18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

Tarih: 15/03/2017   /   Toplam Yorum 0   / Yazar Adı:      /   Okunma 388

image

Basın İlan Kurumu Çanakkale Şube Müdürlüğü tarafından, Türk tarihinin şanlı sayfalarından birini oluşturan Çanakkale Zaferi’nin 102. yılında, Cumhuriyet’in önsözünün yazıldığı topraklarda “18 Mart Zaferi ve Kahramanları” adıyla sergi düzenlenmektedir. Sergi 16 Mart 2017 Perşembe günü saat 18.00’da ÇTSO Çanakkale Evi’nde yapılacaktır.   Sergi 16-24 Mart 2017 tarihleri arasında gezilebilecektir. “18 Mart Zaferi ve Kahramanları” isimli sergiyi araştırmacılar; Muzaffer Albayrak, Ahmet Yurttakal ve Mustafa Onur Yurdal tarafından hazırlanmıştır. Tüm halkımız davetlidir.

Devamı

Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

Tarih: 03/03/2017   /   Toplam Yorum 0   / Yazar Adı:      /   Okunma 354

image

4 Mart 1915 tarihinde Seddülbahir'e çıkan düşmanın geri püskürtülmesinde büyük rol oynayan , Mustafa Kemal Atatürk'ün Arıburnu Muharebeleri raporunda övgüyle bahsettiği Çanakkale Savaşı gazisi Bigalı Mehmet Çavuş için anma programı düzenleniyor. 4 Mart 2017 Cumartesi - Bahçeli Köyü /Biga  

Devamı

Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

Tarih: 13/02/2017   /   Toplam Yorum 0   / Yazar Adı:      /   Okunma 760

image

Gazze adı hep savaşla ve abluka ile anılan Filistinlilerin İsrail'e karşı direnişlerinin sembol şehri. 100 yıl önce 1.Dünya Savaşı'nın Ortadoğu'nun kaderini belirleyen muharebeler yaşanmıştı. Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında Gazze Muharebelerinin 100 yılı nedeniyle hazırladığım yazı Sina-Filistin cephesinde 1916 yılında yaşananları özetlediğim bir önceki sayıdaki dosyanın devamı aslında. Bu yazıda İngilizlerin neden Filistin harekatı'nı başlattıklarını, daha önce pek gündeme gelmeyen , Ortadoğu'da İngiliz hükümetinin savaş hedeflerini belirleyen Halep Raporu'nu gündeme getirdim. Ayrıca Gazze muharebelerine odaklandım. 26-27 Mart 1917'deki Birinci Gazze Muharebesi'nde şehir düşmek üzereyken son anda nasıl kurtulduğunun, 2.Gazze Muharebesinin de en önemli özellliğinin de tanklarla saldırılması olduğunun altını çizmek gerekli. Batılı kaynaklarda pek yeralmayan Cemal Paşa- Von Kress arasındaki muharebe öncesi tartışmaları da anlattım. Gazze Muharebelerinin Çanakkale'de yaşanan Kara muharebeleri ile bazı benzerlikleri de gündeme getirmek istedim. Son olarak Gazze muharebelerinde şehit olan askerlerimizin henüz bir anıt ya da mezarlıkları olmadığını, bir kısmının İngiliz mezarlığı içerisinde yattıklarını da bilelim. Umarım bu konuda adım atılır. İyi okumalar. (T.Y)

Devamı

Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

Tarih: 05/01/2017   /   Toplam Yorum 0   / Yazar Adı:      /   Okunma 1298

image

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihî Alan Başkanlığı, 9 Ocak 1915'da İtilaf Devletlerinin Gelibolu Yarımadasını Tahliyesinin  yıldönümünde söyleşi ve imza günü düzenleniyor. Etkinliğin konuğu sitemizdeki yazılarından da tanıdığınız , Tarihin Akışını Değiştiren Çanakkale 1915 adlı çalışmanın da sahibi Tarihçi Muzaffer Albayrak. Program, hava muhalefeti nedeniyle ertelenerek 17 Ocak 2017 Salı günü 19.00’da ÇOMÜ Troya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Kaçırılmayacak bir etkinlik. Bilginize.


 

Devamı

15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

Tarih: 28/12/2016   /   Toplam Yorum 3   / Yazar Adı:      /   Okunma 1660

image

Dile kolay tam 10 yıl olmuş, GeliboluyuAnlamak sitesi düzenli makale yayınlamaya başlayalı. Bu mütevazı siteye katkıda bulunan, yorum yazan, yapıcı eleştirilerini ileten herkese çok teşekkür ediyorum. Çanakkale Savaşı başta olmak üzere Birinci Dünya Savaşı'nı tüm yönleriyle incelemeye çalışıyor, özgün makale ile birlikte daha önce bir yerde yayınlanmış, ancak önemli kıyıda köşede kalmış çalışmaları da okuyucuya ulaştırıyoruz. Gözümüz gibi korumamız gereken özellikle Çanakkale muharebe alanlarındaki gelişmeleri de , olumsuzlukları da paylaşıyoruz.Oraya gereksiz bir çivi çakılması bile yüreğimizi acıtıyor. GeliboluyuAnlamak sitesinin polemiğe girmek, yıkıcı eleştiri yapmak gibi bir niyeti yok. Birinci Dünya Savaşı'nın faturası milletimiz için ağır oldu. Ne kadar iyi yorumlanırsa tarih bilincimizin o kadar sağlıklı gelişeceğine inanıyorum. Daha yazacak, yayınlanacak çok çalışma var. Bu siteye bakarak bir kitap aldırabildiysek , makalelerle, söyleşilerimizle bir fikir, nitelikli bir tartışma zemini  oluşturabildiysek ne mutlu bize! Siz okuyucularımızn yorumları, görüş ve eleştirileri bizler için önemli. Her zaman katkılarınızı bekliyor, yolumuza da devam ediyoruz. Allah bize daha nice 10 yıllar göstersin! (T.Y)

Devamı

GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

Tarih: 11/12/2016   /   Toplam Yorum 0   / Yazar Adı:      /   Okunma 625

image

İstanbul'da yaşanan terörü lanetliyor, şehit olan polislerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Tüm milletimizin başı sağolsun. 


GeliboluyuAnlamak Ailesi

Devamı

Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

Tarih: 24/11/2016   /   Toplam Yorum 0   / Yazar Adı:      /   Okunma 818

image

2016 sonbaharında yayın hayatına başlayan Kronik Kitap, tarih alanında dört önemli eserle okuruna ‘Merhaba’ diyor.
Yayıncılık dünyasına yeni bir soluk getirecek olan Kronik Kitap, içerik, tasarım, baskı ve iletişimde en yüksek standartları benimseyerek, Türkiye’de yayıncılığın çıtasını yükseltmek üzere yola çıktı.
Türkiye’de tarihi geniş kitlelere sevdiren İlber Ortaylı ve dünyanın en önemli tarihçilerinden Halil İnalcık’ın eserleriyle güçlü ve yetkin bir tarih kitaplığı oluşturmaya başlayan Kronik Kitap, sosyal bilimlerden edebiyata, iş kitaplığından popüler bilime okurun ilgi ve merak gösterdiği pek çok alanda kitapseverlere bilginin kapılarını aralayacak.

Devamı

Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

Tarih: 17/11/2016   /   Toplam Yorum 1   / Yazar Adı:      /   Okunma 1129

image

Müzedeki mankenlerin üzerinde bulunan “ Alman Haç Madalyası” tarihî bir olgudur ve Birinci Dünya Savaşı’na katılmış birçok subayımız da bu madalyaları taşımıştır. Ne Alman ne de Türk genelkurmayının aklından herhâlde bu madalyaların Türk subaylarını Hristiyanlaştırmak maksadıyla verilmesi ya da taşınması geçmemiştir. Almanların neredeyse tamamının Hristiyan olması neticesinde, askerlerine savaşlarda gösterdikleri yararlılık sebebiyle askeriyedeki ananevi bir ödüllendirme biçimi olarak “Haç Nişanı” veriliyordu. Aynısı biz de yapıyorduk. Hilâl ve yıldız şeklinde tasarladığımız madalyalarımız birçok Alman subayının göğsünde taşınmıştı. Bunu o döneme ait fotoğraflara göz atan herkes çok iyi bilir.  Tarihî hakikat böyleyken, müzede sergilenen Atatürk ve Enver Paşa’yı temsil eden mankenlerin üzerindeki bu madalyaların sökülüp başka yerde sergilenmesi gerçekten hayret edilecek bir tasarruftur. (S.A.S.)

Devamı

Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

Tarih: 29/09/2016   /   Toplam Yorum 0   / Yazar Adı:      /   Okunma 1530

image

Büyükbabam Dr. Kilisli Rıfat’ın hayatını araştırmak üzere gizemli bir yolculuğa çıktım. Bu yolculuk zaman içinde tahminimden çok farklı sonuçlara ulaştı. Bir açıdan bu öykü Osmanlı Devleti çöküp yerini Türkiye Cumhuriyeti’ne bıraktığında yaşanan büyük değişiklere tanık olan Rıfat ve ailesinin öyküsüdür. Aynı zamanda değişen veya değiştirilen kimliklerin öyküsü. Bir başka açıdan ise bu hikâye benim kendi içsel yolculuğum. Büyükbabamın hayatını araştırırken kendi kimliğim üzerinde düşünmek elzem oldu ve ister istemez temelde büyük değişimler yaşadım.


Büyükbabam kendi döneminde çok tanınmış bir şahsiyet idi. İstanbul’daki ünlü Askerî Tıp Akademisi’ni (Mekteb-i Tıbbiye-i Şâhâne) birincilikle bitirmiş bir doktor ve kamu sağlığı profesörü olmanın yanı sıra çeşitli dergilerde köşe yazarlığı yapmış, Uluslararası Karantina Hizmetleri müdürü olarak çalışmış, Kızılay ya da Hilâl-i Ahmer’in kurucuları arasında yer almış ve Yargıtay üyeliğinde bulunmuştu. Dr. Kilisli Rıfat aynı zamanda Türkiye’nin sağlık ve nüfus planlaması politikalarını şekillendiren seçkinler arasında bulunuyor ve adı 1930’ların Türkiye’sinde önde gelen sekiz doktor arasında yer alıyordu. (N.K.)

Devamı

Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

Tarih: 09/08/2016   /   Toplam Yorum 0   / Yazar Adı:      /   Okunma 2229

image

Bahadır Yenişehirlioğlu' nun 2014 yılında yayınladığı  romanı Aşk Cephesi okuyucularını Çanakkale Cephesine götürüyor. Roman Rodos' da bir otelde çalışan Angela' nın kendisine emanet olarak gördüğü, büyükannesi Adara' nın sevipte kavuşamadığı Kerim Beye gönderdiği aşk mektuplarını,sahibine ulaştırmak amacıyla yazdığı bir mektupla başlıyor.  Mektubun sahibi Selim yalnız, günümüz dünyasında yaşama nedenini bulamayan kafası karışık bir karakter. Aldığı bu mektupla sanki yıllardır beklediği işareti almış gibi heyecanla yola koyuluyor. Yanında bir kitapla. Selim' in yanına aldığı bu kitap yol boyunca ona hem arkadaşlık hem de bir nevi kılavuzluk yapıyor. Kitaptaki karakterler Ali ve Joe ile kendimizi Çanakkale Cephesinin içinde savaşın, acının, yokluğun ve bunlara rağmen hiç bitmeyen Allah, vatan ve millet aşkının ortasında buluyoruz. (S.Ş.)

Devamı

Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

Tarih: 04/08/2016   /   Toplam Yorum 0   / Yazar Adı:      /   Okunma 1517

image

Çanakkale Muharebelerinin doğru ve ayrıntılı anlaşılmasına yönelik bir site olan https://canakkalemuharebeleri1915.com/ özgün, bilgilendirici makaleleri ve özellikle de muharebe arazilerine yönelik görsel ağırlıklı çalışmalarla dikkati çekiyor. ( Murat Armutak'ın Muharebe Arazisindeki belli başlı alanların koordinatlar üzerine yazıları, Yücel Özkorucu'nun muharebeler üzerine değerlendirme yazılarına mutlaka göz atılmalı. Siteden Çanakkale Muharebeleri ile ilgilenenlerin yararlanacağını düşünüyor, tavsiye ediyoruz.

Devamı

GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

Tarih: 16/07/2016   /   Toplam Yorum 1   / Yazar Adı:      /   Okunma 1235

image

Türkiye 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece adeta bir kabus yaşadı. Türk Silahlı Kuvvetler içerisinden değişik sınıflardan bir grup eşkıya, Başkomutanı Cumhurbaşkanına, Genelkurmay başkanına ve kendisini yetiştiren milletine isyan etme cüretinde bulundu, seçilmiş hükümeti devirmeye kalkıştı. Başta milletin iradesinin merkezi Türkiye Büyük Millet Meclisi olmak üzere güvenlik güçlerine ve halka ateş açtı. Bu sitenin twitter adresi @geliboluyu2015 ten daha haberi alır almaz gelişmeleri paylaştık, ama her şeyden önce demokrasiye olan inancımızı, bir avuç eşkıyaya papuç bırakmayacağımızı da  belirttik. Tekrar burada da ifade ediyoruz ki seçilmiş bir hükümet ancak demokratik seçimle gider. Bu güzel ülkemin seçilmiş Cumhurbaşkanı-Başkomutanını, Hükümeti, Parlamentosunu devirmeye kalkışmak, Türkiye’yi dünyaya rezil etmek, silah arkadaşlarına ve halka silah çekmek, basın kuruluşlarını, devletin kurumlarını işgale kalkışmak aşağılık bir harekettir. Yapanlar, destekleyenler hatta sessiz kalanlar tarih önünde utançla anılacaktır. Milletimize  geçmiş olsun.Türkiyem, sevgili ülkemiz hep güzellikleri hak ediyor. Şehitlerimizle yüreğimize ateş düştü.  Bu vesileyle demokrasiye olan inancımızı bir kere daha vurguluyor, hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. (Editöryal)

Devamı

Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

Tarih: 15/07/2016   /   Toplam Yorum 0   / Yazar Adı:      /   Okunma 1145

image

Yakın tarihimizin önemli dönüm noktalarından ve aynı zamanda en önemli felaketlerinden biri olan Birinci Dünya Savaşı’nın insan tecrübeleri açısından yeteri kadar bilindiğini söylemek hâlâ çok zordur. Savaşa dair hükümet politikaları, askeri stratejiler, ordu teşkilatı, savaş ekonomisi gibi konular görece epey çalışılmış iken, savaşa katılan Osmanlı askerlerinin cephelerde neler yaşadığı, neler gözlemlediği, savaşa dair neler hissettiği, savaş travmasıyla nasıl baş ettiği ve bunları nasıl hatırladığı konusunda elimizde henüz yeterli çalışma yoktur. Bu websitesi, bu eksikliği doldurmaya çalışan bir araştırma projesinin bir parçası olarak doğdu. Websitesimizin amacı, Birinci Dünya Savaşı’na katılan Osmanlı askerlerinin, savaşa dair kaleme aldıkları hatıra, günlük ve mektup gibi kişisel anlatılarının kapsamlı bir kaynakçasını çıkarmak ve bunu genel kamuoyu ile paylaşmaktır. Websitemizde, kitap, dergi yazısı, gazete tefrikası ya da elyazması şeklinde ulaşılabilir durumda olan asker hatıraları, günlükleri ve mektuplarının kısa künyeleri ve kısa tarifleri yer alacaktır. Kaynakçamızı kısa aralıklarla güncelleyeceğiz. (M.B.)

Devamı

Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

Tarih: 07/04/2016   /   Toplam Yorum 1   / Yazar Adı:      /   Okunma 3869

image

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı-Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yılına özel olarak  konferansları kapsamında düzenlediği Mart ayındaki konferans “Kut'ül Amare Zaferi” konuludur. Konuşmacı Dr. Sezai Dumlupınar.  Konferans, 26 Nisan 2016 Salı günü 18.00’de Atatürk Kitaplığı’nda gerçekleştirilecektir.SÖZKONUSU PROGRAM DÜZENLEYEN KURUM TARAFINDAN İPTAL EDİLMİŞTİR. OKUYUCULARIMIZA DUYURULUR.

 

Devamı

Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

Tarih: 31/03/2016   /   Toplam Yorum 0   / Yazar Adı:      /   Okunma 2986

image

29 Nisan 1916 tarihinde kazandığımız Kutül Amare Zaferinin 100. Yıldönümü olan 2016 yılına girdik. Çanakkale Zaferi ile birlikte tarihimizde önemli bir başarı olan Kutü'l Amare Zaferinin 100. Yıldönümü geçen yıl Çanakkale Zaferinin 100. yılında olduğu gibi ülkemizde ve Irak’ta çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçiliği, aslında 29 Nisan’ı Kutül Amare Zaferini her yıl anıyor, Kut’taki şehitlerimizi ziyaret ediyor, mezarlarını suluyor, karanfil bırakıyor ve Kutül Amare zaferini hem Türklerin hem Iraklıların hafızalarında canlı tutmaya çalışıyor. (F.K)

Devamı

Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

Tarih: 24/03/2016   /   Toplam Yorum 0   / Yazar Adı:      /   Okunma 1626

image

Çanakkale Savaşı'nın Dünya tarihindeki yeri neydi ve yirminci yüzyılı nasıl etkilemişti? 18 Mart 2016 tarihinde NTV kanalında deneyimli gazeteci Mete Çubukçu’nun sunumuyla Pasaport'ta diğer konuklarla birlikte Çanakkale Savaşı'nı değerlendirdik.

Devamı

Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

Tarih: 16/03/2016   /   Toplam Yorum 0   / Yazar Adı:      /   Okunma 1919

image

Çanakkale Savaşı'nın 101. yıldönümü Yeni Bakışlar’da konuşuldu. Nevzat Çiçek ile Yeni Bakışlar'da bu hafta Tuncay Yılmazer, Ali Aslan, Gürsel Göncü, Nuri Güçtekin, Esat Kabaklı ve Erol Mütercimler

Devamı

Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

Tarih: 11/03/2016   /   Toplam Yorum 0   / Yazar Adı:      /   Okunma 1863

image

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı-Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yılına özel olarak  konferansları kapsamında düzenlediği Mart ayındaki konferans “Çizgilerle 1. Dünya Savaşı” konuludur. Konuşmacı  Ali Şükrü Çoruk.  Konferans, 22 Mart 2016 Salı günü 18.00’de Atatürk Kitaplığı’nda gerçekleştirilecektir.

Devamı

Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

Tarih: 19/02/2016   /   Toplam Yorum 0   / Yazar Adı:      /   Okunma 1760

image

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı-Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yılına özel olarak  konferansları kapsamında düzenlediği Şubat ayındaki konferans “İkinci Abdülhamit'in Politikaları” konuludur. Konuşmacı  Vahdettin Engin.  Konferans, 24 Şubat 2016 Çarşamba günü 18.00’de Atatürk Kitaplığı’nda gerçekleştirilecektir.

Devamı

Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

Tarih: 15/02/2016   /   Toplam Yorum 0   / Yazar Adı:      /   Okunma 2646

image

İmparatorluk Almanyası’ndan, Hitler Almanyası’na uzanan yolda bir geçiş unsuru olan Erich Ludendorff, Birinci Dünya Savaşı yıllarının efsanevi Alman generalidir. 29 Ağustos 1916'da Alman Genelkurmay Başkanlığı'na, Doğu Cephesi’nde Rus ilerlemesini durduran ve Tannenberg ile Masuria'da kazandıkları parlak zaferlerle Almanya'da kahraman ilan edilen Hindenburg-Ludendorff ikilisi getirildi.


Birinci Dünya Savaşı'nın 100. yılında savaşa dair yayınlanan kitaplar arasında özel bir yere sahip olan bu kitap, Osmanlı Devleti'nin dört yıl boyunca imzaladıkları antlaşmaya ve yaptıkları ittifaka sadakatle bağlı olduğu Almanya'nın o zamanki en yetkili asker ve devlet adamlarından birinin, genelde I. Dünya Savaşı'na, özelde Türkiye ve Türkler’e dair kişisel ve resmi görüşlerini ortaya koymaktadır.(Kapak Yazısından)

Devamı

Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

Tarih: 08/02/2016   /   Toplam Yorum 0   / Yazar Adı:      /   Okunma 1543

image

Birinci Dünya Savaşı, Avrupa’daki dört merkezi devlete karşı, Avrupa ve diğer kıtalarda bulunan yirmiden fazla ülkenin katılımıyla gerçekleşen ve beraberinde çok önemli sonuçlar doğuran kitlesel anlamda ilk büyük savaştır. İnsanlık tarihinin geçirdiği en tahripkâr savaşlardan biri olan Birinci Dünya Savaşı iki açıdan oldukça önemlidir. Birincisi, insanlığı büyük felaketlere sürükleyerek insanlık tarihi açısından büyük çapta maddi ve manevi yıkıntı yaratan kitlesel anlamda ilk büyük savaş olması, ikincisi ise savaş sonunda imzalanan antlaşmalarla adeta İkinci Dünya Savaşı’na davetiye çıkarmış olmasıdır. Yani kalıcı bir barışı sağlayamamış olmasıdır.


 


Dünya tarihi açısından olduğu kadar Türk tarihi açısından da Birinci Dünya Savaşı büyük önem taşımaktadır. Savaş öncesinde sömürge yarışı, siyasal çıkar çatışmaları, sanayi inkılâbının etkileri gibi siyasi ve iktisadi gelişmeler nedeniyle bloklaşan Avrupalı devletlerin uzlaşmaz tutumları ve neticede adeta bir silahlanma ve sömürgecilik yarışına girmeleri, büyük savaşın çıkmasına sebep olmuştur. 28 Haziran 1914’te Avusturya-Macaristan veliahdı Franz Ferdinand ve eşi, bir Sır

Devamı

İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

Tarih: 01/02/2016   /   Toplam Yorum 3   / Yazar Adı:      /   Okunma 2559

image

   Biz isterdik ki çocuklarımız savaşın 100.yılında ANZAC askerlerin torunları kadar savaşın yaşandığı Çanakkale coğrafyasını (Arıburnu’nu, Kabatepe’yi, Conbayırı’nı, Kanlısırt’ı) öğrensinler.
“Çanakkale savaşı kahramanlarından kimleri tanıyorsunuz?”diye sorulduğunda sadece Seyit Onbaşı ve Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK gibi büyük kahramanları söylemekle yetinmesinler.Mehmet Şefik Beyi,şehit Teğmen İbrahim Naci’yi,Saffet POZANTI’yı,Mahmut Sabri Beyi’de hatırlasınlar ve öğrensinler.
  Biz bu bilinçle TED Mersin Koleji olarak bu tarihi fırsatı kaçırmak istemedik ve öğrencilerimizin 100.yılda geleceğe miras olarak bırakabilecekleri bir çalışmanın içine girmeyi uygun bulduk.


   Bu sayfaları takip edenlerin bildiği üzere “geliboluyuanlamak” sitesinde yayımladığımız Türkçe ve İngilizce makalemizle projemizin amacı, hikayesi,hazırlıklarını belirtmiştik.Ocak ayından itibaren bu

Devamı

Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

Tarih: 25/01/2016   /   Toplam Yorum 2   / Yazar Adı:      /   Okunma 2408

image

 “Gelibolu Yarımadası’nda Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar” isimli bu çalışma, Gelibolu Yarımadası özelinde geçmişten günümüze bir az olsun ışık tutmayı ve rehber olmayı amaçlamaktadır. Çünkü geçmiş; “Tarihi Süreç İçinde Çanakkale Muharebeleri ve Muharebe Alanları” isimli kitabımızda da ifade ettiğimiz gibi, “günümüzü anlayabilmek ve geleceğimizi daha sağlıklı yönlendirebilmek için en temel başvuru kaynağıdır”.


 Elbette ki bu kitap, esas olarak Çanakkale Muharebeleri’nin yapıldığı alanlar hakkında bilgi sunmaktadır. Ancak bunun yanı sıra antik dönemden İstiklal Savaşı’nın yaşandığı yıllara kadar olan yaklaşık üç bin yıllık bir zaman aralığında Gelibolu Yarımadası üzerinde yer alan tarihi öneme sahip mevkileri, söz konusu mevkilerde yaşanmış olayları, gerek bu olaylarda ön plana çıkan veya anılan mevkie ismi verilmiş kişileri konu edinmektedir. Dolayısıyla denilebilir ki bu kitap, içerdiği konular tasnif edildiğinde “mevkiler”“olaylar” ve “kişiler” açısından bir tür üçleme dâhilinde hazırlanmıştır. (G.A)

Devamı

Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

Tarih: 18/01/2016   /   Toplam Yorum 3   / Yazar Adı:      /   Okunma 3711

image

Çanakkale Muharebelerinin 100.yılı münasebeti ile son bir sene içinde çok sayıda film yapıldı. Gördüğüm kadarıyla da yenileri yapılmaya devam edecek. Geçen hafta bir dostumun haberdar etmesi ile bir yenisinin daha çekilmiş olduğunu öğrendim. Söz konusu dostum Perşembe akşamı aradı, “Bu akşam TRT yapımı ‘Seddülbahir 32 Saat’ isimli diziyi izleyecek misin?” diye sordu ve cevap vermeden devam etti, “Eleştirini bekliyorum.” O akşam adı geçen dizinin sadece fragmanını görmüştüm. Fragmanda bile göze çarpan çok sayıda hatanın varlığı canımı sıkmış ve söz konusu diziyi o akşam seyretmemiştim. Fakat birkaç gün sonra dayanamayıp internet üzerinden seyretmeye karar verdim. Dizinin tanıtım yazısından; prodüksiyona büyük emek verildiği ve epeyce masraf edildiği anlaşılıyordu. Pekiî bunca emek ve harcanan paraya rağmen söz konusu dizide ne yanlışlar yapılmıştı? (S.A.S)

Devamı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

Tarih: 18/01/2016   /   Toplam Yorum 0   / Yazar Adı:      /   Okunma 2025

image

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı-Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yılı kapsamında düzenlediği Ocak ayındaki konferans “Osmanlı'nın Suriye politikası” konuludur. Konuşmacı Mehmet Öklü. Konferans, 22 Ocak 2016 Cuma günü 18.00’de Atatürk Kitaplığı’nda gerçekleştirilecektir.

Devamı

Şiir ve Öykü Yarışması

Tarih: 13/01/2016   /   Toplam Yorum 0   / Yazar Adı:      /   Okunma 2603

image

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Çanakkale Savaşları’nın 101. yılı etkinlikleri çerçevesinde tüm resmi/özel lise ve dengi okullarda öğrenim gören öğrencilerimizin, Çanakkale Savaşları’nın kültürel, sosyal, siyasi ve uluslararası etkileri yönlerinden önemini kavrayabilmeleri ve konu hakkındaki bilgilerini artırılabilmeleri, Çanakkale Savaşları’nda verilen mücadeleyi anlayarak, Çanakkale Ruhunu kavrayabilmeleri amacıyla, “Çanakkale Savaşları” konulu ödüllü şiir ve öykü alanlarında olmak üzere iki alanda (Şiir ve Öykü) yarışma düzenlemektedir.
Eserlerin, son başvuru tarihi olan 19.02.2016 Cuma günü mesai bitimine kadar Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı'na posta yoluyla gönderilmesi gerekmektedir. Şartname ve başvuru formu için kurumun web sitesi ziyaret edilebilir. www.catab.gov.tr

Devamı

PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

Tarih: 05/01/2016   /   Toplam Yorum 0   / Yazar Adı:      /   Okunma 2218

image

Çanakkale muharebelerinin sona ermesinin 100 yıldönümü münasebetiyle, Seddülbahir köyü meydanında "İtilaf Devletlerinin Çanakkale'den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken" adlı program düzenlenecektir. 27. Alay komutanı Gazi Binbaşı Halis Ataksor'un kişisel eşyaları ve fotoğraf sergisi dahil olmak üzere muhtelif etkinlikler yapılacaktır. Kutlama Programı davetiye ve afişler aşağıda yer almaktadır. İlgililere duyurulur.

Devamı

Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

Tarih: 03/01/2016   /   Toplam Yorum 0   / Yazar Adı:      /   Okunma 2421

image

Çanakkale Savaşları ve Harp Tarihi Araştırmaları Derneği tarafından düzenlenen Çanakkale Söyleşileri kapsamında Kenan Çelik tarafından "Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı" konulu bir konferans verilecektir. Söz konusu etkinlik 8 Ocak 2016 Cuma günü 19:30'de Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı Konferans Salonu'nda yapılacaktır. Tüm halkımız davetlidir.

Devamı

Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

Tarih: 14/12/2015   /   Toplam Yorum 0   / Yazar Adı:      /   Okunma 2568

image

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı-Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yılına özel olarak  konferansları kapsamında düzenlediği Aralık ayındaki konferans “Bir Kırılma Noktası Çanakkale” konuludur. Konuşmacı  Haluk Oral. Konferans, 23 Aralık 2015 Çarşamba günü 18.00’de Atatürk Kitaplığı’nda gerçekleştirilecektir.

Devamı

Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

Tarih: 26/11/2015   /   Toplam Yorum 1   / Yazar Adı:      /   Okunma 3784

image

Devamı