Tarih:   /   Toplam Yorum   / Yazar Adı:      /   Okunma 1

 


  1 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

1597_Daha Berker 27-05-2011, 11:34:32
canakkaleye dair 1916'da yazılmış bir eser. savas hala devam ediyor. Yazan da alman bir subay. ne bekliyoruz? asıl sorulması gereken bu adamları bizim başımıza getiren yapı, sistem. ne kadar beceriksiz bir ordumuz vardı ki almanın harp "sanatına" muhtaç hissetti kendini.
şunu da merak ediyorum ismail bey siz kaleme aldığınız galiçya kitabının hangi sayfalarında türk askeriyle beraber çarpışan Alman askirlerini övdünüz bizi yormadan söyleyin de okuyalım alman askerinin cesaretini, civanmertliğini anlattığınız sayfaları. Objektiflik bekliyorsunuz ya...
Bülentin çalışmalarının devamını bekliyorum... su ana kadar cevirdiği tüm kitapları aldım, dipnotlu calısmasını cok beğeniyorum.
 
2061_tayfun c. 05-09-2012, 01:05:19
İsmail Bey,
Prigge'nin kitabını bugun internette gördüm, birkaç tane daha istediğim kitap vardı, alıp almama konusunda tereddüt yaşamıştım, yazınız çok aydınlatıcı olmuş.
Gerçi yazarı Alman ise, Çanakkale 1915 ile ilgili bir kitap, bizim için doyurucu olmayabiliyor. Walter von Schoen için de aynı şey söylenebilir. Aşağı yukarı birliklerin tümüne yakınında birer tane alman subay var ya.. Bütün işleri onlar yapmış, bütün kararları onlar almış gibi anlatıyor Walter Schoen... Türkler var mı yok mu belli değil :)
Galiba Almanlar içinde işe yarar kitap olarak sadece Otto Hersing'in denizaltı harekatı var. Onda da, tek başına savaş kazanmş gibi bir abartma eğilimi var ama... bu gereksiz ayrıntıları ayıklaması daha kolay. Çünkü hiç değilse Hersing'in -o günler ve o günlerin denizaltı teknolojisi gözönüne alındığında- Majestic'i, HMS Triumph'u batırmak gibi müthiş başarıları var ve o başarılar kendi alanında zaten başlı başına birer büyük zafer...
Bu yazı için teşekkür ediyorum, ellerinize sağlık...
 
4998_Songül 21-01-2015, 17:29:06
Öncelikle merhabalar. Makalenin üzerinde çalışmış olduğunuz belli. Ellerinize sağlık. Ben de bu sefer başka bir kitabın varlığından söz etmek istiyorum. Adı, Gelibolu Cehennemi. Walter von Schoen isimli bir Alman ın gözünden anlatılıyor. Elbette ben de elime aldığımda gerek yayıncının notu kısmından gerekse yapılan incelemelerden kitabın içeriğinden haberdardım. Almanya nın gönderdiği 500 askerin hesabını çok iyi yapıp bu destansı zaferin, dünyadaki tüm işgalci devletlere karşı kazanılan inanılmaz galibiyetin bu askerlere dayandırıldığı komik geliyor. Zaten kitabın birçök yerinde ecdadın nasıl olduğunu, ataların nasıl sabır ve inançla canı pahasına savaştığı belirtiliyor ama ben yine de 122. sayfayı kaynak gösterebilirim size. Orada:

Bu inançsız müstevlilerin köstebek çukuru labirentleri, denizden denize doğru yayılmakta ve onların arkasında Türk topraklarının kücük sivri bir parçası ve daha sonra onların geldikleri ve tekrar rücû edecekleri deniz. İşte bunlar demirden bir kuşatma içinde olan bu müstevlileri sahil kayalıklarında tutacaklardı. Bu alçak gönüllü, temiz yürekli ve kuvvetli iman sahibi çocukları çekilmeye (kaçmaya) götürebilecek dünyada hiçbir kuvvet yoktur!

diyor. Hemen bu satırların altına eklemek istiyorum. Şu ülkede ne olursa olsun, ne yaşanırsa yaşansın, vatan bir sevdadır ve bu sevda başka hicbir sey ile giderilemez. Tarihten ders aldığımız vakit hicbir şekilde tekerrür etmeyecektir. Önemli olan görmeyi bilen gözlerler tarihimizi araştırmak olmalı. Sayfası bitmeyen bir defteri nasıl kapatmazsak tarihimizi de, yazılmayı bekleyen tarihleri de o tozlu raflara kaldıramayız. Son olarak Abdülhamid Han ın sözü ile bitirmek istiyorum.

Biz can çekişen bir millet değiliz. Yatağından taşan bir nehre benziyoruz...


Güzel günler dilerim.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR