4.Battalion Parade Ground Mezarlığından Anzak Cephesi'ne Bakış ( Tuncay Yılmazer )

Tarih: 13/06/2010   /   Toplam Yorum 7   / Yazar Adı:      /   Okunma 13126

25 Mayıs 2010 tarihinde Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’nden Araştırmacı Muzaffer Albayrak, Kültür Dergisi editörü Fatih Güldal ve Yayıncı Ersan Güngör ile birlikte gerçekleştirdiğimiz gezideki başlıca ziyaret noktalarımızdan birisi de Anzak sektöründeki 4th Battalion Parade Ground Mezarlığıydı.Bu yazımda “Anıt” odaklı değil “arazi” odaklı geziyle ilgilenenler için alternatif bir güzergah önereceğim. Söz konusu mezarlığın bulunduğu tepe Anzak sektörüne hakim bir noktadan cephe gerisini anlamamıza olanak sağlıyor.

 

25 Mayıs 2010 tarihinde Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’nden Araştırmacı Muzaffer Albayrak, Kültür Dergisi editörü Fatih Güldal ve Yayıncı Ersan Güngör ile birlikte gerçekleştirdiğimiz gezideki başlıca ziyaret noktalarımızdan birisi de Anzak sektöründeki 4th Battalion Parade Ground Mezarlığıydı.Bu yazımda “Anıt” odaklı değil “arazi” odaklı geziyle ilgilenenler için alternatif bir güzergah önereceğim. Söz konusu mezarlığın bulunduğu tepe  Anzak sektörüne hakim bir noktadan cephe gerisini anlamamıza olanak sağlıyor.

4. Battalion Parade Ground mezarlığına Kırmızısırt bölgesindeki Johston Jolly mezarlığının hemen biraz ilerisinden  aşağı doğru iniliyor. Tabela size yol gösteriyor. Çalılıklar arasında birkaç dakikalık yürüyüşten sonra bölgeye ulaşabiliyorsunuz. İniş sırasında hemen sağ tarafınızda bir lağım tünelinin girişini görebilirsiniz. Bölgede 29 Haziran 1915’ten sonra her iki tarafta çok sayıda lağım patlatıldığı biliniyor.

 Burada bir noktaya dikkatinizi çekmem gerekiyor. Merdivenler doğayı kesinlikle tahrip etmeden çıtalardan yapılmış. Oysa hemen karşı taraftaki yeni yapılan mezarlıklarımıza güneş altında parıl parıl parlayan granit(!) taşlarla iniliyor. Doğayı tahrip eden, altındaki toprağı öldüren bir yapılaşma bu. Bence oranın yapısıyla da ruhuyla da uyumlu değil…

 

Resim 1. 4. Battalion Parade Ground Mezarlığı’na iniş. Merdivenlerin doğayla uyumuna dikkat ediniz.

 

 

 

4th Parade Ground Mezarlığı Anzak haritalarında Braund’s Hill olarak adlandırılan tepenin güney tarafında yer alıyor. 4 Mayıs 1915 tarihinde yanlışlıkla devriyeler tarafından öldürülen Avustralyalı Albay Braund’a izafeten bu isim verilmiş. Braund’s Tepesi Anzak cephe gerisinin hemen ortasında. Bölgeye Şarapnel vadisi yoluyla da sahilden de gelinebilir. Ancak bir hayli zor. Birkaç yıl önce aynı ekiple Şarapnel vadisinden girip Monash vadisini baştan başa katetmiş , Pope’s Tepe’sine kadar yürümüş, bir hayli zorlanmıştık. Braund’s  Tepesi  Monash vadisi (Korku Deresi ) ile Bridges Road (Kömürkuyu Deresi) arasında kalıyor. Dolayısıyla Anzak cephe gerisinin hemen hemen tüm önemli noktalarını görmek mümkün.

 

Resim 2. 4. Battalion Parade Ground Mezarlığı’ndan kuzeye bakış. Mac Laurin Hill’in zirvesinde Courtney ve Steel Post mevzileri bulunuyordu. Bu mevziler bizim haritalarımızda Merkeztepe olarak geçer. Dead’s Man Ridge’nin sağ tarafında Quinn’s Post ( Bombasırtı) mevzisinin az bir kısmı görülebiliyor. Monash vadisi Anzakların en önemli iletişim hattıydı.

 

 

Tepenin güneyinde bizim haritalarımızda Kömürkuyu Deresi olarak geçen Bridge’s Road ise adını 15 Mayıs 1915 te keskin nişancının ateşiyle kasığından ağır yaralanan, üç gün sonra da ölen Anzak Kolordusu 1. Avustralya Tümeni Komutanı General W. Throsby Bridge’den alıyor.

 

Resim 3. Mezarlıktan güneye bakış. Hemen sol taraftaki ağaçlık alan ise Kırmızısırt (Johston Jolly) mevzileri vardı.

 

Resim 4. Braund Tepesinden batıya bakış. Monash vadisinin bitiminde Şarapnel vadisi mezarlığı  görülebiliyor. Sol tarafa doğru Kömürkuyu Deresi ( Bridge’s Road) ayrılıyor) Mezarlığın bize göre solundan Mc Cay's Tepesi'nin yamaçları yükseliyor. Sağ tarafta Haintepe Razor Edge (Ustura sırtı) yoluyla Russel's Top ( Yükseksırt) 'a bağlanıyor.

 

 

Bölgede savaş sırasında 3 mezarlık bulunmaktaydı.  Şu andaki mezarlık , vadinin öte tarafında bir mezarlık, Kırmızısırta doğru’da 22. Taburun mezarlığı.  1919 yılında mezarlıklar yeniden düzenlenirken karşı sırttaki iki mezarlıkta şu andaki yerlerine taşınmış.  4 Parade Graund Mezarlığında Avustralya 1. Tugay Komutanı Mac Laurin, Yarbay O. Thompson’un da mezarları bulunuyor.  Albay Mac Laurin , kendi adını taşıyan tepenin yamacında Türk keskin nişancısının ateşiyle ölmüştü.  Oliver Thompson’da  yine 26 Nisan’da Kanlısırt’a saldırı sırasında ölmüş, cesedi 24 Mayıs’a kadar iki siper hattı arasında kalmış, ateşkes ile birlikte gömülebilmişti.

 

 

Resim 5. Yıllardır Gelibolu yarımadası arazi gezilerini gerçekleştirdiğimiz ekip arkadaşlarım. Muzaffer Albayrak-bendeniz ve Ersan Güngör. Fotoğrafı Fatih Güldal çekti.

 

 

 

 

Not: Mezarlıkla ilgili bilgileri yazarken Phil Taylor-Pam Cupper'in "Gallipoli- A Battlefield Guide" adlı kitaplarından  yararlandım.

 


  13126 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

1147_fatih güldal 15-06-2010, 22:45:28
Gerçekten de çok güzel ve alternatif bir geziydi. Bu ekibin içerisinde yer almak çok güzel
 
1148_aytekin nebioğlu 16-06-2010, 12:35:45
makale için teşekür ederim.çok faydalı ve aydınlatıcı bir çalışma olmuş.ne varki kafama takılan bir soru var ki eğer doğruysa bu tarz yürüyüş ve geziler yapmak hayal demektir.şehitlik ve yarımada gezilerinin 140 tl bir ücretle fiyatlandırıldığı dedikodusu ne derece doğrudur..eğer doğruysa bunu bu toprakların sahibi olan millete ve şehid yakınların a sormadan hangi işgüzar kafasına göre almaktadır...ben büyük babamın babasının mezarını para verip gezmeyi pek akla mantığa uygun bulmuyorum...ha buradan gelecek 140 tl bizi daha zengin yaparmı ...eksik olsun...bu tarz zoraki şeyler yerine göre özendirici bağışlar toplamak çok daha şık olurdu kanımca...
 
1149_alper arat 16-06-2010, 15:51:25
Öncelikle bu siteyi hazırlayanlara ve sonra da okuyanlara çok teşekkür ederim.Yüzyılımızda !gerçek tarihi unutmamak iyi bir meziyettir ki tüm yayın organları olmasa da büyük ölçüde bunun için programlanmış onlar hatta yüzlerce cepheden yanlış bilgi ve izlenimler çoğalmaktadır.Ben üniversite öğrencisiyim ve gitmek için çabaladığım yerlerden biri de bizlere tarihimizi ve kültürümüzün yerini kendisininkiyle değiştirmek isteyen yerlerden yada güçlerden yalnızca biri. çevreme bakıyorum da hepsini bilemem ama çevremde gördüğüm genel profil haberlerini tarihlerini yada kültürlerini , onlara öğretilmek istenen şekilde bilerek yada bilmeyerek alıyor.Kişi kendinin ne bildiği yerine kimselerin ne bilmediğiyle ilgileniyor.Bana göre güzelliğin en önemli öğesi dengeyi kaybediyor,yada kaybetmeye zorlanarak ağır aksak bir indirgemecilikle kendi çizgisini doldurmak bir yana başkalarının eksenini de bozma noktasına gelebiliyor.Ve tabi ki bizler de bundan etkileniyor ve bunun için üzülüyoruz.Şunun için teşekkür ederim ki emek sahibinden okuyucuysuna ve yorum yapanlara kadar sağduyu ve tam anlamıyla hakim bir dolu başak uyumunda gösterilen çabayla biz gençlerin nefes alabilmesine olanak sağlanıyor.Şunu anlıyorum ki- özellikle son zamanlarda- bir şey öğrenmek isteniyorsa-ki bu eğer onun için birşey yapılmasını yada yapılmamasını gerektirmiyor-bunun için gerçekten ama gerçekten çaba verilmeli ve güvenilir bir dal aranmamalı.Kişi kendisininkini de unutmayarak konu hakkında mümkün olduğunca mantığı kavramalı.O mantık üzerinden yorum yapmalı ama buna sarılmamalı ve de sıkıca savunmamalı..Sizi gasp etmek isteyen birinin sizde silah olduğunu öğrendiğinde kaçacağını düşünürsek ona sizde silah olduğunu belli etmemeniz gasp etmek isteyen birinin size karşı ne kadar ileri gideceğini görmenizi sağlar.Eğer bu kişi artık tahammülünüz dahilinde değilse de ona silahınızı göstermenizin vakti gelmiş demektir.Buradaki silah da bilgimiz olmalı ve kazancımız da -size göre yanlış da olabilir- aynı konu yada duruma karşı bir bakış daha kazanmış olmaktır ki bu doğru bir bilgiye nekadar muhtaç olduğumuzu bize hatırlatmaya yeterlidir.
Gerçekten çok uzattığımın ve konudan konuya atladığımın farkındayım.Ancak sadece şuan içimden gelenleri yazmak istedim.Bu makaleden sonra böyle bir yorum bırakmak ne kadar yerindedir bilemiyorum.Arasıra takip etmeye devam edecek ve sizlere saygımı koruyacağım.Saygılarımla Alper Arat
 
4301_Sabri Kürşad ERİNÇ 28-08-2013, 14:40:42
Bombasırtı bölgesine ve ANZAC cephe gerisine olan merakım nedeniyle yazarların bu tecrübesinden yararlanarak 4. Battalion Parade Ground mezarlığına merdivenleri kullanarak ulaştım. Mezarlığın alt tarafından sadece Kömürkuyu deresi bölgesi görülüyor. Monash vadisi ve Anzac cephe gerisini görebilmek için mezarlığın bulunduğu yamacın biraz üstüne yürümek zorunlu.Buradan Bombasırtı ve 57. Alay şehitliği çok rahat görülüyor. Bölgeye Shrapnel vadisi yoluyla ulaşmak daha zor. Bunun mutlaka 2 ya da daha fazla kişilik bir ekiple denenmesi öneriliyor. Bazı yerlerde cep telefonu çekmediği söyleniyor.Bunu daha sonra buna meraklı 1-2 kişi bulursam deneyeceğim. Tekrar teşekkürler. Şehitlerimizin ruhu şad olsun...
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

20/01/2018 - 10:18 Düşman Çanakkale’yi Geçecek Olursa (Doç.Dr. Mesut Uyar)

13/01/2018 - 11:19 Amiral Carden’in Çanakkale Boğazı Saldırı Planı Üzerine Bir Değerlendirme ( Bayram Akgün)

17/12/2017 - 12:41 Gelibolu Yarımadasında Kaybolan Şehitlik ve Anıtlar (Mustafa Onur Yurdal)

08/12/2017 - 19:02 Tarih dergilerinde Kudüs 100.Yıl Dosyaları

04/12/2017 - 12:16 Topyekûn Harp Erich von Ludendorff, Erhan Çifci (ed.), Çev. Aynur Onur Çifci-Erhan Çifci (Zafer Efe)

22/11/2017 - 03:49 Üç Mermi İle Bir Defter - Çanakkale’de Yedek Subay Bir Mühendisin Hikayesi (Mustafa Onur Yurdal)

07/11/2017 - 18:30 Pomakların Çanakkale Ağıdı - Pesna (Ömer Arslan)

30/10/2017 - 18:41 25 Nisan 1915, Arıburnu Anzak Çıkarmasında 57.Alay’ın Conkbayırı’na İntikali – Yeniden Değerlendirme ( M. Şahin Aldoğan )

17/10/2017 - 11:31 Prof. Dr. Christopher Bell'in yeni eseri Churchill and the Dardanelles üzerinden bir inceleme: Churchill Çanakkale Savaşlarının tek sorumlusu mudur?

09/09/2017 - 05:40 Florence Nightingale’in Eli Anadolu’ya da Değmişti-Kırım Savaşından Unutulan İlk Prefabrik Hastane: Erenköy (Renkioi) (Mustafa Onur Yurdal)

22/08/2017 - 07:18 Kuşatma ve Esaretin Adı KÛTULAMÂRE Esir Bir İngiliz Subayın Anıları - Edward W.C. Sandes -(Muzaffer Albayrak)

09/08/2017 - 18:07 19. Tümen Kurmay Başkanı İzzettin Çalışlar’ın Çeşitli Konferans ve Yayınlarında Conkbayırı Süngü Taarruzu (Melike Bayrak-Mustafa Onur Yurdal)

27/07/2017 - 13:33 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması 2.Bölüm-2.Gazze Muharebesi(Tuncay Yılmazer )

11/07/2017 - 10:07 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması-Gazze Muharebeleri(1.Bölüm)(Tuncay Yılmazer)

22/05/2017 - 05:29 Müstahkem Mevkii nin Anafartalardaki Sesi-Küçük Anafartalar Topları(Bayram Akgün)

09/05/2017 - 08:12 Kûtulamâre Kuşatması’ndan Esarete Yüzbaşı Sandes’in Hatıraları - Çev. Tuncay Yılmazer

02/05/2017 - 11:45 İzmir-Bayındır İlçesinden Çanakkale Harbine Katılanlar (Necat Çetin)

28/04/2017 - 08:49 Kûtulamâre Zaferi 1916(Muzaffer Albayrak,Vahdettin Engin)

23/04/2017 - 21:24 Türk Ordusu’nda Künye Uygulamasına İlişkin İlk Girişimler ve İlk Künyelerle İlgili Kısa Bilgiler (The First Attempts On The Use Of Identity Tags In Turkish Army And Information About The Early Identity Tags) (Burhan SAYILIR)

13/04/2017 - 05:43 Çanakkale Savaşı, Kara Savunması İçin Müstahkem Mevkii Top Desteği (Bayram Akgün)

07/04/2017 - 14:30 Çanakkale Muharebelerinde İdari ve Lojistik Faaliyetler (Ayhan Candan)

06/04/2017 - 19:17 Kabataş Erkek Lisesi 1.Büyüteç Tarih Öğrenci Sempozyumu (8-9 Nisan 2017)

04/04/2017 - 21:12 Resmi Belgelere (Nüfus Ölüm-Genelkurmay-Kayıtsız Ölüm Defterleri) Göre İzmir - Beydağ Şehitleri (Necat Çetin-A.Levent Ertekin)

31/03/2017 - 07:25 Çanakkale nin Şehit Kalemleri (İsmail Sabah)

27/03/2017 - 19:43 Çanakkale Müstahkem Mevkii’ye Bağlı Top Mermisi Çeşitleri (Bayram Akgün)

25/03/2017 - 20:58 GeliboluyuAnlamak Özel- 100. Yılında Gazze Muharebeleri Kahramanlarını Anıyoruz (Tuncay Yılmazer)

17/03/2017 - 21:15 18 Mart Özel Makalesi - Yaşayanların Ağzından 18 Mart Boğaz Muharebesi (Ahmet Yurttakal)

16/03/2017 - 08:51 18 Fotoğrafla Çanakkale Boğaz Muharebesi 18 Mart 1915 - 18 March 1915 Dardanelles Assault with 18 photographs (Ahmet Yurttakal)

13/03/2017 - 05:47 Çanakkale Muharebelerinde Bir Hile: Sahte Toplar (Bayram Akgün)

07/03/2017 - 04:27 Çanakkale Zaferi’nden Mescid-i Nebevi’ye Enver Paşa’nın 1916 Filistin-Hicaz ziyareti(Tuncay Yılmazer)

23/02/2017 - 07:48 Gelibolu Savunması Bir Karargâh Çalışması - General G.S. Patton (Haluk Oral)

09/02/2017 - 06:24 İkinci Kirte Muharebesi (6-8 Mayıs 1915 Taarruzları) (Yücel Özkorucu)

31/01/2017 - 12:29 Türk Boğazları Meselesi (Ayhan Candan)

24/01/2017 - 05:39 Kanlı Bir Mendil Hikayesi (Ömer Arslan)

19/01/2017 - 10:32 Irak Cephesinde Gönüllü Kahramanlar Osmancık Taburu (Muzaffer Albayrak)

23/12/2016 - 20:32 Atlas Tarih Dergisi Aralık-Ocak Sayısında 1916 Sina Filistin Hicaz Cephesi (Tuncay Yılmazer)

13/12/2016 - 07:23 Birleşik Harekat Tecrübesi Olarak Cihan Harbinde Türk-Alman Askeri İttifakı (Gültekin Yıldız)

02/12/2016 - 20:23 Çanakkale Kara Muharebelerinde Ağıl Dere (Şaban Murat Armutak)

15/11/2016 - 11:48 Çanakkale de Bir Melek Hanım (Muzaffer Albayrak)

01/11/2016 - 05:41 Çanakkale Kara Muharebelerinde Asma Dere (Şaban Murat Armutak)

24/10/2016 - 06:55 42. Alay / Gelibolu 1915 - Ahmet Diriker (Oğuz Çetinoğlu)

10/09/2016 - 11:12 Seddülbahir Kahramanı Bigali Mehmet Çavuş (Ömer Arslan)

03/07/2016 - 14:42 Çanakkale’den 100. Yılında Somme’a:Bir Savaş, İki Muharebe (Mustafa Onur Yurdal)

11/06/2016 - 14:37 I.Dünya Savaşı nda Şii Ulemasının Cihat Fetvaları Çerçevesinde Irak Cephesi (Ziya Abbas)

01/06/2016 - 06:23 Kutülamare- Yarbay Mehmed Reşid Bey in Günlüğü (İ. Bahtiyar İstekli)

23/05/2016 - 12:01 Osmanlı Devleti’nin Çanakkale Muharebelerinde Sağlık Alanındaki Faaliyetleri (Ayhan Candan)

16/05/2016 - 07:38 Bir Osmanlı Kurmay Subayı- Iraklı Kürt Devlet Adamı, Mehmet Emin Zeki Bey in Yaşam Öyküsü (Tuncay Yılmazer)

10/05/2016 - 13:00 Mezopotamya da Bir Savaş 1915-1916 KutülAmare – Nikolas Gardner ( Tuncay Yılmazer )

07/05/2016 - 07:31 Birinci Dünya Savaşının İslam Dünyasına Etkileri (Yüksel Nizamoğlu)

30/04/2016 - 19:20 Çanakkale Savaşı: Bir Siyasi Mücadele Alanı (Özgür Öztürk)

23/04/2016 - 19:13 25 Nisan 1915 Anzak Çıkarması İlk Saatleri – Daha Erken Müdahale Edilebilir miydi? ( Ahmet Yurttakal )

17/04/2016 - 21:26 Maskirovka Harekatı - KutülAmare bir zafer midir? ( Tuncay Yılmazer )

13/04/2016 - 05:30 Çanakkale Savaşları ve Barbaros’un Batışı (İsmail Bilgin)

28/03/2016 - 11:20 Çanakkale Muharebelerinde Osmanlı Ordusunun Asker Kaybı (Ayhan Candan)

26/03/2016 - 09:55 Eğitimli Neslin Birinci Dünya Savaşı ile İmtihanı ( Dr. Nuri Güçtekin )

24/03/2016 - 10:00 Birinci Dünya Savaşı nda Yozgat Lisesi (Dr. Nuri Güçtekin)

21/03/2016 - 06:35 Çanakkale Seferberliği: Savaş, Eğitim, Cephe Gerisi (Mustafa Selçuk)

17/03/2016 - 08:15 18 MART ÖZEL - Çanakkale Zaferi ve Cevat Paşa (Ahmet Yurttakal)

11/03/2016 - 06:49 Zaferi Kanla Yazan Fındıklılı Mehmet Muzaffer (İsmail Bilgin)

02/03/2016 - 12:48 Kut’ül Amare Zaferi -2 (İsmail Bilgin)

29/02/2016 - 11:29 Kut’ül Amare Zaferi -1 (İsmail Bilgin)

22/02/2016 - 12:27 Gertrude Bell Irak Sınırını Çizen Kadın (Veysel Sekmen)

14/01/2016 - 08:43 Çanakkale Şehidi Feyzi Çavuş’un Zevcesi Zehra Hanımın Padişaha Mektubu (Osman Koç)

23/12/2015 - 16:47 Çanakkale Savaşlarında Binbaşı Halis Bey’e Ait Bir Ganimetin Öyküsü (Serdar Halis Ataksor)

10/12/2015 - 18:03 Mesudiye Zırhlısının Dramı (Cemalettin Yıldız)

06/12/2015 - 20:29 Kut’ülamarenin Türklere Tesliminden Sonra Irak İngiliz Ordusunun Faaliyetlerine Dair Rapor (Haz. Serdar Halis Ataksor)

01/12/2015 - 10:11 10 Ağustos 1915 Conkbayırı Süngü Hücumu (Muzaffer Albayrak)

17/11/2015 - 21:09 Çanakkale Deniz Muharebelerinde Verilen Zayiatlar (Ahmet Yurttakal)

10/11/2015 - 05:19 Reis-i Cumhur Mustafa Kemal in Çanakkaleyi ziyaretleri (M. Onur Yurdal )

08/11/2015 - 22:04 Mustafa Kemal Paşanın Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşına girişiyle ilgili görüşlerine dair bir belge

Osmanlı Devleti Umumi Harpte Tarafsız Kalabilir miydi? - Yusuf Akçura (Değerlendirme: Muzaffer Albayrak)

Nazım’ın Dayısı Çanakkale Şehidiydi (Melih Şabanoğlu)

Çanakkale Destanının Ölümsüz Efsaneleri (Osman Koç)

21/10/2015 - 04:02 100 Yıl Sonra İlim Heyeti Çanakkale’de Programı

17/10/2015 - 11:50 Çanakkale Savaşı'nın Kanada'da Bıraktığı İzler (Birol Uzunmehmetoglu)

27/09/2015 - 16:01 1917 Yılında Hicaz Cephesi:Arap İsyanının Yayılması ve Medine’nin Tahliyesi Programı (Yüksel Nizamoğlu)

22/09/2015 - 13:07 III. Kolordu’nun Çanakkale Muharebeleri’ne Hazırlanış Süreci (İsmail Bilgin)

15/09/2015 - 04:28 Kutü-l Amare Kahramanı Halil Kut Paşa (Enes Cifci)

11/08/2015 - 04:07 Türkiye Büyük Savaş a Nasıl Girdi? ( Emre Kızılkaya )

29/07/2015 - 03:30 1915 Gelibolu Harbi Günlüğü- Kazım Şakir (İ. Bahtiyar İstekli)

07/07/2015 - 02:49 Suyu Arayan Adamların Öyküsü - Millete Deva Olmak , Osmanlı Savaş Esirleri, TIP ve Milliyetçilik ( 1914-1939 ) -Yücel Yanıkdağ (Tuncay Yılmazer)

30/06/2015 - 03:55 Tarih, Otobiyografi ve Hakikat Yüzbaşı Torosyan Tartışması ve Türkiye’de Tarih Yazımı (Derleyen: Bülent Somay)

21/06/2015 - 16:34 Türklere Esir Olmak (Doğan Şahin)

23/05/2015 - 04:36 Çanakkale Savaşı

16/05/2015 - 15:30 İtilaf Devletleri Askerlerinin Gözüyle Çanakkale

12/05/2015 - 12:50 Muaveneti Milliye Muhribi Torpito Zabiti Ali Haydar Öztalay (Çimen Yüksel)

09/05/2015 - 08:24 Osmanlılar ve Ermeniler / Bir İsyan ve Karşı Harekâtın Tarihi (Edward J. Erickson)

03/05/2015 - 15:39 Neuve Chapelle’den Gelibolu’ya: Bir Askeri Planın Gelibolu’da Uygulamaya Konulması ( Mustafa Onur Yurdal )

28/04/2015 - 03:52 Cephe Arkadaşı Çanakkale Cephesi

25/04/2015 - 03:07 Çanakkale Müstahkem Mevkii Bataryalarının 25 Nisan 1915 ‘teki Rolü (Bayram Akgün)

24/04/2015 - 15:07 25 Nisan 1915 üzerine Gelibolu’yu Anlamak’ta çıkmış makalelerden seçmeler (Tuncay Yılmazer)

18/04/2015 - 17:10 Çanakkale Şehitleri Listesinde Ezineli Yahya Çavuş’un Adı Yok (Osman Koç)

10/04/2015 - 00:06 Kıyamet Koptuğunda - Hasan Cevdet Bey

03/04/2015 - 01:36 Rusya’daki 90.000 Osmanlı Savaş Esiri ve Sarıkamış Muharebesi (Yücel Yanıkdağ)

27/03/2015 - 17:57 Bir Hikayenin Daha Sonu: Topçamlar Tabyası (Bayram Akgün)

14/03/2015 - 07:57 Düşmana Korku Salan Efsanevi İntepe Topçularından Topçu Üsteğmen Mehmet Ali Bey (Muzaffer Albayrak)

11/03/2015 - 02:38 Seddülbahir’de Yalnız Top-210/40’lık Roon Topu (Bayram Akgün)

01/03/2015 - 13:31 Çanakkale Muharebeleri’nin İdaresi, Komutanlar - Strateji (Ed.: Lokman Erdemir, Kürşat Solak)

24/02/2015 - 17:39 Çanakkale Cephesinde Bir Damla Su İçin- Gelibolu Yarımadasında Jeoloji ve Muharebe İlişkisi ( İsmail Bilgin )

15/02/2015 - 17:55 Hashtag Tarih Dergisi Şubat 2015 Sayısında Kitap Değerlendirme Yazısı