4.Battalion Parade Ground Mezarlığından Anzak Cephesi'ne Bakış ( Tuncay Yılmazer )

Tarih: 13/06/2010   /   Toplam Yorum 11   / Yazar Adı:      /   Okunma 15056

25 Mayıs 2010 tarihinde Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’nden Araştırmacı Muzaffer Albayrak, Kültür Dergisi editörü Fatih Güldal ve Yayıncı Ersan Güngör ile birlikte gerçekleştirdiğimiz gezideki başlıca ziyaret noktalarımızdan birisi de Anzak sektöründeki 4th Battalion Parade Ground Mezarlığıydı.Bu yazımda “Anıt” odaklı değil “arazi” odaklı geziyle ilgilenenler için alternatif bir güzergah önereceğim. Söz konusu mezarlığın bulunduğu tepe Anzak sektörüne hakim bir noktadan cephe gerisini anlamamıza olanak sağlıyor.

 

25 Mayıs 2010 tarihinde Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’nden Araştırmacı Muzaffer Albayrak, Kültür Dergisi editörü Fatih Güldal ve Yayıncı Ersan Güngör ile birlikte gerçekleştirdiğimiz gezideki başlıca ziyaret noktalarımızdan birisi de Anzak sektöründeki 4th Battalion Parade Ground Mezarlığıydı.Bu yazımda “Anıt” odaklı değil “arazi” odaklı geziyle ilgilenenler için alternatif bir güzergah önereceğim. Söz konusu mezarlığın bulunduğu tepe  Anzak sektörüne hakim bir noktadan cephe gerisini anlamamıza olanak sağlıyor.

4. Battalion Parade Ground mezarlığına Kırmızısırt bölgesindeki Johston Jolly mezarlığının hemen biraz ilerisinden  aşağı doğru iniliyor. Tabela size yol gösteriyor. Çalılıklar arasında birkaç dakikalık yürüyüşten sonra bölgeye ulaşabiliyorsunuz. İniş sırasında hemen sağ tarafınızda bir lağım tünelinin girişini görebilirsiniz. Bölgede 29 Haziran 1915’ten sonra her iki tarafta çok sayıda lağım patlatıldığı biliniyor.

 Burada bir noktaya dikkatinizi çekmem gerekiyor. Merdivenler doğayı kesinlikle tahrip etmeden çıtalardan yapılmış. Oysa hemen karşı taraftaki yeni yapılan mezarlıklarımıza güneş altında parıl parıl parlayan granit(!) taşlarla iniliyor. Doğayı tahrip eden, altındaki toprağı öldüren bir yapılaşma bu. Bence oranın yapısıyla da ruhuyla da uyumlu değil…

 

Resim 1. 4. Battalion Parade Ground Mezarlığı’na iniş. Merdivenlerin doğayla uyumuna dikkat ediniz.

 

 

 

4th Parade Ground Mezarlığı Anzak haritalarında Braund’s Hill olarak adlandırılan tepenin güney tarafında yer alıyor. 4 Mayıs 1915 tarihinde yanlışlıkla devriyeler tarafından öldürülen Avustralyalı Albay Braund’a izafeten bu isim verilmiş. Braund’s Tepesi Anzak cephe gerisinin hemen ortasında. Bölgeye Şarapnel vadisi yoluyla da sahilden de gelinebilir. Ancak bir hayli zor. Birkaç yıl önce aynı ekiple Şarapnel vadisinden girip Monash vadisini baştan başa katetmiş , Pope’s Tepe’sine kadar yürümüş, bir hayli zorlanmıştık. Braund’s  Tepesi  Monash vadisi (Korku Deresi ) ile Bridges Road (Kömürkuyu Deresi) arasında kalıyor. Dolayısıyla Anzak cephe gerisinin hemen hemen tüm önemli noktalarını görmek mümkün.

 

Resim 2. 4. Battalion Parade Ground Mezarlığı’ndan kuzeye bakış. Mac Laurin Hill’in zirvesinde Courtney ve Steel Post mevzileri bulunuyordu. Bu mevziler bizim haritalarımızda Merkeztepe olarak geçer. Dead’s Man Ridge’nin sağ tarafında Quinn’s Post ( Bombasırtı) mevzisinin az bir kısmı görülebiliyor. Monash vadisi Anzakların en önemli iletişim hattıydı.

 

 

Tepenin güneyinde bizim haritalarımızda Kömürkuyu Deresi olarak geçen Bridge’s Road ise adını 15 Mayıs 1915 te keskin nişancının ateşiyle kasığından ağır yaralanan, üç gün sonra da ölen Anzak Kolordusu 1. Avustralya Tümeni Komutanı General W. Throsby Bridge’den alıyor.

 

Resim 3. Mezarlıktan güneye bakış. Hemen sol taraftaki ağaçlık alan ise Kırmızısırt (Johston Jolly) mevzileri vardı.

 

Resim 4. Braund Tepesinden batıya bakış. Monash vadisinin bitiminde Şarapnel vadisi mezarlığı  görülebiliyor. Sol tarafa doğru Kömürkuyu Deresi ( Bridge’s Road) ayrılıyor) Mezarlığın bize göre solundan Mc Cay's Tepesi'nin yamaçları yükseliyor. Sağ tarafta Haintepe Razor Edge (Ustura sırtı) yoluyla Russel's Top ( Yükseksırt) 'a bağlanıyor.

 

 

Bölgede savaş sırasında 3 mezarlık bulunmaktaydı.  Şu andaki mezarlık , vadinin öte tarafında bir mezarlık, Kırmızısırta doğru’da 22. Taburun mezarlığı.  1919 yılında mezarlıklar yeniden düzenlenirken karşı sırttaki iki mezarlıkta şu andaki yerlerine taşınmış.  4 Parade Graund Mezarlığında Avustralya 1. Tugay Komutanı Mac Laurin, Yarbay O. Thompson’un da mezarları bulunuyor.  Albay Mac Laurin , kendi adını taşıyan tepenin yamacında Türk keskin nişancısının ateşiyle ölmüştü.  Oliver Thompson’da  yine 26 Nisan’da Kanlısırt’a saldırı sırasında ölmüş, cesedi 24 Mayıs’a kadar iki siper hattı arasında kalmış, ateşkes ile birlikte gömülebilmişti.

 

 

Resim 5. Yıllardır Gelibolu yarımadası arazi gezilerini gerçekleştirdiğimiz ekip arkadaşlarım. Muzaffer Albayrak-bendeniz ve Ersan Güngör. Fotoğrafı Fatih Güldal çekti.

 

 

 

 

Not: Mezarlıkla ilgili bilgileri yazarken Phil Taylor-Pam Cupper'in "Gallipoli- A Battlefield Guide" adlı kitaplarından  yararlandım.

 


  15056 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

1147_fatih güldal 15-06-2010, 22:45:28
Gerçekten de çok güzel ve alternatif bir geziydi. Bu ekibin içerisinde yer almak çok güzel
 
1148_aytekin nebioğlu 16-06-2010, 12:35:45
makale için teşekür ederim.çok faydalı ve aydınlatıcı bir çalışma olmuş.ne varki kafama takılan bir soru var ki eğer doğruysa bu tarz yürüyüş ve geziler yapmak hayal demektir.şehitlik ve yarımada gezilerinin 140 tl bir ücretle fiyatlandırıldığı dedikodusu ne derece doğrudur..eğer doğruysa bunu bu toprakların sahibi olan millete ve şehid yakınların a sormadan hangi işgüzar kafasına göre almaktadır...ben büyük babamın babasının mezarını para verip gezmeyi pek akla mantığa uygun bulmuyorum...ha buradan gelecek 140 tl bizi daha zengin yaparmı ...eksik olsun...bu tarz zoraki şeyler yerine göre özendirici bağışlar toplamak çok daha şık olurdu kanımca...
 
1149_alper arat 16-06-2010, 15:51:25
Öncelikle bu siteyi hazırlayanlara ve sonra da okuyanlara çok teşekkür ederim.Yüzyılımızda !gerçek tarihi unutmamak iyi bir meziyettir ki tüm yayın organları olmasa da büyük ölçüde bunun için programlanmış onlar hatta yüzlerce cepheden yanlış bilgi ve izlenimler çoğalmaktadır.Ben üniversite öğrencisiyim ve gitmek için çabaladığım yerlerden biri de bizlere tarihimizi ve kültürümüzün yerini kendisininkiyle değiştirmek isteyen yerlerden yada güçlerden yalnızca biri. çevreme bakıyorum da hepsini bilemem ama çevremde gördüğüm genel profil haberlerini tarihlerini yada kültürlerini , onlara öğretilmek istenen şekilde bilerek yada bilmeyerek alıyor.Kişi kendinin ne bildiği yerine kimselerin ne bilmediğiyle ilgileniyor.Bana göre güzelliğin en önemli öğesi dengeyi kaybediyor,yada kaybetmeye zorlanarak ağır aksak bir indirgemecilikle kendi çizgisini doldurmak bir yana başkalarının eksenini de bozma noktasına gelebiliyor.Ve tabi ki bizler de bundan etkileniyor ve bunun için üzülüyoruz.Şunun için teşekkür ederim ki emek sahibinden okuyucuysuna ve yorum yapanlara kadar sağduyu ve tam anlamıyla hakim bir dolu başak uyumunda gösterilen çabayla biz gençlerin nefes alabilmesine olanak sağlanıyor.Şunu anlıyorum ki- özellikle son zamanlarda- bir şey öğrenmek isteniyorsa-ki bu eğer onun için birşey yapılmasını yada yapılmamasını gerektirmiyor-bunun için gerçekten ama gerçekten çaba verilmeli ve güvenilir bir dal aranmamalı.Kişi kendisininkini de unutmayarak konu hakkında mümkün olduğunca mantığı kavramalı.O mantık üzerinden yorum yapmalı ama buna sarılmamalı ve de sıkıca savunmamalı..Sizi gasp etmek isteyen birinin sizde silah olduğunu öğrendiğinde kaçacağını düşünürsek ona sizde silah olduğunu belli etmemeniz gasp etmek isteyen birinin size karşı ne kadar ileri gideceğini görmenizi sağlar.Eğer bu kişi artık tahammülünüz dahilinde değilse de ona silahınızı göstermenizin vakti gelmiş demektir.Buradaki silah da bilgimiz olmalı ve kazancımız da -size göre yanlış da olabilir- aynı konu yada duruma karşı bir bakış daha kazanmış olmaktır ki bu doğru bir bilgiye nekadar muhtaç olduğumuzu bize hatırlatmaya yeterlidir.
Gerçekten çok uzattığımın ve konudan konuya atladığımın farkındayım.Ancak sadece şuan içimden gelenleri yazmak istedim.Bu makaleden sonra böyle bir yorum bırakmak ne kadar yerindedir bilemiyorum.Arasıra takip etmeye devam edecek ve sizlere saygımı koruyacağım.Saygılarımla Alper Arat
 
4301_Sabri Kürşad ERİNÇ 28-08-2013, 14:40:42
Bombasırtı bölgesine ve ANZAC cephe gerisine olan merakım nedeniyle yazarların bu tecrübesinden yararlanarak 4. Battalion Parade Ground mezarlığına merdivenleri kullanarak ulaştım. Mezarlığın alt tarafından sadece Kömürkuyu deresi bölgesi görülüyor. Monash vadisi ve Anzac cephe gerisini görebilmek için mezarlığın bulunduğu yamacın biraz üstüne yürümek zorunlu.Buradan Bombasırtı ve 57. Alay şehitliği çok rahat görülüyor. Bölgeye Shrapnel vadisi yoluyla ulaşmak daha zor. Bunun mutlaka 2 ya da daha fazla kişilik bir ekiple denenmesi öneriliyor. Bazı yerlerde cep telefonu çekmediği söyleniyor.Bunu daha sonra buna meraklı 1-2 kişi bulursam deneyeceğim. Tekrar teşekkürler. Şehitlerimizin ruhu şad olsun...
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/05/2019 - 11:07 Süvari Teğmen Safiyyüddin Efendi'nin Çanakkale ve Kafkas Cephesi Harp Hatıratı (Haz. Eren Ergül)

28/04/2019 - 07:16 Kütulamare'den Bağdat'a Bir Zafer Nasıl Felakete Dönüştü? (Tuncay Yılmazer)

23/04/2019 - 15:17 Plevne de Türk Ordusunda görev alan, Çanakkale de ise karşı safta bulunan Avustralyalı askeri doktorun öyküsü Avustralyalı çocuklara anlatılıyor. Turkish Charlie Ryan kitabının yazarlarından John Gillam ile Röportaj (Tuncay Yılmazer)

09/04/2019 - 13:38 Osmanlı İmparatorluğu ve Dünya Savaşı - Said Halim Paşa (Fatih Yücel)

23/03/2019 - 13:18 I. Dünya Savaşı’nda Üsküdar Mekteb-i Sultanîsi (Nuri Güçtekin)

17/03/2019 - 14:19 18 MART ÖZEL - 18 Mart Boğaz Harbinde Müttefik Filonun Saldırı Planı ile Türk Savunma Düzeni Üzerine Değerlendirmeler (M. Onur Yurdal)

13/03/2019 - 05:59 Orgeneral Cevat Çobanlı Paşanın Vefatı Ve Cenaze Merasimi (Ahmet Yurttakal)

03/03/2019 - 05:37 Cephe Hattı Raporlarına Göre Birinci Dünya Savaşı’nda Şehit Türk Subayları (Nuri Güçtekin)

17/12/2018 - 13:03 Sarıkamış Harekâtına Taktik Yaklaşımlar (Dr. Bülend Özen)

09/12/2018 - 10:02 Elveda Zeytindağı – 100.Yıl Dönümü’nde Kudüs’ün Kaybını Yeniden Değerlendirmek (Tuncay Yılmazer)

05/11/2018 - 12:37 Karargâh Umumi Fotoğrafçısı Burhan Felek ve Çanakkale (Mustafa Onur Yurdal)

17/10/2018 - 06:09 Troya Müzesinde Bir Çanakkale Şehidi’nin Mezar Taşı (Ahmet Yurttakal)

15/09/2018 - 20:54 Mustafa Kemal Atatürk ve Enver Paşa (İsmail Pehlivan)

30/08/2018 - 10:16 Çanakkale Savaşı Sonrasında Mezarlıklar İle İlgili Ortaya Çıkan Sorunlar Ve Yapılan Tartışmalar (Burhan Sayılır)

03/07/2018 - 04:23 Arşiv Belgelerinde Lâpseki (1915 - 1922) (Hüseyin Arabacı)

24/05/2018 - 04:02 Yarımada’daki Ateşkes: 24 Mayıs 1915 - The Armistice on the Gallipoli Peninsula - 24 May 1915 (Yusuf Ali Özkan)

20/05/2018 - 08:02 Çanakkale Savaşı Siperin Ardı Vatan (Gürsel Göncü - Şahin Aldoğan)

16/05/2018 - 09:33 Payitahtta Nutuklarım : Cemal Paşa’yı Yüceltme Amacıyla Yazılmış Bir Risale (Nevzat Artuç)

06/05/2018 - 20:14 Hafız Hakkı Paşa Hayatı Ve Eserleri (Mustafa Birol Ülker)

28/04/2018 - 06:41 Mahmut Sabri Bey Ve Seddülbahir Savunmasının İlk Üç Günü (Burhan Sayılır)

24/04/2018 - 07:03 25 Nisan 1915 Gelibolu Yarımadası Çıkarmaları Üzerine Taktik Yaklaşımlar (Bülend Özen)

18/04/2018 - 10:58 Çanakkale Savaşı Esnasında Çekildiği İddia Edilen Bir Fotoğraf Hakkında (Erhan Çifçi)

13/04/2018 - 05:58 “Büyük Stratejisizlik”ten Sahadaki Gerçekliklere, Gazze,Birüssebi ve Kudüs’ün Kaybı (Bülend Özen)

07/04/2018 - 11:16 18 Mart Günü Dardanos Şehidi Zabit Namzedi Halim Efendi (Ahmet Yurttakal)

04/04/2018 - 06:50 Birinci Dünya Savaşı nda İstanbul a Yapılan Hava Saldırıları (Emin Kurt - Mesut Güvenbaş)

31/03/2018 - 15:41 Kısa Birinci Dünya Savaşı Tarihi (İlkin Başar Özal)

29/03/2018 - 09:02 Boğaz’ın Fedaileri "Çanakkale Boğazı Tahkimatları ve Çanakkale Boğaz Muharebeleri’nde Türk Topçusu" adlı kitapların tanıtımı (Bayram Akgün)

23/03/2018 - 13:22 Verdun Savaşı (İlkin Başar Özal)

20/03/2018 - 17:57 Londra’nın Savaş Planları: 1906 Taba Krizi Ve Çanakkale (Yusuf Ali Özkan)

17/03/2018 - 04:39 18 Mart Özel - Çanakkale Boğazı Savunmasında Kullanılan 240/35’lik Alman Krupp Kıyı Topunun Teknik Özellikleri (Bayram Akgün)

12/03/2018 - 11:23 Uydurmadan Gerçeğe- Çanakkale Savaşı’nda Bulutlar İçerisinde Kaybolduğu İddia Edilen Norfolk Taburu (Tuncay Yılmazer)

25/02/2018 - 13:09 Yiğitler Harmanı Yozgad Mekteb-i Sultanisi -Yozgat Lisesi- (Osman Karaca)

19/02/2018 - 09:19 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 2 (Bayram Akgün)

11/02/2018 - 12:02 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 1 (Bayram Akgün)

05/02/2018 - 05:38 İngilizlerin 1915 Yılı Strateji Değişikliği: Çanakkale, İngiliz Karar Vericiler İçin Bir Seçenek Haline Nasıl Geldi? (Yusuf Ali özkan)

30/01/2018 - 08:02 Medine Müdafaası ve Fahreddin Paşa (Süleyman Beyoğlu)

20/01/2018 - 10:18 Düşman Çanakkale’yi Geçecek Olursa (Doç.Dr. Mesut Uyar)

13/01/2018 - 11:19 Amiral Carden’in Çanakkale Boğazı Saldırı Planı Üzerine Bir Değerlendirme ( Bayram Akgün)

17/12/2017 - 12:41 Gelibolu Yarımadasında Kaybolan Şehitlik ve Anıtlar (Mustafa Onur Yurdal)

08/12/2017 - 19:02 Tarih dergilerinde Kudüs 100.Yıl Dosyaları

04/12/2017 - 12:16 Topyekûn Harp Erich von Ludendorff, Erhan Çifci (ed.), Çev. Aynur Onur Çifci-Erhan Çifci (Zafer Efe)

22/11/2017 - 03:49 Üç Mermi İle Bir Defter - Çanakkale’de Yedek Subay Bir Mühendisin Hikayesi (Mustafa Onur Yurdal)

07/11/2017 - 18:30 Pomakların Çanakkale Ağıdı - Pesna (Ömer Arslan)

30/10/2017 - 18:41 25 Nisan 1915, Arıburnu Anzak Çıkarmasında 57.Alay’ın Conkbayırı’na İntikali – Yeniden Değerlendirme ( M. Şahin Aldoğan )

17/10/2017 - 11:31 Prof. Dr. Christopher Bell'in yeni eseri Churchill and the Dardanelles üzerinden bir inceleme: Churchill Çanakkale Savaşlarının tek sorumlusu mudur?

09/09/2017 - 05:40 Florence Nightingale’in Eli Anadolu’ya da Değmişti-Kırım Savaşından Unutulan İlk Prefabrik Hastane: Erenköy (Renkioi) (Mustafa Onur Yurdal)

22/08/2017 - 07:18 Kuşatma ve Esaretin Adı KÛTULAMÂRE Esir Bir İngiliz Subayın Anıları - Edward W.C. Sandes -(Muzaffer Albayrak)

09/08/2017 - 18:07 19. Tümen Kurmay Başkanı İzzettin Çalışlar’ın Çeşitli Konferans ve Yayınlarında Conkbayırı Süngü Taarruzu (Melike Bayrak-Mustafa Onur Yurdal)

27/07/2017 - 13:33 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması 2.Bölüm-2.Gazze Muharebesi(Tuncay Yılmazer )

11/07/2017 - 10:07 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması-Gazze Muharebeleri(1.Bölüm)(Tuncay Yılmazer)

22/05/2017 - 05:29 Müstahkem Mevkii nin Anafartalardaki Sesi-Küçük Anafartalar Topları(Bayram Akgün)

09/05/2017 - 08:12 Kûtulamâre Kuşatması’ndan Esarete Yüzbaşı Sandes’in Hatıraları - Çev. Tuncay Yılmazer

02/05/2017 - 11:45 İzmir-Bayındır İlçesinden Çanakkale Harbine Katılanlar (Necat Çetin)

28/04/2017 - 08:49 Kûtulamâre Zaferi 1916(Muzaffer Albayrak,Vahdettin Engin)

23/04/2017 - 21:24 Türk Ordusu’nda Künye Uygulamasına İlişkin İlk Girişimler ve İlk Künyelerle İlgili Kısa Bilgiler (The First Attempts On The Use Of Identity Tags In Turkish Army And Information About The Early Identity Tags) (Burhan SAYILIR)

13/04/2017 - 05:43 Çanakkale Savaşı, Kara Savunması İçin Müstahkem Mevkii Top Desteği (Bayram Akgün)

07/04/2017 - 14:30 Çanakkale Muharebelerinde İdari ve Lojistik Faaliyetler (Ayhan Candan)

06/04/2017 - 19:17 Kabataş Erkek Lisesi 1.Büyüteç Tarih Öğrenci Sempozyumu (8-9 Nisan 2017)

04/04/2017 - 21:12 Resmi Belgelere (Nüfus Ölüm-Genelkurmay-Kayıtsız Ölüm Defterleri) Göre İzmir - Beydağ Şehitleri (Necat Çetin-A.Levent Ertekin)

31/03/2017 - 07:25 Çanakkale nin Şehit Kalemleri (İsmail Sabah)

27/03/2017 - 19:43 Çanakkale Müstahkem Mevkii’ye Bağlı Top Mermisi Çeşitleri (Bayram Akgün)

25/03/2017 - 20:58 GeliboluyuAnlamak Özel- 100. Yılında Gazze Muharebeleri Kahramanlarını Anıyoruz (Tuncay Yılmazer)

17/03/2017 - 21:15 18 Mart Özel Makalesi - Yaşayanların Ağzından 18 Mart Boğaz Muharebesi (Ahmet Yurttakal)

16/03/2017 - 08:51 18 Fotoğrafla Çanakkale Boğaz Muharebesi 18 Mart 1915 - 18 March 1915 Dardanelles Assault with 18 photographs (Ahmet Yurttakal)

13/03/2017 - 05:47 Çanakkale Muharebelerinde Bir Hile: Sahte Toplar (Bayram Akgün)

07/03/2017 - 04:27 Çanakkale Zaferi’nden Mescid-i Nebevi’ye Enver Paşa’nın 1916 Filistin-Hicaz ziyareti(Tuncay Yılmazer)

23/02/2017 - 07:48 Gelibolu Savunması Bir Karargâh Çalışması - General G.S. Patton (Haluk Oral)

09/02/2017 - 06:24 İkinci Kirte Muharebesi (6-8 Mayıs 1915 Taarruzları) (Yücel Özkorucu)

31/01/2017 - 12:29 Türk Boğazları Meselesi (Ayhan Candan)

24/01/2017 - 05:39 Kanlı Bir Mendil Hikayesi (Ömer Arslan)

19/01/2017 - 10:32 Irak Cephesinde Gönüllü Kahramanlar Osmancık Taburu (Muzaffer Albayrak)

23/12/2016 - 20:32 Atlas Tarih Dergisi Aralık-Ocak Sayısında 1916 Sina Filistin Hicaz Cephesi (Tuncay Yılmazer)

13/12/2016 - 07:23 Birleşik Harekat Tecrübesi Olarak Cihan Harbinde Türk-Alman Askeri İttifakı (Gültekin Yıldız)

02/12/2016 - 20:23 Çanakkale Kara Muharebelerinde Ağıl Dere (Şaban Murat Armutak)

15/11/2016 - 11:48 Çanakkale de Bir Melek Hanım (Muzaffer Albayrak)

01/11/2016 - 05:41 Çanakkale Kara Muharebelerinde Asma Dere (Şaban Murat Armutak)

24/10/2016 - 06:55 42. Alay / Gelibolu 1915 - Ahmet Diriker (Oğuz Çetinoğlu)

03/07/2016 - 14:42 Çanakkale’den 100. Yılında Somme’a:Bir Savaş, İki Muharebe (Mustafa Onur Yurdal)

11/06/2016 - 14:37 I.Dünya Savaşı nda Şii Ulemasının Cihat Fetvaları Çerçevesinde Irak Cephesi (Ziya Abbas)

01/06/2016 - 06:23 Kutülamare- Yarbay Mehmed Reşid Bey in Günlüğü (İ. Bahtiyar İstekli)

23/05/2016 - 12:01 Osmanlı Devleti’nin Çanakkale Muharebelerinde Sağlık Alanındaki Faaliyetleri (Ayhan Candan)

16/05/2016 - 07:38 Bir Osmanlı Kurmay Subayı- Iraklı Kürt Devlet Adamı, Mehmet Emin Zeki Bey in Yaşam Öyküsü (Tuncay Yılmazer)

10/05/2016 - 13:00 Mezopotamya da Bir Savaş 1915-1916 KutülAmare – Nikolas Gardner ( Tuncay Yılmazer )

07/05/2016 - 07:31 Birinci Dünya Savaşının İslam Dünyasına Etkileri (Yüksel Nizamoğlu)

30/04/2016 - 19:20 Çanakkale Savaşı: Bir Siyasi Mücadele Alanı (Özgür Öztürk)

23/04/2016 - 19:13 25 Nisan 1915 Anzak Çıkarması İlk Saatleri – Daha Erken Müdahale Edilebilir miydi? ( Ahmet Yurttakal )

17/04/2016 - 21:26 Maskirovka Harekatı - KûtulAmare bir zafer midir? ( Tuncay Yılmazer )

28/03/2016 - 11:20 Çanakkale Muharebelerinde Osmanlı Ordusunun Asker Kaybı (Ayhan Candan)

26/03/2016 - 09:55 Eğitimli Neslin Birinci Dünya Savaşı ile İmtihanı ( Dr. Nuri Güçtekin )

24/03/2016 - 10:00 Birinci Dünya Savaşı nda Yozgat Lisesi (Dr. Nuri Güçtekin)

21/03/2016 - 06:35 Çanakkale Seferberliği: Savaş, Eğitim, Cephe Gerisi (Mustafa Selçuk)

17/03/2016 - 08:15 18 MART ÖZEL - Çanakkale Zaferi ve Cevat Paşa (Ahmet Yurttakal)

22/02/2016 - 12:27 Gertrude Bell Irak Sınırını Çizen Kadın (Veysel Sekmen)

14/01/2016 - 08:43 Çanakkale Şehidi Feyzi Çavuş’un Zevcesi Zehra Hanımın Padişaha Mektubu (Osman Koç)

23/12/2015 - 16:47 Çanakkale Savaşlarında Binbaşı Halis Bey’e Ait Bir Ganimetin Öyküsü (Serdar Halis Ataksor)

10/12/2015 - 18:03 Mesudiye Zırhlısının Dramı (Cemalettin Yıldız)

06/12/2015 - 20:29 Kut’ülamarenin Türklere Tesliminden Sonra Irak İngiliz Ordusunun Faaliyetlerine Dair Rapor (Haz. Serdar Halis Ataksor)

01/12/2015 - 10:11 10 Ağustos 1915 Conkbayırı Süngü Hücumu (Muzaffer Albayrak)

17/11/2015 - 21:09 Çanakkale Deniz Muharebelerinde Verilen Zayiatlar (Ahmet Yurttakal)

10/11/2015 - 05:19 Reis-i Cumhur Mustafa Kemal in Çanakkaleyi ziyaretleri (M. Onur Yurdal )