Esat Paşa'nın Kabrini Ziyaret (İslam Özdemir)

Tarih: 21/02/2010   /   Toplam Yorum 12   / Yazar Adı:      /   Okunma 24134

Çeşitli kültür ve medeniyetlerin yüzyıllardır huzur içinde yaşadıkları İstanbul’un bir diğer özelliği de pek çok Çanakkale Kahramanının ebedi istirahatgahı olmasıdır. Balkan Harbinde Yunanlıların Epir Ordusuna karşı yaptığı ve Gazi Osman Paşa’nın Plevne Müdafaasına benzetilen Yanya Kalesi Savunmasıyla adını harp tarihimizin en şerefli köşelerine yazdıran Esat Bülkat Paşa da İstanbul Karacahmet Mezarlığında medfundur. Araştırmacı-Yazar İslam Özdemir, Karacahmet Mezarlığında medfun bulunan Esat Paşa’yı günlerce araştırdı, buldu ve onu ziyaret etmenin kıvanıcını okuyucuyla paylaşıyor. Özdemir, “…Dört bir yanını kuşatan mezar taşları arasından dimdik yükselen şahidesi sessizce onun asaletini haykırıyordu duyabilenlere. Mezarların arasından onun ebedi istirahatgahına yaklaştıkça koskoca bir tarihle yüzleşmenin heyecan ve mutluluğunu yaşıyordum. Adının ve unvanının yazılı olduğu mermer şahideye dikkatle baktığımdaysa ancak fotoğraflardan görebildiğim o kararlı bakışların ve asil duruşun artık bu taşla bütünleştiğini gördüm.” demektedir.

 

Çeşitli kültür ve medeniyetlerin yüzyıllardır huzur içinde yaşadıkları İstanbul’un bir diğer özelliği de pek çok Çanakkale Kahramanının ebedi istirahatgahı olmasıdır. Bu halife ve hakanlar yurdu,1915 yılında Çanakkale önlerine kendisini istila etmek için gelen haçlı güruhuna karşı tarihin en şerefli müdafaalarından birisini gerçekleştiren asil evlatlarını bir ana şefkatiyle bağrına basmış, onları ebediyete kadar kucaklamıştır. Öyle ki Osmanlı Medeniyetinin asalet ve azametini hala muhafaza eden bu güzide şehirde sadece savaşta yaralanıp, hastanelerde şehit düşen gazilerimizin makberleri yoktur. İstanbul’un dört bir tarafındaki mezarlıklarda Çanakkale’de gösterdiği kahramanlıklarla tarihin şanlı sayfalarında ölümsüzleşen pek çok komutan da metfundur. Varlıklarıyla İstanbul’u bahtiyar kılan  bu komutanlardan biri de Esat Bülkat Paşa hazretleridir.1862-1952 yılları arasında yaşayan bu büyük komutanın her Müslüman Türk evladına emsal teşkil edecek safhayı hayatı sayısız muvaffakiyetlerle doludur.

 

Balkan Harbinde Yunanlıların Epir Ordusuna karşı yaptığı ve Gazi Osman Paşa’nın Plevne Müdafaasına benzetilen Yanya Kalesi Savunmasıyla adını harp tarihimizin en şerefli köşelerine yazdıran Esat Bülkat Paşa; Çanakkale Muharebelerine 3. Kolordu ve daha sonra Kuzey Grubu Kumandanı sıfatıyla katılmıştır. Emrindeki asker ve subaylarla Çanakkale Boğazına inmek isteyen üstün düşman kuvvetlerini Gelibolu sırtlarında perişan eden Esat Paşa, savaşta göstermiş olduğu yararlılıklar nedeniyle büyük zaferin hemen akabinde İstanbul’u kurtaran İkinci komutan namıyla anılmıştır. O uzun zamandır zafer hasreti çeken mahzun bir milleti içine düştüğü umutsuzluktan kurtarıp, yüzünü güldüren kahramanlardan biridir. Balkan yenilgisinin yüreklerde açtığı tarifsiz yaranın acısını Mehmetçikle Çanakkale’de zafer kazanarak dindirmiştir. Ömrü gaza meydanlarında âlemi İslam’ın namus ve şerefini müdafaa etmekle geçen bu değerli şahsiyetin diğer önemli yönü ise iyi bir eğitimci olmasıdır. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Mareşal Fevzi Çakmak, Ali Fuat Cebesoy gibi Milli Mücadelenin icrasında ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında yer alan kadro vakti zamanında harbiye mektebindeyken Esat Paşa’nın talim ve terbiyesinde yetişmiştir.

 

Çanakkale Zaferinin başlıca mimarlarından biri olan Esat Bülkat Paşa’nın Karacaahmet Mezarlığının ebedi sakinlerinden biri olduğunu öğrendiğim gün Üsküdarlı olmanın da verdiği onur ve sorumluluk bilinciyle kendisini ziyaret etmek için dünyanın bu en büyük mezarlığının yolunu tuttum. Metrelerce uzunluktaki selvi ağaçlarının gölgesinde, ebediyete intikal eden yüzlerce faninin arasında dolaşırken, tam da ümidimi yitirdiğim bir an da Arıburnu’nun o babacan komutanının ebedi istirahatgahını bulabildim. Dört bir yanını kuşatan mezar taşları arasından dimdik yükselen şahidesi sessizce onun asaletini haykırıyordu duyabilenlere. Mezarların arasından onun ebedi istirahatgahına yaklaştıkça koskoca bir tarihle yüzleşmenin heyecan ve mutluluğunu yaşıyordum. Adının ve unvanının yazılı olduğu mermer şahideye dikkatle baktığımdaysa ancak fotoğraflardan görebildiğim o kararlı bakışların ve asil duruşun artık bu taşla bütünleştiğini gördüm. Yaklaşık 58 yıldır Karacaahmet Mezarlığını mesken tutan bu büyük komutan kendisiyle bağdaşmayan bu sessiz duruşuyla, insanoğlunu bekleyen kaçınılmaz sonu  ibret nazarıyla bakanlara en manidar bir biçimde anlatıyordu. Ruhuna okuduğum Kur’anı Kerim’in ve yaptığım duanın ardından bir müddet daha burada durup,tarihin derinliklerinde kısa bir yolculuk yaptım. Savaş meydanlarında geçen bir ömür, zafer ve mağlubiyeti doyasıya yaşayan, elde ettiği başarılara rağmen asla kibre kapılmayan mütevazi ve nezaket sahibi bir kumandan, hayatını milletine adayan bir örnek bir insan.İşte bu ifadeler Yanya’dan Karacaahmet’e  kadar uzanan  bir yaşam öyküsünün birkaç cümle de özetlenişiydi.

 

                         

İkindi vaktinin efkârını akşamın hüzün dolu dakikalarına bıraktığı bir zamanda Esat Paşa’ya veda ettim. Arıburnu’nun asla unutamadığım bu müebbet kahramanına Cenab-ı Hak’tan mağfiret dileyerek onu yaşayan her faninin mukadderatı olan  bu yalnızlığıyla baş başa bıraktım. Karacaahmet Mezarlığından ayrılırken tarihe destan olan bir şahsiyetle ruhen ayrı alemlerde olsa da bedenen aynı ortamda buluşmanın gururunu yaşıyordum. En azından onunla olan bağlarım tarih kitaplarıyla ve fotoğraf kareleriyle sınırlı kalmamıştı. Hakikat olan şeyse bizlere bu vatanı emanet eden insanların, torunlarından vefa bekledikleriydi. Gazi’nin de çok veciz bir biçimde ifade ettiği gibi: “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça büyük işler yapacaktı.” Bizler geleceğimizi görüp, ecdadın emaneti olan aziz vatanı medeniyetin en üst seviyesine ulaştırabilmek için Esat Paşa gibi büyükleri tanıyıp, onları örnek almaya muhtacız. İdealist insanlardan oluşan bir toplum ancak gelecek vaad edebilirdi. Tarihlerini geçmişte olup biten olaylar silsilesi olarak gören toplumlarınsa hafızasını yitiren bir insandan asla farkı yoktur.

 

 

İslam ÖZDEMİR

Çanakkale Savaşları Araştırmacısı/Yazar

Gallipoli1984@hotmail.com

 


  24134 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

1029_Tosun Saral 21-02-2010, 17:50:13
Sayın Özdemir'in eline, ayağına sağlık gidip o mubarek Türk askerinin mezar taşına el sürmüş, yüz sürmüş ve aziz ruhuna bir fatiha okumuş. Allah kabul etsin. Çok aydınlandık. Esad Paşa 1952 yılında İstanbul'da hakkın rahmetine kavuştu. O nedenle mezar taşı resimde de görüldüğü gibi Yeni Türk Harfleri ile yazılmış. Sayın Özdemir bu hususu belirtmeli ve mezar taşında tam olarak ne yazıyor acıkca belirtmelidir.
Bu arada kendisine bir hususu danışmak istiyorum. Yazısında verilen 3. resimde Esad Paşa'yı masa başında çalışırken görüyoruz. Resmin alt yazısında "solunda ayakta duran Enver Paşa" deniyor. Ben Enver Paşa'yı o kahramanlar arasında göremedim. Lütfen bu hatayı düzeltiniz. Aksi halde ebediyete kadar bir takım araştırmacılar sizin resmi kaynak göstererek yanlışlığı devam ettirirler. selam ve sevgilerimle.
 
1030_Cemalettin Yıldız 22-02-2010, 13:14:07
Sevgili İslam Özdemir Kardeşim,seni önce tebrik ediyor ,geçmiş olsun dileğimi sunuyorum.Kahramanlarımıza vefa olarak onların mübarek kabirlerini tespit etmen ve onların tarihte yaptıklarını genç nesillere ulaştırman beni çok mutlu ediyor.Bundan sonra da unutulmuş nice kahramanımızla , bu günkü gençliği buluşturman dileğinde bulunuyorum. Sana bundan sonraki çalışmalarında başarılar diler , gözlerinden öperim..
 
1031_Ahmet Yurttakal 22-02-2010, 17:02:59
Çanakkale Zaferi'nin mimarlarındandır Esat Paşa,
Paşamızın mezarı keşke Ankara Devlet Büyükleri mezarlığına taşınsa güzel olacaktı.
Malesef Karacahmet Mezarlığında ziyaretçilerini bekliyor

Değerli İslam Bey'i yürekten ve sıcak yazısı en önemlisi kutlu ziyareti için tebrik ediyorum.

Bence Esat Paşa'nın hayatını ve askeri kmliği daha ayrınıtlı tanıtlması gerekir diye düşünüyorum
Umarım hatıraları yayınlanır. hayatına dair önemli ayrınıtıları öğreniriz

Sevgilerimle
 
1032_Tosun Saral 26-02-2010, 21:01:15
Değerli Özdemir Kardeşim, düzeltmeyi yapmışsınız. Elinize sağlık.
 
1036_Tosun Saral 28-02-2010, 18:24:56
Rahmetli Esad Paşa heykeli dikilecek büyük kahramandır. Onun Yanya Savunması harb tarihimizdeki şanlı yerini almıştır.
"Başka bir millet olsa Esad Paşa, Vehip (Kaçi) Bey, Küçük Cavit Paşa, Fuat Bey (Cebesoy) ve Faik Bey(Şehid Çolak Ahmet Faik Paşa) gibi kumandanlar için âbideler dikerdi. Bizde ise aksine bu cesur, vazifeşinas ve yurtsever kahramanların hareketlerini tenkid etmiş ve hattâ onlara lânet okumuşlardır. Bu bedbaht, feci ve talihsiz savaşta Esad Paşa'nın ve Kale Kumandanı Vehip Bey'in davranışları ve hareket tarzları hayret ve takdire şâyândır. Gerçekten Türk harb tarihinde bu iki kumandanın Yanya Müdafaası'nda gösterdikleri dirâyet, faaliyet ve kahramanlık altın yaldızla yazılacak şanlı bir sahife teşkil eder. Bu kahramanlar, bundan böyle yetişecek Türk subaylarına parlak bir örnek teşkil edecek vasıftadır"
Kaynak: İsmail Hakkı Okday "Yanya’dan Ankara’ya" Sebil yayınları 1994
Kaynak: İsmail Tosun Saral "Şehid Faik Paşa 1876-1916"
 
1037_Ahmet 28-02-2010, 23:33:34
Değerli Tosun bey katkılarınızı dikkatle okuyorum. elinize sağlık

Bişey sormak isitoyrum Esat Paşa'nın onraki yıllarda unutulup gidilmesi yada aktif bir görevde bulunmaması veya Kurutuluş savaşında yer almamasıı Atatürk ile Arıburnunda birkaç defa tartışması olarak görebilirmiyiz?

Zira Esat Paşa Atatürk'ten defaatle iş-görev istemiş Atatürk görev tevdi etmemiş aynı zamanda akdemiden de komutanıdır Esat Paşa.

Neden araları soğuktur?

Cevaplarınız için teşekkür ederim
 
1042_Tosun Saral 01-03-2010, 13:16:20
Değerli Ahmet Yuttakal kardeşim, Teşekkür ederim. Ne yazıki sorduğunuz soru hakkında pek fazla bilgim yok. Nedeni şu olabilir diye düşünüyorum. Büyük kahraman rahmetli Esad Paşa sizin de belirttiğiniz gibi Anadolu'daki Kurtuluş Mücadelesine katılmadı.. belki devlete millete hayırlı olur diye 1920 de Salih Paşa kabinesinde yer aldı. Bu bir düşünce tarzıdır. Doğru olabilir, yanlış olabilir, ama onun vatanseverliğinden, kahramanlığından bir şey kaybettirmez. O yıllarda 60 yaşında idi. belki de hasta idi. savaşlardan bıkmış olabilirdi? Bunlar hep olabilirlik soruları. zaferden sonra Türk Yunan mübedelesini yürüten heyette yer aldı. Demekki rahmetli Atatürk ona bir görev vermiş. Daha önemli görevlere niye getirilmedi sorusuna şu cevabı verebilirim. Atatürk kendisi ile milli Mücadeleye başlayanlara daha ziyade önemli görevler verdi. Hatta MM ye katılıpta onun büyük inkilaplarını anlayamamış olanları bile uzaklaştırdı. MM'ye katılmamış olan Esad Paşa'ya büyük kahraman olsa da nasıl görev verebilirdi?
Size bir örnek verebilirim. Hakkında araştırma yaptığım ve kitap hazırladığım rahmetli Korgeneral Galip Pasiner Aatürk'ün daveti üzerine Anadoluya geçti. Balkan savaşında ve Kafkas cephesinde Kolordu komutanlığı yapmış olan bu tecrübeli askere Atatürk cephe komutanlığı görevi vermedi. İsyanları ile meşhur Konya'ya vali olarak atadı. Paşa 1938 yılındaki ölümüne kadar önemsiz görelerde bulundu.
selam ve sevgilerimle
 
1044_Ahmet 01-03-2010, 16:08:30
Tosun bey cevabınız için teşekkür ediyorum

Sanırım bu durum biraz buğuda kalıyor. zaman gectikçe ayrınıtlar ortaya çıkacaktır

Cevat Paşa'nın yayınlanmayan hatıraları var biliyorsunuz
onlar yayınlanınca birçk gercek ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum

sevgilerimle
 
4520_hayri 03-09-2014, 12:49:36
İslam bey yaptığınız çalışma için teşekkürler.Acaba esat paşanın yayınlanmış hatıraları var mı.Bu kahramanı daha yakından tanımak istiyorum.
 
9941_Eyüp SALİH 18-02-2017, 09:01:43
Eyüp

İslam bey Esat paşanın kabrini bulduğunuz için tebrik ediyorum. İkinci fotoğrafta Esat paşanın masada oturduğu fotoğrafta kendisinin sağ tarafındaki komutan da Binbaşı Ohrili Kemal beydir ( Kemal Ohri ) Onun kabri ile bir bilgiyi paylaşırsanız memnun oldum. Seygılarımla
Eyüp SALİH
Araştırmacı - Gazetici
Ohri - Makedonya
saliheyup@hotmail.com
 
10499_Nuri Balcı 22-08-2017, 16:11:45
Sayın Özdemir, Esat Paşa ile ilgili yazınızdan dolayı tebrik ederim. Çanakkale Savaşları ile ilgili bir kitap çalışmam var. Yazınızda bulunan Esat Paşa'nın top başında iken çekilmiş fotoğrafını kitabımda kullanabilirmiyim bir sakıncası yoksa? Bne o fotoğrafı başka yerde bulamadım.

mail: nuribalcicanakkale@hotmail.com
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

17/12/2018 - 13:03 Sarıkamış Harekâtına Taktik Yaklaşımlar (Dr. Bülend Özen)

09/12/2018 - 10:02 Elveda Zeytindağı – 100.Yıl Dönümü’nde Kudüs’ün Kaybını Yeniden Değerlendirmek (Tuncay Yılmazer)

05/11/2018 - 12:37 Karargâh Umumi Fotoğrafçısı Burhan Felek ve Çanakkale (Mustafa Onur Yurdal)

17/10/2018 - 06:09 Troya Müzesinde Bir Çanakkale Şehidi’nin Mezar Taşı (Ahmet Yurttakal)

15/09/2018 - 20:54 Mustafa Kemal Atatürk ve Enver Paşa (İsmail Pehlivan)

30/08/2018 - 10:16 Çanakkale Savaşı Sonrasında Mezarlıklar İle İlgili Ortaya Çıkan Sorunlar Ve Yapılan Tartışmalar (Burhan Sayılır)

03/07/2018 - 04:23 Arşiv Belgelerinde Lâpseki (1915 - 1922) (Hüseyin Arabacı)

24/05/2018 - 04:02 Yarımada’daki Ateşkes: 24 Mayıs 1915 - The Armistice on the Gallipoli Peninsula - 24 May 1915 (Yusuf Ali Özkan)

20/05/2018 - 08:02 Çanakkale Savaşı Siperin Ardı Vatan (Gürsel Göncü - Şahin Aldoğan)

16/05/2018 - 09:33 Payitahtta Nutuklarım : Cemal Paşa’yı Yüceltme Amacıyla Yazılmış Bir Risale (Nevzat Artuç)

06/05/2018 - 20:14 Hafız Hakkı Paşa Hayatı Ve Eserleri (Mustafa Birol Ülker)

28/04/2018 - 06:41 Mahmut Sabri Bey Ve Seddülbahir Savunmasının İlk Üç Günü (Burhan Sayılır)

24/04/2018 - 07:03 25 Nisan 1915 Gelibolu Yarımadası Çıkarmaları Üzerine Taktik Yaklaşımlar (Bülend Özen)

18/04/2018 - 10:58 Çanakkale Savaşı Esnasında Çekildiği İddia Edilen Bir Fotoğraf Hakkında (Erhan Çifçi)

13/04/2018 - 05:58 “Büyük Stratejisizlik”ten Sahadaki Gerçekliklere, Gazze,Birüssebi ve Kudüs’ün Kaybı (Bülend Özen)

07/04/2018 - 11:16 18 Mart Günü Dardanos Şehidi Zabit Namzedi Halim Efendi (Ahmet Yurttakal)

04/04/2018 - 06:50 Birinci Dünya Savaşı nda İstanbul a Yapılan Hava Saldırıları (Emin Kurt - Mesut Güvenbaş)

31/03/2018 - 15:41 Kısa Birinci Dünya Savaşı Tarihi (İlkin Başar Özal)

29/03/2018 - 09:02 Boğaz’ın Fedaileri "Çanakkale Boğazı Tahkimatları ve Çanakkale Boğaz Muharebeleri’nde Türk Topçusu" adlı kitapların tanıtımı (Bayram Akgün)

23/03/2018 - 13:22 Verdun Savaşı (İlkin Başar Özal)

20/03/2018 - 17:57 Londra’nın Savaş Planları: 1906 Taba Krizi Ve Çanakkale (Yusuf Ali Özkan)

17/03/2018 - 04:39 18 Mart Özel - Çanakkale Boğazı Savunmasında Kullanılan 240/35’lik Alman Krupp Kıyı Topunun Teknik Özellikleri (Bayram Akgün)

12/03/2018 - 11:23 Uydurmadan Gerçeğe- Çanakkale Savaşı’nda Bulutlar İçerisinde Kaybolduğu İddia Edilen Norfolk Taburu (Tuncay Yılmazer)

25/02/2018 - 13:09 Yiğitler Harmanı Yozgad Mekteb-i Sultanisi -Yozgat Lisesi- (Osman Karaca)

19/02/2018 - 09:19 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 2 (Bayram Akgün)

11/02/2018 - 12:02 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 1 (Bayram Akgün)

05/02/2018 - 05:38 İngilizlerin 1915 Yılı Strateji Değişikliği: Çanakkale, İngiliz Karar Vericiler İçin Bir Seçenek Haline Nasıl Geldi? (Yusuf Ali özkan)

30/01/2018 - 08:02 Medine Müdafaası ve Fahreddin Paşa (Süleyman Beyoğlu)

20/01/2018 - 10:18 Düşman Çanakkale’yi Geçecek Olursa (Doç.Dr. Mesut Uyar)

13/01/2018 - 11:19 Amiral Carden’in Çanakkale Boğazı Saldırı Planı Üzerine Bir Değerlendirme ( Bayram Akgün)

17/12/2017 - 12:41 Gelibolu Yarımadasında Kaybolan Şehitlik ve Anıtlar (Mustafa Onur Yurdal)

08/12/2017 - 19:02 Tarih dergilerinde Kudüs 100.Yıl Dosyaları

04/12/2017 - 12:16 Topyekûn Harp Erich von Ludendorff, Erhan Çifci (ed.), Çev. Aynur Onur Çifci-Erhan Çifci (Zafer Efe)

22/11/2017 - 03:49 Üç Mermi İle Bir Defter - Çanakkale’de Yedek Subay Bir Mühendisin Hikayesi (Mustafa Onur Yurdal)

07/11/2017 - 18:30 Pomakların Çanakkale Ağıdı - Pesna (Ömer Arslan)

30/10/2017 - 18:41 25 Nisan 1915, Arıburnu Anzak Çıkarmasında 57.Alay’ın Conkbayırı’na İntikali – Yeniden Değerlendirme ( M. Şahin Aldoğan )

17/10/2017 - 11:31 Prof. Dr. Christopher Bell'in yeni eseri Churchill and the Dardanelles üzerinden bir inceleme: Churchill Çanakkale Savaşlarının tek sorumlusu mudur?

09/09/2017 - 05:40 Florence Nightingale’in Eli Anadolu’ya da Değmişti-Kırım Savaşından Unutulan İlk Prefabrik Hastane: Erenköy (Renkioi) (Mustafa Onur Yurdal)

22/08/2017 - 07:18 Kuşatma ve Esaretin Adı KÛTULAMÂRE Esir Bir İngiliz Subayın Anıları - Edward W.C. Sandes -(Muzaffer Albayrak)

09/08/2017 - 18:07 19. Tümen Kurmay Başkanı İzzettin Çalışlar’ın Çeşitli Konferans ve Yayınlarında Conkbayırı Süngü Taarruzu (Melike Bayrak-Mustafa Onur Yurdal)

27/07/2017 - 13:33 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması 2.Bölüm-2.Gazze Muharebesi(Tuncay Yılmazer )

11/07/2017 - 10:07 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması-Gazze Muharebeleri(1.Bölüm)(Tuncay Yılmazer)

22/05/2017 - 05:29 Müstahkem Mevkii nin Anafartalardaki Sesi-Küçük Anafartalar Topları(Bayram Akgün)

09/05/2017 - 08:12 Kûtulamâre Kuşatması’ndan Esarete Yüzbaşı Sandes’in Hatıraları - Çev. Tuncay Yılmazer

02/05/2017 - 11:45 İzmir-Bayındır İlçesinden Çanakkale Harbine Katılanlar (Necat Çetin)

28/04/2017 - 08:49 Kûtulamâre Zaferi 1916(Muzaffer Albayrak,Vahdettin Engin)

23/04/2017 - 21:24 Türk Ordusu’nda Künye Uygulamasına İlişkin İlk Girişimler ve İlk Künyelerle İlgili Kısa Bilgiler (The First Attempts On The Use Of Identity Tags In Turkish Army And Information About The Early Identity Tags) (Burhan SAYILIR)

13/04/2017 - 05:43 Çanakkale Savaşı, Kara Savunması İçin Müstahkem Mevkii Top Desteği (Bayram Akgün)

07/04/2017 - 14:30 Çanakkale Muharebelerinde İdari ve Lojistik Faaliyetler (Ayhan Candan)

06/04/2017 - 19:17 Kabataş Erkek Lisesi 1.Büyüteç Tarih Öğrenci Sempozyumu (8-9 Nisan 2017)

04/04/2017 - 21:12 Resmi Belgelere (Nüfus Ölüm-Genelkurmay-Kayıtsız Ölüm Defterleri) Göre İzmir - Beydağ Şehitleri (Necat Çetin-A.Levent Ertekin)

31/03/2017 - 07:25 Çanakkale nin Şehit Kalemleri (İsmail Sabah)

27/03/2017 - 19:43 Çanakkale Müstahkem Mevkii’ye Bağlı Top Mermisi Çeşitleri (Bayram Akgün)

25/03/2017 - 20:58 GeliboluyuAnlamak Özel- 100. Yılında Gazze Muharebeleri Kahramanlarını Anıyoruz (Tuncay Yılmazer)

17/03/2017 - 21:15 18 Mart Özel Makalesi - Yaşayanların Ağzından 18 Mart Boğaz Muharebesi (Ahmet Yurttakal)

16/03/2017 - 08:51 18 Fotoğrafla Çanakkale Boğaz Muharebesi 18 Mart 1915 - 18 March 1915 Dardanelles Assault with 18 photographs (Ahmet Yurttakal)

13/03/2017 - 05:47 Çanakkale Muharebelerinde Bir Hile: Sahte Toplar (Bayram Akgün)

07/03/2017 - 04:27 Çanakkale Zaferi’nden Mescid-i Nebevi’ye Enver Paşa’nın 1916 Filistin-Hicaz ziyareti(Tuncay Yılmazer)

23/02/2017 - 07:48 Gelibolu Savunması Bir Karargâh Çalışması - General G.S. Patton (Haluk Oral)

09/02/2017 - 06:24 İkinci Kirte Muharebesi (6-8 Mayıs 1915 Taarruzları) (Yücel Özkorucu)

31/01/2017 - 12:29 Türk Boğazları Meselesi (Ayhan Candan)

24/01/2017 - 05:39 Kanlı Bir Mendil Hikayesi (Ömer Arslan)

19/01/2017 - 10:32 Irak Cephesinde Gönüllü Kahramanlar Osmancık Taburu (Muzaffer Albayrak)

23/12/2016 - 20:32 Atlas Tarih Dergisi Aralık-Ocak Sayısında 1916 Sina Filistin Hicaz Cephesi (Tuncay Yılmazer)

13/12/2016 - 07:23 Birleşik Harekat Tecrübesi Olarak Cihan Harbinde Türk-Alman Askeri İttifakı (Gültekin Yıldız)

02/12/2016 - 20:23 Çanakkale Kara Muharebelerinde Ağıl Dere (Şaban Murat Armutak)

15/11/2016 - 11:48 Çanakkale de Bir Melek Hanım (Muzaffer Albayrak)

01/11/2016 - 05:41 Çanakkale Kara Muharebelerinde Asma Dere (Şaban Murat Armutak)

24/10/2016 - 06:55 42. Alay / Gelibolu 1915 - Ahmet Diriker (Oğuz Çetinoğlu)

03/07/2016 - 14:42 Çanakkale’den 100. Yılında Somme’a:Bir Savaş, İki Muharebe (Mustafa Onur Yurdal)

11/06/2016 - 14:37 I.Dünya Savaşı nda Şii Ulemasının Cihat Fetvaları Çerçevesinde Irak Cephesi (Ziya Abbas)

01/06/2016 - 06:23 Kutülamare- Yarbay Mehmed Reşid Bey in Günlüğü (İ. Bahtiyar İstekli)

23/05/2016 - 12:01 Osmanlı Devleti’nin Çanakkale Muharebelerinde Sağlık Alanındaki Faaliyetleri (Ayhan Candan)

16/05/2016 - 07:38 Bir Osmanlı Kurmay Subayı- Iraklı Kürt Devlet Adamı, Mehmet Emin Zeki Bey in Yaşam Öyküsü (Tuncay Yılmazer)

10/05/2016 - 13:00 Mezopotamya da Bir Savaş 1915-1916 KutülAmare – Nikolas Gardner ( Tuncay Yılmazer )

07/05/2016 - 07:31 Birinci Dünya Savaşının İslam Dünyasına Etkileri (Yüksel Nizamoğlu)

30/04/2016 - 19:20 Çanakkale Savaşı: Bir Siyasi Mücadele Alanı (Özgür Öztürk)

23/04/2016 - 19:13 25 Nisan 1915 Anzak Çıkarması İlk Saatleri – Daha Erken Müdahale Edilebilir miydi? ( Ahmet Yurttakal )

17/04/2016 - 21:26 Maskirovka Harekatı - KûtulAmare bir zafer midir? ( Tuncay Yılmazer )

28/03/2016 - 11:20 Çanakkale Muharebelerinde Osmanlı Ordusunun Asker Kaybı (Ayhan Candan)

26/03/2016 - 09:55 Eğitimli Neslin Birinci Dünya Savaşı ile İmtihanı ( Dr. Nuri Güçtekin )

24/03/2016 - 10:00 Birinci Dünya Savaşı nda Yozgat Lisesi (Dr. Nuri Güçtekin)

21/03/2016 - 06:35 Çanakkale Seferberliği: Savaş, Eğitim, Cephe Gerisi (Mustafa Selçuk)

17/03/2016 - 08:15 18 MART ÖZEL - Çanakkale Zaferi ve Cevat Paşa (Ahmet Yurttakal)

22/02/2016 - 12:27 Gertrude Bell Irak Sınırını Çizen Kadın (Veysel Sekmen)

14/01/2016 - 08:43 Çanakkale Şehidi Feyzi Çavuş’un Zevcesi Zehra Hanımın Padişaha Mektubu (Osman Koç)

23/12/2015 - 16:47 Çanakkale Savaşlarında Binbaşı Halis Bey’e Ait Bir Ganimetin Öyküsü (Serdar Halis Ataksor)

10/12/2015 - 18:03 Mesudiye Zırhlısının Dramı (Cemalettin Yıldız)

06/12/2015 - 20:29 Kut’ülamarenin Türklere Tesliminden Sonra Irak İngiliz Ordusunun Faaliyetlerine Dair Rapor (Haz. Serdar Halis Ataksor)

01/12/2015 - 10:11 10 Ağustos 1915 Conkbayırı Süngü Hücumu (Muzaffer Albayrak)

17/11/2015 - 21:09 Çanakkale Deniz Muharebelerinde Verilen Zayiatlar (Ahmet Yurttakal)

10/11/2015 - 05:19 Reis-i Cumhur Mustafa Kemal in Çanakkaleyi ziyaretleri (M. Onur Yurdal )

08/11/2015 - 22:04 Mustafa Kemal Paşanın Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşına girişiyle ilgili görüşlerine dair bir belge

Osmanlı Devleti Umumi Harpte Tarafsız Kalabilir miydi? - Yusuf Akçura (Değerlendirme: Muzaffer Albayrak)

Nazım’ın Dayısı Çanakkale Şehidiydi (Melih Şabanoğlu)

Çanakkale Destanının Ölümsüz Efsaneleri (Osman Koç)

21/10/2015 - 04:02 100 Yıl Sonra İlim Heyeti Çanakkale’de Programı

17/10/2015 - 11:50 Çanakkale Savaşı'nın Kanada'da Bıraktığı İzler (Birol Uzunmehmetoglu)

27/09/2015 - 16:01 1917 Yılında Hicaz Cephesi:Arap İsyanının Yayılması ve Medine’nin Tahliyesi Programı (Yüksel Nizamoğlu)

15/09/2015 - 04:28 Kutü-l Amare Kahramanı Halil Kut Paşa (Enes Cifci)