Kurmay Yarbay Bursalı Mehmet Nihat Bey’in Torunu İle Söyleşi (Ahmet Yurttakal)

Tarih: 08/09/2012   /   Toplam Yorum 9   / Yazar Adı:      /   Okunma 27239

Çanakkale Savaşlarının en önemli kahramanlarından biriydi o, askeri tarihçi denince ilk o akla gelirdi, 43 yıllık kısacık hayatına onlarca hatırat, çeviri, konferans ve harp tarihi notları sığdırdı. Yazılarında eleştirel ve objektif bir bakış açısıyla kaleme aldı. Harp akademilerinde öğretmenlik yaptı ve yüzlerce başarılı subaylar yetiştirdi. İşte ismini az duyduğumuz bu şanlı kahramanımız Şehit Kurmay Yarbay Bursalı Mehmet Nihat. Mehmet Nihat Bey’dir. Yarbay Mehmet Nihat Bey Çanakkale Muharebelerinde 25 Nisan 1915 günü Anadolu Yakasında daha sonra Seddülbahir’de Güney Grubu karargahında da görev yapar. Savaşı yakından takip edip notlar alır. 14 Temmuz 1928’de İzmir-Güzelbahçe Kilizman bölgesinde kaza kurşunuyla şehit düştü.
İşte yıllarca bu kahramanımızın yakınlarının olduğunu bilmiyorduk hatta evlenmediği yazılı idi kitaplarda. Munis Kirizman Bey ile İzmir’de buluştuk. “geliboluyuanlamak” okurları için güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Mehmet Nihat Bey’i yakından tanımaya çalıştık, Ölümü hakkındaki sır perdesini aralamaya çalıştık….

 

Çanakkale Savaşlarının en önemli kahramanlarından biriydi o, askeri tarihçi denince ilk o akla gelirdi, 43 yıllık kısacık hayatına onlarca hatırat, çeviri, konferans ve harp tarihi notları sığdırdı. Yazılarında eleştirel ve objektif bir bakış açısıyla kaleme aldı. Harp akademilerinde öğretmenlik yaptı ve yüzlerce başarılı subaylar yetiştirdi. İşte ismini az duyduğumuz bu şanlı kahramanımız Şehit Kurmay Yarbay Bursalı Mehmet Nihat. Mehmet Nihat Bey’dir. Yarbay Mehmet Nihat Bey Çanakkale Muharebelerinde 25 Nisan 1915 günü Anadolu Yakasında daha sonra Seddülbahir’de Güney Grubu karargahında da görev yapar. Savaşı yakından takip edip notlar alır. 14 Temmuz 1928’de İzmir-Güzelbahçe Kilizman bölgesinde kaza kurşunuyla şehit düştü.

İşte yıllarca bu kahramanımızın yakınlarının olduğunu bilmiyorduk hatta evlenmediği yazılı idi kitaplarda. Taki geliboluyuanlamak.com’da yayınlanan bir makaleye yorum yazan torunu Jale Hanımı tanıyana kadar… Jale hanım bizi kardeşi Munis Kirizman’a yönlendirdi. Munis Kirizman Bey ile İzmir’de buluştuk. “geliboluyuanlamak” okurları için güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Mehmet Nihat Bey’i yakından tanımaya çalıştık, Ölümü hakkındaki sır perdesini aralamaya çalıştık….

SORU 1  - Dedeniz Nihat Bey kimdir? Ailesi hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Dedem Nihat Bey’in babasının adı Abdulhvahap Bey’dir (1860-1918); dedesi ise Hacı Vikvik Bey ve Buhara doğumludur. Nihat Bey’in eşinin adı Sıdıka hanımdır. Nenem Sıdıka Hanım 1890 doğumlu imiş. Nihat-Sıdıka çiftinden babam Orhan dünyaya gelmiş. Orhan Kirizman’ın ise 2 çocuğu var. Ablam Jale Zeynep Kirizman, ben Munis Kirizman.

Dedem vurulduğunda 43 yaşında nenem ise 37 yaşında imiş. Nenem, Dedem Nihat Bey öldükten sonra hiç evlenmemiş, dedemin maaşı bağlanmış. Babam Orhan Kirizman devlet demir yollarında çalışıyordu. 1965 yılında vefat etti. Nenem ise 1980 yılında vefat etti. Nenemin mezarı İstanbul Topkapı Kozluca mezarlığında bulunmaktadır. 

SORU 2 – Kilizman mı? Kirizman mı? Niçin bu soyad alınmış?

Dedemin vurulduğu yer semt olarak Kilizman’dır. Soyadı kanunu çıktığında Nenem Sıdıka Hanım’a; ne soyadı verelim demişler, oda kocamın vurulduğu yerin adı Kilizman olsun demiş. O dönemin nüfus memuru Kilizman yerine yanlışlıkla Kirizman yazmış, L harfi yerine r harfini koymuş bu şekilde soyadımız Kirizman olarak devam etmiştir.

SORU 3 – Sıdıka Hanım eşi Nihat Bey hakkında neler anlatırdı?

Nenem dedemi sürekli gözü yaşlı anlatırdı Çanakkale savaşlarında savaştığını askeri tarihçiliğini sürekli yazılar yazdığından bahsederdi. Birçok kitap yazdığını söylerdi. Ben askeri okulda okurken dedemin öğrencileri orgeneraldi. Harp akademilerinde dedemin kitaplarının okutulduğunu duymuştum. 

                            
                  Yarbay Mehmet Nihat Bey'in eşi Sıdıka Kirizman Hanım (1890-65)
                                                Fotoğraf: A. Yurttakal Arşivi

SORU 4  -Nihat Bey’in vurulma olayını anlatır mısınız? Bu olayı size kim anlattı?

Bu olayı bana nenem anlattı. Gayet iyi hatırlıyorum. Dedem burada İzmir’de kolordu komutanlığına bağlı Müstahkem mevki komutanı oluyor. Tugay komutanlığında kurmay yarbayken liva komutanlığına atanıyor. Neyse Tarih 14 Temmuz 1928 günü O zamanın Kolordu Komutanı, dedem Yarbay Nihat Bey ve Binbaşı Zeki Bey (Çobanoğlu) ile beraber toplantı yapıyorlar. Toplantı sonrası vakit gece yarısı olmuş kolordu komutanı yaveri ile birlikte kendi arabasıyla önden, hızla kışladan uzaklaşıyorlar. Nihat Bey kapıda birkaç dakika arkadaşlarıyla laflarken biraz oyalanıyor. Ara açılıyor tabiki... Sonra dedem Nihat Bey, Zeki Bey ve şoförü de arkasından kolordudan hareket ediyorlar. Arabada şoförün yanında Zeki Bey, sağ arka tarafta ise Nihat Bey oturuyor.

Kolordu komutanın aracı Güzelbahçe semtine geldikleri zaman jandarma tarafından durduruluyor. O gece jandarma bir katili arıyor tüm yolları kesmişler her yer aranıyor.[1] Kolordu Komutanı görünce selam verip araç geçiyor. Birkaç dakika sonra Nihat Bey’in aracı geliyor, gece karanlık jandarma gelen aracı görünce düdük çalıyor ve dur diyor. Nihat Bey’in şoförü durmuyor ve sanırım düdüğü duymuyor, yola devam ediyor.  O sırada jandarma eri dönüp araba giderken arkadan arabaya doğru ateş ediyor. O mermi dedemin ensesinden giriyor ağzından çıkıyor. Zeki Bey’in kafasına saplanıyor. İkisi de olduğu yerde şehit düşüyor.

SORU 5 Vuran jandarma erin kimliği biliniyor mu?  Ne olmuş sonra bu askere daha sonra?

Vuran jandarma er Yusuf diye biliyoruz. Nenem askeri gidip gördüğünü söylemiş. Er Yusuf hatta mecnun (deli) olmuş diye biliniyor. Asker çok pişman olmuş ben nasıl böyle bir şey yaptım diye… Tabi sonraki ifadesinde aracın tekerine doğru ateş ettiğini söylüyor. 

SORU 6 Olay sonrası gelişen mahkeme süreci veyahut sorgulama ifade zabıtları mutlaka vardır. Bu konu ile alakalı herhangi bir dokümana ulaşabildiniz mi? 

Sorgular yapılmıştır, ifadeler alınmıştır. Asker mutlaka ceza almıştır, Şüphesiz bunlar askeri arşivdedir. Umarım bir gün gün yüzüne çıkacaktır. Siz araştırmacıların ön ayak olup bu belgeleri ortaya çıkarması gerekir.

SORU 7 – Nihat Bey’in vurulma olayının belgeler ışığında anlatılması gerekir değil mi sizce?

Evet, kesinlikle her şeyin ortaya çıkması gerekir. Kafamda hala sorular var. Torunu olarak bu olay ile alakalı bilmek istiyorum.
… Bir, bir eşkıya general veyahut subay arabasında mı kaçar?
… İki, önden kolordu komutanını durdukları zaman niye şoförü yaveri ekibimiz geliyor arkadan dememiş?
… Üç, kolordu komutanının şoförü dur ihtarını duyuyor da bizim Nihat Bey’in şoförü niye duymuyor?

O sırada yol kesen bir kişi değildi elbette, subayı, astsubayı ve askerleri ne ifade verdi? Nihat beyin şoförü ne dedi? Bunların hepsi cevaplanması lazımdır. İhmal mi var yoksa duydu da önemsemedi komutana yetişelim mi dedi gaza bastı? Bunlar hepsi soru işareti. Çünkü arkadan gelen de askeri araba. O zamanda mutlaka askeri araçlarda işaret vardır?  Bilinmemesine imkân yok.

                         
                                      Kurmay Yarbay Mehmet Nihat Bey
                         Fotoğraf:Nurettin Türsan arşivi-NTV Tarih Dergisi


SORU 8-Dedenizin ölümünden sonra neler yaşanmış?

Dedemin ölümünden birkaç gün sonra bir grup subay nenemin evine gelmişler. Başsağlığı dileğinde bulunmuşlar ve evde dedemle alakalı ne kadar doküman kitap varsa hepsini almışlar. Bütün notlarını, günlüklerini, yazılı evrakları. Evde sadece madalyaları kalmış, o madalyaları da yıllar sonra nenem askeriyeye vermiş.

SORU 9–Nasıl olur... Çok ilginç, niye götürsünler ki bütün yazdıklarını?

Bilmiyorum ki, acaba dedem o tarihlerde bir şeyler mi yazıyordu acaba? Toparlayıp gidelim dediler. Günlüğüne kadar ne varsa almışlar.

SORU 10- Mehmet Nihat Bey kurtuluş savaşında görev aldı mı?

Atatürk’ün Anadolu’da Kurtuluş Savaşını başlattığı sırada Nihat Bey ve birkaç arkadaşı kaçmak için tüccar kılığına girmişler. O zaman kaçamıyorlar tabi, o sırada Mustafa Kemal bu durumu duyuyor, Nihat bey ve falan arkadaşları Anadolu’ya geçecekler diye… Atatürk haber yollamış; “Sakın ha kaçıp gelmesinler, onlara İstanbul’da ihtiyacımız var, biz burada savaşıyoruz.  Orda biz yeni nesiller yeni komutanlar yetiştirecek ” demiş. Bunu da bana nenem anlatmıştı.

 

                                Yarbay Mehmet Nihat Bey'in torunu Munis Kirizman[1] İzmir ve çevresinde bir süredir aranmakta olan Kozanlı kör Mümin adında bir kaçak ve adamlarıdır. Hapishane firarisi olan Kör Mümin’in Seferihisar ve çevresinde saklandıkları ihbarı alınmıştır. Bunun üzerine jandarma Kozanlı Kör Mümin ve adamlarını aramaktadır. Arama noktalarından biri de Kilizman sahil civarıdır.


  27239 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

2066_Cemalettin Yıldız 09-09-2012, 16:19:42
Tarihimizin karanlık sayfalarından birini daha aydınlatmak için yaptığın bu araştırmadan dolayı teşekkürlerimi sunarım.Muhlis Beyin dedesi Mehmet Nihat Beyle ilgili babaannesinden duyduğu anıları seninle paylaşması ne kadar iyi oldu.Muhlis Beye bana göre bir görev daha düşüyor.Birinci derece yakını olduğu için resmi mahkeme kayıtlarını da isteyerek gün yüzüne çıkarmasıdır. Mehmet Nihat Beyin iki torununun hatıraları birbiriyle uyuşmadığı dikkatimi çekti. Diğer torunu Zeynep Jale Hanım geliboluyuanlamak.com sitesindeki 'Türkiye Cumhuriyetinin En Büyük Askeri Tarihcisi Kurmay Yarbay Bursalı Mehmet Nihat Beye Vefa (Cemalettin Yıldız.) adlı makaleye 21.10.2010 tarihli yorumunda; "Babaannem Ayşe Sıdıka Hanım dedeme ait notları ,nişanlarını,yaverliğini yaptığıveliaht ailesi resimlerini ,Harp Akademileri Nihat Bey Kitaplığına bağışladığını söylemişti" diye yazmıştı.Muhlis Beyin seninle yaptığı söyleşinin 8. maddesine verdiği cevapta ,Babaannesinden dedesi Mehmet Nihat Beyin yazılı evrakı resmi kişiler tarafından sanki elinden zorla alınmıştı anlamı çıkıyor.İki kardeşin anıları arasındaki bu farklılığı gidermelerini bekliyorum. Saygılarımla.
 
2090_munis kirizman 22-11-2012, 18:55:03
cemalettin bey söyleşinin 8.nci maddesinde hatıraların uyuşmadıgını belirtmiş,bir askerin evinde iki cins belge bulunur.birincisi görevi ile ilgili çalışmaları resmi evrakları yazdıgı kitaplar vs ikincisi şahsi nişanları,şiltleri,resimleri,silah ve kılıc vs ablamın bahsettigi sonradan bagışlananlar aynen yazılan şahsi malzemelerdir.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/05/2019 - 11:07 Süvari Teğmen Safiyyüddin Efendi'nin Çanakkale ve Kafkas Cephesi Harp Hatıratı (Haz. Eren Ergül)

28/04/2019 - 07:16 Kütulamare'den Bağdat'a Bir Zafer Nasıl Felakete Dönüştü? (Tuncay Yılmazer)

23/04/2019 - 15:17 Plevne de Türk Ordusunda görev alan, Çanakkale de ise karşı safta bulunan Avustralyalı askeri doktorun öyküsü Avustralyalı çocuklara anlatılıyor. Turkish Charlie Ryan kitabının yazarlarından John Gillam ile Röportaj (Tuncay Yılmazer)

09/04/2019 - 13:38 Osmanlı İmparatorluğu ve Dünya Savaşı - Said Halim Paşa (Fatih Yücel)

23/03/2019 - 13:18 I. Dünya Savaşı’nda Üsküdar Mekteb-i Sultanîsi (Nuri Güçtekin)

17/03/2019 - 14:19 18 MART ÖZEL - 18 Mart Boğaz Harbinde Müttefik Filonun Saldırı Planı ile Türk Savunma Düzeni Üzerine Değerlendirmeler (M. Onur Yurdal)

13/03/2019 - 05:59 Orgeneral Cevat Çobanlı Paşanın Vefatı Ve Cenaze Merasimi (Ahmet Yurttakal)

03/03/2019 - 05:37 Cephe Hattı Raporlarına Göre Birinci Dünya Savaşı’nda Şehit Türk Subayları (Nuri Güçtekin)

17/12/2018 - 13:03 Sarıkamış Harekâtına Taktik Yaklaşımlar (Dr. Bülend Özen)

09/12/2018 - 10:02 Elveda Zeytindağı – 100.Yıl Dönümü’nde Kudüs’ün Kaybını Yeniden Değerlendirmek (Tuncay Yılmazer)

05/11/2018 - 12:37 Karargâh Umumi Fotoğrafçısı Burhan Felek ve Çanakkale (Mustafa Onur Yurdal)

17/10/2018 - 06:09 Troya Müzesinde Bir Çanakkale Şehidi’nin Mezar Taşı (Ahmet Yurttakal)

15/09/2018 - 20:54 Mustafa Kemal Atatürk ve Enver Paşa (İsmail Pehlivan)

30/08/2018 - 10:16 Çanakkale Savaşı Sonrasında Mezarlıklar İle İlgili Ortaya Çıkan Sorunlar Ve Yapılan Tartışmalar (Burhan Sayılır)

03/07/2018 - 04:23 Arşiv Belgelerinde Lâpseki (1915 - 1922) (Hüseyin Arabacı)

24/05/2018 - 04:02 Yarımada’daki Ateşkes: 24 Mayıs 1915 - The Armistice on the Gallipoli Peninsula - 24 May 1915 (Yusuf Ali Özkan)

20/05/2018 - 08:02 Çanakkale Savaşı Siperin Ardı Vatan (Gürsel Göncü - Şahin Aldoğan)

16/05/2018 - 09:33 Payitahtta Nutuklarım : Cemal Paşa’yı Yüceltme Amacıyla Yazılmış Bir Risale (Nevzat Artuç)

06/05/2018 - 20:14 Hafız Hakkı Paşa Hayatı Ve Eserleri (Mustafa Birol Ülker)

28/04/2018 - 06:41 Mahmut Sabri Bey Ve Seddülbahir Savunmasının İlk Üç Günü (Burhan Sayılır)

24/04/2018 - 07:03 25 Nisan 1915 Gelibolu Yarımadası Çıkarmaları Üzerine Taktik Yaklaşımlar (Bülend Özen)

18/04/2018 - 10:58 Çanakkale Savaşı Esnasında Çekildiği İddia Edilen Bir Fotoğraf Hakkında (Erhan Çifçi)

13/04/2018 - 05:58 “Büyük Stratejisizlik”ten Sahadaki Gerçekliklere, Gazze,Birüssebi ve Kudüs’ün Kaybı (Bülend Özen)

07/04/2018 - 11:16 18 Mart Günü Dardanos Şehidi Zabit Namzedi Halim Efendi (Ahmet Yurttakal)

04/04/2018 - 06:50 Birinci Dünya Savaşı nda İstanbul a Yapılan Hava Saldırıları (Emin Kurt - Mesut Güvenbaş)

31/03/2018 - 15:41 Kısa Birinci Dünya Savaşı Tarihi (İlkin Başar Özal)

29/03/2018 - 09:02 Boğaz’ın Fedaileri "Çanakkale Boğazı Tahkimatları ve Çanakkale Boğaz Muharebeleri’nde Türk Topçusu" adlı kitapların tanıtımı (Bayram Akgün)

23/03/2018 - 13:22 Verdun Savaşı (İlkin Başar Özal)

20/03/2018 - 17:57 Londra’nın Savaş Planları: 1906 Taba Krizi Ve Çanakkale (Yusuf Ali Özkan)

17/03/2018 - 04:39 18 Mart Özel - Çanakkale Boğazı Savunmasında Kullanılan 240/35’lik Alman Krupp Kıyı Topunun Teknik Özellikleri (Bayram Akgün)

12/03/2018 - 11:23 Uydurmadan Gerçeğe- Çanakkale Savaşı’nda Bulutlar İçerisinde Kaybolduğu İddia Edilen Norfolk Taburu (Tuncay Yılmazer)

25/02/2018 - 13:09 Yiğitler Harmanı Yozgad Mekteb-i Sultanisi -Yozgat Lisesi- (Osman Karaca)

19/02/2018 - 09:19 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 2 (Bayram Akgün)

11/02/2018 - 12:02 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 1 (Bayram Akgün)

05/02/2018 - 05:38 İngilizlerin 1915 Yılı Strateji Değişikliği: Çanakkale, İngiliz Karar Vericiler İçin Bir Seçenek Haline Nasıl Geldi? (Yusuf Ali özkan)

30/01/2018 - 08:02 Medine Müdafaası ve Fahreddin Paşa (Süleyman Beyoğlu)

20/01/2018 - 10:18 Düşman Çanakkale’yi Geçecek Olursa (Doç.Dr. Mesut Uyar)

13/01/2018 - 11:19 Amiral Carden’in Çanakkale Boğazı Saldırı Planı Üzerine Bir Değerlendirme ( Bayram Akgün)

17/12/2017 - 12:41 Gelibolu Yarımadasında Kaybolan Şehitlik ve Anıtlar (Mustafa Onur Yurdal)

08/12/2017 - 19:02 Tarih dergilerinde Kudüs 100.Yıl Dosyaları

04/12/2017 - 12:16 Topyekûn Harp Erich von Ludendorff, Erhan Çifci (ed.), Çev. Aynur Onur Çifci-Erhan Çifci (Zafer Efe)

22/11/2017 - 03:49 Üç Mermi İle Bir Defter - Çanakkale’de Yedek Subay Bir Mühendisin Hikayesi (Mustafa Onur Yurdal)

07/11/2017 - 18:30 Pomakların Çanakkale Ağıdı - Pesna (Ömer Arslan)

30/10/2017 - 18:41 25 Nisan 1915, Arıburnu Anzak Çıkarmasında 57.Alay’ın Conkbayırı’na İntikali – Yeniden Değerlendirme ( M. Şahin Aldoğan )

17/10/2017 - 11:31 Prof. Dr. Christopher Bell'in yeni eseri Churchill and the Dardanelles üzerinden bir inceleme: Churchill Çanakkale Savaşlarının tek sorumlusu mudur?

09/09/2017 - 05:40 Florence Nightingale’in Eli Anadolu’ya da Değmişti-Kırım Savaşından Unutulan İlk Prefabrik Hastane: Erenköy (Renkioi) (Mustafa Onur Yurdal)

22/08/2017 - 07:18 Kuşatma ve Esaretin Adı KÛTULAMÂRE Esir Bir İngiliz Subayın Anıları - Edward W.C. Sandes -(Muzaffer Albayrak)

09/08/2017 - 18:07 19. Tümen Kurmay Başkanı İzzettin Çalışlar’ın Çeşitli Konferans ve Yayınlarında Conkbayırı Süngü Taarruzu (Melike Bayrak-Mustafa Onur Yurdal)

27/07/2017 - 13:33 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması 2.Bölüm-2.Gazze Muharebesi(Tuncay Yılmazer )

11/07/2017 - 10:07 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması-Gazze Muharebeleri(1.Bölüm)(Tuncay Yılmazer)

22/05/2017 - 05:29 Müstahkem Mevkii nin Anafartalardaki Sesi-Küçük Anafartalar Topları(Bayram Akgün)

09/05/2017 - 08:12 Kûtulamâre Kuşatması’ndan Esarete Yüzbaşı Sandes’in Hatıraları - Çev. Tuncay Yılmazer

02/05/2017 - 11:45 İzmir-Bayındır İlçesinden Çanakkale Harbine Katılanlar (Necat Çetin)

28/04/2017 - 08:49 Kûtulamâre Zaferi 1916(Muzaffer Albayrak,Vahdettin Engin)

23/04/2017 - 21:24 Türk Ordusu’nda Künye Uygulamasına İlişkin İlk Girişimler ve İlk Künyelerle İlgili Kısa Bilgiler (The First Attempts On The Use Of Identity Tags In Turkish Army And Information About The Early Identity Tags) (Burhan SAYILIR)

13/04/2017 - 05:43 Çanakkale Savaşı, Kara Savunması İçin Müstahkem Mevkii Top Desteği (Bayram Akgün)

07/04/2017 - 14:30 Çanakkale Muharebelerinde İdari ve Lojistik Faaliyetler (Ayhan Candan)

06/04/2017 - 19:17 Kabataş Erkek Lisesi 1.Büyüteç Tarih Öğrenci Sempozyumu (8-9 Nisan 2017)

04/04/2017 - 21:12 Resmi Belgelere (Nüfus Ölüm-Genelkurmay-Kayıtsız Ölüm Defterleri) Göre İzmir - Beydağ Şehitleri (Necat Çetin-A.Levent Ertekin)

31/03/2017 - 07:25 Çanakkale nin Şehit Kalemleri (İsmail Sabah)

27/03/2017 - 19:43 Çanakkale Müstahkem Mevkii’ye Bağlı Top Mermisi Çeşitleri (Bayram Akgün)

25/03/2017 - 20:58 GeliboluyuAnlamak Özel- 100. Yılında Gazze Muharebeleri Kahramanlarını Anıyoruz (Tuncay Yılmazer)

17/03/2017 - 21:15 18 Mart Özel Makalesi - Yaşayanların Ağzından 18 Mart Boğaz Muharebesi (Ahmet Yurttakal)

16/03/2017 - 08:51 18 Fotoğrafla Çanakkale Boğaz Muharebesi 18 Mart 1915 - 18 March 1915 Dardanelles Assault with 18 photographs (Ahmet Yurttakal)

13/03/2017 - 05:47 Çanakkale Muharebelerinde Bir Hile: Sahte Toplar (Bayram Akgün)

07/03/2017 - 04:27 Çanakkale Zaferi’nden Mescid-i Nebevi’ye Enver Paşa’nın 1916 Filistin-Hicaz ziyareti(Tuncay Yılmazer)

23/02/2017 - 07:48 Gelibolu Savunması Bir Karargâh Çalışması - General G.S. Patton (Haluk Oral)

09/02/2017 - 06:24 İkinci Kirte Muharebesi (6-8 Mayıs 1915 Taarruzları) (Yücel Özkorucu)

31/01/2017 - 12:29 Türk Boğazları Meselesi (Ayhan Candan)

24/01/2017 - 05:39 Kanlı Bir Mendil Hikayesi (Ömer Arslan)

19/01/2017 - 10:32 Irak Cephesinde Gönüllü Kahramanlar Osmancık Taburu (Muzaffer Albayrak)

23/12/2016 - 20:32 Atlas Tarih Dergisi Aralık-Ocak Sayısında 1916 Sina Filistin Hicaz Cephesi (Tuncay Yılmazer)

13/12/2016 - 07:23 Birleşik Harekat Tecrübesi Olarak Cihan Harbinde Türk-Alman Askeri İttifakı (Gültekin Yıldız)

02/12/2016 - 20:23 Çanakkale Kara Muharebelerinde Ağıl Dere (Şaban Murat Armutak)

15/11/2016 - 11:48 Çanakkale de Bir Melek Hanım (Muzaffer Albayrak)

01/11/2016 - 05:41 Çanakkale Kara Muharebelerinde Asma Dere (Şaban Murat Armutak)

24/10/2016 - 06:55 42. Alay / Gelibolu 1915 - Ahmet Diriker (Oğuz Çetinoğlu)

03/07/2016 - 14:42 Çanakkale’den 100. Yılında Somme’a:Bir Savaş, İki Muharebe (Mustafa Onur Yurdal)

11/06/2016 - 14:37 I.Dünya Savaşı nda Şii Ulemasının Cihat Fetvaları Çerçevesinde Irak Cephesi (Ziya Abbas)

01/06/2016 - 06:23 Kutülamare- Yarbay Mehmed Reşid Bey in Günlüğü (İ. Bahtiyar İstekli)

23/05/2016 - 12:01 Osmanlı Devleti’nin Çanakkale Muharebelerinde Sağlık Alanındaki Faaliyetleri (Ayhan Candan)

16/05/2016 - 07:38 Bir Osmanlı Kurmay Subayı- Iraklı Kürt Devlet Adamı, Mehmet Emin Zeki Bey in Yaşam Öyküsü (Tuncay Yılmazer)

10/05/2016 - 13:00 Mezopotamya da Bir Savaş 1915-1916 KutülAmare – Nikolas Gardner ( Tuncay Yılmazer )

07/05/2016 - 07:31 Birinci Dünya Savaşının İslam Dünyasına Etkileri (Yüksel Nizamoğlu)

30/04/2016 - 19:20 Çanakkale Savaşı: Bir Siyasi Mücadele Alanı (Özgür Öztürk)

23/04/2016 - 19:13 25 Nisan 1915 Anzak Çıkarması İlk Saatleri – Daha Erken Müdahale Edilebilir miydi? ( Ahmet Yurttakal )

17/04/2016 - 21:26 Maskirovka Harekatı - KûtulAmare bir zafer midir? ( Tuncay Yılmazer )

28/03/2016 - 11:20 Çanakkale Muharebelerinde Osmanlı Ordusunun Asker Kaybı (Ayhan Candan)

26/03/2016 - 09:55 Eğitimli Neslin Birinci Dünya Savaşı ile İmtihanı ( Dr. Nuri Güçtekin )

24/03/2016 - 10:00 Birinci Dünya Savaşı nda Yozgat Lisesi (Dr. Nuri Güçtekin)

21/03/2016 - 06:35 Çanakkale Seferberliği: Savaş, Eğitim, Cephe Gerisi (Mustafa Selçuk)

17/03/2016 - 08:15 18 MART ÖZEL - Çanakkale Zaferi ve Cevat Paşa (Ahmet Yurttakal)

22/02/2016 - 12:27 Gertrude Bell Irak Sınırını Çizen Kadın (Veysel Sekmen)

14/01/2016 - 08:43 Çanakkale Şehidi Feyzi Çavuş’un Zevcesi Zehra Hanımın Padişaha Mektubu (Osman Koç)

23/12/2015 - 16:47 Çanakkale Savaşlarında Binbaşı Halis Bey’e Ait Bir Ganimetin Öyküsü (Serdar Halis Ataksor)

10/12/2015 - 18:03 Mesudiye Zırhlısının Dramı (Cemalettin Yıldız)

06/12/2015 - 20:29 Kut’ülamarenin Türklere Tesliminden Sonra Irak İngiliz Ordusunun Faaliyetlerine Dair Rapor (Haz. Serdar Halis Ataksor)

01/12/2015 - 10:11 10 Ağustos 1915 Conkbayırı Süngü Hücumu (Muzaffer Albayrak)

17/11/2015 - 21:09 Çanakkale Deniz Muharebelerinde Verilen Zayiatlar (Ahmet Yurttakal)

10/11/2015 - 05:19 Reis-i Cumhur Mustafa Kemal in Çanakkaleyi ziyaretleri (M. Onur Yurdal )