İsim Soyisim

:

E-mail

:

Web Sayfası

:

varsa;

Ülke

:

Şehir

:

Mesajınız  
Güvenlik Sorusu : Deniz Yıldızı (Kelimesinde Boşluk Dahil Kaç Harf Bulunuyor?)
Yukarıdaki Sorunun Cevabını Kutuya Yazınız :

 

:

 

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Sayfa: 3 / 12 Toplam Mesaj : 120
...................................................................................................

Tarih : 2009-06-24 -- 14:53:44 tarihinde Veysel Özbilen tarafından gönderildi...
Web Adres : http://
Ülke : Türkiye
İl : İZMİR
Selam hocam Çanakkale'mizle ilgili daha fazla bilgiler edinmek için girdiğim sayfanızda yazılarınızı okudukça nekadar eksik bilgilendirildiğimizi,yanlış anlatıldığını gördük.

Sayfanızda uzun yıllardır görüşemediğim dostum Ridvan ARI arkadaşımla sanırım sayfayı takip ediyordurda yazışma görüşme şansımız olur karşılaşmam ayrı bir güzellikti.

Teşekkürler .

..................................................................

Tarih : 2009-06-23 -- 19:45:16 tarihinde veysel Özbilen tarafından gönderildi...
Web Adres : http://
Ülke : Türkiye
İl : İzmir
Sevgili Ridvan Arı kardeşim yıllar sonra elektronik ortamda karşılaşmak,ararsan sevinirim. Veysel ÖZBİLEN

..................................................................

Tarih : 2009-06-10 -- 20:55:18 tarihinde AYCEN tarafından gönderildi...
Web Adres : http://www.sesligvz.net
Ülke : Almanya
İl : almanya
SELAM GÜZLE SİTE BAŞARILAR DİLER VE GÜZLE YORUMLAR WAR TŞK

..................................................................

Tarih : 2009-05-18 -- 16:27:06 tarihinde mehmetcan aran tarafından gönderildi...
Web Adres : http://www.geliboluyuanlamak.com
Ülke : Türkiye
İl : izmir
slm
ben tarih hastası mehmetcan sanaş tarihleri ilgimi çok çeker...

..................................................................

Tarih : 2009-05-15 -- 08:58:05 tarihinde vefaolgun tarafından gönderildi...
Web Adres : ------------
Ülke : Türkiye
İl : ankara
teşekkürler

..................................................................

Tarih : 2009-05-13 -- 07:50:56 tarihinde rıfat dede tarafından gönderildi...
Web Adres : http://
Ülke : Türkiye
İl : çorum
değerli hocalarım bu olayda geçen zat benim dedelerimden ben bu olayı kulaktan duymuştum köyde yaşlılarımız anlatırlardı ama tarihi bir vesikaya geçmişmi merak ediyorum bilgilendirirseniz sevinirim
rıfat dede

Allah’IN BAHŞETTİĞİ EN BÜYÜK RÜTBE

Çanakkale akıllara durgunluk veren olaylar ve mücadelelerle dolu milletlerin ve şahsiyetlerin niyetlerine bağlı neticelerin yaşandığı müstesna bir tarihi vakıadır. Çanakkale’
nin sadece Türk tarihinde değil dünya tarihinde de olağan üstü bir yeri vardır.


Çorum-Osmancık-Başpınar Kasabası(Karaviran) kütüğüne kayıtlı Bekir Hocanın medrese talebesi dört oğlundan Çanakkale’ye gönüllü katılan Ali hoca’nın şahadetiyle ilgili bir tablo… Düşmanın top ve güllelerinin sağanak halinde yağdığı bir ikindi vakti namazını eda etmektedir Ali Hoca.

O menfur sağanaktan bir şarapnel parçası isabet eder bu iman eri Anadolu yiğidine. Silahı hemencecik önünde durmaktadır. Darbeyle beraber silahına sarılır, silahına sahiptir lakin can kuşunu kaçırmıştır elinden, can kuşu cennete uçmuştur. Ali Hocanın silahını elinden kimse alamaz. Arkadaşları komutanının yanına gelmişlerdir. Üzerindeki emanetler tespit ve teslim alınır.

Lakin garip bir devir teslimdir bu. Ali hoca silahını kimseye vermez. Sımsıkı kavradığı silahı elinden koparamazlar. Arkadaşlarından biri bileğinin kesilmesini teklif eder silahı alabilmek için, lakin komutan manidar bir bakış fırlatır askere ki bu bakış eritir teklifin sahibini ve döner Ali Hocaya komutan: ‘-Oğlum Ali, Allah’ın sana bahşettiği en büyük rütbeyi aldın. Bu saatten sonra sana bu silah lazım olmayacak bize gerekli onun için silahını bize teslim eder misin? evladım’ der. Bu hitaba Ali hoca ellerini açarak ve silahı bırakarak cevap verir.

Bu manzara inananlar için çok garip ve gayri mümkin değildir. Çünkü şehitler ölmez.. ‘Allah yolunda öldürülenlere siz ölü demeyin onlar diridir fakat siz anlayamazsınız’ hitabı bu tabloda görülmüş ve duyulmuştur.
Ne yaman yiğit ne müthiş zafer ne inançlı komutan ve erler ve de ne büyük rütbeli şahadet!!!!


..................................................................

Tarih : 2009-05-09 -- 13:45:51 tarihinde Barış Yeşilbaş tarafından gönderildi...
Web Adres : http://www.geliboludernegi.org
Ülke : Türkiye
İl : Ankara
Gelibolu ve tarihinin önemini bilen ve yaptıkları çalışmaları internette de paylaşan herkese teşekkür borçluyuz... Biz de, Ankara'da yaşayan Geliboluluları ve Gelibolu gönüllülerini bir çatı altında toplayarak, hem Gelibolu, hem de Türkiye için; hem geçmişimiz, hem de geleceğimiz için, birlikte çalışmaya başlayacağız. İlgilenen herkesi, başlangıç aşamasında olan faaliyetlerimizden haberdar etmek istiyoruz: www.geliboludernegi.org

..................................................................

Tarih : 2009-04-11 -- 18:33:51 tarihinde merve bekci tarafından gönderildi...
Web Adres : http://
Ülke : Türkiye
İl : istanbul
Yozgatlı Hasan’ın lakabı da “Kınalı Hasan” olmuş Çanakkale’de.
Hasan, Yozgat ilinin Sorgun kazasına bağlı Kara Yakuplar köyünden… Daha bıyıkları terlememiş bu delikanlı, kendisi gibi gencecik arkadaşları ile beraber yayan yapıldak yürüyerek Yozgat’tan çıkıp Çanakkale’ye ulaşmışlar. Burada 64. Piyade Alayı, 1. Tabur, 2. Bölüğe intisap edip çakı gibi Mehmetçik olmuşlar. Zaten taburlar, alaylar Çanakkale’de eriyip bittiği için cepheye gelen gönüllülere şiddetle ihtiyaç vardır.
İkinci bölüğün komutanı Yüzbaşı Sırrı Bey, askerlerini savaşa hazırlamak için onların talimlerinden boş kalan istirahat anlarında onlarla tanışıp konuşmaya başlardı. Böyle bir vakitte Yüzbaşı Sırrı Bey, Yozgatlı Hasan’la da tanıştı. Hasan’ın başındaki kına Sırrı Bey’in dikkatini çekti. Cepheye gelen askerlerin sağ ellerinde, sağ elinin üç parmağında ya da sağ ayağının parmaklarında kına görmeye alışıktı Sırrı Bey ama baştaki kınayı ilk defa görüyordu. Hasan’a bunun mânâsının ne olduğunu sorduğunda Hasan utandı, üzüldü ve dedi ki komutanına:
-Komutanım, buraya geleceğim vakit anam yaktı bu kınayı. Ben de niye diye sormadım.
Sırrı Bey:
-Öyleyse bir mektup yaz da sor bakalım, biz de öğrenmiş olalım.
Hasan:
-Ben yazı yazmasını bilmem ki komutanım.
Sırrı Bey:
-Öyleyse sen söyle bölük yazıcısı yazsın köyüne, bakalım ne cevap gelecek?
Hasan:
-Baş üstüne komutanım.
Bir istirahat anında bölük yazıcısı Hasan’ın yanına gelir. Hasan söyler, o yazar. Selam kelamdan sonra Hasan, bulunduğu yerin güzelliğinden, çiçeklerin kokusundan, arkadaşlarının dostluğundan, komutanının tatlı dilinden bahsettikten sonra, konuyu kınaya getirir.
-Anacığım, kumandanım saçımdaki kınayı sordu, ben bilemedim. Arkadaşlarımın arasında mahcup oldum. Kardeşlerimi askere gönderirken sakın onların saçlarını kınalama. Onlar benim gibi mahcup olmasınlar. Kınanın bir mânâsı varsa bildir de kumandanıma söyleyeyim.
Mektup Yozgat yollarına çıkar. Cevap gelir mi gelmez mi, anasına ulaşsa okur mu, okutur mu belli değil. Lakin Çanakkale’de sırtlan gibi saldıran düşmana karşı koymak lazım geldiği için ihtiyat kuvvetlerinin fazla bekleyecek zamanı yoktur. 2. Bölük de savaşın en çetin alanlarında görev yapar. Bu öyle bir harptir ki, dünyada eşi benzeri olmayan bir vahşet yaşanmaktadır. Anadolu’nun kınalı koç yiğitleri, ellerindeki kıt imkanlarla, adeta etten bir duvar örüp düşmana geçit vermeden namusları için, vatan için buruşmaya başlamışlardır. Bu ateş cehenneminde nice kınalı koç yiğitlerimiz, körpecik delikanlılarımız şehit olmakta, Avrupalının kan içen canavar makineleri, gemileri, topları Gelibolu’yu bir kan gölüne çevirmektedir.
Aradan iki ay geçmiştir. Bir gün Yüzbaşı Sırrı Bey’in bölük karargahına birkaç mektup ulaşmıştır. Yozgat’ın Sorgun İlçesi Kara Yakuplar köyünün köy katibi mektubu Hasan’ın anasına ulaştırmış ve anasının söylediklerini de yazıp cepheye yollamış. Mektup da anası şunları yazmış:
“Yavrum, Hasanım, Kınalı Kuzum,
Mektubun geldi, sanki dünyalar benim oldu. Köy katibi okudu, ben ağladım. Kumandanını pek sevmişsin
...! O senin babının yarısıdır. Sakın ola yavrum kumandanının emrinden çıkma, önünden aykırı geçme. Ateşe bas dese basasın yavrum. Kars’tan, Siirt’ten, Adana’dan, Uşak’tan arkadaşların olmuş. Birbirinizi çok sevip iyi geçinirmişsiniz. Elbette öylesi yakışır yavrum. Onlar senin dünya ahret hakiki kardeşlerindir. Sakın onları incitme yavrum. Südümü sana helal etmem. Kumandanın saçındaki kınayı sormuş. Bunda bilmeyecek ne varmış ki yavrum? Bizim burada Allah için kurban seçilen koçların başını kına ile süslerler. Ben de dört kardeşin içerisinde en çok seni sevdiğim için seni Hz. İsmail’e kardeş seçtim. O da kurban edilmek istendiğinde kınalanmamış mıydı? Yavrum, kıyamet günü, mahşer yerinde, o kına senin işaretin olacak, o kalabalıkta seni kolayca bulacağım. Aha işte benim kınalı kuzum da burada deyip seni bağrına basacağım.
Anan Hatçe”
Sırrı Bey, iki gözü iki çeşme mektubu okur. Sonra posta erini çağırır.
-Şu Yozgatlı Kınalı Hasan’ı bulun bakalım. Mektubunu ona ben okuyacağım, onun okuması yoktu.
Çok geçmez posta eri geri döner.
-Kumandanım Hasan bir hafta önce Arıburnu’ndaki şiddetli muharebede Hakk’a yürümüş.
Sırrı Bey, orada göz yaşarı içerisinde yana yakıla bağırmaya başlar:
- Bilmeliydim, bilmeliydim. Kurbanların kınalı olması gerek. Bu yiğitlerin hepsi de kınalı… vatana kurban seçilip gönderildiler. Bunların hepsi de kınalı kuzu, hepsi de Hasan gibi… Bilmeliydim, bilmeliydimişte ne kınalı kuzularımız var...hepimiz biliriz kınalı hasanı..ama sadece biliriz..inşallah 1 defa okuyup 1000 defa düşünürüz..Allahım kınalı kuzularımızı eksik etmesin....

..................................................................

Tarih : 2009-04-10 -- 20:23:37 tarihinde merve bekci tarafından gönderildi...
Web Adres : http://
Ülke : Türkiye
İl : istanbul
NERDESİN OGUL....
YÜREGİM YANIYOR.......
HER GÜN AGLIYORUM BE OGUL..HERGÜN YANIYORUMM..
BÜGUN SEVDİGİN GELDİ YANIMA...ODA HUZURSUZ BE YAVRUM
ODA MUTSUZ BEN GİBİ..
BABAN İYİ AMA ŞİMDİ..SANA COOK SELAMI VAR OGUL..
OGLUM Bİ GELSİNDE DİYOR NELER YAPCAZ ONUNLA..COK ÖZLEDİK SENİ BE OGUL..
KALDIRAMIYORUM ARTIK SENSIZLIGI..
İÇİMDE BİR YANGIN VAR..SÖNDÜREMİYORUM OGLUM..KORKUYORUM,GECE KAN TER İÇİNDE KALKIYORUM OGLUM...
YAVRUM,KINALI KUZUM,
BABAN KIYIDA KÖŞEDE AGLIYOR BAZEN DUYUYORUM HICKIRIK SESİNİ..
BENDE AGLIYORUM!!
NE ZAMAN BİTCEK BU AYRILIK YAVRUM..
NE ZAMAN BU AYRILIGIN SONU GRUR OLCAK..ONUR OLCAK.
SENİ DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ OGLUM..
ANNEN VE BABANDAN BOL SELAM...SELAMETLE KAL OGLUMM


2 hafta sonraANAM..GUZEL ANAM...AKITMA GÖZ YASINI SEL OLUR DA BOGULURUM...SÖYLE BABAMA AZ KALSIN..SÖYLE SEVDIGIME BENİ BEKLESİN..AZ KALDI BE ANAM..İÇİNDE SÖNDÜREMEDİGİN YANGIN BENDEDE VAR BE ANAM..
DERİN DERİN SOLUKLAR ALIYORUM.
ANAM NEYE ÜZÜLÜRÜM BİR BİLSEN..
BİR GARİP ARKADAŞIM VAR
GARİP DEDİM YA NE ANASI NE BABASI VAR..
ANAM OLURDA BİRDAHA YAZARSAN ONADA SELAMET DİLE BE ANAM.
BİLİRSİN İÇİM ACIR,ÜZÜLÜRÜM...
DAYANAMAM....ONU SİZLERE COOK SELAMI VAR SİZLERE
DERKİ ÖPÜYORUM ANAMIN ELLERİNDEN..
ANAM HAKKINI HELAL ET....AKLIM KALMASIN...
BABAMADA TEKRAR SÖYLE HİÇ AGLAMASIN..
HADİ ALLAHA EMANET OLUN.....DUALARINIZI EKSİK ETMEYİN..

3 GÜN SONRAA
....OGLUM !!!SÖYLE ARKADASINA BİZİ ANASI BABASI BELLESİN..
SEN BÖYLE ÜZÜLDÜYSEN BELLIKI ONU SEVMİŞSİN..
ÖPÜYORUM İKİNİZİNDE ALNINDAN..KINALI KUZULARIM BENİM..
SİZDE ALLAHIMA EMANETSİNİZ..
YAVRUM HAKKIMIZ HELALDİR...
DÖNÜCEKSİNİZ DİMİ OGLUM..GELİCEKSİN!!
YİNE GÜLÜCEZ DİMİ OGLUM..
SENİ COK SEVİYORUZ OGLUM..
BABANDA BENDE YOLLARINIZI GÖZLÜYORUZ..
SELAM OLSUN..1 HAFTA SONRAANACIM...OFFFF ANACIM...
NE DESEM NASIL DESEM...
BEN OGLUN YERİNE KOYDUGUN KINALI KUZUNUM..
YARALI YÜREGİNİN ATEŞİ VURDU İÇİME SÖYLEYEMİYORUM BE ANAM...
SENİN KINALI KUZUN TOPRAGINA KURBAN OLDU BE ANAM......
İÇİNDEKİ ATEŞ BU MUYDU BE ANAM.. ÖLE DEMİŞSSİN BE ANAM..OYY İÇİME YANGIN DÜŞTÜ...
AFFET BENİ ANAM..
OGLUNUN SON İSTEGİ NEYDİ BİLİRMİSİN ANAM..
SİZE İYİ BAKICAM BE ANAM...
ARTIK BENİM ANAMSIN..
DÖKME GÖZYASIN BE ANAM..KARDEŞİME BU HAYİNLİGİ YAPANLARA GÜLÜNÇ OLMA....
EN KISA ZAMANDA YANINIZDA OLACAGIM..
EN KISA ZAMANDA...
(17.03.2006)....
YORUM...Acaba artık kim anasına anam der..kim evladına oglum..diyenler varsa helal olsun..yoksa oturup bir düşünsün..
nerden nereye geldik..varmıdır acaba bizim gibi düsünen..
herkes rahat,huzurlu..
kim düsüncek ki!!!!herkesi düsünmeye davet ediyoruz...
özellikle biz genclere duyurmak istiyoruz..durun bir nereye gidiyoruzz..
ESKİLER DERKİ ARKADAN GELEN IŞIGIN NE ZAMAN SÖNECEGİNİ BİLMEZSEN HEP ARKANA BAKIP YÜRÜSÜN..
ARKAYA BAKIP IŞIGI İZLEYECEGİNE,IŞIGINI KENDİ ELİNDE TUT!!IŞIGINA SAHIP CIKKİ KARANLIKTA KALMAYASIN!!
BİR BAKALIM ARKAMIZA SANSLIYSAK ISIGIMIZ SÖNMEMİŞTİR..
ARTIK IŞIGIMIZI KAYBETMEYELİM..KAYBETMEYELİM Kİ GELECEGE BİZE VERDİKLERİ DEGERİ VERELİM...
BU RAHATLI EMANET..
NE DERLER EMANETE HIYANET FELAKET GETIRIR......

SAYGILARMERVE BEKCİ...
..................................................................

Tarih : 2009-04-09 -- 17:39:03 tarihinde mert koç tarafından gönderildi...
Web Adres : http://
Ülke : Türkiye
İl : adana
gelibolu hakkında bazı belgeler bulmak!!!!!

..................................................................