Tarihi Süreç İçerisinde Çanakkale Muharebeleri ve Muharebe Alanları - Gürsel Akıngüç (Tuncay Yılmazer)

Tarih: 24/10/2011   /   Toplam Yorum 16   / Yazar Adı:      /   Okunma 16866

Çanakkale Savaşı Muharebe alanlarını gezmeye gidenler için rehber kitap bulmakta zorlanmayacakları aşikar. Ancak ayrıntılarıyla ve doğru şekilde anlatan kaynak bulmak ise kolay değil. Çanakkale Muharebe arazileri üzerinde yaptığı araştırmalarla tanınan, “Harp Tarihi Etüdü” kapsamında bölgeyi ziyaret eden ve akademik düzeyde eğitim görmekte olan TSK mensuplarına Çanakkale Muharebeleri tarihi ve arazi konusunda rehberlik eden Gürsel Akıngüç’ün çalışması konuyla yakından ilgilenenler için bir hayli ayrıntılı ve doyurucu bilgiler içeriyor. Söz konusu çalışmayı benzerlerinden ayıran en önemli fark sadece günübirlik ziyaretçileri değil muharebe alanları bazında çalışmak isteyenlere de hitap etmesi. Örneğin genel rehberlerde hiçbir zaman bulamayacağınız Kerevizdere cephesiyle ilgili olan alanlara nasıl gidilebileceği anlatılıyor, savaştaki önemleri belirtiliyor. Kitapta zaman zaman karşılaştığımız muharebe arazilerinin havadan çekilmiş fotoğrafları okuyucunun konuyu daha iyi anlamasını sağlıyor. Bununla birlikte söz konusu eserin eleştirilecek yönleri de var. (T.Y)

 

Çanakkale Savaşı Muharebe alanlarını gezmeye gidenler için rehber kitap bulmakta zorlanmayacakları aşikar. Ancak ayrıntılarıyla ve doğru şekilde anlatan kaynak bulmak ise kolay değil.

Çanakkale Muharebe arazileri üzerinde yaptığı araştırmalarla tanınan, “Harp Tarihi Etüdü” kapsamında bölgeyi ziyaret eden ve akademik düzeyde eğitim görmekte olan TSK mensuplarına Çanakkale Muharebeleri tarihi ve arazi konusunda rehberlik eden Gürsel Akıngüç’ün bu çalışması konuyla yakından ilgilenenler için bir hayli ayrıntılı ve doyurucu bilgiler içeriyor. Söz konusu çalışmayı benzerlerinden ayıran en önemli fark sadece günübirlik ziyaretçileri değil muharebe alanları bazında çalışmak isteyenlere de hitap etmesi. Örneğin genel rehberlerde hiçbir zaman bulamayacağınız Kerevizdere cephesiyle ilgili olan alanlara ( Ravin de la morte, Yassıtepe, Haricot ve Quadrilateral tabyaları gibi noktalar) nasıl gidilebileceği anlatılıyor, savaştaki önemleri belirtiliyor. Kitapta zaman zaman karşılaştığımız muharebe arazilerinin havadan çekilmiş fotoğrafları okuyucunun konuyu daha iyi anlamasını sağlıyor. Kendi adıma özellikle Conkbayırı ve çevresinin günümüzde havadan çekilmiş fotoğrafı üzerinde yapılan çizimlerle Türk ve Yeni Zelanda hatlarının işaretlenmesini (s. 382) ya da Kur. Yrb. Mustafa Kemal Bey’in komutanı olduğu 19. Tümen’in karargâhının muhtemel yerinin yine havadan çekilmiş bir fotoğrafta gösterilmesini (s. 369) çok orijinal bulduğumu söylemeliyim.

Kitapta ayrıca yabancı mezarlıklarla ilgili bilgiler de ayrıntılı bir şekilde veriliyor. Şehitlik ve anıtlarla ilgili yapılan bazı düzenlemelerdeki bazı hatalarda gözler önüne seriliyor.

Bu derece özenle hazırlanmış çalışma da eleştirilecek yönler de var elbette. Savaş alanlarını çok ayrıntılı anlattığını söylememize karşın yazar nedense Çanakkale Kara Muharebelerinin 2. Devresi sayılan Anafartalar muharebelerinin geçtiği alanlara çok az yer ayırmış.

Yazarın Çanakkale Muharebelerinin ulus devletin kurulmasına etkisini anlattığı giriş bölümü ve Çanakkale Muharebelerini anlattığı bölüm kanımca gereğinden fazla uzun tutulmuş. Eserin hacmini artırmış.

Şüphesiz konuyla ilgilenen herkesin belli bir siyasi duruşu var. Her yazar bir dereceye kadar bunu eserlerine yansıtabilir. Ancak bu kitabın oldukça uzun giriş kısmındaki görüşler ayrı bir kitap ya da makaleyle anlatılabilirdi. Herkese hitap eden bir rehber kitapta bu kadar uzun yer almamalıydı diye düşünüyorum. Yazarın haklı olarak eleştirdiği Avustralya Genel Valisi’nin 2010 yılı Anzak töreninde yaptığı gerçekten de densiz, günün anlamına uygun olmayan konuşmasını genel görüş olarak ne derece alabiliriz? O konuda şüphelerim var. Aynı Avustralya’da Gelibolu Harekatı’nı yerden yere vuran, dönemin hükümetini, Britanya İmparatorluğu’nu suçlayan tarihçiler de var. Hatta ANZAK ifadesinin cesaret, arkadaşlık yerine militarizmi çağrıştırdığına dair tartışmalar bile yapılıyor. Yakın tarihimiz konusunda fikir özgürlüğü bizden kat kat ileride. Meseleye bir de bu açıdan bakmak gerektiğini düşünüyorum.

Her şeye rağmen Gürsel Akıngüç’ün “Tarihi Süreç İçerisinde Çanakkale Muharebeleri ve Muharebe Alanları” adlı çalışmasının önemli bir eser olduğunu, konuyla ilgilenenlerin hem kütüphanelerinde hem de arazi gezilerinde başucu kitap olarak kullanılabileceğini düşünüyorum.

Tuncay Yılmazer


Tarihi Süreç İçerisinde Çanakkale Muharebeleri ve Muharebe Alanları
Gürsel Akıngüç
Ajans 2023 Yayınları
Nispetiye Cad. Belediye Sit. No:10 A/4 Blok D:14/B
Etiler Beşiktaş İstanbul Tel:0212 351 70 23


  16866 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

1644_fatih güldal 25-10-2011, 06:36:12
Bu çalışma çok iyi oldu. Artık ziyaretlerimizde kaybolmayız herhalde :)
 
1645_Tuğba Oruç 26-10-2011, 16:46:57
gerçekten savaş alanları üzerine yazılmış nadir detaylı kitaplardan biri. Böyle bir çalışma için yüreğini koyması, bununla birlikte bilgilerini hiç sakınmadan herkesle paylaşması, arazi deneyimi edinmede herkese ışık tutup yol göstermesi eseri ve eseri yazanı çok daha değerli kılıyor kanısındayım. Tekrardan kaleminize, yüreğinize ve bu yolda ilerlerken sizinle olan emeği geçen herkese çok teşekkürler...
 
1646_TRAKYA FATİHİ 26-10-2011, 18:38:00
Eski komşum ve değerli büyüğüm Sayın Gürsel Bey'i adına yakışır bu çalışmasından ötürü tebrik ediyorum.Nice anlamlı çalışmalara atmasını da diliyorum.

Saygılarımla
İSLAM ÖZDEMİR
İMAM HATİP
ÇANAKKALE SAVAŞLARI ARAŞTIRMACISI/YAZAR
 
1647_berkay can 27-10-2011, 06:57:10
Yazarın Anafartalar muharebelerini kısa geçmesi neden acaba?
Elinde kaynakmı yoktu yoksa yeterli vakitmi ayırmadı.

Yazarın daha önce bu sitede yayınlanan makaleside epey uzatmıştı lafı, gereksiz ayrıntılara girmişti. demek kitapta aynı

Gelibolu üzerine yazılan kitaplar nedense hep aynı gereksiz uzatmalara giriyorlar,
eniyisi deyip yola çıkıyorlar,sonuca baktığımızda derli toplu kitap ortaya çıkmıyor
 
1704_aytekin 10-11-2011, 22:53:56
tebrik eder gürsel beyden şevki paşa haritası modellemesinin ne aşamada olduğunu öğrenmek isterim...umarım vazgeçmemiştir....
 
1705_Cemalettin Yıldız 24-11-2011, 06:40:12
Değerli Gürsel Akıngüç kardeşim ;yeni kitabını zevkle okudum.Bu güne kadar yazılmış en detaylı gezi rehberi yapmışsın, tebrik ederim.Bütün Çanakkale Muharebelerini bir kitapta toplamak çok zor.Gürsel Bey kalemine sağlık,heyecanla yeni çalışmalarını bekliyoruz.Sağlık ve mutluluklar dilerim. Cemalettin Yıldız.
 
8291_Prof.Dr.Mustafa Özdemir 10-12-2015, 11:21:37
Değerli Akıngüç kardeşim,
Ben tarihçi değilim, ama tarihi severim.Tabii başta Türk Tarihini. Bana göre okuduğum "Çanakkale" konulu kitaplar arasında bu kitap bir yıldız.Daha bitirmeden acele bu notu yazıyorum.Size Allah uzun ömür versin.
Efendim, ben şu ana kadar rastlamadım, ama belki ilerde vardır.Askerde iken yedek subay okulunda Yener adında Amerika"dan gelen bir arkadaş vardı.Bana İngilizce bir "Çanakkale" kitabından bir bölüm gösterdi. Orada şehit yedek subayların %80 kadarının "Türk Ocaklı" oldukları yazıyordu.O arkadaş Kıbrıs Savaşına alel acele gitti.Kitabın yazarını alamadım. Ama metni okudum. Yazar,"İslam ile Türklüğün gücü birleşince bu muazzam sonuç çıkıyor" anlamında ifadeler kullanıyordu.Diğer kitaplarınızı da ömrüm yeterse inceleyeceğim. Bu kitabı "Bengütürk TV" de görüp aldım. Sagılarımla
Prof.Dr.Mustafa Özdemir(emekli)
 
10483_Saner. Kiye 26-07-2017, 13:15:07
Bugüne kadar okumus olduğum kitaplar arasında kişisel bakışımla adeta bir ilim saçan satırlar ve bilinmedik bir çok bilinmeyene de ışık tutan bilgilerle dolu eser. Alanın karmaşalığı burada su gibi bir anlatımla ve detaylarıyla toparlanmış, okuyucuya anlayabileceği ifadeler kullanılmıştır.
Bilhassa Mustafa Kemal'in nasıl bir başarı ve dahilikle düşmani bertaraf etmesi ve Anafartalarda gösterdiği kahramanlık çok iyi bir biçimde okuyucuya haz vermektedir. Varsın Ataturk düşmanları kudursun. Bir gerçek var ortada sadece Çanakkale değil bütün vatanın kurtuluşu ve yeni bir devletin kuruluşudur onu ATATÜRK yapan. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/05/2019 - 11:07 Süvari Teğmen Safiyyüddin Efendi'nin Çanakkale ve Kafkas Cephesi Harp Hatıratı (Haz. Eren Ergül)

28/04/2019 - 07:16 Kütulamare'den Bağdat'a Bir Zafer Nasıl Felakete Dönüştü? (Tuncay Yılmazer)

23/04/2019 - 15:17 Plevne de Türk Ordusunda görev alan, Çanakkale de ise karşı safta bulunan Avustralyalı askeri doktorun öyküsü Avustralyalı çocuklara anlatılıyor. Turkish Charlie Ryan kitabının yazarlarından John Gillam ile Röportaj (Tuncay Yılmazer)

09/04/2019 - 13:38 Osmanlı İmparatorluğu ve Dünya Savaşı - Said Halim Paşa (Fatih Yücel)

23/03/2019 - 13:18 I. Dünya Savaşı’nda Üsküdar Mekteb-i Sultanîsi (Nuri Güçtekin)

17/03/2019 - 14:19 18 MART ÖZEL - 18 Mart Boğaz Harbinde Müttefik Filonun Saldırı Planı ile Türk Savunma Düzeni Üzerine Değerlendirmeler (M. Onur Yurdal)

13/03/2019 - 05:59 Orgeneral Cevat Çobanlı Paşanın Vefatı Ve Cenaze Merasimi (Ahmet Yurttakal)

03/03/2019 - 05:37 Cephe Hattı Raporlarına Göre Birinci Dünya Savaşı’nda Şehit Türk Subayları (Nuri Güçtekin)

17/12/2018 - 13:03 Sarıkamış Harekâtına Taktik Yaklaşımlar (Dr. Bülend Özen)

09/12/2018 - 10:02 Elveda Zeytindağı – 100.Yıl Dönümü’nde Kudüs’ün Kaybını Yeniden Değerlendirmek (Tuncay Yılmazer)

05/11/2018 - 12:37 Karargâh Umumi Fotoğrafçısı Burhan Felek ve Çanakkale (Mustafa Onur Yurdal)

17/10/2018 - 06:09 Troya Müzesinde Bir Çanakkale Şehidi’nin Mezar Taşı (Ahmet Yurttakal)

15/09/2018 - 20:54 Mustafa Kemal Atatürk ve Enver Paşa (İsmail Pehlivan)

30/08/2018 - 10:16 Çanakkale Savaşı Sonrasında Mezarlıklar İle İlgili Ortaya Çıkan Sorunlar Ve Yapılan Tartışmalar (Burhan Sayılır)

03/07/2018 - 04:23 Arşiv Belgelerinde Lâpseki (1915 - 1922) (Hüseyin Arabacı)

24/05/2018 - 04:02 Yarımada’daki Ateşkes: 24 Mayıs 1915 - The Armistice on the Gallipoli Peninsula - 24 May 1915 (Yusuf Ali Özkan)

20/05/2018 - 08:02 Çanakkale Savaşı Siperin Ardı Vatan (Gürsel Göncü - Şahin Aldoğan)

16/05/2018 - 09:33 Payitahtta Nutuklarım : Cemal Paşa’yı Yüceltme Amacıyla Yazılmış Bir Risale (Nevzat Artuç)

06/05/2018 - 20:14 Hafız Hakkı Paşa Hayatı Ve Eserleri (Mustafa Birol Ülker)

28/04/2018 - 06:41 Mahmut Sabri Bey Ve Seddülbahir Savunmasının İlk Üç Günü (Burhan Sayılır)

24/04/2018 - 07:03 25 Nisan 1915 Gelibolu Yarımadası Çıkarmaları Üzerine Taktik Yaklaşımlar (Bülend Özen)

18/04/2018 - 10:58 Çanakkale Savaşı Esnasında Çekildiği İddia Edilen Bir Fotoğraf Hakkında (Erhan Çifçi)

13/04/2018 - 05:58 “Büyük Stratejisizlik”ten Sahadaki Gerçekliklere, Gazze,Birüssebi ve Kudüs’ün Kaybı (Bülend Özen)

07/04/2018 - 11:16 18 Mart Günü Dardanos Şehidi Zabit Namzedi Halim Efendi (Ahmet Yurttakal)

04/04/2018 - 06:50 Birinci Dünya Savaşı nda İstanbul a Yapılan Hava Saldırıları (Emin Kurt - Mesut Güvenbaş)

31/03/2018 - 15:41 Kısa Birinci Dünya Savaşı Tarihi (İlkin Başar Özal)

29/03/2018 - 09:02 Boğaz’ın Fedaileri "Çanakkale Boğazı Tahkimatları ve Çanakkale Boğaz Muharebeleri’nde Türk Topçusu" adlı kitapların tanıtımı (Bayram Akgün)

23/03/2018 - 13:22 Verdun Savaşı (İlkin Başar Özal)

20/03/2018 - 17:57 Londra’nın Savaş Planları: 1906 Taba Krizi Ve Çanakkale (Yusuf Ali Özkan)

17/03/2018 - 04:39 18 Mart Özel - Çanakkale Boğazı Savunmasında Kullanılan 240/35’lik Alman Krupp Kıyı Topunun Teknik Özellikleri (Bayram Akgün)

12/03/2018 - 11:23 Uydurmadan Gerçeğe- Çanakkale Savaşı’nda Bulutlar İçerisinde Kaybolduğu İddia Edilen Norfolk Taburu (Tuncay Yılmazer)

25/02/2018 - 13:09 Yiğitler Harmanı Yozgad Mekteb-i Sultanisi -Yozgat Lisesi- (Osman Karaca)

19/02/2018 - 09:19 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 2 (Bayram Akgün)

11/02/2018 - 12:02 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 1 (Bayram Akgün)

05/02/2018 - 05:38 İngilizlerin 1915 Yılı Strateji Değişikliği: Çanakkale, İngiliz Karar Vericiler İçin Bir Seçenek Haline Nasıl Geldi? (Yusuf Ali özkan)

30/01/2018 - 08:02 Medine Müdafaası ve Fahreddin Paşa (Süleyman Beyoğlu)

20/01/2018 - 10:18 Düşman Çanakkale’yi Geçecek Olursa (Doç.Dr. Mesut Uyar)

13/01/2018 - 11:19 Amiral Carden’in Çanakkale Boğazı Saldırı Planı Üzerine Bir Değerlendirme ( Bayram Akgün)

17/12/2017 - 12:41 Gelibolu Yarımadasında Kaybolan Şehitlik ve Anıtlar (Mustafa Onur Yurdal)

08/12/2017 - 19:02 Tarih dergilerinde Kudüs 100.Yıl Dosyaları

04/12/2017 - 12:16 Topyekûn Harp Erich von Ludendorff, Erhan Çifci (ed.), Çev. Aynur Onur Çifci-Erhan Çifci (Zafer Efe)

22/11/2017 - 03:49 Üç Mermi İle Bir Defter - Çanakkale’de Yedek Subay Bir Mühendisin Hikayesi (Mustafa Onur Yurdal)

07/11/2017 - 18:30 Pomakların Çanakkale Ağıdı - Pesna (Ömer Arslan)

30/10/2017 - 18:41 25 Nisan 1915, Arıburnu Anzak Çıkarmasında 57.Alay’ın Conkbayırı’na İntikali – Yeniden Değerlendirme ( M. Şahin Aldoğan )

17/10/2017 - 11:31 Prof. Dr. Christopher Bell'in yeni eseri Churchill and the Dardanelles üzerinden bir inceleme: Churchill Çanakkale Savaşlarının tek sorumlusu mudur?

09/09/2017 - 05:40 Florence Nightingale’in Eli Anadolu’ya da Değmişti-Kırım Savaşından Unutulan İlk Prefabrik Hastane: Erenköy (Renkioi) (Mustafa Onur Yurdal)

22/08/2017 - 07:18 Kuşatma ve Esaretin Adı KÛTULAMÂRE Esir Bir İngiliz Subayın Anıları - Edward W.C. Sandes -(Muzaffer Albayrak)

09/08/2017 - 18:07 19. Tümen Kurmay Başkanı İzzettin Çalışlar’ın Çeşitli Konferans ve Yayınlarında Conkbayırı Süngü Taarruzu (Melike Bayrak-Mustafa Onur Yurdal)

27/07/2017 - 13:33 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması 2.Bölüm-2.Gazze Muharebesi(Tuncay Yılmazer )

11/07/2017 - 10:07 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması-Gazze Muharebeleri(1.Bölüm)(Tuncay Yılmazer)

22/05/2017 - 05:29 Müstahkem Mevkii nin Anafartalardaki Sesi-Küçük Anafartalar Topları(Bayram Akgün)

09/05/2017 - 08:12 Kûtulamâre Kuşatması’ndan Esarete Yüzbaşı Sandes’in Hatıraları - Çev. Tuncay Yılmazer

02/05/2017 - 11:45 İzmir-Bayındır İlçesinden Çanakkale Harbine Katılanlar (Necat Çetin)

28/04/2017 - 08:49 Kûtulamâre Zaferi 1916(Muzaffer Albayrak,Vahdettin Engin)

23/04/2017 - 21:24 Türk Ordusu’nda Künye Uygulamasına İlişkin İlk Girişimler ve İlk Künyelerle İlgili Kısa Bilgiler (The First Attempts On The Use Of Identity Tags In Turkish Army And Information About The Early Identity Tags) (Burhan SAYILIR)

13/04/2017 - 05:43 Çanakkale Savaşı, Kara Savunması İçin Müstahkem Mevkii Top Desteği (Bayram Akgün)

07/04/2017 - 14:30 Çanakkale Muharebelerinde İdari ve Lojistik Faaliyetler (Ayhan Candan)

06/04/2017 - 19:17 Kabataş Erkek Lisesi 1.Büyüteç Tarih Öğrenci Sempozyumu (8-9 Nisan 2017)

04/04/2017 - 21:12 Resmi Belgelere (Nüfus Ölüm-Genelkurmay-Kayıtsız Ölüm Defterleri) Göre İzmir - Beydağ Şehitleri (Necat Çetin-A.Levent Ertekin)

31/03/2017 - 07:25 Çanakkale nin Şehit Kalemleri (İsmail Sabah)

27/03/2017 - 19:43 Çanakkale Müstahkem Mevkii’ye Bağlı Top Mermisi Çeşitleri (Bayram Akgün)

25/03/2017 - 20:58 GeliboluyuAnlamak Özel- 100. Yılında Gazze Muharebeleri Kahramanlarını Anıyoruz (Tuncay Yılmazer)

17/03/2017 - 21:15 18 Mart Özel Makalesi - Yaşayanların Ağzından 18 Mart Boğaz Muharebesi (Ahmet Yurttakal)

16/03/2017 - 08:51 18 Fotoğrafla Çanakkale Boğaz Muharebesi 18 Mart 1915 - 18 March 1915 Dardanelles Assault with 18 photographs (Ahmet Yurttakal)

13/03/2017 - 05:47 Çanakkale Muharebelerinde Bir Hile: Sahte Toplar (Bayram Akgün)

07/03/2017 - 04:27 Çanakkale Zaferi’nden Mescid-i Nebevi’ye Enver Paşa’nın 1916 Filistin-Hicaz ziyareti(Tuncay Yılmazer)

23/02/2017 - 07:48 Gelibolu Savunması Bir Karargâh Çalışması - General G.S. Patton (Haluk Oral)

09/02/2017 - 06:24 İkinci Kirte Muharebesi (6-8 Mayıs 1915 Taarruzları) (Yücel Özkorucu)

31/01/2017 - 12:29 Türk Boğazları Meselesi (Ayhan Candan)

24/01/2017 - 05:39 Kanlı Bir Mendil Hikayesi (Ömer Arslan)

19/01/2017 - 10:32 Irak Cephesinde Gönüllü Kahramanlar Osmancık Taburu (Muzaffer Albayrak)

23/12/2016 - 20:32 Atlas Tarih Dergisi Aralık-Ocak Sayısında 1916 Sina Filistin Hicaz Cephesi (Tuncay Yılmazer)

13/12/2016 - 07:23 Birleşik Harekat Tecrübesi Olarak Cihan Harbinde Türk-Alman Askeri İttifakı (Gültekin Yıldız)

02/12/2016 - 20:23 Çanakkale Kara Muharebelerinde Ağıl Dere (Şaban Murat Armutak)

15/11/2016 - 11:48 Çanakkale de Bir Melek Hanım (Muzaffer Albayrak)

01/11/2016 - 05:41 Çanakkale Kara Muharebelerinde Asma Dere (Şaban Murat Armutak)

24/10/2016 - 06:55 42. Alay / Gelibolu 1915 - Ahmet Diriker (Oğuz Çetinoğlu)

03/07/2016 - 14:42 Çanakkale’den 100. Yılında Somme’a:Bir Savaş, İki Muharebe (Mustafa Onur Yurdal)

11/06/2016 - 14:37 I.Dünya Savaşı nda Şii Ulemasının Cihat Fetvaları Çerçevesinde Irak Cephesi (Ziya Abbas)

01/06/2016 - 06:23 Kutülamare- Yarbay Mehmed Reşid Bey in Günlüğü (İ. Bahtiyar İstekli)

23/05/2016 - 12:01 Osmanlı Devleti’nin Çanakkale Muharebelerinde Sağlık Alanındaki Faaliyetleri (Ayhan Candan)

16/05/2016 - 07:38 Bir Osmanlı Kurmay Subayı- Iraklı Kürt Devlet Adamı, Mehmet Emin Zeki Bey in Yaşam Öyküsü (Tuncay Yılmazer)

10/05/2016 - 13:00 Mezopotamya da Bir Savaş 1915-1916 KutülAmare – Nikolas Gardner ( Tuncay Yılmazer )

07/05/2016 - 07:31 Birinci Dünya Savaşının İslam Dünyasına Etkileri (Yüksel Nizamoğlu)

30/04/2016 - 19:20 Çanakkale Savaşı: Bir Siyasi Mücadele Alanı (Özgür Öztürk)

23/04/2016 - 19:13 25 Nisan 1915 Anzak Çıkarması İlk Saatleri – Daha Erken Müdahale Edilebilir miydi? ( Ahmet Yurttakal )

17/04/2016 - 21:26 Maskirovka Harekatı - KûtulAmare bir zafer midir? ( Tuncay Yılmazer )

28/03/2016 - 11:20 Çanakkale Muharebelerinde Osmanlı Ordusunun Asker Kaybı (Ayhan Candan)

26/03/2016 - 09:55 Eğitimli Neslin Birinci Dünya Savaşı ile İmtihanı ( Dr. Nuri Güçtekin )

24/03/2016 - 10:00 Birinci Dünya Savaşı nda Yozgat Lisesi (Dr. Nuri Güçtekin)

21/03/2016 - 06:35 Çanakkale Seferberliği: Savaş, Eğitim, Cephe Gerisi (Mustafa Selçuk)

17/03/2016 - 08:15 18 MART ÖZEL - Çanakkale Zaferi ve Cevat Paşa (Ahmet Yurttakal)

22/02/2016 - 12:27 Gertrude Bell Irak Sınırını Çizen Kadın (Veysel Sekmen)

14/01/2016 - 08:43 Çanakkale Şehidi Feyzi Çavuş’un Zevcesi Zehra Hanımın Padişaha Mektubu (Osman Koç)

23/12/2015 - 16:47 Çanakkale Savaşlarında Binbaşı Halis Bey’e Ait Bir Ganimetin Öyküsü (Serdar Halis Ataksor)

10/12/2015 - 18:03 Mesudiye Zırhlısının Dramı (Cemalettin Yıldız)

06/12/2015 - 20:29 Kut’ülamarenin Türklere Tesliminden Sonra Irak İngiliz Ordusunun Faaliyetlerine Dair Rapor (Haz. Serdar Halis Ataksor)

01/12/2015 - 10:11 10 Ağustos 1915 Conkbayırı Süngü Hücumu (Muzaffer Albayrak)

17/11/2015 - 21:09 Çanakkale Deniz Muharebelerinde Verilen Zayiatlar (Ahmet Yurttakal)

10/11/2015 - 05:19 Reis-i Cumhur Mustafa Kemal in Çanakkaleyi ziyaretleri (M. Onur Yurdal )