M.Şahin Aldoğan'dan Açıklama...

Tarih: 06/08/2009   /   Toplam Yorum 14   / Yazar Adı:      /   Okunma 15410

Değerli Çanakkale savaşları araştırmacısı arkadaşlarıma,
NTV Tarih dergisi’nin Ağustos 2009-7 Nolu sayısında “Çanakkale’den Mektup Var” genel başlığı altında KEREVİZDERE 1915 adlı yazıda çıkan fotoğrafımın altındaki açıklamayla ilgili birkaç söz söyleme ihtiyacı hissettim. Derginin editörü değerli arkadaşım Gürsel Göncü uzun yıllar süren ÇANAKKALE yoldaşlığımızın sonucunda bana olan sevgisi, dostluğu nedeniyle , konuyla ilgili araştırmalarımın , savaş alanlarının topografyası, arazideki yer adları ve benzeri konulardaki kırk yılı aşkın birikimlerimin seviyesini benim de kabul edemeyeceğim bir düzeye çıkarmış. Bu ifadelere üzüldüm . Yıllarını ÇANAKKALE konusundaki çalışmalara adamış ÇANAKKALE savaşları tarihi araştırmacısı denebilseydi bir nebze olsun kabullenebilirdim... Bu samimi duygularımı siz arkadaşlarımla paylaşmak istedim. Sevgi ve saygılarımla. Mehmet Şahin Aldoğan/ Em. Dz. Sb. 6 Ağustos 09

 

Değerli Çanakkale savaşları araştırmacısı arkadaşlarıma,

 

NTV Tarih dergisi’nin Ağustos 2009-7 Nolu sayısında “Çanakkale’den Mektup Var” genel başlığı altında KEREVİZDERE 1915 adlı yazıda çıkan fotoğrafımın altındaki açıklamayla ilgili birkaç söz söyleme ihtiyacı hissettim.  Derginin editörü değerli arkadaşım Gürsel  Göncü uzun yıllar süren ÇANAKKALE yoldaşlığımızın sonucunda bana olan sevgisi, dostluğu nedeniyle , konuyla ilgili araştırmalarımın , savaş alanlarının topografyası, arazideki yer adları ve benzeri konulardaki kırk yılı aşkın birikimlerimin seviyesini benim de kabul edemeyeceğim bir düzeye çıkarmış. Bu ifadelere üzüldüm . Yıllarını ÇANAKKALE konusundaki çalışmalara adamış ÇANAKKALE savaşları tarihi araştırmacısı denebilseydi bir nebze olsun  kabullenebilirdim... Bu samimi duygularımı siz arkadaşlarımla paylaşmak istedim. Sevgi ve saygılarımla. Mehmet Şahin Aldoğan/ Em. Dz. Sb. 6 Ağustos 09


  15410 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

895_Cemalettin Yıldız 08-08-2009, 14:12:26
Şahin Abi bir açıklama yapmışşın ama konuyu bilmeyenlerin anlayamıyacağı bir açıklama. Anlaladığım kadarıyla NTV Tarih Dergisinin Ağustos 2009 sayısında yayınlanan "Çanakkaleden Mektup Var."Makalesinde konulan fotoğrafın altına konulan yazı."Çanakkale muharebeleritarihi ve coğrafyası üzerine dünyanın 1 numaralıharp tarihi uzmanı Şahin Aldoğan"ünvanını size sorulmadan yazılması.Bu konuda sana hak veriyorum. Böyle bir ünvan yazılırken sizden izin alınması gerekirdi diye düşünüyorum.Sağlık ve mutluluk dileklerimle.
 
896_mehmet gazi 08-08-2009, 20:37:30
Şahin Aldoğan, bu unvanın verilmesini neden kabul edemiyor ki?. Şimdiye kadar da bu tür unvanlarla yaşamamış mı kendisi. Ayrıca körlerin sağırların birbirini ağırladığı, Çanakkale topografyasında çok alışılmış bir durum değil mi bu. Yoldaşlık, sevgi, dostluk sahibi olan insanlar birbirlerine bir unvan bulup yüklüyor, bu konuda üzerimize yok…

“konuyla ilgili araştırmalarım, savaş alanlarının topografyası, arazideki yer adları ve benzeri konulardaki kırk yılı aşkın birikimlerim”…. Biliyor musunuz Çanakkale’de herkes bu şekilde kendi reklamını yapıyor. Aldoğan da eminim bu yazıyı reklâmın iyisi kötüsü olmaz diye düşünerekten yazmıştır…

“Yıllarını ÇANAKKALE konusundaki çalışmalara adamış ÇANAKKALE savaşları tarihi araştırmacısı” sanırım buda yeni bir sipariş unvan. Bakalım bu nerede çıkacak…

Bu tür unvan meseleleriyle karşılaştığım zaman Kemal Sunal’ın “DOKTOR CİVANIM” Filmi geliyor aklıma. Hatırlarsınız orada da hastanede hasta bakıcı olarak görev yapan Kemal Sunal, köyüne gittiğinde herkese doktor olduğunu söylemiş ve öyle davranmıştı. Herkeste onu doktor sanmıştı. Çanakkale konusu ile uğraşan insanlarda aynı şekilde işte.

Bence Şahin Aldoğan, resmin altındaki yazıya değil de resme takılmalı idi. Bir tarafta Çanakkale savaşının kahraman bir neferinin yerine geçerek aynı yerde aynı karede aynı şekilde fotoğraf çektirmesi hiçte etik değil. Şavaştaki o kahraman, cesaretli, merd, delikanlı askerlerimiz nerde… Şahin Aldoğan nerde…

 
897_gürsel göncü 09-08-2009, 18:14:32
Şahin Aldoğan’ı üzmek istemezdim. Lâkin kendisini tanıyanlar ve Çanakkale muharebeleri ile ilgilenen yerli yabancı tüm uzmanlar, tarihçiler; hem onun konuyla ilgili tartışmasız otorite olduğunu hem de kendisine herhangi bir sıfat kondurmaktan rahatsızlık duyduğunu pek iyi bilirler.
Bununla birlikte, Şahin Aldoğan’ın uzmanlığı konusunda herkesin kendince bir değerlendirme yapma hakkı da vardır ve bunun için Şahin Bey’den izin alınması gerektiğini düşünmek kabul edilebilir değildir.
Mâlumunuz bizim ülkemizde insanlar daha ziyade sıfatlar, unvanlar ve irili ufaklı iktidarlar için yaşarlar. Şahin Bey’i tanıyanlar ise, onun bu konudaki hassasiyetini bilirler; nitekim yukarıdaki yazısı da bundan kaynaklanmaktadır. Peki tüm bunları bilmeme rağmen, neden Şahin Aldoğan için "Çanakkale muharebeleri tarihi ve coğrafyası üzerine dünyanın 1 numaralı harp tarihi uzmanı" yazdım?
Çünkü bu, objektif, test edilebilir, kanıtlanabilir bir gerçektir.
Tanımayanlar için sıralayayım:
1. Son 40 yılının neredeyse tamamını, muharebe alanlarında araştırma, tespit, keşif yaparak geçirmiştir.
2. Kerevizdere’den Kireçtepe’ye, Turşunköy’den Soğandere’ye tüm araziyi avucunun içi gibi bilir.
3. Bu araziyi sadece coğrafi olarak değil, muharebeler sırasında konuşlanmış birlikleri ve bunların hareketleriyle de anlatabilir.
4. 8.5 aylık kara muharebelerinde yer alan tüm Türk birliklerini bölük düzeyinde tanır. Müttefik birlikleriyle ilgili bilgisi tabur düzeyinde kalabilir!
5. Bu benzersiz arazi bilgisini, son derece detaylı bir askeri tarih bilgisiyle perçinlemiştir. Zaten kendisi de meslekten askerdir.
6. Birlikte yazdığımız "Çanakkale-Siperin Ardı Vatan" adlı kitap, Türk tarafındaki operasyonel detayları doğru, objektif, hakkaniyetli ve kritik şekilde değerlendiren en önemli referans kitabıdır ve henüz aşılamamıştır. Ayrıca yazdığı çok sayıda bilimsel makalesi vardır.
7. Kendisi her yıl gönüllü olarak, Harp Akademileri’nde kurmay subaylara arazi üzerinde uygulamalı harp tarihi seminerleri verir.
8. Muharebe alanlarının tahrip edilmesine, orijinal hallerinin bozulmasına karşı yıllardır mücadele verir. Cumhurbaşkanından bölge insanına kadar, herkese bunun önemini anlatır durur.
9. Çanakkale üzerine çalışan yerli yabancı her tarihçi, araştırmacı veya rehber, Şahin Aldoğan’ı referans kabul eder. Aradabir etmeyenler çıkarsa, önemli hatalara düşer.

Şahin Bey Yarımada’da bir semboldür. Emekli maaşıyla geçinir; kendi cebinden para vererek önemli belge ve haritaların fotokopilerini yaptırır, bunları isteyen herkese, hatta istemeyenlere bile dağıtır. Çanakkale için yaşar, tutkusunun peşinden giden bir özel insandır.
Çanakkale üzerine, özellikle İngiliz ve Avustralyalı yazar ve tarihçilere ait müthiş bir literatür varken; bir Türkün, Şahin Aldoğan’ın, bu konuda uzak ara 1 numaralı otorite olması son derece gurur vericidir.
Şimdi soruyorum:
Hal böyleyken ve Şahin Bey’in kişisel yaklaşımı da ortadayken; onun tevazusunu, bilgisini istismar eden niceleri de bilinirken; Çanakkale konusunda ikbal avcılığı yapan, "serbest şehit ekonomisi"nden nemalanan, tescilli sahtekârlarla akçeli işlere giren, bilgi yerine provokasyon üretenler meydandayken; haset ve saldırıların olması normal değil mi?
Aslında çok basit bir durum var:
Şahin Aldoğan ismi ilerde de unutulmayacak. Çanakkale’den menfaat sağlayanlar ise hiç hatırlanmayacak.
Tekrar edeyim: Şahin Aldoğan Çanakkale muharebeleri konusunda dünyanın en önde gelen, 1 numaralı uzmanıdır, otoritesidir.
Buna itirazı olan varsa, "hayır, 1 numara şu kişidir" desin. Bekliyorum.
 
898_Muzaffer Albayrak 09-08-2009, 19:10:52
Şahin Aldoğan, bu siteyi takip edenlerin eminim çoğu tarafından tanınan, Çanakkale muharebeleri başta olmak üzere; Balkan Harbi, I. Dünya Harbi cepheleri ve Kurtuluş Savaşı’nı normal bir tarih bilgisinin ötesinde analitik olarak askeri taktik ve strateji noktasından incelemiş bir araştırmacıdır. Askeri tarih konusundaki okumalarını ve araştırmalarını destekleyen bir başka hususiyeti de mesleğinin askerlik olması dolayısıyla harp tarihini mektebinden okumuş olmasıdır.
Şahin Aldoğan bütün bu bilgi birikimine, tecrübesine rağmen son derece mütevazı kişiliğinden kaynaklanan saikle, kendini övmediği gibi, başkasının da övmesini istemez. Bilhassa Çanakkale Muharebeleri’ni hem askeri tarih açısından hem de bu muharebelerin cereyan ettiği savaş alanları açısından çok teferruatlı olarak bilir. Bu bilgilerini bencillik yapmayarak her isteyenle paylaşır. Çanakkale üzerine araştırma yapan hemen herkes bir vesile ile onunla tanışıp bilgi ve tecrübelerinden istifade etmiştir ve O, bu konuda kimseyi geri çevirmemiştir.
Şahin Aldoğan’ı tanımış biri olarak diyebilirim ki; Çanakkale muharebelerini en doğru ve en objektif şekilde öğrenmek ve anlamak konusunda örnek alınacak bir araştırmacıdır. Yeni ve bilmediği bir hususu ortaya çıkaran her kim olursa olsun, hiç komplekse girmeden onu takdir eder. Çanakkale muharebeleri ve savaş alanları üzerine yapılan doğru ve yapıcı bütün çalışmaların destekçisidir. Bilhassa Çanakkale muharebeleri ile ilgilenen meraklı gençlere yol göstermek, bilgi ve birikimlerini onlara aktarmak konusunda çok isteklidir ve bunu vicdani bir görev olarak görecek kadar da yüce gönüllüdür.
NTV Tarih dergisinde onun için "Çanakkale Muharebeleri Tarihi ve coğrafyası üzerine dünyanın 1 numaralı harp tarihi uzmanı Şahin Aldoğan" diye bir resim altı bilgi konmuş. Bence de Şahin Aldoğan Türkiye’de bu konuda bir numara. Ancak yukarıda bahsettiğim fevkalade mütevazı kişiliği, bu unvanı hak etmiş olmasına rağmen yine de dile getirilmesine mani oldu ki; bu sitede bir açıklama yapma gereği duymuş.
Şahin Aldoğan bu sitede açıklama yapmakla içindeki rahatsızlığı gidermiştir. Ancak bilmelidir ki bu siteyi takip edenlerin çoğu onu tanıyor, NTV Tarih dergisinde kendi hakkında yazılanları zaten evvelden beri kabul ediyor ve onu bir numara olarak görüyorlar.
Ve yine eminim ki yukarıdaki yorumu yazan "mehmet gazi" de onu çok iyi tanıyor; "mehmet gazi"nin ben ve benim gibi düşünenlerden farkı olsa olsa Şahin Aldoğan’ın bilgi ve birikimini kıskanan, Çanakkale muharebeleri ile ilgilenen insanlar arasında ona karşı olan sevgi, saygı ve muhabbeti çekemeyen biri olmasıdır. Böyleleri de var ne yazık ki!
Benim nazarımda Şahin Aldoğan, NTV Tarih dergisinde yazılan unvanı hak eden ve bu unvana yakışan bir araştırmacıdır. Hiçbir menfaat ve çıkar beklemeksizin, 40 yılı aşkın bir süredir kendini Çanakkale muharebelerine adayan, bu konudaki bütün literatüre hâkim olan, bölge coğrafyasını avucunun içi gibi bilen, hakiki bir araştırmacı ve harp tarihçisidir Şahin Aldoğan.
 
905_salim ağkaş 16-08-2009, 13:33:45
Mehmet şahin aldoğanın dünyanın bir numaralı çanakkale savaşları tariği ve harp alanları uzmanı olduğuna bende şahitlik ederim bu ünvan o istemesede artık şahin hocamın üzerine yapışmıştır lakin hocamın burada rahatsız olmasından şunu anladım mütevazılığından bu ünvanın yumuşatılmasını istiyor hani dünyanın bir numarası değilde çanakkale savaşları ve savaşları konusunda deneyimli gibi işte çanakkale gönüldaşlığı bu bir zamanlar sevgili gürsel göncü abimle fotoğraf çektirirken nasıl zorlandığımı şimdi dağa iyi anlıyorum hocamın ellerinden öperim...

sevgiler.....
 
1022_Turan Mutluay 08-02-2010, 00:48:45
Sayın Mehmet Gazi bey...

Satırlarınızı okurken hissettiğim üzntüyü kelimelerle anlatmak inanın çok zor...Keşke, Şahin Aldoğan Bey hakkında biraz olsun birşeyler öğrenip öyle yazsaydınız !...NTV Tarih dergis'nin bahsi geçen sayısının ardından Şahin bey'in üzüntüsünün yakından tanığı olmuş biri olarak sarf ettiğiniz sözlerin tek bir tanesini bile hak etmediğini bilmenizi isterim!...Peşin hükümlü olmak demek ki böyle bir şey!...Yazık!...
Sayın Gürsel Göncü' nün açıklamaları fazlasıyla doyurucu olmuş; bu nedenle yeni şeyler eklemeye gerek görmüyorum.Bu vesile ile kendisine de teşekkür eder iyi dileklerimi sunarım.

Saygılarımla
Turan Mutluay
 
1615_Tosun Saral 26-08-2011, 18:24:52
http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?f=80&t=181398&p=1623082#p1623082
isimli forumda Canakkale kara savaşları ile ilgili John isimli bir araştırmacı Menteş Tepe ile ilgili olarak sayın Gürsel Göncü ve Şahin Aldoğan'la temas kurmak istiyor. lütfen konuyu her iki araştırmacıya iletebilirseniz memnun olurum. saygılarımla
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015