Bir Kahramanın Ardından … ( İslam Özdemir )

Tarih: 13/11/2008   /   Toplam Yorum 16   / Yazar Adı:      /   Okunma 19995

“Durmaksızın akıp giden zaman gazel yaprakları misali alıp götürdü onları aramızdan. Sessizce çekip gittiler bu fani âlemden ebediyete. Onlar bu sonsuzluk yolculuğunda şehit arkadaşlarına kavuşurken, vefat haberini duyan biz fanilerin yüreğinde derin bir hüzün bıraktılar. Gidenlerden sonuncusuydu Albay Mustafa Şekip Birgöl. Çoğumuzun varlığından ebedi aleme intikali sayesinde haberdar olduğu 106 yaşındaki bu koca çınar Kurtuluş Savaşının son gazisiydi. Yani bu geleneğin ve bu mirasın son temsilcisi. Vefatıyla birlikte bu kurtuluş destanın da görgü şahitlerinden hiç kimse kalmadı artık….”

İslam Özdemir’in her satırı duygu yüklü yazısıyla Kurtuluş Savaşı’ndan bu ülkeye kalan son yadigâr gazimizi anıyor, Albay Mustafa Şekip Birgöl’e Cenab-ı Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

 

Onlar dünyanın o güne dek şahit olmadığı bir özgürlük mücadelesinin şanlı  amilleriydi. Birinci Dünya Savaşında cephelerde vatan ve mukaddesat için kahramanca çarpışmışlar, Mondros’la işgalin acısını tatmışlar,Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal’in Milli Mücadele için yaptığı çağrıya bir an olsun tereddüt etmeden ulusu esaret altından kurtarmak düşüncesiyle katımışlardı. Sakarya, Dumlupınar ve Afyon onların kanlarıyla yazdıkları kahramanlık destanına şahitlik etmişti.Güzel İzmir’le beraber tüm anavatanın düşman işgalinden kurtulmasıyla sağ kalan silah arkadaşlarıyla beraber sevinç gözyaşları dökmüşler, şehit kardeşlerinin aziz hatıralarını da ömürlerinin sonuna kadar rahmet ve şükran duygularıyla yâd etmişlerdi.

 

Aradan yıllar geçmişti. Var olması için hayatlarını ortaya koydukları Türkiye Cumhuriyeti büyümüş, gelişmiş eski acıların üzerine çoktan sünger çekmişti. Açılan bu tertemiz sayfa da geçmişte yaşanılan her şeyi unutma konusunda yapılan en mühim hata  ise onları bir köşe de kendi kaderine terk etmek olmuştu. Cenk meydanlarında haşmetiyle yerle bir ettikleri hasımlarının torunları bile yenildikleri halde dedelerine sahip çıkmış fakat ne yazık ki zafer kazanan bir ulusun fertleri ecdadına vefa göstermek konusunda sınıfta kalmıştı. Düşmanın harp sahasında sırtını yere getiremediği o arslanları, ilgisizlik ve vefasızlık perişan etmişti. Fakat Onlar her şeye rağmen yine de küskün değillerdi torunlarına. Ne zaman kapıları çalınsa gelenleri bir baba sıcaklığıyla karşılayıp, bağırlarına basarlardı. Tek bekledikleri birazcık güler yüz ve tatlı dildi. Bunu gördüler mi sizden dünyalar onların olurdu, Hele bir de sordunuz sa o kahramanlık günlerinde neler yaptın diye? Konuşan bir tarih kitabı gibi teker teker anlatırlardı bir ulusun özgürlük mücadelesini. Onlar sarf ettikleri her cümlede hıçkırıklara boğulup, o anı yeniden yaşarken sizde bir anda o günlerde bulurdunuz kendinizi. Gazi Mustafa Kemal’ler, Mareşal Fevzi Çakmaklar, Kazım Karabekirler ve  daha niceleri… Yıllar önce ebediyete intikal eden ama namıyla hala dünyayı titreten o büyük komutanlar onların lisanında yeniden hayat bulur ve karşınıza dikiliverirdi birden.

 

Durmaksızın akıp giden zaman gazel yaprakları misali alıp götürdü onları aramızdan. Sessizce çekip gittiler bu fani âlemden ebediyete. Onlar bu sonsuzluk yolculuğunda şehit arkadaşlarına kavuşurken, vefat haberini duyan biz fanilerin yüreğinde derin bir hüzün bıraktılar. Gidenlerden sonuncusuydu Albay Mustafa Şekip Birgöl. Çoğumuzun varlığından ebedi aleme intikali sayesinde haberdar olduğu 106 yaşındaki bu koca çınar Kurtuluş Savaşının son gazisiydi. Yani bu geleneğin ve bu mirasın son temsilcisi. Vefatıyla birlikte bu kurtuluş destanın da görgü şahitlerinden  hiç kimse kalmadı artık.

1903 yılında Üsküdar’da dünyaya gelen  Mustafa Şekip Birgöl,Kurtuluş Savaşına 15.Tümen 45.Alay bünyesinde Mülazım olarak iştirak etmiş, Afyon Cephesinde görev yapmış, Büyük Taarruzda bulunmuş ve Güzel İzmir’in kurtuluşuna şahitlik etmişti. Kurtuluş Savaşının ardından Samsunda bulunan kıtasına geri dönen Mustafa Şekip Birgöl,1928 yılına kadar burada görev yapmıştı. Bundan sonraki görev hayatında Sarıkamış, Bayburt ve Muğla’nın yanı sıra Çanakkale Eğitim Alayı, Ezine Dağ Tugayı ve Gelibolu’daki 4. Tümende vazife yapan Kahraman Gazimiz 13 Eylül 1952’de 49 yaşında Albay Rütbesiyle emekli olmuştu. Merhum Gazi Yakup Satar’ın vefatının ardından Kurtuluş Savaşı Gazilerinden artık kimsenin kalmadığı söylenirken Genelkurmay Başkanı Sayın  İlker Başbuğ tarafından kamuoyuna takdim edilen Emekli Albay Mustafa Şekip Birgöl, yaklaşık 17 gündür yoğun bakımda yaşam mücadelesi verirken akciğerlerinin işlevini yitirmesi üzerine 13 Kasım 2008 günü sabah saat.03:00’te  İstanbul’daki Gata Haydarpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayata gözlerini yumdu. 106 yaşında hakka yürüyen merhum gaziye şanına yakışır bir cenaze töreni tertip etmek için herkes seferber oldu. TBMM onun şanlı hatırasına ihtiramen mecliste devlet töreni tertiplemişti. Merhumun naaşı bu maksatla aynı gün askeri bir uçakla İstanbul’dan Ankara’ya getirildi.TBMM’de saat:11:30’da  başlayan törene Sayın Cumhurbaşkanı ve tüm devlet erkanının ve Türk Silahlı Kuvvetleri Mensuplarının yanı sıra Kore ve Kıbrıs Savaşı Gazileri ve halkta iştirak etti. Basın Mensupları da törene yoğun ilgi gösterdi. Devlet Töreninin ardından naaşı uçakla yeniden İstanbul’a gönderilen Kahraman Gazi, 14 Kasım 2008 Cuma günü İstanbul Selimiye Camiinde  öğlen vakti düzenlenecek cenaze merasiminin ardından Esat Paşa’nın ve  bir zamanlar pek çok Çanakkale Şehidinin   metfun bulunduğu  Karacaahmet Mezarlığındaki aile kabristanlığında toprağa verilecek.

 

Ulusuna veda eden bu canlı tarihi  en derin rahmet ve şükran duygularıyla anarken,Ona Enis Behiç Koryürek’e ait şu dizelerler veda etmek istiyorum.

 

 

      “Ne  alçak görünür şu fani hayat

       Baktıkça samimi uzletinize;

       Bir anda coşarak ağlarım,heyhat….

      Günahkar gözyaşım layık mı size?”[1]

 

Ruhun Şad Olsun.Mekanın Cennet Olsun Koca Çınar.

 

 

 

İslam ÖZDEMİR

Çanakkale Savaşları Araştırmacısı/


[1] Dini ve Milli Şiirler Antolojisi Enis Behiç Koçyürek Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları Ankara 1991


  19995 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

461_mustafa demir 13-11-2008, 22:37:24
bu denli faydalı çalışmalarınızdan dolayı sizleri kutluyorum
 
462_OZAN BODUR 14-11-2008, 13:52:52
öncelikle İslam Bey'i bu güzel ve manidar yazısından dolayı tebrik ederim...Ancak bu konuda eklemek istediğim acizane bir kaç sey olacak;


Türk milleti olarak gerçekten ilginç bir yapıya sahibiz,söze geldiği zaman asker milletizdir,bu özelliği dünyada kimseye bırakmayız,annelerimiz bize savaş türkülerinden ninniiler,düzer,kahramanlık hikayeleri ile büyürüz,Daha yeni emeklemeye başlamışken Seyyid Battal Gazi ile Malatya kalesine gider Genç Osman'la Bağdat'dan döneriz . Dünya ve ahretde ki en büyük rütbeyi şehidlik olarak daha küçücükten beynimize işleriz.Ancak söz gazilere ve gaziliğe geldiğinde durum hemen değişmektedir.


Daha Birinci Dünya savaşı yıllarında bile çoğu gazimizi sanki savaştıkları cephede can vermeleri şartmış gibi dışlamışızdır bu durum Kurtuluş Savaşında hatta Kıbrıs ve Kore savaşlarında da değişmemiştir.Halil Koç'u Hüseyin Kaçmaz'ı Şekip Birgöl'ü hep vefat ettiklerinde öğrendi bu millet,Güney Doğu dan bir şehid gelmiş dediklerinde sokaklara dökülür,bayrak üstüne bayrak asarız,kendi kendimize propaganda yaparız ama kimsenin bir rehabilitasyın merkezine giderek bir Güney Doğu gazisini ziyaret etmek veya moral vermek aklına gelmez.

Onları savaş bakiyesi bir artık olarak görürüz...Hem gördüğümüzde üzülür hallerinin iyi olmasını temenni eder hem de pek görmek istemeğiz bu nasıl olur demeyin oluryor işte...Kartını evde unutan bir gazinin belediye otobüsünden indirilmeye çalışılmasını son anda engelleyen biri olarak bu toplumun gazilere bakış açısını iyi bilirim ben...Otobüs ağzına kadar dolu ve bir Allah'ın kulu ''hop hemşerim sen kimin gazisini otobüsten indiyorsun''demiyor...Bakışlar,davraışlar ''amannnn banane'' edasında....Ve bu gazinin bakışlarında ki mazlumluktan içinden geçirdiklerini okumakta hiç zor değil...En hafif iç yanması ''yazıklar olsundur''herhalde...Ama pek beğenmediğimiz,Batı da böyle bir davranış gerçekleşse mesala ABD de Irak Savaşında yara almış ve sakat kalmış bir eski askerin aynı muameleye tabi olduğunu veya bir İngiliz ve Fransız gazisinin bu şekilde bir davranışa muhatap olduğunu düşünebiliyormusnuz?Adamın yedi ceddinin defterini dürerler...


Geçenler de malum ABD bir seçim atmosferinden geçti,dünyanın her yerinden ABD ye canlı bağlantılar gerçekleştirilip seçimin nabzı tutuluyor,bu sırada Washıngton dan canlı bağlantı yapan İngliliz BBC kanalı muhabirlerinin yakasında ki kırmızı gül şekilli rozetler dikkatimi çekti,bu rozetlerin manası nedir biliyormunuz?

Bu rozetleri Gaziler Haftasında savaşlarda hayatlarını kaybeden veya savaşa katılan İngilizlerin yakınları takmaktadır.Dünya onları izliyor ve yakalarında bu rozetler,bağlılıklarını anlayabiliyormusnuz?Biz de olsa ne alaka kabilinden bir sürü saçmalık sıralanır ama onlar geçmişlerinmi unutmanın geleceklerini unutmak olduğunun son derece farkındalar...Bizde ise TRT'nin devlet ve Genelkurmay tavsiyeli rutin ziyaretlerinin dışında özel televizyonların ve yayın kuruluşlarının gazilerin hayatlarına eğildiklerini,yaşayışlarını topluma anlattıkları veya gazileri tekrar hayata kazandırmayı hedef alan bir proğram hatırlıyormusnuz?Yormayın boşuna kendinizi yok çünkü...

Şimdi devlet erkanının merhum gazinin tabutu arkasında ki fotağraflarına bakıyorum da düşünüyorum bu devlet erkanından kaç kişi ziyaret edip vefat etmeden önce şükranlarını iletmiştir.Benim Şekip Birgöl açısından hatırladığım tek isim Orgeneral Başbuğ...Yazık çok yazık...Kendine ve bağımsızlığına bedel ödeyen birini unutan bir ulus neyi hatırlar ki...?


OZAN BODUR-www.duryolcu.com


 
463_İslam ÖZDEMİR 14-11-2008, 15:58:14
Sayın Ozan Bodur'la aynı düşünceleri paylaşıyorum.Anlattıkları ve yaşadıkları acı ama gerçek.Evet bizden başka uluslar ülkeleri için mücadele verip bu şerefli rütbeye vasıl olan fertlerine nasıl saygı göstereceklerini bilemiyorlar.Onları hayatta iken rahat yaşatmak bir yana öldükten sonra da isimlerini bir yerlerde ölümsüzleştirmek ve gelecek nesillere onları tanıtmak için pek çok faaliyet içerisindeler.Örneğin Avustralya ve Yeni Zellandanın her sene Gelibolu Yarımadasında düzenledikleri anma törenleri.Her iki ulusta dünya tarihine merhaba dedikleri ve varoluş mücadeleleri olarak gördükleri Çanakkale Muharebelerine ve muharip gazilerine verdikleri değer ortada.Herhalde bizde zafer ve kahraman bolluğu olduğundan mıdır neden bilmem Milli Tarih denilen o yüce varlığın şuuruna daha tam manasıyla erişememişsiz.Bu amaçla son zamanda yapılan bazı kıpırdanmalar ise ya reklam amaçlı ya da ah vah demekten öteye gitmiyor.Bugün Kurtuluş Savaşının son kahramanını Cenabı Hak'kın rahmetine tevdi etmekle aslında koskoca bir devrin kapılarını kapatmış olduğumuzu düşünüyorum.Yine şu anda gazilik şerefini göğsünde taşıyan Korenin,Kıbrısın ve Güneydoğu Anadolu daki Terör Mücadelesinin emektarları aramızda canlı birer tarihi vesika olarak geziniyor.En son bir Kıbrıs Gazisiyle tanışmak bahtiyarlığına eriştiğimde onunla Barış Harekatı hakkında çok güzel bir sohbet etmiştim.Onlar ilgi ve saygı gördüklerini hissettikleri anda bütün gönül kapılarını karşısındakilere açıyor.Onlar Ulusumuzun tapu senetleri,harp meydanlarından kalan milli hatıralarımızdır.Tarih şuuruna sahip uluslar onları böyle süründürmek yerine onları baş tacı edip,hayatlarının sonuna kadar rahat etmeleri için seferber olurlar diye düşünüyorum.Biraz acımasız olacak ama bizim yaptığımız sadece riyakarlıktan ve eyyamcılıktan ibaret.Öyle olmasa bu hazin tablolar tekrar tekrar yaşanmaz.Aramızdaki ruhsuz,ne olduğu belirsiz insanların sayısı artmazdı.Eğer bir ülke de vatanperver olduğunuz için,göğsünüze ay yıldız veyahut Osmanlı Devlet Arması gibi manevi hatıraları taşıyorsunuz diye garip gözlerle temaşa ediliyorsanız bana o ülkenin istikbali için garanti veremezsiniz.Söylenecek o kadar çok şey varki.Bunların hepsini burada dile getirmeye kalksam bu sitenin yorum sayfası kiyafetsiz kalır.Tek bildiğim ömrümün sonuna kadar bu davanın hizmetçisi olacağım ve de neslimi inşaalllah Milli ve Manevi Değerlerine ehemmiyet veren bir nesil olarak yetirştirmeye çalışacağımdır.Herkes fert olarak gerekeni yapmalıdır diye düşünüyor Merhum Mustafa Şekip Birgöl deme Cenabı Haktan bir kez daha mağfiret dileyerek,şahsınıza karşı derin hürmet beslediğimi ifade eetmek istiyorum.

İSLAM ÖZDEMİR
ÇANAKKALE SAVAŞLARI ARAŞTIRMACISI-YAZAR
galllipoli1984@hotmail.com
 
464_Cengiz Yıldız 14-11-2008, 17:42:45
Sayın Özdemir yazınızı duygulanarak okudum. yüreğinize sağlık

Bu yazıları geçmişinde uzak büyüklerine hele de gazilerine sagısız olan insanlara defalarca okutmamız lazım. malesef yıllardır o gazilerden habersiziz. çok değil 94 yıl önce Çanakkale Savaşlarında her
evden bir şehit diyoruz. Şuan kaç kişi kendi dedelerini biliyor. Kendim bile dedemi bulamıyorum

 
465_Hüseyin Sürgen 14-11-2008, 20:16:02
Kahramanlar asla ölmezler..Onlar daima gönlümüzde,yüreğimizde her daim yaşayacaklardır..Yanımızdan ayrıldıkları sadece bedenleridir..Kurtuluş Savaşı son Gazimizi de ebedi yolculuğa uğurladık..Hüzünle ama gururla..Çünkü onlar bizlere yeryüzünün en kıymetli hazinesini,yani aziz Vatanı bıraktırlar..Ne mutlu ki böyle asil kahramanların torunlarıyız..

Böyle durumlar,bu ayrılıklar aslında sözün bittiği yerdir ben de..Ama bildiğim bir hakikat var ki o da şudur;''Kahramanlar asla ölmezler..''

İslam Özdemir'e de bu makalesinden dolayı müteşekkirim...Selametle....
 
466_Ramazan AKBAŞ 14-11-2008, 21:13:18
Bir milletin topyekün var olma mücadelesinin örneği olan İSTİKLAL harbinde görev alıp memleketi mudafa eden şehitlerimizi rahmetle anıyorum ÇANAKKALE SAVAŞININ GAZİLERİ ARAMIZDA yok son İSTİKLAL HARBİ GAZİMİZİ EDEBİYETE UÐURLARKEN bu memleketin evladı olara ne derece bizler için mücadele vermiş olan ECDADI tanıyabiliyoruz Çanakkale savaşı 93 sene evvel oldu cumhuriyetimiz 85 yaşında ama bunca geçen yıla rağmen gazilerimizi son yıllarda anıyoruz bundan önce neredeydik bir genc olarak tüm genclere seslenmek istiyorum bize ecdadımız bu vatanı hangi şartlarda bize emanet etti ve biz bu emanete ne derece sahip çıkabildik çıkamadık ama bundan sonra ecdadımızın bu mücadelelerini öğrenmek idrak etmek için çaba harcayacağımızı ümid etmekteyim siteye ve sitedeki yazılarıyla bizlere ışık tutan abilerimize şükranlarımı sunuyorum bu bir bayrak yarışı ilerde bu bayrağı bizler teslim alıp yeni gelen nesle bu mücadeleleri aktaracaz inşalllah DİN BAYRAK VATAN İÇİN can vermiş tüm ŞÜHEDAYI MİNNET ŞÜKRAN VE RAHMETLE ANIYORUM EBEDEN DAİMA
 
467_İsmail Sezgin 14-11-2008, 23:16:09
Keşke o günleri (Allah şu anda göstermesin!) biz de görebilseydik belki şu anda vatanımızın, toprağımızın kıymetini daha iyi anlardık diye düşünüyorum. Bugünlerimize ışık olan dedelerimizin yolunda gidemediğimiz için hepsinden teker teker özür dileyeceğim günü içler acısı ile bekliyorum...
 
469_İsmail SABAH 17-11-2008, 20:45:39
Okudum, okudukça büyük büyük dersler aldım. Hem utandım hem gurur duydum. Araştırmacı-Yazar İslam Özdemir, koca bir tarihi büyüklüğüne ve şanına yakışır bir şekilde yüreklere anlatmayı başarabilmiş. İçtenlikle tebrik eder, çalışmalarında başarılar diler, yeni yazılarını sabırsızlkla beklediğimi belirtirim.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015