Teröre Lanet... Sağduyuya Çağrı ( Tuncay Yılmazer )

Tarih: 05/10/2008   /   Toplam Yorum 14   / Yazar Adı:      /   Okunma 10367

Türkiye yine 15 güzide evladını şehit verdi. 1992 yılından bu yana defalarca basılmış , onlarca şehit verilmiş bir karakola 350 kişi olduğu belirtilen ağır silahlara sahip bir terörist grubu güpegündüz saldırdı. Hava kararana kadar süren çatışmada 15 fidanımız Hakk’a yürüdü. Yine Türkiye’nin dört bir yanına ateş düşecek, hamasi konuşmalar yapılacak, bu acıları istismar etmek isteyenler olacak. PKK’lılar da ellerini ovuşturarak tam da istediklerinin gerçekleşmesinin keyfini yaşayacak. Ama hayır! Şehitlerimizin yüreklerini teröristleri sevindirerek daha da sızlatmayalım. Onlar aslında bize ne yapmamız gerektiğini gösterdiler. Baksanıza. Kırklareli'nden Diyarbakır'a, Kastamonu'dan Siirt'e olmak üzere hepsi Türkiye’min dört bir köşesinden…Çanakkale’nin minik bir kopyası gibi adeta. Türkiye büyük bir medeniyetin yükünü omuzlarında taşıyor. Hepimiz bunun sorumluluğuyla hareket etmeliyiz. Terörün çaresi daha fazla militarizasyon değil tam tersi demokrasi, insan hakları kavramının daha da ön plana çıkarılması, ırkçılığa hiçbir şekilde prim verilmemesidir. Hatırlayın “Arabın Arap olmayana üstünlüğü yoktur” diyerek etnik ayrımcılığı reddeden Hz. Peygamber(S.A.V)’i… Ve yine hatırlayın ; etnik-dini çatışmalarda yakınlarını kaybetmiş bir Hindu arkadaşına annesi babası öldürülmüş bir Müslüman çocuk bulmasını ve onu Müslüman geleneklerine göre yetiştirmesini öğütleyen Gandhi’yi. Şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Onlara çok şey borçluyuz.

 

Türkiye yine 15 güzide evladını şehit verdi. 1992 yılından bu yana defalarca basılmış , onlarca  şehit verilmiş bir karakola 350 kişi olduğu belirtilen ağır silahlara sahip terörist grubu güpegündüz saldırdı. Hava kararana kadar süren çatışmada 15 fidanımız Hakk’a yürüdü.  Yine Türkiye’nin dört bir yanına ateş düşecek, hamasi konuşmalar yapılacak, bu acıları istismar etmek isteyenler olacak. PKK’lılar da ellerini ovuşturarak tam da istediklerinin gerçekleşmesinin keyfini yaşayacak. Ama hayır! Şehitlerimizin yüreklerini teröristleri sevindirerek daha da sızlatmayalım. Onlar aslında bize ne yapmamız gerektiğini gösterdiler. Baksanıza.  Kırklareli’nden Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Siirt’e  olmak üzere hepsi Türkiye’min dört bir köşesinden… Çanakkale’nin minik bir kopyası gibi adeta.

 

Jandarma Astsubay Çavuş Hasan Önal (Eskişehir)
Piyade Uzman Çavuş Cahit Yıldırım (Erzurum)
Piyade Uzman Çavuş Selçuk Can (Osmaniye)
Jandarma Uzman Çavuş Hasan Aygör (Kırıkkale)
Jandarma Uzman Çavuş Egemen Yıldız (İzmir)
Jandarma Uzman Çavuş Ozan Onur İlgen (Adana)
Jandarma Uzman Onbaşı Rasim Eser (Mersin)
Piyade Çavuş İlhan Küçüksolak (Kastamonu)
Piyade Er Halil İbrahim Aralık (Denizli-Kale)
Piyade Er Muhammet Aydemir (Artvin)
Piyade Er Davut İlbaş (Siirt)
Piyade Er Ramazan Yeşil (Antalya-Serik)
Jandarma Er Oktay Karakelle (Bayburt)
Jandarma Er Hakkı Aran (Diyarbakır)
Jandarma Er Çağlar Mengü (Ordu)

 

Devlet tabiî ki güvenlik tedbirlerini almalı . Ancak  soruna sadece askeri açıdan bakmanın çözüm olmadığı ortada. Bu konuda hükümete ve muhalefete büyük görevler düşüyor… Türkiye büyük bir medeniyetin yükünü omuzlarında taşıyor. Hepimiz bunun sorumluluğuyla hareket etmeliyiz.  Terörün çaresi daha fazla militarizasyon değil tam tersi demokrasi, insan hakları kavramının daha da ön plana çıkarılması, ırkçılığa hiçbir şekilde prim verilmemesidir. Soğukkanlılık, sağduyu, gerçek vatanseverlik işte tam bu günlerde belli olur. Hatırlayın “Arabın Arap olmayana üstünlüğü yoktur” diyerek etnik ayrımcılığı reddeden Hz. Peygamber(S.A.V)’i…  Ve yine hatırlayın ; etnik-dini çatışmalarda yakınlarını kaybetmiş bir Hindu arkadaşına annesi babası öldürülmüş bir Müslüman çocuk bulmasını ve onu Müslüman geleneklerine göre yetiştirmesini öğütleyen Gandhi’nin o eşsiz cevabını. Onların acılarını paylaşmanın mümkün olmadığını da bilsem de  15 Şehidimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Yaralı askerlerimize de Allah acil şifalar versin. Bu kahraman şehit ve gazilerimize çok şey borçluyuz.

 

 

 

.........................

 

Not: Daha önce de Dağlıca çatışması vesilesiyle bir yazı yazmıştım. Umarım bir daha böyle acı olaylar yaşamayız.


  10367 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

421_İslam ÖZDEMİR 05-10-2008, 15:27:09
Öncelikle Necip Milletimizin başı sağolsun diyerek sözlerime başlamak istiyorum. Geçmişte de olduğu gibi olan yine bu vatan evlatlarının ailelerine oldu.Yani ateş düştüğü yeri yaktı.Bu memleketin hertürlü olannaklarından en iyi şekilde faydalanıpta bu ülkeye ve insanlarına ihanet eden hainlerin kabul ettiği bir şey var."Biz öldürürüz.Üç gün matem yapılır.Cenazeler toprağa defnedilene kadar "Şehitler Ölmez,Vatan Bölünmez"diye sloganlar atılıp,herkes içini döker,sonra da herşey unutulur gider."

Müslüman Türk Milletine bu defa düşen görev bunun böyle olmadığını tüm dünyaya ve insan sıfatını bürünmüş bu hainler güruhuna göstermektir.Memnun olmayanlar,sevmeyenler bu memleketi terkedip,memnun oldukları yerlere gitmeli,bu ülkenin insanlarını daha fazla rahatsız etmemelidir.Daha da önemlisi Balkan Harbinde başımıza bela olan etnik ve dışlayıcı milliyetçilik politikalarını hala güdenlerin Sayın Yıılmazer'in de ifade ettiği gibi taşıdıkları bu uç fikirlerlerin nelere sebebiyet verdiğini artık görmezden gelmeyip,İslam Dininin insanları kuşatan sevgi perspektifiyle insanlara yaklaşmalıdırlar.Aslında herşey İslam Dünyasının içine düştüğü ayrılıktan,nemelazımcılıktan kaynaklanmakta,büyük devletler bizden doğan bu müthiş boşluğu fitneyle fesatla birtakım zavallıların ellerine silah vererek doldurmaya çalışmaktadır.Müslümanlara düşen görev bilinçli ve uyanık olmaktır.Müslümanlar inandıkları dinin emir ve yasaklarına kulak verip,kardeşlik bağlarını güçlendirmelidir diye düşünüyorum.

Zalimlerin Cezalandırılması,İslam Aleminin daldığı gaflet uykusundan uyanıp,aklını başına alması dileğiyle..
İSLAM ÖZDEMİR
Çanakkale Savaşları Araştırmacısı-Yazar
Çanakkale

 
422_Hüseyin Sürgen 05-10-2008, 15:45:20
Ne yazık ki yine gözyaşı...Gün geçmiyor ki bir şehit haberi almayalım..Son olarak Şemdinli'de ki Aktütün karakoluna yapılan bu haince saldırıyı lanetliyoruz..Peki yeterli mi lanetlemek? Nasıl ki Çanakkale'de yatan kahraman ecdadımız bu vatan uğruna canlarını seve seve feda ettiler;bizlerin de her ne pahasına olursa olsun terörle mücadele etmede sonuna kadar gayretli olmalıyız..Bunun için de tarihimizi,ecdadımızı çok iyi öğrenmeliyiz...
Zira ecdadını bilen bir millet,eğitilen bir toplum terörün yanında yer almaz..cahilliği savunmaz..
Değerli yazınız ve hatta yazılarınız için çok teşekkür ederim..Allah bu millete M.Akif'in de dediği gibi bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın...
Şehitlerimizin ruhları şad olsun...
selam ve dua ile....
 
423_OZAN BODUR 06-10-2008, 17:51:11
Aynı karakola beşinci saldırı hem de PKK kamplarını BBG evi gibi izlediğimiz(!) bir dönemde hem de koskocaman Amerika birleşik devletleri ile istihbarat konusunda müttefiklik içinde olduğumuz bir devirde tam 4 km sınırdışından gel ve aynı karokola saldır iş mi ?değil elbette!
Peygamber Efendimizin çok hoş bir sözü var'' Müslüman bir kez ısırıldığı yerden bir daha ısırılmaz ''diye tabi bu söz bir disiplin ve asayiş diyalektiğini de gerektirmektedir.Ama nerdeee....
Az değil 15 can hem de ülkenin her bir yerinden doğusu kuzeyi güneyi demeden tıpki 1915 lerde olduğu gibi bir Çanakkale demedi....Ama artık canımız yanıyor,7 milyon nüfuslu İsrail bile 1 askeri için dünyayı birbirine katarken her fırsatta Ortadoğunun parlayan yılsız dünyanın bilmem kaçıncı askeri kuvveti olarak söylenilegelen Türkiye'nin 40.000 canının gitmesine rağmen bu kadar aciz kalması gerçekten sağduyulu tüm vatandaşlarının ciğerini parçalamaktadır. Şimdiye kadar hep Başbakanın dediği gibi kol kırılır yen içinde kalır dedik,sesimizi çıkarmadık,en çok dolduğumuz anlarda birbirimize propaganda yaparak evimize bayrak asarak öfkemizi ve hüznümüzü yürek devletimize gömdük,ama artık yeter,sorumluları kimse hesap vermelidirler ....

Etnik bir çatışma korkusu konusunda da şunları söylemek istiyorum;bu ülkenin mayasında ve bu cennet vatanın topraklarında 25 YAŞINDA ADIYAMAN BESNİLİ ALİOÐLU ATIF'IN,20 YAŞINDA AÐRI-PATNOS'LU MESUT OÐLU YUSUF'UN,20 YAŞINDA BİTLİS'Lİ OSMANOÐLU ORHAN'IN,20 YAŞINDA BİNGÖL'LÜ CENAPOÐLU BAYRAM'IN,21 YAŞINDA VAN-GEVAŞLI MASUKOÐLU MEHMET'İN,23 YAŞINDA BATMAN'LI MEHMETOÐLU SALİH'İN,20 YAŞINDA SİİRT KURTALAN'LI RAUF OÐLU MUSA'NIN,23 YAŞINDA URFA-HİLVAN'LI MÜSLÜM OÐLU MAHMUT'UN,21 YAŞINDA TUNCELİ HOZATLI VELİ OÐLU İBRAHİM'İN 23 YAŞINDA MUŞ-KORKUT'LU SADULLAH OÐLU MEHMET'IN 23 YAŞINDA MALATYA-PÖTÜRGELİ NAİLOÐLU ALİ'NİN 21 YAŞINDA MARDİN-KIZILTEPE'Lİ AZİZOÐLU MAHMUT'UN,18 YAŞINDA HAKKARİ-ŞEMDİNLİ'Lİ YAHYAOÐLU TURGUT'UN*(1) KANI VARKEN ASLA BİR TÜRK KÜRT ÇATIŞMASI VE BÖLÜNMESİ YAŞANMAYACAKTIR!

TÜRK VE KÜRT HALKLARININ BÖLÜNMESİ VE ÇATIŞMASI İHTİMALİ milletin vergisi ile karınının doğduğunun farkında olan milletin ona verdiklerini asla milletin sırtına çevirmeyen İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN DÜSTURU İLE HAREKET EDEN onurlu ve dürüst yetkililer ile biz etle tırnağız bize bölmeğe kimsenin gücü yetmez erdemi ve yolu üzerinde hareket eden sağduyulu Kürtler ve Türkler tarafından her daim bertaraf edilecekdir!

Bu böyle biline!...
--------------------------------------------
dipnot:

*(1) Belirtilen Şehid isimleri hayal ürünü değil %100 gerçektir adı anılan ve hepsi Doğu ve Güneydoğu Bölgesinden vatan müdafasına katılan bu dedelerimiz bugün Çanakkale'nin kutsal topraklarında yatmaktadırlar... 
424_İsmail SABAH 06-10-2008, 18:44:30
Aziz vatanımızın tüm şehitlerine Allah'tan rahmet diliyorum. Allah cümlemize onların şefaatini nasip etsin.
 
425_aytekin 08-10-2008, 13:59:29
gördüğüm kadarıyla aynen boş laflara devam...demokrasi içinde çözüm filan gibi..şimdi buna allah peygamber filan da eklenmiş..yaa allahsız kitap tanımayan peygambere küfreden yaratıkla hangi demokrasi ile başa çıkcan..bunlar boş laaf...daha az militarizasyon lafı ne demek biraz açarsanız sevinirim bu arada ..isterseniz komple güneydoğuyu askerden arındırıp pkk ya bırakalım bu mu ..boş laf boş lafı üretiyo..bu çatışmaları bu arda çanakkale ile özdeşleştirmeyin..ikisinin uzaktan yakından alakası yok..çanakkalede onur vardı..burda çook pis şeyler var..
 
426_Ahmet 08-10-2008, 17:50:00
Evet gerçek vatanseverlik bu gibi durumlarda belli olur. milletçe hepimizin yüreği yandı ama sabretmeliyiz.

sıkıca bağlanmalıyız birbirimize. bu zor zamanlarda hain terörsitleri sevindirmeyelim.

öte yandan şanlı ordumuz asırlarca nice zaferler kazanmıştır. üç beş çapulcuya şüphesiz meydan bırakmayacaktır. yalnız habire gelip bizi tepemize kahpece mermi yağdırmalarını da milletçe hazmedemiyoruz.
mühim olan bu tür olaylardan dersler almalı 
427_İslam ÖZDEMİR 08-10-2008, 23:09:41
Milli Mücadele'yi zafere dönüştüren ruh başta olmak üzere bu ülkenin insanları ne zaman zor da kalsa hep Çanakkale'de bir zamanlar atalarının yapmış oldukları savunma savaşından ilham alarak moral bulmuş,bu zor zaman dilimlerini sabırla,metanetle ve Cenabı Hakka yönelerek başarıyla aşmışlardır.Aytekin Bey;"Allaha,Peygambere küfreden yaratıkla hangi demokrasiyle başa çıkacan ?" demekle ve bunlar lafı güzaf olarak ifade etmekle bence işin en başında hata yapıyor.Elbette ki hepimizin yüreği yanıyor,elbette ki bu olaylar karşısında tepki vermemek elde değil.Ama şunu da unutmamak lazım.Haklıyken haksız duruma düşmekte var.Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak ancak bu terör belasıyla,o bölgelere ilmi,irfani ulaştırabilirsek,o bölgelerde iş ve istihdam alanları açabilirsek.İnsanların Kalbine Allah korkusunu,peygamber sevgisini,vatan sevgisini aşılayabilirsek,kısacası cehaletin karanlığına ilmin nuruyla son verebilirsek davamızda muvaffak oluruz.

Eğitilmeyen,fakru zaruret içinde yaşamaya mahkum edilip,kendi kaderine terk edilen bir toplum elbette ki yanlış yapmaya mahkumdur.Terör,bu gibi zaafiyetlerin bulunduğu yerlerde dış güçlerin de etkisiyle kendisine taraftar toplar.Eğer siz devlet olarak üzerinize düşen görevi fazlasıyla yerine getirirseniz bu gibi acı hadiselerin önüne daha en başından geçmiş olursunuz.Buna rağmen hala bu ideolojiyi destekleyen kişi ya da sivil toplum kuruluşları varsa eğer onlar zaten toplum tarafından gereken desteği hiçbir zaman bulamayacağı gibi,ordumuzda her zaman bunların başını ezecak kudrete sahiptir.

Yani hadiseleri duygusal takılıp dar kalıplar içinde değil de teferruatıyla düşünüp,anlamaya çalışmak,bundan sonra iki kelam edip düzgün şeyler söyleyip,yazmak olgun ve münevver bir insana yakışır.Ayrıca bura da onur falan yok bu hadiseleri Çanakkale ile özdeşleştirmeyin demişsiniz.Sorarım size Çanakkale de kurşun atan Mehmetçikle burada eşkiya'yla mücadele eden arasındaki fikir farkı ne idi.?Her ikiside aziz vatanın bekası için bu işi yapmamış mıydı?Aradaki tek fark olaylar,şahıslar ve zamandı.Sayın Yılmazer'in bu hadiseyi Çanakkale'ye benzetmesindeki espri ise orada şehit olan kahramanlarımızın tıpkı Gelibolu Yarımadasında olduğu gibi memleketin dört bir yanından kalkıp,aynı amaç ve gaye için bir arada bulunuyor olmasıydı.Türk Ordusunun bu ülkenin şerefi için giriştiği her askeri faaliyetin bir onuru vardır ayrıca.Olaya bir de bu açıdan bakalım isterseniz.

Bu yazdıklarımla sizi zerre kadar küçük düşürmeyi ve tahkir etmeyi amaçlamıyorum.Kendi düşüncelerinizdir.Şahsınıza ve fikirlerinize saygı duyarım.Burası da bir fikir platformu olduğuna göre birbirimizle bu konu da görüş alışverişinde bulunup,doğruyu bulmaya gayret etmeliyiz.Birbirleriyle medeni bir şekilde tartışmayı bilen toplumların daima doğruya ve güzele yöneldiğini de asla unutmayalım.

Bu zor günlerde birlik ve beraberliğimizi muhafaza edip,sağduyulu olmamız dileğiyle

Saygılarımla

İslam ÖZDEMİR
Çanakkale Savaşları Araştırmacısı-Yazar
Gallipoli1984@hotmail.com
 
428_Hüseyin Sürgen 09-10-2008, 12:38:20
Şeyh Edebali Osman Gazi'ye bir nasihatinde şöyle diyor; ''Ey Osman! Geçmişini iyi bil ki,geleceğe sağlam basasın.Nereden geldiğini unutma ki,nereye gideceğini unutmayasın..!!''

Millet olarak ecdadımızı ne kadar iyi bilir ve tanırsak,ümit ediyor ve inanıyorum ki bu ve bu tip üzücü olaylar minimum seviyeye inecektir ve nihayetinde yok olmaya mahkum olacaktır..Tabi eğitim de şart..Japonya'da öğretmenler öğrencilerini 1.Dünya Savaşından Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombalarının düştüğü yere götürürler ve öğrencilerine çalışma hususunda,vatanlarına sahip çıkma noktasında ders verirlermiş..Biz Türk Milletinin de geçmişimizden,şanlı tarihimizden ibretler almamız lazım,ders çıkarmamız lazım..Yoksa M.Akif'in de dediği gibi;

Tarih'i tekerrür diye tarif ediyorlar,hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi? mısralarında da ifade ettiği üzere her ibret alınmayan olay,ders çıkarmadığımız durum ne yazık ki yine başımıza kimi zaman bir terör olayı,kimi zaman bir intihar saldırısı olarak karşımıza çıkacak ve yine onlarca masum sivil vatandaşımız hayatlarını kaybedecek,onlarca mehmetçiğimiz ise şehit olacaktır..

Yani geçmişten ders almak asla ve asla boş laf değildir,olamaz da..Eğer hakikaten boş laf ise o zaman okullarda okutulan tarih dersleri fuzulidir,gereksizdir..Binaenaleyh,geçmişten ders çıkarmak boş değildir..olmamıştır da..

''Allahsız,Peygambere küfreden yaratıkla nasıl başa çıkacaksın?'' ifadesine şöyle cevap vereyim;Ecdadımız nasıl başa çıktı..nasıl başa çıkmış?..Biz Türk Milleti ilk defa şehit vermedik,eminim son da olmayacaktır..aslolan nasıl hareket etmemiz gerektiğidir..Bunun binlerce yolu vardır;mesela,eğitim,ekonomi,kültürel değer verme,istihdam yaratma,halkla bütünleşme ve en önemlisi insana değer verme...

Velhasıl çözüm Güneydoğu'yu tamamen askerle donatmak ya da tamamen askeri oradan çekmek değildir..Ecdadımız zamanında (Osmanlı) nasıl binlerce millete ve farklı dinlere mensup insanları asırlarca bir arada,huzur içersinde yaşatmayı başarabilmiş;bizlerin de gerek fert olarak,gerekse toplum olarak ve tabi ki devlet yönetimi olarak Osmanlının bu noktadaki politikasına göz atmak,değerlendirmek ve günüzümün şartlarını da dikkate alarak gerekli adımları atmamız gerekir..İnanın hepimizin fert olarak vazifeleri çoktur,sorumluluklarımız büyüktür..

Bütün bu yazdıklarım acizane düşüncelerimden ibarettir..Son sözüm Mevlana'nın da dediği gibi; ''Ne kadar bilirsen bil,söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır..''

Selam ve dua ile...

 
429_Ahmet 10-10-2008, 01:03:20
Eğer günümzüde meseler tartışılyorsa bunlar "boş laf " değildir. olaya herkes başka pencereden bakar herkes sizden bakacak değill elbette.
kimi demokrasiden kimdi beraberlikten kimi de askeri yönden bakar
açıkcası bende askeri yönden bakıyorum. yakın zamanda askerlik yaptığım için ve çok yakınlarımın şuan basılan karakola yakın biyerde olduğu için bazı şeyleri farklı bakmaya çalışıyorum

Arkadaşlar elbette bu baskın çkaleye benzemez

ama çanakkale ile elbette bir bağ kurulabilir. şöyleki eğer çanakkale de gösterilen mücadele bugün yapılsa inanın ne baskın olur nede terör kalır, onarın cephede gösterdikleri savunma ve direnme azmi vatan bayrak ve iman duygusu vardı.

askere gidenler bunu çok iyi anlar. askerlik yapanlar geçmiş ile bağları sıfır heleki çkale ile..
aslına bakarsanız tuncay bey bu tür olaylarda ki birlikteliğimize vurgu yapıyor.
ama benim bakış pencerem ise niye birliğimiz basılıyor?
daha bilmediğimiz duymadığımız kaç birliğimize kurşun yağdırılıyor?
böyle defaatle 5 defa baskın yicek kadar acizmiyiz?
burnumuzun dibine gelen 350-400 terörsii niye göremiyoruz?

önce bunları cevaplayıp nerde eksik yaptık demek lazım

vatan müdafasında 3 unsur çok önemlidir biri eksk olursa
 
434_Ali YANIK 20-10-2008, 11:32:26
Ancak, şehit düşmüş oğlunun, eşinin, kardeşinin tabutu başında metanetle Vatan sağolsun. Yiğidim şehitlik mertebesine kavuştu. Ben de o hainlerle savaşmak istiyorum diyerek başını dik tutan, onurlu, gururlu, imanlı, ordusuna ve devletine güvenen, bu belanın elbet def edileceğine inanan şehit ailelerinin yüreklerinin bu tarafından bakarak ufak bir dörtlük yazmak istedim.
Elbette şehitlik mertebesi çok yüce bir makam ama Yeter artık, bin kere, milyon kere yeter. Kuzucuklarımızı bu itlerin hain kurşunlarına kurban vermekten yüreğimiz dağlandı diyorum. En kestirmeden ne yapılacaksa yapılsın artık. Yüce milletimizin damarlarındaki asil kanın hakkını vermenin zamanı geldi de geçti bile.

Ezan bayrak uğruna koşa koşa gitmişsek
Yeğleme iki gözüm bezginliği yeğleme
Şehid olup ilâhi aşkı tercih etmişsek
Dağlama iki gözüm yüreğini dağlama
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015