Gelibolu’yu Anlamak’ta Savaş Karakaş’ın Hazırladığı Bir Belgesel : Sessiz Anzac AE-2 ( 1.Bölüm)

Tarih: 21/11/2007   /   Toplam Yorum 9   / Yazar Adı:      /   Okunma 25873

AE-2 denizaltısı özellikle Avustralyalılar açısından sembolik önemi çok fazla olan bir denizaltıdır. Çanakkale Muharebeleriyle ilgilenenler hatırlayacaklardır; 25 Nisan 1915 gecesi Arıburnu çıkarmasının başarısız olduğu ve geri çekilmesi gerektiğini bildiren telgrafı alan General Hamilton’un imdadına AE-2’nin Marmara Denizi’ni geçtiği haberi yetişecektir. Bu haber Arıburnu’ndaki Anzac komuta heyetine bildirilecek, AE-2 Türk hatlarını geçebilmenin sembolü olarak anılacaktır. Ne var ki Dacre Stoker yönetimindeki bu denizaltı 30 Nisan 1915’te Sultanhisar torpidomuz tarafından Karabiga açıklarında batırılır. Sualtı araştırmacısı Savaş Karakaş ve ekibi, bir grup Avustralyalı araştırmacı ile birlikte Marmara denizinde 72 metre derinlikte ( üstelik üzerinde patlamamış tek torpidosuyla! ) bulunan AE-2 denizaltısının izini sürüyor, çıkarılmasıyla ilgili son gelişmeleri tartışıyor.

 

AE-2 denizaltısı özellikle Avustralyalılar açısından sembolik önemi çok fazla olan bir denizaltıdır. Çanakkale Muharebeleriyle ilgilenenler hatırlayacaklardır;  25 Nisan 1915 gecesi Arıburnu çıkarmasının başarısız olduğu ve geri çekilmesi gerektiğini bildiren telgrafı alan General Hamilton’un imdadına AE-2’nin Marmara Denizi’ni geçtiği haberi yetişecektir. Bu haber Arıburnu’ndaki Anzac komuta heyetine bildirilecek, AE-2 Türk hatlarını geçebilmenin sembolü olarak anılacaktır. Ne var ki Dacre Stoker yönetimindeki bu denizaltı 30 Nisan 1915’te Sultanhisar torpidomuz tarafından Karabiga açıklarında batırılır. Sualtı araştırmacısı Savaş Karakaş ve ekibi, bir grup Avustralyalı araştırmacı ile birlikte Marmara denizinde 72 metre derinlikte ( üstelik üzerinde patlamamış tek torpidosuyla! ) bulunan AE-2 denizaltısının izini sürüyor, çıkarılmasıyla ilgili son gelişmeleri tartışıyor.

sessizanzac1.flv


  25873 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

172_Ahmet yurttakal 21-11-2007, 10:06:16
Sessiz Anzac Ae2 uyanıyor. artık herşey gün yüzüne çıkıyor.
bu iki bölümlük görüntüyü izledim.

herkesin mutlaka izlemesi gereken bir görüntü.
bilmediğimiz ve göremdiğimi duymadığımız birçok bilgiyi Savaş Karakaş bize fısıldıyor.
Değerli Sualtı araştırmacısı Savaş Karakaş bize herzaman sualtındaki hazineleri bizlere sunarak adeta bizleri zengin ediyor..
teşekkürler Savaş bey

Belgesselin görüntülerini sunan Sayın Tuncay Bey emeğinize yüreğinize sağlık
 
275_İslam ÖZDEMİR 03-03-2008, 10:35:34
Bu belgeseli seyrederken kelimelerle ifade edilmesi asla mümkün olmayan bir heyecan ve macera duygusu tattım.Tarihin derinliklerine yapılan bu yolculukta sanki ben de onlarla birlikteydim.İtiraf etmeliyim ki bu gönülden isterdim.Bu tecrübe hayatımın sonuna dek torunlarıma anlatacağım macera dolu bir öykü olurdu.İnsanı hayatta ayrıcalıklı kılan bazı olayların ve zamanların olduğuna inanan biriyim.Bence bu projede yer alan herkes bu konuda diğer insanlardan daha ayrıcalıklı ve şanslı.Belgeseli başından sonuna kadar izleyen biri buradaki yüzlerin tarihle yüzleşmekten dolayı duydukları mutluluğu yakinen görebilir.

Ae2 ve Müttefik Denizaltılarının Marmara serüveni harekat içinde apayrı bir yere sahip.Denizaltıların Marmara Denizine ulaşmak yolunda verdikleri mücadeleyi okuyan biri aradan geçen yıllara rağmen bir empati kurarak kendisini o serüvenin içinde bir yerde hissedebilir.Beni mutlu eden bir diğer konu ülkemizde Selçuk Kolay ve Savaş Karakaş gibi Çanakkale Savaşlarının gerçekleriyle ilgilenen,bu konuda emek sarfedip kamuoyunu bilgilendirmeye kendini adamış değerli kişilerin varolması.Allah bunların sayısını artırsın.İnşaallah Çanakkale Savaşları yıllarca terkedildiği bu yanlızlıktan sonra her konuda güvenilir olan tarihçilerin,akademisyenlerin,bilim adamı ve araştırmacıların yapacağı nitelikli çalışmalarla gönüllerdeki tahtına hak ettiği şekilde oturur.Sözlerimin sonunda Ae2 yi gün yüzüne çıkarıp bu belgeselin yapılmasında emeği geçen herkesi kutluyor.Başarılarının devamını diliyorum.


İslâm ÖZDEMİR
İmam-Hatip
&
Çanakkale Savaşları Araştırmacısı/Yazar
Gallipoli1984@hotmail.com
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

30/03/2013 - 15:49 Semerkand TV'de 16.3.2013'te Yayınlanan Çanakkale Muharebelerinin Konuşulduğu İbrahim Baran ile Hayata Düşülen Notlar Programının Kaydı

17/03/2013 - 15:08 TRT Avaz'da Studyo Avaz - 20 Şubat 2013 Çanakkale Savaşı Programı Kaydı Gelibolu'yu Anlamak'ta...

21/11/2007 - 02:35 Sessiz Anzac 2.Bölüm

21/11/2007 - 02:29 Gelibolu’yu Anlamak’ta Savaş Karakaş’ın Hazırladığı Bir Belgesel : Sessiz Anzac AE-2 ( 1.Bölüm)