Tarih:   /   Toplam Yorum   / Yazar Adı:      /   Okunma 1

 


  1 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

1726_Kayhan Özel 21-12-2011, 12:59:43
Anlaşılıyor ki, batı cephesinin ve süveyşin yükünün azaltılması için açılan şavaşta teşbihte hata olmazsa, Almanlarla İngilizler tepişmiş, arada Türkler le Anzaklar ölmüş. Savaşa İngilizlerin daha fazla asker göndermesini sağlamak için sürekli hücum emreden Weber Paşa'ya türk subaylarının "artık yeter" diyerek ve divan-ı harbi göze alarak karşı çıkması ve sonuçta bu alman paşası yerine Vehip Paşa'nın tayini, erkan ı harp değilim ama en başta İngilizlerin yarımadaya yerleşmesi ve asker sevketmesine yol açmak için az sayıda askerle sahili tutmak düşüncesinde olan Liman von Sanders'in bu taktiği, İstanbul'u alacağız diye Osmanlı'yı korkutup yarım adaya 500 000 asker sevkini sağlayan ve gemi toplarına karşı hücuma zorlayan İngiliz kafası başka nasıl değerlendirilebilir? Her defasında Gallipoli filmindeki, "biz çanakkaleye gitmezsek Türkler buraya gelir" diyen gençlere karşı Avusturalya çöllerini göstererek "deli mi bunlar, gelip ne yapacaklar" diyen ihtiyar adamın sözleri gelir. Ama bir şeyi unutuyor ihtiyar, eğer almanlar istese idi, biz Türkler Avusturalya'ya da pekala giderdik
 
1727_Tuğrul Çam 21-12-2011, 15:43:39
kayhan özel beyi yorumunu okudum. birşey dikkatimi çekti.

weber paşaya karşı gelmeyi bir olay yada hatıraya dayanarak mı söylediniz?
böyle bir olay ben ilk defa duydum biraz açarmısınız?
teşekkürler
 
1728_Kayhan Özel 22-12-2011, 17:16:42
Sayın Çam,
Yorumda yazdığım husus Emekli Kurmay Yarbay Mehmet Lütfi Rıfai(Yücel) in İstanbul, Eylül 2006 tarihli "Hatıralarım" isimli kitabının 106. sayfasından nakledilmiştir. Eğer bir faks numarası verirseniz size bu sayfayı fakslayabilirim. Çünkü burada yazmam benim teknik bilgimle bir gün sürebilir, tam bir sayfa açıklama yapılmış. Özetle yazar Almanların niyetini yazdıktan sonra"...Birinci fırka erkan ı harp kaymakamı Cafer Tayyar (EĞİLMEZ) ile görüştüm.Bu kişi kendisine verilen taarruz emrini yerine getirmemiş, karşı gelmiştir." denildikten sonra Liman von Sanders'in bu subay için muhakeme kararı istediğini, BaşkumandanlılkVekaletinin Weber Paşayı değiştirerek yerine Vehip Paşa'yı tayin ettiği belirtilmiştir. Sayfa sonundaki dip notta olayın Liman von Sanders tarafından da dile getirildiği ekleniyor.Nitekim Burçak Yayınevi, İstanbul ,1968 basımı Türkiye'de 5 Yıl,Sayfa 100'e bakınız.
Saygı ve iyi yıl dileklerimle,
Kayhan ÖZEL
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR