Son Osmanlı Askeri ( Muzaffer Albayrak )

Tarih: 21/07/2007   /   Toplam Yorum 13   / Yazar Adı:      /   Okunma 16165

Bu hafta aslında iki yaşındaki sevgili oğlum Akif Emre’yle birlikte Çanakkale’ye daha doğrusu Arıburnu ve Seddülbahir’ deki muharebe alanlarına yaptığımız geziden bahsedecektim. Ancak çok daha önemli bir konuyu buraya taşımak istedim. Çanakkale Savaşı konusundaki araştırmalarıyla tanınan Muzaffer Albayrak geçtiğimiz hafta Eskişehir’de Osmanlı’nın son askerini ziyaret etti. Ailesiyle görüştü. İzlenimlerini bizler için yazdı. Ne yalan söyleyeyim okurken çok duygulandım. Irak Cephesi’nde çarpışan, İngilizlere esir düşüp Burma’ya gönderilen, bir yıllık esaretten sonra bir aylık bir yolculukla Türkiye’ye dönen ve ayağının tozuyla Milli Mücadele’ye katılan son Osmanlı gazisi Yakup Dede…
Dile kolay; 110 yaşındaki koca çınar… Ve yine dile kolay; Birinci Dünya Savaşı’nda ya da eskilerin deyişiyle Harb-i Umumi’de seferberlik emri altına alınan 2.850.000 kişiden günümüze kalan tek yadigâr…
Sanırım bu yazı sitemin en anlamlı makalelerinden birisi olacak…
Sizlerin de aynı hisleri paylaşacağına eminim. ( T.Y.)

 

Adı Yakup Satar.

110 yaşında.

Yaşayan en son I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı gazisi.

"Son Gazi".

Osmanlının son askeri.

İstanbul'u fetheden, Viyana kapılarına dayanan, Avrupa'yı titreten, üç kıtada at koşturan Osmanlı askerinin son temsilcisi. Ancak O, seleflerinin aksine fütûhat için değil vatanını çiğnetmemek için savaştı. O ve silah arkadaşları Dünya Savaşı'nda; Kafkasya'nın dondurucu dağlarında, Filistin ve Irak'ın yakıcı çöllerinde, Orta Avrupa'nın ovalarında bin bir türlü imkânsızlık içerisinde ölümü hiçe sayarak harp etti. Her türlü sıkıntıya, meşakkate insanüstü bir sabır ve tevekkülle göğüs gerdi. Bu savaşlarda şehit düşenler kutsal vazifelerini tamamladılar. Yaralan veya esir düşenler ise; yaraları iyileştikten sonra ya da esaretten dönünce yeni bir mücadelenin içinde buldular kendilerini. "Milli Mücadele"nin.

Bir-iki senedir niyet edip de nasip olmayan ziyaretim sonunda gerçekleşti. Karşısında durup seyrettiğim bir asırlık ömrü geride bırakmış Gazi Yakup Dede, bütün bu mücadelelerin yaşayan son tanığıydı. Kolay değil, bizim tarih kitaplarından bir hikâye gibi okuyup öğrendiğimiz savaşları, mücadeleleri bizzat görüp yaşamıştı. Sorup öğrenmek istediğim onca şeye rağmen sağlık durumunun iyi olmaması ve bilhassa ağır derecedeki duyma problemi dolayısıyla buna muvaffak olamadım. Aşağıda sizinle paylaşacağım hayatı ve katıldığı savaşlarla ilgili hatıralarını kızlarından naklen aktarıyorum.

Yakup Dede'nin çetin ve meşakkatli ömür geçireceği daha küçük bir çocukken kendini belli eder. Ailesi, o henüz dört yaşındayken doğduğu yer olan Kırım'dan göç etmek zorunda kalır. Anadolu'ya muhacir olarak gelen aile Eskişehir'e yerleştirilir. Altı yaşındayken anne ve babası koleradan vefat edince iki ablasıyla beraber öksüz ve yetim kalır.

Yakup Dede akrabalarının yanında büyür. Bu sırada bütün dünyayı saran "Büyük Harp" başlamıştır. Ondokuz yaşında askere alınır. İstanbul'da Selimiye Kışlasında eğitim görür. Buradayken elli kişilik bir gruba seçilen Yakup Dede bu ekiple beraber zehirli gaz kullanımı, gazdan korunma ve gaz maskesi kullanma eğitimi alır. Bulunduğu grup Irak Cephesi'ne gönderilir. Görevleri, aldıkları eğitimi bu cephedeki askerlere öğretmektir. Ancak bu cephede gaz kullanılmayınca Yakup Dede ve arkadaşları Irak'ta savaşan müstakil bir birliğe muharip er olarak verilirler.

Bu cephedeki muharebelerin birinde, bağlı bulunduğu birlik İngilizler tarafından kuşatılır. Takviye kuvvet alamayan birlik komutanı teslim olmak kararı alır. Askerler tüfeklerinin mekanizmalarını çıkarıp Dicle'ye atarlar. Böylece tüfeklerini kullanılamayacak hâle getirdikten sonra teslim olurlar. Teslim olan birliği İngilizler başka bir yerdeki esir kampına götürürler*. Yakup Dede bu muharebede kolundan yaralanmış olduğu için İngilizler onu hastaneye kaldırırlar. Yarasını bir çaputla sarmış olduğundan ve günlerce açılmadığından, çaput yaraya yapışmış çıkmamaktadır. İngiliz doktorlar kangren endişesiyle kolunu kesmek isterler. Ancak bir hemşire, her gün yaptığı pansuman ve sürdüğü merhemle kolundaki yarayı iyileştirir ve kesilmekten kurtarır.

Yarası iyileştikten sonra o da diğer arkadaşlarının bulunduğu esir kampına gönderilir. Burada muhafız askerler onlara "German" (Alman) diye seslenmektedir. Kendisine "German" diyen bir Hintli askere "Ben Alman değil Türküm, Müslümanım" demiş ve onu inandırmak için boynunda ayetler yazılı hamailini göstererek Yasin suresini okumuştur. Müslüman bir Hintli olan asker, İngilizlerin onlara Yakup Dede ve arkadaşlarının Alman olduklarını söylediklerini anlatır. Hintli askerle arkadaş olurlar ve onun getirdiği sigaraları satarak para bile kazanır.

Sonunda İngilizler esir mübadelesi anlaşması gereği Yakup Dede'yi serbest bırakıp İstanbul'a gönderirler. İstanbul'a yaklaşık bir aylık vapur seyahati ile varırlar. Buradan trenle Bilecik'e gelir, oradan da yürüyerek Eskişehir'e ulaşır. Bu sırada Kurtuluş Savaşı devam etmektedir ve onbeş günlük bir tebdil-i havadan sonra tekrar askere alınır.

Bu defa usta asker olduğu için, 12 kişiden oluşan bir makineli tüfek birliğinin başına verilir. Makineli tüfeği ile Polatlı'da cepheye dâhil olur. Savaş esnasında makineli tüfeğin mevziini değiştirirken düşman topçusunun ateşine yakalanırlar. İki arkadaşı şehit olur, kendisi de şarapnel parçasıyla başından yaralanır. Başından akan kanları görünce hastaneye kaldırılır. Ancak yarası hafif olduğundan kendi isteği ile hastanede kalmayıp tekrar birliğine döner. Yunan ordusu Anadolu'dan tamamen atılana kadar da savaşır.

Savaştan sonra 1926'da evlenir. Beş kızı bir oğlu olur. Çocuklarının hepsi hayatta olan Yakup Dede'nin eşi Meryem Hanım 1992'de vefat eder.

Yakup Dede halen Eskişehir'de yaşıyor. İki kızı son derece büyük bir ihtimamla babalarına bakıyorlar. Son birkaç senedir Yakup Dede'yi bütün Türkiye tanıdı. Hele hele yaşayan son I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı gazisi olması itibarıyla geleni gideni çoğalmış durumda.

                    

Bu arada bana çok manalı gelen, kızlarının anlattığı bir anıyı paylaşmak isterim:

Yakup Dede'nin ablalarından biri, kocası ölünce yalnız kalmış. O'na Yakup Dede senelerce o kadar iyi bakmış ki, ablası kardeşinin bu iyiliğine ve alakasına karşılık hep şöyle dua edermiş: "Kardeşim dünya durdukça dursun; beyler paşalar gelip önünde diz çöksün".

Yakup Dede 110 yaşında, ulaştığı manevi mevki dolayısıyla bugün beyler, paşalar, hatta başbakanlar gelip önünde diz çöküyor elini öpüyor. Sizi bilmem ama bence ablasının duası ind-i İlâhî'de kabul olunmuş.

Yanında bulunduğum sürede pek konuşmamıştı. Artık ayrılmam gerekiyordu. Gidip ellerini öptüm ve kulağına eğilip bağırarak "Dede ben gidiyorum. Allaha ısmarladık" dedim. Yakup Dede beni duydu ve: "Güle güle Allah razı olsun, hakkını helal et" dedi.

Ah Yakup Dede! Ne hakkım olabilir ki helal edeyim. Asıl senin ve seninle beraber bu vatan ve din için şehit veya gazi olan kahramanların hakkını biz nasıl öderiz.

Bu vesile ile bütün şehitlerimize ve ahirete göç etmiş gazilerimize Allah'tan rahmet, Yakup Dede'ye hayırlı ömürler diliyorum.

19.07.2007

Muzaffer Albayrak

 


 * Yakup Dede götürüldükleri esir kampının yerini söylememiş. Ancak İngilizlerin Irak'ta esir aldıkları Türk askerlerini Burma'ya (Birmanya) götürdükleri bilinmektedir. Burma'ya 10 binden fazla Türk askeri götürülmüş bunlardan 1500 kadarı çeşitli sebeplerle orada şehit düşmüştür. Burma'daki Türk şehitliğinin bugünkü acıklı durumunu ve unutulmuşluğunu öğrenmek ve daha fazla bilgi almak için, http://www.fotografya.gen.tr/cnd/index.php?solanrenkler adresindeki yazıyı okumanızı öneririm. (M. A.)


  16165 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

78_fatih güldal 23-07-2007, 11:43:54
Yakup dedenin Müslüman Türk gençlerinin önünde hayatımızı aydınlatan bir kahraman olarak duruyor olması çok sevindirici. Unutkan milletimiz için milli bir hafıza. Allah ona uzun ömürler versin.
 
79_Ahmet Yurttakal 23-07-2007, 13:38:00
Ah şanlı dedem..

Vuruştun cephede vazifeni hakkıyla yaptın...
Bize hakkını helal et..

İnanın şu yazıyı duygulanarak okudum. Sağolun Muzaffer bey.

Peki aklıma düştü biran..
Bizim için canlarını feda eyleyen..
Kanlarını döken şehitler..
Vücudunda değişik yara alan gazilerimiz acaba biz torunlarına
haklarını helal ediyorlar mı?
veya ettiler mi?
 
80_Talha Can 24-07-2007, 17:33:16
Allah Yakup Dedemiz uzun ve sağlıklı ömür versin. Bizleri de onlara layık evlatlar olmamızı nasip etsin.
muhabbetle...
 
81_ESMA YILDIRIM 29-07-2007, 12:09:13
Çalışmalarınızdan dolayı sizleri tebrik ediyorum.Yazı çok ilginç ve çok güzel gerçekten duygulanarak okudum bilgilerinizle bizleride aydınlattığınız için kendi adıma çok teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.

ESMA YILDIRIM
İSTANBUL
 
302_Serkan Ulu 03-04-2008, 00:11:07
Mekanın cennet olsun, nur içinde yat yakup dede.
 
358_Mehmet KOSAT 23-05-2008, 17:53:00
gerçekten güzel bir yazı olmuş bilgi verici...
 
1639_Ahmet ALBAYRAK 28-09-2011, 18:15:08
Yakup Dedenin geçmişini ve onurlu yaşam mücadelesini heyecanla okudum, taktirle karşıladım. Yakup Dededen alınacak çok dersler vardır.En önemli ve erdemli yanı ise Türk ve Müslüman olmasını söylemesidir. Günümüzdeki yaşamımız ve yaşadığımız vatanı bizlere armağan eden bu dedelerimize şükran ve minnet borçlu olduğumuzu bir kez daha söylüyorum ve tüm şehitlerimizi rahmetle ve saygıyla anıyorum. Yakup Dedemizin ellerinden hürmet ve saygıyla öpüyor Allah'tan uzun ömür ve sağlıklı yaşam diliyorum.Muzaffer Bey'i de bu üstün hizmetleri sebebi ile tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.
 
8386_mustafa önder 13-02-2016, 07:49:09
öncelikle nerden başlıyacağımı bilmiyorum ama o mubarek insanın son osmanlı delikanlısının rahmetle anıyoru ve mekanı cennet olsun bizim gençlerin oturup biraz düşünmesi ve ve bu toprakların nasıl alındığını okuması lazım nasıl alınmış ne analar ne babalar ne gardaşlar nede dul yetim öksüz kalmış savaş çok şeyimimizi almış götürmüş bizden 100 yıl geriye götürmüş bizi ama olsun yinede türk milleti yılmayıp mücadele etmiş bu seviyeye gelmişiz allah o cepelerde çarpışan atalarımzdan razı sonrada mekenını cennet etsin ruhları şad olsun ne mutlu türküm diyene
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015