M├╝stahkem Mevkii nin Anafartalardaki Sesi-K├╝├ž├╝k Anafartalar Toplar─▒(Bayram Akg├╝n)

Tarih: 22/05/2017   /   Toplam Yorum 3   / Yazar Ad─▒:      /   Okunma 5748

K├╝├ž├╝k Anafartalar Toplar─▒ diye isimlendirilen bu toplar K├╝├ž├╝k Anafartalar K├Ây├╝ÔÇÖn├╝n giri┼čine konu┼čland─▒r─▒l─▒r. Toplar─▒n giri┼činde ise ÔÇťTop MevzileriÔÇŁ diye tabelas─▒ bulunmaktad─▒r. Toplar k├Ây├╝n yak─▒n─▒na kuruldu─ču i├žin ismini de burdan almaktad─▒r.
B├╝y├╝k Bo─čaz MuharebesiÔÇÖnin yap─▒ld─▒─č─▒ 18 Mart 1915 g├╝n├╝ ─░tilaf Donanmas─▒ ├çanakkale Bo─čaz─▒ÔÇÖnda a─č─▒r bir yenilgiye u─črayarak geriye ├žekilir. Hi├ž beklemedikleri bir sonu├žla kar┼č─▒la┼čan ─░tilaf g├╝├žleri Bo─čazÔÇÖ─▒ sadece donanmayla ge├žemeyeceklerini anlarlar. Bunun ├╝zerine donanman─▒n deste─čini arkalar─▒na alarak karaya asker ├ž─▒karma plan─▒n─▒ uygulamaya ├žal─▒┼č─▒rlar. Sava┼č gemilerinin 18 Mart 1915ÔÇÖten sonra ├çanakkale Bo─čaz─▒ÔÇÖndaki faaliyetlerinde azalma g├Âr├╝l├╝r. T├╝rk kara birliklerinin elinde bulunan toplar─▒n say─▒s─▒ yetersiz oldu─ču i├žin de ├ž─▒karmalardan sonra ├çanakkale M├╝stahkem Mevki Komutanl─▒─č─▒ bo─čaz tahkimat─▒nda bulunan baz─▒ toplar─▒ V. OrduÔÇÖnun kara emrine verir. (B.A)┬á

 

 

Tekke Tepe güneyine kurulan Küçük Anafartalar Köyü

 

Google Earth üzerinde Küçük Anafartalar Toplar─▒’n─▒n yeri

Küçük Anafartalar Toplar─▒ diye isimlendirilen bu toplar Küçük Anafartalar Köyü’nün giri┼čine konu┼čland─▒r─▒l─▒r. Toplar─▒n giri┼činde ise “Top Mevzileri” diye tabelas─▒ bulunmaktad─▒r. Toplar köyün yak─▒n─▒na kuruldu─ču için ismini de burdan almaktad─▒r. Büyük Anafartalar Köyü-Küçük Anafartalar Köyü yol güzergah─▒ üzerinde bulunan toplar ve tabelas─▒

 

Büyük Bo─čaz Muharebesi’nin yap─▒ld─▒─č─▒ 18 Mart 1915 günü ─░tilaf Donanmas─▒ Çanakkale Bo─čaz─▒’nda a─č─▒r bir yenilgiye u─črayarak geriye çekilir. Hiç beklemedikleri bir sonuçla kar┼č─▒la┼čan ─░tilaf güçleri Bo─čaz’─▒ sadece donanmayla geçemeyeceklerini anlarlar. Bunun üzerine donanman─▒n deste─čini arkalar─▒na alarak karaya asker ç─▒karma plan─▒n─▒ uygulamaya çal─▒┼č─▒rlar. Sava┼č gemilerinin 18 Mart 1915’ten sonra Çanakkale Bo─čaz─▒’ndaki faaliyetlerinde azalma görülür. Türk kara birliklerinin elinde bulunan toplar─▒n say─▒s─▒ yetersiz oldu─ču için de ç─▒karmalardan sonra Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanl─▒─č─▒ bo─čaz tahkimat─▒nda bulunan baz─▒ toplar─▒ V. Ordu’nun kara emrine verir.

25 nisan 1915 günü kuzey cephesine yap─▒lan ç─▒karman─▒n amac─▒ içerisinde Düztepe-Conkbay─▒r─▒-Kocaçimen Tepe gibi bölgenin yüksek da─č silsilelerini ele geçirmek bulunuyordu. Ba┼čar─▒ elde edilecek olursa da Maltepe istikametine yönelinerek Eceabat’a ula┼č─▒lacak ve bir el ┼čeklinde olan yar─▒mada kesilecekti. Bununla birlikte Türk birlikleri bu hat ile Seddülbahir Cephesi k─▒y─▒ kesiminde bulunan ─░tilaf güçlerine mensup birlikler aras─▒nda kalacaklard─▒.

 

 

Top mevzilerinden Kocaçimen Tepe-Conkbay─▒r─▒ da─č silsilesine bir bak─▒┼č

 

Nitekim 25 Nisan-6 A─čustos 1915 tarihleri aras─▒nda yapt─▒klar─▒ planda ba┼čar─▒ sa─člayamazlar ve bekledikleri sonucu elde edemezler. Bunun üzerine 6 A─čustos 1915 tarihinde Suvla Bölgesi’ne 9. ─░ngiliz Kolordusu’na ba─čl─▒ birlikler ç─▒kar─▒larak yeni bir cephe aç─▒l─▒r. Bu birlikler ismi geçen yükseltilerin Anafartalar Ovas─▒’ndan geni┼č bir yay çizerek etraf─▒ndan dola┼čmay─▒ planl─▒yorlard─▒. Art─▒k Anafartalar Ovas─▒’nda ya┼čanacak olan ┼čiddetli muharebeler ba┼člamak üzereydi.

General Sir Ian Hamilton’un büyük taarruz için haz─▒rlad─▒─č─▒ plan (Gnkur. As.T. ve Str.E.B┼čk.-Kroki 45)

 

─░tilaf birliklerince 6 A─čustos 1915 günü yap─▒lan ç─▒karman─▒n ard─▒ndan Ar─▒burnu Bölgesi’nde ve Seddülbahir Bölgesi’nde yo─čun bombard─▒man─▒n ard─▒ndan ┼čiddetli sald─▒r─▒lar yap─▒l─▒r. Ard─▒ndan The Nek taarruzu, I. Anafartalar Muharebesi, Conkbay─▒r─▒ Türk Taarruzu, Kireçtepe Muharebeleri gibi ciddi muharebeler cereyan eder. 19. Tümen Komutan─▒ Albay Mustafa Kemal de 8 A─čustos ak┼čam─▒na Anafartalar Grup Komutanl─▒─č─▒’na getirilir.

17 A─čustos 1915’ten 21 A─čustos 1915 tarihine kadar, Anafartalar Bölgesi’nde 12. Tümen cephesinde Türk siperlerine yana┼čmak için yap─▒lan küçük birlik hareketleri d─▒┼č─▒nda önemsenecek bir harekat görülmedi. Bu süre içinde Türklerin de belirli bir ileri hareketi olmad─▒. Hareketsiz geçen günlerden yararlanan Türk k─▒talar─▒, ileri hatlar─▒n─▒ düzeltme, siperlerini tamamlama, geriye ba─člant─▒ ve irtibat hendekleri yapmaya çal─▒┼čmalar─▒yla u─čra┼čt─▒lar. Ayr─▒ca, savunma bölgelerinin tart─▒┼čmaya yer b─▒rakmayacak ┼čekilde saptanmas─▒, tümenler aras─▒nda kalan bo┼čluklar─▒n kapat─▒lmas─▒, kar─▒┼čm─▒┼č olan birliklerin kendi k─▒talar─▒na gönderilmesi ve k─▒talar içinde yeniden düzenleme çal─▒┼čmalar─▒ yap─▒ld─▒. Grubun topçu gücünü art─▒rmak için Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanl─▒─č─▒’ndan baz─▒ a─č─▒r bataryalar─▒n getirtilmesine çal─▒┼č─▒ld─▒.[1] Müstahkem Mevkii’nin Anafartalar Bölgesi’ndeki topçu gücünü art─▒rmak için V. Ordu’ya tahsis etti─či a─č─▒r toplara bakt─▒─č─▒m─▒zda 22 çap tolundaki bu toplardan sadece Küçük Anafartalar Köyü güneyine yerle┼čtirilen toplar mevcuttur. Bu toplar d─▒┼č─▒nda bu bölgede a─č─▒r top mevcut de─čildir.

Anafartalar Ovas─▒’nda cereyan eden muharebelerde Türk birliklerinin topçu gücünü art─▒rmak için Çanakkale Müstahkem Mevkii Komutanl─▒─č─▒’ndan baz─▒ toplar al─▒n─▒r. Küçük Anafartalar Toplar─▒’da bu dü┼čünceyle buraya getirilir. Ayr─▒ca Anfartalar Bölgesi’nin ba┼čka yerlerine de toplar yerle┼čtirilerek topçu gücü art─▒r─▒lmaya çal─▒┼č─▒l─▒r.

 

 

Özellikle Suvla’ya ç─▒karma yapan birliklere kar┼č─▒ kullan─▒lmak üzere Anafartalar Bölgesi’ne yerle┼čtirilen

15’lik toplardan biri. Görüldü─čü gibi topun üzeri çal─▒larla kamufle edilmi┼čtir.[2]

 

Hermann Lorey’in, Türk Sular─▒nda Deniz Hareketleri II. Cilt Bo─čazlar Etraf─▒nda Mücadele isimli eserindeki haritaya bakt─▒─č─▒m─▒zda 1915 y─▒l─▒nda Namazgah Tabyas─▒’nda bulunan 7 adet 210/22’lik topun 5 adede dü┼čtü─čü görülmektedir. Bu da Küçük Anafartalar’a toplar─▒n Namazgah Tabyas─▒’ndan getirtildi─čini göstermektedir.

 

 

1916 Senesinde Çanakkale Bo─čaz─▒ Tahkimat─▒ ve May─▒n Manialar─▒ (Harita 11)

 

Bunun d─▒┼č─▒nda 210/22’lik toptan Rumeli Yakas─▒’nda sadece De─čirmenburnu Tabyas─▒’nda mevcuttur. Say─▒s─▒ da 1 adettir. Bu top 1916 y─▒l─▒nda da yerinde durmaktad─▒r.

Küçük Anafartalar Toplar─▒ 210/22’lik Alman Krupp marka k─▒y─▒ toplar─▒ndan olu┼čmaktad─▒r. 4,620 metre namlu uzunlu─čuna sahip olan bu toplarda 32 adet yiv/set bulunmaktad─▒r. Ayr─▒ca men┼čuri (prizma) kamaya sahiptir.

210/22’lik toplar 1873 y─▒l─▒nda al─▒n─▒r.[3] Sultan Abdülaziz döneminde al─▒nan bu toplardan Çanakkale Bo─čaz─▒’na 11 adedi konu┼čland─▒r─▒l─▒r. 210/22’lik toplardan bir adedi Kumkale Tabyas─▒’na, bir adedi Çimenlik Tabyas─▒’na, bir adedi Anadolu Mecidiye Tabyas─▒’na, yedi adedi Namazgah Tabyas─▒’na ve bir adedi de De─čirmenburnu Tabyas─▒’na yerle┼čtirilir. Ayr─▒ca bu tabyalardan al─▒nan toplarla Karanl─▒kliman Tabyas─▒, Tengerderesi Do─čusu’na, Kerevizdere-Domuzdere aras─▒na ve Küçük Anafartalar Köyü’ne tahkimatlar kurulur.

210/22’lik topta Tapal─▒ Dane ve Sert Dane olmak üzere iki çe┼čit mermi kullan─▒lmaktad─▒r. Bu mermilerden Tapal─▒ Dane’nin 79 kg a─č─▒rl─▒─č─▒ndaki mermisi, 4,75 kg a─č─▒rl─▒─č─▒ndaki kara barutla ilk h─▒z─▒ 430 sn/m olmak üzere 6.900 m menzile ula┼čmaktad─▒r. Sert Dane ise 98,5 kg a─č─▒rl─▒─č─▒ndaki mermisini, 1,25 kg a─č─▒rl─▒─č─▒ndaki kara barutla ilk h─▒z─▒ 420 sn/m olmak üzere 7.300 m menzile atabilmektedir. 210/22’lik topun mermisinin 1.000 m’deki son h─▒z─▒ 371 sn/m ve delece─či kal─▒nl─▒k ise 453 mm’dir. 5.000 m’deki son h─▒z─▒ 281 sn/m ve delece─či kal─▒nl─▒k ise 107 mm’dir. 7.000 m’deki son h─▒z─▒ ise 262 sn/m ve delece─či kal─▒nl─▒k 90 mm’dir.[4]

 

 

Küçük Anafartalar Toplar─▒’n─▒n Google Earth üzerinde menzili

 

Küçük Anafartalar Toplar─▒’n─▒n menzili harita üzerinde görüldü─čü gibi yakla┼č─▒k olarak Ar─▒burnu Bölgesi’nde ┼ču anki Anzak Tören Alan─▒’na, Suvla Bölgesi’nde Küçük Kemikli Burnu’na ve Büyük Kemikli Burnu’nun büyük bir bölümüne yeti┼čebilmektedir. Bu toplar yat─▒k mermi yollu toplardan oldu─ču için sütre gerisini vurabilme özelli─čine sahip de─čillerdir. Fakat görülen alanlar─▒ rahatl─▒kla vurabilir.

Toplar─▒n menzilleri özellikle kuzey sahiline ve Suvla k─▒y─▒lar─▒na yeti┼čti─či için sahil ┼čeridine yap─▒lan iskelelere, sahile indirilen malzemelere rahatl─▒kla ate┼č edebilmektedir. Bahsetti─čimiz üzere Anafarttalar Bölgesi’nde bulunan dü┼čman birliklerine kar┼č─▒ kullan─▒lan bu toplar, karaya ç─▒kart─▒lan malzemelere ve iskelelere kar┼č─▒ da kullan─▒l─▒r.

Çanakkale kara muharebelerinde 2 adet 210/22’lik toplardan olu┼čan bu tahkimattaki toplardan sa─č taraftaki top sa─člam ve topu kunda─č─▒ üzerindedir. Sol taraftaki topun ise namlusu kesilmi┼čtir ve sonradan yap─▒lma demir sehpa üzerine konulmu┼čtur. Toplar aras─▒nda 20 mt. kadar mesafe bulunmaktad─▒r. Toplar─▒n yanlar─▒nda bonet ya da bir yükselti yoktur. Sadece toplar─▒n önünde küçük toprak setleri vard─▒r. 

 

 

Top mevzisinde bulunan 2 adet 210/22’lik toplar

 

Çanakkale Sava┼člar─▒

Ara┼čt─▒rmac─▒-Yazar

Bayram AKGÜN

 

KAYNAKÇA

  • Birinci Dünya Sava┼č─▒’nda Çanakkale Cephesi, (Haziran 1914,25 Nisan 1915), V. Cilt, I. Kitap, Genkur. Bas─▒mevi, Ankara, 2012.
  • KOÇ, A., Çanakkale Muharebelerinde Topçunun Kullan─▒lmas─▒, Topçu ve Füze Okulu Komutanl─▒─č─▒, 2’nci S─▒n─▒f Bas─▒mevi Müdürlü─čü, Ankara, 2008.
  • MÜTERC─░MLER, E., Korkak Abdül’den Coni Türk’e Gelibolu 1915, 5. Bask─▒, Melisa Matbaac─▒l─▒k, ─░stanbul, Haziran 2005.
  • www.awm.gov.au


[1] Erol MÜTERC─░MLER, Korkak Abdül’den Coni Türk’e Gelibolu 1915, 5. Bask─▒, Melisa Matbaac─▒l─▒k, ─░stanbul, Haziran 2005, s. 597.

[2] http://www.awm.gov.au/exhibitions/dawn/turkish/

[3] Abdülkadir KOÇ, Çanakkale Muharebelerinde Topçunun Kullan─▒lmas─▒, Topçu ve Füze Okulu Komutanl─▒─č─▒, 2’nci S─▒n─▒f Bas─▒mevi Müdürlü─čü, Ankara, 2008, s. 55.

[4] Birinci Dünya Sava┼č─▒’nda Çanakkale Cephesi, (Haziran 1914,25 Nisan 1915), V. Cilt, I. Kitap, Genkur. Bas─▒mevi, Ankara, 2012, Çizelge-3’ten derlenmi┼čtir.


  5748 defa G├Âr├╝nt├╝lendi.

**********************

T├╝m yaz─▒, yorum ve i├žerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yay─▒mlanm─▒┼č olmalar─▒, bu g├Âr├╝┼čleri Tuncay Y─▒lmazer'in benimsedi─či anlam─▒na gelmez. Yorum b├Âl├╝m├╝ ├Âzg├╝r bir tart─▒┼čma ortam─▒ yaratmak i├žin vard─▒r. Ancak sald─▒rgan ve d├╝zeysiz yorumlar yay─▒nlanmayacakt─▒r. E─čer bu siteye ilk kez yorum yaz─▒yorsan─▒z, yorum kurallar─▒na g├Âzatman─▒z─▒ istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

KATEGOR─░DEK─░ D─░─×ER BA┼×LIKLAR

13/04/2019 - 13:38 Who are your heroes of Gallipoli? An exclusive interview with John Gillam, The author of "Turkish Charlie Ryan" (with Yvonne Fletcher ) ( Tuncay Y─▒lmazer )

09/04/2019 - 13:38 Osmanl─▒ ─░mparatorlu─ču ve D├╝nya Sava┼č─▒ - Said Halim Pa┼ča (Fatih Y├╝cel)

23/03/2019 - 13:18 I. D├╝nya Sava┼č─▒ÔÇÖnda ├ťsk├╝dar Mekteb-i Sultan├«si (Nuri G├╝├žtekin)

17/03/2019 - 14:19 18 MART ├ľZEL - 18 Mart Bo─čaz Harbinde M├╝ttefik Filonun Sald─▒r─▒ Plan─▒ ile T├╝rk Savunma D├╝zeni ├ťzerine De─čerlendirmeler (M. Onur Yurdal)

13/03/2019 - 05:59 Orgeneral Cevat ├çobanl─▒ Pa┼čan─▒n Vefat─▒ Ve Cenaze Merasimi (Ahmet Yurttakal)

03/03/2019 - 05:37 Cephe Hatt─▒ Raporlar─▒na G├Âre Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ÔÇÖnda ┼×ehit T├╝rk Subaylar─▒ (Nuri G├╝├žtekin)

17/12/2018 - 13:03 Sar─▒kam─▒┼č Harek├ót─▒na Taktik Yakla┼č─▒mlar (Dr. B├╝lend ├ľzen)

09/12/2018 - 10:02 Elveda Zeytinda─č─▒ ÔÇô 100.Y─▒l D├Ân├╝m├╝ÔÇÖnde Kud├╝sÔÇÖ├╝n Kayb─▒n─▒ Yeniden De─čerlendirmek (Tuncay Y─▒lmazer)

05/11/2018 - 12:37 Kararg├óh Umumi Foto─čraf├ž─▒s─▒ Burhan Felek ve ├çanakkale (Mustafa Onur Yurdal)

17/10/2018 - 06:09 Troya M├╝zesinde Bir ├çanakkale ┼×ehidiÔÇÖnin Mezar Ta┼č─▒ (Ahmet Yurttakal)

15/09/2018 - 20:54 Mustafa Kemal Atat├╝rk ve Enver Pa┼ča (─░smail Pehlivan)

30/08/2018 - 10:16 ├çanakkale Sava┼č─▒ Sonras─▒nda Mezarl─▒klar ─░le ─░lgili Ortaya ├ç─▒kan Sorunlar Ve Yap─▒lan Tart─▒┼čmalar (Burhan Say─▒l─▒r)

03/07/2018 - 04:23 Ar┼čiv Belgelerinde L├ópseki (1915 - 1922) (H├╝seyin Arabac─▒)

24/05/2018 - 04:02 Yar─▒madaÔÇÖdaki Ate┼čkes: 24 May─▒s 1915 - The Armistice on the Gallipoli Peninsula - 24 May 1915 (Yusuf Ali ├ľzkan)

20/05/2018 - 08:02 ├çanakkale Sava┼č─▒ Siperin Ard─▒ Vatan (G├╝rsel G├Ânc├╝ - ┼×ahin Aldo─čan)

16/05/2018 - 09:33 Payitahtta Nutuklar─▒m : Cemal Pa┼čaÔÇÖy─▒ Y├╝celtme Amac─▒yla Yaz─▒lm─▒┼č Bir Risale (Nevzat Artu├ž)

06/05/2018 - 20:14 Haf─▒z Hakk─▒ Pa┼ča Hayat─▒ Ve Eserleri (Mustafa Birol ├ťlker)

28/04/2018 - 06:41 Mahmut Sabri Bey Ve Sedd├╝lbahir Savunmas─▒n─▒n ─░lk ├ť├ž G├╝n├╝ (Burhan Say─▒l─▒r)

24/04/2018 - 07:03 25 Nisan 1915 Gelibolu Yar─▒madas─▒ ├ç─▒karmalar─▒ ├ťzerine Taktik Yakla┼č─▒mlar (B├╝lend ├ľzen)

18/04/2018 - 10:58 ├çanakkale Sava┼č─▒ Esnas─▒nda ├çekildi─či ─░ddia Edilen Bir Foto─čraf Hakk─▒nda (Erhan ├çif├ži)

13/04/2018 - 05:58 ÔÇťB├╝y├╝k StratejisizlikÔÇŁten Sahadaki Ger├žekliklere, Gazze,Bir├╝ssebi ve Kud├╝sÔÇÖ├╝n Kayb─▒ (B├╝lend ├ľzen)

07/04/2018 - 11:16 18 Mart G├╝n├╝ Dardanos ┼×ehidi Zabit Namzedi Halim Efendi (Ahmet Yurttakal)

04/04/2018 - 06:50 Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ nda ─░stanbul a Yap─▒lan Hava Sald─▒r─▒lar─▒ (Emin Kurt - Mesut G├╝venba┼č)

31/03/2018 - 15:41 K─▒sa Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ Tarihi (─░lkin Ba┼čar ├ľzal)

29/03/2018 - 09:02 Bo─čazÔÇÖ─▒n Fedaileri "├çanakkale Bo─čaz─▒ Tahkimatlar─▒ ve ├çanakkale Bo─čaz MuharebeleriÔÇÖnde T├╝rk Top├žusu" adl─▒ kitaplar─▒n tan─▒t─▒m─▒ (Bayram Akg├╝n)

23/03/2018 - 13:22 Verdun Sava┼č─▒ (─░lkin Ba┼čar ├ľzal)

20/03/2018 - 17:57 LondraÔÇÖn─▒n Sava┼č Planlar─▒: 1906 Taba Krizi Ve ├çanakkale (Yusuf Ali ├ľzkan)

17/03/2018 - 04:39 18 Mart ├ľzel - ├çanakkale Bo─čaz─▒ Savunmas─▒nda Kullan─▒lan 240/35ÔÇÖlik Alman Krupp K─▒y─▒ Topunun Teknik ├ľzellikleri (Bayram Akg├╝n)

12/03/2018 - 11:23 Uydurmadan Ger├že─če- ├çanakkale Sava┼č─▒ÔÇÖnda Bulutlar ─░├žerisinde Kayboldu─ču ─░ddia Edilen Norfolk Taburu (Tuncay Y─▒lmazer)

25/02/2018 - 13:09 Yi─čitler Harman─▒ Yozgad Mekteb-i Sultanisi -Yozgat Lisesi- (Osman Karaca)

19/02/2018 - 09:19 ├çanakkale Sava┼čÔÇÖ─▒ndan Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- B├Âl├╝m 2 (Bayram Akg├╝n)

11/02/2018 - 12:02 ├çanakkale Sava┼čÔÇÖ─▒ndan Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- B├Âl├╝m 1 (Bayram Akg├╝n)

05/02/2018 - 05:38 ─░ngilizlerin 1915 Y─▒l─▒ Strateji De─či┼čikli─či: ├çanakkale, ─░ngiliz Karar Vericiler ─░├žin Bir Se├ženek Haline Nas─▒l Geldi? (Yusuf Ali ├Âzkan)

30/01/2018 - 08:02 Medine M├╝dafaas─▒ ve Fahreddin Pa┼ča (S├╝leyman Beyo─člu)

20/01/2018 - 10:18 D├╝┼čman ├çanakkaleÔÇÖyi Ge├žecek Olursa (Do├ž.Dr. Mesut Uyar)

13/01/2018 - 11:19 Amiral CardenÔÇÖin ├çanakkale Bo─čaz─▒ Sald─▒r─▒ Plan─▒ ├ťzerine Bir De─čerlendirme ( Bayram Akg├╝n)

17/12/2017 - 12:41 Gelibolu Yar─▒madas─▒nda Kaybolan ┼×ehitlik ve An─▒tlar (Mustafa Onur Yurdal)

08/12/2017 - 19:02 Tarih dergilerinde Kud├╝s 100.Y─▒l Dosyalar─▒

04/12/2017 - 12:16 Topyekûn Harp Erich von Ludendorff, Erhan Çifci (ed.), Çev. Aynur Onur Çifci-Erhan Çifci (Zafer Efe)

22/11/2017 - 03:49 ├ť├ž Mermi ─░le Bir Defter - ├çanakkaleÔÇÖde Yedek Subay Bir M├╝hendisin Hikayesi (Mustafa Onur Yurdal)

07/11/2017 - 18:30 Pomaklar─▒n ├çanakkale A─č─▒d─▒ - Pesna (├ľmer Arslan)

30/10/2017 - 18:41 25 Nisan 1915, Ar─▒burnu Anzak ├ç─▒karmas─▒nda 57.AlayÔÇÖ─▒n Conkbay─▒r─▒ÔÇÖna ─░ntikali ÔÇô Yeniden De─čerlendirme ( M. ┼×ahin Aldo─čan )

17/10/2017 - 11:31 Prof. Dr. Christopher Bell'in yeni eseri Churchill and the Dardanelles ├╝zerinden bir inceleme: Churchill ├çanakkale Sava┼člar─▒n─▒n tek sorumlusu mudur?

09/09/2017 - 05:40 Florence NightingaleÔÇÖin Eli AnadoluÔÇÖya da De─čmi┼čti-K─▒r─▒m Sava┼č─▒ndan Unutulan ─░lk Prefabrik Hastane: Erenk├Ây (Renkioi) (Mustafa Onur Yurdal)

22/08/2017 - 07:18 Ku┼čatma ve Esaretin Ad─▒ K├ŤTULAM├éRE Esir Bir ─░ngiliz Subay─▒n An─▒lar─▒ - Edward W.C. Sandes -(Muzaffer Albayrak)

09/08/2017 - 18:07 19. T├╝men Kurmay Ba┼čkan─▒ ─░zzettin ├çal─▒┼člarÔÇÖ─▒n ├çe┼čitli Konferans ve Yay─▒nlar─▒nda Conkbay─▒r─▒ S├╝ng├╝ Taarruzu (Melike Bayrak-Mustafa Onur Yurdal)

27/07/2017 - 13:33 ├çanakkaleÔÇÖnin FilistinÔÇÖdeki Yans─▒mas─▒ 2.B├Âl├╝m-2.Gazze Muharebesi(Tuncay Y─▒lmazer )

11/07/2017 - 10:07 ├çanakkaleÔÇÖnin FilistinÔÇÖdeki Yans─▒mas─▒-Gazze Muharebeleri(1.B├Âl├╝m)(Tuncay Y─▒lmazer)

22/05/2017 - 05:29 M├╝stahkem Mevkii nin Anafartalardaki Sesi-K├╝├ž├╝k Anafartalar Toplar─▒(Bayram Akg├╝n)

09/05/2017 - 08:12 K├╗tulam├óre Ku┼čatmas─▒ÔÇÖndan Esarete Y├╝zba┼č─▒ SandesÔÇÖin Hat─▒ralar─▒ - ├çev. Tuncay Y─▒lmazer

02/05/2017 - 11:45 ─░zmir-Bay─▒nd─▒r ─░l├žesinden ├çanakkale Harbine Kat─▒lanlar (Necat ├çetin)

28/04/2017 - 08:49 Kûtulamâre Zaferi 1916(Muzaffer Albayrak,Vahdettin Engin)

23/04/2017 - 21:24 T├╝rk OrdusuÔÇÖnda K├╝nye Uygulamas─▒na ─░li┼čkin ─░lk Giri┼čimler ve ─░lk K├╝nyelerle ─░lgili K─▒sa Bilgiler (The First Attempts On The Use Of Identity Tags In Turkish Army And Information About The Early Identity Tags) (Burhan SAYILIR)

13/04/2017 - 05:43 ├çanakkale Sava┼č─▒, Kara Savunmas─▒ ─░├žin M├╝stahkem Mevkii Top Deste─či (Bayram Akg├╝n)

07/04/2017 - 14:30 Çanakkale Muharebelerinde İdari ve Lojistik Faaliyetler (Ayhan Candan)

06/04/2017 - 19:17 Kabata┼č Erkek Lisesi 1.B├╝y├╝te├ž Tarih ├ľ─črenci Sempozyumu (8-9 Nisan 2017)

04/04/2017 - 21:12 Resmi Belgelere (N├╝fus ├ľl├╝m-Genelkurmay-Kay─▒ts─▒z ├ľl├╝m Defterleri) G├Âre ─░zmir - Beyda─č ┼×ehitleri (Necat ├çetin-A.Levent Ertekin)

31/03/2017 - 07:25 ├çanakkale nin ┼×ehit Kalemleri (─░smail Sabah)

27/03/2017 - 19:43 ├çanakkale M├╝stahkem MevkiiÔÇÖye Ba─čl─▒ Top Mermisi ├çe┼čitleri (Bayram Akg├╝n)

25/03/2017 - 20:58 GeliboluyuAnlamak ├ľzel- 100. Y─▒l─▒nda Gazze Muharebeleri Kahramanlar─▒n─▒ An─▒yoruz (Tuncay Y─▒lmazer)

17/03/2017 - 21:15 18 Mart ├ľzel Makalesi - Ya┼čayanlar─▒n A─čz─▒ndan 18 Mart Bo─čaz Muharebesi (Ahmet Yurttakal)

16/03/2017 - 08:51 18 Foto─črafla ├çanakkale Bo─čaz Muharebesi 18 Mart 1915 - 18 March 1915 Dardanelles Assault with 18 photographs (Ahmet Yurttakal)

13/03/2017 - 05:47 Çanakkale Muharebelerinde Bir Hile: Sahte Toplar (Bayram Akgün)

07/03/2017 - 04:27 ├çanakkale ZaferiÔÇÖnden Mescid-i NebeviÔÇÖye Enver Pa┼čaÔÇÖn─▒n 1916 Filistin-Hicaz ziyareti(Tuncay Y─▒lmazer)

23/02/2017 - 07:48 Gelibolu Savunmas─▒ Bir Kararg├óh ├çal─▒┼čmas─▒ - General G.S. Patton (Haluk Oral)

09/02/2017 - 06:24 ─░kinci Kirte Muharebesi (6-8 May─▒s 1915 Taarruzlar─▒) (Y├╝cel ├ľzkorucu)

31/01/2017 - 12:29 T├╝rk Bo─čazlar─▒ Meselesi (Ayhan Candan)

24/01/2017 - 05:39 Kanl─▒ Bir Mendil Hikayesi (├ľmer Arslan)

19/01/2017 - 10:32 Irak Cephesinde G├Ân├╝ll├╝ Kahramanlar Osmanc─▒k Taburu (Muzaffer Albayrak)

23/12/2016 - 20:32 Atlas Tarih Dergisi Aral─▒k-Ocak Say─▒s─▒nda 1916 Sina Filistin Hicaz Cephesi (Tuncay Y─▒lmazer)

13/12/2016 - 07:23 Birle┼čik Harekat Tecr├╝besi Olarak Cihan Harbinde T├╝rk-Alman Askeri ─░ttifak─▒ (G├╝ltekin Y─▒ld─▒z)

02/12/2016 - 20:23 ├çanakkale Kara Muharebelerinde A─č─▒l Dere (┼×aban Murat Armutak)

15/11/2016 - 11:48 Çanakkale de Bir Melek Hanım (Muzaffer Albayrak)

01/11/2016 - 05:41 ├çanakkale Kara Muharebelerinde Asma Dere (┼×aban Murat Armutak)

24/10/2016 - 06:55 42. Alay / Gelibolu 1915 - Ahmet Diriker (O─čuz ├çetino─člu)

03/07/2016 - 14:42 ├çanakkaleÔÇÖden 100. Y─▒l─▒nda SommeÔÇÖa:Bir Sava┼č, ─░ki Muharebe (Mustafa Onur Yurdal)

11/06/2016 - 14:37 I.D├╝nya Sava┼č─▒ nda ┼×ii Ulemas─▒n─▒n Cihat Fetvalar─▒ ├çer├ževesinde Irak Cephesi (Ziya Abbas)

01/06/2016 - 06:23 Kut├╝lamare- Yarbay Mehmed Re┼čid Bey in G├╝nl├╝─č├╝ (─░. Bahtiyar ─░stekli)

23/05/2016 - 12:01 Osmanl─▒ DevletiÔÇÖnin ├çanakkale Muharebelerinde Sa─čl─▒k Alan─▒ndaki Faaliyetleri (Ayhan Candan)

16/05/2016 - 07:38 Bir Osmanl─▒ Kurmay Subay─▒- Irakl─▒ K├╝rt Devlet Adam─▒, Mehmet Emin Zeki Bey in Ya┼čam ├ľyk├╝s├╝ (Tuncay Y─▒lmazer)

10/05/2016 - 13:00 Mezopotamya da Bir Sava┼č 1915-1916 Kut├╝lAmare ÔÇô Nikolas Gardner ( Tuncay Y─▒lmazer )

07/05/2016 - 07:31 Birinci D├╝nya Sava┼č─▒n─▒n ─░slam D├╝nyas─▒na Etkileri (Y├╝ksel Nizamo─člu)

30/04/2016 - 19:20 ├çanakkale Sava┼č─▒: Bir Siyasi M├╝cadele Alan─▒ (├ľzg├╝r ├ľzt├╝rk)

23/04/2016 - 19:13 25 Nisan 1915 Anzak ├ç─▒karmas─▒ ─░lk Saatleri ÔÇô Daha Erken M├╝dahale Edilebilir miydi? ( Ahmet Yurttakal )

17/04/2016 - 21:26 Maskirovka Harekat─▒ - K├╗tulAmare bir zafer midir? ( Tuncay Y─▒lmazer )

28/03/2016 - 11:20 Çanakkale Muharebelerinde Osmanlı Ordusunun Asker Kaybı (Ayhan Candan)

26/03/2016 - 09:55 E─čitimli Neslin Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ ile ─░mtihan─▒ ( Dr. Nuri G├╝├žtekin )

24/03/2016 - 10:00 Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ nda Yozgat Lisesi (Dr. Nuri G├╝├žtekin)

21/03/2016 - 06:35 ├çanakkale Seferberli─či: Sava┼č, E─čitim, Cephe Gerisi (Mustafa Sel├žuk)

17/03/2016 - 08:15 18 MART ├ľZEL - ├çanakkale Zaferi ve Cevat Pa┼ča (Ahmet Yurttakal)

22/02/2016 - 12:27 Gertrude Bell Irak Sınırını Çizen Kadın (Veysel Sekmen)

14/01/2016 - 08:43 ├çanakkale ┼×ehidi Feyzi ├çavu┼čÔÇÖun Zevcesi Zehra Han─▒m─▒n Padi┼čaha Mektubu (Osman Ko├ž)

23/12/2015 - 16:47 ├çanakkale Sava┼člar─▒nda Binba┼č─▒ Halis BeyÔÇÖe Ait Bir Ganimetin ├ľyk├╝s├╝ (Serdar Halis Ataksor)

10/12/2015 - 18:03 Mesudiye Z─▒rhl─▒s─▒n─▒n Dram─▒ (Cemalettin Y─▒ld─▒z)

06/12/2015 - 20:29 KutÔÇÖ├╝lamarenin T├╝rklere Tesliminden Sonra Irak ─░ngiliz Ordusunun Faaliyetlerine Dair Rapor (Haz. Serdar Halis Ataksor)

01/12/2015 - 10:11 10 A─čustos 1915 Conkbay─▒r─▒ S├╝ng├╝ H├╝cumu (Muzaffer Albayrak)

17/11/2015 - 21:09 Çanakkale Deniz Muharebelerinde Verilen Zayiatlar (Ahmet Yurttakal)

10/11/2015 - 05:19 Reis-i Cumhur Mustafa Kemal in Çanakkaleyi ziyaretleri (M. Onur Yurdal )

08/11/2015 - 22:04 Mustafa Kemal Pa┼čan─▒n Osmanl─▒ DevletiÔÇÖnin 1. D├╝nya Sava┼č─▒na giri┼čiyle ilgili g├Âr├╝┼člerine dair bir belge

Osmanl─▒ Devleti Umumi Harpte Tarafs─▒z Kalabilir miydi? - Yusuf Ak├žura (De─čerlendirme: Muzaffer Albayrak)