Cevat Çobanlı Paşa Çanakkale Kahramanı -Ahmet Yurttakal

Tarih: 01/12/2014   /   Toplam Yorum 2   / Yazar Adı:      /   Okunma 5926

Cevat Paşa, uzun yıllara vatana hizmet etmiş birçok askeri kademede görevlerde bulunmuştur. Harbiye Nazırlığı, Genel Kurmay Başkanlığı, Ordu Komutanlığı, Yüksek Askeri Şura üyeliği gibi... Hepsinde görevini en iyi şekilde yapmış ve daima vatanın selametini düşünmüştür.  
Çanakkale Cephesi'nde Cevat Paşa, Müstahkem Mevki Komutanlığı görevine geldiğinden itibaren perişan ve plansız durumdaki boğazı yeniden düzenleyecek, sürekli teftişlerle ve yeni önlemlerle tahkimatı güçlendirmiştir.
Ömrünün bu vatana harcayan bu eşsiz komutanın daha anlatılması ve tanınması gerekmektedir.  Çanakkale Muharebelerinde ve Cumhuriyetin kurulmasında attığı adımlar tarih sayfalarından altın harflerle yerini bulacaktır.  Cevat Paşa'yı bir nebze olsun tanımak ve tanıtmak temennisiyle okuyucularımızla buluştuk.(A.Y.)

 

             Türk milletinin yakın tarihinde birçok asker ve devlet adamı görev yapmıştır. Bu kişilerden kimi yaptığı savaşla ünlenmiş, kimileri ise cephede gösterdikleri üstün gayret ve başarıyla ön plana çıkmıştır. 

            Orgeneral Cevat Çobanlı, ömrü savaşlarda geçmiş tarihî kişiliği olan büyük bir asker, otoriter fakat şefkatli ve yardımsever bir komutandır. Her türlü zorluklara katlanmış, yardımseverliği ile tanınmış, çok çalışmış, orduya değerli kurmay subaylar yetiştirmiştir. İyimserliğini davranış ve görünüşü ile çevresine de aşılamıştır. Az ve öz konuşur, astlarına örnek olur ve onları gerektiğinde ölümü hiçe sayacak şekilde eğitirdi. Cumhuriyetin kurulmasında Atatürk ile beraber çalışmış, çok saygın bir kişi, büyük bir asker ve değerli bir komutandır.

            Cevat Paşa, uzun yıllara vatana hizmet etmiş birçok askeri kademede görevlerde bulunmuştur. Harbiye Nazırlığı, Genel Kurmay Başkanlığı, Ordu Komutanlığı, Yüksek Askeri Şura üyeliği gibi... Hepsinde görevini en iyi şekilde yapmış ve daima vatanın selametini düşünmüştür.  

            Çanakkale Cephesi'nde Cevat Paşa, Müstahkem Mevki Komutanlığı görevine geldiğinden itibaren perişan ve plansız durumdaki boğazı yeniden düzenleyecek, sürekli teftişlerle ve yeni önlemlerle tahkimatı güçlendirmiştir. Bu tahkimatta eldeki tüm imkânlardan faydalanma yoluna giderek adeta düşmana etten duvar ördürdü.  Kadro dışı kalmış bataryaları tekrar kullanıma açarak ve eski mermileri de ekleyerek savunmaya güç katmıştır. Devletten yeni bir şey beklememiş eldekilerle yetinmesini bilmiştir. Nusrat mayın gemisine verdiği tarihi emir ve planla o gün savaşın seyrini değiştirmiştir.

            Bunca cephane ve mühimmat azlığına rağmen planlı sevk ve idare sonucu 18 Mart akşamı Türk milletinin zaferiyle taçlanmıştı. Cevat Paşa,  tarihe "ÇANAKKALE GEÇİLMEZ" sözünü altın harflerle yazdıracaktır. O gün düşmanın çekilişinden dolayı gururlu bir şekilde Boğaz’da düşman donanmasının gidişini seyrederken dudaklarından şu söz döküldü: “Gittiler… Geçemediler… Geçemeyecekler…”

Çanakkale Cephesi'nin ardından Galiçya Cephesi'nde görev yapar. Bu cephede büyük başarılara imza atar. Muharebelerde gösterdiği üstün gayretlerinden dolayı Avusturya-Macaristan Ordular Komutanlığını kendisine hayran bırakmıştır.  Ukraynalı kâhin  Mosij Wenyhora'nın yıllar önce söylediği, 'Türk, atını Dinyester'den suladığında ayağa kalkacaktır Polonya,'  kehaneti Cevat Paşa ile gerçekleşecekti.

             Almanya'da bulunduğu sırada ise İmparator İkinci Wilhem toplu bir yemek esnasında onun hakkında şu sözleri söylemiştir: "Cevat Paşa en bahtiyar bir askerdir, çünkü hiç bir askere nasip olmayan bir mazhariyet kazanmış ve ha­yatında iki defa general olmuştur" diye övgüyle söz etmiştir. Cevat Paşa, rütbeyi tasfiye kanunu gereğince generallikten yarbaylığa indirilmiş fakat askerlik azminden asla bir şey kaybetmemiştir.

            Çok iyi derecede dil bilgisi nedeniyle yurt içinde ve dışında toplantı ve komisyona liderlik yapmıştır. Başarılarından dolayı birçok nişan ve madalya ile taltif edilmiştir.

 

            Cevat Paşa, Kurtuluş savaşındaki en önemli aktörlerden biridir. Düşman işgali altındaki aziz  vatanın kurtuluşu büyük çaba sarf etmiştir. Kurtuluş savaşının ana kadrosunda bulunmuş ve hatta milli mücadele fikrinin babası, kıvılcımı ateşleyen kişidir. Milli mücadele komutanlarının ağabeyi konumunda olmuştur. Mustafa Kemal, Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir ve Fikri Özalp gibi birçok komutan doğrudan Cevat Paşa ile görüşüp onun desteğini istemişlerdir. Genç ve yetenekli komutanların Anadolu'ya kilit görevlere atanması ve yollanması onun başlıca kaygısı ve çabası olmuştur. Mustafa Kemal'e büyük destek sağlamış, onun tutuklanmasına karşı çıkmış ve görevinden istifa etmiştir.  19 Mayıs'ta Mustafa Kemal Paşa'nın geniş yetkiler  ve kadroyla Samsun'a çıkarılması Kurtuluş'u sağlayacak yeni siyasi-askeri yapılanmanın en önemli adımı olmuştur. 

            Cevat Paşa'nın komutanlık vasfının yanı sıra şahsiyeti ile de örnek bir kişiliktir. Adeta merhamet abidesidir. Cephede askerleri her durumda teselli eder. Yüzünden kan sızan bir erin yarasını su ile temizleyip mendili ile sarardı. Askerlere sürekli bahşiş verip hepsinin gön­lünü alırdı. Başarıyı hep askerde gören onlara çok yakın bir subaydı. Şehitlere çok derinden üzülür ve gözyaşlarını tutamazdı. Askerlerine hep " Benim kahraman çocuklarım " diye hitap ederdi. Görevde bulunduğu süre içerisinde emrindeki subay ve neferlerle yakından ilgilenmiş, sık sık birlikleri, batarya ve tabyaları ziyaret ederek onlara moral vermiştir.

            Ömrünün bu vatana harcayan bu eşsiz komutanın daha anlatılması ve tanınması gerekmektedir.  Çanakkale Muharebelerinde ve Cumhuriyetin kurulmasında attığı adımlar tarih sayfalarından altın harflerle yerini bulacaktır.  Cevat Paşa'yı bir nebze olsun tanımak ve tanıtmak temennisiyle okuyucularımızla buluştuk.

CEVAT ÇOBANLI PAŞA
ÇANAKKALE KAHRAMANI

Ahmet Yurttakal
Malatya Kitaplığı (Malatya Valiliği)
Malatya 2014 - 161 sayfa


  5926 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

4745_Serdar Halis Ataksor 02-12-2014, 02:59:03
Gerçekten şahsiyeti ile ilgili anlatımı çok güzel ve yerinde. Zira rahmetli dedem Halis Bey'i çok seven ve yakın ilişkileri olan Cevat paşanın şahsiyeti ile ilgili anlatılanların hepsi ve daha fazlası dedemin notlarında mevcut. Cevat paşa'nın diğer önemli bir yönüde Sosyolojiye olan merakıdır. Bizzat dedemin Ulucami kitabeleri hakkında çalışmasını ve bu kitabelerin korunması için çalışmasınıda Cevat paşa kendisine söylemiştir. Kendisi tarihimizin en güzide kişilerinden birisidir. Kendisini saygı, sevgi ve rahmetle anıyorum.
Serdar Halis Ataksor
 
4746_Cemalettin Yıldız 03-12-2014, 17:12:46
Ahmet Yurttakal kardeşimi Çanakkale kahramanlarını gün yüzüne çıkarma çalışmalarından dolayı kutluyorum. Yeni çalışmalarını da bekliyoruz."Cevat Çobanlı Paşa Çanakkale Kahramanı "kitap çalışmasının 100. yıl koordinasyon merkezi tarafındanda tekrar bastırılarak çok sayıda okuyucusuyla buluşması sağlanmalıdır.Ahmet kardeşime başarılar diler, Allah yolunu açık etsin derim.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

20/01/2018 - 10:18 Düşman Çanakkale’yi Geçecek Olursa (Doç.Dr. Mesut Uyar)

13/01/2018 - 11:19 Amiral Carden’in Çanakkale Boğazı Saldırı Planı Üzerine Bir Değerlendirme ( Bayram Akgün)

17/12/2017 - 12:41 Gelibolu Yarımadasında Kaybolan Şehitlik ve Anıtlar (Mustafa Onur Yurdal)

08/12/2017 - 19:02 Tarih dergilerinde Kudüs 100.Yıl Dosyaları

04/12/2017 - 12:16 Topyekûn Harp Erich von Ludendorff, Erhan Çifci (ed.), Çev. Aynur Onur Çifci-Erhan Çifci (Zafer Efe)

22/11/2017 - 03:49 Üç Mermi İle Bir Defter - Çanakkale’de Yedek Subay Bir Mühendisin Hikayesi (Mustafa Onur Yurdal)

07/11/2017 - 18:30 Pomakların Çanakkale Ağıdı - Pesna (Ömer Arslan)

30/10/2017 - 18:41 25 Nisan 1915, Arıburnu Anzak Çıkarmasında 57.Alay’ın Conkbayırı’na İntikali – Yeniden Değerlendirme ( M. Şahin Aldoğan )

17/10/2017 - 11:31 Prof. Dr. Christopher Bell'in yeni eseri Churchill and the Dardanelles üzerinden bir inceleme: Churchill Çanakkale Savaşlarının tek sorumlusu mudur?

09/09/2017 - 05:40 Florence Nightingale’in Eli Anadolu’ya da Değmişti-Kırım Savaşından Unutulan İlk Prefabrik Hastane: Erenköy (Renkioi) (Mustafa Onur Yurdal)

22/08/2017 - 07:18 Kuşatma ve Esaretin Adı KÛTULAMÂRE Esir Bir İngiliz Subayın Anıları - Edward W.C. Sandes -(Muzaffer Albayrak)

09/08/2017 - 18:07 19. Tümen Kurmay Başkanı İzzettin Çalışlar’ın Çeşitli Konferans ve Yayınlarında Conkbayırı Süngü Taarruzu (Melike Bayrak-Mustafa Onur Yurdal)

27/07/2017 - 13:33 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması 2.Bölüm-2.Gazze Muharebesi(Tuncay Yılmazer )

11/07/2017 - 10:07 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması-Gazze Muharebeleri(1.Bölüm)(Tuncay Yılmazer)

22/05/2017 - 05:29 Müstahkem Mevkii nin Anafartalardaki Sesi-Küçük Anafartalar Topları(Bayram Akgün)

09/05/2017 - 08:12 Kûtulamâre Kuşatması’ndan Esarete Yüzbaşı Sandes’in Hatıraları - Çev. Tuncay Yılmazer

02/05/2017 - 11:45 İzmir-Bayındır İlçesinden Çanakkale Harbine Katılanlar (Necat Çetin)

28/04/2017 - 08:49 Kûtulamâre Zaferi 1916(Muzaffer Albayrak,Vahdettin Engin)

23/04/2017 - 21:24 Türk Ordusu’nda Künye Uygulamasına İlişkin İlk Girişimler ve İlk Künyelerle İlgili Kısa Bilgiler (The First Attempts On The Use Of Identity Tags In Turkish Army And Information About The Early Identity Tags) (Burhan SAYILIR)

13/04/2017 - 05:43 Çanakkale Savaşı, Kara Savunması İçin Müstahkem Mevkii Top Desteği (Bayram Akgün)

07/04/2017 - 14:30 Çanakkale Muharebelerinde İdari ve Lojistik Faaliyetler (Ayhan Candan)

06/04/2017 - 19:17 Kabataş Erkek Lisesi 1.Büyüteç Tarih Öğrenci Sempozyumu (8-9 Nisan 2017)

04/04/2017 - 21:12 Resmi Belgelere (Nüfus Ölüm-Genelkurmay-Kayıtsız Ölüm Defterleri) Göre İzmir - Beydağ Şehitleri (Necat Çetin-A.Levent Ertekin)

31/03/2017 - 07:25 Çanakkale nin Şehit Kalemleri (İsmail Sabah)

27/03/2017 - 19:43 Çanakkale Müstahkem Mevkii’ye Bağlı Top Mermisi Çeşitleri (Bayram Akgün)

25/03/2017 - 20:58 GeliboluyuAnlamak Özel- 100. Yılında Gazze Muharebeleri Kahramanlarını Anıyoruz (Tuncay Yılmazer)

17/03/2017 - 21:15 18 Mart Özel Makalesi - Yaşayanların Ağzından 18 Mart Boğaz Muharebesi (Ahmet Yurttakal)

16/03/2017 - 08:51 18 Fotoğrafla Çanakkale Boğaz Muharebesi 18 Mart 1915 - 18 March 1915 Dardanelles Assault with 18 photographs (Ahmet Yurttakal)

13/03/2017 - 05:47 Çanakkale Muharebelerinde Bir Hile: Sahte Toplar (Bayram Akgün)

07/03/2017 - 04:27 Çanakkale Zaferi’nden Mescid-i Nebevi’ye Enver Paşa’nın 1916 Filistin-Hicaz ziyareti(Tuncay Yılmazer)

23/02/2017 - 07:48 Gelibolu Savunması Bir Karargâh Çalışması - General G.S. Patton (Haluk Oral)

09/02/2017 - 06:24 İkinci Kirte Muharebesi (6-8 Mayıs 1915 Taarruzları) (Yücel Özkorucu)

31/01/2017 - 12:29 Türk Boğazları Meselesi (Ayhan Candan)

24/01/2017 - 05:39 Kanlı Bir Mendil Hikayesi (Ömer Arslan)

19/01/2017 - 10:32 Irak Cephesinde Gönüllü Kahramanlar Osmancık Taburu (Muzaffer Albayrak)

23/12/2016 - 20:32 Atlas Tarih Dergisi Aralık-Ocak Sayısında 1916 Sina Filistin Hicaz Cephesi (Tuncay Yılmazer)

13/12/2016 - 07:23 Birleşik Harekat Tecrübesi Olarak Cihan Harbinde Türk-Alman Askeri İttifakı (Gültekin Yıldız)

02/12/2016 - 20:23 Çanakkale Kara Muharebelerinde Ağıl Dere (Şaban Murat Armutak)

15/11/2016 - 11:48 Çanakkale de Bir Melek Hanım (Muzaffer Albayrak)

01/11/2016 - 05:41 Çanakkale Kara Muharebelerinde Asma Dere (Şaban Murat Armutak)

24/10/2016 - 06:55 42. Alay / Gelibolu 1915 - Ahmet Diriker (Oğuz Çetinoğlu)

10/09/2016 - 11:12 Seddülbahir Kahramanı Bigali Mehmet Çavuş (Ömer Arslan)

03/07/2016 - 14:42 Çanakkale’den 100. Yılında Somme’a:Bir Savaş, İki Muharebe (Mustafa Onur Yurdal)

11/06/2016 - 14:37 I.Dünya Savaşı nda Şii Ulemasının Cihat Fetvaları Çerçevesinde Irak Cephesi (Ziya Abbas)

01/06/2016 - 06:23 Kutülamare- Yarbay Mehmed Reşid Bey in Günlüğü (İ. Bahtiyar İstekli)

23/05/2016 - 12:01 Osmanlı Devleti’nin Çanakkale Muharebelerinde Sağlık Alanındaki Faaliyetleri (Ayhan Candan)

16/05/2016 - 07:38 Bir Osmanlı Kurmay Subayı- Iraklı Kürt Devlet Adamı, Mehmet Emin Zeki Bey in Yaşam Öyküsü (Tuncay Yılmazer)

10/05/2016 - 13:00 Mezopotamya da Bir Savaş 1915-1916 KutülAmare – Nikolas Gardner ( Tuncay Yılmazer )

07/05/2016 - 07:31 Birinci Dünya Savaşının İslam Dünyasına Etkileri (Yüksel Nizamoğlu)

30/04/2016 - 19:20 Çanakkale Savaşı: Bir Siyasi Mücadele Alanı (Özgür Öztürk)

23/04/2016 - 19:13 25 Nisan 1915 Anzak Çıkarması İlk Saatleri – Daha Erken Müdahale Edilebilir miydi? ( Ahmet Yurttakal )

17/04/2016 - 21:26 Maskirovka Harekatı - KutülAmare bir zafer midir? ( Tuncay Yılmazer )

13/04/2016 - 05:30 Çanakkale Savaşları ve Barbaros’un Batışı (İsmail Bilgin)

28/03/2016 - 11:20 Çanakkale Muharebelerinde Osmanlı Ordusunun Asker Kaybı (Ayhan Candan)

26/03/2016 - 09:55 Eğitimli Neslin Birinci Dünya Savaşı ile İmtihanı ( Dr. Nuri Güçtekin )

24/03/2016 - 10:00 Birinci Dünya Savaşı nda Yozgat Lisesi (Dr. Nuri Güçtekin)

21/03/2016 - 06:35 Çanakkale Seferberliği: Savaş, Eğitim, Cephe Gerisi (Mustafa Selçuk)

17/03/2016 - 08:15 18 MART ÖZEL - Çanakkale Zaferi ve Cevat Paşa (Ahmet Yurttakal)

11/03/2016 - 06:49 Zaferi Kanla Yazan Fındıklılı Mehmet Muzaffer (İsmail Bilgin)

02/03/2016 - 12:48 Kut’ül Amare Zaferi -2 (İsmail Bilgin)

29/02/2016 - 11:29 Kut’ül Amare Zaferi -1 (İsmail Bilgin)

22/02/2016 - 12:27 Gertrude Bell Irak Sınırını Çizen Kadın (Veysel Sekmen)

14/01/2016 - 08:43 Çanakkale Şehidi Feyzi Çavuş’un Zevcesi Zehra Hanımın Padişaha Mektubu (Osman Koç)

23/12/2015 - 16:47 Çanakkale Savaşlarında Binbaşı Halis Bey’e Ait Bir Ganimetin Öyküsü (Serdar Halis Ataksor)

10/12/2015 - 18:03 Mesudiye Zırhlısının Dramı (Cemalettin Yıldız)

06/12/2015 - 20:29 Kut’ülamarenin Türklere Tesliminden Sonra Irak İngiliz Ordusunun Faaliyetlerine Dair Rapor (Haz. Serdar Halis Ataksor)

01/12/2015 - 10:11 10 Ağustos 1915 Conkbayırı Süngü Hücumu (Muzaffer Albayrak)

17/11/2015 - 21:09 Çanakkale Deniz Muharebelerinde Verilen Zayiatlar (Ahmet Yurttakal)

10/11/2015 - 05:19 Reis-i Cumhur Mustafa Kemal in Çanakkaleyi ziyaretleri (M. Onur Yurdal )

08/11/2015 - 22:04 Mustafa Kemal Paşanın Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşına girişiyle ilgili görüşlerine dair bir belge

Osmanlı Devleti Umumi Harpte Tarafsız Kalabilir miydi? - Yusuf Akçura (Değerlendirme: Muzaffer Albayrak)

Nazım’ın Dayısı Çanakkale Şehidiydi (Melih Şabanoğlu)

Çanakkale Destanının Ölümsüz Efsaneleri (Osman Koç)

21/10/2015 - 04:02 100 Yıl Sonra İlim Heyeti Çanakkale’de Programı

17/10/2015 - 11:50 Çanakkale Savaşı'nın Kanada'da Bıraktığı İzler (Birol Uzunmehmetoglu)

27/09/2015 - 16:01 1917 Yılında Hicaz Cephesi:Arap İsyanının Yayılması ve Medine’nin Tahliyesi Programı (Yüksel Nizamoğlu)

22/09/2015 - 13:07 III. Kolordu’nun Çanakkale Muharebeleri’ne Hazırlanış Süreci (İsmail Bilgin)

15/09/2015 - 04:28 Kutü-l Amare Kahramanı Halil Kut Paşa (Enes Cifci)

11/08/2015 - 04:07 Türkiye Büyük Savaş a Nasıl Girdi? ( Emre Kızılkaya )

29/07/2015 - 03:30 1915 Gelibolu Harbi Günlüğü- Kazım Şakir (İ. Bahtiyar İstekli)

07/07/2015 - 02:49 Suyu Arayan Adamların Öyküsü - Millete Deva Olmak , Osmanlı Savaş Esirleri, TIP ve Milliyetçilik ( 1914-1939 ) -Yücel Yanıkdağ (Tuncay Yılmazer)

30/06/2015 - 03:55 Tarih, Otobiyografi ve Hakikat Yüzbaşı Torosyan Tartışması ve Türkiye’de Tarih Yazımı (Derleyen: Bülent Somay)

21/06/2015 - 16:34 Türklere Esir Olmak (Doğan Şahin)

23/05/2015 - 04:36 Çanakkale Savaşı

16/05/2015 - 15:30 İtilaf Devletleri Askerlerinin Gözüyle Çanakkale

12/05/2015 - 12:50 Muaveneti Milliye Muhribi Torpito Zabiti Ali Haydar Öztalay (Çimen Yüksel)

09/05/2015 - 08:24 Osmanlılar ve Ermeniler / Bir İsyan ve Karşı Harekâtın Tarihi (Edward J. Erickson)

03/05/2015 - 15:39 Neuve Chapelle’den Gelibolu’ya: Bir Askeri Planın Gelibolu’da Uygulamaya Konulması ( Mustafa Onur Yurdal )

28/04/2015 - 03:52 Cephe Arkadaşı Çanakkale Cephesi

25/04/2015 - 03:07 Çanakkale Müstahkem Mevkii Bataryalarının 25 Nisan 1915 ‘teki Rolü (Bayram Akgün)

24/04/2015 - 15:07 25 Nisan 1915 üzerine Gelibolu’yu Anlamak’ta çıkmış makalelerden seçmeler (Tuncay Yılmazer)

18/04/2015 - 17:10 Çanakkale Şehitleri Listesinde Ezineli Yahya Çavuş’un Adı Yok (Osman Koç)

10/04/2015 - 00:06 Kıyamet Koptuğunda - Hasan Cevdet Bey

03/04/2015 - 01:36 Rusya’daki 90.000 Osmanlı Savaş Esiri ve Sarıkamış Muharebesi (Yücel Yanıkdağ)

27/03/2015 - 17:57 Bir Hikayenin Daha Sonu: Topçamlar Tabyası (Bayram Akgün)

14/03/2015 - 07:57 Düşmana Korku Salan Efsanevi İntepe Topçularından Topçu Üsteğmen Mehmet Ali Bey (Muzaffer Albayrak)

11/03/2015 - 02:38 Seddülbahir’de Yalnız Top-210/40’lık Roon Topu (Bayram Akgün)

01/03/2015 - 13:31 Çanakkale Muharebeleri’nin İdaresi, Komutanlar - Strateji (Ed.: Lokman Erdemir, Kürşat Solak)

24/02/2015 - 17:39 Çanakkale Cephesinde Bir Damla Su İçin- Gelibolu Yarımadasında Jeoloji ve Muharebe İlişkisi ( İsmail Bilgin )

15/02/2015 - 17:55 Hashtag Tarih Dergisi Şubat 2015 Sayısında Kitap Değerlendirme Yazısı