Abdülmelik Bin Mervan’dan Sean McMeekin’e... (Tuncay Yılmazer)

Tarih: 06/05/2012   /   Toplam Yorum 3   / Yazar Adı:      /   Okunma 21710

Derin Tarih dergisinin Mayıs sayısında da birbirinden ilginç konular dosyalar var. Rahmetli Adnan Menderes’in iktidardan uzaklaştırıldığı 27 Mayıs’ın yıldönümü nedeniyle hazırlanan dosyalar ve Prof. Şükrü Hanioğlu’nun Asker-Siyaset ilişkisi bağlamında 27 Mayıs darbesini incelediği makale ve özellikle de İsmail Kara’nın muhafazakarların darbelere karşı duruşunu sorguladığı yazı dikkate değer. Keza Sami Akbıyık’ın “Tek Parti Döneminde Edebi Cinayetler” yazısı mutlaka okunmalı. Ancak ben derginin yakaladığı ivmeyi gölgeleyebilecek iki yazıdan bahsetmek istiyorum. (T.Y)

 

Tarihi hep zorla iktidara gelenlerin diliyle okumak insana büyük bir zihin konforluğu sağlar. Düşünmek eylem olmaktan çıkar. Ayrıca uğraşılması gereken külfetli bir iş olarak görülür. Bizim adımıza nasılsa birileri tarihi yazmıştır. Oturup bunları okumak, kafamızı “gereksiz” yere yormamak bize de kolay gelir doğrusu. Oysa iktidarı ele geçireler kimi belgeleri tahrif etmiş, kimilerini görmemezlikten gelmiş olabilir. Yapılan haksızlıklar, zulümler görmezden gelinir, hatta “haklı” nedenleri olduğuna dair deliller getirilir.

Derin Tarih dergisinin Mayıs sayısında “Emevilerin Karamanoğlu Mehmet Beyi ,Abdülmelik Bin Mervan” başlıklı makaleyi okuyunca aklıma bunlar geldi. Böyle bir makalenin bir akademisyen elinden çıkmış olduğuna inanmak zor. Abdülmelik Bin Mervan’ı öveceksek rahmetli Adnan Menderes’e yapılanlara neden üzülüyoruz ki. Sonuçta “tarihi determinizm” gerçekleşmiş gücü olan iktidarı yeniden ele geçirince zulmü, işkenceleri yapmış.

 

Kendilerine göre yorumladıkları kader anlayışlarıyla, tarafsız kabul edilen alimlere bile yaptıkları son derece aşağılık muamelelerle anılan, içlerinden çok az gerçek anlamda “adaletli yönetici” çıkmış bir aileden bahsediyoruz. Abdülmelik Bin Mervan da bu anlayışın sistemleşmesinde en büyük rol oynayanlardan bir tanesiydi. İktidara gelmek ve tutunmak için her yol mübah anlayışının temsilcisiydi. İslam Tarihi uzmanı değilim ama bulunduğu yeri gaspla almış sözde halifenin, “Haccac” gibi bir zalimi üst düzey komutanlıklara, valiliklere atamasını, 6 ay boyunca Kâbe’yi mancınıklara boğmasını , Hz. Ebubekir’in torunu Abdullah Bin Zübeyr’in cesedine bile işkence yaptırmasını başka türlü nasıl açıklayacağız? Binlerce Müslüman'ın “birliği sağlamak” adına öldürülmesini de… Bu mudur örnek göstermek? “Kur’an harflerini harekelendirmiş, sikke bastırmış, Bizansa kafa tutmuş, bilge güvercinmiş” . Geçiniz efendim geçiniz… Abdülmelik Bin Mervan, Muaviye gibi Yezid gibi güvercin değil, ellerinden özellikle mazlumların kanı damlayan bir zalimdi sadece… Böyle bir şahsı öven makaleyi yayınlamak Derin Tarih dergisine yakışmadı.

         Dergide başka bir dikkat çeken yazı da Sean McMeekin’in “Berlin Bağdat Demiryolu” adlı kitabıyla ilgili. Mustafa Armağan ile bir görüşmemizde bana “kitap tanıtımlarının mutlaka okunarak” yapılacağını söylemişti. Eğer öyleyse kitabı okuyup “vizyonu, serüveni, başarısı ile Haydarpaşa’nın stratejik emellerle dolu mazisine kapı açmak için ayrıntılı bir çalışma” yazan arkadaşımızın kitabın sonuç bölümünde yer alan Nazi-Müslüman bağlantısı iftirasını görmezden geldiği ortada.

 

“Berlin Bağdat Demiryolu” çalışması bize Birinci Dünya Savaşı öncesinde ve sırasında Osmanlı İmparatorluğu ile Alman İmparatorluğu arasında gerçekleşen işbirliğini “Cihad”ı merkeze alarak anlatıyor. Yazar, Cihad’ın hem düşünce hem de finansman açısından tamamen Alman kaynaklı bir hareket olduğunu belirtiyor. Kitap boyunca Cihad bürosunu kuran Max von Opppenheim başta olmak üzere Cemal Paşa ve von Kress’in dragomanı daha sonra İstanbul Alman Büyükelçiliği istihbarat bürosunda görev yapan Carl Prüfer, Afganistan’a giden Niedermayer, Eritre’de görev yapan Leo Frabenius, Süveyş ile Hicaz arasındaki Bedevi aşiretlere giden Avusturyalı akademisyen Alaois Musil , Sunusilere giden Mannesman, gibi İtilaf devletlerine bağlı sömürgelerin topraklarında görev yapan çok sayıda Alman “Lawrence” larla tanışıyoruz. Çoğu başarısızlıkla sonuçlanan oldukça renkli hikayeler kitabı oldukça okunur kılıyor. Ancak kitabın son bölümü “bu kadar önemli bilgiden nasıl yanlış sonuç çıkarılabilinir” e örnek teşkil ediyor.

Sean McMeekin kitabın son bölümünde Alman Cihadı’nın Birinci Dünya Savaşı’nda başarısız olsa da attığı temellerin günümüze kadar geldiğini iddia ediyor ve bu tezini holokostla ilişkilendiriyor! Yazara göre başta İngiltere olmak üzere İtilaf Devletleri günümüz Ortadoğu sorunlarında baş suçlu kabul edilirken; İmparatorluk Almanya'sının rolü göz ardı ediliyor. Savaş sonrası Almanya’da filizlenen Yahudi aleyhtarlığına yazar iki neden gösteriyor. Bu nedenlerden birincisi, Hitler ve yandaşlarının vurguladığı, Yahudi ve sosyalist sendikacıların zoruyla barış yapıldığını tasvir eden “arkadan bıçaklama” tabiri iken (-ki bu hemen hemen bütün tarihçiler tarafından kabul ediliyor) ikincisi ise Wilhelm’in desteklediği Panislamizm mirası. Yazara göre Hacı Wilhelm daha Abdülhamid döneminde Panislamcılık politikasına destek vererek aslında Siyonist hareketin Almanya’ya karşı olan sempatisini baştan gölgelemişti. Oysa siyonizmin asıl filizlendiği yer İmparatorluk Almanya'sıydı.

Cihad ilanında görev alan bazı Alman görevlilerin daha sonra Nazi yönetiminde görev almaları yazarın iddialarının en büyük kanıtı. McMeekin’e göre, Max von oppenheim yakın dostu, Filistin müftüsü Hacı Emin El Hüseyni'yi Yahudi katliamlarına kışkırttı. Hitlerle işbirliği yapmasında aracı oldu. Carl Prufer ise Nazi yönetiminde üst düzey bürokrat oldu. Bu dönemde Prüfer, antisemitik diliyle dikkati çekiyordu. Yazar “gazetecilerin 11 Eylül olayından beri radikal İslam'ın kökenlerini anlamaya çabalamasıyla birlikte II. Dünya Savaşı ülkelerindeki Nazi-Müslüman bağlantısı giderek büyüyen bir literatüre ilham vermeye başladı” diye yazıyor. Ortadoğu’da her musibetten dolayı İsrail’i suçlayan Arapların antisemitizmde Oppenheim’in ve akılsız imparatorunun uygarlık miraslarını, Hristiyan-Yahudi düşmanı bir cihadı desteklemek üzere harcadıklarını belirtiyor. “Bu karar sonuçları bugün hepimizi etkileyen vahim bir akıl tutulmasıydı” diyor.

Sean McMeekin bu satırları devam ettirseydi muhtemelen "Üsame bin Ladin’in evinde Max von Oppenheim’in portresi asılıydı" diye yazacaktı herhalde. Nereden bakarsanız bakın saçma, tuhaf bir akıl yürütmesi. Nazi-Müslüman genellemesi ise açık bir iftira. Bu kadar bilgiden böyle bir sonuca varmak özel bir başarı doğrusu. Hitler’le siyaset gereği dostluk, ittifak yapan Müslüman gruplar, kişiler vesaire mutlaka olmuştur. Ancak bu ittifakları Yahudi Holokost'unun baş sorumlusu göstermek, bunun temellerini 1. Dünya Savaşı’ndaki cihad ilanının sonuçlarına dayandırmak nasıl bir mantıktır? Anlamak zor. Yahudi Holokost’unda sorumlu olanları bulmak için Mc Meekin gibilerinin Hitler gibi bir canavarın iktidara gelmesine yol açan ABD, İngiltere ve Fransa’nın başı çektiği Batı dünyasını sorgulaması gerekiyor.

 

 


  21710 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

1886_fatih güldal 07-05-2012, 10:07:43
Tarih dergisi çıkarmak gerçekten de hem zevkli hem de meşakkatli bir iştir. Bu konuda yapılan eleştirilere kulak asmak gerekir. Unutulmamalıdır ki ilim tenkit üzerine yürür. Dergiyle ilgili menfi ya da müspet söyleyecek çok şey var. Derin Tarih ekibinin çabalarını taktir ediyoruz. Bununla birlikte yavaş yavaş eleştirilere de hazırlıklı olmaları lazım.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015