Çanakkale Cephesinden Anzac Günlükleri ( M. Onur Yurdal )

Tarih: 03/07/2008   /   Toplam Yorum 9   / Yazar Adı:      /   Okunma 12540

Onsekiz Mart Üniversitesi “Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu”nun ilk kitabı olan "Çanakkale Cephesinden Anzac Günlükleri" adlı çalışma yayımlandı. Söz konusu çalışma Çanakkale Muharebelerinde bulunmuş, savaşı politik, siyasi yönleriyle ele alan , gelişmeleri yakından takip eden Avustralya ve Yeni Zelandalı, İngiliz asker ve gazetecilerin vs. günlüklerinden oluşmaktadır. Orijinal metinlerden Türkçeye çevrilerek, topluluğun Akademik Danışmanı Niyazi SEZEN ve Yönetim Kurulu üyesi İsmail SEZGİN’ in editörlüğünde yayına hazır hale getirilen bu eser “Çatı Kitaplar” tarafından basıldı. Günlüklerin içerikleri savaşa ait kimi noktalarda bazı soru işaretlerini daha da artırırken orijinal bilgileri ve özgün oluşuyla zenginliğini ve farkını ortaya koyuyor. Çanakkale Savaşlarına farklı bir pencereden bakmak isteyenler, bu kitabı topluluğun resmi sitesi olan www.canakkalesavaslari.net web adresinden temin edilebilirler.

 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin en göze topluluklarından biri olan ve adı gibi Çanakkale’ye ait olan “Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu”nun ilk kitabı olan "Çanakkale Cephesinden Anzac Günlükleri" adlı kitap yayımlandı. Üniversitede bir ilki gerçekleştiren bu topluluk, Çanakkale Savaşlarına dair birçok katkı sağlamayı hedeflemekte.

 

    Kitap; Çanakkale Muharebelerine şahit olmuş, orada savaşmış, savaşı politik, siyasi yönleriyle ele alan , kısacası savaşı yakından takip eden Anzacların günlüklerinden oluşmaktadır. Orijinal metinlerden Türkçeye çevrilerek, topluluğun Akademik Danışmanı Niyazi SEZEN ve Yönetim Kurulu üyesi İsmail SEZGİN’in editörlüğünde yayına hazır hale getirilen kitap “Çatı Kitaplar” tarafından basıldı. Günlüklerin içerikleri savaşa ait kimi noktalarda bazı soru işaretlerine bir soru işareti daha katarken çoğunlukla orijinal bilgileri ve özgün oluşuyla zenginliğini ve farkını ortaya koyuyor.

 

Kitapta bulunan bazı günlüklerin içerikleri şu şekilde;

 

Avustralya İmparatorluk Kuvveti adına savaşa gelen Er A.J. Mcnaughton'un Mısır’da Anzacların Lejyonerlik eğitimi aldığı kamplardan biri olan Mena Kampındaki öyküsüne tanıklık edeceksiniz.  Mcnaughton 25 Nisanda Anzacların karaya çıkışına şahit  askerlerden biri olarak o günü "Bu şekilde, bir daha asla böyle bir güne şahit olmak zorunda kalmamam için Tanrı'ya dua ettiğim gün bitti" sözleriyle tanımlıyor.

 

 Avustralyalıların denizaltısı olan ve 25 Nisanda karadan geçemeyen müttefiklerin yerine gizlice ve derinden boğazı aşıp Marmara açıklarına varan AE-2 mürettebatından Albert Edward Knaggs'ın hikayesi ise tam bir macera. AE-2 ile ilgili aydınlanamayan bir nokta olan AE-2’in Çanakkale boğazını geçtikten sonra bir kaç Türk gemisine saldırıda bulunduğu ve bunlardan birini batırdığı, denizaltının kaptanı Stoker'ı doğrular nitelikte anlatılmış. AE-2 denizaltısının 25 Nisan’da boğazı geçmesi  harekatın kalıcılığı için etkili olmuştur. Öyle ki müttefik kuvvetleri 25 Nisan'ın üstün Türk direnişiyle gölgelenmesi ve diğer zorluklar dolayısıyla geri çekilmeyi düşünmüştü. Ancak  AE-2'nin boğazı geçmesiyle "Haydi Avustralyalı AE-2 başardı sen neden başarmayasın?" gibi milliyetçilik ve kışkırtıcı ifadeler içeren sözlerle Avustralyalılara savaş coşkusu ve cesaret aşılanmıştı.

   

Amerikalı bir gazeteci olan Arthur Ruhl ise savaşı önceleri İstanbul’dan takip edip daha sonraları cepheye gelerek Akbaş limanından, Soğanlıdereye kadar birçok noktayı savaş esnasında görme imkânı bulduğu ve duyduğu her şeyi kaleme almış. Ayrıca Alman subaylarının bulunduğu bölgelerde yaptığı izlenimleri de yazmayı ihmal etmemiş.

 

Kitapta yer alan bir diğer bölüm ise;  Britanya Krallığında yayınlanan "Denizaltı Mücadelesi" adlı derginin kıdemli editörü Edward C. Whitman'ın boğaza hareket getiren İngiliz denizaltılarını anlattığı "Çanakkale Boğazına Meydan Okuma" başlıklı günlüğü. İngilizlerin E sınıfı denizaltılarının Marmara’ya ulaşma çabalarına değinen Whitman, özellikle boğazı geçerek Marmara’da Osmanlı donanmasına ait 4 büyük zırhlıyı batıran ve nitelikli keşifler yapan E-11'den çokça söz ediyor. E-11' in hemen hemen bütün hikayesini anlatan Whitman diğer bir E sınıfı denizaltı olan Avustralyalıların AE2 denizaltısının 25 Nisandaki Boğazı geçişine de değinmiş, AE2 nin boğazı geçmesinin Gelibolu harekâtına etkilerini ise şu cümlede özetlemiştir: "Stoker'ın raporu Gelibolu harekatını yöneten İngiliz General Sir Ian Hamilton için çok uygun bir zamanda geldi. Avustralya-Yeni Zelanda Kolordusu'nu  daha sonra Anzac koyu olarak adlandırılan yere olan çıkarmaları iyi gitmedi ve orada bulunan kumandanlar acil bir tahliyeyi öneriyorlardı. Hamilton'un niyetini zorlaştıran ve onu Anzac gücüne siper kazarak mevzi almasını ve sebat etmesini emretmeye iten sadece AE2'nin Boğazlara girdiği haberiydi."

   

Avustralya İmparatorluk güçlerinden 6. Tugaya bağlı bir asker olan Onbaşı Edgar Sydney Worrall'ın günlüğü ise savaşın başka yönlerine ışık tutuyor. Gelibolu’ya son çıkan askerlerden biri olan Worrall 11 Ekim 1915'te karaya çıkışının ardından özellikle merak edilen Gelibolu harekatındaki kış şartlarını yaşamıyla tanıklık ederek anlatmış. İlk karın düşüşünden yattıkları "sıcacık" yeraltı sığınaklarını anlatmış. Onbaşı Worrall Kuzey bölgesinin tahliye hazırlıkları ve geri çekilme sürecinde Anzac sektöründeki depoların nasıl boşaltıldığı konusunda izlenimleriyle Kuzey'in Tahliyesi ile ilgili olarak da bizi aydınlatıyor.

   

12 Mayıs’ta karaya çıkan bir asker... 3. Auckland Mounted Rifles'a bağlı New Zealand Expeditionary Force (Yeni Zelanda Keşif Kuvveti)'nde görev alan Fredrick Dill'in günlüğü heyecan verici. Gelibolu Harekatı için dönüm sayılan ve "En Uzun Beş Gün" olarak adlandırılan 6-10 Ağustos muhaberelerini gözlemleyen Fredrick savaşın bu önemli sürecini ve sonrasını bizlere anlatıyor. Fredrick Dill Gelibolu harekâtından sonra aynı birlikle beraber Sina çölünde yine Türklere karşı savaşmış. Tam Kudüs’e girerken göğsünden yaralanan Dill 95 yaşına kadar yaşamıştır.

   

Bir başka günlük de Çavuş John Wainwright günlüğü... John Türk Kuvvetlerinin büyük kayıplar verdiği 19 Mayıs taarruzunu gözlemlemiştir. Quinn’s Post (Bombasırtı) bölgesindeki 6- 10 Ağustos saldırılarını da irdeleyen John, Gelibolu yarımadasının tahliyesinden de bahsetmektedir.

 

Kitapta ayrıca Avustralyalı savaş muhabiri ve Avustralya savaş tarihini yazan C.E.W. Bean’in 17 Aralık 1915’e dair bir günlüğü ve Çavuş John Wainwright’ın eşi Lady Nig’e tahliyeden önce yazdığı mektup not halinde sunulmuş.

 

Anzac askerlerinin günlüklerinden oluşan bu güzel ve içeriği zengin eseri okuduğunuzda Çanakkale Savaşlarına dair farklı pencereden bakacaksınız. Bu kitabı okumak isteyenler topluluğun resmi sitesi olan www.canakkalesavaslari.net web adresinden temin edilebilirler.

 

 

Çanakkale Cephesinden Anzac Günlükleri

Ed. Niyazi Sezen-İsmail Sezgin

ÇATI kitapları-İstanbul Temmuz 2008

204 sayfa


  12540 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

372_İsmail SABAH 04-07-2008, 17:26:51
Başta akademik danışmanım Niyazi SEZEN hocama, görev arkadaşım İsmail SEZGİN'e ve bu kitabın meydana gelmesinde emek sarfeden tüm ingilizce grubu üyelerine sonsuz teşekkürler. Her zaman dediğim gibi topluluğumuz amacına giden yolda dev bir adımda onlar oldular. Başarılarını kutluyor ve hepsini tek tek tebrik ediyorum. Dört sene hizmet etmekle şeref duyduğum canım topluluğum Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu arkamızdan gelen arkadaşlarımızın elinde bizim bıraktığımız yerlerden çok daha ötelere gidecektir. Çünkü Çanakkale gazisi ve cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ümüznde dediği gibi bizler atalarımızı tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendimizde kuvvet bulmaktayız. Topluluğumuzun çıkardığı bu kitap bunun en güzel ispatlarındandır. Daha nize büyük işlere diyerek şuan topluluğumuzun başkanlık görevini alan Mustafa Onur YURDAL kardeşime, yönetim kurulundaki arkadaşlarıma ve tüm üye kardeşlerime nice üstün başarılara diyorum.
 
386_Derya ÖZKÜKNER 26-07-2008, 17:57:44
Kitabın oluşmasında emeği geçen,başta editörler olmak üzere herkesi kutluyorum..gönüllü olarak, sadece ecdadı düşünerek emek sarfedilmesi, bu işe yüreklerin koyulması ve sonunda misyonuna yakışır mutluluk veren büyük sonuçlardan birtanesi..
Kitabı çok iyi tanıtan bu güzel makale için de başkanım Mustafa Onur YURDAL'a tebrik ve teşekkürler..
 
393_ömer karacaoğlu 04-08-2008, 02:05:37
Makalede de Sayın Mustafa Onur Yurdal'ın belirttiği gibi bir ilki gerçekleştiren bu topluluk gücünü ve enerjisini koruyup daha da güçlenerek daha nice ilklere imza atacaktır.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/05/2019 - 11:07 Süvari Teğmen Safiyyüddin Efendi'nin Çanakkale ve Kafkas Cephesi Harp Hatıratı (Haz. Eren Ergül)

28/04/2019 - 07:16 Kütulamare'den Bağdat'a Bir Zafer Nasıl Felakete Dönüştü? (Tuncay Yılmazer)

23/04/2019 - 15:17 Plevne de Türk Ordusunda görev alan, Çanakkale de ise karşı safta bulunan Avustralyalı askeri doktorun öyküsü Avustralyalı çocuklara anlatılıyor. Turkish Charlie Ryan kitabının yazarlarından John Gillam ile Röportaj (Tuncay Yılmazer)

09/04/2019 - 13:38 Osmanlı İmparatorluğu ve Dünya Savaşı - Said Halim Paşa (Fatih Yücel)

23/03/2019 - 13:18 I. Dünya Savaşı’nda Üsküdar Mekteb-i Sultanîsi (Nuri Güçtekin)

17/03/2019 - 14:19 18 MART ÖZEL - 18 Mart Boğaz Harbinde Müttefik Filonun Saldırı Planı ile Türk Savunma Düzeni Üzerine Değerlendirmeler (M. Onur Yurdal)

13/03/2019 - 05:59 Orgeneral Cevat Çobanlı Paşanın Vefatı Ve Cenaze Merasimi (Ahmet Yurttakal)

03/03/2019 - 05:37 Cephe Hattı Raporlarına Göre Birinci Dünya Savaşı’nda Şehit Türk Subayları (Nuri Güçtekin)

17/12/2018 - 13:03 Sarıkamış Harekâtına Taktik Yaklaşımlar (Dr. Bülend Özen)

09/12/2018 - 10:02 Elveda Zeytindağı – 100.Yıl Dönümü’nde Kudüs’ün Kaybını Yeniden Değerlendirmek (Tuncay Yılmazer)

05/11/2018 - 12:37 Karargâh Umumi Fotoğrafçısı Burhan Felek ve Çanakkale (Mustafa Onur Yurdal)

17/10/2018 - 06:09 Troya Müzesinde Bir Çanakkale Şehidi’nin Mezar Taşı (Ahmet Yurttakal)

15/09/2018 - 20:54 Mustafa Kemal Atatürk ve Enver Paşa (İsmail Pehlivan)

30/08/2018 - 10:16 Çanakkale Savaşı Sonrasında Mezarlıklar İle İlgili Ortaya Çıkan Sorunlar Ve Yapılan Tartışmalar (Burhan Sayılır)

03/07/2018 - 04:23 Arşiv Belgelerinde Lâpseki (1915 - 1922) (Hüseyin Arabacı)

24/05/2018 - 04:02 Yarımada’daki Ateşkes: 24 Mayıs 1915 - The Armistice on the Gallipoli Peninsula - 24 May 1915 (Yusuf Ali Özkan)

20/05/2018 - 08:02 Çanakkale Savaşı Siperin Ardı Vatan (Gürsel Göncü - Şahin Aldoğan)

16/05/2018 - 09:33 Payitahtta Nutuklarım : Cemal Paşa’yı Yüceltme Amacıyla Yazılmış Bir Risale (Nevzat Artuç)

06/05/2018 - 20:14 Hafız Hakkı Paşa Hayatı Ve Eserleri (Mustafa Birol Ülker)

28/04/2018 - 06:41 Mahmut Sabri Bey Ve Seddülbahir Savunmasının İlk Üç Günü (Burhan Sayılır)

24/04/2018 - 07:03 25 Nisan 1915 Gelibolu Yarımadası Çıkarmaları Üzerine Taktik Yaklaşımlar (Bülend Özen)

18/04/2018 - 10:58 Çanakkale Savaşı Esnasında Çekildiği İddia Edilen Bir Fotoğraf Hakkında (Erhan Çifçi)

13/04/2018 - 05:58 “Büyük Stratejisizlik”ten Sahadaki Gerçekliklere, Gazze,Birüssebi ve Kudüs’ün Kaybı (Bülend Özen)

07/04/2018 - 11:16 18 Mart Günü Dardanos Şehidi Zabit Namzedi Halim Efendi (Ahmet Yurttakal)

04/04/2018 - 06:50 Birinci Dünya Savaşı nda İstanbul a Yapılan Hava Saldırıları (Emin Kurt - Mesut Güvenbaş)

31/03/2018 - 15:41 Kısa Birinci Dünya Savaşı Tarihi (İlkin Başar Özal)

29/03/2018 - 09:02 Boğaz’ın Fedaileri "Çanakkale Boğazı Tahkimatları ve Çanakkale Boğaz Muharebeleri’nde Türk Topçusu" adlı kitapların tanıtımı (Bayram Akgün)

23/03/2018 - 13:22 Verdun Savaşı (İlkin Başar Özal)

20/03/2018 - 17:57 Londra’nın Savaş Planları: 1906 Taba Krizi Ve Çanakkale (Yusuf Ali Özkan)

17/03/2018 - 04:39 18 Mart Özel - Çanakkale Boğazı Savunmasında Kullanılan 240/35’lik Alman Krupp Kıyı Topunun Teknik Özellikleri (Bayram Akgün)

12/03/2018 - 11:23 Uydurmadan Gerçeğe- Çanakkale Savaşı’nda Bulutlar İçerisinde Kaybolduğu İddia Edilen Norfolk Taburu (Tuncay Yılmazer)

25/02/2018 - 13:09 Yiğitler Harmanı Yozgad Mekteb-i Sultanisi -Yozgat Lisesi- (Osman Karaca)

19/02/2018 - 09:19 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 2 (Bayram Akgün)

11/02/2018 - 12:02 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 1 (Bayram Akgün)

05/02/2018 - 05:38 İngilizlerin 1915 Yılı Strateji Değişikliği: Çanakkale, İngiliz Karar Vericiler İçin Bir Seçenek Haline Nasıl Geldi? (Yusuf Ali özkan)

30/01/2018 - 08:02 Medine Müdafaası ve Fahreddin Paşa (Süleyman Beyoğlu)

20/01/2018 - 10:18 Düşman Çanakkale’yi Geçecek Olursa (Doç.Dr. Mesut Uyar)

13/01/2018 - 11:19 Amiral Carden’in Çanakkale Boğazı Saldırı Planı Üzerine Bir Değerlendirme ( Bayram Akgün)

17/12/2017 - 12:41 Gelibolu Yarımadasında Kaybolan Şehitlik ve Anıtlar (Mustafa Onur Yurdal)

08/12/2017 - 19:02 Tarih dergilerinde Kudüs 100.Yıl Dosyaları

04/12/2017 - 12:16 Topyekûn Harp Erich von Ludendorff, Erhan Çifci (ed.), Çev. Aynur Onur Çifci-Erhan Çifci (Zafer Efe)

22/11/2017 - 03:49 Üç Mermi İle Bir Defter - Çanakkale’de Yedek Subay Bir Mühendisin Hikayesi (Mustafa Onur Yurdal)

07/11/2017 - 18:30 Pomakların Çanakkale Ağıdı - Pesna (Ömer Arslan)

30/10/2017 - 18:41 25 Nisan 1915, Arıburnu Anzak Çıkarmasında 57.Alay’ın Conkbayırı’na İntikali – Yeniden Değerlendirme ( M. Şahin Aldoğan )

17/10/2017 - 11:31 Prof. Dr. Christopher Bell'in yeni eseri Churchill and the Dardanelles üzerinden bir inceleme: Churchill Çanakkale Savaşlarının tek sorumlusu mudur?

09/09/2017 - 05:40 Florence Nightingale’in Eli Anadolu’ya da Değmişti-Kırım Savaşından Unutulan İlk Prefabrik Hastane: Erenköy (Renkioi) (Mustafa Onur Yurdal)

22/08/2017 - 07:18 Kuşatma ve Esaretin Adı KÛTULAMÂRE Esir Bir İngiliz Subayın Anıları - Edward W.C. Sandes -(Muzaffer Albayrak)

09/08/2017 - 18:07 19. Tümen Kurmay Başkanı İzzettin Çalışlar’ın Çeşitli Konferans ve Yayınlarında Conkbayırı Süngü Taarruzu (Melike Bayrak-Mustafa Onur Yurdal)

27/07/2017 - 13:33 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması 2.Bölüm-2.Gazze Muharebesi(Tuncay Yılmazer )

11/07/2017 - 10:07 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması-Gazze Muharebeleri(1.Bölüm)(Tuncay Yılmazer)

22/05/2017 - 05:29 Müstahkem Mevkii nin Anafartalardaki Sesi-Küçük Anafartalar Topları(Bayram Akgün)

09/05/2017 - 08:12 Kûtulamâre Kuşatması’ndan Esarete Yüzbaşı Sandes’in Hatıraları - Çev. Tuncay Yılmazer

02/05/2017 - 11:45 İzmir-Bayındır İlçesinden Çanakkale Harbine Katılanlar (Necat Çetin)

28/04/2017 - 08:49 Kûtulamâre Zaferi 1916(Muzaffer Albayrak,Vahdettin Engin)

23/04/2017 - 21:24 Türk Ordusu’nda Künye Uygulamasına İlişkin İlk Girişimler ve İlk Künyelerle İlgili Kısa Bilgiler (The First Attempts On The Use Of Identity Tags In Turkish Army And Information About The Early Identity Tags) (Burhan SAYILIR)

13/04/2017 - 05:43 Çanakkale Savaşı, Kara Savunması İçin Müstahkem Mevkii Top Desteği (Bayram Akgün)

07/04/2017 - 14:30 Çanakkale Muharebelerinde İdari ve Lojistik Faaliyetler (Ayhan Candan)

06/04/2017 - 19:17 Kabataş Erkek Lisesi 1.Büyüteç Tarih Öğrenci Sempozyumu (8-9 Nisan 2017)

04/04/2017 - 21:12 Resmi Belgelere (Nüfus Ölüm-Genelkurmay-Kayıtsız Ölüm Defterleri) Göre İzmir - Beydağ Şehitleri (Necat Çetin-A.Levent Ertekin)

31/03/2017 - 07:25 Çanakkale nin Şehit Kalemleri (İsmail Sabah)

27/03/2017 - 19:43 Çanakkale Müstahkem Mevkii’ye Bağlı Top Mermisi Çeşitleri (Bayram Akgün)

25/03/2017 - 20:58 GeliboluyuAnlamak Özel- 100. Yılında Gazze Muharebeleri Kahramanlarını Anıyoruz (Tuncay Yılmazer)

17/03/2017 - 21:15 18 Mart Özel Makalesi - Yaşayanların Ağzından 18 Mart Boğaz Muharebesi (Ahmet Yurttakal)

16/03/2017 - 08:51 18 Fotoğrafla Çanakkale Boğaz Muharebesi 18 Mart 1915 - 18 March 1915 Dardanelles Assault with 18 photographs (Ahmet Yurttakal)

13/03/2017 - 05:47 Çanakkale Muharebelerinde Bir Hile: Sahte Toplar (Bayram Akgün)

07/03/2017 - 04:27 Çanakkale Zaferi’nden Mescid-i Nebevi’ye Enver Paşa’nın 1916 Filistin-Hicaz ziyareti(Tuncay Yılmazer)

23/02/2017 - 07:48 Gelibolu Savunması Bir Karargâh Çalışması - General G.S. Patton (Haluk Oral)

09/02/2017 - 06:24 İkinci Kirte Muharebesi (6-8 Mayıs 1915 Taarruzları) (Yücel Özkorucu)

31/01/2017 - 12:29 Türk Boğazları Meselesi (Ayhan Candan)

24/01/2017 - 05:39 Kanlı Bir Mendil Hikayesi (Ömer Arslan)

19/01/2017 - 10:32 Irak Cephesinde Gönüllü Kahramanlar Osmancık Taburu (Muzaffer Albayrak)

23/12/2016 - 20:32 Atlas Tarih Dergisi Aralık-Ocak Sayısında 1916 Sina Filistin Hicaz Cephesi (Tuncay Yılmazer)

13/12/2016 - 07:23 Birleşik Harekat Tecrübesi Olarak Cihan Harbinde Türk-Alman Askeri İttifakı (Gültekin Yıldız)

02/12/2016 - 20:23 Çanakkale Kara Muharebelerinde Ağıl Dere (Şaban Murat Armutak)

15/11/2016 - 11:48 Çanakkale de Bir Melek Hanım (Muzaffer Albayrak)

01/11/2016 - 05:41 Çanakkale Kara Muharebelerinde Asma Dere (Şaban Murat Armutak)

24/10/2016 - 06:55 42. Alay / Gelibolu 1915 - Ahmet Diriker (Oğuz Çetinoğlu)

03/07/2016 - 14:42 Çanakkale’den 100. Yılında Somme’a:Bir Savaş, İki Muharebe (Mustafa Onur Yurdal)

11/06/2016 - 14:37 I.Dünya Savaşı nda Şii Ulemasının Cihat Fetvaları Çerçevesinde Irak Cephesi (Ziya Abbas)

01/06/2016 - 06:23 Kutülamare- Yarbay Mehmed Reşid Bey in Günlüğü (İ. Bahtiyar İstekli)

23/05/2016 - 12:01 Osmanlı Devleti’nin Çanakkale Muharebelerinde Sağlık Alanındaki Faaliyetleri (Ayhan Candan)

16/05/2016 - 07:38 Bir Osmanlı Kurmay Subayı- Iraklı Kürt Devlet Adamı, Mehmet Emin Zeki Bey in Yaşam Öyküsü (Tuncay Yılmazer)

10/05/2016 - 13:00 Mezopotamya da Bir Savaş 1915-1916 KutülAmare – Nikolas Gardner ( Tuncay Yılmazer )

07/05/2016 - 07:31 Birinci Dünya Savaşının İslam Dünyasına Etkileri (Yüksel Nizamoğlu)

30/04/2016 - 19:20 Çanakkale Savaşı: Bir Siyasi Mücadele Alanı (Özgür Öztürk)

23/04/2016 - 19:13 25 Nisan 1915 Anzak Çıkarması İlk Saatleri – Daha Erken Müdahale Edilebilir miydi? ( Ahmet Yurttakal )

17/04/2016 - 21:26 Maskirovka Harekatı - KûtulAmare bir zafer midir? ( Tuncay Yılmazer )

28/03/2016 - 11:20 Çanakkale Muharebelerinde Osmanlı Ordusunun Asker Kaybı (Ayhan Candan)

26/03/2016 - 09:55 Eğitimli Neslin Birinci Dünya Savaşı ile İmtihanı ( Dr. Nuri Güçtekin )

24/03/2016 - 10:00 Birinci Dünya Savaşı nda Yozgat Lisesi (Dr. Nuri Güçtekin)

21/03/2016 - 06:35 Çanakkale Seferberliği: Savaş, Eğitim, Cephe Gerisi (Mustafa Selçuk)

17/03/2016 - 08:15 18 MART ÖZEL - Çanakkale Zaferi ve Cevat Paşa (Ahmet Yurttakal)

22/02/2016 - 12:27 Gertrude Bell Irak Sınırını Çizen Kadın (Veysel Sekmen)

14/01/2016 - 08:43 Çanakkale Şehidi Feyzi Çavuş’un Zevcesi Zehra Hanımın Padişaha Mektubu (Osman Koç)

23/12/2015 - 16:47 Çanakkale Savaşlarında Binbaşı Halis Bey’e Ait Bir Ganimetin Öyküsü (Serdar Halis Ataksor)

10/12/2015 - 18:03 Mesudiye Zırhlısının Dramı (Cemalettin Yıldız)

06/12/2015 - 20:29 Kut’ülamarenin Türklere Tesliminden Sonra Irak İngiliz Ordusunun Faaliyetlerine Dair Rapor (Haz. Serdar Halis Ataksor)

01/12/2015 - 10:11 10 Ağustos 1915 Conkbayırı Süngü Hücumu (Muzaffer Albayrak)

17/11/2015 - 21:09 Çanakkale Deniz Muharebelerinde Verilen Zayiatlar (Ahmet Yurttakal)

10/11/2015 - 05:19 Reis-i Cumhur Mustafa Kemal in Çanakkaleyi ziyaretleri (M. Onur Yurdal )