Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde Safiye Hüseyin Konferansı (İsmail Bilgin)

Tarih: 24/02/2013   /   Toplam Yorum 2   / Yazar Adı:      /   Okunma 6137

Yard. Doç. Dr Lokman Erdemir AÇASAM’ın düzenlediği konferans dizisine Safiye Hüseyin ile başlamak istediklerini belirterek, 19 Şubat 2013 günü beni Çanakkale’ye davet etti. Bu teklifi aralık ayı başında yapınca açıkçası tereddüt ettim. Çanakkale’ye kışın gitmek kolay değildir. Kar kış, sis iki önemli yerde engeller sunar; Biri Koru Dağında diğeri de boğazda… Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner Hocanın de bu konuda isteği olduğunu belirtince “evet” demekten başka bir çarem kalmadı.
19 Şubat 2013 tarihinde güzel bir havada ve rahat yolculuktan sonra akşam Çanakkale’ye geçmek için Eceabat vapur iskelesine geldik. Gecenin karanlığında aydınlatılan “Dur Yolcu” yazısına bakarak, hele 19 Şubat 1915 saldırısını, o günleri düşünerek Çanakkale’ye geçtik. Lokman Hoca beni iskeleden alarak Dardanos’daki misafirhaneye götürdü ve orada, onunla koyu bir Çanakkale sohbetine daldık. Neler yaptık, neler yapabilirdik vb pek çok konuyu konuştuk. Paylaştık.(İ.B.)

 

Yard. Doç. Dr Lokman Erdemir AÇASAM’ın düzenlediği konferans dizisine Safiye Hüseyin ile başlamak istediklerini belirterek, 19 Şubat 2013 günü beni Çanakkale’ye davet etti. Bu teklifi aralık ayı başında yapınca açıkçası tereddüt ettim. Çanakkale’ye kışın gitmek kolay değildir. Kar kış, sis iki önemli yerde engeller sunar; Biri Koru Dağında diğeri de boğazda… Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner Hocanın de bu konuda isteği olduğunu belirtince “evet” demekten başka bir çarem kalmadı.

19 Şubat 2013 tarihinde güzel bir havada ve rahat yolculuktan sonra akşam Çanakkale’ye geçmek için Eceabat vapur iskelesine geldik. Gecenin karanlığında aydınlatılan “Dur Yolcu” yazısına bakarak, hele 19 Şubat 1915 saldırısını, o günleri düşünerek Çanakkale’ye geçtik. Lokman Hoca beni iskeleden alarak Dardanos’daki misafirhaneye götürdü ve orada, onunla koyu bir Çanakkale sohbetine daldık. Neler yaptık, neler yapabilirdik vb pek çok konuyu konuştuk. Paylaştık.

Sabah erkenden dalgaların sesiyle uyandım. Hazırlandım. Neden sonra Lokman Hoca geldi. Vaktimiz de olduğu için yolumuz üzerindeki Hasan-Mevsuf şehitliğine gittik. Burada yatan şehitlerimizin ruhlarına Fatiha okuduk. Çevreyi gezdik.  O günleri sanki yeniden yaşadık…

Üniversiteye geldiğimizde beni şaşırtan bir şantiye görünümü vardı. Kampüsün kalabalık olduğu öğrencilerden anlaşıyordu. Lokman Hocanın odasında yine Çanakkale’ye dair konuşmadan sonra sırayla Tarih Bölüm Başkanını, Başkan Yardımcısını, Dekanı, Rektör Yardımcısını ziyaret ettik. Tanıştık. Ardından Sn Rektör Hocamızın da katılacağı yemeğe gittik. Prof. Dr. Sedat Laçiner Hocayı televizyonlardan, gazetelerden tanıyordum. Ancak kendisinin ne denli enerjik, takım çalışmasına inanan, üniversite hocalarının önünü açan ve onlara destek olan, çalışkan, vizyonu oldukça geniş birisi olduğunu, konuştukça  anladım, bir Çanakkaleli olarak hem sevindim hem de memnun oldum.

Yemekte “Çanakkale’nin Kadın Kahramanı Safiye Hüseyin” kitabımı okuduğunu, adının verilmesi için çalışmalar yaptığını öğrendim. Ardından da Safiye Hüseyin hanımın bir heykelini hazırlatmakta olduğunu da belirtti.

Ben de kendisine Safiye Hüseyin ile ilgili bir dosya takdim ettim. Ayrıca Çanakkale Sağlık Meslek Yüksek Okulu isminin Çanakkale Safiye Hüseyin (Elbi) Sağlık Meslek Yüksek Okulu olarak değiştirilmesini isteyen bir dilekçemi kendilerine sundum. Bunun üzerine Sedat Hoca daha önce bir teklifin kendileri tarafından yapıldığını ama YÖK’ün kabul etmediğini belirtti. Dilekçe sebebiyle yine başvuracaklarını söyleyince içim içime sığmaz oldu.

Yemeğin ardından Troya Konferans salonuna geçildi. Kalabalık akademisyen ve öğrencilerin olduğu salon hınca hınç doluydu. İlk konuşmayı yine Sedat Laçiner Hoca yaptı. Kısaca Safiye Hüseyin’den bahsederek ona karşı vefa borcumuzun olduğu ifade etti. Ardından bendeniz elli dakikalık bir görsel sunumla, bildiğimiz ve dilimiz döndüğü kadar Safiye Hüseyin’i anlatmaya gayret ettim. Konferanslarda aslında pek heyecanlanmam ama salonda ne yalan söyleyeyim hocaların, öğrencilerin ve en önemlisi şehitlerin huzurunda olduğumdan heyecanlandım…

Konferans sonrası plaket takdiminden sonra Sedat Hoca ve beraberindekilerle birlikte okul içinde gezi yaptık. İlk önce Safiye Hüseyin hanımın heykelini gördük. İnşallah kısa sürede tamamlanacak. Ancak daha sonra şaşkınlığım kütüphane binasını gezince daha da arttı. Beş katlı, her katından konusuna göre bölümlendirilmiş yerli yabancı kitaplar vardı… Şu an ki mevcut kitap sayısı 350.000, 200.000 de elektronik ortamdaymış. Birkaç gün içinde Ankara’dan 800 kolilik toplam 27.000 kitap daha gelecekmiş. Sedat Hoca hedefinin 2015 yılına dek bu sayının 1.000.000 kitaba ulaşmak olduğunu belirtti. Biga ilçesinde yeni açılacak kütüphanedeki kitap sayısı ise 60.000 imiş. Ayrıca Avustralya’dan 1.500 kitap alınmış… Bunlar müthiş rakamlardı…

Sedat Hoca ile kütüphaneyi gezerken, onun bir rektörden, bir yöneticiden ziyade üniversitenin önünü açan, ekibiyle bir sinerji oluşturan, öğrencilerle, çalışanlarıyla arkadaş olan tutumunu görünce başarının kaçınılmaz olduğunu insan anlıyor. Öte yandan kütüphanede yer kalmadığı için söz konusu binanın hemen yanına dört katlı yeni bir kütüphane daha 17 Mart 2013 tarihinde açılacakmış. İnşaatı devam ediyor. Her iki binaya da bağlantı tüneli olacakmış. Kütüphanede çalışan pek çok öğrenci gördük. Günlük ortalama sayı 6.000 imiş. Bu sınav döneminde 10.000’ne çıkıyormuş. Başka bir özellik de, kütüphanenin 7 gün 24 saat açık olması. Öğrenci isterse saat 03.00’te dahi kütüphaneye gidebiliyor. Sedat Hoca bazı katlarda tartışma odaları da oluşturmuş. Açıkçası boğaz manzaralı bir ortamda çalışan öğrencilere gıpta ettim. Üniversite araştırma demektir. Gelişme demektir. Bu da kütüphane ile laboratuvar ile olur. Bunu 18 Mart Üniversitesi’nde görmek insanı mutlu ediyor…

Kütüphanesini bağışlamak isteyenler için en uygun yer, hele Çanakkale kitapları için 18 Mart Üniversitesi’nin kütüphanesidir. Her araştırmacı bu kütüphaneyi gezmelidir.

Dışarıda ipil ipil bir yağmur yağarken beni uğurladılar. Ertesi gün üniversite senatosunun isim değiştirme konusunda karar almak istediğini Sağlık Meslek Yüksek Okulu Müdiresi Binnur Hanım bana söyleyince pek memnun oldum. Ama bu isim değişikliğine “Acaba YÖK ne der?” diye de kendime sormadan edemedim.

19 Şubat akşamı İstanbul’a dönerken yorgundum ama bu yorgunluk yüz yıl önce şehitlerimizin, gazilerimizin, Safiye Hüseyin’in yaşadığı yorgunluk ve fedakarlık yanında bir hiçti. Şunu bir kez daha gördüm ve anladım ki; çalışkan, takım çalışmasına inanmış, her türlü zorluğa karşı birbirini motive eden, vizyonu geniş kadroların 18 Mart Üniversitesi örneğinde olduğu gibi başarılı olmaması için bir neden yok…

Çanakkale için yazan, çalışan, araştıran herkesin çok değerli, kıymetli olduğuna inanırım. Elbette eksiklerimiz, hatalarımız oluyor, önemli olan bunları fark edip, en aza indirgemek veya hiç yapmamaya çalışmak. Çanakkale ile ilgili kitap sayısı eskiden bir elin parmaklarını geçmezken şimdi raflar dolusu kitaplarımız var. Önemli olan sayı ile birlikte niteliğin de artması tabii. Ama su önünde sonunda yolunu bulup denize kavuşuyor. Bütün mesele iyi niyetle çalışmak, çalışmak, çalışmak…

Safiye Hüseyin (Elbi) ile de bir başka gelişme şuydu onu da paylaşmak isterim. 2010 yılında bir emekli deniz albayı tarafından şahsıma mektup gönderildi. İçinde kıymetli bilgiler var. Mektup sahibi “Safiye Hüseyin (Elbi)“ ailesine uzaktan damat olduğunu belirterek kitabım için teşekkür etmiş. Kendisiyle telefonda birkaç kere konuştuk.

Unutmadan ekleyeyim; İstanbul Güngören’de, Kayabaşı’ndaki sağlık ocaklarından birine Safiye Hüseyin ismi verildi. Şunu da açık yüreklilikle ifade etmek isterim ki “Florance Nightingale” ismi var da, Safiye Hüseyin ismi niye yok gibi bir anlayışım yok. Dünyaya sağlık alanında hizmet eden, yenilikler getiren, hemşireliği kuran “Florance Nightingale” ismi de olsun. Ama sadece bir vefa borcumuzu ödemek için çalıştığımız ilk Türk Hemşiresi Safiye Hüseyin’in de ismi olsun diye düşünüyorum.

Bu vesile ile “Gelibolu’yu Anlamak” sitesi yazarlarına ve okuyucularına bir kez daha saygılarımı sunuyor, beni Çanakkale’ye davet eden, konuşma fırsatı veren 18 Mart Üniversitesi idarecilerine, akademisyen ve öğrencilerine de başarılar diliyorum…


  6137 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015

01/03/2013 - 13:59 NTV Tarih'te Şehit Teğmen İbrahim Naci Bey Dosyası