutmadan. Vermek istediğim bir başka örnek var, bizim yeni yapılan şehitliklerimize büyük granit merdivenler ile inilirken, yabancıların vadilerde olan mezarlıklarına, tek kişinin yürüyebiliceği genişlikte, sadece kayma riski olan yerlerde tahta kalas ile desteklenmiş mıcır dökülmüş basamaklar olan toprak patikalardan gidiliyor. Doğayı korumanın yanısıra takdir edersiniz ki, daha az masraf ile bu işler yapılabiliniyor. Sahilden Çonkbayırına çıkan Yeni Zelanda yürüyüş yolu da aynı patika mantıgı ile yapılmıştır mesela…
Ziyaretçi emniyeti elbette önemli ama burada asıl olan, onların gerçekte görmeye geldikleri yerin korunmasını şağlamaktır. Bunu gelecek nesillere borçlu olduğumuzu düşünüyorum.
Her yap-boz hem tahribat hem maliyet demek.
Saygılar
Serpil Karacan Sellars

 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015