Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

Tarih: 31/03/2016   /   Toplam Yorum 8   / Yazar Adı:      /   Okunma 6826

29 Nisan 1916 tarihinde kazandığımız Kutül Amare Zaferinin 100. Yıldönümü olan 2016 yılına girdik. Çanakkale Zaferi ile birlikte tarihimizde önemli bir başarı olan Kutü'l Amare Zaferinin 100. Yıldönümü geçen yıl Çanakkale Zaferinin 100. yılında olduğu gibi ülkemizde ve Irak’ta çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçiliği, aslında 29 Nisan’ı Kutül Amare Zaferini her yıl anıyor, Kut’taki şehitlerimizi ziyaret ediyor, mezarlarını suluyor, karanfil bırakıyor ve Kutül Amare zaferini hem Türklerin hem Iraklıların hafızalarında canlı tutmaya çalışıyor. (F.K)

 

Kut'ül Amare Zaferi'nin 99. yıldönümü

Kut'ül Amare Zaferi'nin 99. yıldönümü geçen yıl Bağdat ve Kut'ta (Vasit) Türk Kızılayı ve Askeri Ataşeliğin katkılarıyla Bağdat Büyükelçiliğimizce düzenlenen çeşitli etkinliklerle anılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi olarak davetim ile Başbakan Başdanışmanı Sayın Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ve Kızılay Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek 27-30 Nisan 2015 tarihlerinde Bağdat ve Kut’u ziyaret etmişlerdir.

http://geliboluyuanlamak.com/resimler/album_galeri/893.jpg

Başbakan Başdanışmanı Sayın Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, 28 Nisan 2015 tarihinde Bağdat'ta Nahreyn Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde (NSAM) "I.Dünya Savaşı: Irak Cephesi" başlıklı bir sunum yapmıştır. Sayın Çetinsaya, konuşmasında I. Dünya Savaşı'nda Irak cephesindeki gelişmeleri tarihi açıdan ele almış ve Türkiye ile Irak arasındaki ikili ilişkilere yansımalarını değerlendirmiştir. Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliğinin organize ettiği sözkonusu konferansa, Bağdat'ta yerleşik yabancı diplomatik temsilcilikler, kamu görevlileri ve akademisyenlerden oluşan yaklaşık 60 kişi katılım sağlamıştır.

http://geliboluyuanlamak.com/resimler/album_galeri/887.jpg

Türk heyeti aynı gün, Irak Kızılayı Genel Başkanı Yasin Abbas'a nezaket ziyaretinde bulunmuş ve Kutül Amare mücadelesindeki Türk-Iraklı dayanışması ruhu içerisinde bugün DEAŞ terörü nedeniyle 3.3 milyon yerlerinden edilmiş insanı ile büyük bir kriz yaşayan Irak’a insani yardım desteği sunmuştur.

Büyükelçi Kaymakcı, Prof. Dr. Çetinsaya, Türk Kızılayı yetkilileri ve Büyükelçilik personelinden oluşan heyetle Bağdat’a yaklaşık 200 km uzaklıkta bulunan Kut (Vasit) şehri, 29 Nisan günü 2015 günü ziyaret edilmiştir.

Kut’taki ziyaret çerçevesinde gerçekleştirilen etkinliklere Ziraat Bankası, Dorçe firması ile vilayette su arıtma tesisi kuran Görkem İnşaat ve hastane inşaatı projesi yürüten Acarsan firması yetkilileri katılmışlardır.

Öte yandan, aralarında 18 Mart 2015 tarihinde Çanakkale'de düzenlenen törenlere Bağdat Büyükelçiliğince katılmaları sağlanan Irak'ın çeşitli vilayetlerinden gelen aşiret liderleri de Kut’taki etkinliklerde hazır bulunmuşlardır. Bu aşiretlerin bazılarının ataları Barsa Şuaybe ve Kutül Amare savaşlarında Osmanlı ordusu bünyesinde görev yapmışlardır.

http://geliboluyuanlamak.com/resimler/album_galeri/888.jpgTürk heyetinin Vasit Valisi Malik Halaf El Deraie'ye gerçekleştirdiği nezaket ziyaretinde, Büyükelçi Kaymakcı gelecek yıl 100. yıldönümünü kutlanacak Kut'ül Amare Zaferi'nin Türkiye ve Irak tarihindeki yerini anlatarak, Çanakkale ve Kut'un ülkelerimiz için önemli bir yere sahip olduğunu vurgulamıştır. Vali Deraie'ye ayrıca, Çanakkale Valiliği ile Vasit Valiliği arasında kardeş şehir işbirliği tesisine ilişkin bir anlaşma taslak metni sunulmuştur.

http://geliboluyuanlamak.com/resimler/album_galeri/889.jpg

Vali Deraie, Türk heyetinin ziyaretinden memnuniyet duyduğunu belirterek, Çanakkale Valiliği ile Vasit Valiliği arasında kardeş şehir işbirliği anlaşma taslağına ilişkin görüşlerini en kısa zamanda bildireceklerini, davet edildiği Çanakkale Kara Savaşlarının 100. Yıldönümü Anma Törenlerine bizzat katılamadığı için üzüntü duyduğunu, ancak Çanakkale'yi ziyaret etmeyi arzu ettiğini, makamlarımızca uygun görülmesi halinde gerçekleştireceği ziyaret vesilesiyle kardeş şehir işbirliği anlaşmasının imzalanabileceğini ve Çanakkale Sanayi ve Ticaret Odaları ve önde gelen işadamlarıyla iş ve yatırım imkanlarının ele alınacağı bir toplantının yapılabileceğini ifade etmiştir.

 

Basra ve Kut’ta Osmanlı güçleriyle birlikte savaşan Iraklı aşiretlerden bazıları Çanakkale 100. Yıl Törenlerine katıldı

Vasit Valisi davetli olduğu Çanakkale törenlerine katılamamakla birlikte, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği ataları Basra ve Kut savaşlarında yer alan aşağıdaki Iraklı aşiretlerin temsilcilerinin Kutül Amare Zaferi 99. Yıl Anma etkinliği de çerçevesinde Çanakkale 100. Yıl törenlere katılmalarını ve bu vesileyle Sayın Milli Savunma Bakanımız tarafından Çanakkale’de kabul edilmelerini sağlamıştır. Aşiretler heyeti tören esnasında Sayın Başbakanımızla da kısaca selamlaşma fırsatı bulmuşlardır.

http://geliboluyuanlamak.com/resimler/album_galeri/890.jpg

AŞİRET TEMSİLCİLERİ                                    AŞİRET                                                 ŞEHİR

Sadoon Ghulam AlıAl Lamı                          BENİ LAM                                           MEYSAN (Amara)

Saad Mohammed MezherAl Zubaıdı      ZUBEYDİ                                                  VASİT (Kut)

Hammood Mezher Hameed Al Imarah EL İMARA                                                    BASRA

Emad Khalaf Naıf Naıf                                   EL BEZZUN                                         BASRA

Sabah Abdumohsın Irmısh Alı                   EL MALİKİ                                               BASRA

Jamal Sabrı Najm Al Sadoon                       EL SADUN/EL MUNTEFİK                  BASRA

Wısam Samı Abdullah    Al Bayatı              EL BEYATI                                            SELAHADDİN

Husham Jasım Tawfeeq Al Bayatı             EL BEYATI                                             SELAHADDİN

 

Vasit ziyareti kapsamında Vasit Ticaret Odası Başkanı Muhammed Ziya Hüseyin ile Yatırım Komisyonu Başkanı Sadık Abbas Huveydi ve anılan kurumların yetkililerinin de katılımıyla bir iş toplantısı gerçekleştirilmiştir.

http://geliboluyuanlamak.com/resimler/album_galeri/891.jpg

Türk Kızılayı, Vasit Valiliği'yle işbirliği içerisinde Valiliğe ait konferans salonunda Kut'ül Amare Zaferi'ne ilişkin bir fotoğraf sergisi düzenlemiştir. Vasit Valisiyle birlikte açılan sergi, I. Dünya Savaşı'nda Kızılay faaliyetlerini gösterir fotoğraflar ile 1916 yılında Kut'ül Amare'de taraflar arasında karşılıklı esir değişimine dair esir listeleri ile bir İngiliz esirin üzerinden çıkan şahsi fotoğraflar ve mektubu kapsayan 28 adet fotoğraftan oluşmaktadır.

Türk Kızılayı ayrıca, sözkonusu ziyaret ve Kutül Amare Zaferinin 99. Yıldönümü vesilesiyle Kut’taki NQ Otel'de 200 kişiye yemek vermiştir. Anılan yemeğe Vasit Valisi Deraie, yerel yöneticiler, aşiret liderleri ve yerel halk iştirak etmiştir. Öte yandan, Bağdat Büyükelçiliğince daha önce ziyaret edilen Kut Oteli'nde geçici olarak konaklayan yerlerinden edilmiş Iraklı 50 aileye Türk Kızılayı tarafından gıda kolisi ve ocak tüpü dağıtılmıştır. Türk ve Irak Kızılayları işbirliğinde 28-29 Nisan 2015 tarihlerinde Kut'un çeşitli bölgelerindeki yerlerinden edilmiş toplam 500 aileye 18 kiloluk gıda kolileri ulaştırılmış, ayrıca Irak Kızılayına 13 ton gıda kolisi teslim edilmiştir.

Sayın Çetinsaya, Vasit Valiliği konferans salonunda "Çanakkale'den Kut'a Türkiye-Irak Kardeşliği ve Zaferi" konulu bir konferans vermiştir. Sayın Çetinsaya konuşmasında, I. Dünya Savaşı'nda Irak cephesindeki gelişmeleri Türk ve Irak halkı açısından ele almış, Çanakkale ve Kut zaferlerinin ortak tarihimizdeki yerine vurgu yapmıştır. Sözkonusu konferansa Vasit vilayetinin yöneticileri, aşiret liderleri, akademisyenler, gazeteciler ve yerel halktan oluşan yaklaşık 70 kişi iştirak etmiştir.

http://geliboluyuanlamak.com/resimler/album_galeri/892.jpg

Kut'ül Amare Savaşı'nda şehit düşen askerlerimiz için Kut Türk Şehitliği'nde Büyükelçiliğimiz Askeri Ataşeliği tarafından bir anma töreni düzenlenmiştir. Vasit Vali Yardımcısı, yerel yöneticiler, aşiret liderleri ve yerel halkın katıldığı törende saygı duruşu, iki ülke milli marşlarının okunması ve şehitliğe çelenk konmasının ardından Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı Kut'ül Amare Zaferi'ne ilişkin bir konuşma yapmış ve Çanakkale ve Kut'ta dost ve kardeş Türk ve Irak halklarının beraberce zafer kazandıklarını vurgulamıştır.

Kutül Amare Zaferi 100. Yılında Daha Güçlü Hatırlanacak

Kutül Amare Zaferi'nin 99. yıldönümü vesilesiyle Bağdat ve Kut’ta gerçekleştirilen etkinlikler 2016 yılında düzenlenmesi öngörülen Kutül Amare Zaferinin 100. yıldönümü etkinlikleri için bir ön hazırlık niteliği taşımıştır.

Öte yandan Irak’ta giderek bozulan güvenlik durumu ve artan siyasi belirsizliğin Kut'ül Amare Zaferi'nin 100. yılının Irak’ta arzulanan ölçüde etkinliklerle kutlanmasına izin vermeyebileceği değerlendirilmektedir.

Kutül Amare Zaferi'nin 99. Yıldönümü etkinlikleri ile Bağdat Türk Şehitliği resimleri ve anma törenine ilişkin görsellere

https://drive.google.com/folderview?id=0B3Piv13o6j_9RXhmVUdJd2p4Ym8&usp=sharing

linkinden ulaşabilir.

Bağdat ve Kut’da Bağdat Büyükelçiliği Silahlı Kuvvetler Ataşeliği himayesinde birer Türk Şehitliği bulunmaktadır. 

 

Faruk Kaymakçı
Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi


  6826 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015