Gelibolu'da İrlandalılar ( Atilla Aşçı )

Tarih: 07/05/2009   /   Toplam Yorum 7   / Yazar Adı:      /   Okunma 13255

Çanakkale Savaşı , çok sayıda milletten askerin de katıldığı uluslararası niteliğe sahip bir mücadele olmasıyla da dikkati çeker. Atilla Aşçı’da bu yazısında savaşa müttefikler safında katılan İrlanda birliklerini tanıtıyor. Aşçı, Gelibolu’nun İrlandalıların ulusal benliklerini bulmasında çok önemli rol oynadığını belirtirken , hemen hemen hepsi katolik olan İrlandalıların İngiliz ordusunun bünyesindeki en dindar askerler olduğunun altını çiziyor. Atilla Aşçı’nın verdiği bilgilere bakıldığında özellikle 29.Tümen bünyesindeki 3 taburun ( 86.Tugay’dan Royal Dublin Fusiliers, Royal Munster Fusiliers ve 87.Tugay’dan Royal Inskilling Fusiliers ) seferin başından neredeyse sonuna dek yarımada da bulunduğunu, önce Seddülbahir cephesinde, Ağustos ayında da Anafartalar cephesinde görev aldıklarını görüyoruz. Tamamı İrlandalılardan oluşan 10.Tümen birlikleri (29., 30., 31. Tugaylar) General Mahon komutasında 6 Ağustos’tan sonra Suvla’ya çıkacak, Kireçtepe ağırlıklı olmak üzere Anafartalar cephesinde çarpışacaktır.

 

"Sizin İrlanda askerleriniz tüm ordunun dilinde. Onların Suvla’ya çıkışları, kitaplarda okuyabileceğiniz en büyük olaydı. Bunu görenler hiçbir zaman unutamayacaklar. Tanrım…"

Bu adamlar muhteşemdi“ demişti,  Yeni Zelandalı Yüzbaşı Thornhill (1). Böyle düşünen sadece o değildi. İrlandalıların kendileri de  böyle düşünüyorlardı.

 

Gelibolu’da savaşan Binbaşı Bryan Cooper’ın „The Tenth (Irish) Division in Gallipoli“ = „10. (İrlandalı) Tümen Gelibolu’da“ ve gene orada savaşan Yüzbaşı Jeremy Stanley’in „Ireland’s forgotten 10th = İrlanda’nın unutulan 10. Tümeni“ adlı eserlerinde de kahramanlıklarının anlatıldıkları İrlandalılar için Gelibolu, kendi ulusal benliklerini bulmaları açısından çok önemli bir rol oynamıştır. Hemen hemen hepsi katolik olan İrlandalılar, İngiliz ordusunun bünyesindeki en dindar askerlerdi. “Korkusuzluklarını dini inançlarına bağlayan bu cesur yürekler, dışarıdan gelecek her türlü tehlikeye karşı hiçbir korku taşımıyorlardı” diye yazıyordu, Michael MacDonagh „ The Irish At The Front = Cephedeki İrlandalı“  adlı kitabında, 1916 yılında. (2)

 

İrlandalıları ilk kez 25 Nisanda, Seddülbahir bölgesindeki çıkartmalarda görüyoruz. General Hunter_Weston komutasındaki 29.Tümen, 25 Nisan  1915 sabahının ilk  ışıkları ile birlikte, kendilerinin Helles dedikleri Seddülbahir bölgesinde 5 yerden asker çıkarmaya başlamıştı.

 

Bu tümen içerisinde görevlendirilen, Hindistan’dan ve Burma’dan getirtilen (3) İrlanda birlikleri (3 tabur olarak) aşağıda gösterildiği gibi görev almıştır.

 

The Royal (Kraliyet) Dublin Fusiliers (piyade) 1. Tabur, 29 subay ve 988 er-erbaştan müteşekkil.

 

 River Clyde

 

 

25 Nisanda , taburun dörtte üçü teknelerle, dörtte biri,  sonradan  renginden ötürü „boz inek“  (the Dun Cow) adını alan (10) River Clyde gemisi ile V sahiline (Ertuğrul Koyu)  çıkartma teşebbüsleri kendileri için çok kanlı oldu.  Çıkan „W“ bölüğünün yarıdan fazlası ve  tabur komutanı ölmüştür. Mayıs ve Haziran aylarında Ziğindere çarpışmaları. Kanlı çarpışmalarda 16 Haziranda 12 ölü, 31 yaralı, 4 yitik, 28-29 Haziranda 9 subay ölü, 45 er-erbaş ölü, 1 subay ve 138 yaralı, 1 subay, 42 er-erbaş yitik. Temmuz ayında yine Ertuğrul Koyu ve Ziğindere. Ağustos ayında  Suvla Koyuna gidiş. Mestantepe (Chocolate Hill) ve Yusufçuktepe çarpışmalarında ihtiyat. Eylül-Ekim-Kasım aylarında bu bölgede kalış. Aralık ayında Seddülbahir bölgesine dönüş. İkiz Koyu (X Sahili) ve Ziğindere’de çarpışma.1 Ocak 1916’da Ertuğrul Koyu’ndan Gelibolu’yu terk. (4)

 

The Royal (Kraliyet) Munster Fusiliers (piyade), 1. Tabur: 28 subay, 1002 er-erbaştan müteşekkil. 25 nisan sabahı, River Clyde’de bekleyerek ikinci kol olarak Ertuğrul Koyu’na çıkış. Karacaoğlu Tepe, Aytepe çatışmaları. Kirte’yi ele geçirme çabaları ama başarılı olunamadı.  (Alçıtepe) Üç günlük Nisan çarpışmalarında 6 subay ölü, 12 subay yaralı, 600 er-erbaş ölü veya yaralı (killed or wounded). Mayıs ayında (Y Koyu ) Pınariçi ve Ziğindere Ağzı   7 ölü, 41 yaralı. Haziran ayında 8’i subay 20 ölü, 112 yaralı, 19 yitik. Temmuz ayı sonunda, 28 subaydan sadece üçü hayatta ve 1002 askerden 314’ü hayatta idi. Ağustos ayında Suvla çarpışmaları . 3 subay ölü, 13 er-erbaş ölü, 5 subay ve 149 er-erbaş yaralı, 143 yitik. Bir çoğu fundalık yangınlarında canlı canlı yandı veya kayboldu. 8-21 Eylül tarihleri arasında İmbros’da kalış  (Gökçeada). Daha sonra Karakol Dağı ihtiyatlığı. Sivritepe altlarında bekleyiş. Ekim ayında gaz saldırısına uğrayış .(Türkler hiçbir zaman gaz kullanılmadı derken, İngilizler kullanıldığını. (iddia ediyorlar). Kasım ayında aşırı yağmur ve fırtına sonucu 20 ölü, 268 hasta veya hastalıktan öldü. 2 ocak 1916’da Ertuğrul Koyu’ndan Gelibolu’yu terk. (5)

 

İki dalgada gerçekleştirmeye çalışılan River Clyde’li Ertuğrul Koyu çıkartması, Nigel  Steel ve Peter Hart’ın ortak eserleri olan „Defeat at Gallipoli“ adlı kitaplarında, buradaki savunmanın çok çetin olduğu öne sürülerek bir başarısızlık olarak ifade edilmiştir. (6) Bu çıkartma operasyonunda görev alan iki İrlanda taburunda 2000 asker bulunmaktaydı.

 

The Royal (Kraliyet) Inniskilling Fusiliers (piyade) , 1. Tabur:  Mevcudu 26 subay, 929 er-erbaştan müteşekkil. 25 Nisan sabahı, (X) Sahiline, İkiz Koy’a çıkış. Kirte (Alçıtepe)  ve Ziğindere saldırı teşebbüsleri.  Mayıs ayında 132 Türk askerini esir alış. 88. Tugaya yardım. Gurkha  ve Hint taburlarına yardım.1 subay ve 36 er-erbaş ölü, 1 subay ve 59 er-erbaş yaralı, 14 yitik. Haziran ayında Küçük Kirte Dere, Sarı Tepe, Kirte ve Ziğindere Ağzı bölgelerinde çatışma. Temmuz ayında aynı bölgelerde çatışma, 12-21 Temmuz arasında Mondros’ta kalma.  Akabinde Ertuğrul Koyu’na geliş ve oradan Ziğindere’ye marş. 1 subay ve 5 er-erbaş ölü, 4 subay ve 33 er-erbaş yaralı. Ağustos’ta Suvla’ya geçiş. Eylülde ağır kayıplar. Ekim ayında Seddülbahir bölgesine geliş. 9 ocak 1916’da Gelibolu’yu terk. (7)

 

Bunlardan, yukarıda adı geçen  Royal Dublin Fusiliers ve Royal Munster Fusiliers 8. Kolordu, 29. Tümen’ in 86. Tugayı, Royal Inniskilling Fusiliers ise 87. Tugayı  bünyesinde görev almışlardır. (8)

 

Müttefikler 25 Nisandan, Temmuz sonuna kadar olan Seddülbahir ve Arıburnu bölgeleri muharebelerinde, elle tutulacak bir ilerleme gösteremeyince, Akdeniz’den gelen yeni takviye tümenlerle toplam 157.000 kişilik yeni bir ordu oluşturmuş ve bu kuvvetlerle ek olarak Suvla bölgesine de saldırı planları yapmışlardı.

 

İrlandalı askerler, Suvla’da  6 Ağustosta başlayan bu yeni taarruz operasyonları için öngörülen  9. Kolordu’ya ait iki tümenden, İrlanda Tümeni (Irish Division) denilen 10. Tümeni oluşturuyordu.

General Bryan Mahon

 

 

 

Bu tümen (komutanları Korgeneral Sir Bryan Mahon) bünyesinde üç tugay bulunmaktaydı:

 

10. Tümen, 29. Tugay:

 

Royal Irish Regiment (İrlanda Kraliyet Alayı), 5. İkmal Destek/  İstihkam Taburu: 27 subay, 749 er-erbaş mevcutlu. 7 Ağustosta Suvla’ya geliş . Sığınak, korunak ve yol yapımı, telgraf  telleri döşeme, su taşıma işlerinde öncü birlik. 1 Aralık 1915 bölgeyi terk

 

Connaught Rangers, 5. Tabur:  25 subay, 749 er-erbaş. Anzak Koyu, Yüksek Sırt, Kanlı Sırt, Bomba Sırtı, Yeşiltepe, Ağıldere, Conkbayırı, Kabakkuyu, Kayacık Dere, Bombatepe, Büyük Palamutluk Sırtı, Şahin Sırt, Damakçılık Bayırı, Şarapnel Deresi, Yüksek Sırt  cephelerinde muharebelere katılma. 30 eylülde bölgeyi terk. Toplam zayiat: 6 subay ölü, 16 subay yaralı, 214 er-erbaş ölü, 355 yaralı

 

Hampshire Regiment (Alayı), 10. Tabur: 30 subay, 897 er-erbaş. 5 Ağustosta Suvla’ya geliş. Bombatepe, Ağıldere, Damakçılık Bayırı, Susak Kuyusu, Çaylak Dere, Yüksek Sırt muharebeleri. 3 Eylül bölgeyi terk

 

Royal Irish Rifles (İrlanda Kraliyet Tüfekli), 6. Tabur: 23 subay, 743 er-erbaş. 5 Ağustosta Anzak Koyu’na geliş, Şarapnel Dere’de karargah. Serçe Tepe, Balıkçı Damları, Çaylak Dere, Ağıl bölgelerinde operasyonlar.  3 subay, 42 er-erbaş ölü, 15 subay, 274 er-erbaş yaralı, 38 yitik. 29 Eylülde bölgeyi terk

 

 

 Prince of  Wales’s (Galler Prensi) Leinster Regiment (Alayi), 6. Taburu: (mevcudu hakkında bilgi yok). 5 Ağustosta Anzak Koyu’na geliş ve Şarapnel Deresi güneyine konuşlanma. Yüksek Sırt, Bomba Sırtı, Şahin Sırt bölgelerinde operasyonlar. 29 Eylülde bölgeyi terk

 

 

10. Tümen, 30. Tugay:

 

The Royal Munster Fusiliers, 6. Tabur: 25 subay, 749 er-erbaş. 7 Ağustosta Suvla’ya geliş ve Gazi Baba’ya konuşlanma. Kireçtepe, Sivri Tepe, Mestan Tepe, Lala Baba bölgelerinde operasyonlar. 1 Ekimde bölgeyi terk.

 

The Royal Munster Fusiliers, 7. Tabur: 28 subay, 750 er-erbaş. Kireçtepe ve Lala Baba muharebeleri. 1 Ekimde bölgeyi terk. Sağ olarak 8 subay, 315 er-erbaş kalmıştır.

 

The Royal Dublin Fusiliers, 6. Tabur: (mevcudu hakkında bilgi yok). 7 Ağustosta Suvla’ya geliş. Mestan Tepe, Lala Baba, Kazlar Çayırı bölgelerinde operasyonlar. 30 Eylülde bölgeyi terk

 

The Royal Dublin Fusiliers: 7. Tabur: 29 subay, 915 er-erbaş. 6 Ağustosta Suvla’ya geliş. Lala Baba, Mestan Tepe, Kazlar Çayırı, Hill 145, Sığacık muharebeleri. 30 Eylülde bölgeyi terk.

 

 

10. Tümen, 31. Tugay

 

The Royal Inniskilling Fusiliers, 5. Tabur: 25 subay, 750 er-erbaş. 7 Ağustos Suvla/Gazi Baba’ya  geliş. Kireçtepe, Sivritepe, Karakol Dağı, Mestan Tepe bölgelerinde operasyonlar. Toplam 7 subay, 46 er-erbaş ölü, 13 subay ve 297 er-erbaş yaralı, 81 yitik. 1 ekimde bölgeyi terk.

 

The Royal Inniskilling Fusiliers, 6. Tabur: 30 subay, 937 er-erbaş. 7 Ağustosta Suvla’ya geliş. Mestan Tepe, Tuz Gölü, Lala Baba, Kireçtepe, Sivritepe, Karakol Dağı çarpışmalarına katılma. 30 Eylülde bölgeyi terk.

 

Princess Victoria’s Royal Irish Fusiliers, 5 Taburu: (mevcudu hakkında bilgi yok).

7 Ağustosta Suvla’ya geliş. Lala Baba, Mestan Tepe, Hill 10, Tuz Gölü, Yeşil Tepe, Karakol Dağı, Kireç Tepe, Sivri Tepe operasyonları . 30 Eylülde bölgeyi terk

 

Princes Victoria’s Royal Irish Fusiliers, 6. Taburu: Mevcudu 27 subay, 756 er-erbaş. 7 Ağustosta Suvla’ya geliş. Mestan Tepe, Yusufçuk Tepe, Karakol Dağı çatışmaları. 30 Eylülde bölgeyi terk.

 

 

İrlandalılar Mestantepe’yi (Chocolate Hill) ele geçirdikten sonra ismini Dublin Hill olarak anmışlardır. (9)

 

 

 Atilla Aşçı Sosyalpedagog- Hannover Leibniz Üniversitesi'nde Meslek Pedagojisi ve Yetiskinler Egitimi Enstitüsü Okutmanı

 

 

 

Kaynakça:

 

1)                        Michael MacDonagh. The Irish At The Front. Londra/ New York / Toronto. 1916. Hodder and Stoughton. S. 1

2)                        a.g.e . S. 104

3)                        a.g.e. S. 59

4)                        Ray Westlake. The Regiments At Gallipoli. South Yorkshire. 1996. S. 227-229

5)                        a.g.e. S. 221-224

6)                        Nigel Steel & Peter Hart. Defeat at Gallipoli. Londra. 1994. S. 95

7)                        Ray Westlake. The Regiments At Gallipoli. South Yorkshire. 1996. S.101-106

8)                        A. Kearsey. Notes And Comments On The Dardanelles Campaign. Naval & Military Press. S. 82

9)                         Bak. 1. S.81

10)                    A.T. Stewart. The Immortal Gamble. A. & C. Black Ltd. 1918. S. 83

 

       10. Tümen bilgileri için aşağıdaki kitaplara başvurulmuştur.

   a) British Regiments at Gallipoli. Ray Westlake. South Yorkshire. 1996

   b) Kitchener’s Army. Ray Westlake. Kent. The Nutshell Publishing co. Ltd. 1989

   c) Notes and Comments.on the Gallipoli Campaign.. A. Kearsay.  Naval & Military Press.

 


  13255 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

748_Semih KOÇAK 10-05-2009, 11:06:59
Sevgili Atilla Abi,
Çanakkale savaşlarının karekterini ortaya koyması bakımından fevkalede bilgiler.Yalnız Yeni Zelandalı yüzbaşının dediklerine katılmıyorum."Muhteşem olan adamların" kimler oldukları orta da.Çanakkale savaşlarında, bu kadar değişik Milletlerden askerlerin,techizatın, silahın buraya getirilmesi Anadolu toprakları üzerindeki düşünceleri açığa çıkartıyor.Mustafa Kemal "Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar :
Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz.
Sizler Mehmetçikle yan yana, koyun koyunasınız.
Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar; Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuştur." diyerek savaşan askerlere sahip çıkmıştır.Peki biz buralara bu kadar sahip çıkabiliyormuyuz.Cennetten bir parça haline getirebiliyormuyuz.ve Günümüz savaşlarında hangi asker bu kadar asilce savaşıyor.Sevgiyle kalın...

 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/05/2019 - 11:07 Süvari Teğmen Safiyyüddin Efendi'nin Çanakkale ve Kafkas Cephesi Harp Hatıratı (Haz. Eren Ergül)

28/04/2019 - 07:16 Kütulamare'den Bağdat'a Bir Zafer Nasıl Felakete Dönüştü? (Tuncay Yılmazer)

23/04/2019 - 15:17 Plevne de Türk Ordusunda görev alan, Çanakkale de ise karşı safta bulunan Avustralyalı askeri doktorun öyküsü Avustralyalı çocuklara anlatılıyor. Turkish Charlie Ryan kitabının yazarlarından John Gillam ile Röportaj (Tuncay Yılmazer)

09/04/2019 - 13:38 Osmanlı İmparatorluğu ve Dünya Savaşı - Said Halim Paşa (Fatih Yücel)

23/03/2019 - 13:18 I. Dünya Savaşı’nda Üsküdar Mekteb-i Sultanîsi (Nuri Güçtekin)

17/03/2019 - 14:19 18 MART ÖZEL - 18 Mart Boğaz Harbinde Müttefik Filonun Saldırı Planı ile Türk Savunma Düzeni Üzerine Değerlendirmeler (M. Onur Yurdal)

13/03/2019 - 05:59 Orgeneral Cevat Çobanlı Paşanın Vefatı Ve Cenaze Merasimi (Ahmet Yurttakal)

03/03/2019 - 05:37 Cephe Hattı Raporlarına Göre Birinci Dünya Savaşı’nda Şehit Türk Subayları (Nuri Güçtekin)

17/12/2018 - 13:03 Sarıkamış Harekâtına Taktik Yaklaşımlar (Dr. Bülend Özen)

09/12/2018 - 10:02 Elveda Zeytindağı – 100.Yıl Dönümü’nde Kudüs’ün Kaybını Yeniden Değerlendirmek (Tuncay Yılmazer)

05/11/2018 - 12:37 Karargâh Umumi Fotoğrafçısı Burhan Felek ve Çanakkale (Mustafa Onur Yurdal)

17/10/2018 - 06:09 Troya Müzesinde Bir Çanakkale Şehidi’nin Mezar Taşı (Ahmet Yurttakal)

15/09/2018 - 20:54 Mustafa Kemal Atatürk ve Enver Paşa (İsmail Pehlivan)

30/08/2018 - 10:16 Çanakkale Savaşı Sonrasında Mezarlıklar İle İlgili Ortaya Çıkan Sorunlar Ve Yapılan Tartışmalar (Burhan Sayılır)

03/07/2018 - 04:23 Arşiv Belgelerinde Lâpseki (1915 - 1922) (Hüseyin Arabacı)

24/05/2018 - 04:02 Yarımada’daki Ateşkes: 24 Mayıs 1915 - The Armistice on the Gallipoli Peninsula - 24 May 1915 (Yusuf Ali Özkan)

20/05/2018 - 08:02 Çanakkale Savaşı Siperin Ardı Vatan (Gürsel Göncü - Şahin Aldoğan)

16/05/2018 - 09:33 Payitahtta Nutuklarım : Cemal Paşa’yı Yüceltme Amacıyla Yazılmış Bir Risale (Nevzat Artuç)

06/05/2018 - 20:14 Hafız Hakkı Paşa Hayatı Ve Eserleri (Mustafa Birol Ülker)

28/04/2018 - 06:41 Mahmut Sabri Bey Ve Seddülbahir Savunmasının İlk Üç Günü (Burhan Sayılır)

24/04/2018 - 07:03 25 Nisan 1915 Gelibolu Yarımadası Çıkarmaları Üzerine Taktik Yaklaşımlar (Bülend Özen)

18/04/2018 - 10:58 Çanakkale Savaşı Esnasında Çekildiği İddia Edilen Bir Fotoğraf Hakkında (Erhan Çifçi)

13/04/2018 - 05:58 “Büyük Stratejisizlik”ten Sahadaki Gerçekliklere, Gazze,Birüssebi ve Kudüs’ün Kaybı (Bülend Özen)

07/04/2018 - 11:16 18 Mart Günü Dardanos Şehidi Zabit Namzedi Halim Efendi (Ahmet Yurttakal)

04/04/2018 - 06:50 Birinci Dünya Savaşı nda İstanbul a Yapılan Hava Saldırıları (Emin Kurt - Mesut Güvenbaş)

31/03/2018 - 15:41 Kısa Birinci Dünya Savaşı Tarihi (İlkin Başar Özal)

29/03/2018 - 09:02 Boğaz’ın Fedaileri "Çanakkale Boğazı Tahkimatları ve Çanakkale Boğaz Muharebeleri’nde Türk Topçusu" adlı kitapların tanıtımı (Bayram Akgün)

23/03/2018 - 13:22 Verdun Savaşı (İlkin Başar Özal)

20/03/2018 - 17:57 Londra’nın Savaş Planları: 1906 Taba Krizi Ve Çanakkale (Yusuf Ali Özkan)

17/03/2018 - 04:39 18 Mart Özel - Çanakkale Boğazı Savunmasında Kullanılan 240/35’lik Alman Krupp Kıyı Topunun Teknik Özellikleri (Bayram Akgün)

12/03/2018 - 11:23 Uydurmadan Gerçeğe- Çanakkale Savaşı’nda Bulutlar İçerisinde Kaybolduğu İddia Edilen Norfolk Taburu (Tuncay Yılmazer)

25/02/2018 - 13:09 Yiğitler Harmanı Yozgad Mekteb-i Sultanisi -Yozgat Lisesi- (Osman Karaca)

19/02/2018 - 09:19 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 2 (Bayram Akgün)

11/02/2018 - 12:02 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 1 (Bayram Akgün)

05/02/2018 - 05:38 İngilizlerin 1915 Yılı Strateji Değişikliği: Çanakkale, İngiliz Karar Vericiler İçin Bir Seçenek Haline Nasıl Geldi? (Yusuf Ali özkan)

30/01/2018 - 08:02 Medine Müdafaası ve Fahreddin Paşa (Süleyman Beyoğlu)

20/01/2018 - 10:18 Düşman Çanakkale’yi Geçecek Olursa (Doç.Dr. Mesut Uyar)

13/01/2018 - 11:19 Amiral Carden’in Çanakkale Boğazı Saldırı Planı Üzerine Bir Değerlendirme ( Bayram Akgün)

17/12/2017 - 12:41 Gelibolu Yarımadasında Kaybolan Şehitlik ve Anıtlar (Mustafa Onur Yurdal)

08/12/2017 - 19:02 Tarih dergilerinde Kudüs 100.Yıl Dosyaları

04/12/2017 - 12:16 Topyekûn Harp Erich von Ludendorff, Erhan Çifci (ed.), Çev. Aynur Onur Çifci-Erhan Çifci (Zafer Efe)

22/11/2017 - 03:49 Üç Mermi İle Bir Defter - Çanakkale’de Yedek Subay Bir Mühendisin Hikayesi (Mustafa Onur Yurdal)

07/11/2017 - 18:30 Pomakların Çanakkale Ağıdı - Pesna (Ömer Arslan)

30/10/2017 - 18:41 25 Nisan 1915, Arıburnu Anzak Çıkarmasında 57.Alay’ın Conkbayırı’na İntikali – Yeniden Değerlendirme ( M. Şahin Aldoğan )

17/10/2017 - 11:31 Prof. Dr. Christopher Bell'in yeni eseri Churchill and the Dardanelles üzerinden bir inceleme: Churchill Çanakkale Savaşlarının tek sorumlusu mudur?

09/09/2017 - 05:40 Florence Nightingale’in Eli Anadolu’ya da Değmişti-Kırım Savaşından Unutulan İlk Prefabrik Hastane: Erenköy (Renkioi) (Mustafa Onur Yurdal)

22/08/2017 - 07:18 Kuşatma ve Esaretin Adı KÛTULAMÂRE Esir Bir İngiliz Subayın Anıları - Edward W.C. Sandes -(Muzaffer Albayrak)

09/08/2017 - 18:07 19. Tümen Kurmay Başkanı İzzettin Çalışlar’ın Çeşitli Konferans ve Yayınlarında Conkbayırı Süngü Taarruzu (Melike Bayrak-Mustafa Onur Yurdal)

27/07/2017 - 13:33 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması 2.Bölüm-2.Gazze Muharebesi(Tuncay Yılmazer )

11/07/2017 - 10:07 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması-Gazze Muharebeleri(1.Bölüm)(Tuncay Yılmazer)

22/05/2017 - 05:29 Müstahkem Mevkii nin Anafartalardaki Sesi-Küçük Anafartalar Topları(Bayram Akgün)

09/05/2017 - 08:12 Kûtulamâre Kuşatması’ndan Esarete Yüzbaşı Sandes’in Hatıraları - Çev. Tuncay Yılmazer

02/05/2017 - 11:45 İzmir-Bayındır İlçesinden Çanakkale Harbine Katılanlar (Necat Çetin)

28/04/2017 - 08:49 Kûtulamâre Zaferi 1916(Muzaffer Albayrak,Vahdettin Engin)

23/04/2017 - 21:24 Türk Ordusu’nda Künye Uygulamasına İlişkin İlk Girişimler ve İlk Künyelerle İlgili Kısa Bilgiler (The First Attempts On The Use Of Identity Tags In Turkish Army And Information About The Early Identity Tags) (Burhan SAYILIR)

13/04/2017 - 05:43 Çanakkale Savaşı, Kara Savunması İçin Müstahkem Mevkii Top Desteği (Bayram Akgün)

07/04/2017 - 14:30 Çanakkale Muharebelerinde İdari ve Lojistik Faaliyetler (Ayhan Candan)

06/04/2017 - 19:17 Kabataş Erkek Lisesi 1.Büyüteç Tarih Öğrenci Sempozyumu (8-9 Nisan 2017)

04/04/2017 - 21:12 Resmi Belgelere (Nüfus Ölüm-Genelkurmay-Kayıtsız Ölüm Defterleri) Göre İzmir - Beydağ Şehitleri (Necat Çetin-A.Levent Ertekin)

31/03/2017 - 07:25 Çanakkale nin Şehit Kalemleri (İsmail Sabah)

27/03/2017 - 19:43 Çanakkale Müstahkem Mevkii’ye Bağlı Top Mermisi Çeşitleri (Bayram Akgün)

25/03/2017 - 20:58 GeliboluyuAnlamak Özel- 100. Yılında Gazze Muharebeleri Kahramanlarını Anıyoruz (Tuncay Yılmazer)

17/03/2017 - 21:15 18 Mart Özel Makalesi - Yaşayanların Ağzından 18 Mart Boğaz Muharebesi (Ahmet Yurttakal)

16/03/2017 - 08:51 18 Fotoğrafla Çanakkale Boğaz Muharebesi 18 Mart 1915 - 18 March 1915 Dardanelles Assault with 18 photographs (Ahmet Yurttakal)

13/03/2017 - 05:47 Çanakkale Muharebelerinde Bir Hile: Sahte Toplar (Bayram Akgün)

07/03/2017 - 04:27 Çanakkale Zaferi’nden Mescid-i Nebevi’ye Enver Paşa’nın 1916 Filistin-Hicaz ziyareti(Tuncay Yılmazer)

23/02/2017 - 07:48 Gelibolu Savunması Bir Karargâh Çalışması - General G.S. Patton (Haluk Oral)

09/02/2017 - 06:24 İkinci Kirte Muharebesi (6-8 Mayıs 1915 Taarruzları) (Yücel Özkorucu)

31/01/2017 - 12:29 Türk Boğazları Meselesi (Ayhan Candan)

24/01/2017 - 05:39 Kanlı Bir Mendil Hikayesi (Ömer Arslan)

19/01/2017 - 10:32 Irak Cephesinde Gönüllü Kahramanlar Osmancık Taburu (Muzaffer Albayrak)

23/12/2016 - 20:32 Atlas Tarih Dergisi Aralık-Ocak Sayısında 1916 Sina Filistin Hicaz Cephesi (Tuncay Yılmazer)

13/12/2016 - 07:23 Birleşik Harekat Tecrübesi Olarak Cihan Harbinde Türk-Alman Askeri İttifakı (Gültekin Yıldız)

02/12/2016 - 20:23 Çanakkale Kara Muharebelerinde Ağıl Dere (Şaban Murat Armutak)

15/11/2016 - 11:48 Çanakkale de Bir Melek Hanım (Muzaffer Albayrak)

01/11/2016 - 05:41 Çanakkale Kara Muharebelerinde Asma Dere (Şaban Murat Armutak)

24/10/2016 - 06:55 42. Alay / Gelibolu 1915 - Ahmet Diriker (Oğuz Çetinoğlu)

03/07/2016 - 14:42 Çanakkale’den 100. Yılında Somme’a:Bir Savaş, İki Muharebe (Mustafa Onur Yurdal)

11/06/2016 - 14:37 I.Dünya Savaşı nda Şii Ulemasının Cihat Fetvaları Çerçevesinde Irak Cephesi (Ziya Abbas)

01/06/2016 - 06:23 Kutülamare- Yarbay Mehmed Reşid Bey in Günlüğü (İ. Bahtiyar İstekli)

23/05/2016 - 12:01 Osmanlı Devleti’nin Çanakkale Muharebelerinde Sağlık Alanındaki Faaliyetleri (Ayhan Candan)

16/05/2016 - 07:38 Bir Osmanlı Kurmay Subayı- Iraklı Kürt Devlet Adamı, Mehmet Emin Zeki Bey in Yaşam Öyküsü (Tuncay Yılmazer)

10/05/2016 - 13:00 Mezopotamya da Bir Savaş 1915-1916 KutülAmare – Nikolas Gardner ( Tuncay Yılmazer )

07/05/2016 - 07:31 Birinci Dünya Savaşının İslam Dünyasına Etkileri (Yüksel Nizamoğlu)

30/04/2016 - 19:20 Çanakkale Savaşı: Bir Siyasi Mücadele Alanı (Özgür Öztürk)

23/04/2016 - 19:13 25 Nisan 1915 Anzak Çıkarması İlk Saatleri – Daha Erken Müdahale Edilebilir miydi? ( Ahmet Yurttakal )

17/04/2016 - 21:26 Maskirovka Harekatı - KûtulAmare bir zafer midir? ( Tuncay Yılmazer )

28/03/2016 - 11:20 Çanakkale Muharebelerinde Osmanlı Ordusunun Asker Kaybı (Ayhan Candan)

26/03/2016 - 09:55 Eğitimli Neslin Birinci Dünya Savaşı ile İmtihanı ( Dr. Nuri Güçtekin )

24/03/2016 - 10:00 Birinci Dünya Savaşı nda Yozgat Lisesi (Dr. Nuri Güçtekin)

21/03/2016 - 06:35 Çanakkale Seferberliği: Savaş, Eğitim, Cephe Gerisi (Mustafa Selçuk)

17/03/2016 - 08:15 18 MART ÖZEL - Çanakkale Zaferi ve Cevat Paşa (Ahmet Yurttakal)

22/02/2016 - 12:27 Gertrude Bell Irak Sınırını Çizen Kadın (Veysel Sekmen)

14/01/2016 - 08:43 Çanakkale Şehidi Feyzi Çavuş’un Zevcesi Zehra Hanımın Padişaha Mektubu (Osman Koç)

23/12/2015 - 16:47 Çanakkale Savaşlarında Binbaşı Halis Bey’e Ait Bir Ganimetin Öyküsü (Serdar Halis Ataksor)

10/12/2015 - 18:03 Mesudiye Zırhlısının Dramı (Cemalettin Yıldız)

06/12/2015 - 20:29 Kut’ülamarenin Türklere Tesliminden Sonra Irak İngiliz Ordusunun Faaliyetlerine Dair Rapor (Haz. Serdar Halis Ataksor)

01/12/2015 - 10:11 10 Ağustos 1915 Conkbayırı Süngü Hücumu (Muzaffer Albayrak)

17/11/2015 - 21:09 Çanakkale Deniz Muharebelerinde Verilen Zayiatlar (Ahmet Yurttakal)

10/11/2015 - 05:19 Reis-i Cumhur Mustafa Kemal in Çanakkaleyi ziyaretleri (M. Onur Yurdal )