Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

Tarih: 11/11/2013   /   Toplam Yorum 13   / Yazar Adı:      /   Okunma 15855

İlginç olan savaşın üzerinden neredeyse bir asır geçmiş, biz ise savaşı kazandığımızın yeni farkına varmış gibiyiz. Adeta yarımadayı yeniden fethediyoruz … Bunca yıldır kimsenin aklına gelmeyen Soğanlıdere 7. Tümen Sahra hastanesi mevkii , Ağadere gibi yerlere de yeni şehitlik tesisleri(!) inşa ediyoruz. Üstelik Ağadere tesislerinin içerisine “sonsuzluk yolu” da (ne olduğunu anlayabilmiş değilim) yapılacak. 100. Yıl yaklaşıyor ya… Cesarettepe’deki bu zamana kadar kalabilmiş orijinal anıtın etrafına beton dökülmesine ne demeli? Churchill yaşasaydı “Gelibolu Yarımadası’nda bizim yapamadığımız tahribatı Türkler bizzat kendileri yaptılar” der miydi acaba?
Bugün Normandiya’da, Somme’de, Waterloo’da bu kadar inşaat faaliyeti aynı anda yürütülse yapay anıtlar, mezarlıklar yapılsa ülkenin muhalefeti, sivil toplum kuruluşları ayağa kalkar. Zaten iktidar böyle bir şey düşünmez. Oysa Çanakkale Muharebe Alanlarında bu kadar uzun süredir devam eden, bölgenin orijinalliğinin giderek kaybolmasına yol açan inşaat faaliyetleri ne iktidarın öz eleştiri yapmasına ne de muhalefetin itirazına yol açıyor. Çanakkale Savaşı gibi toplumun istisnasız her kesiminde izi olan bir tarihi olayın yaşandığı yerlerle ilgili değişikliklere neden ilgisiz kalınıyor. Bunun nedenlerini irdelemeye çalıştım. (T.Y.)

 

   

Bundan on yıl kadar önce Bombasırtı bölgesine otopark yapıldığında basın yoluyla tepki göstermiştik. Aradan geçen yıllara baktım da değişen hiçbir şey yok. İtiraf edeyim bu zamana kadar yapılanlar yanında Bombasırtı otoparkı o kadar masum kalıyor ki.  Şu an siz bu yazıyı okurken bile yarımada da bir çok yerde inşaatlar tüm hızıyla devam ediyor.

İlginç olan savaşın üzerinden neredeyse bir asır geçmiş, biz ise savaşı kazandığımızın yeni farkına varmış gibiyiz. Adeta yarımadayı yeniden fethediyoruz … Bunca yıldır kimsenin aklına gelmeyen Soğanlıdere 7. Tümen Sahra hastanesi mevkii , Ağadere gibi yerlere de yeni şehitlik tesisleri(!)  inşa ediyoruz. Üstelik Ağadere tesislerinin  içerisine “sonsuzluk yolu” da (ne olduğunu anlayabilmiş değilim) yapılacak. 100. Yıl yaklaşıyor ya… Cesarettepe’deki bu zamana kadar kalabilmiş orijinal anıtın etrafına beton dökülmesine ne demeli? Churchill yaşasaydı “Gelibolu Yarımadası’nda bizim yapamadığımız tahribatı Türkler bizzat kendileri yaptılar” der miydi acaba?

Akbaş şehitliğini yeniliyoruz. Eski mütevazı şehitliğin yerine daha gösterişli olanını yapıyoruz.  Romalıların zafer takısı gibi devasa bir kapıdan Müslüman mezarlığı demeye bin şahit isteyen bir mezarlıkla Eceabat’a gelenleri karşılıyoruz. Yanında da bilmem kaçyüz aracı alacak otoparkımız var.  Biraz ilerde yıllar önce dünyanın parası harcanarak yapılan Kilye Tanıtım Merkezinin modası geçmiş durumda… Tıpkı geçtiğimiz sene açılan ziyaretçisi beklenenden az olan Kabatepe Simülasyon merkezi gibi…

Bugün Normandiya’da, Somme’de, Waterloo’da bu kadar inşaat faaliyeti aynı anda yürütülse yapay anıtlar, mezarlıklar yapılsa ülkenin muhalefeti, sivil toplum kuruluşları ayağa kalkar. Zaten iktidar böyle bir şey düşünmez.  Oysa Çanakkale Muharebe Alanlarında bu kadar uzun süredir devam eden, bölgenin orijinalliğinin giderek kaybolmasına yol açan inşaat faaliyetleri ne iktidarın öz eleştiri yapmasına ne de muhalefetin itirazına yol açıyor. Çanakkale Savaşı gibi toplumun istisnasız her kesiminde izi olan bir tarihi olayın yaşandığı yerlerle ilgili değişikliklere neden ilgisiz kalınıyor. Bunun nedenlerini irdelemeye  çalıştım.

1.      Çanakkale Muharebeleri ne kadar ilgilenilirse ilgilenilsin yılda iki kez gündeme geliyor. Tören, protokol vs. klasik resmi anma törenleriyle… Diğer dönemlerde basının çok gözü önünde değil. Türkiye gibi gündemi dinamik bir ülkede bu tip faaliyetler çok göze batmıyor.

 

 

2.    Çanakkale Savaşı ile bilimsel anlamda ilgilenen araştırmacı sayısı zannedilenin aksine fazla değil.. Hele hele arazi etüdüyle birlikte çalışan akademisyen sayısı çok az.

 

 

3.      İktidar için Çanakkale Muharebe Alanları bir hafıza mekanı. Bu konuda özellikle E.Zeynep Güler’in “Bir Ulusal Hafıza Mekanı Olarak Gelibolu Yarımadası’ adlı makalesi bazı önyargılı değerlendirmeleri hariç tutulacak olursa ufuk açıcı olabilir. Güler makalesinde Pierre Nora’nın “Hafıza Mekanı” tanımını Gelibolu Yarımadası’na uyarlıyor. Pierre Nora’ya göre modern tarihin toplumsal hafızayla ilişkisi bağlamında değerlendirilmesinde şöyle özellikler göze çarpar: Tarih ve hafıza modern dönemde birbirlerinden ayrılmışlardır ve bizler bir takım imgeler, hafıza mekanları, anıtlar ve uyarlanmış tarihsel anlatılar aracılığıyla hatırlar hale geliriz.

 

 

Güler’e göre hafıza mekanları bir kez oluşturulduktan sonra yine tarafsız ve doğal, el değmemiş halde kalmıyorlar, dönemlerin ideolojik iklimine yada ekonomik koşullara bağlı olarak değişime tartışmaya açık haldeler. (1) Güler cumhuriyetten günümüze kadar Gelibolu yarımadasında hafıza mekanına uyan örnekler veriyor.

 

 

Mevcut iktidarın da Çanakkale’de zamanın ruhuna uygun, kendisinden de izler taşıyan hafıza mekanları oluşturma gayretinde olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda yıllardır arazi içerisinde zorlukla bulunabilen şehitlik alanlarının tesbit edilerek ,beton, mermer yapılarla tarihi dokuyla uyumsuz görünür hale getirilmesi, hatta Akbaş yada Ağadere gibi büyük düzenlemelerle birlikte yapılması söz konusu oluyor. Cesarettepe’deki gibi eski bir anıt etrafı beton dökülerek nisbeten yenileniyor. Dolayısıyla zamanın ruhu Çanakkale’yi yeniden fethediyor. Dünyanın gündemi olacak 2015 yılına iktidar yepyeni anıt ve şehitliklerle girmek istiyor.  Ancak bütün bunları yaparken kaçınılmaz bir şekilde çevre , tarihi ve doğal doku tahrip oluyor. Orman Bakanlığı’nda bu konuda yeniden bir değerlendirme ya da özeleştiri emaresi görünmüyor.

 

 

4.   Muhalefet için de  Çanakkale arazisi o kadar sorun olmadı. Sol muhalefet için en büyük sorun hala daha hatırladığımda utandığım “dinci kesim Çanakkale’yi Anıtkabir’e alternatif hale getiriyor. Başörtülüler, karaçarşaflılar Çanakkale’ye gidiyor” feryatlarıydı. Neyse ki şimdi bu tip iddiaları gündeme getiren yok.

 

 

5.     Halkımızda  Çanakkale Muharebe alanlarının orijinalliğinin kaybolması gibi bir kaygı yok.  Yılda bir-iki kez belediye turlarıyla bölgeye giden biri için Seyit Onbaşı anıtı ile 57. Alay şehitliğini görmek yeterli. Siyasi görüşüne uygun rehber de bulunca “Mustafa Kemal’in hiç rolü yoktur, cephede sadece iki gün kaldı” , “bulut  İngiliz Taburunu aldı götürdü” ,“mermilerin önüne ağaçlar eğildi” gibi hikayeleri dinleyerek veyahutta  sadece Mustafa Kemal Bey’in orduları yönettiğini iddia eden , başka komutanların neredeyse yok sayıldığı bir tarih anlayışıyla doldurulması yeterli. Bu anıt buraya yapılırken doğa tahrip mi edilmiş ? Şehitlik yapmak gerçekten gerekli miydi? Bunları tartışmak çok anlamsız geliyor. İşin bir diğer yanı ; boş arazi üzerinde herhangi bir anıt yada şehitlik olmadan bir anlamı olmuyor. Güler’in makalesinden ödünç aldığımız “Hafıza Mekanı” kavramından yola çıkarsak ziyaretçiler de bu tip mekanlar olmasını istiyor. Ziyaretçinin arazide fotoğraf çekinebileceği, hatırlayabileceği bir işaret lazım. Bir asır önce kanlı muharebelerin gerçekleştiği ovalar, tepeler, dereler doğal halleriyle çok fazla anlam ifade etmiyor. ( Bundan dolayıdır ki bu kadar kolay dozerlerle girilebiliyor, kazılabiliyor )

 

 

6.      Bürokratların tavrı. Çanakkale’de hangi bürokratla konuşursanız konuşun istisnasız size yanlış yapılaşmadan, yeşil alan tahribatından , bu konuda çabaladıklarından bahsedeceklerdir. Son inşaat faaliyetlerinden sonra açıkcası Milli Park bürokratlarının inandırıcılıklarını kaybettiğini düşünüyorum.

 

 

 

7.     Bazı danışmanların Şevki Paşa haritasında yeri zaten belli olan şehitlikleri ben buldum diye ortaya çıkıp bu tip facialara yol açması da işin cabası… İşin ilginç yanı aynı kişi size “Böyle olmasını istememiştim. Betonlaşmaya karşı ne olur bir şeyler yapın. Ben artık bir şey yapamıyorum” demesi gibi tam tersi bir  tavır alması da artık şaşırtıcı değil.

 

 

8.       Çanakkale 18 Mart Üniversitesinin duyarlı olmaması. Ülke meselelerinden dış politikaya kadar birçok konuda görüş açıklayan ÇOMÜ, Çanakkale Muharebe alanlarındaki betonlaşma konusunda nedense aynı duyarlılığı göstermiyor. Hemen yanı başında sadece Türkiye’nin değil dünya tarihi için çok önemli bir alanda çevre tahrip edilirken, bölgenin orijinal hali bozulurken  üniversitenin tepkisiz kalması, Ağadere konusunda verdiği rapora bile sahip çıkmaması  anlaşılır gibi değil.

 

 

9.     Özellikle Alan Kılavuzları ve Kooperatif ve dernekleri başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının tavrı. Sadece birkaç ay önce GYTMP Alan Kılavuzları Kültürel Eğitim ve Dayanışma Derneği  Gelibolu’yu Anlamak sitesine yaptığı açıklamada Gelibolu yarımadasına sahip çıkmaya hazır olduklarını belirtmişti. Verilen sözler eyleme dökülürse anlam kazanırlar. Oysa bu konuda hiçbir girişim duymuş değilim. Keza bu gibi işler için gereken Anıtlar Yüksek Kurulu kararları yok. Danışma kurulu ise sadece kağıt üzerinde var. İşler yapılmadan önce kamuoyuyla, akademisyenlerle paylaşılmıyor.

 

 

10.   Tüm Türkiye’yi gezip Çanakkale Savaşı konferansları veren araştırmacı yazarlarımız. Çanakkale Muharebe Alanlarındaki kalıcı değişimler nedense onların ana derdi olmadı.

 

 

11.  Basınımızın tavrı. Basınımızın genel olarak konuya ilgisiz olduğunu belirtmiştim. Şu ana kadar yapılmış en önemli haberde ise nedenini hala daha anlamadığım bir aksilik yaşandı. Zaman Gazetesi ilgi gösterip haber yapmakla birlikte,  haberin sonunda sırf karşıt görüş olsun diye bir öğretim üyesinin sözlerinin yanlış aktarılması doğru olmadı. ÇOMÜ Öğretim üyesi arkadaşımız ‘Halkımız anıt görmeye geliyor. Yeni anıtlar yapılmalı” diyordu. Öyle ki haber adeta dengelenmişti. Oysa aynı akademisyen  daha sonra biraz geçte olsa yaptığı açıklamada böyle bir şey söylemediğini, sözlerinin doğru yazılmadığını belirtti. Gazeteden birkaç arkadaşa bu konuda rahatsızlığımı iletsem de gerekli cevabı şimdiye kadar alamadım.

 

 

12.   Tarih dergileri: NTV Tarih’in kapanmasına en çok bu nedenle üzüldüğümü söylemeliyim. Sadece Çanakkale değil tüm Türkiye’de tarihi alan ve yapıların yok edilmesi, yanlış restorasyonları konusunda son derece duyarlıydı. Diğer dergilerimizden de aynı duyarlılığı bekliyorum. Şimdilerde elini bile tokalaşmak için zorla uzatan büyük(!) bir tarihçimize konudan bahsettiğimde hiç oralı olmamıştı.  ( Bu arada Erhan Afyoncu’ya da Tarihin Arka Odası programında fırsat buldukça bu konuya değindiği için çok teşekkür ederim.)

 

 

13.  Olayların bu dereceye gelmesindeki sorumlulardan birisi de benim. Yaklaşık on yıl önce Çanakkale Savaşı’nı araştırmaya başladığımda benim de en çok vurguladığım noktalardan bir tanesi  şehitliklerimizin düzenlenmesiydi. Kitabımın yeni baskısı yapılmadığı için bu görüşler hala daha duruyor.  Bu şekilde olacağını bilseydim kesinlikle o kahramanları yattığı yerlerinde rahatsız edecek uygulamaların başlangıcında olmak istemezdim.

 

Bu yazıyı kimseyi kırmak, rencide etmek için yazmadım. Ama kişisel görüşmelerinizde herkes aynı şeyden şikayet ediyor, buna rağmen her geçen gün bölgede betonlaşma artıyorsa bunda da bir sorun var demektir. Bölgedeki inşaatlar biran önce durdurulmalı , Bakanlık, Üniversite, Sivil Toplum kuruluşları bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapmalıdır. Çanakkale Muharebe alanlarını daha hala eksik, doldurulması gereken bir alan olarak görmekten vazgeçilmelidir. Çanakkale Muharebe Alanları orijinalitesini giderek kaybediyor. Çocuklarımıza gösterecek beton ve granit yapılardan başka doğru düzgün bir arazi kalmayacak. Herkesin şapkasını önüne koyup düşünmesinin zamanı geldi geçiyor bile…

                                                  Ağadere'deki geniş garip bir çukur

 

                                                          Ağadere'de devasa demirler ve şantiye alanı

                                       Ağadere  mevkiinde şehitlik yapımından bir görüntü

 
 
 
(1)  E. Zeynep Güler “Bir Ulusal Hafıza Mekanı Olarak Gelibolu Yarımadası” Der: İ. Özkan Kerestecioğlu, G. Gürkan Öztan Türk Sağı Mitler, Fetişler, Düşman İmgeleri içerisinde , İletişim Yayınları, 2012, İstanbul  s.307-344 Güler’in makalesinde de eleştirilecek yönler var. Savaşla ilgili maddi hatalar bir yana bırakılacak olursa Çanakkale muharebe arazilerinde yapılan yazarın iddiasının aksine şehitlik ve anıtlar İslami vurgu taşımıyor. Örnek vermek gerekirse 57. Alay şehitliği daha çok Budist tapınağını andırıyor. Akbaş mezarlığı ise zafer takısı ve mezar taşlarıyla Hristiyan mezarlığına benziyor. Yine yazarın iddiasının aksine mezarlıklarda ümmet vurgusundan ziyade Osmanlı coğrafyasından katılanlar temsil ediliyor. Tersi olsa Rum ve Ermeni kökenli Osmanlı  askerlerinin adı neden yazılsın?


  15855 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

4340_Münir Kuşcu 11-11-2013, 22:16:08
Bu kadar üniversitelerimizde tarih kürsüleri ,mimarlık ve şehrcilik profesörleri var.Her halde diğer ülkeleri gören bürokratlar var.Bu zatlar bu endişelerinizi görmüyorlar mı?Böyle sahalar yap boz alanları değildir.İnşallah müdahalede geç kalınmaz.Saygılar
 
4341_Cemalettin Yıldız 12-11-2013, 08:02:39
DEÐERLİ ÇANAKKALE GÖNÜLLÜLERİ,bu günlerde Çanakkale Şehitliklerinin üzeri betonla kaplanmaktadır.Sizlerden ricaediyorum ,busaygısızlığı durdurmak için ulusal basında ,medyada bu durumu milletimize duyuralım. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne protestolarımızı yollayalım.Hükümet yetkililerine ,Başbakanlığa (BİMER alo 183 )yollayalım.Çığlığımızı duyuralım.Mübarek şehitlerimizin ruhları bizimle olacaktır.Hepiniz sağlıcakla kalın.
 
4342_Haluk Oral 12-11-2013, 12:27:46
Tuncay Bey'in yazısına harfiyen katılıyorum. Şu andan Gelibolu Yarımadası'nda yapılanlar dünyanın başka hiçbir yerinde olmazdı, olamazdı. Keşke Çanakkale Savaşı'nın yüzüncü yılı yaklaşmasaydı, keşke kimse "Çanakkale ruhunu canlandıracağız" demeseydi; bir ruhu canlandırmak için tarihi öldürüyoruz. En önemli soru: kim için yapılıyor bu inşaatlar? Gerçekten kimler için? Yılda bir kere gelip oralara şöyle bir bakacak insanlar için mi? Şehitler için mi? Turistler için mi? Ekmek parası için mi? "Biz daha büyüğünü yaptık" demek için mi?
Yapılanların yanlışlığını anlatmanın bir faydası olmadığını görüyoruz yıllardır. İtiraz edenlere gösterilen yaklaşım da "Siz bizi eleştirecek mevkilerde değilsiniz" tadında. Onun için eleştirileri uzatmak yerine bir sorunun cevabını isteyeceğim:
Sizin vicdanınız yok mu?
Haluk Oral
 
4343_Serdar Halis Ataksor 12-11-2013, 20:08:42
2015 yılına yaklaşırken, yarımadada bazı şeylerin ters gittiğini görüyoruz, bu elbette yeni bir durumda değil, maalesef yapılanlar karşısında hissettiğim şehitleri istismar yoluyla o bölgeyi turistik gezi alanı haline getirmekten ibaret, başta yeni yapımı biten Akbaş şehitliği olmak üzere geçmişe doğru giderek yapılanların turistik amaçla olduğunu açıkça görüyoruz, tek tek örneklemeye bile gerek yok, en başta kilye tanıtım merkezinin durumu ortada, dünyada hiç bir ülke yoktur ki nadir, orijinal muharebe alanını kendi eliyle bu hale getirsin. Bunları yazarken ''Karen Fogg ''un bir sözü aklıma geldi bu bayan Türkiye deki memuruna '' Türk tarihinin hakkından gelin '' diye direktif göndermişti. Şimdi düşünüyorum da acaba bu direktifi mi uygulanmakta? diğer yandan eski orman bakanı Pepe de sanki bu günleri anlatırken gazetecilerinin Anadolu yakasındaki tarihi mekanlarla ilgili sorusuna '' Buraya turist gelmiyor ki, ne yatırımı yapacağız '' gibi talihsiz ve mentalitelerini anlatan bir kelam etmişti.
Bu coğrafyada düşmana karşı savaşmış, cephede iki kere yaralanmış bir subayın torunu olarak yapılanları kınıyorum, derhal ben yaptım oldu zihniyeti terkedilmelidir !
 
4344_erdal doğancı 13-11-2013, 19:52:43
kırmızısırtta'ki 125. alay siperlerinden sonra sol tarafta bir tabela bizi anzak hattının arkasındaki bir mezarlığa yönlendiriyor: 4th battalion parade ground. arkadaşlarımız bu yolu kullanarak mutlaka mezarlığa gitmişlerdir. 1919'da düzenlemesinin yapılmış olması lazım. mezarlığa giden merdivenli yolun doğayla uyumu muhteşem. adeta bize bu işlerin nasıl yapılacağını gösteriyor. 94 yıl sonra biz de "hayır, öyle yapılmaz, böyle yapılır" diyoruz ve araziyi granitlerle ve betonla kaplamaya devam ediyoruz.
 
4345_Mehmet Ali Bilge 13-11-2013, 21:14:17
Yapılabilecek işleri üstlenmeye fert olarak
ben hazırım. Ama, bu işi medyada birileri dile
getirmezse benim gibi acizlerin yaptıklarıyla bir şey
değişmez. Murat Bardakçı'ya mail atalım. :)
 
4346_Ertekin Köse 13-11-2013, 23:29:37
Sanırım problem gerekli fikir alışverişinde bulunmaksızın bürokratik verilen kararlardan kaynaklanıyor.Bu tür projeler Çanakkale konusunda gönül ve emek vermiş insanlarla konuşularak, tartışılarak, değerlendirilerek yapılsa daha doğru ve sağlıklı kararlar alınabilir. Gerçek şehitlik bölgelerinin etrafı Selvi ağaçlarıyla çevrilebilir. Şehitliklere ulaşım yollarının yabancıların Tabiata uygun yaptıkları yollar gibi yapılabilir. Kahraman ecdadımızın cesaret,fedakarlık,vatan sevgisi ve imanlarıyla kazandıkları bu zaferi yansıtacak izler ağaçtan levhalarla insanlarımıza aktarabiliriz.Büyük anıt ve taş meydanlarda milli, manevi ve tarihi hafızamızı yarınlara taşıyacak, o günlerde kazınılan zaferi yeni nesillere aktaracak eserler bu alanlar nasıl betonlaştırmadan gerçekleştirilebilir bunlar geniş katılımlı fikir alışverişleriyle gerçekleştirilebilir.Kimsenin Şehitlerimizi incitmek, alanı tahrip etmek gibi bir art niyetinin olduğuna inanmıyorum. Aksine bu işlerin bölgeye hizmet etmek maksadıyla yapıldığına inanıyorum.Bu konu ile ilgili Ankaradaki yetkili sayın bürokratların buralarda biraz zaman ayırarak sivil toplum örgütleri ve ilgili kişilerle fikir alışverişinde bulunmalarında çok büyük fayda olacağı kanaatinde olanlardanım.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015