Esir Düşen Sancaklarımız ( Ahmet Yurttakal- Ragıp Karlı )

Tarih: 01/05/2008   /   Toplam Yorum 9   / Yazar Adı:      /   Okunma 25387

Ahmet Yurttakal ve Ragıp Karlı ordumuz ve özellikle de alaylar için son derece önemli bir sembol olan sancaklar hakkında bilgi veriyor, ayrıca müttefikler eline geçen ve Avustralya Savaş müzesinde sergilenen sancaklarımızın izini sürüyorlar. Birinci Dünya Savaşı’nda görev alan Osmanlı birliklerinin sancaklarının bir kenarında bir daire içinde Osmanlı Sultanı V. Mehmet’in altın kaplı iple tuğrası işlenmiştir. Daire, dört alay sancağının işlemeli şekilleri ve kargıları, çift başlı baltaları ve trompetleri içeren çeşitli askeri sembollerle çevrilidir. Altı, beş madalyanın işlemeli şekilleri asılı bir tomar yapraktır. Sancağın diğer kenarı na ise yine altın kaplı iplikle kelime-i tevhid ( La ilahe illallah Muhammedür Resulullah) nakşedilmiştir. Yazarlar esir edilen sancaklardan 80.Piyade Alayının ( 23 Ocak’ta Sina-Filistin Cephesi- Maghdaba) , 46. Piyade Alayının ( 2 Eylül 1918 Şam yakınlarında ) , bir de alayı belli olmayan bir sancağın ( 1 Ekim 1918- Şam ) Avustralya savaş müzesinde sergilendiğini belirtiyorlar. Özellikle geçen yıl çok sözü edilen 57. Alay sancağının ise Çanakkale Savaşı’nda esir düşmüş olmasının mümkün olmadığını belirten Yurttakal ve Karlı bu konudaki yanlış bilgilerimizi de düzeltiyor.

 

 

Günümüzde sancak denilince herkesin aklına ilk 57. Alay sancağı gelir. Hatta bu sancağımızın Çanakkale Savaşlarında esir edildiği iddia edilmektedir. Duyarlı birçok kişi tarafından, çok değişik teşebbüslerle bu sancağın ülkemize getirtilmesi için uğraşılmış ve imza kampanyası bile düzenlenmiştir.

 Peki, bu 57. Alay’ın sancağı gerçekten Çanakkale’de esir edilmiş midir? Edildiyse de bu sancak nerededir? Veya nerede, nasıl esir edilmiştir? Bu satırlarda tüm bunlara tüm bu sorulara çözüm bulmak istiyoruz.

 Sancak nedir? Ve özelliklerine kısaca değinmek gerekirse; Sancak Türk ordusunun şeref ve namus sembolüdür. Bayrak gibi, sancak da kutsaldır. Şeref timsali olan  bir sancak birliği tarafından büyük bir tizlikle korunur ve sancak ayakta selamlanır. Cepheye sancak birlikle beraber hareket edilirdi. Sancağı taşıyan   sancaktar, yanında ise 2 sancak muhafızı bulunurdu. Bu askerlerin başında ise sancak muhafız komutanı olarak bir subay bulunurdu. Bir sancağın esir edilebilmesi için ait olduğu birliğinin tamamen esir alınması gerekir ki ancak öyle ele geçebilsin. Asker sancağını yere düşürmemek yahut düşmana bırakmamak için ölüm bile göze alırdı ki, bunun için nice kumandanların etmeksizin ölüme atıldıkları bilinmektedir

 Sancakların özellikleri ise şunlardır. “Sancak, Altın kaplı ip, Altın kaplı tel; üst ve alt kenarlarında ve dalgasında bir altın kaplı püsküllü kırmızı ipekten yapılmıştır. Sancağın bir kenarında bir daire içinde Osmanlı Sultanı V. Mehmet’in (1909–1918) altın kaplı iple tuğrası işlenmiştir. Daire, dört alay sancağının işlemeli şekilleri ve kargıları, çift başlı baltaları ve trompetleri içeren çeşitli askeri sembollerle çevrilidir. Altı, beş madalyanın işlemeli şekilleri asılı bir tomar yapraktır. Sancağın diğer kenarı na ise yine altın kaplı iplikle   kelime-i tevhid (  La ilahe illallah Muhammedür resulullah- Allah’tan başka ilah yoktur, ve   Muhammed  Allah’ın elçisidir.)nakşedilmiştir.   Sancak tepesinde pirinçten mamul ay ve yıldız yer alan nikel kaplama bir direğe bağlanmıştır)   Ayrıca iki altın kaplı ve kırmızı ipek ipler ve püsküller direğe bağlanmıştı.”

   Avustralya Savaş Müzesi kayıtlarında sancaklar hakkında verilen bilgiler şunlardır. 

  80. Türk Piyade Alayının Sancağı

80. Türk Piyade Alayı’nın sancağı Sina Filistin cephesinde 23 Aralık 1916’da Magdhaba Savaşı’nda 2. Hafif Süvari Alayı, AIF[1] 404 Filo Karargâhı Süvari Çavuşu Dennis Ramsay Needham Walker tarafından ele geçirilmiştir.

- Magdhaba, Filistin güzergâhını kapatan Türk kuvvetleri tarafından savunulan Sina Çölünün kuzeyindeki bir köydür. -                                                                

Anzac dağ tümenine sabaha karşı Türk birlikleriyle birlikleriyle çatışmak üzere gece hareket emri  verildi. El Arish’ten geçilerek yapılan 22 millik bir gece yürüyüşünden sonra, tüm bölüğe geri çekilme emri verildiğinde çetin muharebe 2. Hafif Süvari Alayı’nın parçası olan 1. Hafif Süvari Tugayı tarafından bir süngü hücumuyla birleştirildi. Bu bölgeye ANZAC Atlı Tümeni ve İmparatorluğun Deve Birlikleri tarafından saldırıldı. Deve birliği doğruca Türk mevzilerine doğru ilerlediler. Atlı tugay birlikleri ise Türk birliğini arkadan çevirdiler. Uzun süren mücadeleden sonra deve tugayı ve 3. Hafif Süvari Birliği süngü hücumundan sonucu bir siper hattını ele geçirirler.

-Bu harekâtın önemli bir noktasını oluşturuyordu.-  

 Öğleden sonra Magdaba düşmüş ve İngilizlerin eline geçmiştir... Walker, 80. Türk Piyade Alayının sancağını onu işlenmiş direğinden ve ipinden çıkarmaya çabalayan bir Türk subayından ele geçirdi. Bu esnada sancak yırtıldı ve Walker onu diğer  gece siyah iple onardı.[2]

Sancağın şuan ki durumu ise sultanın tuğrasını taşıyan kenarı ışığa fazla maruz kalmaktan ciddi bir şekilde zarar görmüştür.

Sancağı esir alan Çavuş Dennis Ramsay Needham Walker  hakkında AWM kayıtlarında şu bilgiler bulunmaktadır:

Dennis Walker, 22. Süvari Alayıyla trompetçi olarak 24 Ağustos 1914’te Goondiwindi, Queensland’de AIF’ye kaydoldu. Walker Çanakkale Savaşları’nda Arıburnu’nda görev yapmıştır. Gelibolu’dan sonra Ocak 1916’da onbaşılığa ve bir sonraki ay Filo Karargâh Süvari Çavuşluğuna terfi ettirildi. Kasım 1917’de Filo Başçavuşu olarak atandı. Gelibolu’daki hizmeti dışında Walker, Romanya ve Magdhaba’daki savaşlara da katıldı ve Filistin, Suriye ve Trans-Ürdün’de muharebelerde görev aldı. Avustralya’ya 15 Kasım 1918’de geri döndü.   

 

Şam Yakınlarında Esir Edilen Bir Sancak

 Hangi alaya ait olduğu belli olmayan bu sancağımız Şam’ın kuzey doğusunda yaklaşık 9 mil Duma yakınında 1 Ekim 1918’de AIF, 8. Hafif Süvari Alayından, Teğmen H V Emmett tarafından ele geçirilmiştir.

3. Hafif Süvari Tümen’e bağlı 8. Hafif Süvari Alayı geri çekilmekte olan Türk alayına saldırmıştı. Saldırı sonucu Türk alayı esir edilmiş fakat esir edilenlerin sayısı ise kesin olarak bilinmemektedir.

Sancağı esir alan Herbert Vaughan Emmett hakkında AWM kayıtlarında şu bilgiler bulunmaktadır:

Herbert Vaughan Emmett, 18 Ağustos 1914’te Birinci Dünya Savaşı’nda görev yaptı. Öncelikle Ordu Tıbbi Birliklerinin milis kuvvetlerinde görev alır ve Mayıs 1915’te birliğiyle Gelibolu’ya çıkarma yapan Emmett, B Bölgesinde, 1. Hafif Süvari Sahra Hastanesinde görevlendirildi. Ekim başlarında tifo yüzünden Mudros’a[3] sevk edildi. Daha sonra İskenderiye’ye hareket etti. Kısmi bir iyileşmeden sonra,  üç aylık bir dinlenme için Avustralya’ya evine gönderildi. Emmett,  1917 başlarında döndü ve 4.Hafif Süvari Sahra Hastanesi’ne görevli bir subay olarak gönderildi. “1 Mart ve 15 Eylül arasındaki sürede ve 19 Nisan’daki Atawineh harekâtındaki değişmez sadakat görevi (1917)”  için gönderilenlerde adı geçti. Bu son tarih Gaza’nın[4] ikinci saldırısını belirtiyor. Emmett 1918’de subay eğitimi aldı ve 20 Ekim 1918’de teğmen olarak 8. Hafif Süvari Alayı’na katıldı. 1919’de 2 Nisan’da Avustralya’ya geri döndü. Askeriyedeki görevinden sonra, Emmett 1915’deki ihtiyat subayları listesinde yer aldı. Kasım 1915’te 2/10 Askeri Birlikler Bölüğü’nü, Avustralya Krallığı Mühendislerine, komuta eden binbaşı olarak görev için çağrıldı. 1944 Şubat’ta da askerliği sona erdi.

 

  46. Türk Piyade Alayı Sancağı[5]

 Bu sancağımızın resmi AWM internet adresinde bulunmamaktadır. Bu esir 46. Türk Piyade Alay sancağımız Binbaşı Thomas Joseph Daly tarafından 2 Eylül 1918 sabahı Damascus (Şam) yakınlarında ele geçirilmiştir.

  Binbaşı Thomas Joseph, Damascus (Şam)  yakınlarındaki Khan Kusseir’de gece için kamp yapmış olan 9. Hafif Süvari Alayı’na (LHR)[6]  komuta ediyordu. Sabahın erken saatlerinde Khan Ayas’taki geçite, 9. Hafif Süvari Alayı’nın kamp alanın bir mil uzağından Damascus’tan (Şam) çekilme girişimindeki büyük bir Türk kuvveti görünür. Binbaşı Thomas Joseph hemen alayını yol ile tepenin yamacı arasındaki Türk hattının sol tarafına gönderdi. Avustralyalılar, makineli tüfek hattını ele geçiren bir grup Alman askerine yaklaşmak için küçük bir kuvveti ileriye gönderdi. Bu arada 9. LHR’nin küçük bir grubun Türk birliklerinin hedefe ulaşmasını önlemek için tepelerden geçme girişimleri başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Binbaşı Thomas Joseph, kuvvetin merkezine ulaşana kadar atını sürmüş. İki süvari bölüğünden; birini Khan Ayash’taki geçiti kapatmak için, diğerini de Kubbett I Asafir’deki yolu kapatmak için, ileri göndermişti. Üçüncü süvari bölüğü siper alıp ve birliğe ateş açtırmıştı. İlk iki süvari bölüğü hedeflerine çok çabuk ulaştı ve Türk birliklerinin çekilmelerinin sona erdiği göründüğünde durduruldu. Binbaşı Thomas Joseph üçüncü süvari bölüğüne tekrar siper aldırmıştı, küçük bir grubu birliklerin arkasına doğru acele gidip kılıçlarıyla düşmana hücum etmek için göndermişti. Avustralyalı birlikler Türk birliklerini sarmıştır.

Tüm harekât bir saatten az sürdü.  Harekât bittiğinde sonuç Türkler adına tam bir felaketti. 91 subay, 318 süvari, 1064 piyade ve 8 Alman askeri olmak üzere toplam 1481 Türk askeri esir alındı. Ayrıca 3 sahra topu, 26 makineli tüfek ve 46. Alay’ın sancağı da bu mücadelede Avustralyalı askerler tarafından ele geçirilmişti.

 

Sonuç

Görüldüğü gibi yapılan araştırmalarda üç adet alay sancağından başka 57.    Alay sancağının Avustralya Savaş Müzesi’nde olmadığı anlaşılmıştır. Peki, bu alayımızın sancağının akıbetine ne oldu?

57. Alayımızın kahramanlıklarında dolayı padişah tarafından 30 Kasım 1915 tarihli iradeyi seniyyesiyle altın ve gümüş imtiyaz ve harp madalyaları ile ödüllendirilirmiş olup. 26 Nisan 1916 günü Keşan yakınlarındaki Çelebi Köyü’nde yapılan törenle harp madalyaları sancağına takılmıştır.Yani alay sancağının  Gelibolu’da esir edilmesi kesinlikle söz konusu değildir.

57'nci Alay, Çanakkale Cephesi'nden sonra, önce Galiçya Cephesi'nde ardından  da mensubu bulunduğu 19'uncu Tümen ile birlikte Filistin Cephesi'ne intikal etmiştir. Kahraman 57'nci Alay 29 Temmuz 1917- 23 Eylül 1918 tarihleri arasında Filistin Cephesi'nde birçok muharebeye katılmıştır. Bütün muharebelerde ağır kayıplar vermiş, takviye edilmemesinden dolayı  da muharebe gücünü kaybetmiştir. Bu da Alay mevcudunu  çok düşürmüştür.Bundan dolayı Nablus[7] Meydan Muharebesi'nde mevcudunun üçte biri ile savaşmıştır.

Bu muharebede İngiliz süvari birliği birliliklerimizin üzerine doğru geldiğini haber alınınca 19. Tümen geri çekilmekten vazgeçip  düşman süvarisine karşı mevzi alır. Ateşle karşılık verilir. Bir buçuk saat  şiddetli  bir biçimde sürüp giden muharebenin ardından  düşman süvarisi hem erlerin hem de mitralyöz bölüklerinin cephanesinin bitmiş olmasından yaralanarak zayıf bir nokta da cephe hattını yarmış ve mızrak hücumu ile Türk askerlerini esir alınmıştır. Bugünkü mücadelede 19. Tümen ve 16. Tümen birlikleri esir olmuş dolayısıyla 19. Tümen bağlı olan 57. Alay da 23 Eylül 1918’de İngilizlere tarafından esir edilmiştir.[8]

Esir düştükten sonra sancağın akıbetinin ne olduğu bilinmiyor. 2005 yılının  Mayıs ayında Genelkurmay Başkanlığı bu konuda Avustralya Melbourne müzesine başvurmuş  onlardan 57. alayımıza ait bir sancağın olmadığı cevabını almıştır. Yaptığı açıklamada ise: “Türk ordu geleneği göz önüne alındığında, Alay'ın İngilizler tarafından esir alınırken, sancağını teslim etmeyerek imha etmiş olmasının kuvvetli bir ihtimal olduğu değerlendirilmektedir.”[9] demiştir.

    Acaba İngiliz ve Avustralya Savaş müzelerinde başka birliklerimize ait sancak var mıdır?  Daha hangi alaylarımızın sancakları kayıp? Bunların hepsi araştırılması ve gün yüzüne çıkarılması gereken konular olup  bir an evvel ilgililerin alakasını beklemektedir.

 

  KAYNAKÇA

 

Ø   http://www.awm.gov.au

Ø   Osmanlı Belgelerinde Çanakkale Muharebeleri, l- ll, Ankara 2005

Ø   Bir Kahramanlık Abidesi 57’nci Piyade Alayı, Milli Savunma Bakanlığı

     Ankara- 2003

Ø   http://www.hurriyet.com.tr  

 

 

 

[1]  AIF: Australia Imperial Force, Avustralya İmparatorluk Gücü.

[2 www.awm.gov.au

[3] Mudros: Limni adasında bulunan Mondoros Limanı.

[4] Gaza- Gazze

[5] www.awm.gov.au

[6]  LHR: Light Horse Regiment- Hafif Süvari Alayı

[7] Nablus günümüzde Kudüs’ün 63 km kuzeyinde bir şehir.

[8] Bir Kahramanlık Abidesi 57’nci Piyade Alayı s.104

[9] Hürriyet Gazetesi 2 Mayıs  2005

 


  25387 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

341_ozan bodur 06-05-2008, 09:16:30
Maalesef Çanakkale Savaşları belki de Türk Tarihinin üzerinde en çok tahribat yapılan konusu haline geldi,durum böyle iken sağlam kaynağa dayalı,objectif ve duygulardan arındırılmış serin kanlı bir tarih yazımına gerçekten çok ihtiyaç var,ben bu iki kardeşimizin de yukarı söz ettikleri önemli mesele daha önce başka araştırmacılar tarafından ele alınmış olsa bile önemli bir aşama kaydettilerini düşünüyorum...

emekleri için bir Çanakkale Savaşları Tarihi okuyucusu olarak teşekkür ediyorum...

İnşallah daha derin ve bilinmeyen çalışmalarla bizlere Gelibolunun bilinmeyen buutlarına taşımayı başarırlar...

Dua ve Selam ile...
 
351_SALİM AĞKAŞ 18-05-2008, 14:05:03
sevgili hocam bugün içimden yorum yazmak gelmiyor bunun yerine size şikayet ve rahatsızlığımı yazıyorum şimdi hayrola diyeceksiniz dün bir gurup arkadaşımla birlikte bölgedeydim ziyaretimiz çok güzel geçiyordu derken kanlısırttaki siperleri arkadaşlara gösterirken yanıma sivil giyinimli birisi gelip bana kimliğimi sordu hayrola dediğimde kendisinin orada görevli olduğunu benim rehberlik belgem olp olmadığını yaptığımın yasak olduğunu bana ceza keseceğini söyledi ama nasıl bir uslupla sanki kaçakçılık yapan birini yakalamış muzaffer bir komutan gibi tam bir ukela edayla arkadaş beni bayram günleri mezarlıklara gidip yarım yamalak yalan yanllış milletin duygularıyla oynayan muhteris kişilere benzetti galiba şimdi tek derdi çanakkaleyi doğru şekillde insanlara anlatmak sevdirmek orada şehit gazi tüm maneviyata kendini borçlu hissedem bunu yaparken bir toplu iğne menfaat gözetmeyen çanakkalenin ç,sini duyduğunda ağlamaya başlayan birine doğrusu bu fevkalede ağır geldi tamam böyle olmalı ama sapla saman ayrılmalı ama kimsede kendini kral olarak görmemeli kendi arkadaş gurubuyla oraya gelen bunu sadace ve sadece oraya gönül veren birine bu yapılmamalıydı keşke o şahıs (arkadaş diyemiycem ) biraz anlayıp dinleyip hareket etseydi dedimya kralcılık oynamak istedi ama ters tepti ben yine bu hafta ordayım üst üste dört sefer dağa yapacağım bu sefer yine bu şahsa raslarsam pek nazik olamıyacağım inşallah bu olay münferit olarak kalır anlamadan dinlemeden balıklama olaya atlanılmaz (bu şahsın oraya gelen ziyaretcilerede misafir gözyle bakmasını o işten para kazandığını akmayan sular için bunlar boruları patlatıyor onun için suları kesiyoruz demesini esefle karşılıyorum ] kimse kendini gestetapo olarak görmesin .

sevgili hocam durum böyle bunu şikayet olarak gerekli yerlere iletmenizi önemle istirham ediyorum .

en derin saygı ve hürmetlerimle.

SALİM AĞKAŞ ARAŞTIRMACI VE YAZAR salim.ariburnu@notmail.com
 
361_İsmail SABAH 27-05-2008, 01:23:40
Çanakkale Savaşları içerisinde en önemli konuların başında gelen ve en çok merak edilen konularından biri olan 57. Alay'ın sancağı konusunda bizleri gerçek belgelerle bilgilendiren değerli abilerime canı yürekten teşekkür ederim. Ayrıca Çanakkale'de anlatılan bir hurafenin sonunu getirdikleri için bence şehitlermizin de hoşnutluğunu kazandılar onlar adına çok mutluyum. İnşallah böyle değerli araştırmalar yapıldıkça GERÇEK ÇANAKKALE GERÇEK DESTANI ile ortaya çıkacaktır. Böylikle şehitler yarımadası bazı kendini bilmezlerin insanların duygularını kullanmak amacıyla ürettikleri o saçmalıklardan kurtulmuş olacaktır.
 
366_Baryam AKGÜN 05-06-2008, 00:42:10
Sayın Ahmet abi ve Ragıp abi. gerçekten de çok önemli bir konu hakkında araştırma yapmışsınız. bu konuyla ilgili bugüne kadar hep kulaktan duyma laflarla hareket edilmişti. yazınızla birlikte bazı bilinmeyen olaylar gün yüzüne çıkmış oldu. dediğiniz gibi esir alınan diper sancaklarında araştırılıp gün yüzüne çıkartılması gerekiyor. çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamı dileğiyle...
 
368_selim aktuna 18-06-2008, 01:15:22
askeri bilgilerin daha net ortaya konması ve araştırmacı meraklılara birilerinin sponsor olup 57. alay ve pek çok bilinmeyenin ortaya konması gerekiyor
 
374_Ramazan AKBAŞ 12-07-2008, 19:55:15
ECDAD GÖNÜLLÜSÜ AHMED ABİ VE RAGIP ABİ bu çalışmanız bizim gibi genclere örnek olacak inşallah daha güzel çalışmalar yapar ve bizlere önderlik edersiniz RAGIP abi ve Ahmet abi çok teşekkürler osmanlı tarihi bir zenginliktir inşallah bu zenginlikleri keşfeden neferleden bizlerde oluruz selam ve dua ile
 
1643_Tosun Saral 24-10-2011, 18:48:18
Rahmetli Gazeteci, gezgin ve yazar Hikmet Feridun Es Yıllar Boyu Tarih Mecmuasının 1980 Mart sayısının 36,37,38.39, 40 ve 41 nci sayfalarında yer alan "Dost Kadar Sıcak Bir Düşman" adlı makalesinde Avusturalya'nın Canberra Müzesinde bir esir Türk sancağı olduğunu Türk efkarına duyurdu ve bir de resmini yayınladı.Ne varki bu sancağın hangi alaya ait olduğunu yazmıyor. Saygı ile duyrurum.
 
9792_Tosun Saral 14-01-2017, 11:27:40
Kıymetli Makale her zaman olduğu gibi bu gün gözüme çarptı. Aradan on yıl geçti amma bilgi sunmak herzaman bir milli görev olduğu için yazıyorum. Makalede İngiliz değişiyle "Atawineh" olarak geçen mahale biz Türkler "Resmelatavine" deriz. Gazze önlerinde bir sırtlar grubudur. Bu Sırtları İkinci Gazze Muharebesi sırasında Kurmay Albat Refet (Tümgeneral Bele) komutasındakli 53'üncü Piyade Tümenimiz savunuyordu. 18/19 Nisan 1917 de 53. Tümen Resmelatavine'de büyük bir zafer kazandı ve tanklarla saldıran İngilizleri tankları ile perişan etti. Saygı ile iletirim.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

17/12/2018 - 13:03 Sarıkamış Harekâtına Taktik Yaklaşımlar (Dr. Bülend Özen)

09/12/2018 - 10:02 Elveda Zeytindağı – 100.Yıl Dönümü’nde Kudüs’ün Kaybını Yeniden Değerlendirmek (Tuncay Yılmazer)

05/11/2018 - 12:37 Karargâh Umumi Fotoğrafçısı Burhan Felek ve Çanakkale (Mustafa Onur Yurdal)

17/10/2018 - 06:09 Troya Müzesinde Bir Çanakkale Şehidi’nin Mezar Taşı (Ahmet Yurttakal)

15/09/2018 - 20:54 Mustafa Kemal Atatürk ve Enver Paşa (İsmail Pehlivan)

30/08/2018 - 10:16 Çanakkale Savaşı Sonrasında Mezarlıklar İle İlgili Ortaya Çıkan Sorunlar Ve Yapılan Tartışmalar (Burhan Sayılır)

03/07/2018 - 04:23 Arşiv Belgelerinde Lâpseki (1915 - 1922) (Hüseyin Arabacı)

24/05/2018 - 04:02 Yarımada’daki Ateşkes: 24 Mayıs 1915 - The Armistice on the Gallipoli Peninsula - 24 May 1915 (Yusuf Ali Özkan)

20/05/2018 - 08:02 Çanakkale Savaşı Siperin Ardı Vatan (Gürsel Göncü - Şahin Aldoğan)

16/05/2018 - 09:33 Payitahtta Nutuklarım : Cemal Paşa’yı Yüceltme Amacıyla Yazılmış Bir Risale (Nevzat Artuç)

06/05/2018 - 20:14 Hafız Hakkı Paşa Hayatı Ve Eserleri (Mustafa Birol Ülker)

28/04/2018 - 06:41 Mahmut Sabri Bey Ve Seddülbahir Savunmasının İlk Üç Günü (Burhan Sayılır)

24/04/2018 - 07:03 25 Nisan 1915 Gelibolu Yarımadası Çıkarmaları Üzerine Taktik Yaklaşımlar (Bülend Özen)

18/04/2018 - 10:58 Çanakkale Savaşı Esnasında Çekildiği İddia Edilen Bir Fotoğraf Hakkında (Erhan Çifçi)

13/04/2018 - 05:58 “Büyük Stratejisizlik”ten Sahadaki Gerçekliklere, Gazze,Birüssebi ve Kudüs’ün Kaybı (Bülend Özen)

07/04/2018 - 11:16 18 Mart Günü Dardanos Şehidi Zabit Namzedi Halim Efendi (Ahmet Yurttakal)

04/04/2018 - 06:50 Birinci Dünya Savaşı nda İstanbul a Yapılan Hava Saldırıları (Emin Kurt - Mesut Güvenbaş)

31/03/2018 - 15:41 Kısa Birinci Dünya Savaşı Tarihi (İlkin Başar Özal)

29/03/2018 - 09:02 Boğaz’ın Fedaileri "Çanakkale Boğazı Tahkimatları ve Çanakkale Boğaz Muharebeleri’nde Türk Topçusu" adlı kitapların tanıtımı (Bayram Akgün)

23/03/2018 - 13:22 Verdun Savaşı (İlkin Başar Özal)

20/03/2018 - 17:57 Londra’nın Savaş Planları: 1906 Taba Krizi Ve Çanakkale (Yusuf Ali Özkan)

17/03/2018 - 04:39 18 Mart Özel - Çanakkale Boğazı Savunmasında Kullanılan 240/35’lik Alman Krupp Kıyı Topunun Teknik Özellikleri (Bayram Akgün)

12/03/2018 - 11:23 Uydurmadan Gerçeğe- Çanakkale Savaşı’nda Bulutlar İçerisinde Kaybolduğu İddia Edilen Norfolk Taburu (Tuncay Yılmazer)

25/02/2018 - 13:09 Yiğitler Harmanı Yozgad Mekteb-i Sultanisi -Yozgat Lisesi- (Osman Karaca)

19/02/2018 - 09:19 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 2 (Bayram Akgün)

11/02/2018 - 12:02 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 1 (Bayram Akgün)

05/02/2018 - 05:38 İngilizlerin 1915 Yılı Strateji Değişikliği: Çanakkale, İngiliz Karar Vericiler İçin Bir Seçenek Haline Nasıl Geldi? (Yusuf Ali özkan)

30/01/2018 - 08:02 Medine Müdafaası ve Fahreddin Paşa (Süleyman Beyoğlu)

20/01/2018 - 10:18 Düşman Çanakkale’yi Geçecek Olursa (Doç.Dr. Mesut Uyar)

13/01/2018 - 11:19 Amiral Carden’in Çanakkale Boğazı Saldırı Planı Üzerine Bir Değerlendirme ( Bayram Akgün)

17/12/2017 - 12:41 Gelibolu Yarımadasında Kaybolan Şehitlik ve Anıtlar (Mustafa Onur Yurdal)

08/12/2017 - 19:02 Tarih dergilerinde Kudüs 100.Yıl Dosyaları

04/12/2017 - 12:16 Topyekûn Harp Erich von Ludendorff, Erhan Çifci (ed.), Çev. Aynur Onur Çifci-Erhan Çifci (Zafer Efe)

22/11/2017 - 03:49 Üç Mermi İle Bir Defter - Çanakkale’de Yedek Subay Bir Mühendisin Hikayesi (Mustafa Onur Yurdal)

07/11/2017 - 18:30 Pomakların Çanakkale Ağıdı - Pesna (Ömer Arslan)

30/10/2017 - 18:41 25 Nisan 1915, Arıburnu Anzak Çıkarmasında 57.Alay’ın Conkbayırı’na İntikali – Yeniden Değerlendirme ( M. Şahin Aldoğan )

17/10/2017 - 11:31 Prof. Dr. Christopher Bell'in yeni eseri Churchill and the Dardanelles üzerinden bir inceleme: Churchill Çanakkale Savaşlarının tek sorumlusu mudur?

09/09/2017 - 05:40 Florence Nightingale’in Eli Anadolu’ya da Değmişti-Kırım Savaşından Unutulan İlk Prefabrik Hastane: Erenköy (Renkioi) (Mustafa Onur Yurdal)

22/08/2017 - 07:18 Kuşatma ve Esaretin Adı KÛTULAMÂRE Esir Bir İngiliz Subayın Anıları - Edward W.C. Sandes -(Muzaffer Albayrak)

09/08/2017 - 18:07 19. Tümen Kurmay Başkanı İzzettin Çalışlar’ın Çeşitli Konferans ve Yayınlarında Conkbayırı Süngü Taarruzu (Melike Bayrak-Mustafa Onur Yurdal)

27/07/2017 - 13:33 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması 2.Bölüm-2.Gazze Muharebesi(Tuncay Yılmazer )

11/07/2017 - 10:07 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması-Gazze Muharebeleri(1.Bölüm)(Tuncay Yılmazer)

22/05/2017 - 05:29 Müstahkem Mevkii nin Anafartalardaki Sesi-Küçük Anafartalar Topları(Bayram Akgün)

09/05/2017 - 08:12 Kûtulamâre Kuşatması’ndan Esarete Yüzbaşı Sandes’in Hatıraları - Çev. Tuncay Yılmazer

02/05/2017 - 11:45 İzmir-Bayındır İlçesinden Çanakkale Harbine Katılanlar (Necat Çetin)

28/04/2017 - 08:49 Kûtulamâre Zaferi 1916(Muzaffer Albayrak,Vahdettin Engin)

23/04/2017 - 21:24 Türk Ordusu’nda Künye Uygulamasına İlişkin İlk Girişimler ve İlk Künyelerle İlgili Kısa Bilgiler (The First Attempts On The Use Of Identity Tags In Turkish Army And Information About The Early Identity Tags) (Burhan SAYILIR)

13/04/2017 - 05:43 Çanakkale Savaşı, Kara Savunması İçin Müstahkem Mevkii Top Desteği (Bayram Akgün)

07/04/2017 - 14:30 Çanakkale Muharebelerinde İdari ve Lojistik Faaliyetler (Ayhan Candan)

06/04/2017 - 19:17 Kabataş Erkek Lisesi 1.Büyüteç Tarih Öğrenci Sempozyumu (8-9 Nisan 2017)

04/04/2017 - 21:12 Resmi Belgelere (Nüfus Ölüm-Genelkurmay-Kayıtsız Ölüm Defterleri) Göre İzmir - Beydağ Şehitleri (Necat Çetin-A.Levent Ertekin)

31/03/2017 - 07:25 Çanakkale nin Şehit Kalemleri (İsmail Sabah)

27/03/2017 - 19:43 Çanakkale Müstahkem Mevkii’ye Bağlı Top Mermisi Çeşitleri (Bayram Akgün)

25/03/2017 - 20:58 GeliboluyuAnlamak Özel- 100. Yılında Gazze Muharebeleri Kahramanlarını Anıyoruz (Tuncay Yılmazer)

17/03/2017 - 21:15 18 Mart Özel Makalesi - Yaşayanların Ağzından 18 Mart Boğaz Muharebesi (Ahmet Yurttakal)

16/03/2017 - 08:51 18 Fotoğrafla Çanakkale Boğaz Muharebesi 18 Mart 1915 - 18 March 1915 Dardanelles Assault with 18 photographs (Ahmet Yurttakal)

13/03/2017 - 05:47 Çanakkale Muharebelerinde Bir Hile: Sahte Toplar (Bayram Akgün)

07/03/2017 - 04:27 Çanakkale Zaferi’nden Mescid-i Nebevi’ye Enver Paşa’nın 1916 Filistin-Hicaz ziyareti(Tuncay Yılmazer)

23/02/2017 - 07:48 Gelibolu Savunması Bir Karargâh Çalışması - General G.S. Patton (Haluk Oral)

09/02/2017 - 06:24 İkinci Kirte Muharebesi (6-8 Mayıs 1915 Taarruzları) (Yücel Özkorucu)

31/01/2017 - 12:29 Türk Boğazları Meselesi (Ayhan Candan)

24/01/2017 - 05:39 Kanlı Bir Mendil Hikayesi (Ömer Arslan)

19/01/2017 - 10:32 Irak Cephesinde Gönüllü Kahramanlar Osmancık Taburu (Muzaffer Albayrak)

23/12/2016 - 20:32 Atlas Tarih Dergisi Aralık-Ocak Sayısında 1916 Sina Filistin Hicaz Cephesi (Tuncay Yılmazer)

13/12/2016 - 07:23 Birleşik Harekat Tecrübesi Olarak Cihan Harbinde Türk-Alman Askeri İttifakı (Gültekin Yıldız)

02/12/2016 - 20:23 Çanakkale Kara Muharebelerinde Ağıl Dere (Şaban Murat Armutak)

15/11/2016 - 11:48 Çanakkale de Bir Melek Hanım (Muzaffer Albayrak)

01/11/2016 - 05:41 Çanakkale Kara Muharebelerinde Asma Dere (Şaban Murat Armutak)

24/10/2016 - 06:55 42. Alay / Gelibolu 1915 - Ahmet Diriker (Oğuz Çetinoğlu)

03/07/2016 - 14:42 Çanakkale’den 100. Yılında Somme’a:Bir Savaş, İki Muharebe (Mustafa Onur Yurdal)

11/06/2016 - 14:37 I.Dünya Savaşı nda Şii Ulemasının Cihat Fetvaları Çerçevesinde Irak Cephesi (Ziya Abbas)

01/06/2016 - 06:23 Kutülamare- Yarbay Mehmed Reşid Bey in Günlüğü (İ. Bahtiyar İstekli)

23/05/2016 - 12:01 Osmanlı Devleti’nin Çanakkale Muharebelerinde Sağlık Alanındaki Faaliyetleri (Ayhan Candan)

16/05/2016 - 07:38 Bir Osmanlı Kurmay Subayı- Iraklı Kürt Devlet Adamı, Mehmet Emin Zeki Bey in Yaşam Öyküsü (Tuncay Yılmazer)

10/05/2016 - 13:00 Mezopotamya da Bir Savaş 1915-1916 KutülAmare – Nikolas Gardner ( Tuncay Yılmazer )

07/05/2016 - 07:31 Birinci Dünya Savaşının İslam Dünyasına Etkileri (Yüksel Nizamoğlu)

30/04/2016 - 19:20 Çanakkale Savaşı: Bir Siyasi Mücadele Alanı (Özgür Öztürk)

23/04/2016 - 19:13 25 Nisan 1915 Anzak Çıkarması İlk Saatleri – Daha Erken Müdahale Edilebilir miydi? ( Ahmet Yurttakal )

17/04/2016 - 21:26 Maskirovka Harekatı - KûtulAmare bir zafer midir? ( Tuncay Yılmazer )

28/03/2016 - 11:20 Çanakkale Muharebelerinde Osmanlı Ordusunun Asker Kaybı (Ayhan Candan)

26/03/2016 - 09:55 Eğitimli Neslin Birinci Dünya Savaşı ile İmtihanı ( Dr. Nuri Güçtekin )

24/03/2016 - 10:00 Birinci Dünya Savaşı nda Yozgat Lisesi (Dr. Nuri Güçtekin)

21/03/2016 - 06:35 Çanakkale Seferberliği: Savaş, Eğitim, Cephe Gerisi (Mustafa Selçuk)

17/03/2016 - 08:15 18 MART ÖZEL - Çanakkale Zaferi ve Cevat Paşa (Ahmet Yurttakal)

22/02/2016 - 12:27 Gertrude Bell Irak Sınırını Çizen Kadın (Veysel Sekmen)

14/01/2016 - 08:43 Çanakkale Şehidi Feyzi Çavuş’un Zevcesi Zehra Hanımın Padişaha Mektubu (Osman Koç)

23/12/2015 - 16:47 Çanakkale Savaşlarında Binbaşı Halis Bey’e Ait Bir Ganimetin Öyküsü (Serdar Halis Ataksor)

10/12/2015 - 18:03 Mesudiye Zırhlısının Dramı (Cemalettin Yıldız)

06/12/2015 - 20:29 Kut’ülamarenin Türklere Tesliminden Sonra Irak İngiliz Ordusunun Faaliyetlerine Dair Rapor (Haz. Serdar Halis Ataksor)

01/12/2015 - 10:11 10 Ağustos 1915 Conkbayırı Süngü Hücumu (Muzaffer Albayrak)

17/11/2015 - 21:09 Çanakkale Deniz Muharebelerinde Verilen Zayiatlar (Ahmet Yurttakal)

10/11/2015 - 05:19 Reis-i Cumhur Mustafa Kemal in Çanakkaleyi ziyaretleri (M. Onur Yurdal )

08/11/2015 - 22:04 Mustafa Kemal Paşanın Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşına girişiyle ilgili görüşlerine dair bir belge

Osmanlı Devleti Umumi Harpte Tarafsız Kalabilir miydi? - Yusuf Akçura (Değerlendirme: Muzaffer Albayrak)

Nazım’ın Dayısı Çanakkale Şehidiydi (Melih Şabanoğlu)

Çanakkale Destanının Ölümsüz Efsaneleri (Osman Koç)

21/10/2015 - 04:02 100 Yıl Sonra İlim Heyeti Çanakkale’de Programı

17/10/2015 - 11:50 Çanakkale Savaşı'nın Kanada'da Bıraktığı İzler (Birol Uzunmehmetoglu)

27/09/2015 - 16:01 1917 Yılında Hicaz Cephesi:Arap İsyanının Yayılması ve Medine’nin Tahliyesi Programı (Yüksel Nizamoğlu)

15/09/2015 - 04:28 Kutü-l Amare Kahramanı Halil Kut Paşa (Enes Cifci)