Sarıkamış'ın Yılanlı Ada şehitleri ( haber7.com , 8.12.2007 )

Tarih: 16/12/2007   /   Toplam Yorum 5   / Yazar Adı:      /   Okunma 9097

Birinci Dünya Savaşı'nda esir kampı olarak kullanılan, 10 bine yakın Türk asker ve sivilin şehit edildiği tahmin edilen Hazar Denizi'ndeki Ruslara ait Nargin Adası'nın görüntüleri, Rus Gizli Servis Teşlikatı'nın (KGB) arşivlerinden çıktı. Tam 92 yıl sonra, Sarıkamış Dayanışma Grubu'nun uzun çalışmalarıyla ortaya çıkan kayıtlarda, 1914-1915 yıllarında, Sarıkamış Harekatı'nda Anadolu köylerinden esir alınan sivil ve askerlerin görüntüleri yer alıyor. Tarihi kaynaklarda, Türk esirlerin çoğunun, susuzluktan, yılanların zehirlemesi ve Ruslar'ın kurşuna dizmesiyle şehit olduğu yazıyor. O dönemde Ruslar'la işbirliği içinde olan Ermeni askerler ve subayların da Türkler'e işkence yaptığı belirtiliyor.

 

Tarihteki en ünlü 'ada hapishaneleri' arasında gösterilen Ruslara ait Hazar Denizi'ndeki Nargin Adası'na (Yılanlı Ada) götürülen Sarıkamış esirlerinin görüntüleri, tam 92 yıl sonra KGB'nin gizli arşivlerinden çıktı.

Esir düşenlerin çoğunun öldüğü bilinen adada çekilen kayıtlarda, 15 kişinin bir kaptan yemek yediği, açlıktan beden ve akıl sağlıklarını kaybettiği anlaşılan insanların görüntüleri yer alıyor.

Murat PALAVAR'ın haberi

Birinci Dünya Savaşı'nda esir kampı olarak kullanılan, 10 bine yakın Türk asker ve sivilin şehit edildiği tahmin edilen Hazar Denizi'ndeki Ruslara ait Nargin Adası'nın görüntüleri, Rus Gizli Servis Teşlikatı'nın (KGB) arşivlerinden çıktı. Tam 92 yıl sonra, Sarıkamış Dayanışma Grubu'nun uzun çalışmalarıyla ortaya çıkan kayıtlarda, 1914-1915 yıllarında, Sarıkamış Harekatı'nda Anadolu köylerinden esir alınan sivil ve askerlerin görüntüleri yer alıyor.

Tarihi kaynaklarda, Türk esirlerin çoğunun, susuzluktan, yılanların zehirlemesi ve Ruslar'ın kurşuna dizmesiyle şehit olduğu yazıyor. O dönemde Ruslar'la işbirliği içinde olan Ermeni askerler ve subayların da Türkler'e işkence yaptığı belirtiliyor.

BİR ADI DA CEHENNEM ADASI
Ruslar tarafından ağır suçluların konulduğu ada, Birinci Dünya Savaşı sırasında, Prens Oldenburg'un talimatıyla esir kampına dönüştürüldü. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'nün karşısında Hazar Denizi'nde bulunan Nargin Adası, 3.1 kilometre uzunluğu, 900 metre eni ve yaklaşık 900 dekarlık yüzölçümüyle bölgenin en büyük adası. Su kaynağı ve bitki örtüsü bulunmayan, yılanlarıyla ünlenen ada, bu nedenle tarihte Yılan Adası olarak anıldı. Rusların uzun yıllar hapishane olarak kullandığı Nargin Adası, içinde bulundurduğu azılı esirler ve zehirli yılanlarıyla 'cehennem ada' olarak da adlandırılıyordu.

AÇLIKTAN ÖLDÜLER
KGB tarafından propaganda olarak kullanmak amacıyla çekildiği iddia edilen kayıtlarda, 10-15 kişilik gruplar halinde ortada bulunan bir tencereden yemeklerini yiyen, açlık ve ağır kış şartlarına dayanamadıkları için hafızalarını ve sağlıklarını kaybettiği anlaşılan ve sağa sola sallanarak yürüyen esirlerin görüntüleri var.

Esir düşenlerin çoğunun şehit olduğu bilinen adada çekilen görüntüler arasında, çoğu anne ve babasız kalan bebek ve çocukların toplu halde denize girmeleri de kaydedilmiş.

TÜRK ŞEHİTLİÐİ YAPILSIN
Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Nargin Adası'nın uç kısımının tamemen mezarlık olarak kullanıldığını belirterek, arazinin heryerinin kemiklerde dolu olduğunu söyledi. Kemiklerden bir kısmını Türkiye'ye getirererek inceleme yaptırdığını kaydeden Sönmez, "Bu kemiklerden 2 şehidimizi ortaya çıkarttık. İncelemerde, şehitlerin açlık ve sefaletten öldüğü belirlendi" dedi. Sönmez, Ada'nın Türk şehitliği yapılması için çalışacaklarını da ifade etti.

Zapsu'nun da dedesi Nargin'de esir idi

Eski milletvekillerinden Turhan Çömez, Dışişleri Bakanı olduğu dönemlerde Abdullah Gül'e bir mektup yazmış ve Nargin Adası'nda Türk Şehitliği açılmasını istemişti.

İncelemelerde Başbakan Erdoğan'ın Danışmanı Cüneyd Zapsu'nun dedesi Abdürrahim Zapsu'nun da Nargin Adası'nda esir kaldığı, daha sonra bir hemşirenin yardımı ile kömür kamyonunun içinde adadan kaçırıldığı ortaya çıktı.

Yetkililer uyarılmıştı

Bakü'deki Hümmet Parti Başkanı olan Dr. Neriman Nerimanov o tarihlerde şehir dumasına sunduğu raporda şunları söylüyordu:

"Burada su çetinlikle ele düşen bir şeydir. Burası adeta arsa-i kerbeladır. Su olanda hörek yok, hörek tapılanda su yoktur. Bu yılanlar yuvasında yaşamaya değil, ölmeye mahkum olan zavallılar susuzluktan göğermiş, kurumuş dillerini ağızlarından çıkarıp dudaklarını kemiriyor, 'su' diye ah vah ediyorlardı. Burada içmeyede su tapılmıyor. Buraya su karadan geliyor. Cezirenin özünün içmelik suyu yoktur. Bazen oluyor ki deryada şiddetli külek oluyor. O günlerde barkazlar cezireye yanaşmıyorlar. Barkaz gelmeyince su da yok. Sivil esirler içinde 80 yaşında bitmiş halde ihtiyar kişilerle, 2 yaşından 15 yaşına kadar körpe çocuklar vardı"

RUS GİZLİ ÖRGÜTÜ KGB'NİN ÇEKTİÐİ BELGESELİN FOTO GALERİSİ İÇİN BU LİNKİ KULLANABİLİRSİNİZ

Yeni Şafak


  9097 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

244_İSLAM ÖZDEMİR 19-12-2007, 14:32:41
Selamlar

Bundan yaklaşık iki sene kadar önce özel bir tv programda tanışmıştım Nargin dasıyla.Azerbaycan'ı tanıtan bu programda beni en çok etkileyen Nargin Adası ve burada yaşanılan insanlık ayıbı olmuştu.Vatanın selameti için çarpışırken Sarıkamış'ta esarete mahkum olan Mehmetçiklerin halen tarihçiler tarafından ışık tutulmayı bekleyen dramı bir Türk genci olarak beni çok etkilemişti.Hatta o yıl Çanakkale'de gezdirdiğim Azerbaycan Grubuna ilk sorduğum şey beynimde "Ölüm Adası" namıyla nakşolan bu ada oldu. Tarihimize karşı sözde olan ama özde olmayan ilgimizden,belirli gün ve haftalarda yaptığımız tarih bilinci aşılamaktan uzak göstermelik programlardan yakındım durdum hep.İngilizler dünyanın dört bir yanında yaptıkları işgal ve sömürge savaşlarında kaybettikleri askerlerinin hatıralarını görkemli anıt ve abidelerle,başyapıt eserlerle yaşatmaya çalışırken,neden bize bu vatanı emanet eden kahraman ecdadımıza karşı görevimizi hakkıyla yerine getiremediğimizi,onları dağların başında unutup gittiğimizi sorgulayıp durdum hep.Artık Türk Milleti olarak hamasi nutuklarla avunup gitmekten,tarihi kimi zaman gereksiz,kimi zaman ise heyecan yaşamak için bir fantezi aracı olarak görmekten vazgeçmemiz gerekiyor diye düşünüyorum.Müslüman Türk Ulusu olarak bizi biz yapan değerler hiyerarşisinin ilk sıralarında Tarih Bilincinin de olduğunu,geçmişten ders almadığımız müddetçe de yaşanılan o elim hadiselerin tekrar vuku bulacağını asla unutmamamız lazım.Tarihe sahip çıkmak,hamasi nutuklar atmakla,her yıldönümlerinde günü kurtarmak babından basma kalıp programlar düzenlemekle değil,yaşadığımız o olayları neslimize en ince ayrıntısına kadar öğretmekle,onlara doğru bir bilinç aşılamakla olur.Bu benim acizhane kendi kanaatimdir.İşte bu meyanda tarihçilerimize ve yazarlarımıza da önemli görevler düşüyor.Tarihçilerimiz bu olayları halkımıza aktarmak konusunda ne kadar özverili davranırlarsa toplumun bilinci o kadar sağlam olur.Nargin Adasında yatan çilekeş,gönlü Allah ve Vatan aşkıyla dolu kahramanlarımızı rahmetle anıyorum.En kısa zamanda ilgililerin Azerbaycan Makamlarıyla temasa geçerek oraya bir abide ve şehitlik dikmelerini Müslüman bir Türk evladı olarak kendilerinden arzediyorum.


İSLAM ÖZDEMİR
ÇANAKKALE SAVAŞLARI ARAŞTIRMACISI-YAZAR

 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

21/03/2015 - 04:28 CNNTürk Başak Şengül ile Bugün- 18 Mart Çanakkale Zaferi Özel Programı

12/02/2015 - 15:22 Ayrıntı Sandığı Programı Çanakkale Özel ( TRT HABER 14 Şubat 2015 saat 11.10 )

24/01/2015 - 09:17 Timaş Tarih

24/10/2014 - 11:55 Avustralya SBS Radyosunda Çanakkale Savaş Alanlarında Yapılaşma Konusu

// - 10:09 Gelibolu Yarımadası Kanunu hakkında Avustralya SBS Radyosu Türkçe Bölümüne verdiğim röportaj… (Tuncay Yılmazer )

16/03/2013 - 09:11 Semerkand TV

01/11/2008 - 21:53 Basından Seçmeler- Yine Dozer ( 27.10.2008 tarihli Hürriyet Gazetesi)

18/11/2007 - 07:21 “Gelibolu’yu Anlamak” ta Yeni Bölüm : Basından Seçmeler ( Tuncay Yılmazer )