Çanakkale Savaşı Görüntüleri ( Tuncay Yılmazer )

Tarih: 20/04/2007   /   Toplam Yorum 12   / Yazar Adı:      /   Okunma 20432

Bugünkü (19.4.2007) gazetelerde çıkan bir haber , Çanakkale Muharebeleri sırasında çekilmiş bir film ile alâkalıydı. Bu görüntülerin 25 Nisan 1915 Anzak çıkarmasına ait olduğu belirtilse de , film dikkatli incelendiğinde hiçte öyle olmadığı anlaşılıyor. Yeni ortaya çıkan Arıburnu–Anzak Koyu’ndaki Anzak askerleri ve Suvla’daki İngiliz askeri görüntülerini Avustralyalı tarihçi Bill Sellars’la konuştum. Bill Sellars bu çekimin İngiliz gazeteci Ashmead Bartlett tarafından Temmuz 1915’ten sonra yapıldığını belirtiyor. Ashmead-Bartlett’in Londra’dan döndüğü Temmuz’a kadar Gelibolu yarımadası’nda kamera yoktu ve çekim yapılmadı. Bu görüntüler bazı Türk medya organlarında yer aldığı gibi çıkarma görüntüleri değil. Sellars, filmde Anzak koyunda görülen iskelelerin de çıkarmadan çok sonra inşa edildiğini belirtti.
Gelibolu Harekatı sırasında çekilmiş yeni tesbit edilen bu filmin, bizim bilgilerimize çok önemli katkılar yapacağı kesin. Avustralya Savaş müzesi (AWM ) tarafından ortaya çıkarılan bu görüntüler sadece 45 sn.olsa da , daha önceki filmde gösterilmeyen bölgeleri seyredebiliyorsunuz.

 

Bugünkü gazetelerde çıkan bir  haber, Çanakkale Muharebeleri sırasında çekilmiş bir film ile alâkalıydı. Konuyla ilgilenenler bu filmin önceki bölümlerini görmüşlerdir mutlaka. Savaş muhabiri olarak 25 Nisan 1915 çıkarmasından itibaren yarımada da bulunan gazeteci Ellis Ashmead Bartlett’in çektiği görüntüler, savaş sırasında müttefik askerlerinin cephe hattında ve cephe gerisindeki yaşamları hakkında kısa ama çok önemli bilgiler veriyordu. Yeni ortaya çıkan bu görüntüler ise , Avustralya Savaş müzesi (AWM ) yetkilisi Stephanie Boyle’nin ifadesiyle daha önce 20 dakikalık  iken  şimdi 20 dak. 45.sn. oldu.

 

Basınımızda bu görüntülerin 25 Nisan 1915 Anzak çıkarmasına ait olduğu belirtilse de , film dikkatli incelendiğinde hiçte öyle olmadığı anlaşılıyor. Yeni ortaya çıkan Arıburnu–Anzak Koyu’ndaki Anzak askerleri ve Suvla’daki İngiliz askeri görüntülerini Avustralyalı tarihçi Bill Sellars’la konuştum.  Sellars  , Gelibolu Harekatı sırasında çekilmiş yeni tesbit edilen bu filmin,  bizim bilgilerimize çok önemli katkılar  yapacağı görüşünde.  AWM tarafından ortaya çıkarılan bu görüntüler sadece 45 sn.olsa da daha önceki filmde  gösterilmeyen bölgeleri  gösteriyor.

 

Bill Sellars bu çekimin  İngiliz gazeteci Ashmead Bartlett  tarafından Temmuz 1915’ten sonra yapıldığını belirtiyor. Ashmead-Bartlett’in Londra’dan döndüğü Temmuz’a kadar Gelibolu yarımadası’nda kamera yoktu ve  çekim yapılmadı. Bu görüntüler  bazı Türk medya organlarında yer aldığı gibi çıkarma görüntüleri değil.  Sellars,  filmde Anzak koyunda görülen iskelelerin de çıkarmadan çok sonra inşa edildiğini belirtti.

 

Bu arada daha önce arşivlerde bulunan ve yine  Ashmead Bartlett’in  Çanakkale Savaşı sırasında çektiği filmden yaklaşık 5 dakikalık bir görüntüyü buradan izleyebilir, müttefik askerlerin günlük yaşamlarını, Kirte muharebelerinde kullanılan zırhlı araçları, katırları , Kanlısırt muharebesi sırasında yapılmış bir bombardımanı izleyebilirsiniz. ( Bu filmin  linkini bana verdiği için Ahmet Yurttakal’a çok teşekkür ederim.)

 

Peki ya bizim görüntülerimiz nerede? Çanakkale Muharebeleri devam  ederken ordu film ekibin de çekimler yapıp İstanbul’da  Harp Okulu öğrencilerine izlettirdiğini biliyoruz. Ne yazık ki bu mücadeleden elimize kalan savaş görüntüleri henüz yok. Umarım bu çekimlerde saklanmış, bir gün ortaya çıkarılmayı bekliyordur. Ne dersiniz?


  20432 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

55_blue 20-04-2007, 13:06:32
Tuncay bey,

Umarım bizim arşivlerimizdeki o değerli görüntüler de ortaya çıkarılır. Bu arada yandaki resim kimin resmidir ve konuyla ilgisi nedir?

Hürmetler,
 
56_Ahmet Yurttakal 20-04-2007, 13:11:01
Peki ya bizim görüntülerimiz nerede?

aslında ordu filmin çektiğinden başka film de var.

şuanda istanbulda bir işadamında bulunmaktadır.
ama değerlendirmiyor.
bu görüntüleri ise almanların savaş devam ederken çekmiş olduğu görüntülerdir.

saygılarımla
 
57_Editörün Notu: 20-04-2007, 14:18:47
Blue Bey,

Resmi bulunan kişi Ellis Ashmead-Bartlett'dir. Gelibolu yarımadasına saldıran Müttefik Ordusu içerisindeki az sayıdaki savaş muhabirlerinden birisidir. ( Embedded gazeteci mi desek? ) Kara muharebelerinin başladığı 25 Nisan çıkarmasından itibaren yarımadada bulunmuş, bir ara gittiği Londra'dan getirdiği kamerayla söz konusu görüntüleri çekmiştir. Bartlett'in müttefik komuta kadrosuyla arasının pek iyi olmadığını da belirtmek gerek. Zaten savaşın sonlarına doğru direk başbakan Asquith'e yazdığı rapor Hamilton'un görevden alınmasında en büyük etkenlerden birisi olmuştur. ( Bu raporun başbakana ulaşmasının da ayrıca çok ilginç bir öyküsü vardır.)


Ahmet bey,

Doğrusu iddianızın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Eğer gerçekten bu görüntüler bir yerde bulunuyor ve gösterilmiyorsa çok yazık.

Dr.Tuncay Yılmazer
 
58_Ahmet yurttakal 20-04-2007, 23:01:21
Evet gerçekten yazık

Hatta görüntülerde Türk siperlerini çekmişler tabi bu arada sıcak savaş devam ediyor

Makineli tüfekle atış yapıyor Türk askerleri
Makineli bozulunca hemen uğraşıyorlar falan çok müthiş bir görüntüler olduğu apaçık

İnşallah görme fırsatını buluruz.
 
59_Talha CAN 21-04-2007, 22:23:15
Tuncay Bey, temenninize bütün kalbimle katılıyorum, fakat öncelikli dileğim elimizde mevcut bulunan arşivlerin çürümeden açılıp değerlendirilmesi!
Muhabbetle...
 
89_burcu 04-08-2007, 22:12:45
hocam gerçekten siteniz çok güzel olmuş beğendim hatta süperrrrr bu gibi şeyleri hatırlamak ve hatırlatmak gercekten güzell ....
 
371_SALİM AĞKAŞ 23-06-2008, 14:58:48
Dün akşam 1965 yapımı başröllerde tanju gürsu ajda pekkan hulusi kentmenin oynadığı ,, ÇANAKKALE ASLANLARI,, adlı bir film seyrettim başkalarını bilmem ama ben bayıldım o zamanki imkanlar ve teklonoji göz önüne alınırsa süper bir film üstelik renklerdirilmiş ve şu ana kadar çanakkaleyi anlatan (benim bildiğim ve piyasada olan) tek film bu filmin bir özelliğide sahnelerin savaş alanlarında çekilmiş olması yani izlerken kanlısırtın,suvlanın,kemiklillerin 1965 deki görüntülerini göreceksiniz ayrıca müttiş figürasyona şaşıracaksınız bu filimi müzik marketlerde bulabilirsiniz..

sevgiler..
 
485_salim ağkaş 28-11-2008, 16:40:18
tuncay hocam bir sohbet sırasında muhsin ertuğrulun değerli eşleri handan hanımdan[hala hayatta] genelkurmayın o dönem muhsin hocaya cok sayıda belgesel tarzda film çektirdiğini işittim yani şunu biliyorumki genelkurmayda çoksayıda olmasada bizleri aydınlatacak işimize yarayacak belgesel görüntüler belkide hiç farkında olmadan depolanmış gün ışığına çıkmayı bekliyordur ben burdan değerli askeri yetkililere danışmak istiyorum acaba bu görüntüler bulunup ortaya çıkarılabilirmi zira bizim gibi kendini bu işlere adamış insanlar için eşsiz bir kaynak olabilir ...

sevgi ve saygılar...
 
519_Zekeriyya Bican 16-12-2008, 20:35:46
ÇANAKKALE’DEN LAPSEKİLİ AHMET’E
HARPUT’TAN MEHME’TE, MEHMET’LERE

Önce bir mermi patladı sağ tarafımdan,
Fark ettim, bir anda girip çıktı sol şakağımdan...
Sardı gözlerimi bir an kıpkızıl bir karanlık,
Yükseldi çavuşumdan, vurulduk diyen o son çığlık,
Sanırım, çavuşumla aynı mermiyle vurulmuştuk,
Zaten köyden çıkarken de, el ele tutuşmuştuk...
Yine el ele geçtik ışıklı yoldan, son menzilimize,
Birlikte kucaklaştık, özlenen o eşsiz efendimizle...
Ne de çabuk başlayıp bitmişti, o uzun seferimiz,
Geçti Sırattan yıldırım hızında, binlerce neferimiz...
Sustu bir anda top sesleri, söndü denizi yakan ateşler,
Bir anda sunuldu Rabbine, iki yüz elli üç bin nefer,
Her nefer için ayrı yapıldı, tarifi imkânsız törenler,
Taşıdı sancağı önde, âlemlere rehber olan peygamber...
Aradı gözlerim; babamı, anamı, bizlerle övünsünler diye,
Beklerim, her an, bu Cennet kapısında görünsünler diye...
Hâlâ ayaklarımın bir adım ötesinden Çanakkale görünüyor,
Tabyadan bir adım sonrasında, vaat edilen Cennet görünüyor...
Nasıl kesildi birden, o binlerce çığlık ve avaze sesler,
Tutuldu sanki, bu ulvi haz rüyasında, bütün nefesler...
Boğaz’da, ateş kusan gemiler, nasıl buharlaştı birden,
Nasıl çekildi aniden, binlerce Mehmet siperlerinden...
Hani az önce, denizler kabarıp üstümüze dökülüyordu,
Çocukken seyrettiğim yıldızlar, yerinden sökülüyordu...
Bu gün 18 Mart 2005, dediler doksan yıl geçmiş aradan,
Hayret, hâlâ bir kan sızmada bizi şehit eden yaralardan...
Gördüm, bir mermer taşı oyup adımı üstüne yazmışlar,
İşte bu Lapsekili, Hasan oğlu Ahmet diye tanıtmışlar...
Biz hiç ölmedik ki, neden insanlar burada ağlıyorlar...
Biz herkesi görüyoruz, onlar galiba bizi görmüyorlar,
Bütün Anadolu çocuklarıyla beraber buradayız biz,
Gerçekten göremiyor mu, o nur damlayan gözleriniz...
Bakın, bu Harputlu Mehmet, eşine mektup yazıyor,
Bu Lapsekili Ahmet, bıkıp usanmadan siper kazıyor...
Diyorlar ki, Mehmet’in mektubu eşine hâlâ ulaşmamış
Bakın, Koca Lapsekili de, nöbetini hâlâ bırakmamış...
İşte bu Kınalı Mehmet, gelirken anası kına yakmış başına,
Demiş ki koçumsun sen, vatanımın 18 Mart bayramına...
Anlamıyorum, peki siz neden ağlıyorsunuz hâlâ...

Zekeriyya BİCAN


Not: lütfen alıntı yaptığınızda şairi: Zekeriyya Bican olarak yazınız.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015