Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

Tarih: 22/03/2013   /   Toplam Yorum 16   / Yazar Adı:      /   Okunma 21391

Bugün Çukurova Üniversitesi’nde (22.03.2013) planlanan konferansım , sunumum öncesi çıkan tartışmalar nedeniyle yapılamadı. Dekan Yardımcısı Beyefendi’nin açılış konuşmasında Çanakkale Savaşı ile ilgili vahim derecede yanlış ifadeler kullanması üzerine sunum öncesi kendisini uyarma ihtiyacı hissettim. Kendisi bunun üzerine sahneye tekrar çıkarak 57. Alay ile ilgili bir plaketi bana belge olarak göstermeye çalıştı. Bu şartlarda sunumun yapılamayacağına karar vererek salondan ayrıldım.
Yaşanan tatsızlıktan dolayı son derece üzgünüm. Ancak 9 yaşındaki bir çocuğun 57. Alay’da görev yaptığı iddialarının havada uçuştuğu bir ortamda uyarımı yapmak zorundaydım. Çanakkale bu tip anlatılarla anlaşılacak bir zafer değildir. Bu tip anlatımları yapanlar bilerek ya da bilmeyerek savaşı kazanan şehitlerimizin ruhunu incitiyorlar.
Başta , daha önce iki kez gelmeme rağmen bir türlü gezemediğim Adana’yı gezdiren, konukseverliğin en güzel örneklerini gösteren Açelya Hanım, Burcu Hanım ve Muharrem Bey olmak üzere İşletme Kulübü üyelerinden , salonu dolduran öğrenci arkadaşlardan özür diliyorum. (T.Y)

 

Her yıl Çanakkale Zaferi yıldönümü geldiğinde ucuz bir hamaset, içi boş konuşmalar ortalığı kaplıyor. Bir nebze olsun farklı bir şeyler anlatmaya çalışanların ise gördükleri tepkiler düşündürücü. Bunun bir benzeri Çukurova Üniversitesi’nde yaşandı.

Bugün Çukurova Üniversitesi’nde (22.03.2013) planlanan konferansım , sunumum öncesi çıkan tartışmalar nedeniyle yapılamadı. Dekan Yardımcısı Beyefendi’nin açılış konuşmasında Çanakkale Savaşı ile ilgili vahim derecede yanlış ifadeler kullanması üzerine sunum öncesi kendisini uyarma ihtiyacı hissettim. Kendisi bunun üzerine sahneye tekrar çıkarak 57. Alay ile ilgili bir plaketi bana belge olarak göstermeye çalıştı. Bu şartlarda sunumun yapılamayacağına karar vererek salondan ayrıldım.

Yaşanan tatsızlıktan dolayı son derece üzgünüm. Ancak 9 yaşındaki bir çocuğun 57. Alay’da görev yaptığını iddialarının havaya uçuştuğu bir ortamda uyarımı yapmak zorundaydım. Çanakkale bu tip anlatılarla anlaşılacak bir zafer değildir. Bu tip anlatımları yapanlar bilerek ya da bilmeyerek savaşı kazanan şehitlerimizin ruhunu incitiyorlar.

En büyük üzüntüm öğrenci arkadaşlarla buluşamamam oldu. Oysa onlara Çanakkale Savaşı’nın tartışmalı, ya da pek bilinmeyen ilginç bölümlerini anlatacak, Şehit İbrahim Naci’nin günlüğünden parçalar okuyacak, günlüğün hüzün dolu öyküsünü onlarla paylaşacaktım. Nasip değilmiş.

Başta , daha önce iki kez gelmeme rağmen bir türlü gezemediğim Adana’yı gezdiren, konukseverliğin en güzel örneklerini gösteren Açelya Hanım, Burcu Hanım ve Muharrem Bey olmak üzere İşletme Kulübü üyelerinden , salonu dolduran öğrenci arkadaşlardan özür diliyorum.

Saygılarımla.

Tuncay Yılmazer

 

 


  21391 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

2519_Muzaffer Albayrak 23-03-2013, 11:57:29
Tuncay Bey'e öncelikle geçmiş olsun diyorum.
Talihsiz bir olay yaşamış.
Ancak bu durum beni hiç şaşırtmadığı gibi, yabancı da gelmedi.
"Çanakkale"yi tarihi gerçekliğe uygun anlatmak isteyenlerin başına her zaman gelebilecek bir durumla karşılaşmış.
Maalesef biz böyleyiz.
Çanakkale gibi üzerinden henüz 98 yıl geçmiş bir olayı bile doğru dürüst anlayamıyor/anlatamıyoruz.
Halen Çanakkale Muharebeleri'ne dair birbirinden farklı pek çok anlatım mevcuttur.
Herkes kendi algısına, ideolojisine denk düşen bir Çanakkale anlatımını benimsiyor. Bunu o derece benimsiyor ki siz istediğiniz kadar bilgi, belge ortaya koyun asla ikna edemezsiniz.
Bunun müsebbibi sokaktaki vatandaş değil tabii ki.
Çanakkale'yi anma yıldönümlerinde senelerce kürsüye çıkıp her sene aynı kelimelerden oluşan klişe, hamasi nutuklarla yasak savarcasına tören düzenleyenler bu anlatımlara çanak tutmuştur.
57. Alayı son neferine kadar şehit eden, sancağını bir çalıya dolayan, şehit sayısını 250 binden başlayarak 500 bine kadar çıkaran, kuru ekmeğe muhtaç aç savaşan askerleri, akla ziyan kahramanlık hikayelerini Çanakkale Muharebeleri olarak sunan bir Çanakkale anlatımı yıllarca her tarafı istila etmiştir.
Çanakkale Zaferi'nin son derece büyük yokluk ve imkansızlık içerisinde kazanıldığını anlatarak zaferin kıymetini arttırmaya yönelik bu menkıbevî anlatımlar, Çanakkale ile alakalı hiçbir kitap okumamış kişilerin milli heyecanlarını kamçılamakta, duygu coşkunluğu ile zihinlerinde tam da o anlatıma uygun bir Çanakkale şekillendirmektedir.
Bunun sonucu olarak 9 yaşındaki bir çocuğu cepheye sürdüğünüzde hiç yadırganmaz, ona da bir kahramanlık menkıbesi olarak bakılır.
Veya o meşhur, uçak önünde poz vermiş paçavralar içindeki iki garibanın fotoğrafını, zihinlerdeki o yokluk ve imkansızlık algısına somut bir delil olarak kabul edip "Çanakkale'nin Çılgın Türk Askeri" adıyla poster yapıp baş ucuna asarlar.
18 Mart geçti. Televizyon kanalları günceli takip etme zorunluluğundan ekranlara Çanakkale "uzman"ları çıkarmakta yarıştılar.
Maalesef ülkemizde Çanakkale denince akla ilk gelen isimlerin bile ekran karşısında kendi uydurdukları veya birinin uydurup kendilerince de kabul görmüş hikayeleri gerçekten olmuş gibi ekrandan anlattılar.
Bugün Çanakkale ile ilgili anlatımlarda görülen en büyük problem, tarihi gerçekliğe dayalı harp tarihi ile harp edebiyatının birbirine karıştırılmasından ileri gelmektedir.
Her savaşta olduğu gibi Çanakkale Savaşları da kendi harp edebiyatını oluşturmuştur.
Bu harp edebiyatı bugünün ürünü de değildir.
Daha Birinci Dünya Savaşı devam ederken Çanakkale'deki zafer; moral motivasyon artırıcı, manevi kuvvet aşılayıcı bir araç olarak kullanılmaya çalışılmıştı.
Çanakkale gibi milli hafızada geniş ölçekte yer tutmuş bir büyük tarihî hadiseye dair harp edebiyatının oluşması son derece normal.
Buradaki problem, Çanakkale'nin tarihi gerçeklik noktasında harp tarihi ile anlatımının yerine, harp edebiyatının geçmesi. Her ikisi arasında sınır olmaması, birinin bittiği yerden diğerinin başlamaması. Başka bir ifade ile harp tarihi ile harp edebiyatının iç içe girmesi.
Biz duygusal ve mübalağalı anlatımı seviyoruz. Bu yüzden de Osmanlı döneminden bu yana Çanakkale'yi anlatırken harp edebiyatı perspektifinden anlatmayı tercih etmişiz.
Son söz olarak yaşamış olduğunuz sıkıntıyı bizzat yaşamış birisi olarak sizi anlıyorum.
Daha birkaç gün önce şehit İbrahim Naci'nin günlüğü üzerinden yapmış olduğum bir sunumda günlüğü kaynak göstererek iaşe noktasında Çanakkale'de sıkıntı olmadığını askerin yiyeceğinin olduğunu söyledim. Dinleyicilerden birisi bana itiraz etti. Dedesinin Çanakkale'de savaştığını, aç savaştıklarını, kuru ekmeğe muhtaç olduklarını söyleyerek beni yalanladı.
Ben tekrar İbrahim Naci'nin günlüğünü delil göstermek istedimse de o zat dedesinin sözlerine daha çok inandığı için, ya da öyle inanmak istediği için ikna olmadı. Ben de ısrar etmedim. Zira onu ikna etmem mümkün değildi.
Tekrar geçmiş olsun..
 
2520_sulhaddin Aksakallı 23-03-2013, 18:23:30
Değerli hocam biz Çanakkaleyi anlatmaya çalışan alan kılavuzlarının en büyük sıkıntısı ne yazık ki sizin başınıza gelmiş,belgesi olmayan ifadeler gelen ziyaretçilerde yanlışa itmektedir.Ben inanıyorum ki sizler konferanslarda bizler de burada doğruları anlatmaya devam ettiğimiz sürece bunlar ortadan kalkacaktır saygılarımla
 
2521_Serdar Halis Ataksor 23-03-2013, 18:35:51
Tuncay Bey

Adana'da gerçekleşen bu kötü durumdan dolayı üzüntümü belirtiyorum.
Malesef isimleri önünde akademik ünvan taşıyanlar, herzaman herşeyi kendilerinin bildiği gafletine düşüyorlar, isim zikretmeme gerek olmadıgı kanaatindeyim bu 18 martta da böyle Adana'da da böyle. Kendileri bu kadar biliyorsa sizi neden davet ettiler ? Bu cehalet timsali akademisyenlerin anlattıkları neyazık ki genç neslimizi yanlış bilgilendirmekte ötesinde tarihimizi tahrif etmekte. yazıklar olsun !

Serdar Halis Ataksor
(Çanakkale Gazisi , 27. Alay 3. Tabur ve sonrasında
27. Alay'ın Komutanı Bnb. Halis Bey'in Torunu)

 
2522_Ahmet Yurttakal 23-03-2013, 19:36:54
Tuncay Bey geçmiş olsun,
Bence çok onurlu bir davranış sergilemişsiniz.
Bilim yuvasında böyle bir olayla karşılaşmanıza üzüldüm.
Zira akademisyenler her zaman şüphecidir. Bilmediği bir alanda ısrarla iddia etmesi çok saçma olmuş. O hocamıza sormak isterim, kaç defa çanakkaleye gelmiş, bu alanda kaç kitap okumuş acaba??
Ayrıca Çanakkale Savaşlarını anlatacak milyonlarca belge döküman daha açıklanmadı ortaya çıkmadı, böyle basit anlatımlarla savaş anlatılmaz yada anlaşılamaz.

 
2523_kadir 23-03-2013, 21:23:44
gereken belgeleri göstermiştir sayın hocamız ama tuncay bey salonu terketmiştir.
 
2524_seyit ahmet sılay 24-03-2013, 00:58:11

Bir dostum, yazısında şöyle bir ifade kullanmıştı; "Tarih, bir bilgi alanıdır, bir inanç alanı değil. Tarihin bir bilgi alanı olması, tarihi çarptırma hakkını kimseye vermez elbette. Fakat velev ki tarihi, inanç alanı olarak görüyorsunuz, bu da tarihi sütten çıkmış ak kaşık yapmaz."

Tuncay bey, öncelikle bu akademisyen(!) beye geçmiş olsun diliyorum.

Evet, size değil..

Sizin yerinizde başka biri olsaydı ne yapardı?

Çanakkale' de 9 yaşında askerlerin savaştığını, elinde ki bir plaketle ispatlama çalışan ve bunu da belge olarak gösteren akademisyen(!) nin kafasına o plaketi geçirir,, sonra da o kürsüden aslanlar gibi inerdi.

O nedenle bu akademisyen(!) beye geçmiş olsun diliyorum. Diliyorum çünkü, sizin gibi kibar ve duygularına dem vurabilen bir insanı karşısına almış..
 
2526_Serdar Halis Ataksor 24-03-2013, 19:44:27
Bu ünvanı akademisyen olan zat bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya çalışan ve gülünç duruma düşenlerden. 1914 yılında erkan-ı harbiyenin değişen yeni askere alma hakkındaki tamimini alıp okusun, önce okusun bakalım kaç yaşından itibaren askere alınıyormuş insanlar, ondan sonrada gelsin bu sayfaya Sn. Tuncay Yılmazer'den özür dilesin.
Üniversite öğrencilerinin Allah yardımcısı olsun bu akademisyenlerin elinde yetişmek zor iş :)
 
2528_Haluk Oral 25-03-2013, 02:03:23
Bir kaç soru geliyor aklıma:
57. Alay'ın tamamının şehit olmaması neden bazılarını rahatsız ediyor?
Osmanlının dokuz yaşında bir çocuğa savaş alanında sakalık görevi vermesi mi, vermemesi mi daha aşağılayıcı?
Sancağının düşman eline geçmesini istemeyen bir asker onu niye ağaç dalına asar?
Yııllarını bir konuya adayan bir insana nasıl bu kadar saygısızca davranılabilir?
Bir akademisyen, nasıl olup da bu mantıkla davranabilir?
Yazık, yazık çok yazık...
Bir de gereken belgeler gösterilmişmiş, insaf yahu! Ne demek gereken belge? Böyle bir belge, bankadan para çekerken ya da pasaport, ehliyet falan çıkartırken kullanılan belgedir.
 
2531_aysenur 26-03-2013, 19:37:47
sayın(!) hocanız'ın gösterdiği belgeler doğru olsaydı Tuncay bey salonu terketmezdi. Dr. tuncay bey Şehit İbrahim Naci'nin günlüğünden bahsedecekdi ki gerçekler bunlardır. Bir düşünün yıllar sonra açığa çıkan bu günlük mü gerçekçi yoksa 9 yaşındaki çocuğun savaşması mı ?
 
2532_Cemalettin Yıldız 27-03-2013, 23:00:09
Tuncay Bey önce geçmiş olsun , sonra çalılmalarınızda başarılar dilerim.
 
4602_verdi bayram 03-11-2014, 07:47:43


Geç oldu ama bende düşüncelerimi söyleyeyim. Hiç üzülmeyin doğru olan davranışı sergilemişsiniz.Sabit fikirlilerle inatlaşmanın hiçbir anlamı olmaz.Herkez, kendini nasıl mutlu hissedecekse ona inansın. Gerçeği arayanlar arzu ederlerse ona mutlaka ulaşırlar.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015