100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

Tarih: 01/02/2015   /   Toplam Yorum 11   / Yazar Adı:      /   Okunma 14271

 Biri emekli Topçu subayı olan 2 araştırmacı Seyit Onbaşı’nın kullanması muhtemel merminin benzerini dijital tartıda tartmışlar ve 219 kg bulmuşlar. Ne güzel… Çanakkale Savaşı ve mirasının araştırılmadık en önemli konusu da böylelikle çözüme kavuşmuş …  ( Hiçbir gazeteci dostumuz da sormamış ki yahu kardeşim kimden izin aldınız? Bu bölgede patlamamış mermiler bu kadar rahat tartılabiliyor mu? ) Hemen her yıl gündeme gelen Seyit Onbaşı haberlerinden şunu anladım.  Halkımızın da , necip Türk basınımızın da yandaşı, bağımsızı dahil Çanakkale Savaşı’nın ve onun mirasını daha iyi anlatılması gibi bir derdi yok.  Daha önce defalarca gündeme gelmiş, savaşın geneline bakıldığında son derece ayrıntı duran bir konu ise bir anda gündem olabiliyor.


Son on-onbeş yıldır Çanakkale Muharebe alanları gereksiz yapılar, beton şehitlikler, hatalı yol çalışmaları ile inşaat alanına döndürüldü. Görünen o ki çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bölgeye artık tarihi değil turizm alanı gözüyle bakılıyor. Bunun için akademisyenlerden, uzmanlardan, çevre planlamacılarından oluşan bir kurul kurmak, görüşleri kamuoyuyla paylaşmak , bir sonraki nesillere de tüm orijinalliği, heybeti, güzelliği ve hüznü ile bir miras bırakmak varken sürekli inşaat işlerinin konuşulduğu, müteahhitlerin, turizm yatırımcılarının müthiş bir iştahla saldırmak için beklediği bir Gelibolu Yarımadası … Hal böyleyken Seyit Onbaşı’nın mermisi benzeri tartışmalar o kadar boş geliyor ki. (T.Y)

 

Hemen her yıl gündeme gelen Seyit Onbaşı haberlerinden şunu anladım.  Halkımızın da , necip Türk basınımızın da yandaşı, bağımsızı dahil Çanakkale Savaşı’nın ve onun mirasını daha iyi anlatılması gibi bir derdi yok.  Daha önce defalarca gündeme gelmiş, savaşın geneline bakıldığında son derece ayrıntı duran bir konu ise bir anda gündem olabiliyor.

Biri emekli Topçu subayı olan 2 araştırmacı Seyit Onbaşı’nın kullanması muhtemel merminin benzerini dijital tartıda tartmışlar ve 219 kg bulmuşlar. Ne güzel… Çanakkale Savaşı ve mirasının araştırılmadık en önemli konusu da böylelikle çözüme kavuşmuş …  ( Hiçbir gazeteci dostumuz da sormamış ki yahu kardeşim Kimden izin aldınız? Bu bölgede patlamamış mermiler bu kadar rahat tartılabiliyor mu? )

Aynı topçu subayının o topları okuma yazma bilmeyen bir erin rastgele ateşleyemeyeceğini , mutlaka bir gözetleme ve hesaplama faaliyeti sonucunda o topun hedefe nişan alabileceğini, bunun için de tabiî ki başkalarının da olması gerektiğini söylemesini beklerdik ama boşverin şimdi. Neme lazım durduk yerde yeni tartışma başlatmanın anlamı yok.

Yıllardan beri her yerde yazılıp çiziliyor. Çanakkale Muharebe alanları tahrip ediliyor, betonlaşıyor. Hatalı yol çalışmalarıyla bölgenin orijinalitesi kayboluyor. Bunun için kimlere hangi uzmana danışılıyor?

Seyit Onbaşı’nın kaldırdığı mermi kaç kiloydu?

Son yapılan Ağadere şehitliği ( daha doğrusu tesisleri ) yeşil alan tahribatına örnek. Maliyetinin 17 milyon TL olduğu , hatta geçtiği şeklinde iddialar var. Çok sayıda zeytin ağacı da dahil yeşil alanın zarar gördüğü böyle bir tesis yapılmasına nasıl karar verildi?

Seyit Onbaşı’nın kaldırdığı mermi kaç kiloydu?

Çanakkale Savaşı’ndan kalan son yadigar, kimsenin doğru dürüstte gidemediği Kireçtepe Jandarma şehitliği yeniden düzenleme yapacağım diye Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından mahvedildi. Üstelikte adı da Bursa Jandarma Şehitliği diye  değiştirildi.  Kime danışıldı? Hangi tarihçiye, uzmana , akademisyene? Bu iş kadar basit midir? Çanakkale Muharebe alanları için her önüne gelen kurum “Ben Şehitlik yapacağım, adını değiştireceğim” deme hakkına sahip midir?

http://www.geliboluyuanlamak.com/567_Kirectepe-Jandarma-Sehitligi-Restorasyonu-ve-Bursa-Buyuksehir-Belediyesi%E2%80%99ne-Sorular-(Tuncay-Yilmazer).html

Seyit Onbaşı’nın kaldırdığı mermi kaç kiloydu?

7. Tümen Sahra Hastanesi mezarlığı neye dayanarak yapıldı? Dağ taşı böyle beton yapılarla çevireceksek bu bölgeyi nasıl koruyabileceğiz? Bu mantıkla binlerce şehidimizi gömdüğümüz bu toprakların her yerine beton kabristan mı yapacağız? ( Tabi ki yanında alışveriş tezgahları, sonsuzluk yolu, mescit vs dahil)

Seyit Onbaşı’nın kaldırdığı mermi kaç kiloydu?

Gelibolu Yarımadası’nda idari sitem değişti. Tarihi Alan başkanlığı adı altında yeni yapılanmaya gidildi. Bu neye dayanarak yapıldı? Gerekli miydi? Bölge için daha önce kabul edilen “Uzun Devreli Gelişim Planı” ne oldu?

Seyit Onbaşı’nın kaldırdığı mermi kaç kiloydu?

Alçıtepe köyüne yapılan son büyük konaklama tesisleri  Çanakkale Muharebe alanlarının artık tarihi değerinin miadını doldurduğunun , bölgenin artık turistik alan olarak değerlendirildiğinin işareti. Bu bağlamda şu ana kadar bakir kalabilmiş tarihi  koyların turizme açılacağı şeklinde kuvvetli söylentiler var. Çanakkale Muharebe alanları böyle mi korunacak?

http://www.canakkaletravel.com/manset/1130_gelibolu-yarimadasina-15-milyon-tllik-yatirim.htm

Seyit Onbaşı’nın kaldırdığı mermi kaç kiloydu?

Son on-onbeş yıldır Çanakkale Muharebe alanları gereksiz yapılar, beton şehitlikler, hatalı yol çalışmaları ile inşaat alanına döndürüldü. Görünen o ki çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bölgeye artık tarihi değil turizm alanı gözüyle bakılıyor. Bunun için akademisyenlerden, uzmanlardan, çevre planlamacılarından oluşan bir kurul kurmak, görüşleri kamuoyuyla paylaşmak , bir sonraki nesillere de tüm heybeti, güzelliği ve hüznü ile bir miras bırakmak varken sürekli inşaat işlerinin konuşulduğu, müteahhitlerin, turizm yatırımcılarının müthiş bir iştahla saldırmak için beklediği bir Gelibolu Yarımadası … Hal böyleyken Seyit Onbaşı’nın mermisi benzeri tartışmalar o kadar boş geliyor ki.

Polemikten bol ne var? Alın size bir demet…  Çanakkale’de çarpışan Norfolk Alayı bulutun içine girip mi kaybolmuştu?.... Ağaçlar eğilmiş mermilere siper mi olmuştu? Çanakkale’de Mustafa Kemal’in rolü yok muydu? Ya da tam tersi Çanakkale’de her şey Mustafa Kemal sayesinde mi başarıldı? Çanakkale’yi dinci kesim Anıtkabir’e alternatif mi  yapmaya çalışıyor? Çanakkale Almanlar sayesinde mi kazanıldı? Çanakkale’de Almanların rolü oldu mu?

Sahi Seyit Onbaşı’nın kaldırdığı mermi kaç kiloydu?

 

 


  14271 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

5102_Süleyman 01-02-2015, 14:18:34
Tarttığınız mermi savaştan kalma değil ki. Nerden biliyorsunuz Seyit onbaşının topu olduğunu...
Gelibolu alan başkanlığı her mermi tartana izin veriyor mu? Garip vesselam
 
5104_Ahmet 02-02-2015, 12:25:05
Seyit onbaşı'nın mermisinin kilosunu bulmak için tartmaya gerek yok. Mermi tartmakla, boy ölçmekle Tarihi gerçekler ortaya çıkmaz. Topçu subayı bir topun kaç kişiyle atılabileceğini de bilmesi gereklidir.
Seyit onbaşı hakkında Arşiv belgesine bakarsanız gerçek görülecektir.
ATASE yayınlarından yayınlanan satışa sunulan Askeri Tarih Belgeleri Dergisi sayı 132 (Ocak 2014) adlı esere baksaydınız mermi ağırlığını görürsünüz.

Sayfa 437'de aynen şöyle diyordu: 190 ile 215 kiloluk mermileri koltuğu altında taşıyarak topların kesintisiz atış yapmalarını sağlamış, batarya içinde toplar toprak altında kaldıkça mermi eksiğini kolaylıkla tamamlamıştır.
 
5113_rıdvan arı 09-02-2015, 08:44:42
sayın tuncay bey,
bu mermiyi tarmak için yüce makamınızdan mı izin almak gerekiyor. mermiyi tartan ve basına veren benim. ne demek istiyoesun tarihi ancak ben yazarım benden başka bu konuya el atamazsın mı? demek istiyorsun. nedir derdin ve tasan? hele bir açıkla da bilelim. terbiye kurallarını senden öğrenecek değilim. sen bana diyeceksin ki ben 25 yıllık değil 30 yıllık topçu sınıfında görev aldım. bende sana saygı duyacağım. rıdvan arı (E) Topçu Yüzbaşı
 
5116_Editörün Notu 10-02-2015, 01:23:52
Rıdvan Arı bey,

Konuyu saptırmaya gerek yok.
İyi niyetli bir eleştiri yazısını yeterince okumamışsınız. Anlamamışsınız. Hergün yüzlerce Çanakkale sevdalısının okuduğu bir siteye hakaretlerle dolu yorum yazıyorsunuz.
Sizin adınıza üzüldüm.
Her isteyen sizin gibi davranmaya başlarsa ne olur yarımadanın hali?
“Çanakkale’yi benden izin almadan mı yazıyorsunuz” gibi hiçbir zaman yazmadım ..Yazmam da. Aksine hangi görüşten olursa olsun nitelikli yazı ve yorumları koymaktan büyük mutluluk duyarım. Ben de , okuyucularımız da yeni bilgiler, farklı bakış açıları öğrensinler diye… Eleştirilere de her zaman kapımız açık.
Sorun daha büyük Rıdvan bey…
100. yılında Çanakkale Muharebe alanları elden gidiyor… Betonlaşma, yeşil alan, tarihi alan tahribatı had safhada… Bir çok yerin imara açılacağı söyleniyor.
Keşke bu gösterdiğiniz hassasiyetin onda birini Çanakkale Muharebe alanları tahrip edilirken gösterseydiniz?
Rıdvan Arı olarak bugüne kadar yarımadadaki yapılaşmaya, betonlaşmaya karşı ne yaptınız? Nerelerde mücadele ettiniz?
Yapılanları onaylıyorsanız o başka…
Bunları anlatın, yazın. Yayınlayalım.
Yoksa benzer minvalde yorum gönderirseniz kesinlikle yayınlanmayacaktır
Saygılarımla.
Editör
 
5117_rıdvan arı 10-02-2015, 04:17:03
sayın editör,
verdiğiniz yanıtlar için teşekkür ederim. şimdi asıl olan şu benim yapmak istediğim sizler gibi değerli tarihçilerin bilgilerinden istifade ile kendi topçu sınıfı bilgilerimi örtüştürerek gelecek nesillere doğru bilgiler ile ışık tutmaktır. beni betonla bir merminin tartısı ile nasıl bağdaştırıyorsunuz. ben buna anlam veremedim.
sizler biliyormusunuz ki bu merminin bazı tarih anlatıcıları 90 kilo dan 276 kilo ya kadar rakamlar ifade edilmektedir. eğer şahit olmak isterseniz. mart -nisan aylarında mecidiye tabyasına gider şahit olursunuz.
Tuncay bey ben bu yaptığım eylemle Genel kurmay başkanlığının mermi ağırlığını teyit ettim.
YANİ BU TOPÇU MERMİSİ BAZI TARİH KİTAPLARINDA VE RESMİ YAYINLARDA ÖRNEÐİN ÇANAKKALE VALİLİÐİ SİTESİNDE VE SEYİT ONBAŞI HEYKELLERİNDE BELİRTİLEN 215 OKKA X 1.283gr = 276 kilo DEÐİL BENİM TOP BAŞINDA DİJİTAL TARTIDA BELİRTTİÐİM gibi 215 KİLO DUR.
bana siz değerli tarihçilerin öğrettiği şekilde TARİH işte Bilgi, işte belge, işte Kayıt işte KANIT.
.........


 
5530_egilmez 27-02-2015, 13:55:02
Bu makalede Rıdvan Beyin çalışmasını itibarsızlaştırma teşebbüsü sezdim. Tuncay Bey hakkında yazmak istediği konuları elma ile armutları karıştırmadan yazsın.

Rıdvan Beyi yapmış olduğu çalışmadan dolayı tebrik ediyorum.
Basında çıkan yazıda zaten 215 kg yazmış, oysa bu makale 219 ile başlamış. Yani baştan yanlışlık var!
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015