Zığındereden Normandiyaya ( Tuncay Yılmazer )

Tarih: 27/06/2010   /   Toplam Yorum 4   / Yazar Adı:      /   Okunma 9838

Haziran sonu, Çanakkale Muharebeleri'nin özellikle Seddülbahir bölgesinde savaşın tüm acımasızlığıyla kendini gösterdiği dönemdir. Bir türlü aşılamayan Türk savunması, bir türlü ele geçirilemeyen Alçıtepe, İngilizlerin başını çektiği müttefik ordusunu yeni arayışlara sokmuştur. O güne kadarki en ağır donanma bombardımanı sonrasında yeni gelen 52. Tümen, İngilizlerin en tahkimatlı tümeni 29. Tümen'le birlikte Zığındere'deki mevzilerimize yüklenir. Beş gün boyunca tarihin gördüğü en kanlı muharebelerinden birisi yaşanır Zığındere vadisinde... İlk günkü çarpışmalarda iki-üç sıra siper arka arkaya İngilizlerin eline geçer. Cephenin düşmesi an meselesidir. Alman Weber Paşa geri çekilmeyi bile önerir. Ordu karargahından ret cevabı alır. Tümenler takviye edilir, hücumlar tekrarlanır. Zığındere asla İngilizlere bırakılmayacaktır!

 

Yolunuz Gelibolu Yarımadası'na düştüğünde Alçıtepe köyünün batısına doğru toprak yolu izlerseniz, küçük bir tepenin üzerinde bir asker heykeli, sonrasında da hemen sağ tarafınızda mütevazı bir mezarlıkla karşılaşırsınız.

Zığındere Sargı Yeri Şehitliği'dir burası... Tarihimizin en kanlı savaşlarından biri olan Zığındere Muharebesi'nin (28 Haziran-5 Temmuz 1915) anısına yapılan şehitlik ve iki ayrı heykel. Girişteki asker heykeli 2. Dünya Savaşı'nda kullanılan bir silah taşımaktadır(!) Kitabedeki bilgiler ise özensiz hazırlanmış olup yanlış bilgiler içermektedir. Daha ileride ise Çanakkale Savaşları'nda genç bir teğmen olarak bölgede görev yapmış General Nuri Yamut'un yaptırdığı anıt fark edilir. Rahmetli paşa, yıllar sonra bölgede görev yaparken silah arkadaşlarının her yana dağılmış kemiklerini toplattırıp gömdürmüş, üzerine de kendi imkanlarıyla bu anıtı yaptırarak onlara karşı vefa borcunu ödemiştir. Evet hepsi budur! Bir hafta içerisinde on bini şehit olmak üzere on altı bin insanımızı kaybettiğimiz (Üç yıl süren Kurtuluş Savaşı'nda yaklaşık 5.000 şehit verdiğimizi hatırlayınız.) Zığındere'yi hatırlatan semboller bunlardır. Peki ya böyle mi olmalıydı?

Haziran sonu, Çanakkale Muharebeleri'nin özellikle Seddülbahir bölgesinde savaşın tüm acımasızlığıyla kendini gösterdiği dönemdir. Bir türlü aşılamayan Türk savunması, bir türlü ele geçirilemeyen Alçıtepe, İngilizlerin başını çektiği müttefik ordusunu yeni arayışlara sokmuştur. O güne kadarki en ağır donanma bombardımanı sonrasında yeni gelen 52. Tümen, İngilizlerin en tahkimatlı tümeni 29. Tümen'le birlikte Zığındere'deki mevzilerimize yüklenir. Beş gün boyunca tarihin gördüğü en kanlı muharebelerinden birisi yaşanır Zığındere vadisinde... İlk günkü çarpışmalarda iki-üç sıra siper arka arkaya İngilizlerin eline geçer. Cephenin düşmesi an meselesidir. Alman Weber Paşa geri çekilmeyi bile önerir. Ordu karargahından ret cevabı alır. Tümenler takviye edilir, hücumlar tekrarlanır. Zığındere asla İngilizlere bırakılmayacaktır!

'Önde 3. Tabur imamı olduğu ve erler tarafından tekbir getirildiği halde' diye başlar o günleri anlattığı raporuna 70. Alay Komutan Vekili Binbaşı Reşat. "Alayın 9. ve 10. bölükleri adeta manevralarda hücum edercesine ve subayları önde bulunduğu halde 'Allah Allah' diye haykırarak düşman üzerine atıldı. Ne yazık ki topçu ateşiyle düşman cephesinin tam olarak tahrip edilememesi, düşmanın yağmur gibi yağan şarapnel piyade ve özellikle yandan ateş altına alan fazla sayıda makineli tüfek ateşleri erleri tümüyle eritmiş, sağ kalan ve düşman siperlerine 30 metre kadar yaklaşan erler de bulundukları yerde baş kaldırmamak şartıyla barınabilmişlerdir. Bu sırada subayları başlarında olduğu halde ilerlemekte olan 11. ve 12. bölüklerin erleri takım takım ileri gönderilmiş, daha yarı yolda iken yarı yarıya şehit olduklarından, avcı hatları takviye olunamamıştır."

Normandiya çıkarması...

Zığındere Muharebesi'nden tarih, ders kitaplarımızda, önemsiz bir olay kabul edildiğinden olsa gerek, bahsedilmez bile... Sahi bırakın Zığındere'yi Çanakkale Savaşları'ndan yeteri kadar bahsediliyor mu sizce? Gelibolu Harekâtı'ndan Normandiya'ya Birinci Dünya Savaşı'nda yarım kalan hesapların yeniden görülmesidir 2. Dünya Savaşı... Çanakkale Savaşları'nda çarpışmış çok sayıda müttefik subayı da daha yüksek rütbelerde görev almışlardır bu savaşta. (Örneğin Conkbayırı Harekâtı'nda Nepallilerin komutanı olan 2. Dünya Savaşı'nın İngiliz ordusunun en başarılı generallerinden Slim, 25 Nisan 1915'te Bolayır'daki aldatma çıkarmasında görev alan, II. Dünya Savaşı'nda ise Ortadoğu ve İtalya'da Yeni Zelandalılara başarıyla komuta eden General Freyberg gibi...) Çanakkale Savaşı'nın içe yansıması Kurtuluş Savaşı ise (ki başta M. Kemal Paşa olmak üzere Kurtuluş Savaşı'nı yürüten kadronun çoğu Çanakkale'de çarpışmıştır.) dışa yansıması da İkinci Dünya Savaşı'nın kırılma noktalarından birisi olan Normandiya Çıkarması'dır hiç kuşkusuz... İngilizler 1942'de Dunkirk yenilgisiyle kıtadaki son askerini de geri çekmek zorunda kalmış, Alman orduları neredeyse tüm Avrupa'yı ele geçirmiştir. Uzayıp giden savaşın batı sahillerinden yapılacak büyük bir çıkarma yapmadan kazanılamayacağı ortaya çıkmış, on binlerce müttefik askerinin (ABD, Kanada ve İngiltere) Fransa'nın kuzey kıyılarına NEPTÜN kod adlı kombine bir operasyonla baskın tarzında çıkarma yapması planlanmıştır.

Planı hazırlayanlar arasında Britanya İmparatorluğu'nun en dramatik yenilgilerinden biri olan Gelibolu Harekâtı'nı planlamış ekipten olanlar da vardı. (Örneğin 1941'e kadar İngiliz ordusunda kombine operasyonlar direktörlüğü görevini yürüten Normandiya Çıkarması'nın fikir babalarından olan Amiral Roger Keyes, Çanakkale Savaşları'nda görev yapan müttefik donanmasının kurmay başkanıydı. Normandiya Çıkarması'nı icra edecek müttefik kuvvetler donanma komutanlığı kurmay subaylarından biri de Gelibolu Harekâtı sırasında Marmara Denizi'nde batırılan AE-2 Denizaltısı'nın komutanı Dacre Stoker'di.) Çanakkale Savaşları, İngilizlerin en ünlü devlet adamlarından II. Dünya Savaşı'nda başbakanlık görevini üstlenmiş (ve Normandiya Çıkarması'nın baş sorumlularından) olan Winston Churchill'in hayatında önemli, önemli olduğu kadar da çok acı yer tutar. Churchill'in Deniz Kuvvetleri'nden sorumlu bakan iken deniz harekâtında (komutanların önemli kısmının muhalefetine rağmen) ısrar etmesi, 18 Mart 1915'teki 3 geminin batması, üçünün de ağır yaralanması ile sonuçlanan faciayı getirmişti. (Churchill'e göre gemiler 18 Mart'ta Boğaz'ı geçip İstanbul'a vardıktan sonra azınlıklar ayaklanacak, şehir de düşecekti!) Sonrasındaki kara harekâtı ise 8 ay süren mevzi muharebesiyle batı cephesinin bir kopyası olmuş, müttefiklerin yenilgisiyle sonuçlanmıştır. Normandiya Çıkarması öncesi daha tedbirli, daha sorumlu bir devlet adamı portresi çizmektedir Churchill.

 

Bir İngiliz tarihçinin ifadesiyle 'Hiç şüphe yoktur ki Gelibolu Çıkarması'ndan alınan dersler (başta Churchill olmak üzere) planı hazırlayanların hep aklında olmuştur'. Gelibolu Çıkarması'nda hep sorun olan kara, deniz ve hava kuvvetleri arasındaki uyum ayrıca harita, haberleşme, istihbarat bunun yanı sıra sıhhiye teşkilatı ve içme suyu desteği (ki Gelibolu'da tam bir felaketti) önceden çok iyi hazırlanmıştır. Ve Gelibolu'da olduğu gibi Almanlar yine yanılmış, çıkarmayı daha kuzeydeki Pas de Calais bölgesinden bekledikleri için önemli sayıda birliği bu tarafa yığmışlardı. (Sabah saat 10 sıralarında çıkarmayı haber alan Hitler, tıpkı Gelibolu'daki birliklerimizin komutanı Alman Liman von Sanders gibi bunun bir aldatma çıkarması olduğunu düşünmüştü!) Normandiya Çıkarması, 6 Haziran 1944 sabaha karşı başladı. İngiliz 2. ordusu Sword ve Gold plajında çok başarılı oldu. Tarihçilerin Gelibolu'daki V (Ertuğrul Koyu) ve W plajı (Teke Koyu) çıkarmasına (sonuçları açısından) benzettikleri Omaha plajı çıkarması ise ABD birliklerinin çok ağır kayıplar vermesine neden olmuştu.

Gelibolu Harekâtı'nın daha çok araştırılması gereken yönü vardır. Yukarıda verilen iki örnek bile bu savaşın kendi tarihimize ve dünya tarihine ne kadar yön veren özellikleri olduğunu göstermektedir. Çanakkale Savaşları'nın 90. yıldönümü yaklaşırken tarih ders kitaplarımızın bu konuda yeniden düzenlenmesi çok yerinde olacaktır. Zira bir milletin kendi vatanlarını, onurlarını korumak için sadece bir hafta içinde kaybettiği on altı bin evladını an(la)mama gibi bir lüksü olamaz.

Yazının Linki: http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=63562

 


  9838 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

1183_Cemalettin Yıldız 01-07-2010, 17:55:09
Değerli Tuncay Bey ;makaleni ilgiyle okudum.Yazınızda adı geçen 70. Alay Kumandan vekili Binbaşı Reşat Bey ,İstiklal Harbinde sözverdiği saatte Çiğiltepeyi Yunan Ordusundan alamayınca intahar eden Albay Reşat Beydir.Genç arkadaşlara hatırlatmak istedim.Hani hep derizya Çanakkale İstiklal Harbinin staj sahasıdır diye, onun bir ispatı.
 
1343_İsmail SABAH 28-12-2010, 04:25:34
Kıymetli büyüğüm ve değerli araştırmacı Dr. Tuncay Yılmazer, yazınızı nasıl bir ilgi ve heyecanla okuduğumu anlatacak kelime bulamıyorum. Konu o kadar ilgilmi çekti ki sanki bir solukta okudum bitti. Değinmiş olduğunuz konu gerçektende Çanakkale ile ilgilenenlerin çok az değindikleri konu olma özelliğini taşımaktadır. Son zamanlarda 2. dünya savaşı ile ilgii birşey öğrenmeye başladığımda hep şu soruyu sormaya başdım kendime, Çok kısa bir sürede bu kadar ilerleyen naziler nasıl olduda büyük bir yenilginin içinde buldular kendilerini? Tabi bunun genel sebepleri belli ama benim esas merak ettiği o genel sebepleri doğuran ayrıntılardı ve sizin bu çok değerli yazınızda çok merak ettiğim ayrıntılardan birinin cevabına vakıf olmuş oldum. Tabi bu ayrıntının Çanakkale ile ilgili olmaısı okumaktan aldığım keyfi doruklara çıkardı. İnanın bu tür yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Diğer bir değerli araştırmacı Cemalettin abimizin yaptığı yorum için ise ayrıca teşekkür ederim, ufuk açan bir yorum olmuş.
Değerli büyüğüm çalışmalarınızda başarılar dilerim. Saygılar...
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

13/01/2018 - 11:19 Amiral Carden’in Çanakkale Boğazı Saldırı Planı Üzerine Bir Değerlendirme ( Bayram Akgün)

17/12/2017 - 12:41 Gelibolu Yarımadasında Kaybolan Şehitlik ve Anıtlar (Mustafa Onur Yurdal)

08/12/2017 - 19:02 Tarih dergilerinde Kudüs 100.Yıl Dosyaları

04/12/2017 - 12:16 Topyekûn Harp Erich von Ludendorff, Erhan Çifci (ed.), Çev. Aynur Onur Çifci-Erhan Çifci (Zafer Efe)

22/11/2017 - 03:49 Üç Mermi İle Bir Defter - Çanakkale’de Yedek Subay Bir Mühendisin Hikayesi (Mustafa Onur Yurdal)

07/11/2017 - 18:30 Pomakların Çanakkale Ağıdı - Pesna (Ömer Arslan)

30/10/2017 - 18:41 25 Nisan 1915, Arıburnu Anzak Çıkarmasında 57.Alay’ın Conkbayırı’na İntikali – Yeniden Değerlendirme ( M. Şahin Aldoğan )

17/10/2017 - 11:31 Prof. Dr. Christopher Bell'in yeni eseri Churchill and the Dardanelles üzerinden bir inceleme: Churchill Çanakkale Savaşlarının tek sorumlusu mudur?

09/09/2017 - 05:40 Florence Nightingale’in Eli Anadolu’ya da Değmişti-Kırım Savaşından Unutulan İlk Prefabrik Hastane: Erenköy (Renkioi) (Mustafa Onur Yurdal)

22/08/2017 - 07:18 Kuşatma ve Esaretin Adı KÛTULAMÂRE Esir Bir İngiliz Subayın Anıları - Edward W.C. Sandes -(Muzaffer Albayrak)

09/08/2017 - 18:07 19. Tümen Kurmay Başkanı İzzettin Çalışlar’ın Çeşitli Konferans ve Yayınlarında Conkbayırı Süngü Taarruzu (Melike Bayrak-Mustafa Onur Yurdal)

27/07/2017 - 13:33 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması 2.Bölüm-2.Gazze Muharebesi(Tuncay Yılmazer )

11/07/2017 - 10:07 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması-Gazze Muharebeleri(1.Bölüm)(Tuncay Yılmazer)

22/05/2017 - 05:29 Müstahkem Mevkii nin Anafartalardaki Sesi-Küçük Anafartalar Topları(Bayram Akgün)

09/05/2017 - 08:12 Kûtulamâre Kuşatması’ndan Esarete Yüzbaşı Sandes’in Hatıraları - Çev. Tuncay Yılmazer

02/05/2017 - 11:45 İzmir-Bayındır İlçesinden Çanakkale Harbine Katılanlar (Necat Çetin)

28/04/2017 - 08:49 Kûtulamâre Zaferi 1916(Muzaffer Albayrak,Vahdettin Engin)

23/04/2017 - 21:24 Türk Ordusu’nda Künye Uygulamasına İlişkin İlk Girişimler ve İlk Künyelerle İlgili Kısa Bilgiler (The First Attempts On The Use Of Identity Tags In Turkish Army And Information About The Early Identity Tags) (Burhan SAYILIR)

13/04/2017 - 05:43 Çanakkale Savaşı, Kara Savunması İçin Müstahkem Mevkii Top Desteği (Bayram Akgün)

07/04/2017 - 14:30 Çanakkale Muharebelerinde İdari ve Lojistik Faaliyetler (Ayhan Candan)

06/04/2017 - 19:17 Kabataş Erkek Lisesi 1.Büyüteç Tarih Öğrenci Sempozyumu (8-9 Nisan 2017)

04/04/2017 - 21:12 Resmi Belgelere (Nüfus Ölüm-Genelkurmay-Kayıtsız Ölüm Defterleri) Göre İzmir - Beydağ Şehitleri (Necat Çetin-A.Levent Ertekin)

31/03/2017 - 07:25 Çanakkale nin Şehit Kalemleri (İsmail Sabah)

27/03/2017 - 19:43 Çanakkale Müstahkem Mevkii’ye Bağlı Top Mermisi Çeşitleri (Bayram Akgün)

25/03/2017 - 20:58 GeliboluyuAnlamak Özel- 100. Yılında Gazze Muharebeleri Kahramanlarını Anıyoruz (Tuncay Yılmazer)

17/03/2017 - 21:15 18 Mart Özel Makalesi - Yaşayanların Ağzından 18 Mart Boğaz Muharebesi (Ahmet Yurttakal)

16/03/2017 - 08:51 18 Fotoğrafla Çanakkale Boğaz Muharebesi 18 Mart 1915 - 18 March 1915 Dardanelles Assault with 18 photographs (Ahmet Yurttakal)

13/03/2017 - 05:47 Çanakkale Muharebelerinde Bir Hile: Sahte Toplar (Bayram Akgün)

07/03/2017 - 04:27 Çanakkale Zaferi’nden Mescid-i Nebevi’ye Enver Paşa’nın 1916 Filistin-Hicaz ziyareti(Tuncay Yılmazer)

23/02/2017 - 07:48 Gelibolu Savunması Bir Karargâh Çalışması - General G.S. Patton (Haluk Oral)

09/02/2017 - 06:24 İkinci Kirte Muharebesi (6-8 Mayıs 1915 Taarruzları) (Yücel Özkorucu)

31/01/2017 - 12:29 Türk Boğazları Meselesi (Ayhan Candan)

24/01/2017 - 05:39 Kanlı Bir Mendil Hikayesi (Ömer Arslan)

19/01/2017 - 10:32 Irak Cephesinde Gönüllü Kahramanlar Osmancık Taburu (Muzaffer Albayrak)

23/12/2016 - 20:32 Atlas Tarih Dergisi Aralık-Ocak Sayısında 1916 Sina Filistin Hicaz Cephesi (Tuncay Yılmazer)

13/12/2016 - 07:23 Birleşik Harekat Tecrübesi Olarak Cihan Harbinde Türk-Alman Askeri İttifakı (Gültekin Yıldız)

02/12/2016 - 20:23 Çanakkale Kara Muharebelerinde Ağıl Dere (Şaban Murat Armutak)

15/11/2016 - 11:48 Çanakkale de Bir Melek Hanım (Muzaffer Albayrak)

01/11/2016 - 05:41 Çanakkale Kara Muharebelerinde Asma Dere (Şaban Murat Armutak)

24/10/2016 - 06:55 42. Alay / Gelibolu 1915 - Ahmet Diriker (Oğuz Çetinoğlu)

10/09/2016 - 11:12 Seddülbahir Kahramanı Bigali Mehmet Çavuş (Ömer Arslan)

03/07/2016 - 14:42 Çanakkale’den 100. Yılında Somme’a:Bir Savaş, İki Muharebe (Mustafa Onur Yurdal)

11/06/2016 - 14:37 I.Dünya Savaşı nda Şii Ulemasının Cihat Fetvaları Çerçevesinde Irak Cephesi (Ziya Abbas)

01/06/2016 - 06:23 Kutülamare- Yarbay Mehmed Reşid Bey in Günlüğü (İ. Bahtiyar İstekli)

23/05/2016 - 12:01 Osmanlı Devleti’nin Çanakkale Muharebelerinde Sağlık Alanındaki Faaliyetleri (Ayhan Candan)

16/05/2016 - 07:38 Bir Osmanlı Kurmay Subayı- Iraklı Kürt Devlet Adamı, Mehmet Emin Zeki Bey in Yaşam Öyküsü (Tuncay Yılmazer)

10/05/2016 - 13:00 Mezopotamya da Bir Savaş 1915-1916 KutülAmare – Nikolas Gardner ( Tuncay Yılmazer )

07/05/2016 - 07:31 Birinci Dünya Savaşının İslam Dünyasına Etkileri (Yüksel Nizamoğlu)

30/04/2016 - 19:20 Çanakkale Savaşı: Bir Siyasi Mücadele Alanı (Özgür Öztürk)

23/04/2016 - 19:13 25 Nisan 1915 Anzak Çıkarması İlk Saatleri – Daha Erken Müdahale Edilebilir miydi? ( Ahmet Yurttakal )

17/04/2016 - 21:26 Maskirovka Harekatı - KutülAmare bir zafer midir? ( Tuncay Yılmazer )

13/04/2016 - 05:30 Çanakkale Savaşları ve Barbaros’un Batışı (İsmail Bilgin)

28/03/2016 - 11:20 Çanakkale Muharebelerinde Osmanlı Ordusunun Asker Kaybı (Ayhan Candan)

26/03/2016 - 09:55 Eğitimli Neslin Birinci Dünya Savaşı ile İmtihanı ( Dr. Nuri Güçtekin )

24/03/2016 - 10:00 Birinci Dünya Savaşı nda Yozgat Lisesi (Dr. Nuri Güçtekin)

21/03/2016 - 06:35 Çanakkale Seferberliği: Savaş, Eğitim, Cephe Gerisi (Mustafa Selçuk)

17/03/2016 - 08:15 18 MART ÖZEL - Çanakkale Zaferi ve Cevat Paşa (Ahmet Yurttakal)

11/03/2016 - 06:49 Zaferi Kanla Yazan Fındıklılı Mehmet Muzaffer (İsmail Bilgin)

02/03/2016 - 12:48 Kut’ül Amare Zaferi -2 (İsmail Bilgin)

29/02/2016 - 11:29 Kut’ül Amare Zaferi -1 (İsmail Bilgin)

22/02/2016 - 12:27 Gertrude Bell Irak Sınırını Çizen Kadın (Veysel Sekmen)

14/01/2016 - 08:43 Çanakkale Şehidi Feyzi Çavuş’un Zevcesi Zehra Hanımın Padişaha Mektubu (Osman Koç)

23/12/2015 - 16:47 Çanakkale Savaşlarında Binbaşı Halis Bey’e Ait Bir Ganimetin Öyküsü (Serdar Halis Ataksor)

10/12/2015 - 18:03 Mesudiye Zırhlısının Dramı (Cemalettin Yıldız)

06/12/2015 - 20:29 Kut’ülamarenin Türklere Tesliminden Sonra Irak İngiliz Ordusunun Faaliyetlerine Dair Rapor (Haz. Serdar Halis Ataksor)

01/12/2015 - 10:11 10 Ağustos 1915 Conkbayırı Süngü Hücumu (Muzaffer Albayrak)

17/11/2015 - 21:09 Çanakkale Deniz Muharebelerinde Verilen Zayiatlar (Ahmet Yurttakal)

10/11/2015 - 05:19 Reis-i Cumhur Mustafa Kemal in Çanakkaleyi ziyaretleri (M. Onur Yurdal )

08/11/2015 - 22:04 Mustafa Kemal Paşanın Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşına girişiyle ilgili görüşlerine dair bir belge

Osmanlı Devleti Umumi Harpte Tarafsız Kalabilir miydi? - Yusuf Akçura (Değerlendirme: Muzaffer Albayrak)

Nazım’ın Dayısı Çanakkale Şehidiydi (Melih Şabanoğlu)

Çanakkale Destanının Ölümsüz Efsaneleri (Osman Koç)

21/10/2015 - 04:02 100 Yıl Sonra İlim Heyeti Çanakkale’de Programı

17/10/2015 - 11:50 Çanakkale Savaşı'nın Kanada'da Bıraktığı İzler (Birol Uzunmehmetoglu)

27/09/2015 - 16:01 1917 Yılında Hicaz Cephesi:Arap İsyanının Yayılması ve Medine’nin Tahliyesi Programı (Yüksel Nizamoğlu)

22/09/2015 - 13:07 III. Kolordu’nun Çanakkale Muharebeleri’ne Hazırlanış Süreci (İsmail Bilgin)

15/09/2015 - 04:28 Kutü-l Amare Kahramanı Halil Kut Paşa (Enes Cifci)

11/08/2015 - 04:07 Türkiye Büyük Savaş a Nasıl Girdi? ( Emre Kızılkaya )

29/07/2015 - 03:30 1915 Gelibolu Harbi Günlüğü- Kazım Şakir (İ. Bahtiyar İstekli)

07/07/2015 - 02:49 Suyu Arayan Adamların Öyküsü - Millete Deva Olmak , Osmanlı Savaş Esirleri, TIP ve Milliyetçilik ( 1914-1939 ) -Yücel Yanıkdağ (Tuncay Yılmazer)

30/06/2015 - 03:55 Tarih, Otobiyografi ve Hakikat Yüzbaşı Torosyan Tartışması ve Türkiye’de Tarih Yazımı (Derleyen: Bülent Somay)

21/06/2015 - 16:34 Türklere Esir Olmak (Doğan Şahin)

23/05/2015 - 04:36 Çanakkale Savaşı

16/05/2015 - 15:30 İtilaf Devletleri Askerlerinin Gözüyle Çanakkale

12/05/2015 - 12:50 Muaveneti Milliye Muhribi Torpito Zabiti Ali Haydar Öztalay (Çimen Yüksel)

09/05/2015 - 08:24 Osmanlılar ve Ermeniler / Bir İsyan ve Karşı Harekâtın Tarihi (Edward J. Erickson)

03/05/2015 - 15:39 Neuve Chapelle’den Gelibolu’ya: Bir Askeri Planın Gelibolu’da Uygulamaya Konulması ( Mustafa Onur Yurdal )

28/04/2015 - 03:52 Cephe Arkadaşı Çanakkale Cephesi

25/04/2015 - 03:07 Çanakkale Müstahkem Mevkii Bataryalarının 25 Nisan 1915 ‘teki Rolü (Bayram Akgün)

24/04/2015 - 15:07 25 Nisan 1915 üzerine Gelibolu’yu Anlamak’ta çıkmış makalelerden seçmeler (Tuncay Yılmazer)

18/04/2015 - 17:10 Çanakkale Şehitleri Listesinde Ezineli Yahya Çavuş’un Adı Yok (Osman Koç)

10/04/2015 - 00:06 Kıyamet Koptuğunda - Hasan Cevdet Bey

03/04/2015 - 01:36 Rusya’daki 90.000 Osmanlı Savaş Esiri ve Sarıkamış Muharebesi (Yücel Yanıkdağ)

27/03/2015 - 17:57 Bir Hikayenin Daha Sonu: Topçamlar Tabyası (Bayram Akgün)

14/03/2015 - 07:57 Düşmana Korku Salan Efsanevi İntepe Topçularından Topçu Üsteğmen Mehmet Ali Bey (Muzaffer Albayrak)

11/03/2015 - 02:38 Seddülbahir’de Yalnız Top-210/40’lık Roon Topu (Bayram Akgün)

01/03/2015 - 13:31 Çanakkale Muharebeleri’nin İdaresi, Komutanlar - Strateji (Ed.: Lokman Erdemir, Kürşat Solak)

24/02/2015 - 17:39 Çanakkale Cephesinde Bir Damla Su İçin- Gelibolu Yarımadasında Jeoloji ve Muharebe İlişkisi ( İsmail Bilgin )

15/02/2015 - 17:55 Hashtag Tarih Dergisi Şubat 2015 Sayısında Kitap Değerlendirme Yazısı

08/02/2015 - 07:11 “Hafız Hakkı Paşanın Sarıkamış Günlüğü” Kitabıyla İlgili Mülahazalar (İsmail Bilgin)