Kanatsız Kuşlarda Uçuşan Hatalar ( Tuncay Yılmazer )

Tarih: 15/07/2007   /   Toplam Yorum 12   / Yazar Adı:      /   Okunma 9846

Edebiyat eleştirmeni değilim. Oldum olası başlığının hemen altında “falanca adlı kitabın yazarından” ibaresini görünce , o kitaba mesafeli yaklaşırım. Yönlendiriliyormuşum hissine kapılırım çünkü... Kapağında hayli büyük bir ibareyle “Louis de Bernieres - Yüzbaşı Corelli’nin Mandolini Yazarı” yazan Kanatsız Kuşlar adlı eseri , kitapçı raflarında ilk gördüğümde bu duyguyu hissetmedim desem yalan olur. Ancak konusu benim için, ya da benim gibi ülkesinin yakın tarihini, azınlıklarını merak edenler için hayli ilgi çekici. Hele romanın önemli bir bölümünün Çanakkale Savaşları’ndan bahsetmesi ilgiyi daha da artırabilir kuşkusuz. Ancak ne yazık ki eserdeki yanlış bilgiler okuyucuyu hayal kırıklığına uğratacak düzeyde…

 

Edebiyat eleştirmeni değilim. Oldum olası başlığının hemen altında “falanca adlı kitabın yazarından” ibaresini görünce , o kitaba mesafeli yaklaşırım. Yönlendiriliyormuşum hissine kapılırım çünkü... Kapağında hayli büyük bir ibareyle “Louis de Bernieres - Yüzbaşı Corelli’nin Mandolini Yazarı” yazan Kanatsız Kuşlar adlı eseri , kitapçı raflarında ilk gördüğümde bu duyguyu hissetmedim desem yalan olur. Ancak konusu benim için, ya da benim gibi ülkesinin yakın tarihini, azınlıklarını merak edenler için hayli ilgi çekici. Hele romanın önemli bir bölümünün Çanakkale Savaşları’ndan bahsetmesi ilgiyi daha da artırabilir kuşkusuz. Ancak ne yazık ki eserdeki yanlış bilgiler okuyucuyu hayal kırıklığına uğratacak düzeyde…

 

Tarihi Roman nedir? Yazar tarihe ne kadar sadık kalmalıdır? Bu konular her zaman tartışılır. Benim böyle ( sadece okuyucu sıfatıyla) bir tartışmaya girmeye hiç niyetim yok. Bildiğim kadarıyla yazar , bir takım karakterler oluşturabilir, bu kahramanını tarihi olayların öznelerinden birisi yapabilir. Ancak olayların zamanı , sonucu gibi temel unsurları değiştirme hakkına sahip değildir.  ( Savaşı sorgulayan bir Yeni Zelandalı askerin hidayete erip (!) her nasılsa Türk tarafına kaçmasını, yakın bir köyde babasından öğrendiği sünnetçiliği sürdüren bir bayanla (!) hayatını birleştirmesi gibi tuhaf  bir konusu olan, ciddi tarih ve coğrafya hatalarıyla dolu Buket Uzuner’in  Uzun Beyaz Bulut – Gelibolu adlı eseri hatırlayınız! Buket Uzuner’in  bu kitabındaki  hatalar için Çanakkale Savaşı Araştırmacısı gazeteci Gürsel Göncü’nün başka bir sitede yayımlanmış makalesini okumanızı kesinlikle öneririm. )

 

Fethiye yakınlarında bir kasabada 20. Yüzyıl başlarında geçen olayları anlatıyor Kanatsız Kuşlar. Aslında tek bir konu yok. Çok sayıda konu, içiçe girmiş bir şekilde işleniyor. Keçi Çobanı İbrahim ile güzel Rum kızı Philotei’nin aşkı, içine su doldurulup üflenince çok güzel  ötebilen kuş heykelleri yapabilen Çömlekçi İskender, ‘Karatavuk’lakablı oğlu Abdül ile ‘Mehmetçik’ lakablı Rum arkadaşı Niko’nun sarsılmaz arkadaşlıkları (Lakabları tahmin edilebileceği gibi taklidini yapabildikleri kuşlardan geliyor) , aydın Abdülhamit Hoca, Rüstem Bey ve metresi aslında Rum olan Leyla ve ileride büyük Yunanistan hayaliyle tutuşan  Leonidas, Ermeni Aktar Levon. Barış içerisinde yaşayan kasabanın sakinleri Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte ciddi sıkıntılarla karşılaşıyorlar. Romanın çok akıcı bir dili olduğunu hemen belirtelim.

 

            Ancak kitabın bir Çanakkale Savaşı bölümü var ki ‘olağanüstü’ derecede kötü kurgulanmış . Dedesi Çanakkale Savaşı’nda yaralanmış olan yazar öncelikle Karatavuk’a rum harfleriyle Türkçe mektup yazdırıyor. Ancak dikkatle okuyunca , Çanakkale Savaşı ile ilgili bir çok kitapta ‘Bir Şehidin Annesine Son Yazdığı Mektup’ başlığı ile yayımlanan Muallim Ethem Bey’in mektubundan kopya olduğu belli oluyor.

 

Karatavuk gibi dinini sorgulayan birisinin böyle manevi vurgularla dolu mektup yazması garip gelse de olabilir diyoruz. Ancak olaylar ilerledikçe hangi hatayı yazacağımızı bilemiyoruz. Şaşkın Karatavuk ilk çarpışmaların Kurban Bayramı günü başladığını ve kendilerinin de kurbanlık koyunlar olduğu gibi  düşüncelere kapılıyor. (Oysa Kurban Bayramı Çanakkale Muharebelerinde Ekim 1915’e denk düşüyordu. Yani çarpışmaların en alt düzeye indiği döneme.) Başka bir yerde de yazar Karatavuk’a ‘Frenklerin’ aslında yeterli cephanesi olmadığını söyletebiliyor! Bernieres, kahramanı Karatavuk’u Çanakkale’nin bütün cephelerinde savaştırma niyetinde. Örneğin İngiliz Frenkleriyle çarpışan Karatavuk nasıl olduğunu anlayamadığımız bir şekilde bir anda yaklaşık 30-35 km kuzeydeki cephede Anzaklarla çarpışıyor. Sonra bakıyorsunuz tekrar güneye dönüp Fransızlarla çarpışmaya girmiş. ( O kadar uzaktan güneyde Fransızların aynı zamanda arkeolojik kazılar yaptığını, kuzeyde ise Avustralyalıların sembol ismi eşeğiyle yaralı taşıyan Simpson’u  algılayabiliyor!)  Bölüğündeki Orhan Teğmen 2. Kirte Muharebesi’nde  ölüyor. Bu muharebenin tarihi 6-8 Mayıs 1915’tir.  Aynı Orhan Teğmen her nasılsa diriliyor , kuzeydeki cephe de Anzaklarla olan ateşkes görüşmelerini yürütüyor. (Bu ateşkesin tarihi de 24 Mayıs 1915) Mustafa Kemal bir ara 38. Alayı bile yönetiyor. Bu kadar cephede çarpışan Karatavuk tahmin edilebileceği gibi Anafartalar cephesinde çarpışarak belki de Çanakkale’ de hiçbir askere nasip olmamış bir rekor kırıyor.(!) Yazar Karatavuk üzerinden tüm cepheleri anlatma derdinde iken tarihi tahrif ediyor. Üstelikte yabancıların Çanakkale Savaşı’nı yorumlarken üzerinde durdukları ‘cephanemiz yoktu, siz bizi yenmediniz, biz kendimiz gidiyoruz argümanlarını kullanarak...

 

Kanatsız Kuşlar’ın edebi açıdan değerlendirmesini işin uzmanına bırakalım. Ancak kitap tarihi bilgiler  açısından çok ciddi hatalar içeriyor …

 

 

Kanatsız Kuşlar

Louis de Berniéres 

Altın Kitaplar- İstanbul

İlk Baskı : 2004


  9846 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

1041_Tosun Saral 01-03-2010, 12:29:46
Kitabı okumadım. Ancak, kıymetli yazarımızın makalesini okuyunca bir katkıda bulunmak istedim. Ben Fethiye'liyim. Fethiye'nin maruf bir ailesinin çoçuğuyum. Rahmetli annemin babası Kamil (Şıkman)) Efendi İttihatcı idi ve ölünceye kadar Fethiye Ticaret Odası başkanlığı ve Belediye Başkanlığını yürütmüş. Onun ölümünden sonra büyük dayım rahmetli Baha Şıkman 1950'ye kadar belediye başkanlığı görevini sürdürdü.
Fethiye'ni adı Osmanlı ödeminde "Megri/Eski Meğri" idi. Kasaba içinde ticaretle uğraşan, askere gitmedikleri için zenginleşen Rum vatandaşlarımız çoğunluktaydı. Ovalar, yaylalar, dağlar baştan başa Yörük Türkleri ile meskundu. Fethiye'nin doğusunda "Kaya Köy" diye bilinen bir köy var dı ki ahalisini tamanen zengin rumlar oluşturuyordu. 1912 yılında bir gün Megri'ye tayyareci subaylarımız olan Yüzbaşı Fethi Bey ve rasıt üsteğmen Fazıl Efendi'nin İstanbul'dan kahire'ye yaptıkları bir uçuş seferi sırasında Şam yakınlarında Taberiye gölü kıyısında bir fırtına nedeniyle düşüp şehid oldukları haberi geldi. Bu iki ahraman ilk Türk Hava şehitleri olarak tarihe geçtiler. Bir Türk vatanseveri olan rahmetli dedem bu haber ulaşınca kasabasının Rumca olan adını Fethiye (Fethi'nin yeri) olarak değiştirmek için Belediye meclisine başvurdu. Fikir doğru bulundu ve kasabanın ismi "Fethiye" olarak değiştirildi.
Fethiye ebediyete kadar Fethi'nin Yeri olarak kalacaktır.
Bu kutsal Anadolu bağrında bir çok vatansever barındırmaktadır. Bundan ufak bir şüphem bile yoktur.
Selam ve sevgilerimle.
 
1238_Baha Şıkman 13-10-2010, 02:11:48
Benim bildiğim kadarıyla Fethiye'nin ismi daha geç değiştirildi resmi olarak..1934 gibi...Ama ilk başvuru 1914'te yanılmıyorsam.
İnisiyatif'te büyükdedemden sonraki belediye başkanı Mehmet Can'dan gelmiş...
Selamlar
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

03/04/2016 - 08:29 Elveda Güzel Vatanım - Ahmet Ümit (Sinem Şahin)

09/01/2016 - 17:42 Önünüzde düşman , yanınızda fareler ,arkanızda jandarmalar 1914- Jean Echenoz ( Ülkü Kolcu )

06/03/2015 - 16:04 Çanakkale Şehitlerine Şiiri İçin Bir Tahlil Denemesi ( Eyyüp Bostancı )

20/08/2009 - 21:11 Çanakkale

11/11/2007 Sîretler ve Sûretler - Beşir Ayvazoğlu ( Tarık Suat Demren )

15/07/2007 Kanatsız Kuşlarda Uçuşan Hatalar ( Tuncay Yılmazer )

22/03/2007 Küçük bir okurumuzdan "Büyük" bir şiir: Çanakkale Savaşı ( Fatih Serdar Sağlam )