Edirnekapı Çanakkale Şehitliği Bölümünde Çiçekçi Kulübesi! (Tuncay Yılmazer)

Tarih: 28/11/2011   /   Toplam Yorum 10   / Yazar Adı:      /   Okunma 16119

Geçtiğimiz akşam iş çıkışında, uzun zamandır gitmediğim Edirnekapı Şehitliği’ne uğrayayım dedim. Alanın metrobüs durağına giden yolun hemen sağ tarafında inşa halindeki ahşap yapı dikkatimi çekti. İlerideki biletçiye sordum. “Abi burada çiçekçi yapacaklarmış” cevabını aldım. Çanakkale şehitliğinin ön duvarı yıkılmış, içeriye birkaç metre girilmiş. İnşaatın kendi dağınıklığıyla birlikte mezarların bir kısmını kalas parçaları ve toprak örtmüş... Pes doğrusu.Çiçekçi yapılacak başka yer bulunamadı mı koskoca mezarlıkta? Ne kadar üzüldüğümü anlatamam. Hemen dostlarıma haber verdim. Birkaç gündür Mezarlıklar Müdürlüğü ve Ağaç AŞ yetkilileriyle telefon görüşmeleri yaparak bu konudaki üzüntümü bildirdim. Bana bölgeye çiçekçi kurulmasının ihtiyaçtan ortaya çıktığını, Büyükşehir Belediyesi'nin de bunu onayladığı belirtildi. Böyle bir yerde çiçekçi vs. ne gerek vardı? Çok daha önemlisi, böyle bir düzenlemeye kim izin verdi? Tarihçilerin onayı alındı mı? Herhangi birimizin aile mezarlığı olsa bize gelipte böyle bir şey yapacaklarını söyleseler izin verir miydik? Yetkilileri duyarlı olmaya çağırıyorum. Çanakkale Savaşı'nın İstanbul'daki yadigârlarını ebedi istirahatgâhlarında daha fazla üzmemize gerek yok.(T.Y)

 

Tarihimizle ilişkimiz iki boyutlu. Bizi rahatsız edecek olayları kolay unutmaya, zaferlerimizi, geçmişten bize kalan yadigârlarımızı ise modern dünyanın koşulları içerisinde tüketmeye meyilliyiz. Bence her ikisi de aynı kapıya çıkıyor. İlki isteyerek, ikincisi ise istemeden de olsa geçmişle bağımızı koparıyor.

Mesai günlerinin çoğunda Metrobüs'ü kullanıyorum. İstanbul şartlarında sabah ve akşam yaklaşık 1,5-2 saat süren yolculuğumun Edirnekapı şehitliği bölümü müstesna bir yere sahip. Çanakkale'yi yaşayanların birkaç adım ötenizde yattığını bilmenin nasıl bir duygu olduğunu tarif etmek mümkün değil. Tabi modern hayatın koşturmacasında bu bölgeden geçen binlerce insanın duygularını tahmin etmek olanak dışı. Zaten mezarlıkların etrafında işportacı ordusu, köprü başındaki metrobüs biletçi kulubesi ve zaman zaman bir GSM firmasının kurduğu bilmem kaç liraya şu kadar dakika! tabelalarıyla süslü reklam aracıyla çarpık modernleşmeden nasibini almış bir böyle bir ortamda insanın tefekküre dalması da çok zor.

Yeri gelmişken söyleyeyim. Acaba bizlerin artık öbür dünyaya göçmüş insanları yattıkları yerde bile rahat bırakmayıp yol genişletilecek, trafik daha rahat akacak diye yerlerinden etmeye hakkımız var mı? Bunu hep düşünmüşümdür. Çanakkale Şehitliği'de benzer bir düzenlemeye tabi tutuldu. İyi mi kötü mü oldu? Doğrusu emin değilim. ( Edirnekapı çıkışında trafik yine sıkışıyor!)

Geçtiğimiz akşam iş çıkışında, uzun zamandır gitmediğim Edirnekapı Şehitliği’ne uğrayayım dedim. Alanın metrobüs durağına giden yolun hemen sağ tarafında inşa halindeki ahşap yapı dikkatimi çekti. İlerideki biletçiye sordum. “Abi burada çiçekçi yapacaklarmış” cevabını aldım. Çanakkale şehitliğinin ön duvarı yıkılmış, içeriye birkaç metre girilmiş. İnşaatın kendi dağınıklığıyla birlikte mezarların bir kısmını kalas parçaları ve toprak örtmüş...

Pes doğrusu.Çiçekçi yapılacak başka yer bulunamadı mı koskoca mezarlıkta? Ne kadar üzüldüğümü anlatamam. Hemen dostlarıma haber verdim. Birkaç gündür Mezarlıklar Müdürlüğü ve Ağaç AŞ yetkilileriyle telefon görüşmeleri yaparak bu konudaki üzüntümü bildirdim. Bana bölgeye çiçekçi kurulmasının ihtiyaçtan ortaya çıktığını, Büyükşehir Belediyesi'nin de bunu onayladığı belirtildi.

Böyle bir yerde çiçekçi vs. ne gerek vardı? Çok daha önemlisi, böyle bir düzenlemeye kim izin verdi? Tarihçilerin onayı alındı mı? Herhangi birimizin aile mezarlığı olsa bize gelipte böyle bir şey yapacaklarını söyleseler izin verir miydik? Herhangi ünlü bir ailenin mezarlığına belediye yetkilileri böyle bir düzenleme yapabilirler miydi? Hem şehitliğin içerisine giren hem de ön cepheden kapatan bu devasa yapıya ne gerek vardı?

Yetkilileri duyarlı olmaya çağırıyorum. Çanakkale Savaşı'nın İstanbul'daki yadigârlarını ebedi istirahatgâhlarında daha fazla üzmemize gerek yok.

Tuncay Yılmazer

Not: Aşağıda yer alan 2 fotoğraf bu yılın başında farklı açılardan çekilmiş fotoğraflardır.  (Fotoğraflar Dr. Lokman ERDEMİR arşivindendir.)Edirnekapı’da yatan bir şehidimize ait bir belge (Dr. Lokman ERDEMİR arşivi)

Edirnekapı’daki Çanakkale şehitliği ile ilgili araştırma yapan Dr. Lokman ERDEMİR' in makalesini okumak için tıklayınız.

http://www.geliboluyuanlamak.com/makale_detay.php?haber_id=332&baslik=Yrd. Doç. Dr. Lokman Erdemir, Çanakkale Savaşı

...............................

Not: Hürriyet Gazetesi'nin 08.12.2011 tarihli nüshasında Sefa Kaplan imzasıyla Tuncay Yılmazer'in bu konudaki görüşlerini içeren bir haber yayınlandı. Haberin linki: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/19416171.asp

 


  16119 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

1706_Serdar Halis Ataksor 29-11-2011, 06:05:03
Yazıklar olsun yani ...
Tuncay Bey hassasiyetiniz ve dikkatinize teşekkürler, hemen Belediye ile görüşüp tepkimizi dile getirelim.
 
1707_Lokman ERDEMİR 29-11-2011, 06:23:36
Bir milletin bekası için en önemli unsurlardan bir de toplumsal hafızasıdır. Bir hadisenin toplum hafızasında yer etmesi ise milletin çektiği büyük acılar sonucu olmaktadır. Milletimizin hafızasında bugün de hala canlılığını koruyan hadiselerden biri de başta milletimiz ve bir medeniyetin devamını temin eden Çanakkale Muharebeleridir.
Canakkale Boğazı ve Gelibolu Yarımadası’nda 1915 yılında cereyan eden muharebelerde zaman, mekan ve cereyan eden hadiseler acısında değil milletimiz, bütün bir dünya icin onemli sonuclara sebep olmuştur. Bunlardan en onemlisi ise topyekun yok edilmek istenen milletimizin yeniden varoluş mucadelesini verdiği, “Ben varım.” dediği yerdir.

Bu açıdan toplum hafızasında bu duygu ve düşüncelerin devamlı kalması için muharebe meydanlarının gelecek nesillere korunarak aktarılması gerekmektedir. Bu Çanakkale Muharebe alanlarında yeni proje ve faaliyetler geliştirilmiş, öğrencisinden yaşlısına toplumun bütün fertlerinin bu mekanları görmesi teşvik edilmiş, bu amaçla bir çok gezi düzenlenmiş, gelecekte de düzenlenecektir.
Halbuki heman yanı başımızda, Edirnekapı Şehitliğinde, Çanakkale Muharebeleri sırasında tedavileri içi İstanbul’a getirilmiş gazilerden tedavileri sırasında vefat eden binlerce şehit vardır. Esasında bu şehitlerden çoğumuzun da haberi yoktur. Ne hikmetse Edirnekapı Şehitliği’nde bu hususu hatırlatacak herkesin rahatçe görüp okuyacağı bir levha dahi yoktur.
Bütün bunların yanında yukarıdaki “ şehitlikte çiçekci” haberini de okuyunca bu husustaki inkisar-ı hayalim iyice arttı. Zira bu ana kadar bir ümidin vardı: Belki ileride… Heyhat!!!. Konmak bir yana binlerce insanın, sabah işlerine giderken önlerinden geçtiği bu mekanın kalplere hasıl ettiği o lahuti hisleri de çok görmüş olacaklar ki, şehitlik alanını da işgal ederek bu mekanı iş dünyasının (paranın hakimi olduğu…) bir parçası haline getirmişler. Maddi dünyanın bu amansız metası burada da galip gelmiş anlaşılan. Hem de pervasızca: bir milletin bekasının teminatı olan şehitlerimizin ebedi istiratgahlarını işgal ederek…

Zannederim Milletin toprağa füşmüş çiçeklerine de biraz saygı duymak çok zor olmasa gerek... Bunun için o çiçeklere el uzatmasak kafi olur...
 
1708_Gürsel Göncü 29-11-2011, 08:00:20
Edirnekapı Şehitliği’ndeki mezarların taşınması, zaten başlıbaşına kabul edilemez bir hadiseydi.
Orijinal taşlar büyük ihtimal atıldı. Naaşlar acaba eksiksiz yeni yerlerine taşındı mı? Bilmiyoruz.
Şimdi de çiçekçi kulübesini mezarlık alanının içine kondurmuşlar. Devleti, askeriyeyi, zihniyeti falan geçtim. Böyle şeyler yapan, yapabilen insanlar acaba aynaya baktıklarında, çoluk-çocuklarına dokunduklarında neler hissediyorlar? Birşey hissediyorlar mı acaba?Gürsel GÖNCÜ
NTV TARİH DERGİSİ YAYIN YÖNETMENİ


 
1709_Adem Kocal 29-11-2011, 14:23:58
Yakında o kulübenin etrafında çay-tost da satmaya başlarlar ve bir zaman sonra o alan genişler, genişler...
İBB'nin tarihe saygı bakımından güzel yaptığı şeyleri alkışlamakla beraber böyle garabet işlere imza atan yetkililerini de merak etmiyor değilim. Bırakın seyyardan alsın millet çiçeğini, ne işi var orada bir kulübenin.
 
1710_RECEP ARSLAN 29-11-2011, 14:36:20
"Yaralanmış temiz alnından uzanmış yatıyor;
Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor!"

Bu din-ü vatan için canlarını feda etmiş şehitlerimize, daha çok para kazanacağız diye uzanıp yatmayı bile çok gördük ya!!!! Bu kararın altına vicdanı sızlamadan imza atanlar dilerim Allah'tan, siz öldükten sonra sizin mezarınızın başına böyle bir hal gelmesin.
 
1711_Ahmet Yurttakal 29-11-2011, 16:55:07
Vicdanım sızlıyor...

Çanakkale Şehitlerini koruyamadığımız için...
Onlara ufacık bir alana sığdırılamadığı için...
Onların mekanına saygı duyulmadığı için..
bukadar tepkiye rağmen sessiz ve duyarsız kalanları duydukça İÇİM SIZLIYOR.

Türkiye'de hiçbir mezarlıkta çiçekçi seyyar satıcı kulübesi yoktur. bu kulübeyi yaparken gelişi güzel bırakılan malzemeler ecdadı rahatsız etmiştir. yıllar önce ayrılan bu şehitlik alanın üzerindeki bu kulübeyi şimdi kiraya veriyorlar. Vicdanınıza sesleniyorum bu işi durdurun.Söküp başka bir yere götürün.

Sayın yetkililer, bu kulübeyi kiraya verdiğiniz çiçekçi o tahta içinde kalmayacak, etrafında kullanacaklar kirletecekler, eşya dolduracaklar .....
.... ve aradan yıllar geçtiğinde diyeceğiz ki "burada şehitlik vardı nerdeydi"
 
1712_Cemalettin Yıldız. 29-11-2011, 18:44:04
Tuncay Bey bu duyarlılığınızdan dolayı size teşekkür ediyorum.Aklımın almadığı büyükşehir belediyesi, bölgenin koruma kurulunun izni olmadan korumaya alınmış böyle bir tarihi yapı üzerinde böyle bir yapıya izin verebilir.En kısa zamanda bu yanlışlıktan dönülmesi dileğiyle.
 
1713_TRAKYA FATİHİ 29-11-2011, 21:48:16
SÖZÜ FAZLA UZATMAYACAĞIM...BİZ İŞİMİZE GELDİĞİ ZAMAN,TÖRENLERDE,BAYRAMLARDA ORADA BULUNAN KALABALIKLARI ETKİLEMEK İÇİN O İNSANLARI HAMASET DOLU SÖZLERLE GÖKLERE ÇIKARIR,AMA GERÇEK SAYGIYI,HAK ETTİKLERİ MUAMELEYİ GÖSTERMEYE GELİNCE TAŞIN ALTINA ELİMİZİ KOYMAYIZ..BU GÖRDÜĞÜM MANZARA BENİM AÇIMDAN REZALET,KEPAZELİK VE UTANÇ VERİCİ BİR İŞTİR.KARACAAHMETTEKİLERİN ARTIK MEZARLARI BİLE YOK,ANAFARTALAR YELKENKAYA ŞEHİTLİĞİNDE ATALARIMIZIN KEMİKLERİ ORTALIKTA SAÇILMIŞ VAZİYETTE...AMA HAYDARPAŞA MEZARLIĞINDA VE DİĞER YABANCI ASKERİ MEZARLIKLARDA YATAN DÜŞMAN ASKERLERİNİN MEZARLARI TERTEMİZ DÜZENLİ,,,,SANKİ BİZİMKİLER SAVUNDUKLARI İÇİN CEZALANDIRILMIŞ...ONLAR İŞGAL ETMEK İSTEDİKLERİ İÇİN MÜKAFATLANDIRILMIŞ...BU MANZARALAR KARŞISINDA KİMSE TARİHE SAYGIDAN ECDADA HÜRMETTEN SÖZ ETMESİN....NETİCE ORTADA!....

YAZIKLAR OLSUN!........

İSLAM ÖZDEMİR
ÇANAKKALE VE BALKAN SAVAŞLARI ARAŞTIRMACISI/YAZAR
ÇANAKKALE TÜRKİYE
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015