NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

Tarih: 28/07/2013   /   Toplam Yorum 11   / Yazar Adı:      /   Okunma 21941

NTV tarih dergisi şimdiye kadar çıkan tarih dergileri arasında farklı bir yere sahipti. İlk çıktığında kapak tasarımı ve logosu dahil BBC History dergisini andıran dergi zaman içerisinde, tarihimizin zenginliği, Anadolu’nun medeniyetler beşiği olması nedeniyle kendi özgünlüğünü kazanmıştı. Dergi akademik yazı ile popüler yazı arasındaki dengeyi iyi tutturmuştu. Rahat okunan yazılar görsellikle de desteklenince kalitesi yüksek, tarihle ilgilenen her kesimden okuyucuyu tatmin eden sayılar ortaya çıkıyordu.
Çoğu sayısını almış bir okuru olarak derginin hiç eleştirilecek yanı yokmuş gibi söylemiyorum. Ancak Türkiye’de tarih alanında kendine özgü bir yer tutturmuş , nitelikli , kaliteli bir tarih dergisi bu kadar kolay kapatılmamalıydı. Kapatılmasına neden olarak gösterilen Gezi Parkı Olaylarına bir tarih dergisinin kayıtsız kalması mümkün değildi. ( İnternetten okunan sayısından da bir hayli düzeyli hazırlandığı, çok sayıda uzmanın , akademisyenin görüşüne yer verdiği belli oluyor. ) NTV Tarih’in patronları Türkiye tarihinin çok zengin, ancak zengin olduğu kadar fay hatlarının , kırılma noktalarının da bir o kadar fazla olduğunu , meseleyi hangi açıdan alırsanız alın tepkilerle karşılaşılacağını biliyor olmalıydılar. Suya sabuna dokunmayan , ya da sadece belli bir görüşün dergisi olacaksa onun adı da tarih dergisi olmaz herhalde propaganda broşürü olurdu.

 

Türkiye’de uzun süre yayın hayatına devam eden tarih dergisi ne yazık ki yok. Bir zamanlar bir hayli ilgi gören Hayat Tarih, nisbeten yakın tarihli Tarih ve Düşünce gibi popüler tarih dergilerini sahaflarda bulmak mümkün. Mete Tunçay’ın yayın yönetmeni olduğu Tarih-Toplum dergisi ise 1984-2005 yılları arasında devam etmiş nisbeten uzun soluklu bir dergiydi.

NTV tarih dergisi şimdiye kadar çıkan tarih dergileri arasında farklı bir yere sahipti.   İlk çıktığında kapak tasarımı ve logosu dahil BBC History dergisini andıran dergi zaman içerisinde, tarihimizin zenginliği, Anadolu’nun medeniyetler beşiği olması nedeniyle kendi özgünlüğünü kazanmıştı.  Dergi akademik yazı ile popüler yazı arasındaki dengeyi iyi tutturmuştu. Rahat okunan yazılar görsellikle de desteklenince kalitesi yüksek, tarihle ilgilenen her kesimden okuyucuyu tatmin eden sayılar ortaya çıkıyordu.

Tarihi seven biri olarak her sayısını merakla beklediğim bir dergiydi NTV tarih. Hemen her sayısı aldım diyemeyeceğim. Ancak çoğu sayısı kütüphanemde durur. Hele hele Çanakkale Savaşı yada 1. Dünya Savaşı ile ilgili konu olursa, ya da Muzaffer abinin ya da Şahin Abi’nin hazırladığı dosyaları bayiden ilk alanlardan biri olurdum herhalde. Mecidiyeköy’de aldığım NTV Tarih’te Muzaffer abi’nin yazısını bir çırpıda okur, Edirnekapı’daki durağın merdivenlerinden çıkarken onu arar, yazısını tartışırdım.  Yakın arkadaşım tarihçi Fatih Güldal’ın bir eserine NTV Tarih’ten hayli ağır bir eleştiri gelmişti. ( Gerçi Fatih Güldal’ın yanıtı kısmen de olsa dergide yer bulmuştu) Erhan Abi’ye ( Afyoncu) Derya Tulga’nın sindirilmesi zor eleştirileri vardı.   Derginin yayın kurulundaki bazı isimleri yakından tanıyordum. Bazı önemli dosyaların hazırlık aşamalarında nelerin yaşandığını biliyordum. Gürsel Göncü ile bir telefon görüşmemizde Ruslara esir düşen Mehmed Fuad beyin  kibrit kutusu büyüklüğündeki günlüğünü gördüğünü büyük bir heyecanla anlattığını hatırlıyorum. Yeditepe Yayınevi’nden Mustafa Karagüllüoğlu’nun Zinkeisen’in Osmanlı tarihi’nin  NTV Tarih’te tanıtımı bir türlü yayınlanmadığı için sinirlendiğini de…  Teğmen İbrahim Naci’nin günlüğü NTV Tarih’te kapak olduğunda Seyit Ahmet Sılay’ı arayıp ağlamaktan konuşamamıştım.  Bingür Sönmez Hoca’nın yayına hazırladığı Larcher’in Kafkas Harekatı adlı kitabına yazdığım tanıtım ve eleştiri yazısı Ağustos 2010 sayısında yayınlanmıştı. Gürsel Bey’in izniyle NTV tarih’te yayınlanan Çanakkale ve 1. Dünya Savaşı ile ilgili çok sayıda yazıyı www.geliboluyuanlamak.com’a koymuştum.  vs. vs.

NTV Tarihin diğer tarih dergilerinden ayıran en önemli özelliklerinden bir tanesi de anlatılan olayların yaşandığı yerlerin günümüzdeki halini de anlatmasıydı. Bunda yayın yönetmeni Gürsel Göncü’nün emeği büyük. ATLAS dergisinde onun yaptığı dosyaları hatırlayanlar aslında çok şaşırmayacaklardır.  Çanakkale Savaşı ile ilgilendiğimiz için oradan örnek verelim. Haluk Oral’ın hazırladığı “Çanakkale’den Mektup Var- Erzincanlı Hasan Çavuş” ( Ağustos 2009) Muzaffer Albayrak’ın yayına hazırladığı Çanakkale’de telsiz-telgraf istasyonunda çalışan Tevfik Rıza bey’in Günlüğü ( Mart 2012) ve kuşkusuz büyük ses getiren Seyit Ahmet Sılay ,Muzaffer Albayrak ve Şahin Aldoğan’ın yayına hazırladığı “Kalem Şehit-Günlük Şahit, Teğmen İbrahim Naci Bey’in Günlüğü”(Mart 2013)  dosyaları mektup ve günlük sahiplerinin olayları bizzat yaşadığı yerlerin günümüzdeki halini de gözler önüne seriyordu.  Bünyad Dinç’in Osman Gazi’nin  Savaş Yolu (Eylül 2009), Gürsel Göncü ve Şahin Aldoğan, Serhan Güngör’ün ‘ın hazırladığı Büyük Taarruzun Büyük Süvarileri ( Ağustos 2011) Serhan Güngör ve Bünyad Dinç’in hazırladığı Jul Sezar’ın Pontusluları yenilgiye uğrattığı Zile Savaşını anlatan Sezarın Anadolu Seferi-Geldi, Gördü, Yendi (Nisan 2009) Derya Tulga ve Bünyad Dinç’in hazırladığı Yassıçemen Savaşı (Ağustos 2010) dosyaları NTV tarihte arazi etüdü içeren çalışmalara örnek gösterilebilir.

Dergi, bence bir tarih dergisi açısından çok önemli olan tarihi eserlerin korunmasındaki aksaklıkları, unutulmuş , viran olmuş tarihi eserleri de gündeme getiriyordu. Böylelikle tarihin aslında sadece geçmişte yaşanmış olmadığını, günümüzde de etkisinin devam ettiğini bir kez daha vurgulamış oluyordu.

Derginin Twitter’da Tam Zamanlı Çanakkale Savaşı projesi de sahasında ilkti. Türkçe versiyonunu Şahin Aldoğan, İngilizce versiyonunu da Bill Sellars hazırlamıştı.

Başta da belirttiğim gibi dergi siyasi görüşten her kesimin okuyabileceği  kalitedeydi. 27 Mayıs-Hasta Demokrasi Nasıl Öldürüldü? ( Mayıs 2010) , Oku Ali Oku-Yeni Alfabeyi oku , Harf Devrimi Ne Kazandık Ne Kaybettik ( Ekim 2010) Saldırganlık,Hukuk Tanımazlık, Devlet Terörü Tarihi,İsrail Özel  Dosyası         ( Temmuz 2010) Geçmişle Yüzleşme Zamanı- Dersim ( Aralık 2011 ) sayıları da bir hayli ses getirmişti.

Benim en çok beğendiğim dosyaların başında Şahin Aldoğan’ın hazırladığı Unutulan Türk Büyüğü, Bursalı Mehmet Nihat ( Nisan 2010) , Tunca Örses’in hazırladığı Arap Çöllerinde Ölüme karşı savaştılar-1.Dünya Savaşı’nda Hilal’ı Ahmer’in Kahraman Doktorları (Aralık 2010)  Muzaffer Albayrak’ın hazırladığı Balkan Savaşı ve Bab-ı Ali Baskını ( Ekim 2012) geliyordu.

Çoğu sayısını almış bir okuru olarak  derginin hiç eleştirilecek yanı yokmuş gibi söylemiyorum.  Ancak Türkiye’de tarih alanında kendine özgü bir yer tutturmuş , nitelikli , kaliteli bir tarih dergisi bu kadar kolay kapatılmamalıydı. Kapatılmasına neden olarak gösterilen Gezi Parkı  Olaylarına bir tarih dergisinin kayıtsız kalması mümkün değildi. ( İnternetten okunan sayısından da bir hayli düzeyli hazırlandığı, çok sayıda uzmanın , akademisyenin görüşüne yer verdiği belli oluyor. ) NTV Tarih’in patronları Türkiye tarihinin  çok zengin, ancak zengin olduğu kadar fay hatlarının , kırılma noktalarının da bir o kadar fazla olduğunu , meseleyi hangi açıdan alırsanız alın tepkilerle karşılaşılacağını biliyor olmalıydılar.  Suya sabuna dokunmayan , ya da sadece belli bir görüşün dergisi olacaksa onun adı da tarih dergisi olmaz herhalde propaganda broşürü olurdu.

Kısacası tüm tarih severlere yazık oldu…

 


  21941 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

4273_Oğuzhan Saygılı 14-08-2013, 19:15:16
Tuncay Bey, sizinle paralel düşünüyorum. 2010 yıllarda çıkmaya başlayan bir tarih dergisinin ortalama 40 bin tiraja ulaşması, bu derginin de salt popüler olmadığı da bir vakıadır. Selam ve hürmetle..
 
4299_salim ağkaş 19-08-2013, 21:11:28
Sevgili Gürsel Göncü ve ekibi'nin çok emek vererek ortaya çıkardıkları bu güzel eserden mahrum kalacağız çok yazık oldu doğrusu ama merak etmesinler emekleri zayi olmamıştır yine kaldıkları yerden devam edeceklerine eminim kendileri adına sağlık ve geçmiş olsun diyorum..
 
4312_Murat SAYAR 08-09-2013, 22:32:39
İşini fevkalade önemsiyen bir ekibin hazırladığı bu güzide eserin kaybolması bizler gibi tarihin öğrenmek isteyen gençler için son derece üzücü oldu. Bu kaliteli ekibin yeni projelerini sabırsızlıkla bekliyor olacağım. Son olarak bütün NTV tarihçilere geçmiş olsun diyorum.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015