Tarih:   /   Toplam Yorum   / Yazar Adı:      /   Okunma 1

 


  1 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

4473_iskender kardaşlar 25-06-2014, 20:19:34
Çanakkale Savaşları'yla ilgili yeni bir hazineyi bizlerle paylaşan Sayın İsmail Bilgin'e teşekkürler. Naçizane bir bilgiyi yazıya eklemek istedim. "Mart 1915 başında Osmanlı'nın Çanakkale'de Bleriot XI-2 tipi tek bir keşif uçağı bulunuyordu. Cemal Bey'in kastettiği Fransız uçağı bu olsa gerek. Bleriot, Fransız Louis Bleriot tarafından yapılan ve 25 Temmuz 1909 yılında havalanan uçak.
Bu uçağın tasarımcısıyla ilgili olarak şu bilgiye ulaştım:
İngiliz Kanalını uçakla geçen ilk insan olan Fransız Louis Bleriot'un Calais'ten Dover'e olan uçuşu 37 dakika sürmüştür. Bu uçuş onun tek kanatlı bir tasarımı olan Bleriot XI'i geliştirmesiyle gerçekleşti ve Kanalı geçerek London Daily Mail'den 1000 £'luk bir ödül kazandı.
Osmanlı Hava Kuvvetleri tarafından Çanakkale savaşında keşif uçağı olarak kullanılmıştır.
Kaynak: Vikipedi
Saygılarımla.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR