Bayramla Gelen Ölüm (İslam Özdemir)

Tarih: 04/11/2011   /   Toplam Yorum 13   / Yazar Adı:      /   Okunma 15362

6 Kasım 1912 Salı günü Kurban Bayramı arefesi olması münasebetiyle Malkara’da hareketli bir gündür. Kurbanlar alınır, bayram alışverişleri yapılır.Tüm olumsuzluklara rağmen halk, bayramı bayram gibi karşılamakta kararlıdır.Toplumun nabzının tutulduğu en önemli yerlerden biri olan kahvehanelerde moraller bozukta olsa çaylar içilip,sohbetler edilir.Her şeyin normal seyrinde devam etmeye çalıştığı sırada çarşı içinde devriye gezen Bulgar Askerleri,buradaki kahvehanelerden birine girer,masalarda oturup,sohbet eden bir grup gence sataşıp,onları rahatsız etmeye başlar.Bu hadiseye şahit olan ve sinirleri iyice gerilen ahalinin sabrı taşar,topyekun Bulgar Askerlerinin üzerine çullanırlar.Sandalyelerin ve masaların havada uçuştuğu kavga giderek büyür ve işgal güçleri olaya müdahale eder.İnceleme başlatan Bulgar Komutanlığı,Türklere askerlere attıkları dayağın hesabını sormakta oldukça kararlıdır.İnsanlıktan nasibi olmayan bu canilerin ceza için seçtikleri an ise Kurban bayramı sabahıdır.(İ.Ö.)

 

  Bayramlar dargınların barıştığı, özlemlerin hitam bulduğu, sayısız güzelliklerin paylaşıldığı huzur dolu zaman dilimleridir. Güneşin bile bir başka doğduğu bu anlamlı güne kavuşanlar yaşadıkları güzellikleri ömürleri boyunca unutamazlar. Yıl içinde en çok özlenen anların başında gelen bu zaman diliminin esaret altındaki bir belde de hür bir vatan parçasındaki gibi mutlulukla karşılanması elbette  beklenemez. Çünkü işgal altındaki bir memleket için bayram,hüzün,korku ve endişe demektir.

  

     Trakya’da işgalin karanlığında bayramı karşılayan yerlerden biri de Tekirdağ’ın Malkara ilçesidir. Birinci Balkan Savaşında 4.Bulgar Ordusu tarafından işgal edilen Malkara’da, o yılın Kurban bayramında bu mukaddes güne gölge düşürecek bir insanlık vahşeti yaşanır. Gerçemçeşme istikametinden şehre giren işgal ordusu karargâhını buraya kurar.Bulgar işgali nedeniyle yüreği ağzında olan Malkara’da, halkın korku ve endişeleri, istilacıların barbarca tutumları yüzünden daha da artar.

 

                      Şehitlik Parkının üzerinde yer alan Gazi Süleyman Paşa Camii

 

   6 Kasım 1912 Salı günü Kurban Bayramı arefesi olması münasebetiyle Malkara’da hareketli bir gündür. Kurbanlar alınır, bayram alışverişleri yapılır.Tüm olumsuzluklara rağmen halk, bayramı bayram gibi karşılamakta kararlıdır.Toplumun nabzının tutulduğu en önemli yerlerden  biri olan kahvehanelerde moraller bozukta olsa çaylar içilip,sohbetler edilir.Her şeyin normal seyrinde devam etmeye çalıştığı sırada çarşı içinde  devriye gezen Bulgar Askerleri,buradaki kahvehanelerden birine girer,masalarda oturup,sohbet eden bir grup gence sataşıp,onları rahatsız etmeye başlar.Bu hadiseye şahit olan ve sinirleri iyice gerilen ahalinin sabrı taşar,topyekun Bulgar Askerlerinin üzerine çullanırlar.Sandalyelerin ve masaların havada uçuştuğu kavga giderek büyür ve işgal güçleri olaya müdahale eder.İnceleme başlatan Bulgar Komutanlığı,Türklere askerlere attıkları dayağın hesabını sormakta oldukça kararlıdır.İnsanlıktan nasibi olmayan bu canilerin ceza için seçtikleri an ise Kurban bayramı sabahıdır.

 

     Gazi Süleyman Paşa Camii Bahçesinden Malkara'nın görünümü ve Tekfurdağı

     Kurban Bayramını Malkara’ya  zehir etmeye yemin eden Bulgar Ordusuna ait bir müfreze 7 Kasım 1912 sabahı  şafakla birlikte soluğu  bayram namazının kılındığı, Gazi Süleyman Paşa Camiinin avlusunda alır.Camiden çıkan cemaati ite kaka sürükleyen askerler,onları günümüzde şehitlik parkının bulunduğu alanda toplayıp meydan dayağından geçirir.263 kişiden oluşan cemaat, yediği feci dayağın ardından kurşuna dizilmek üzere sıralanır. Bu sırada Bulgar Subayı,bu kalabalığın içindekilerden biri olan üç çocuk babası  Zeynel Hancı’nın yanına gelerek;

 

             Şehitler anıtı üzerinde yer alan kitabe

 

-Zeynel Efendi, buradaki üç oğlundan evvela hangisini öldürelim? Diye sorar.

 

 

Hayatının en zor sorusu ve tercihiyle karşı karşıya kalan Zeynel Efendi, sigarasını yakıp çaresizlik içinde seçimini yapmak için kara kara düşünmeye başlar.En sonunda evli olan oğlunun yerine bekar olanlardan birinin öldürülmesine razı olmak zorunda kalır.Zeynel Efendi’nin bakışlarından ne düşündüğünü anlayan Bulgar Subayı ise tam tersine önce evli oğlunu,ardından diğer iki oğlunu ve en sonunda da Zeynel Efendiyi öldürür.Bu acı vakıanın ardından tüfeklerini,eziyet ettikleri masum insanların üzerine doğrultan gözü dönmüş katiller,orada bulunanların hepsini kurşuna dizer.[1] Malkara’da yer alan Balkan Harbi Şehitliği  bir bayram sabahında Allah’ına kurban olan  masum insanlarımızın hazin öyküsünü anlatır gelen ziyaretçilere.;”Ey Türk Genci ! 7 Kasım 1912 Çarşamba Kurban Bayramı günü şafakla beraber Bulgarlar tarafından 263 kardeşimizin işkence ile burada şehit edildiklerini sende unutma !”.İbarelerinin yazılı olduğu kitabeyi okurken o feryatları duyar gibi olur insan.Kelimeler, bu vahşetin kıyamete kadar şahitliğini yapacak olan abidenin karşısında kifayetsiz kalır.Tarih,vahşetin ve zalimliğin sınır tanımazlığına bir kez daha Malkara’da tanıklık eder.İnsanlığa bu zulmü layık görenlerin geçmişlerine bir utanç sayfası daha ekler.Yukarıdaki satırlarda önemine vurgu yaptığımız ve şehitler anıtı’nın üzerinde yazılı olan bu cümleleri ifade edildiği gibi  Türk gençliği kıyamete kadar unutmamalı,ülkenin gelecekte tekrar  böyle bir tehlikeyle karşılaşmaması ve bu acıları yaşamaması için bıkmadan usanmadan çalışmalıdır.248’inin burada diğer 15’inin ise küçük şehitlik diye isimlendirilen  Gazi Ömer Bey camiinin haziresinde metfun bulunduğu şehitlerimizden  tespit edilebilenlerin  isimleri  ise şunlardır.[2]

 

 

                     Malkara Şehitlik Parkı'nda yer alan Balkan Harbi Şehitliği ve Anıtı 

 

Hacı Hafız Efendi

Afife Hanım

Arap oğullarından Devecilerin Mustafa Ağa

Asım Efendi

Talat İlyas Efendi(16 Yaşında)

Zeynel Hancı ve üç oğlu   

 

 

Bir Kurban bayramıI sabahı şahadet şerbetini içerek Allah’a kavuşan bu masum insanlarımızı ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor. Ülkemizin bir daha böyle zor bir imtihanla karşılaşmamasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

 

             Ruhları Şad Olsun.

 

 

                                                                    İslam ÖZDEMİR

                                              Çanakkale ve Balkan Savaşları Araştırmacısı/Yazar

 

 

KAYNAKÇA:

 

1-Serez M.Tekirdağ Ve Çevresi Şehitlikleri Tekirdağ Valiliği Yayınları 1993

 

 


[1] Serez M.Tekirdağ  ve Çevresi Şehitlikleri  S.73 Tekirdağ Valiliği Yayınları 1993

[2] A.g.e  S.73


  15362 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

1697_S.Serdar Halis Ataksor 04-11-2011, 07:30:33
Yine bir bayramı idrak ettiğimiz bu günlerde İslam Bey'in yazısı oldukça anlamlı ve önemli bir yazı, bu güzel hatırlatma ve bilgilendirme için teşekkürler.

S.Serdar Halis Ataksor
 
1698_oya 04-11-2011, 20:16:09
harika bir yazı
 
1699_hülya vural 04-11-2011, 20:21:07
bu topraklar gecmışte ne acılara şahıtlık etmiş şehitlerımızın ruhları şad olsun.boylesı olayları bızlerle paylaşan degerlı abim cok saolasın...
 
1700_nahit 04-11-2011, 20:37:57
emeğine, eline sağlık kardeşim yazılarının devamını istiyor ve bekliyoruz
 
1701_Ayşegül BAYAR 04-11-2011, 20:42:41
Bu makale bana Ermenilerin Kars'ta yaptığı zulmü, vahşeti hatırlattı. Özellikle de müslümanlar için kutsal günleri seçmiş olmaları gerçekten çok üzücü. Sayende acı gerçeklerden birini daha öğrenmiş olduk İslam Abi, ama Türkler bu muameleyi hiç hak etmedi. Hem de bir bayram gününde hiççç...
 
1702_Erol 05-11-2011, 15:06:27
Ağlamamak için kendimi zor tutarak okuyabildiğim gerçek ve saklı kalmış tarihimizin sayısız sayfalarından biri.ALLAH(c.c) Makamlarını cennet eylesin.
 
1703_nermin 10-11-2011, 06:54:57
tarih tekerrürden ibaret.Çanakkale ve balkanlar da olduğu gibi tüm yurt işgal altındayken bütün halkın işkence ve zulum içinde olduğunu bazı kaynaklardan anlıyoruz, biliyoruz,.bu yazıyla tarihin gerçeklerini bizlere birkez daha anımsatan islam kardeşime teşekkür ediyorum,yazılarının devamını diliyorum ve halkımızında bu gerçekleri unutmamasını temenni ediyorum.Kimin ne zamn bu zulumü yaşamayacağını kim bilebilir ?
 
1729_ERKAN EKİNCİ 24-12-2011, 07:07:59
DEÐERLİ İSLAM BEY YAPTIÐINIZ BU DEÐERLİ ÇALIŞMALARI YAKINEN TAKİP ETMEKTEYİM...TARİMİZDE UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ BU ACI VE ŞAN DOLU OLAYLARI ÇOK TİTİZ VE SABIRLA ÇALIŞARAK BELGELERİ İLE KANITLAYARAK BİZLERE ULAŞTIRMAKTASINIZ.SİZ VE SİZİN GİBİ DEÐERLİ TARİH VE ANADOLU EVLATLARI SAYESİNDE YENİ NESİLLER BU KÖR KALMIŞ OLAYLARI EN GERÇEKÇİ BİR ŞEKİLDE ÖÐRENMEKTE VE BUNDAN DERS ALMAKTA......İNANIYORUM Kİ DAHA BİLMEDİÐİMİZ VE UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ BİR ÇOK OLAYLARI GÜN YÜZÜNE ÇIKARACAK BİZ VE YENİ NESİLLERE ULAŞTIRACAKSINIZ.....UMARIM BİR DAHA BU ACI OLAYLAR YAŞANMAZ. YAŞANIRSA DA BU SEFERKİ TÜRKÜN DESTANI ÇOK GÜÇLÜ VE DAHA BÜYÜK ZAFERLE OLACAK...NİCE TARİHÇİLERİN AÇIKLAYAMADIÐI YADA YALAN YANLIŞ TARAFLI TARAFSIZ AÇIKLADIKLARINDAN ÖTE GERÇEKÇİ DURUŞUNUZ VE BUNU BELGELERİ İLE İSPATLAMIŞ OLDUÐUNUZDAN DOLAYI SİZİ TEBRİK EDİYOR ÇALIŞMALARINIZDA KOLAYLIKLAR VE BAŞARILAR DİLİYORUM...SAYGILARIMLA .....
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/05/2019 - 11:07 Süvari Teğmen Safiyyüddin Efendi'nin Çanakkale ve Kafkas Cephesi Harp Hatıratı (Haz. Eren Ergül)

28/04/2019 - 07:16 Kütulamare'den Bağdat'a Bir Zafer Nasıl Felakete Dönüştü? (Tuncay Yılmazer)

23/04/2019 - 15:17 Plevne de Türk Ordusunda görev alan, Çanakkale de ise karşı safta bulunan Avustralyalı askeri doktorun öyküsü Avustralyalı çocuklara anlatılıyor. Turkish Charlie Ryan kitabının yazarlarından John Gillam ile Röportaj (Tuncay Yılmazer)

09/04/2019 - 13:38 Osmanlı İmparatorluğu ve Dünya Savaşı - Said Halim Paşa (Fatih Yücel)

23/03/2019 - 13:18 I. Dünya Savaşı’nda Üsküdar Mekteb-i Sultanîsi (Nuri Güçtekin)

17/03/2019 - 14:19 18 MART ÖZEL - 18 Mart Boğaz Harbinde Müttefik Filonun Saldırı Planı ile Türk Savunma Düzeni Üzerine Değerlendirmeler (M. Onur Yurdal)

13/03/2019 - 05:59 Orgeneral Cevat Çobanlı Paşanın Vefatı Ve Cenaze Merasimi (Ahmet Yurttakal)

03/03/2019 - 05:37 Cephe Hattı Raporlarına Göre Birinci Dünya Savaşı’nda Şehit Türk Subayları (Nuri Güçtekin)

17/12/2018 - 13:03 Sarıkamış Harekâtına Taktik Yaklaşımlar (Dr. Bülend Özen)

09/12/2018 - 10:02 Elveda Zeytindağı – 100.Yıl Dönümü’nde Kudüs’ün Kaybını Yeniden Değerlendirmek (Tuncay Yılmazer)

05/11/2018 - 12:37 Karargâh Umumi Fotoğrafçısı Burhan Felek ve Çanakkale (Mustafa Onur Yurdal)

17/10/2018 - 06:09 Troya Müzesinde Bir Çanakkale Şehidi’nin Mezar Taşı (Ahmet Yurttakal)

15/09/2018 - 20:54 Mustafa Kemal Atatürk ve Enver Paşa (İsmail Pehlivan)

30/08/2018 - 10:16 Çanakkale Savaşı Sonrasında Mezarlıklar İle İlgili Ortaya Çıkan Sorunlar Ve Yapılan Tartışmalar (Burhan Sayılır)

03/07/2018 - 04:23 Arşiv Belgelerinde Lâpseki (1915 - 1922) (Hüseyin Arabacı)

24/05/2018 - 04:02 Yarımada’daki Ateşkes: 24 Mayıs 1915 - The Armistice on the Gallipoli Peninsula - 24 May 1915 (Yusuf Ali Özkan)

20/05/2018 - 08:02 Çanakkale Savaşı Siperin Ardı Vatan (Gürsel Göncü - Şahin Aldoğan)

16/05/2018 - 09:33 Payitahtta Nutuklarım : Cemal Paşa’yı Yüceltme Amacıyla Yazılmış Bir Risale (Nevzat Artuç)

06/05/2018 - 20:14 Hafız Hakkı Paşa Hayatı Ve Eserleri (Mustafa Birol Ülker)

28/04/2018 - 06:41 Mahmut Sabri Bey Ve Seddülbahir Savunmasının İlk Üç Günü (Burhan Sayılır)

24/04/2018 - 07:03 25 Nisan 1915 Gelibolu Yarımadası Çıkarmaları Üzerine Taktik Yaklaşımlar (Bülend Özen)

18/04/2018 - 10:58 Çanakkale Savaşı Esnasında Çekildiği İddia Edilen Bir Fotoğraf Hakkında (Erhan Çifçi)

13/04/2018 - 05:58 “Büyük Stratejisizlik”ten Sahadaki Gerçekliklere, Gazze,Birüssebi ve Kudüs’ün Kaybı (Bülend Özen)

07/04/2018 - 11:16 18 Mart Günü Dardanos Şehidi Zabit Namzedi Halim Efendi (Ahmet Yurttakal)

04/04/2018 - 06:50 Birinci Dünya Savaşı nda İstanbul a Yapılan Hava Saldırıları (Emin Kurt - Mesut Güvenbaş)

31/03/2018 - 15:41 Kısa Birinci Dünya Savaşı Tarihi (İlkin Başar Özal)

29/03/2018 - 09:02 Boğaz’ın Fedaileri "Çanakkale Boğazı Tahkimatları ve Çanakkale Boğaz Muharebeleri’nde Türk Topçusu" adlı kitapların tanıtımı (Bayram Akgün)

23/03/2018 - 13:22 Verdun Savaşı (İlkin Başar Özal)

20/03/2018 - 17:57 Londra’nın Savaş Planları: 1906 Taba Krizi Ve Çanakkale (Yusuf Ali Özkan)

17/03/2018 - 04:39 18 Mart Özel - Çanakkale Boğazı Savunmasında Kullanılan 240/35’lik Alman Krupp Kıyı Topunun Teknik Özellikleri (Bayram Akgün)

12/03/2018 - 11:23 Uydurmadan Gerçeğe- Çanakkale Savaşı’nda Bulutlar İçerisinde Kaybolduğu İddia Edilen Norfolk Taburu (Tuncay Yılmazer)

25/02/2018 - 13:09 Yiğitler Harmanı Yozgad Mekteb-i Sultanisi -Yozgat Lisesi- (Osman Karaca)

19/02/2018 - 09:19 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 2 (Bayram Akgün)

11/02/2018 - 12:02 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 1 (Bayram Akgün)

05/02/2018 - 05:38 İngilizlerin 1915 Yılı Strateji Değişikliği: Çanakkale, İngiliz Karar Vericiler İçin Bir Seçenek Haline Nasıl Geldi? (Yusuf Ali özkan)

30/01/2018 - 08:02 Medine Müdafaası ve Fahreddin Paşa (Süleyman Beyoğlu)

20/01/2018 - 10:18 Düşman Çanakkale’yi Geçecek Olursa (Doç.Dr. Mesut Uyar)

13/01/2018 - 11:19 Amiral Carden’in Çanakkale Boğazı Saldırı Planı Üzerine Bir Değerlendirme ( Bayram Akgün)

17/12/2017 - 12:41 Gelibolu Yarımadasında Kaybolan Şehitlik ve Anıtlar (Mustafa Onur Yurdal)

08/12/2017 - 19:02 Tarih dergilerinde Kudüs 100.Yıl Dosyaları

04/12/2017 - 12:16 Topyekûn Harp Erich von Ludendorff, Erhan Çifci (ed.), Çev. Aynur Onur Çifci-Erhan Çifci (Zafer Efe)

22/11/2017 - 03:49 Üç Mermi İle Bir Defter - Çanakkale’de Yedek Subay Bir Mühendisin Hikayesi (Mustafa Onur Yurdal)

07/11/2017 - 18:30 Pomakların Çanakkale Ağıdı - Pesna (Ömer Arslan)

30/10/2017 - 18:41 25 Nisan 1915, Arıburnu Anzak Çıkarmasında 57.Alay’ın Conkbayırı’na İntikali – Yeniden Değerlendirme ( M. Şahin Aldoğan )

17/10/2017 - 11:31 Prof. Dr. Christopher Bell'in yeni eseri Churchill and the Dardanelles üzerinden bir inceleme: Churchill Çanakkale Savaşlarının tek sorumlusu mudur?

09/09/2017 - 05:40 Florence Nightingale’in Eli Anadolu’ya da Değmişti-Kırım Savaşından Unutulan İlk Prefabrik Hastane: Erenköy (Renkioi) (Mustafa Onur Yurdal)

22/08/2017 - 07:18 Kuşatma ve Esaretin Adı KÛTULAMÂRE Esir Bir İngiliz Subayın Anıları - Edward W.C. Sandes -(Muzaffer Albayrak)

09/08/2017 - 18:07 19. Tümen Kurmay Başkanı İzzettin Çalışlar’ın Çeşitli Konferans ve Yayınlarında Conkbayırı Süngü Taarruzu (Melike Bayrak-Mustafa Onur Yurdal)

27/07/2017 - 13:33 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması 2.Bölüm-2.Gazze Muharebesi(Tuncay Yılmazer )

11/07/2017 - 10:07 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması-Gazze Muharebeleri(1.Bölüm)(Tuncay Yılmazer)

22/05/2017 - 05:29 Müstahkem Mevkii nin Anafartalardaki Sesi-Küçük Anafartalar Topları(Bayram Akgün)

09/05/2017 - 08:12 Kûtulamâre Kuşatması’ndan Esarete Yüzbaşı Sandes’in Hatıraları - Çev. Tuncay Yılmazer

02/05/2017 - 11:45 İzmir-Bayındır İlçesinden Çanakkale Harbine Katılanlar (Necat Çetin)

28/04/2017 - 08:49 Kûtulamâre Zaferi 1916(Muzaffer Albayrak,Vahdettin Engin)

23/04/2017 - 21:24 Türk Ordusu’nda Künye Uygulamasına İlişkin İlk Girişimler ve İlk Künyelerle İlgili Kısa Bilgiler (The First Attempts On The Use Of Identity Tags In Turkish Army And Information About The Early Identity Tags) (Burhan SAYILIR)

13/04/2017 - 05:43 Çanakkale Savaşı, Kara Savunması İçin Müstahkem Mevkii Top Desteği (Bayram Akgün)

07/04/2017 - 14:30 Çanakkale Muharebelerinde İdari ve Lojistik Faaliyetler (Ayhan Candan)

06/04/2017 - 19:17 Kabataş Erkek Lisesi 1.Büyüteç Tarih Öğrenci Sempozyumu (8-9 Nisan 2017)

04/04/2017 - 21:12 Resmi Belgelere (Nüfus Ölüm-Genelkurmay-Kayıtsız Ölüm Defterleri) Göre İzmir - Beydağ Şehitleri (Necat Çetin-A.Levent Ertekin)

31/03/2017 - 07:25 Çanakkale nin Şehit Kalemleri (İsmail Sabah)

27/03/2017 - 19:43 Çanakkale Müstahkem Mevkii’ye Bağlı Top Mermisi Çeşitleri (Bayram Akgün)

25/03/2017 - 20:58 GeliboluyuAnlamak Özel- 100. Yılında Gazze Muharebeleri Kahramanlarını Anıyoruz (Tuncay Yılmazer)

17/03/2017 - 21:15 18 Mart Özel Makalesi - Yaşayanların Ağzından 18 Mart Boğaz Muharebesi (Ahmet Yurttakal)

16/03/2017 - 08:51 18 Fotoğrafla Çanakkale Boğaz Muharebesi 18 Mart 1915 - 18 March 1915 Dardanelles Assault with 18 photographs (Ahmet Yurttakal)

13/03/2017 - 05:47 Çanakkale Muharebelerinde Bir Hile: Sahte Toplar (Bayram Akgün)

07/03/2017 - 04:27 Çanakkale Zaferi’nden Mescid-i Nebevi’ye Enver Paşa’nın 1916 Filistin-Hicaz ziyareti(Tuncay Yılmazer)

23/02/2017 - 07:48 Gelibolu Savunması Bir Karargâh Çalışması - General G.S. Patton (Haluk Oral)

09/02/2017 - 06:24 İkinci Kirte Muharebesi (6-8 Mayıs 1915 Taarruzları) (Yücel Özkorucu)

31/01/2017 - 12:29 Türk Boğazları Meselesi (Ayhan Candan)

24/01/2017 - 05:39 Kanlı Bir Mendil Hikayesi (Ömer Arslan)

19/01/2017 - 10:32 Irak Cephesinde Gönüllü Kahramanlar Osmancık Taburu (Muzaffer Albayrak)

23/12/2016 - 20:32 Atlas Tarih Dergisi Aralık-Ocak Sayısında 1916 Sina Filistin Hicaz Cephesi (Tuncay Yılmazer)

13/12/2016 - 07:23 Birleşik Harekat Tecrübesi Olarak Cihan Harbinde Türk-Alman Askeri İttifakı (Gültekin Yıldız)

02/12/2016 - 20:23 Çanakkale Kara Muharebelerinde Ağıl Dere (Şaban Murat Armutak)

15/11/2016 - 11:48 Çanakkale de Bir Melek Hanım (Muzaffer Albayrak)

01/11/2016 - 05:41 Çanakkale Kara Muharebelerinde Asma Dere (Şaban Murat Armutak)

24/10/2016 - 06:55 42. Alay / Gelibolu 1915 - Ahmet Diriker (Oğuz Çetinoğlu)

03/07/2016 - 14:42 Çanakkale’den 100. Yılında Somme’a:Bir Savaş, İki Muharebe (Mustafa Onur Yurdal)

11/06/2016 - 14:37 I.Dünya Savaşı nda Şii Ulemasının Cihat Fetvaları Çerçevesinde Irak Cephesi (Ziya Abbas)

01/06/2016 - 06:23 Kutülamare- Yarbay Mehmed Reşid Bey in Günlüğü (İ. Bahtiyar İstekli)

23/05/2016 - 12:01 Osmanlı Devleti’nin Çanakkale Muharebelerinde Sağlık Alanındaki Faaliyetleri (Ayhan Candan)

16/05/2016 - 07:38 Bir Osmanlı Kurmay Subayı- Iraklı Kürt Devlet Adamı, Mehmet Emin Zeki Bey in Yaşam Öyküsü (Tuncay Yılmazer)

10/05/2016 - 13:00 Mezopotamya da Bir Savaş 1915-1916 KutülAmare – Nikolas Gardner ( Tuncay Yılmazer )

07/05/2016 - 07:31 Birinci Dünya Savaşının İslam Dünyasına Etkileri (Yüksel Nizamoğlu)

30/04/2016 - 19:20 Çanakkale Savaşı: Bir Siyasi Mücadele Alanı (Özgür Öztürk)

23/04/2016 - 19:13 25 Nisan 1915 Anzak Çıkarması İlk Saatleri – Daha Erken Müdahale Edilebilir miydi? ( Ahmet Yurttakal )

17/04/2016 - 21:26 Maskirovka Harekatı - KûtulAmare bir zafer midir? ( Tuncay Yılmazer )

28/03/2016 - 11:20 Çanakkale Muharebelerinde Osmanlı Ordusunun Asker Kaybı (Ayhan Candan)

26/03/2016 - 09:55 Eğitimli Neslin Birinci Dünya Savaşı ile İmtihanı ( Dr. Nuri Güçtekin )

24/03/2016 - 10:00 Birinci Dünya Savaşı nda Yozgat Lisesi (Dr. Nuri Güçtekin)

21/03/2016 - 06:35 Çanakkale Seferberliği: Savaş, Eğitim, Cephe Gerisi (Mustafa Selçuk)

17/03/2016 - 08:15 18 MART ÖZEL - Çanakkale Zaferi ve Cevat Paşa (Ahmet Yurttakal)

22/02/2016 - 12:27 Gertrude Bell Irak Sınırını Çizen Kadın (Veysel Sekmen)

14/01/2016 - 08:43 Çanakkale Şehidi Feyzi Çavuş’un Zevcesi Zehra Hanımın Padişaha Mektubu (Osman Koç)

23/12/2015 - 16:47 Çanakkale Savaşlarında Binbaşı Halis Bey’e Ait Bir Ganimetin Öyküsü (Serdar Halis Ataksor)

10/12/2015 - 18:03 Mesudiye Zırhlısının Dramı (Cemalettin Yıldız)

06/12/2015 - 20:29 Kut’ülamarenin Türklere Tesliminden Sonra Irak İngiliz Ordusunun Faaliyetlerine Dair Rapor (Haz. Serdar Halis Ataksor)

01/12/2015 - 10:11 10 Ağustos 1915 Conkbayırı Süngü Hücumu (Muzaffer Albayrak)

17/11/2015 - 21:09 Çanakkale Deniz Muharebelerinde Verilen Zayiatlar (Ahmet Yurttakal)

10/11/2015 - 05:19 Reis-i Cumhur Mustafa Kemal in Çanakkaleyi ziyaretleri (M. Onur Yurdal )