Unutulan Bir Şehitliği Ziyaret ( İslam Özdemir )

Tarih: 20/04/2008   /   Toplam Yorum 11   / Yazar Adı:      /   Okunma 13914

İslam Özdemir bir hafta sonu yaptığı Anafartalar bölgesindeki Yalova köyü gezisini, halen bakımsız halde duran bölgedeki şehitliği ve yeni restore edilen Alman Hemşire Erika’nın mezarlıklarını ziyaret edişini anlatıyor. Gelibolu yarımadası’ndaki muharebe alanlarını gezenlerin pek uğramadıkları Yalova köyü , savaş sırasında Anafartalar Cephesinin gerisinde , ordumuza lojistik destek sağlayan en önemli yerlerden biriydi. Burada kurulan sahra hastanesinde Anafartalar’dan nakledilen yaralı arslanlarımız tedavi edilmiş,Özdemir'in ifadesiyle söylersek" hasta yatağında rahmet-i rahmana kavuşanlar ise ebediyete kadar bu cennet misali mekânın bağrını mesken tutmuştur." Özdemir, mezarlığın bakımsız halde olmasının kabahatinin belirli günlerde hamaset dolu sözlerle senelerdir kendini avutan, kuru kuruya şehitlik edebiyatı yapıp gerçeklerle yüzleşmekten kaçınan bizlerde olduğunu belirtiyor. Özdemir, Madam Erika ile ilgili bilgileri yeniden gözden geçirirken hemşirelik mesleğinin modern anlamdaki kurucusu olan Florence Nightingale’i ve Çanakkale Muharebelerine katılan ilk Türk hemşiresi merhume Safiye Hüseyin Elbi’yi de hatırlatıyor. Bu üç isminde ortak yönü meslek hayatlarında bir savaş hastanesinde görev yapmaları ve buradaki üstün gayret ve başarılarıyla tarihe geçmeleriydi.

 

 

Savaş biteli yıllar olmuştu. Bir zamanlar dünyanın en kanlı çarpışmalarına sahne olan Gelibolu Yarımadasının kederli toprakları artık geçmişteki kötü günlerin izlerini silmiş,  baharında gelmesiyle adeta bir gelin gibi süslenmişti. Yıllar önce kan ve barut kokusunun birlikte teneffüs edildiği muharebe sahasının her tarafına bu savaşta hayatını kaybeden insanların hatıralarını yaşatmak için pek çok anıt ve mezarlık yapılmış, bunların çevresi gelen ziyaretçilerle dolup taşmaya başlamıştı. Çanakkale Savaşlarına ve bu savaşın geçtiği yerlere özellikle son yıllarda gittikçe artan ilgi oldukça memnun edici bir gelişmeydi. Övgü ile söz ettiğimiz tarihimizle yüzleşmek, neyi ne kadar ve ne şekilde biliyorum? sorusundan yola çıkıp geçmişimizi sorgulamak ve tarih bilincimizi yeniden gözden geçirmek bir şeylerin farkına varmaya başladığımızın en önemli göstergelerinden biriydi aslında. Ne var ki bu geziler Çanakkale Savaşları’nın hakikatlerini anlama noktasında ancak bir yere kadar bize yardımcı olabilirdi. Muharebe sahasını gezen birinin Çanakkale Savaşları hakkında doğru bilgilere sahip olmasının yolu bu konu hakkında yazılmış sağlam kaynaklardan istifade etmesinden geçer. Bu istikametten yürüyen birinin savaşa ait bilinmeyen pek çok şeyin esrarlı kapılarını aralayacağından da   hiç şüphe yoktur.

 

Önemini tarih kitaplarından öğrendiğimiz bu mekânlar içerisinde en perişan halde olanlar ise maalesef şehitliklerimizdir.  Genellikle klasik gezi güzergâhı dışında kaldığından dolayı çoğu kimsenin bilmediği gerçek şüheda kabristanlıklarımızın mühim bir kısmının durumu hakikaten içler acısıdır. Gelibolu Yarımadasındaki savaş alanları içerisinde çokça gidilen yerler dışında tam aksine (belirli  grupların zaman zaman  yaptıkları ziyaretler haricinde) yıllardır insan ayağı değmemiş, ilgisizliğinin kucağına   atılmış ve içinde bulunduğu perişan halden kurtulacağı günü bekleyen mekanlarda bulunmaktadır.

 

Çanakkale Muharebelerine ait önemli izler taşıyan böyle bir yeri görmenin heyecanıyla bir  hafta sonu soluğu Gelibolu Yarımadası’nda aldık.Tarihin izini sürmenin vermiş olduğu hazla arşınladık kilometreleri. Arıburnu ve Anafartalar üzerinden,Büyük Anafarta Köyü,Çamlıtekke Şehitliği,Uzunhızır Göleti ve Kumköy’ü müteakiben nihayet Yalova köyüne ulaştık. Buraya kadar geçtiğimiz yerler yarımadanın diğer köşelerinden çok farklı olup etrafı genellikle çam ormanlarıyla örtülüydü. Adı geçen şehitliğimizin bulunduğu Yalova Köyü ise  savaş sırasında ateş hattının gerisinde(Anafartalar Cephesinin) kaldığı için ordumuza lojistik destek sağlayan en önemli yerlerden biriydi. İnsan burada yıllar sonra bile cephe gerisinde olmanın emniyet ve rahatlığını hissedebiliyordu.

 

Uğruna kilometrelerce yol kat ettiğimiz kahramanlarımızın ebedi istirahatgâhı ise köyün girişinde ve mezarlığın yan tarafında bulunuyordu.  Burada kurulan sahra hastanesinde  Anafartalar’dan nakledilen yaralı arslanlarımız tedavi edilmiş, hasta yatağında rahmet-i rahmana kavuşanlar ise ebediyete kadar bu cennet misali mekânın bağrını mesken tutmuştur. Savaş sırasında uluslar arası kuralları ihlal ederek pek çok sivil yerleşim yerini ve hastaneleri bombardıman eden İtilaf Devletleri güçleri, burada da barbarlığını göstermiş ve sahra hastanesine ateş ve ölüm yağdırmıştır.

Yalova Şehitliğine vardığımızda gördüklerimiz karşısında adeta şaşkına dönmüştük. Bizlere hür bir istikbal bırakabilmek için canını seve seve bu vatana adayan aziz şehitlerimizin mübarek meşhedleri maalesef  perişan bir haldeydi. Bakımsızlıktan etrafını otlar bürümüş,çoğunun mezarı bunlar içerisinde kaybolmuştu.Kiminin mezar taşı paramparça vaziyette bir köşede duruyor,kimisinin ki ise üzerini kaplayan yosunlar nedeniyle zar zor okunabiliyordu.Bazıları da  her nasılsa alt üst olmuştu.Bu hazin tablo karşısında tüylerimiz ürperiyor ve üzülmekten ve kendi kendimize ah etmekten başka bir şey yapamıyorduk.Vatan topraklarını işgal etmek ve namusumuzu ayaklar altında çiğnemek için kıtalar ötesinden kalkıp buralara kadar gelen düşman askerlerinin mezarlıkları adeta çiçek bahçesine çevrilirken, bizlere bu toprakları ve özgürlüğümüzü hediye eden kahramanlarımızın ebedi istirahatgahları neden bu haldeydi?Tek suçları dünyanın dört bir yanından kalkıp gelen ve Büyük Akif’in “sırtlan kümesi” diye isimlendirdiği müstevlilere karşı koymak mıydı?

 

 

Hiç şüphe yok ki kabahat onlar da değil,onları yıllarca unutup,yalnızlığa terk eden bizlerdeydi. Belirli günler de hamaset dolu sözlerle senelerdir kendini avutan,kuru kuruya şehitlik edebiyatı yapıp  gerçeklerle yüzleşmekten kaçınan bizlerde.Yoksa yerleri de belli yurtları da..Tek suç bir kahramanlık destanı yazdıkları topraklara gidip te, onlara uğramadan geri dönen, okumadan araştırmadan oraları gezen torunlarda. Kuş uçmaz kervan geçmez tabiriyle yarımadanın en sapa yerinde bulunan bir yabancı mezarlığı bile temizliğiyle göz kamaştırırken,her defasında minnet borçlu olduğumuzu söylediğimiz aziz Çanakkale Şehitlerini  bakımsız kabirlerinde  yıllarca yalnızlığa terk edenlerdeydi  kabahat. Şehitliğin girişinde bir mezar taşı takıldı gözümüze. Etrafını otlar esir almıştı. Alt tarafındaki üç beş tane taşın desteğiyle zar zor ayakta duruyordu.Ansızın çıkıp gelen bu davetsiz misafirlere bir ev sahibi edasıyla hoş geldiniz der gibiydi  sanki.Yanına yaklaşıp tarifsiz duygularla okuduğum fatihayı Cenab-ı Peygamber A.S’ın ve burada yatanların ruhlarına hediye ettikten sonra,şahidesinde yazılı olan Osmanlıca ibareleri okumaya çalıştım.Üzerini saran yosunlar bazı kelimelerin anlaşılmasına mani oluyordu.Biraz uğraştıktan sonra şahidenin kime ait olduğunu nihayet anladım ve yanımdaki arkadaşlarıma okuduklarımı tercüme ettim. Şahide, 14.Kolorduya mensup İstihkam Kumandanı Binbaşı Çırpanlı Ali Zeynel Abidin adında unutulmuş bir Çanakkale Kahramanına aitti.

 

Mezarlarını ziyaret ettiğimiz Çanakkale Şehitlerimizin manevi huzurlarından gördüklerimizden dolayı duyduğumuz mahcubiyetle ve ruhlarını fatihalarla taziz ederek ayrıldık. Köy mezarlığının üst tarafında yatan ve yukarı da da belirttiğimiz gibi bir bombardıman sırasında isabet eden mermisiyle yaşamını yitiren Yüzbaşı Doktor Ragıp Bey’in eşi Madam Erikanın da kabrine gittik. Köy mezarlığının yan tarafından uzanan merdivenleri yavaş yavaş tırmanmaya başladık. Alman hemşirenin kabrini görünce, buranın 1915 yılında çekilen ve Harp Mecmuasında yayımlanan fotoğrafı canlandı gözlerimizde. Madam’ın mezarı hemen iki adım ötede ki Yalova Şehitliğinin tam aksine son derece bakımlı ve tertemizdi. Mezara giden merdivenlerin başına “Madam Erikanın Kabri” diye yazan büyük bir tabela bile konmuştu. Merdivenlerin basamakları ve mezar, yetkililerce kısa süre önce restore edilmişti. Buraların restorasyonunu yapanların iki adım ötedeki Yalova Şehitliğini neden bu perişan halden kurtarmadıkları ise ayrı bir konudur. Belki de yetkililerin böyle bir şehitlikten haberi bile yoktur kim bilir? Madam Erika’nın kabri üzerinde Osmanlıca yazılmış fevkalade bir kitabe vardı. Kabir, diğer gayr-ı Müslim mezarlıklarındaki kabirlerle hemen aynı özelliklere sahipti. Osmanlıca kitabenin üzerinde ise şunlar yazılıydı.

          

“ İfâ-yı vazife esnasında top mermisiyle terk-i hayat eden madam;

              Doktor Ragıp Bey’in habgâh-ı ebedîsi.”

                                          

                                                      4 Teşrinievvel 1331/17 Aralık 1915

 

Madam’ın mezarının giriş kısmına konulan diğer bir kitabedeyse; “Yaralı Türk Askerlerini tedavi ederken top mermisi ile hayatını kaybeden Doktor Yüzbaşı Ragıp Bey’in eşi Alman Hemşire Erika”ibareleri yer almaktaydı. Bu küçük mermer kitabede madamın  26 Eylül 1915 tarihinde yaşamını yitirdiği söyleniyorsa da bu diğer Osmanlıca kitabedeki bilgilere ters düşmekle birlikte  yanlıştır. O devirde çalışkanlığı ve yardımseverliği nedeniyle köy halkının sevgisini kazanan Alman Hemşire, savaş sırasında halkla birlikte cephede askerin ihtiyaç duyacağı ne varsa temin etmeye gayret ederek, ordumuzun bu büyük sınavdan alnının akıyla çıkması için fedakarca çalışmıştır.Bu haliyle kısa sürede herkese kendini sevdirmiş ve o talihsiz olaydan sonra yaşamını yitirince yüzlerce kişinin katıldığı askeri bir merasimle  bugünkü yerine defnedilmiştir.Madam Erika’nın kabri Birinci Dünya Savaşındaki Türk-Alman İttifakının ebedi hatıralarından biri olarak Yalova Köyünde bulunmakta olup savaşa farklı bir açıdan bakmak isteyen meraklıları beklemektir.

 

Madam Erikayı ziyaret ederken hemşirelik mesleğinin modern anlamdaki kurucusu olan Florence Nightingale’i ve Çanakkale Muharebelerine katılan ilk Türk Hasta bakıcısı olan Merhume Safiye Hüseyin Elbi’yi anımsadım birden. Bu üç isminde ortak yönü meslek hayatlarında bir savaş hastanesinde görev yapmaları ve buradaki üstün gayret ve başarılarıyla tarihe geçmeleriydi. Kısacası bugünkü meslektaşlarının onlardan öğreneceği çok şeyler vardı. Madamı ve diğerlerini saygıyla andık. Öğlen sıcağının kendisini ikindinin mahmurluğuna teslim ettiği bir vakitte Yalova Köyünü sahip olduğu tarihi mirasla yeniden baş başa bıraktık. Gördüklerimiz bizi öylesine etkilemişti ki o an hepimiz değişik bir ruh haline bürünmüştük. Düşünüyorduk. Her ne kadar birbirimize bir şey söylemesek te aynı şeyleri düşünüp, hissettiğimiz aşikârdı. Döndüğümüzde buradaki izlenimlerimizi bir şekilde dile getirmeli, birilerini bu ilgisizlikten bir şekilde haberdar etmeliydik. Bizlere bugünlerimizi hediye eden Çanakkale Şehitlerimizin yıllar süren bu yalnızlığına son vermeli, torunları unutulan bu şehitlikteki dedeleriyle buluşturmalıydık.

 

 

İslam ÖZDEMİR

Çanakkale Savaşları Araştırmacısı-Yazar

Gallipoli1984@hotmail.com


  13914 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

317_İsmail SABAH 20-04-2008, 20:12:49
Çok değerli abim yine yüreğindeki Çanakkale aşkını ve hissiyatını yazıya dökmüşsün. Senin bu yönünü inan çok beğeniyorum. Bir insan ki biryerlere gidecek ve hemen orası ile ilgili duygu ve düşüncelerini, oranın ne olduğunu anlatmak için çaba içerisine girecek. Bu senin ne kadar sadık bir Çanakkale aşığı olduğunun göstergesidir bence. Daha nice yazılarında buluışmak dileği ile...
 
320_orhn 22-04-2008, 09:17:21
Bizi bu baharın başlangıcında o mübarek yerlerde bir gezinti yaptırdığınız için teşekkür ederim.
 
322_Ragıp Karlı 23-04-2008, 12:33:28
Eline.,diline,yüreğine sağlık.Bugün Gelibolu yarımadasında bir avuç insan haricinde kimsenin bilmediği o kadar çok şüheda kabri var ki . Onlar bizlerden sadece bir Fatiha birazda saygı bekliyorlar.Unutulup gitmeye yüz tutmuş bu mübarek insanları bizlere hatırlattığın için eline, diline ,gönlüne sağlık...
 
323_Ramazan Moz 23-04-2008, 20:23:17
Yattığı toprak belli, tuttuğu bayrak,
KİM DEMİŞ KİM MEÇHUL ASKER DİYE...

Yalova'da yatan kefensiz yiğitler , Kafkasla'rda kar altındaki Meçhuller, Sakarya'da, Eskişehir'de ve Malazgirt'te Anadolu'nun bekçileri unutulur mu?

İnanıyorum ki yakın zamanda ihya edilmedik, yeri belli olan şehitliğimiz kalmayacaktır. Son yapılanlar bunun en açık örneğidir. Senelerce mütevazi yapısıyla Mehmet Çavuş anıtı yeri belli olacak, başında fatihalar okunacak şehitlikler bekledi. 60'lar 92'ler ve 2000'li yıllar dönem dönem ihya edilmeye devam edecek.

Daha güzel olacak. Ve ümidimi on kat daha artıran şudur ki: Gönlünü ,ruhunu, kalbini ve bedenini bu işe adayan ÇANAKKALE SEVDALISI İSLAMLAR olduktan sonra unutturulamayacak kefensiz yiğitler....
 
335_Satı İNAN 30-04-2008, 00:56:32
sevgili islam kardeş
yazını daha yeni okudum. zaman ötesi bir yolculuk hemde yaşayarak
o ruhu hissederek. Bunu için sana teşşekkür ederim bir meslektaşım olarak seninle gurur duyuyorum
Allah başarılarının devamına erdirsin ne mutlu senin gibi gerçek çanakkale sevdalısı islam lara
Allaha emanet ol sevgili kardeşim
 
344_Alim KARAGÖZ 09-05-2008, 00:37:10
İşte bu bizim duyarsız torunluğumuz ve duyarlı İSLAMcığımız. hepimizin islam olması temennisiyle. selametle...
 
354_mustafa demir 22-05-2008, 01:24:45
bu güzide çalışmandan dolayı sana çok teşekkür eder´ayrıca bizleri doğru aydınlattığın için ALLAH senden razı olsun
 
364_Bayram AKGÜN 05-06-2008, 00:33:20
Çok değerli İslam Abi. yine yüreğinin derinliklerinden kopan kelimelere hakim olamadığın çok belli. adeta insanlara bir şeyleri anlatmak için kendini hırpalarcasına içini dökmüşsün. Çanakkale Savaşlarından bizlere bir anı olarak kalan ve günümüze kadar gelip birçok kişi tarafından bilinmeyen bir konuyu ele alıp insanlara yeni bir şey öğretmenden dolayı sana teşekkürü bir borç bilirim. Çanakkale Savaşları adına yüreğinden dökülecek yazıları büyük bir hevesle bekliyoruz. eline, yüreğine sağlık...
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015